NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Uil Amerika naar Holland." No. 53. Zaterdag 3 Juli 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIKT WOENSDAG EN ZATERDAG; BINNENLÜDT BUITENLAND. Feuilleto n. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Kostelooze waarschuwing. Inkomsten-belasting. De Gemeente ontvanger van Amers foort brengt ter kennis van de be lastingschuldigen, die de op 30 Juni ver vallen twee betalingstermijnen, name lijk een derde gedeelte van bunnen aanslag over 1897 nog niet hebben aangezuiverd, dat na verloop van de eerste helft dezer maand tot eene vervolging moet worden overgegaan. Het indienen van eene reclame ontheft niet van de verplichting tot voortbetaling van de verschenen ter mijnen. Van liet te veel betaald bedrag geschiedt teruggave. Amersfoort, den 1. Juli 1787. De Ontvanger voornoemd, J. C. LEJNWEBER. H. M. de Koningin-Kegentes ontving gisteren in audiëntie op Hel Loo jhr. Schorer, vice-president van den Raad van State. Het bericht als wordt. Hertogin van Albany morgen op Hel Loo verwacht is van allen grond ontbloot. Naar men verneemt, heeft de Koning van Siam op zijn Europeesche reis het plan, ook Nederland en het Hof te bezoeken. De Koning zal met zijn gevolg wel licht in het «Hótel des Indes" te 's-Gravenhage logeeren. Het bezoek zal echter eerst in Sep tember plaats hebben. Van liberale zijde worden de heeren mr. Kei dijk en Pijttersen ge noemd als caiulidaten voor bet lid maatschap der Tweede Kamer te Leeuwarden. Mr. A. Kerdijk heeft op de tot hem gerichte vraag, of hij een can- didatuur voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Leeuwarden zou willen aanvaarden, ontkennend geantwoord. De liberale kiesvereeniging te Warga, heeft den heer H. Pijttersen candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer. - Nu Tak op twee en Troelstra op drie plaatsen gpkozen is, vraagt men allicht binnen hoeveel tijd zij te beslissen hebben en voor welk district zij wensehen te zitten. Dit is dooi de kieswet aldus geregeld: Wanneer iemand gekozen is (of liever benoemd zooals de wetsterm luidt), dan krijgt hij «onverwijld van den voorzitter van het hoofd-stembureau een afschrift van het proces-verbaal der stemming (of herstemming). Dit afschrift strekt hem tot geloofsbrief, is het bewijsstuk zijner benoeming. Wanneer de benoemde dit afschrift ontvangt, geeft hij binnen de drie dagen na de ontvangst daarvoor een refu af, een bewijs dat het afschrift hem bereikte. En binnen de vier weken na de dagteekening van dit bewijs na de ontvangst heeft benoemde te verklaren en of hij zijn benoeming aanneemt en, zoo hij in meer dan één district is benoemd, binnen den zelfden termijn na het regu, voor welk district hij optreedt. De burgemeesters deelen aan den Minister van Binnenl. Zaken mee, of rle benoemden het hebben aangeno men. Is dit het geval niet, of heeft wat op 't zelfde neerkomt de meer dan eens gekozene voor zeker distiiet bedankt, dan wordt daarbin nen veertien dagen, nadat de Minister hiervan in kennis gesteld is, een nieuwe verkiezing gehouden op den dag, door den Minister binnen dien termijn te bepalen. Ziedaar wat de kieswet zegt. Over een maand en veertien dagen d. i., over 6 weken zijn we er dus af. Misschien ook wel eerder. De heeren zullen geen maand bedenktijd noodig hebben. De nationale velddag van het Leger des lleils zal dit jaar worden gehouden op het landgoed »Velser- beek" te Velsen op Woensdag 18 Augustus a.s. Voor deze gelegenheid zal Generaal Booth overkomen, die de bijeenkom sten zal leiden. Met de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij zijn reeds schikkingen gemaakt voor eenige extra treinen en voor verlaagd tarief voor deelne mers van de stations aan de lijnen dier Maatschappij. Aan de Arnh Crt. wordt het volgende geschreven Maandag werd het jaarlijksche spie gelgevecht geleverd (jei. Hmssensche schutterij. Met muziek trok men eerst naar de kerk, daarna te 12 uur ten strijde. Een afdeeling bleef te H., deze verbeeldde de GeUlerschende rest stelde zich op lij het Looveer. waar men zich, de traditie getrouw, eenigen tijd niet visschen bezig hield. Dit waren de troepen van den Hertog van Cleve. Te 1 uur kwam een geblinddoekte estafette aanrijden om den Duitsehers te vragen wat ze voor hadden. Er werd nu een Duitsche brief meegegeven, waarin de stad lluissen werd opgeëischt. Na eenigen tijd kwam de estafette met een