BUITENLAND. BINNENLAND. c1jF5rr?wsdjrsTiijiii. GEMENGD NIEUWS. Regeering He zaak belangrijk genoeg vond om er wat spoed achter te zet ten. wat nog niet eens zeker is, het ontwerp van zoo'n wet moet eerst nog ongeveer evenveel instantiën doorloopen als er menschen zijn die nog kaken te verliezen hebben. Én dan de lucifers zijn bij ons gelukkig erg goedkoop. De fabrikan ten concurreeren elkander haast om ver om een half centje per pak. Als nu eens dergelijke maatregelen wer den voorgeschreven, wat zou dat dan de productiekosten verhoogenDe fabrikanten moesten dan, 't spreekt van zelf, ook hun prijzen daarnaar regelen, en dan kon zich wel eens het geval voordoen dat we voor een pak Zweedsche lucifers, tien doosjes, een halve cent meer moesten beta len Of het behoud van de kaken en van de wangbeenderen van die arme fabrieksvrouwtjes dat groote offer waard zou zijn? Lezers, op mijn eer, ik moet soms, om het niet te vergeten, over luid deze woorden uitspreken, die ik u uitnoodig ook met luide stem na te zeggenWe leven, goddank in een beschaafde maatschappij De Elzas-Lotharingsche-quaestie blijkt thans meer dan vroeger de aandacht der Duitschers te trokken. Enkele dagen geleden lazen wij eenige zinsneden uit een artikel der Preussische Jahrbücher, waarin weid geconstateerd, dat nog weinig kans bestaat tot een toenadering tusscheu het Duitsehe volk en het Fransche. En daar zulk een toenadering noodig is, om toch eindelijk eens te komen tot een stilstand in de oorlogstoe rustingen, weid voorgesteld Metz en omgeving te verruilen tegen Luxem burg. En thans vinden wij een artikel in Das Echo, dat gewijd is aan »De stemming in Elzas-Lotharingen". De strekking van het relaas, dat de schrijver over deze quaestie geeft, is in het kort deze: Gedurende al de jaren, dat de Duitschers Elzas- Lotharingen in bezit hebben, zijn ze geen stap vooruitgegaan, is er onder hel volk niets in hun voordeel ver anderd. «Feitelijk hoort men thans in Straatsburg zoo niet meer, dan ook niet minder Fransch spreken dan vijftien jaar geleden. In de kleine plaatsen van den Elzas geldt het Fransch nog steeds als de beschaafde taal. Wie in het vertrouwen der inlandsche bevolking wil indringen, moet haar nog altijd evenals vroegei in het Fransch aanspreken. In Lotharingen kan de Duitsehe taal op het platteland nog niet op duurzame vorderingen wijzen." »Tot de openhartigste vrienden van de Franschen behooren", vervolgt de schrijver later, »de rijke fabrikanten van den Boven-Elzas. Gedurende het tweede keizerrijk stonden zij aan de spits der samenleving. Deze plaats hebben zij sedert de aansluiting aan het Duitsehe Rijk verloren. Door de partijzuchtige bevoorrechting van den adel wordt hun dit dagelijks duidelijk gemaakt. Hun stemming is dus te begrijpen. Het zou verloren moeite zijn deze karaktervolle en degelijke klasse van menschen door kunsten te willen winnen." Ofschoon dus, gelijk de schrijver zegt, de adel van Elzas-Lotharingen sterk wordt voorgetrokken, zoo zelfs, dat soms «Duitsehe ambtenaren zich vernederingen van graven en baronnen moesten laten welgevallen", kunnen de Duitschers ook op hem niet reke nen. «Zijn neigingen trekken zich naar die richting, waarheen de betrekkin gen zijner familie en de geschiedenis van zijn geslacht hem verwijzen. Beide trekken den adel van Elzas- Lotharingen naar Frankrijk. Een wijziging in die richting is niet te verwachten met het oog op zijn ka tholieke geloofsbelijdenis. Voor de Duitsehe.zaak zal hij dus steeds een onzeker en waardeloos bondgenoot zijn." Blijft nu nog over den middenstand. Deze spreekt zich niet duidelijk over zijn zienswijze uil; maar zijn zwijgen haar in de keuken en hielp haar soms om hont en turf uit de schuur te halen. Ook als zij groenten of iets anders aan de deur moest