CIJFER2 THOMSON'S THEE. GEMENGD NIEUWS. dachterbosch bij De Steeg, toebehoo- ïende aan gravin Bentirick van Mid- dachten, het 34ste Christelijk Natio naal Zendingsfeest gehouden. Reeds vroegtijdig voerden de gewone en extra-treinen, trams en vele rijtuigen honderden personen aan en de directie van de Geldersche stoomtramweg- maatschappij moest bij wijlen gebruik maken van open goederenwagens om al de passagiers vervoerd te krijgen. Ondanks deze groote menigte rnen- schen werd de orde geen oogenblik verstoord. Geschikter plaats dan het Middach- terbosch is voor eene dergelijke bij eenkomst dan ook wel niet te vinden. Niet alleen is zij gemakkelijk te be reiken, doch er is ruimte voor duizen den, terwijl zij met haar lommerijke geboomten prachtige spreekplaatsen aanbiedt. Voor deachtste maal werd thans het Zendingsfeest op Middachten gehou den. Op de vier verschillende spreek plaatsen taden een 17 tal sprekers op die allen een aandachtig gehoor had den. De feestliederen werden begeleid door hoornmuziek, en was o. m. het gebruik van sterken drank op het terrein verboden. De bewoners van Gooi- en Eem- land en de in de omstreken verblij vende talrijke familiën werden zoo meldt het Ilbl. Woensdagavond ver gast op een schouwspel, dat hoogst indrukwekkend mocht heeten. Had men in den loop van den dag-.pgjftg een" brug latetL/Fjj ringen, on(jer ,jon_ erenu £eraas vloog in den avond een tweede brug uit elkaar. Doven de stad Naarden werd daarna de lucht beurtelings belrood, dan weder in het donker gehuld, terwijl soms door geweldige vuurstrepen slechts de lijnen van torens en huizen zichtbaar waren en de stad zich in silhouetvorm tegen den hemel aftee- kende. Het was echter geen natuur verschijnsel; doch een aardig toege paste truc van de genietroepen, die onder leiding van generaal Gijsberti Hodenpijl, inspecteur der genie, o.a. in de Noordelijke fronte van de ves ting Naarden manoeuvres hielden. Door middel van een zg. rookgor dijn had men tegen den waterkant in rle richting van de slad een groote massa brandbare stollen aangestoken, waardoor zware rookkolommen, afge wisseld door een hevigen vuurgloed hel effect gaven, alsof werkelijk de vesting Naarden in lichterlaaie stond. De kunstgmep bleek werkelijk uitste kend gelukt te zijn, want spoedig werd uit het fort «Pampus» geseind, dat men daar in de vaste meening verkeerde dat Naarden «erom ging.» Kolossale zoeklichten en enorme Well's lichten, in de ravelijnen ge plaatst, gaven het oorlogsterrein in zijn geheel pen effect zoo phantastisch en eigenaardig, dat nog lang in den avond honderden toeschouwers de operatiën der genietroepen gade sloegen. Dat het Westland een uitge- breiden handel in aardappelen op Engeland drijft, kan o a. hieruit blij ken. dat in de laatste dagen herhaal delijk 60 Westlandsche stoomboten in lossing lagen, vervoerende ongeveer 24,000 kin H 1,.) aardappelen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Donderdagochtend vertrok de hier in garnizoen liggende 11de afdee- ling van het I e regiment Veld-artillerie naar de legerplaats bij Oldebroek om aldaar tot den 24sten dezer practische schietoefeningen te houden. er zooveel kwaad volk rondloopt, die als de mannen weg zijn van de farms, er op uit zijn de vrouwen te beroo- ven, soms zelfs te vermoorden. Hoe kunt gij dan zoo onvoorzichtig zijn, toch de deur