CM: 2 TBOMSON'S THEE. GEMENGD NIEUWS. stof te over, om te vreezen, dat zich zeer ernstige gevolgen zullen voordoen. Doch niet alleen aan gene zijde van den Oceaan stuit de Spaansche regeering op ernstige moeilijkheden. Ook in 't moederland openbaart zich groote ontevredenheid over den tot nu toe gevolgden weg. In een pro test der liberale partij wordt van de regeering geëischt, dat zij een zelf standig bestuur voor Cuba zal instellen, en zoodoende tegemoet komen aan de wenschen der Cubanen. De torugroeping van generaal Weyler wordt mede door die partij gewenscht en gevraagd. Evenals in Nederland, maakt het vraag stuk van den persoonlijken dienst plicht in België een zeer ernstig punt van bespreking uit in alle mogelijke staatkundige kringen. De sympathie van Koning Leopold vóór de afschaf fing der plaatsvervanging is reeds lang geen geheim meer, en nu onlangs sprak de Koning het vrij onbewimpeld uit, dat hij de invoering van den persoonlijken dienstplicht voor België zeer gewenscht, ja, noodig acht. Koning Leopold sprak die over tuiging uit bij gelegenheid van de ontvangst eener deputatie van oud- officieren, waarbij de generaal Brial- mont de dringende noodzakelijkheid van die legerhervorming aantoonde. De toepassing van het modern begin sel vindt echter lang niet algemeen bijval bij onze zuidelijke naburen, evenmin als bij ons. In de Belgische Kamer werd de regeering daarom dezer dagen geïnterpelleerd over het door den Koning gesprokene. Een der afgevaardigden betoogde, dat het land zoo'n hervorming, als door de militairen wordt nagestreefd, niet noodig heeft. De meerderheid der Volksvertegen woordigers heeft zich, dus merkte de spreker op duidelijk tegen die hervorming van het leger uitgespro ken, en nu de Koning zich zóó gun stig over de afschaffing der plaats vervanging had uitgelaten, was eene verklaring van het kabinet z.i. drin gend noodig. De president-minister beantwoordde den interpellant, en verzekerde, dat het door den Koning gesprokene vooraf aan de ministers IivmLuwi ^om«a»latj tor w Ij 1 .1 fiion (de ministers) zich hielden aan de door hen uitgedrukte overtuiging bij eene vroegere interpellatie over deze aangelegenheid. Ten slotte werd door de meerderheid der Kamer een motie aangenomen, waarbij verklaard werd, dat men kennis genomen had van de mededeeling der regeering en over ging tot de orde van den dag. Uit- zicht op verwezenlijking van het mo dern beginsel van den persoonlijken dienstplicht bestaat er dus blijkbaar in België niet. Omtrent het onderzoek, 't welk te Londen heeft plaats gehad ter zake van Jameson's inval in Transvaal op 1 Januari 1896, verneemt men thans belangrijke mededeelingen, die een vreemd licht werpen op de rechtvaar digheid van de leden der enquête commissie. Toen de inval plaats had, scheen het noodig, dejbuitenlandsche regeeringen, en vooral die van Duitsch- land, te verzekeren, dat de Britsche regeering niet in de zaak betrokken was. Deze verzekering werd gegeven als er nu niemand anders was, moest Zoutman zelf méégaan. Op zekeren avond werd hij daarover zoo boos, dat hij haar uitschold voor "luie deern". "Wat, zei Trees terwijl zij hare armen in hare zijden zette, wou je zeggen, dat ik lui was, vader, ik die hier van 's morgens vroeg tot 's avonds laat altijd hard moet wer ken. Als gij daar eene meid voor moest nemen, dat zou u wel twee Dollars per week kosten. En ik krijg er nog niet eens een goed'woord voor. En nu uitgescholden te worden voor "luie deern," «weet je wat, ik ga morgen naar Shelton, daar kan ik best een goeden dienst krijgen, en moet ik dddr hard werken, dat is niets dan krijg ik er ten minste geld voor, terwijl ik mij hier half dood werk voor een beeije eten." «Brutaal schepsel, wou jij je vader de les lezen Meteen vloog Zoutman op en wilde Trees slaan. Trees had mij menig- malen een stuk van haar boterham met reuzel gegeven, Zoutman had mij