Vier Woningen CIJFER2 THOMSON'S THEE. GEMENGD NIEUWS Advertentiën. VOORHANDEN. C. H ME JONG, JtffF 333. C. A. VAN BtARICUM SLOTHOUWER'S SMPERSDRUKMIJ. te verkoópen: Het Woonhuis De Bergplaats moeten bij hun aanmelding overleg gen een bewijs, afgegeven door liet betrokken hoofd van Onderwijs, waar uit blijkt, dat /ij aan dien tot deel name gesteldon eisch voldoen. De vrijwilligers voor het Reserve kader reizen en kampeeren voor re kening van het rijk. De deelnemers, onder b en c genoemd, zijn gehouden voor eigen rekening te reizen. Zij storten voorts hij aankomst, als tege moetkoming in de kosten o. a. voor de voeding. ligging en alle andere uitgaven, f20. Door deelneming aan dit kamp vinden zij, die nog ongeoefend zijn in den wapenhandel, o. a. de gelegen heid het getuigschrift model A te verwerven, dat gevorderd wordt om tot een verbintenis voor het Reser vekader te kunnen worden toegelaten. Op Zondag 13 Juni as. zal de '2e Wielerwedstrijd plaats hebben op ile Wielerbaan, in het Wilhelmina- park te Baatn. In deze wedstrijd wordt weder de l'rassard-prijs verreden, waarin o.a. mededingen Henry Meyers uit Maas tricht en Beisetiherz uit Amsterdam, beiden niet te versmaden concur renten Ook komt o. m. nog op het pro gramma voor: een groote afstandstrt, alsmede een amateurs-nummer. Een zeer interessante race staat ons dus weer te wachten. Het is nu maar te hopen, dat moeder natuur wat beter weèr geeft dan de voi ige maal. Uit het Westland meld men Het volle zomerweder van de laatste dagen heeft bloei en groei in vollen gang gebracht en bezorgt veel drukte voor de tuinders. De aspergies geven veel aardbe ziën worden nog goed betaald zelfs worden door sommige de aardappelen per mandje verzondenappel- en pei eboonien beloven tamelijk be schot; kruisbessen en aalbessen mid delmatig de kastdruiven zijn goed bezetzoodat de huidige toestand den tuinder gunstig, en de uitzichten tamelijk goed zijn. Voor de bouwlieden is er mede oorzaak tot dank. Zomerkoren, bonnen en erwten staan uitmuntend; wintertarwe staat goed. Het vee graast in volle weide en geeft veel melk. Er mag veel hooi en winter voeder verwacht worden. Allés te zamelt roept luide: God is goed; - vergeet geene van Zijne weldaden 1 Zaterdag aanstaande, den 12en Juni. zal per extra trein uit Nijmegen vertrekken ten einde onmiddelijk aan boord van bet stoomschip Prins Hen drik, van de Maatschappij «Nederland" ovei te gaan, met dien stoomer naar Java té worden overgebiacht, een de tachement der koloniale reserve ter sterkte van 3 officieren. 5 onderoffi cieren en 120 korporaals en minderen, alles onder bevel van den le luitenant W. F. Ruempol. Tot mede geleiders zijn aangewezen de l&luitenant W. L. Leclercq en de 2e luit. C. C. Majoie. De muziek van liet 7e regiment infanterie, benevens de luit.-kolonel, commandant van de koloniale reserve zal liet detachement, waaronder zich een veertigtal reconvalescenten be vinden, uitgeleide doen. Volgens de nieuwe kieswet wor den den kiezers geen stembiljetten aan huis gezonden. Dit is een ge volg van de invoering der geheime stemming aan liet stembureel zelf, op den dag der stemming, dus op 15 Juni. Is nu in een district meer dan èén candidaat opgegeven, dan Heeft op 15 Juni de stemming plaats. Ten minste drie dagen vóór dien dag ont vangt elk kiezer een oproeping, in den vorm van een stemkaart, bevat tende o.a. een alfabetische naamlijst der opgegeven candidaten. Met die kaart, als bewijs vanjkies- bevoegdheid, moet de kiezer op 15 Juni verschijnen aan liet stembureel, ook op de kaart vermeld. Daar eerst ontvangt de kiezer uit banden