NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Oil Amerika naar Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 66. Woensdag 18 Augustus 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. F euilleto n. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËNi Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nu het bezoek van den Duitschen Keizer aan Rusland geheel en al achter den rug ligt schrijft de Grash- danin daarover het volgende «Afgaande op den indruk, hier door Keizer Wilhelm gemaakt, moet ge zegd worden, dat zijn reis wel iets meer heeft beteekend, dan een ge woon bezoek. Er heeft een wisseling plaats gehad van politieke inzichten over den toestand in Europa en de Keizer heeft daarbij de gelegenheid gezocht, zich de sympathie der Rus sische bevolking te verwerven. Daarin is hij uitstekend geslaagd. De indruk dien hij maakte was uitstekend en bij iederen Rus heeft zich de overtui ging gevestigd, dat als op eenig oogen- blik de Tsaar van Rusland daaraan behoefte heeft, hij een trouw en be trouwbaar vriend zal vinden in zijn verheven buur. Een dergelijke indruk heeft ook in de internationale politiek zijn waarde, en hoe groot ook het enthousiasme moge zijn, dat een paar weken later zal uitbarsten ter eere van de Russisch-Fransche sympathieën, de duurzaamheid van den sympathieken indruk, door den Duitschen Keizer opgewekt, zal zij niet vernietigen en zelfs geen afbreuk doen." Intusschen zijn nu ook bekend ge worden al de feestelijkheden die zul len plaats hebben op 23, 2i, 25 en 26 Augustus, de dagen op welke president Faure de gast zal zijn van Tsaar Nicolaas. Uit het programma blijkt, dat ook de Fransch-Russische feesten evenals de Duitsch-Russische dat waren, schit terend zullen zijnde factoren om een even gunstigen indruk te maken als de Keizer van Duitschland gedaan heeft, zijn voor president Faure aan wezig, öf hij die maakt zal wel ge heel afhangen van zijn wijze van optreden. De dagen van Toulon en Kroonstad, de dolle dagen mogen we wel zeg gen, zijn voorbij, nu zal niet zoo uitsluitend als toen op uiterlijkheden gelet worden. De New York Herald vindt, dat generaal Weylei's zomer-campagne niet al te gelukkig is geëindigd. Toen hij toch Woensdag j.l. van Aguacata terugkeerde naar Havanna, werd er zelfs op zijn achterhoede geschoten door de opstandelingen. In Havanna is hij dan ook uiterst koel ontvangen en reeds daags daarop heeft de generaal telegrafisch zijn ontslag gevraagd maarniet ge kregen. Voorloopig tenminste nog niet. Zoolang het tegenwoordige mi nisterie aan het bewind blijft, zal hij op Cuba blijven, zegt de N- Y. Herald. De opperbevelhebber, die wordt gekozen om generaal Weyler op te volgen, zal geen gemakkelijke taak hebben. De strijdmacht van 200.000 man die de tegenwoordige bevelhebber bij zijn eerste optreden op Cuba onder zijn bevelen had, is nu geslonken tot een kleinen troep, waarbij nog komt, dat zijn soldaten in uiterst slechte omstandigheden verkeeren. In geen maanden hebben ze soldij gezien, ziek zijn er zeer velen, gebrek aan voedsel doet hen ongeschikt zijn voor inspan nende marschen. Alle tioepen zijn nu naar de kust gezonden, in het binnenland is geen Spaansche soldaat meer te vinden. De te New-York verschijnende Jour nal vertelt, dat Sagasta in een inter view zou hebben verklaard, dat zijn partij weldra weer tot de regeering zou worden geroepen. Zooals tegen woordig de zaken op Cuba werden behandeld, was het een schandaal. Verder zou hij verklaard hebben, dat hij tot een oorlog met de Vereenigde Staten alleen zou overgaan, wanneer deze provoceerden. Dat de anti-semitische partij in Weenen in twee fracties is verdeeld is bekend, ook dat de clericale fractie onder Lueger veel sterker is dan de nationaal-Duitsche, onder Scbönerer. Voortdurend liggen deze beide par tijen met elkaar overhoop en zoeken ze elkaar afbreuk te doen. De partij van Lueger heeft als or gaan het Deutsche Volksblatt dat staat onder redactie van Vergani, een man die vroeger behoorde tot de partij van Schönerer. Hel streven van de aanhangers van Schönerer was nu in den laatsten tijd hoofdzakelijk, Vergani er onder te werken en dat is hun maar al te gemakkelijk gelukt. Vergani werd in Schönerer's orgaan, de Ost-Deutsche Postverweten, dat hij