aannemen, riep zij altijd: «Black, haal eens een mandje" en wekte dan zoo de be en v e rwondering der menschen op. Wordt vervolgd.) wordt nog leerrijker geacht dan zijn spreken, en wie onder dezen stand verkeert, bemerkt onmiddellijk, dat hem iets drukt. Daarvan ligt de schuld grootendeels aan de Pruisen. «De Pruisen hebben nooit de kunst verstaan, om in de nieuwe deelen van hun gebied de harten te verove ren, zelfs niet in die gevallen, waar geen afkeer tegen het aansluiten aan Pruisen bestaat en voor het Pruisische koningshuis de grootste geestdrift heerschte. Niet alleen in Hannover en Hessen-Nassau. maar ook in de oudere provinciën, als Westfalen en Reinland, brandt onder het volk nog een zekere Pruisenhaat, die zelfs door het wederoprichten van het Duitsehe rijk niet gebluscht is kunnen worden. De oorzaak is de nieuwe ambte naarsgeest, die met Pruisen zijn in tocht heeft gehouden, en die, juister nog, niet de Pruisische, maar de militaire geest moet genoemd worden. Die geest ontstaat in alle staten, waar de soldaten van een groot leger, die hun dienst volbracht hebben, be loond worden met burgerlijke betrek kingen. Volgens de Pruisische grond stelling is een goed soldaat voor elke betrekking geschikt en daarom worden de takken van bestuur met voorliefde bezet met gepensionneerde oflicieren en korporaals. Deze behouden ook, gedeeltelijk opzettelijk, gedeeltelijk uit gewoonte, hun zoogenaamde «Sclinei- digkeit" in den civielen dienst. Doch wat in het verkeer met de recruten «schneidig" heeten mag, dat noemt de burger aanmatigend barsch Wien dit feit te nietig schijnt, om daaruit een politieke gevolgtrekking te maken, die kent de gemoedsge steldheid der Elzassers niet. Zij be- hooreri evenals de fijngevoelige Zwa- ben tot de onderdanen, die minder letten op hoog loon als op goede behandeling." Concludeerende, komt de schrijver tot de overtuiging, dat de Duitschers in al de '25 jaar er niet in geslaagd zijn, de bewoners van het Rijksland met hun tegenwoordige positie te verzoenen Bij het gemeentebestuur van Dordrecht is bericht ontvangen, dat het bezoek van H.H. iM.M. de Koning innen aan die gemeente bepaald is op Woensdag 18 Augustus. H.H. M.M. de Koninginnen zul len 9 Augustus Mellray bezoeken en een kort bezoek aan Zutphen brengen- Atjeh. Uit Atjeh schrijft men Er loopen geruchten, dat de expe ditie naar Pedir, welke trouwens reeds lang in de pen was, spoedig zal plaats hebben. Men wil zelfs weten, dat één der bataljons te Batavia en het 13e bat. te Soerabaja deel zullen uitmaken van dien veldtocht. Dat Pedir eens ferm moet aange pakt worden, zal niemand ontkennen het is zelfs gebiedend noodig voor ons overwicht op de Noordkust. Maar welke resultaten verwacht men van zoo'n expeditie, als het maar bij «slaan" blijftaltoos aannemende, dat niet wij geslagen worden? Het is nu reeds 25 jaren, dat wij te Atjeh een bloedigen en hardnekkigen krijg voeren, een oorlog, die ons niet alleen schatten, maar ook duizenden en duizenden rnenschenlevens gekost heeft. Dit mag wel tot nadenken stemmen en doet ook de vraag stel len: «welke uitkomsten hebben zoo vele opofferingen gehad?!" Zij, die. den Aljehoorlog met be langstelling gevolgd hebben, zullen moeten erkennen, dat de resultaten al zeer gering zijn Het spreekt van zelf, dat de lange duur van den oorlog niet uitsluitend moet toegeschreven worden aan den hardnekkigen moed en aan de vol harding der Atjehers, want deze krijgs deugden worden te veel door andere factoren beheerschtnamelijk door de hulpbronnen, waarover zij kunnen beschikken. Wat geeft 't, of wij irnmer met roem beladen terugkeeren, als wij den vijand de gelegenheid laten zich te herstellen? Men snijde Singapore en Penang af van de Atjehsche kust; dan zal alle toevoer ophouden en dari