van den voorzitter het stem briefje, waarop de namen der caiuli- uateii staan gedrukt, ieder nevens een zwart vierkant blokje, in welks midden een w il kringetje is Iri dat stembureel slaan aan weerszijden «enige lessenaars legen de wanden van liet lokaal; elke lessenaar' van den volgenden gescheiden door een schoot, ten minste 2 meter boog. Up eiken lessenaar bevinden zich twee vastliggende potlnoden. Daarvan bedient de kiezer zich orn op liet stembriefje, dat bij uit ban den van den voorzitter na overgaaf van zijn kaart, heeft ontvangen, het witte kringetje zwart te maken, dat zich op liet briefje bevindt vóór den naam ook van den candidaat zijner keuze. De aanwijzing van den candidaat geschiedt dus geheel in het geheim; men mag geen ander briefje gebrui ken dan wat men aan het stembureel ontvangt en dat aan de keerzijde den stempel draagt van de liandteekening des burgemeesters. Voorafgaande in vulling is dus uitgesloten. Ieder stemt aldus geheel vrij. Men beeft zelf geen naam te schrijven, alleen een wit vakje zwart te maken, zoodat niet kan worden nagegaan hoe men ge stemd heeft. Door het Gerechtshof te Arnhem is tegen bet »Ve.nendaalsche boertje" J. F. H. tc Venendaal wegens oplich ting te Amsterdam gepleegd een jaar celstraf geëischt. Bunschoten. Bijna had de zee dezer dagen onzen visschers weer een slacht offer gekost. H van Diertiien bei oud zich iu 't Krabbegat onder Enk huizen en zou, op de doft staande, een touw opgooien aan zijn maat toen Hij uit gleed en over boord viel. De sterke stroom door die geul. voerde hem mee, en had de knecht hem niet on middelijk een baak toegestoken, dan zou bij verdronken zijn. Hij mocht nog juist het krom van den baak grijpen en zoo gered worden. Tegen '1 Aug. a.s. heeft onze dokter, de lieer A. Frederikse, zijn ontslag als gemeente geneesheer aan gevraagd. Gedurende 10 jaren beeft hij hier een uitgebreide practijk uit geoefend en zich den naam van een goed medicus waardig gemaakt. Zijn vertrek zal dan ook door velen met leedwezen worden tegemoet gezien, Tegen de Vliegen. Zeker is het niet ondienstig om bij het naderend vliegen seizoen de aan dacht te vestigen op het volgend bericht door een inzender aan het weekblad voor zuivelber. medegedeeld. De muren, de deuren en de zolder van stallen enz. worden gewit met witkalk, waarin een beetje in water opgelost aluin gedaan wordt. Loopen de vliegen tegen zulke muren of wan den op, dan duurt het niet lang of zij vallen weer op den grond, orn dan nergens meer tegenaan te kunnen komen. Het schijnt dat de aluin de klevende vloeistof wegneemt die bij iedere vlieg aan de pootjes voorkomt waardoor het loopen zelfs tegen een zolder mogelijk is. In de Vrouwenwereld leest men 't volgende: om viscli versch te hou den moet men ze schoonmaken en van de schubben ontdoen, dan stuk ken steenkolen in bun bek en andere openingen steken. Als de viscli ver zonden moet worden, wikkele men ze afzonderlijk in linnen eri doe ze in een kist met koolbladeren er op en er onder. Briefkaarten Meer en meer wint ook onder dames liet gebruik van briefkaarten veld. Zij zijn gemakkelijk, want met wei nig woorden zegt men er op wat men te vertellen heeft. Maar waar men niet altijd aan denkt, is dat zij soms door zooveel banden gaan voordat zij de geadresseerde bereiken. Men ge bruikt ze ondoordacht om er mede- deelingen op te doen die nu juist niet geschikt zijn om door de kinderen, de dienstboden of ook door de geëm ployeerden aan postkantoren te wor den gelezen. Wat kan men de ont vangster daarmede dikwijls een slech ten dienst doen, zelfs door te maken lat