open te laten." »Nu ja, Mevrouw, doch 't was hier zoo warm, door het vuur. Ik stond bij het vleesch en keerde dat juist, toen die man op eens de buitendeur bin nenstapte en zei: «Zoo, zoo, dat ruikt hier lekker, daar moet gij mij wat van geven." "Moet? antwoordde ik daarop. Neen man, als je zoo begint, krijg je niets. Daarop zei hij, o dat wil ik wel eens eens zien, en hij pakte mij beet. Toen begon ik dadelijk om Black te roepen, en o, als u eens gezien hadt hoe die houd met vurige oogen en opgezette haren op hem toevloog." "Beste hond, lieve goede Black, zeide Mary eensklaps naar mij toevliegende en mij omhelzende.» Wordt vervolgd Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Oudheidkundige Vereeni- ging «Flehité» kwamen gisterenavond in een der zalen van het raadhuis een aantal stadgenooten met genoemd bestuur hijeen, ten einde het minder of meer wenschelijke te bespreken tot het uitvoeren van een plan dier vereeniging n.l. het opgraven van den Amersfoortschen Kei, die sedert meer dan twee eeuwen onder de Varkensmarkt bedolven ligt. Alle aanwezigen, op één na, betuigden hun sympathie met dit voornemen. Een commissie van 7 leden werd ge kozen om met het bestuur van «Fle liité» een meer gedetailleerd plan te ontwerpen, een raming van kosten te maken en de meest geschikte plaats te bepalen, waar deze kei, aan welken wij Ameisfoorters onzen weidschen naam van Keientrekkers ontleenen, zal worden opgesteld. Een der aanwezigen bracht reeds een uitgewerkt plan met fraaie teeke- ning van den heer Eysvogel ter taiel, waardoor de tegenwoordige Varkens- markt in een fraai monumentaal plan werd herschapen. Wij wenscnen op rle besluiten der nu benoemde commissie niet vooruit te loopen, doch spieken den wensch uit, dat het bestuur onzer gemeente zijn zoo rroodige medewerking zal verleenen. Het is onzes inziens een eerste stap in de goede richting tot veifraaing der stad en wat daaraan onvermijdelijk verbonden is het be vorderen van het vreemdelingenver keer'. - Amersfoort kan niet anders dan daarbij welvaren. De volledige uitslag van de toe- latings-examens tot de Huogere-Bur- gerschool is als volgt Tot de eerste klasse zijn toegelaten D. J. Boks, Antonia J. J. Burger, Helena S. E. Burgers. Wilhelmina Buijs, F. II. Chériex, F. van Daal, Gerarda J. C. van dei' Eist, W. A. van iler Gant, D. H. M. Harting, Th. J. M Hogenboom, J. J. Klaassen, P. C. van Steeden Aug. Tromp van Holst, Corn Tromp van Holst, W. H. J. Wernas en A. de Zoete. Voorts n g voorwaardelijkmet her-examen in één vak N. S. Blom. .1. W. D. van Eek, M. van Gelder, W. Goedkoop, P. A. van Hedel en C. IJskes. Drie candidaten voor de Ilde klasse werden alle afgewezen, terwijl een hunner is toegelaten tot de eerste kl. Een candidaat voor de lilde klasse is afgewezen. Als toehoorderessen voor de mo derne talen slaagden Betsy van Gel der en Sophia de Haas voor de IVde en Jeannette F. G van Aaken voor de lilde. Totaal zijn van de 40 geëxami neerde candidaten 15 afgewezen. On der de toegelatenen bevindt zicii één spoorleerling. terwijl 12 wegens te late aangifte niet tot het examen konden worden toegelaten en 6 zich vóór het examen hebben terugge trokken. De paardenarts 2e klasse M. E. baron Beulinck, van het 2e regiment veldartillerie te 's-Gravenhage, wordt 31 Juli overgeplaatst bij het le regi ment veldartillerie hier, ter