zal ook geen krijgscontrabande den weg vinden naar de oorlogspartij, die hoofdzakelijk te Penang hare verte genwoordigers heeft om voor 't noo- dige te zorgen. Wij moeten de zee beheersclipn, dan verbreken wij de communicatie tusscheu de oorlogspartij en hare oorlogsmagazijnen en beheerschen tevens handel en vischvangst Maar nog immer zoeken wij onze kracht in de ongezonde Atjelivallei, waar onze soldaten nutteloos worden opge offerd aan malaria en beri-beri. zoo zelfs dat op vele posten nauwelijks manschappen, beschikbaar zijn, oin de wachten te betrekken. Dat men thans zich niet meer verschuilt achter de geconcentreerde linie, maar een ander stelsel volgt, maakt op den Atjeher meer indruk en doet hern in ons zijne meerdere zien, maar kun nen wij zoo'n stelsel volhouden? Wij hebben van Atjeh nagenoeg niets en om dat rijk volgens de jongste methode te onderwerpen, daar toe ontbreekt het ons aan gevechts kracht. En toch ware Atjeh gemak kelijk onder den voet te krijgen, zoo men den weg wilde volgen, door onze voorgangers in den compagnies tijd met zooveel succes beproefd, namelijk te trachten meester der kustplaatsen te zijn. Waarlijk 't zal zoo moeielijk niet zijn, de Atjehsche kust te bezetten, want de Westkust is zeer rotsachtig en biedt dus ook den vijand geen voordeelen rest dus de Oost en Noordkust. Indien wij nu die plrn. 23 onnoodige posten der geconcenti eerde linie op doekten en deze over de kustplaatsen verdeelden, dan ware reeds veel ge wonnen. De verbinding tusscheu die posten zou dan moeten geschieden met be hulp van een goed geregelde scheep vaartregeling. Iustede onze krachten te versnipperen door overal groote kampementen te bouwen, en van daaruit nuttelooze excursies te onder nemen, zooals kortelings te Glieng, waar de onzen 4 maal storm liepen en ten koste van vele dooden en ge wonden een stalling, namen, welke ons geen stap nader bracht tot het doel, ware het o i. beter èn te Kota-Radja èi: op het eiland Poeloe- way een reservebat. te plaatsen; ten einde, waar 't noodig is, de sterke hand der compagnie te doen gevoelen. Waarom beproeft men 't stelsel niet, welk ons tot het einddoel kan brengen? Laat inen 't, om de heeren van «de straits"? Zonder de zee is Atjeh niets. Man del en vischvangst zijn de voornaamste bronnen van bestaan. Zonder handel en vischvangst is het hongerlijden voor den Atjeher. En honger is een scherp zwaard, waarom grijpen wij niet naar dat zwaard, hetwelk zoo in ons bereik ligt? Wat hebben wij tot heden gewon nen met al dat bloedvergieten. Wat met de rijksdaalderpolitiek, die kar- revrachten rijksdaalders onder de Atjehers biacht, zonder die kerels tot dankbaarheid te stemmen voor de Hollanders, die het toch zoo goed met hen meenden Ook geen halve blokkade met oude schepen, maar een goed georganiseerde scheepvaartregeling, gepaard aan het bezetten der kustplaatsen, ziedaar o. i. de eenige weg die tot onderwer ping der Atjehers inoet leiden. Wij hebben al zooveel inethode's gehad welnu, dat stelsel kan dan toch ook wel hoproefd worden, hetgeen bovendien 't voordeel heeft, dat wij ook in- en uitvoer in onze handen hebben, in a. w. op de geldkist zitten. Door de liberale Kiesvèreeniging te Zutphen is definitief tot candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer de heer Mr. Goeman Borgesius, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, die heeft verklaard de candidatuur aan te nemen. - De heer Oscar Carré heeft het volgende schrijven verzonden "De ondergeteekende heeft de eer hiermede te berichten, dat hij beslo ten heeft de exploitatie van het Kon. Nederl. Circus met lo. September, na afloop der voorstellingen te Sche- veningen, te staken, De vele rampen, waardoor hij ge durende de laatste jaien getiolïen werd, zijn oorzaak dal hij niet