onverdiend menigmaal geschopt. Toen ik dus zag dat hij Trees wilde slaan, vloog ik op om die te verdedigen. Wordt vervolgd.) uit naam der Koningin. Nu wordt de vraag gesteldIndien het depar tement van Koloniën zoo onschuldig is aan de zaak, als het voorgeeft, wat nadeel kan dan worden toegebracht aan den naam der Koningin? De onbekende schrijver van het artikel over deze gewichtige aangelegenheid, die daardoor veel opzien teweeg brengt, drukt zijne verwachting uit, dat het Parlement een einde maken zal aan deze Staatkunde van wegmollelarij. Dat is de plicht van ieder eerlijk rnan, zegt de schrijver zeer beslist. 't Blijkt zeer moeilijk voor de ge zanten der mogendheden, om met Turkije tot een vergelijk te komen ter zake van de vredesvoorwaarden De som, genoemd als oorlogsschatting, wordt door Turkije's minister onvol doende geacht. De Porte heeft zoo verklaard hij veel meer geld aan den oorlog besteed. Ook de nieuwe grensregeling valt niet in den geest van den Sultan, die graag Thes- salië geheel of grootendeels voor zich behouden wil. Ofschoon men zich vleit, dat de Turksche regeering zich ten slotte naar de wenschen der mogendheden zal moeten schikken, kost het verzet der Porte een voort durend uitstel, tot groote schade van Griekenland. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. G. Mansvell alhier komt voor op het zestal voor een te beroe pen predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Apeldoorn. De officier van gezondh. Ie kl. J. Nord, belast met den geneeskun digen dienst in de legerplaats bij Oldebroek is te rekenen op 1 Juli onder eervolle ontheffing uit genoemde betrekking, naar zijn korps, het 5e reg. inf. te Amersfoort in garnizoen teruggekeerd en vervangen door den id. Ie kl. C. J. te Boekhorst van het 3e reg. huz. te 's Hage. Programma van de muziekuit voering, a.s. Zondagavond om half gpvpri pp bpt terras van Amicitia door liet stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, direc teur G. K. G. van Aaken. 1. Nicol-marsch Zeiler. 2. Ouverture sLeichte Cavallerie" Von Suppé. 3. »A toi", valse de concert Waldteufel. 4. Souvenir de l'opéra »Les pêcheurs de perles" Bizet. 5. Concert-Ouverture Lortzing. 6. Grand ballet (Divertissement) de l'opéra »Faust" en 7 parties Ch. Gounod. I a. Alia Stella Confidente, ro- 7. 1 raance Robaudi. I b. Valse espagnole P. D. van Essen. 8. Hommage i Fr. Chopin, grande fantaisie J. H. Bekker. N 7b eerste uitvoering. De heer K. Teeling, nieuwbe noemd godsdienstonderwijzer bij de Ned. Hervormde kerk hier, zal aan staanden Zondag door ds. Graswinckel bevestigd worden in de Gasthuiskerk. Dr. J. J. Rinkel en paardenarts 2e klasse' J. Maas zullen op 8 Juli de batterijen van het Ie regiment veldartillerie begeleiden op hun marscli naar de Legerplaats bij Oldebioek. In deze en de volgende maand zal op terreinen onder Zeist, Soest, Amersfoort en Leusden tot het hou den van schietoefeningen een kamp worden betrokken door de veld-batal- jons van het 6e en door het 2e en het 4e bataljon van het 7e regiment infanterie. Gisterenavond omstreeks half negen ontstond brand ten huize van den Heer F. F. Spiekerman. De Vrijw: Brandweer op weg hare oefening te houden, was zeer spoedig ter plaatse maar behoefde geen water te geven, de brand werd met emmers water gebluscht. Dank zij den Heer A. S. Mol, die met veel moeite het kind, dat zich met lucifers had vermaakt, door de vlammen heeft gered. Gisterochtend had een bejaard man het ongeluk te struikelen over een paar hoog uitstekende klinker- steenen voor de woning van den heer A. Schimmel, buiten de Groote Kop pelpoort. De man sloeg er neer, en, tegen verwachting in, kwam hij er goed' dat wil zeggen met eenige ont velling aan de handen af. Vóór hem hadden, zooals rnen ons mededeelde, reeds velen met die »hooge" klinkers op onaangename wijze kennis ge- maakl. De bestrating, vooral de klin kerbestrating, is daar