vervanging van paardenarts 2e klasse F. Lamens. Wegens haar spoedige hulp hij den binnenbrand ten huize van den heer Spiekei man werd aan de Amers- foortsche Vrijwillige Brandweer een premie van f 4 toegekend door de «As surantie-Maatschappij tegen Brand schade te Zutphen" agent hier'de heer J. Busquet. Op de huishoudelijke vergade ring van Donderdagavond is de Voor zitter van de sclrietvereeniging Wil helmina de Heer W. A. Spits, met algemeene stemmen benoemd tot Eere-Lid ven de Afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren. Aan den schietcursus die van 16 Juli e.k. tot den 31 October d.a.v. bij de Normaal Schietschool te's Gra- venhage wordt gehouden zal worden deelgenomen door de le Luitenants L. W. C. G. van der- Garden en C E. Nardten van hel 5e Regiment Infanterie. De sergeant d.d. luitena it te velde W. F Brinkman, van het 5e Re giment Infanterie is door den Regi- ineuts-coinmandant bevorderd tot Sergeant majoor-li tulair. Het getuigschrift van goed vol bracht eind-examen van de Indische klasse der afdeeling «Landbouwschool" van de Rijkslandbonwschool te Wage- ningen, is o.a. uitgereikt aan onzen vroegeren stadgenoot den lieer L. v. Warmelo. Donderdag had de schilders knecht van llarn, werkzaam aan hel perceel van den Heer Verschuur, aan den Arnhemschenweg het ongeluk van hot dak te vallen, waardoor hij ern stige verwondingen hekuatrt, en hij onder heelkundige behandeling moest worden gesteld. Donderdagavond te half tien ure, ontstond brand ten huize van J v. Barilie in de St. Jorisstraat door liet van den zolder vallen van een brandende petroleumlamp, waardoor de inhoud over de vloer liep. en de kamer in een vuurzee herschapen werd. Op het hulpgeroep schoten eenige buien toe, aan wien het met groote moeite gelukken mocht de vlammen te bedwingen. De uitslag der overgangsexamens aan het Gymnasium alhier is als volgt: Bevorderd zijn: van kl. 1 tot kl. II: Onvoorwaardelijk: K. ie Bel, G. Bolkestein, P. Cramer, H.J. van Daal. P. van der Eist, L. de Jong. J van der Oord, G. C. Reijnders. M. J. L. Taets van Amerongen, J. F. van Wijk. Voor waardelijkJ. H. Rolandus Hagedoorn. Niet 2. Van kl. II tot Id. Ill: Onvoorwaardelijk: II. IJ. J. Boden- stein, H. S. J van d<S!'--Fiiës, h. Hijzen, E. LageïTveij, M. F. Middel- "uurg, L. Rinkel, W. P. Vis, A. J. Wensinek en de toehoordei' D. W. H. van Tienhoven. Voorwaardelijk: P. H. Versteeg, J. P. L. de Vos, niet: 2. Van kl. Ill tot Id. IV: Onvoorwaardelijk: J. li. II. de Beaufor t. G. van Ramshorst, J. C. Th. Scheller, C. J. Weilbar h, C. A. van Voorst Vader. Voorwaardelijk: S. van Dissel, W. Th. van Mechelen, L. Moolhuizen, J. E. H. van Nagell, A. B. te Winkel. Van kl. IV tot kl. V. Onvoorwaardelijk: J. M. van Beijma, L. G. Gelderrnan, J C. Helders, A. J Hoek, J E. W. IhleW. H. J Canibier van Nooten. Voorwaardelijk: G. .1. G. de Bel, J. E. Dijkstra, J. J. van Leeuwen, N. P. C. van Wijk. niet: drie- Van kl. V (ot kl. VI OnvoorwaardelijkD. Drijver, W. Nevens. A. J. de Niet, G. D. Rasch, H. W. C. van Esveld, A. A. v. Sty- vriaan Luiscius, E Pekema, H. M. Roelofsz. G. A. Schelt us. Niet één. Na gehouden overgangs-examen zijn aan de Hoogere Burgerschool alhier bevorderd: Van de Iste naar de tweede klasse met den 2den graad: J. van de Kamp en H. J. D. van Wessummet den 3den graad: J. Kleber. C. Kneppel- hout.A.van