Hollandsch antwoord terug, dat lang niet malsch was Maar een tweede Duitsche brief volgde, dat be sloten was de stad te bestormen. Nogmaals bracht de estafette het ant woord, dat men de stad niet wilde overgeven. Daarop trok de troep met volle muziek en met fakkels en branders op de stad los. Up den veerweg had de ontmoeting plaats, lievig was de botsing, maai de overwinning was aan de Cleefsehen, ondanks de groote vuren op de wal len en onder een zegemarsch trok men juichend Huissen binnen. Dit spiegelgevecht wordt alle jaren den eersten Maandag na St. Jan ge leverd. Het moet een herinnering zijn aan een slag. die aan dezen weg in de 1 ie eeuw werkelijk geleverd is. De Huissensche schutterij moet daar van nog eigenaardig recht hebben: lo. bet visschen met kruisnet in den Brouwketel (een water tusschen II. en Angeren), 2o. liet optrekken en (ïiuziekmaken voor deze gelegenheid zonder vergunning van den burge meester 3o. mag aan den Brouwketel aan de schutters sterke drank ver strekt worden (ofschoon daar geen vergunning is). Elk jaar wordt een koning benoemd en deze hecht een zilveren plaat van zijn koningschap aan een met derge lijke platen zwaar beladen zilveren ketting. De oudste dier nog aanwe zige platen zijn uit de 15e eeuw. Vroeger maakte de élite van H. deel uit van de schutterijthans niet meer. Men meldt uit Laren til nen naourigen Lemnesser polder is de hooibouw in vollen gang De polder, uit vel ten kleigrond bestaande, voorziet den geheelen om trek van hooi. Een merkwaardigheid is het, dat het land nooit bemest behoeft te worden, omdat de Zuiderzee 's winters alles overstroomt en dan een vruchtbaar- slib achterlaat. Te Nieuwediep is ten huize van den kapitein ter zee Jeekcl, aan de Binnenhaven, een petroleumtoestel ontploft, waaldoor de dienstbode, wier kleeilereri vlam vatten, in brand geraakte. Het meisje verloor geluk kig geen oogenblik haar tegenwoor digheid van geest, in dergelijke ge vallen zoo noodig. Zij ijlde terstond het huis uit en sprong kordaat in de Binnenhaven, om zoo de vlammen te blussclien. Uit liet water gehaald, bleek zij nog ernstige brandwonden te hebben bekomen, die echter haar leven niet in gevaar brengen. Naar men ons uit Davos meldt, zal het Nederlandsch Sanatorium voor minvermogende longlijders den lsten September a.s. geopend worden. 11.11. M M. de Koninginnen gaven blijk van Hare belangstelling in deze inrichting, door aan het comité een ruime geldelijke bijdrage te doen toe komen. Door financiëele hulp van vroegere Davoser aKurgasten" en een aantal particulieren in Nederland zijn de noodige fondsen bij elkaar geko men. Minvermogende patiënten van alle standen zullen in het Sanatorium worden opgenomen. De koloniale aangelegenheden zijn voor de Spaansche regeering n'og steeds een gioote en aanhoudende zorg. In de bezittingen in Azië en Amerika laat de toestand nog altijd héél wat te wensehen. Wel meende men on- Inrk^.-t, dak »ivi wilUvluilgl IJ Iw overwinning, op de opstandelingen behaald, den opstand op de Dhilip- pijnsche eilanden naar de geschiedenis zou verwijzen, doch de strijd duurt nog altijd voort, en van eene alge- heele beëindiging is nog in 't geheel geen sprake. En op Cuba is dc toe stand mede nog verre van rooskleurig. Die toestand geeft bovendien aan leiding tot buiten- en binnenlandsche moeilijkheden. Van de zijde van de regeering der N.-Arnerikaansclie Re publiek wordt de regeering le Madrid bedreigd door 't gevaar, dat de Cu- baansche opstandelingen als oorlog voerende partij zullen worden erkepd, zoodat er sprake is van eene verkla ring der onafhankelijkheid van den «Parel der Antillen". Uok de handhaving van generaal Weyler als opperbevelhebber der Spaansche troepen op Cuba geeft der regeering te Washington aanleiding, om te protesieeren tegen de gruwe len, die er door de Spanjaarden onder zijne leiding worden gepleegd. Her haaldelijk geeft de verhouding tus schen de beide regeeringen naar aanleiding van de troebelen op Cuba Fidelis usque ad mortem. DOOR BLACK. 