slecht. Geluk kig voor velen was de gemeente architect getuige van 't ongeval, die zeker niet zal nalaten voorstellen tot voorziening aan 't gemeentebestuur te doen. Naar luid van 't verhaal der omstanders, moet de slechte be strating daar en elders in de stad hieraan geweten worden, dat het her stellingswerk voor een nduuvelsdoodje" werd aangenomen en gegund. «Goed koop" blijkt wel eens meer «duur koop te zijn. Hoogland. Bij de laatste verkiezing voor 3 leden voor den gemeenteraad, zijn de Heeren Thomas Cornelus Schimmel, Adrianus van Dijk en Willem Tolboom allen aftredende leden herkozen. Moord. Te Uithuizen is het lijk van een 10 jarig jongentje uit een sloot opge haald; het was door diepe messteken aan den hals gedood. Omtrent deze treurige geschiedenis meldt de Prov. Gron. Crt.: .Genoemde jongen bevond zich in de zoogenaamde Wilgenbosch" (dit is eene tuinbouwinrichting onmiddellijk bij het dorp), om op den akker van zijn vader met een broodmes eenig onkruid te verwijderen. Daartrofhij een drie jaar ouderen knaap, met uien hij nestjes ging uithalen. Volgens het verhaal van dezen knaap werden zij daar overvallen door een persoon met witte broek, blauwe jas en pet zonder klep; waarop de 13-ja- rige het hazenpad koos en het durp inging. Een goed uur later hoorende, dat het zoontje van v. d. Hoek ver mist werd, ging hij rnet eenige anderen naar de plek, waar zij samen geweest waren, waarop het lijk weldra in een sloot gevonden werd. Het onderzoek van de politie, zoo uit Uithuizen als uit de omliggende gemeenten, waar men onniiddelijk per vélocipède met het feit in kennis gesteld werd, heeft naar het schijnt nog geen resultaten opgeleverd Een dusdanig gekleed per soon schijnt hier niet opgemerkt te zijn. Ook het broodmes is nog niet terecht. Het is thans geDieuen tlat Ue ver moorde knaap te Uithuizen (Gr.) het slachtolTer-is van zijn 13-jarigen mak ker. De /V-. Gr. Cl. meldt daarom trent het volgende: Met den vermoorde had hij een nestje uitgehaald waarin een ei. Bij het strootjetrekken, de gewone hande ling om te beslissen, wien dit ei zou toebehooren, viel het lot ten gunste van den vermoordde uit. Verstoord over dezen uitslag, schijnt de dader daarop twist gezocht te hebben, waarin zijn kameraad het onderspit dolf en met een mes ver moord, ja, letterlijk geslacht werd. Na dezen verschrikkelijken daad bedreven te hebben, wierp hij het lijk in de zich onmiddellijk daarbij bevindende sloot en ging daarop, alsof er niets gebeurd was, naar het andere einde van het dorp, om eens te kijken, wat er bij de haven voorviel. Een uur later terugkeerende, ver neemt hij, dat men den jongen v. d. Hoek vermist en nu dischte hij een verhaal op van een man, zoo en zoo gekleed, die hem en zijn kameraad met een lang voorwerp had achter volgd. Hij bood zich aan mee te helpen zoeken en noodigde zelfs an dere jongens daartoe uit. Weldra «vond" hij het vreeselijk verminkte lichaam. De mare hiervan verspreidde zich als een loopend vuur door het dorp men ging een klopjacht houden op den «inan met witte broek, blauwe jas en pet zonder klep,« die zich waarschijnlijk in het hooge koren verborgen had, doch natuurlijk ner gens te vinden was. Men zette posten uit op de wegen, waarlangs dit onrnensch des nachts waarschijnlijk ontvluchten zou." Bij het verhoor, dat de jongen den volgenden dag onderging, heeft hij bekend. X-Stralen. De Figaro verteld, op gezag van de directeur der invoerrechten, dat men welgeslaagde proeven heeft ge nomen om door middel van deX-Stra- len den inhoud van vaten en koffers te onderzoeken, zonder ze op te ne men. Dat wordt gevaarlijk voor per sonen, die aan de grenzen belastbare goederen willen binnensmokkelen. Het onderzoek geschiedt met een toestel, dat den vorm heeft van een grooten tooneelkijker, en waarmede men sigaren, gouden voorwerpen enz. heeft kunnen onderscheiden. Schipper T. Visser van Polder- zijl (Uisquert) heeft gevangen en in levenden staat opgezonden twee zware zeehonden, wegende ieder wel 300 pond. Het eene dier had zijn jong bij zich. Zij gingen met den sneltrein naar Amsterdam en zijn opgenomen in Artis. Een Zwaluwnest. Het is bekend, dat zaluwen soms al zeer vreemde plaatsen uitzien om hun nest te bouwen Dezer dagen had den een paar zwaluwen daarvoor in beslag genomen de ronde knop van een wandkaart, hangende in de openbare school te Buwiel (Utr.) De aanwezigheid van onderwijzer en leer lingen scheen de diertjes volstrekt niet hinderlijk te zijn. Jammer, dat men er de kaart niet aan wagen mocht, om te zien hoe het met het nest zou afloopen. Te Loosdrecht heeft zich het volgende buitengewoon geval voor gedaan De kleerbleeker 11. had een kip die te broeden zat. Eenige dagen voor het uitkomen der eieren werden deze onderzocht. In de meening dat men met een onbevrucht ei te doen had, werd een der eieren weggeworpen, over een sloot in een weiland. Nu hoorde men na twee dagen in het land iets piepen en bleek dit een kuiken te zijn. Het ei was nog uit gekomen. Klein onderscheid. Weet u ook waar Mevrouw Hel- lings nu wonen gaat, nu haar beide dochters getrouwd zijn? Gaat zij naar haar schoonzoon te Arnhem of naar Den Haag Daar hebben zij het juist altijd over, die twee heeren. De een zou haar graag in Den Haag hebben en de ander in Arnhem Lief toch, als je schoonzoons zoo om je vechten! Met uw verlof, ik bedoel, dat de Hagenaar haar r.aar Arnhem wil heb ben en de Arnhemmer naar Den Haag! Het schip Windwardvan Jack- con's Poolexpeditie. is nu voor de derde maal op reis naar Frans Jozefsland, om levensmiddelen te brengen aan die expeditie, of om haar mee te nemen naar Europa terug De reizigers, die in 1894 vertrokken, zouden anders voor de vierde maal moeten overwinteren in het hooge Noorden, en dat wordt gewoonlijk niet raadzaam geacht. Te Hammerfest nam Windward ook een aantal beiioodigdheden aan boord, om gereed te leggen voor de expedi tie van Andrée, ingeval die den terug weg over Frans-Jozefsland mocht kiezen. Falb's weervoorspellingen! Het eerste derde gedeelte van Juli zal tamelijk droog zijn, met vele on- weders in het westen en zuiden, die niet van groote neerslagen vergezeld gaan. Met het tweede en derde ge deelte der maand is toeneming van regenbuien te verwachten bij buiten gewoon veel onweer. In het laatste derde gedeelte zal het zeer regenach tig zijn bij weinig onweer. Van 1 tot 5 Juli: warm weer, over het geheel droog daarna regen. Iloe er gestemd is. Dat er bij de 25 plaats gehad heb bende herstemmingen veel belangstel ling aan den dag is gelegd, blijkt uit de volgende cijfers Te Enschede kwamen 96.5 pCt. dei- kiezers op, te Beverwijk 94.3 pCt., te Rotterdam II 93.7 pCt., te Ridder kerk 90 pCt., te Gouda 89.8 pCt te Bodegraven 88.7 pCt., te Utrecht II 87.3 pCt. Het slechtst is gestemd in schoter- land, waar 62.7 pCt. der kiezers hun plicht vervulden; in Amsterdam V stemden 65 pCt., in Leeuwarden 68 pCt. en in Amsterdam IX 70 pCt. Een sneeuwstorm in den zomer. Te Asling in Illyrië, gingen voor een paar dagen twee zoons van een rijken landeigenaar, den heer Schett, twee knapen van 14 en 16 jaar, naar een naburigen berg, maar kwamen niet terug. Ondertusschen was er een hevige storm losgebarsten, en de heer Schett, ongerust, ging zijn jongens zoeken, die hij begraven vond onder de sneeuw. De jongste was reeds dood, de oudste gaf nog eenige teeke nen van leven, maar stierf weldra in de armen van den ongelukkigen vader. Om niet te laat te komen! Reeds thans zijn op den Dam te Amsterdam ramen verhuurd voor de kroningsfeesten van het volgende jaar. Watersnood in Bulgarije. Evenals in vele andere streken van Europa heerscht er een groote nood in Bulgarije tengevolge van de over- stroomingen. Zware schade is daar door reeds aangericht. Uit Sofia wordt daaromtrent geschreven De berichten over de