Helsdingen. G. Wijnaendts, A. de Stoppelaar G H Nord, A. H. J. Nord, C. .1. H. van F.ck, J II. L Frijda en J. G. W. de Bruijnmet aanvullings-examen A. Scheltema; met taak: P. N. van Ba vel en J Nederburglrmet her-examen P. 11. Rurgers; met her-examen en taak: A L. Heinsius. Niet bevorderd wer den 6 leer lingen van de 23. Dit de 11de naai' de derde klasse, met den Isten graadN. G. Kam. J. Smit, L. Brender a Brandis, A. Verdam; met den 2den graad: J. G. de Jager, H. Teunissen, H. C. Moinat, W. Schut en C C. van Hels dingen; met den 3den graad II. J. üosterveen, W. H. rle Beaufort, A. C. J. Vredenberg, M. Kool, W. F. Gobius, J de Haas J. J. Peck, J. H. Wesselirig, M. C. Kroon en Josine Buys; met taak: J J Kroon, G B. van LeeuwéójjA C. de Beaufort, W. van Leeuwen, B. van der Knijp, M. van Houten, en C. V. Gerritsenmet lier-examen: Th de Neve, L. Bast, A. Coeirnan en L. J. Andeison. Niet bevorderd werden 5 van de 37 leer lingen, terwijl 2 wegens ziekte niet aan het examen hebben deelgenomen. Dit de lilde naai- de vierde klasse, met den 2den graad L. J. Richer, A. Romeyn en Petionella H. C. Brandt; met den 3den graad: C. J. Eijma, I. van Daal, J. van de Broeke, P. Berns, L. R. Sinnige, W. V. F. Ileyligers en B. Langeveld met taak 11. R. Kruijt, F. Vos, O. J. van der Eist, F. G. J. M. van Steenhardt Carré en J B. II. Coenen; met her-examenM. C. van de Broeke, P. Schefïelaar Klots, E. G. Gaarlandt en W. Gevekemet taak en her-examen Th. D. Delprat. Niet bevorderd werd één van de 21 leer lingen. Uit de IVde naar de vijfde klasse, met den 2den graad: H. J. Barelds Bersma, D. H. G hlinaiin en F. A. Sclraly; met taak: J. J. de Jong, J. G. Koopman en W. F. Kissingniet her-examenD W. C. .1. Meyners, D. Burger, J. B. van Gelder1 en J. M. van der Heyde met taak en her examen A. S. Fortuyn Harreman. Niet bevorderd werden 6 van de 18 leerlingen, terwijl één zich gedu rende het examen heeft ter uggetrok ken. De nieuwe cursus begint 7 Sep tember e.k.de her-examens zullen plaats hebben op Maandag 6 Sep tember; aanvang des voor-middags te 9 nre. Hoogland. Woensdagmiddag zijn hier aangekomen vier batterijen artil lerie uit Utrecht, om alhier te wo-'- den ingekwartierd. Den volgenden morgen hebben zij de reis voortgezet over Nijkerk, Pulten en Harderwijk naar het kamp te Oldebroek. De overste betuigde bij het vertrek den Burgemeester zijn dank voor drens goede zorgen en zeide, dat allen hoogst tevreden waren over de inkwartiering. Scherpen ZEEL. De collecte voor hel Fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst, bracht hier f 20.85 op. Door het vallen van een wagen met takkehossen, hééft O. v. Methorst alhier een paar ribben gebroken. Voor leden van den Raad zijn hier tot candidaat gesteld de li.li. H. Homoet, aftr., A. v. d. Pot, J. v. Wolfswinkel (aftr.) en W. Schimmel. De verkiezing zal plaats hebben op 13 Juli a.s. Onder Acrobaten. Bij een hoogst interessant voltige nummer. door al de mannelijke leden van liet kunstenaars-gezelschap van den Kon. Ned. Circus van Oscar Carré te Seheveningen Woensdag avond uit gevoerd. kwam een der beste acro baten, na een dubbele salto mortale over acht naast elkander geplaatste paarden, op 't hoofd neer. Men dacht, dat de man den nek gebroken had roerloos bleel hij liggenmaar na eenige oogenblikken kon hij, weder op de been geholpen, te voet uit den circus worden