de ondergeschikten, die zij liever niet in kennis wilde stellen metden in houd, het geschrevene nog zelfs vroeger inzien. Daarbij komt nog dat niemand zich aan indistrictie schuldig meent te maken door briefkaarten te lezen, zulk een open bericht schijnt aan ieder gei iclit, men ontziet liet zelfs niet daarvan openlijk kennis te nemen en naïef genoeg den inhoud vast mede te deelen, terwijl men de briefkaart aan de geadresseerde overhandigt. Het zal raadzaam zijn briefkaarten alleen voor die berichten te gebruiken die een ieder lezen mag en met onze j overige mededeelingen te wachten tot wij er den lijd willen afnemen voor een uitgebreider schrijven dat geslo ten verzonden wordt Misschien is liet voor sommige dames ook niet over bodig haar op te merken dat zij zich licht bespottelijk maken door over dreven uitingen van genegenheid aan het begin of slot van liet bericht. Laat de inhoud vari een briefkaart kort en zakelijk zijn, boe nuttig ook voor beknopte mededeelingen mogen zij geen brieven vervangen en er voor al niet toe leiden liet schrijven van de gezellige epistels, waarvoor vele dames zulk een bijzondere gave bezit ten te verminderen. Een Duitsche courant kreeg de volgende briefkaart van een bejaarden man, die na een veeljarig verblijf iu een eenzaam bergdorp zijn laatste levensjaren in de stad Breslau ging doorbrengen en zeer getrollen was door bet verschil in het verkeer sedert de dagen zijner jeugd. «Het lijkt mij schrijft de ver baasde bergbewoner, na zijn eerste ontmoeting van eenigo wielrijders zeer merkwaardig dat bier in Breslau nog de middeleeuwscbe straf van het radbraken bestaat, zij liet dan ook in een gemoderniseerden vorm. De veroordeelde wordt daarbij in een bijzondere strafkleeding op een rad gezet en moet dat dan met een koorts achtige beweeglijkheid aan den gang houden. Men ziet Hier velen dezer ongelukkig'eii voorbij snorren, strak voor zicli uitkijkend, liet lichaam krampachtig ineengeklemd, op liet sleclite plaveisel tot m merg en been dooreengeschud, met bibberende boe nen alsof er vuur onder brandde. Zelfs vrouwelijke wezens worden aan deze gruwelijke foltering onderwor pen. Men kan liet waarlijk niet met droge oogen aanzien Hoe deze arme vrouwen hoe groot haar misdrijf ook mógo zijn door de straat karren, terwijl liet. gevoellooze publiek baar met een hóonend grijnzen na kijkt." Ontdekking van een Egyptisch koningsgraf. Uit Ka'iro wordt gemeld, dat de conservator der Egyptische oudheden, de heer de Morgan aan de grens dei- woestijn bij Negadah in het zand een hoogst interessante Egyptische konings-begiaafplaats Heeft ontdekt. Deze groeve^ die uit ruwe gebakken steenen is gebouwd, bestaat uit 21 zalen. Zij hevatte een groot aantal voorwerpen, maar een brand, die, kort nadat liet lijk er ingebracht is, moet zijn uitgebruken, heeft helaas liet grootste deel ervan vernield. Evenwel konden nog flinke vondsen gedaan worden, o. aeen groot aan tal lange =teenen zwaarden, die zeer fijn bewerkt zijn, een leeuw uitberg- kristal, houden en visschen uit ivoor, kunstig gesneden ivoren meubelen, talrijke vazen uit barden steen en meer dan 300 voorwerpen uit gebrande aai de. Het naamteeken van den koning is op de vazen en de ivoren voor werpen gegrift, verder nog zijn wapen op verschillende gebakken steenen. Tol nu toe is een vertaling van de opschriften iri deze groeve nog on mogelijk geweest, daar de letters tot naar de verste tijden teruggaan Deze ontdekking is van het allergrootste gewicht, daar de koningsgroeve be hoort tot de eerste tijden van bet Egyptische rijk. Een zclzaam middagmaal. Het zo