meer de geestkracht bezit, om de zaken naar de eischen des tijds vooi t te zetten. Hij maakt van dezen gele genheid gebruik het Nederlandsch publiek dank te zeggen voor de be langstelling, waarin hij zich zoo vele jaren heeft mogen verheugen, en zich en zijn gezin in vriendelijk aanden ken aan te bevelen". De vereeniging tot Verfraaiing van Baarn en lot Bevordering van hel Vreemdelingenverkeer had Maan dag 2 Augustu- gioot succes met haar avondfeest bestaande uit concert door het kranige Baarnsche muziek gezelschap onder leiding van den Heer J. H. van Dapperen en het Beijersche muziekkorps, directeur de Heer Ulrich, welke korpsen om de beurt een nummer van hun pro gramma ten gehoore gaven. Tegen 8 uur waren er reeds zooveel be zoekers, dat er geen stoelen meer te krijgen waren en men zich zooter de voorraad strekte met ledige kis ten, wijnmanden, tiappen enz. enz. moest behelpen, ofschoon er niet tegenstaande deze hulpmiddelen nog verscheidene bezoekers den geheelen avond van een zitplaats verstoken bleven. Toen tegen half tien het vuurwerk begon spoedden allen zich naar de mooi verlichte kunstvijver waarop in 't midden op een vlot de groote stuk ken geplaatst waren. Het programma van het vuurwerk bevatte 21 num mers waarvan het slotstuk op den dag toepasselijk was. Jammer was het echter dat er niet op een zoo grooten toeloop gerekend was, waardoor de bediening veel te wenschen overliet. Jaap Eden zal Zondag a.s. op de baan te Baarn uitkomen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De eindexamens der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus in de provincie Utieclit voor dit jaar hebben, wat het mondeling gedeelte betreft, van 16 Juli tot 2 Augustus plaats gehad in het gebouw der H. B. S. te Amersfooit. Er hadden zich aangemeld: 12 leerlingen van de Amersfoortsche H. B. S. en 34 van de Utrechtsche, benevens 3 extraneï; samen 49 candidaten, van welke werden afge wezen 1 leerling der school te Amers foort, 3 leerlingen van die te Utrecht en 1 extraneus. Met lof slaagden (alphabetisch ge steld): L. F. de Beaufort (A.), J. J. Can Ier Cremers, P. L Dubourcq, J. C. Hardeman (A.). A. M. Kusters, J. J. van Rennes, J. S. C. Rink, J. H. M. Rutten, A. J. Ultée en J. II. Wijnkes; voorts als voldoende: C. G. van den Wal! Bake (A.), A. W. van Beek (A.), Z S. Beijl (extr L. Blij- denstein (A.), A. II. W. van Blijen- burgh, W. G. C. 11. Broekman (A.), Mejuffrouw J. M. G. E Commelin, J. W. Commelin, G. M. Droogleever, H. M. Engelhard, L M. 11. Faust, I. J Froger. Mejullrouw M. 11. Goe- koop, J. H. van Grafhorst (A.), E. A. Hamburger, J. J. van Helsdin- gen (A.), H Heijl, H. F. de Jong, M. II. KollI (A.), J. J. Lap. J. P. van Leusden, F. L. van Maanen, D. Meijer (A.), G. Mulder, J. H. Mul der, J. A. R. de Muralt, J. J. M Pierrot, K. A. Poortman, IJ. M. C. Ie Roux, J. G. Rutgers, L. de Ruy- tei' (extr.), 11. J. Stomps, Mejuffrouw P. M. Verheul en P. Walrave (A.) De letter A. achter den naam van een geslaagde, beteekent, dat deze een leerling was van de Amersfoort sche school. De uitvoering door het Zeister Harmonie gezelschap gisterenavond in «Amicitia" gegeven is een beslist succes geweest. Nimmer hoorden wij van een corps dillettanten zulke goede muziek. Aan een zeer geacheveerde uitvoering paarde zich de schoone klank der verschillende instrumenten, waardoor een werkelijk fraai geheel werd verkregen. De toehoorders wa ren dan ook niet karig met hun applaus en wij vermenen den tolk van velen, zoo niet van allen te zijn, d:e het concert bijwoonden, wanneer wij hier den wensch uitspreken dat de Zeister Harmonie haar genotaan- brengend bezoek nog dikwerf moge herhalen. Ter gelegenheid van den ver jaardag van II M. de Koningin-Re gentes, wapperden j.l. Maandag als gewoonlijk de vlaggen van