geleid Terwid le voorstelling geregeld voortgang had, werd de kunstenaar in den artislen- foyer zorgvuldig behandeld liet publiek was dan ook opgetogen toen liij, na een paar nummers, weder in de manége verscheen en als ware er niets gebeurd, drie, viermalen door 't luchtruim duikelde. Hij werd met hartelijke belangstelling begroet. Vad. Groote brutaliteit. Men meldt ons uit Den Daag: Bij eeue weduwe, wonende aan de Turfmaikt, die sedert jaren gemeu belde vertrekken verhuurt, meldden zich Dinsdag twee net gekleede hee- ren aan, om boven-appartementen te huren. De een beweerde te belmo ren tot het kunstenaarsgezelschap van het circus Carré en de ander zeide reizend koopman in manufactu ren en gros te zijn. De kamers wer den verhuurd en al spoedig bleken de nieuwe bewoners joviale luidjes te zijn, die zich zeer minzaam be toonden jegens hunne hospita, die zij zelfs nog denzelfden avond wenscli- ten te onthalen op koekjes en gebak. Den volgenden dag verzocht een der heeren verlof om, wegens de vol gens hem heeischende warmte op zijne kamer, des middags de koffie te mogen gebruiken op de kamer dei- hospita, hetgeen bereidwillig werd toegestaan. Dit gebeurde omstreeks 2 uur, toen het dienstmeisje van de weduwe, dat steeds na 2 uur huis waarts keert, vertrokken was. Er ontspon zich een gesprek over koetjes en kalfjes, waarbij de nieuwe huurder de fraaie meubels van de juffrouw zeer roemde en in den loop van welk gesprek de juffrouw er zich over uitliet, dat zij vaak aan zenuw lijden onderhevig was. Voor zenuwlijden had de huurder een probaat middel bij zich, zeide hij, want ook hij had last van zenuwen. Hij overreedde de juffrouw om een lepeltje van dit middel in te nemen en gaf zelf het voorbeeld orn alle wantrouwen te voorkomen, aangezien de juffrouw nog gekscherend vroeg of mijnheer haar toch niet vergifti gen zou. Nauwelijks had zij het middel ge bruikt of een loomheid overviel haar. Zij liet zich in een gernakkelijkenstoel neer en viel in diepen slaap, waaruit zij eerst gisterenavond ontwaakte. Bij haar ontwaken bespeurde zij veidachte dingen. Doozen en papieien lagen over den grond verspreid en toen zij, met een angstig vermoeden, haar linnenkast eens nauwkeurig on derzocht, bleek haar dat al haar contanten, ongeveer f 600, benevens hare juweelen, effecten, gouden en zilveren sieraden, enz... verdwenen waren. De beide huurders hadden natuurlijk het huis verlaten, zoodat de juffrouw niets anders overbleef dan van dezen brutalen diefstal ken nis te geven aan de politie, die op dit oogenblik haar onderzoek heeft aangevangen. Dwaze weddenschap. Een werkman en een ketellapper te 's-Giavendeel gingen gisteren eene weddenschap aan, waarbij eerstge noemde .aan zijn kameraad (2,50 be loofde, als hij de rivier overzwom. De ketellapper sprong gekleed te water, doch verdronk. De man was een goed zwemmer, zoodat hij naar alle waarschijnlijkheid door ongesteld heid bevangen is. Zigeuners in aantocht. Tusscheu Welir en Suslerseel, twee Pruisische! grensdorpen, op drié kwar tier afstand van Sittaid, zijn sinds giste ren Zigeuners gekampeerd, naar gis sing een 60 tal, behalve de kinderen. Ze hebben vijf wagens hij zich. Eenige andeie wagens zijn in de richting van Amstenrade vertrokken. De maré chaussee bewaakt de grens. De hitte in Amerika. Uit New-York wordt getelegi afeerd, dat daar een