10) Het werd nu winter. Ik had nog nooit een winter bijgewoond, dit was mijn eerste. Eerst gingen wij met een groote kar naar Shelton, om steenkolen te balen, ik liep dan langs en onder de kar, waarvoor twee paarden gespannen waren. Daarna haalden wij hout. Groote blokken. Baas Zoutman klaagde er over dat steenkolen en hout daar zoo duur waren. Doch wij hebben brandstof genoeg, hoorde ik hem zeg gen. Al dat hooi, zal ons als het kond is, goed te pas komen. Dat had ik nog nooit gehoord. Lars had al dat hooi gewonnen om er des win ters zijne paarden en koeien meê te voederen. Hoe moest dat nu voor brandstof dienen, dacht ik. De nachten werden koud en ik had geen mand, en ook geen kleedje om op te slapen bij Zoutman. lederen avond werd ik huiten gesloten. Ik maakte mij toen een groote opening in het hooi, ik haalde dat met mijne pooten er uit en zoo lag ik des nachts heerlijk warm, zelfs toen het later 's nachts zoo hevig begon te vriezen. Later heb ik wel gehoord, dat men rheumatiek krijgt of verlamming als men in hooi slaapt, doch tot nu toe heb ik daar geen last van. Ach, ik lag misschien warmer daar, dan de kinderen van Zoutman die op den kouden zolder sliepen. Later hoorde ik, .dat hij den vorigen winter twee kinderen door de koude verloren had. Die waren doodgevroren in de wieg Nu kwamen er betere dagen aan. Zoutman slachtte twee varkens. De vrouw stoDd klaar met eene groote pot zout, daarin werd alles gerold, en toen op den zolder geborgen. Ook maakte zij potten vet, dat noemden ze reuzel. Dat aten ze 's winters op Historisch. hun brood gesmeerd, want de boter die ze maakten, verkochten ze. Die werd in de store omgeruild voor andere levensmiddelen. Doch ik moet zeggen, dat er in dien tijd veel voor mij afviel. Ik kreeg toen goed te eten. Dit had ik ook voornamelijk aan Teunis te danken. Trees gaf mij ook wel eens wat. Teunis liet mij dikwijls als het heel koud was stilletjes binnen. Teunis was tot stoker in huis benoemd. Dit was een lastig werk. Teunis moest, eerst geholpen door Jannetje, een massa hooi in huis brengen. De keu ken lag heelemaal vol er van. Teunis zat daar bosjes van te maken en dan stopte Jannetje die in de kachel. Teu nis kon niet gauw genoeg bosjes ma ken, zoo snel verbrandden zij, doch ik moet zeggen dat bet in de keuken lekker warm was. »Zie zoo, zei Zoutman, hooi heb ik genoeg, nu heb ik niet zooveel van die dure kolen noodig." Ook brandden zij i/cobs». Zoo noemen zij de afgegeten maïs kolven. Die waren prachtig om te branden. Als ik er een huiten vond, raapte ik die altijd op en bracht die binnen. Zoo brachten wij den winter door. Ik kan niet zeggen, dat ik veel van de koude geleden heb, ofschoon dood, noch van het leven eenigen ik alle menschen erg er over hoorde uitleg kon geven.Geen wonder dus klagen. Eten kreeg ik nu niet veel als die geleerde man het niet kon meer. Ik groeide sterk en was zeer uitleggen, dat mijn verstand als hond mager. Eens hoorde ik Trees zeggener zoo als men dat noemt stil voor «Nu, Dollar begint waarlijk op een stond. Nu moet men weten dat ze hazewindhond te gelijken." Later heb bij Zoutman erg bijgeloovig waren, ik dat soort honden ontmoet. Het zoo noemen de menschen dat. Op zijn zeer slanke dieren, doch er zit zekeren avond, moest Trees nog laat volgens mij, niet veel verstand bij.1 een emmer water uit de put halen. Het voorjaar kwam aan en toen De maan scheen helder en eensklaps kreeg ik twist met den ouden Zout- kwam zij binnenstormen met de tijding, man. Die kon maar niet velen dat dat er een spook bij het boscbje stond, ik in mijn vrijen tijd altijd naar het »Zie je wel, zei Zoutman, dat heb ik boschje liep en daar op Karin's graf al gezegd, 't is griezelig als er zoo'n ging liggen. Ik kon haar maar niet graf op je erf is. 't Is zeker de vrouw vergeten. En ik dacht ook. Als Lars van Lars die spoken komt." Toen ik terugkomt, gaat hij het eerste naar dat hoorde, vloog ik naar buiten en Karin toe, altijd was het mij duister j wezenlijk ik zag ook iets wits bij het gebleven, dat hij weg kon gaan en boschje. doch duidelijk was het niet Karin daar had laten liggen. Ik was toen nog zoo jong, moet men beden ken, als men dit leest. Ik had nog geen begrip van den dood. Later toen ik in andere gezelschappen kwam, heb ik eens eene vergadering bijge woond van allerlei geleerden. En ik hoorde daar een der grootste geleer den verklaren. "Dat hij ook niet wist wat het was, dat hij noch van den te zien van verre. Toen ik echter dichterbij kwam zag ik niets meer. Later hoorde ik dat het een nevel kon geweest zijn, die uit de bron opkwam en boven het water zweefde. Teleurgesteld kwam ik naar huis terug loopen. 's Avonds wilde Trees nooit meer alleen naar den put gaan om water te halen. Zij was erg koppig en deed het niet. En

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1