ideiïingste en in elk geval ook zeer kosbare mindagmaal gaf onlangs een zeer rijk, zeer excentriek, oud jonggezel in Brussel aan zijn beste vrienden. Behalve de meest verschil lende vreemdsoortige gerechten, de meest samengestelde sause en een op zoo fijne wijze klaargemaakte ragout, dat zelfs de meest verwende lekkerbek er over in verrukking ge raken kon. zette men aan de benij denswaardige gasten een wijn voor, die, zooals men kon bewijzen, vele eeuwen oud was. Dit kostelijk nat bad ondenkbaar langen tijd in een oud gewelf in Korinthe verborgen gelegen en was toen men liet onlangs vond, voor fabelachtige prijzen ver kocht. Nog zeldzamer dan de wjjn was bet brood, dat op de tafel van den ex centrieken gastheer kwam. Ofschoon dit brood versch gebakken was en den gasten uitmuntend smaakte, moet bet hoofdbestandeel er van, namelijk liet meel, van '2000 jaar oud koorn komen, hetwelk men in een pyramide in Egypte heeft gevonden. De ouder dom van de boter, die bij dit bijna vóor- zondvloedachtige brood werd rondge diend, kon niet meer precies worden opgegeven op zijn rninst echter moet het verscheiden tientallen iuri jaren in een gesloten steenen kruik bewaard zijn gebleven welke men toen in een ijzigkoud onderaanlsch geweifin Schot land heeft gevonden. Maar zelfs liet dessert van dit bijzonder middagmaal was nog veel ouder. Onder de heer lijkste zuidvruchten waien appels, die voor meer dan 1800 jaren rijp wa ren geworden; de nog tamelijk welsma kende viucliten waren in een volko men luchtdichten aarden kruik inde ruïnen van Pompeji verborgen ge weest. Chineesche kranten. Eenige der meest belangrijke op gaven over kranten vonden wij in ecu boek van Huxley, dal onlangs in Engeland onder den titel: «China zooals bet is en blijft" is verschenen. Huxley meent: «China kent geen pers in den zin waarin wij dat woord gebruiken. Kranten zijn in groote steden ook weinig meer dan «sprook jesvertelsters," die bovendien onregel matig vei schijnen en zeer leelijk ge drukt zijn. Noch in Peking noch in de vijf grootste steden van China waaronder er twee zijn met meer dan 1 000.000 inwoners zijn er ver trouwbare kranten, en de z.g. nieuws bladen in kleinere steden zijn onge looflijk hulpbehoevend in elkaar gezet, Zoo zijn er nieuws(?)bladen die de gebeurtenissen van den Cliineesch- Japanschen oorlog «uitvoeiig in woord en beeld" ongeveer een half jaar later mededeelden, dan zij gebeurd waren. Daarbij zijn er veel plaatsen, wier dagbladbezitters ook nu nog niet bet geringste begrip er van hebben, dat tusschen de beide rijken een oorlog is geweest, wat bij de troostelnoze verbindingen van posten en reisge- legenbeden ook niet te verwonderen is Het zetsel van de krant bestaat nog meerendeeis uit zeer ruwe hout sneden en de figuren zijn met die vreeselijke hoekigheid geteekerid, dat wij als echt Cluiieescli kennen De prijzen zijn voor zulke kranten niet vaststaande, de uitgever scharrelt met zijn product op straat rond Hij le vert zijn waar voor geld, voor visch, voor rijst en oude kléèdingstukken. Advertentiën kennen de kleine cou ranten heelemaal niet, en in de groote steden doen zij ook weinig nut, want de meeste Chineezeu kunnen ze met lezen. De groote from. Dat men ook in andere plaatsen van ons land Kampennen" verkoopt, be wijst de volgende geschiedenis uit Welli aan de Zulvh. Cl. gemeld. In een flink dorp ten Z. W. van 't onze, zou men voor 't muziekcorps een groote trom koopen. Twee korpsleden een deskundige en een dwarskijker, togen heel netjes aangedaan, tiaar Arnhem om trommen te bezichtigen. De dwarskijker, die tegen den langen