vreeselijke hitte hserscht; Dinsdag steeg de thermometer o. a. tot 38» Celsius of 100* Fahrenheit, in de schaduw. Wij hebben hier al hard geklaagd mei 84° F. Te Detroit zijn 13 personen bezweken van de warmte. Ook is de hitte in de staten in 't Zuiden en 't Midden van Amerika buitenge woon, maar zij moet nog overtroffen worden door die in liet Westen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 1 Juli. Everurdus JacobusCorttelis, z. van Jacobua Coruelis Wenend.lid en Clara Reijerse. Josephus Rumoldus, z. van Lambartus Bernardus Smeeing eu Gerarda Gerritsen. 2 Juli. Nicolaas, z. van Jan Willem Karei van Wandelen en Wijntje Koster. Jacoba Antonia Elisabeth Anna, d. van Theodorus Johannes Frietmau eu Elisabeth Maria Jobanna Cornelia Marijne. Hendrik, z. van Hendrik Priem en Catrina Meijer. Roelof Frans, z. van Meindert Vriesem.i en l)ina de Bruin. 4 Juli. llendrikus, z. van Peter Voskuilen en Hendnka van der Eiden. Gerarda Hendrika Johanna, d. van Henderikus Wal da en Jobanna Palland. 5 Juli. Antonia Hendrika, d. van Antonie Hendrikus Staal eu Jannetje van Aalten. 6 Juli. Jan Hauzes, z. van Johannes van don Oudenalder en Hillegonda Alida de Jong. Ondertrouwd: 1 Juli. Jacobus Kuijer cn Maria de Wilde Jozepbus Johannes Putman eu Catbarina Maria van Doornik. -- 2 Juli. Hendrik Slagter en Hendrika van de Hoef. Getrouwd: 6 Juli. Poter Heudrik Hubert Donders en Gi rarda Maria van der Maath. 7 Juli. Nicolaas Vlug en Jannetje Geitenbeek. Aart Brouwer en Heintje Mulestein. Overleden: 30Juni.CornellsVoorlmnn 09j. wedr. Atlerij Eintes 1 Juli. Margaretba Sikken 40 j. ungeb. 1. Juli, Jannetje Markhof 07 j. wed. van Peter Verheuvel. 5 Juli. Susanna vau Beek 05 j. ongeh. 5 Juli. Atijda Kok 67 j. ongeh. Hoogland. Geboren: 1 Juli, Jacob, z. van P. liotter- blom en D. van Dijk. Maria, d. van J. Schoonderbeek en N. Epskamp. Getrouwd: 2 Juli, A. van den Hoek en H. van Beek. Overleden: S Juli, M. Voskuilen, 80 j., wed. H. Voskuilen. J. C. Alberts, l'/»j. Woudenberg. Geboren: 3 Juli. Cornelia, d. van Evert van de Glind en Martje Floor. 4 Juli. Geertruida, d. van Jacobus de KruijfT en Alida van Dijk. 7 Juli Elisabeth, d. vau Houdrik Versteeg en Elisabeth Blaauwondraad. Overledenl Juli. Maria Drektraan, geh, met Andries van Woerkom, 68 j. MARKTUEKICHT. AMERSFOORT, 9 Juli 1807. Tarwe f0.Rogge f0Boekweit f 0. \ppelen 10 a f 0 00. Peren f0.a f 0 00. Nieuwe aardapp. f 0.00 a f 0 00. Zandaardapp. f 3.00 a f 4 00 Hoendereieren f3.a 13.50 per lOOst. Eenden f0a f 0.Boter f 0.85 a f 1.05 per kilo Mar garine f04 f 0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen f 0.60 a f0 80. Kuikens f0 90 a f 1.10 Piep kuikens f 0.40 a f 0.65 Ganzen fO OOfO.OO Eenden 10.60 a f 090 p. st. Jonge fO.OO a f0.Hazen f 0.00 a f 0 00 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.30 a f I 00 Duiven f0.40 a f0.70 paar. Vette varkens f0.f0.— Zeugen f35.f45. Biggen f 0.a f 10. Schrammen f 12.a f18 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000.— Kalf koeien f 000 a f 000 Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heet. Boekweit; 0 heet. Appelen; heet. Peren; 0 heet. Klei aard appe- len;80 heet. Zandaardappelen 30000 stuks Hoen dereieren; 0000stuks Eendeneieren; 4600 kilo Bo ter; kilo Ma"trine; kilo Kaas: 0 stuks Vee 12 zeugen; 120 biggen en 8 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2