verwoestingen, welke het water in alle deelen des lands heeft veroorzaakt, zijn vreeselijk. Nadat het een heele maand dag aan dag had geregend en het land geteisterd was door wolkbreuken, werd inzon derheid Widdin zeer bezocht. Op een klein deel der versterkingen na is de geheel stad onder water geloo- pen. Een groot aantal huizen staan tot aan het dak onder water, bij andere ziet men alleen de schoor- steenen opsteken uit het nat en de overige zijn zoodanig overstroomd, dat zij geheel onbewoonbaar zullen blijven. Het ongeluk is voornamelijk daaraan toe te schrijven, doordat de Donaudijk doorbrak eri het water met geweld over de stad stroomde. Binnen een paar uren waren vijf a zes dui zend menschen zonder dak. Het aan tal verdronkenen is nog niet bekend. Ook uit andere deelen des lands wordt gewag gemaakt van hoog water en overstroomingen. De oogst zal, denkt men, voor het grootste deel in Bulgarije vernietigd zijn. Het rapport is verschenen der commissie van beoordeeling van de in de procincie Utrecht dit jaar ge houden stierenkeuringen. Over het algemeen is dit zeer gun stig en blijkt het meer en meer, dat die keuiingen uitmuntend blijven werken op de verbetering van den veestapel. De commissie is van oor deel dat verdere geldelijke steun door Rijk en provincie zal leiden tot ver hooging van de nationale en provin ciale welvaart. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 25 Juni. Johanna d. van Pieter van Veen en Christina Maria Havi^horst. SO Juni. Willem. 7.. van Everardus Blioken- daal en Helena Wilheliuina de Gans. 27 Juni. Johannes Hondrikus, z. vau Hendrik Vial en Johanna Kniks. Arie, z. van Gijsbertus van Honenda! en Adriana Johanna Bakker. 28 Juni. Johanna Antonia, d. van Johannes Koekoek en Antonia Geertrnida lleere. 29 Juni. Thomas, 7,. van Peter VVijuands en Cornelia van Vliet Ondertrouwd: 24 Juni Nicolaas Viu" en Jannetje Geitenbeek. Johannes van Kui tenbeek en Maria Hendriks Aloisia Hellen- kamp 25 Juni Kerend Jacobus Bakhuis en Aartje Noorderink. Johannes Franeiscus Sleurink en Helena Kruiers. Getrouwd: 80 Juni Jozef boomgaard en Maria Magdaleua van Zuilen. Theodorus Schinnij en Auna Maria Barbara van den Akker. Overleden: 22 Juni. Petrus Antoon de Vries 2d. 24 Juni. Evert Smeenk, 65 j. wedr. van Martina Hol. --28 Juni. Johanna van Ee 20 d. Teunis Groenewoud, 71 j. wedr. van Johanna de Ruiter. Hoogland. Geboren: 26 Juni. Joannes, z. van H. Blom en A. Kok. Leusden. Geboren: 24 Juni. Willetnijntje, d van Wouter Blooi en Heiltjc van Straten. 27 Juni. Dirkje, d. van Willen Jan Ruiteubeek en Gerritje Ruitenbeek. Stoutenburg. Geboren: 21 Juni Hendrtkus Everardus, 7.. van Evert Wijnen en Evertja Kortus Woudenberg. Geboren 25 Juni Arie, z van Reijer Jetteu en Geurtje Zwart. Ondertrouwd: 29 Juni. Johannes de Man, 24 j. cn Hendrika Floor, 22 j MARKTUliKICHT. AMERSFOORT, 2 Juli 1807. Tarwe f0.Rogge f0Boekweit f 0. \ppelen f 0 a f 0 00. Peren f 0.a f 0.00. Nieuwe aardapp. f3.50 a f 4 50 ^audaardapp. f 0.00 a f 0.00 Moendereieren f2 70 a f3 25 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f0.85 a f 1 05 per kilo Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen f0 00 a fl 00. Kuikens f 0 00 a f 000 Piep kuikens f 0.40 a f 0.70 Ganzen fOUOfO.OO Eenden f 0 60 a f 0.90 p. st. Jonge f 0.00 a f 0.H azen fO.OO a fOOO Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tainme f0.30 a f 1.00 Duiven f0.40 a f0.70 paar. Vette varkens f 0.f0.Zeugen f30.f 45. Biggen ff>.a f9.50 Schrammen f 12.a f18. Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f000.— Kalf koeien fOOOa f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 0 heet. Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 4500 heet. Zandaardappelen 30000 stuks Hoen- dereieren; 0000stuks Eendeneieren; 1500 kilo Bo ter; kilo M<marine; kilo Kaas; 0 stuks Vee 20 zeugen; 300 biggen en 15 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2