tocht opzag, zei tot zijn makker: „Zeg Thijs, jij bent de deskundige, je kon dat zaakje alleen wel af" „Mij goed", hernam de andere. Toen onze Thijs alleen«*vas, dacht hij: „Die f 100 van de trom kon ik zelf wel verdie nen." Hij daclit en dacht zoolang, tot Hij. met al de slimheid, den dorpeling eigen een mooi plannetje gereed liad. Hij komt iu de stad bij den ti ommen- fabrikant, scharrelt daar wat iu den winkel rond, vraagt en biedt en weet onopgemerkt de maat van de grootste trom te nemen. Nu naar huis. „Zeg, Thijs, heb je de trom niet?" „Ben juffie mal deuk je dat ik die groote trom zal dragen? Men bezorgt haar over acht dagen Hij mij aan buis!" Thuis werkt Hij in alie stilte in zijn werkplaats, met noeste vlijt, tot de trom eindelijk kanten klaar is! Vriend en geburen bewonderden liet schoorie instrument en zeiden: „Dat zal mooi gaan bij de muziek, boem, boem." Het heele muziekcorps komt nu de trom feestelijk afhalen. Men blaast een deuntje, men spreekt een woordje, men prijst den deskundige, lot het plechtige oogenblik aanbreekt.de trom moet naar buiten worden ge dragen bij het korps! Doch, boe men ook wringt en duwt, de trom kon noch door de deur, noch door de raam opening! Stomme verbazing! Iedereen breekt zich liet hooft met de vraag: „De trom is er toch ingebracht en nu zou zij er niet meer uit kunnen? Wat eer, mirakel!" Thijs, die 't raadsel wel kan oplossen, houdt zich maar „luukes" Intusschen, men zit nu mooi met de groote trom. die niet meer uit de kleine werkplaats kan! Welke Salomon helpt hier? En welke dichter ver eeuwigt deze klucht in een lied: het lied van de groote trom?" Mevr. M. LTTSKE— Hh^C'keneath te Baarn primo Augus tus eene bekwame flinke genegen en bekend met huiswerk. vanaf f4.50 -3.25 - 1.60 HOOGE LAARZEN HEEREN-BOTTINES 'PANTOFFELS GEREGEN SCHOENEN.-2.50 DAMES KAMGAREN ELASTIEK LAARZEN - 2.75 DAMES KNOOPLAARZ; - 3.25 i, PANTOFFELS van - 0.60, - 0.80 -1. ENGEL SOLE SCHOOLL. - 2.50 herder een ruime Jfeuze in fijn en grof kinderwi N.B. Maatwerk en repara tion worden spoedig en billijk geleverd. Ook stukjes op ovcyleer worden onzichtbaar opghzet. DE NOTARIS te Amersfoort, is voornemens op Zaterdag 19 Juni 1897, des avonds ten 7 ure, in het koffie huis „HET VALKJE" aldaar, in het openbaar g BINNEN DE STAD AMERSFOORT. Nummer 1. B. 154, met ERF, GROND en TUINTJE, ter grootte van 1 are, 44 centiaren, in de Nieuwstraat. Nummer 'i. of LOODS met BOVENWONING, B. 135, groot 30 centiaren, aan de Stoovestraat achter nummer 1. Verhuurd voor fl.— per week. Nummer 36. C 346h. 345g, 345f en 345e. met ERVEN en'GROND, tezamen groot 2 aren, 9T'centiaren, aan het Plant soen naby' de Gasfabriek. Te zamen verhuurd voor f3.80 in de week. De peffieelen 1 en 2 en 3 tot ejr' met 6 zullen eerst afzonderlijk/en daarna te zamen worden gereild. Aanvaarding en betaaldag der kooppenningen 20 September 1897. Breeder blj-'-bfljbuen en nadere inlichtingen bij genoemden Notaris. Aanplak billetter) Aandeelen Adreskaarten Balprogramma's Bestekken Brievenpapier Circulaires Cony-0catiebiljetten Doodberichten Éntréekaarten Enveloppes Eliquetten Facturen Gelei bi liet ten Huwelijks brie ven In wikjpelpapieren Jaarverslagen Kennisgevingen Iiinieerwerk Memorandums Menu's Nota's Omslagen Orderbriefjes Prijscouranten Programma's Qmlantiën Reclamebiljë|ten Reglementen Rekeningen Rouwbrieven Staatwerk Tarieven üithoodigingsbrieven Visitekaarten Werkstaten Wissels Zegels. Bovengenoemd en alle ander voor komend BOEKDRUKWERK wordt spoedig, net en tegen concur reerenden prijs uitgeroerd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2