torens en openbare gehouwen, terwijl ook door de burgerij druk werd «gevlagd." Het garnizoen hield een parade onder commando van majoor Brender a Brandis van het 5e regiment infan terie, op het exercitieterrein aan den Leusderweg. Niettegenstaande de groote hitte en den stoffigen weg, hadden de troepen zeer veel bekijk De godsdienstoefening in de Rem. kerk zal Zondag 8 Augustus a s. worden geleid door Ds. J. J. van 11 i lie, pred bij de Iferv. gem. te Zaandam. De firma van Gend Loos verzoekt ons mede te deelen, dat het niet haar bestelwagen was, waar mede j.l. Zaterdagmorgen op de Korte- gracht een vischkar werd aangereden, doch dat zulks gebeurde met den wagen door de Holl IJzeren Spoorw. Maatschappij voor het bestellen barer goederen in gebruik. Tot taxateurs van de voor den krijgsdienst eventueel te leveren paar den zijn door Burgemeester en Wet houders aangewezen de heerenE. L. 11. van Lanschol Hubrecht, P. F. B. J van Nauh'iijs en C. Schimmel, en tot hun plaatsvervangers de heeren I). Schimmel, G. Verschuur en E. Wolfswinkel. De heer A. Visser is herbenoemd tot lid van de Commissie van lieoor- deeling omtrent de heffing van invoer rechten naar de waarde der goederen. De heer G. van Ede is aange wezen om als militair-wielrijder deel te nemen aan de September-manoeuvres, vermoedelijk bij de 3e divisie infan terie. Tot Bestuurslid van de Roomsch Katholieke kiesvereeniging «Rechten Orde" in de vacature ontstaan door liet bedanken als zoodanig door den heer G, P. A. Garjeanne is benoemd de heer A. H. van Kalken. De heer F. J. Raebel heeft wegens ziekte ontslag genomen als Bestuurslid van de liberale kiesver eeniging «Eendracht." De off. van gez. Ie kl. dr. J.J. Rinkel, van het le reg veld-art. te Amersfoort is opgetreden als chef van den geneeskundigen dienst te IJmuiden, ter vervanging van den id. Ie kl. L. F. K. de Fouw, die onder eervolle ontheffing naar Nijmegen is teruggekeerd. De le luit. H. J. N. Doornbos van het le reg. veld-art., is aange wezen om met 1 November a.s. ge detacheerd te worden bij de rijschool der bereden artillerie te Bergen op Zoom tot het volgen van een cursus. Wij vernemen dat onder de bewoners van den Westsingel, Bree destraat en omtrek een rekwest ter onderteekening rondgaat, waarin, op grond van den ondragelijken stank die door de aanwezigheid van een station der gemeente-reiniging achter den LieveVrouwetoren wordt verspreid verzocht wordt dat station daar weg- tenemen. Wij profiteerden vooral in deze haast ongekende, drukkende warmte, meermalen van den geur, en uilen daarom den wensch dat de ge meenteraad termen moge vinden om aan 't verzoek met spoed te voldoen, 't Is inderdaad eene zaak die urgent, die spoedeischend is. Hoevelaken. De wethouder van Maanen, tegen wien door de justitie te Utrecht procesverbaal is opgemaakt, wegens het beletten van het stellen van candidaten bij de laatste ge meenteraadsverkiezing, heeft als zoo danig ontslag aangevraagd. 355e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 2 en 3 Aug. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1500 op No. 4806. Prijzen van f 30. 4509 4422 4528 4797 4898 4902 4919 4981 4985 9585 13292 15014 15035 15103 15122 15136 15193 15198 15201 20041 20058 en 20063. Te zamen 23 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E, 350) nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde itf 3.50 en klassikale f 1.35 per Vrijdagmorgen jl. ging de 64-jarige H. D., wonende in de buurtschap Huinen, met een koe uit om deze te laten grazen. Daar de man, langer dan men gewoon was, uitbleef, ging men zoeken en vond hem slapende aan den slootkant. Alle pogingen aangewend om hem wakker te maken, waren tevergeefs. Men bracht hem naar huis, doch

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2