vroeger, als burgemeester van Miihldorf, gemeentegelden verduisterd had en die ten eigen bate aangewend. Een aantal andere beschuldigingen werden daaraan, zegt de Weener cor respondent der N. H. Ctnog toege voegd. Bij zulke beschuldigingen kon Ver gani niet stil blijven zittenhij klaagde zijn beschuldigers aan wegens belee- diging, maar deze, de heeren Wolf en Arnoscht, bewezen het door hen gepubliceerde zóó onweerlegbaar, dat ze werden vrijgesproken. Dat Vergani nu niet veel meerwaard is in het politieke leven spreekt wel vanzelf; hij heeft dan ook aanstonds zijn mandaten voor de Kamer en voor den Landdag neergelegd Lueger treft het dus niet erg geluk kig: voor eenigen tijd is zijn protégé Mittermayer, de kellner-afgevaardigde wegens diefstal eerloos verklaard en nu geschiedt hetzelfde weer met Vergani. De berichten dat de Emir van Afghanistan zijn agenten van Calcutta, Bombay, Simla en Kurolschie naar Kabul teruggeroepen heeft en de In dische overheid hem heeft verweten, dat hij de rustverstoorders aan de Noord-Westelijke grenzen steunt, ten minste hun gang laat gaan, heeft in Londen een zeer onaangenamen in druk gemaakt. Deze houding van den Emir, zoo ze werkelijk is zooals ze wordt voor gesteld, wordt hoofdzakelijk toege schreven aan de overwinning der Turksche wapenen en de onmacht der Europeesche mogendheden om de Turken naar hun pijpen te laten dan sen. Daarbij komt dat juist Engeland tegenover de Porte bijzonder scherp is opgetreden. Een in de Indian Daily News van een week of vier geleden opgenomen brief van een fanatieken Mohamme daan toont aan, dat bovendien de pan islamitische beweging reeds ver gaande verwachtingen heeft opgewekt. Do Mohammedanen van Kabul ver zekeren, dat de Emir bereid is om met zijn mannen op te trekken en de Indische Mohammedanen van het juk der Christenen te bevrijden. Een geschrift van hem moet in het geheim onder de Mohammedaansche soldaten verspreid zijn, zoodat een ieder hun ner zijn plicht jegens den Islam kent. Dat de Indische regeering den toe stand ernstig inziet blijkt wel daar uit, dat zij aanstonds is begonnen met het formeeren van twee nieuwe reserve-brigades, die samen uit onge veer 10.000 man bestaan zullen. De te Nijkerk o'd Veluwe ge houden collecte voor het huldeblijk voor H.M, de Koningin-Regentes heeft opgebracht f 215.86. De nieuwe burgemeester van 's-Gravenhage, jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, een man van ruim 40jarigen leeftijd, werd niet lang na zijne pro motie aan de Universiteit te Utrecht burgemeester van Raarn, welke be trekking hij sedert 1885 vervulde en die nog onlangs voor een tijdvak van 6 jaren werd bestendigd. Hij werd tijdens het bezoek van HH. MM. de Koninginnen op het bij Baarn gelegen koninklijk lustslot Soestdijk dikwijls aan het Hof ont vangen en bewoog zich veel in de adellijke kringen. De ontwikkeling en verfraaiing der gemeente Baarn, in de laatste jaren het zomerverblijf van tal van fami- lieën, wijzen er op, dat hij tijdens zijn 12-jarig bestuur veel in die rich ting gedaan heeft. De heer De Beaufort, broeder van jhr. mr- Godin de Beaulort, oud-mi nister van financiën en zwager van jhr. mr. Roëll, oud-minister van bui- tonlandsche zaken, bewoonde eene der meest riante villa's van Baarn. Evenals de meeste leden der familie De Beaufort, kan men zeggen, dat hem op politiek gebied de gematigd liberale beginselen het naast staan. De wedstrijden op het sportter rein te Baarn 22 Augustus te houden, beloven veel afwisseling. Er is een bloemencorso aangekondigd, met prij zen (kunstvoorwerpen) voor de fraaist versierde rijwielen, sportkarren en bokkenwagens en voor de mooiste en de meest komische costuums derge- costumeerde wielrijders. Tevens is er aan verbonden een wedstrijd met bokkenwagens, ringsteken en een wielerwedstrijd over 5 K.M. met voor gift, voor amateurs boven 14 jaar. Bovendien ontvangen prijzen de bloe misten of tuinbazen, die de schoonste versieringen hebben aangebracht. In schrijvingen tot 19 Augustus bij den directeur. Te Baarn is de vorige week een oppassend smidsknecht, J. Goor- huis, gehuwd, 35 jaar, aan bloed vergiftiging overleden. Hij schijnt gifdeelen gebracht te hebben in een wondje aan de kin, |door het met on- gewasschen handen aan te raken. Te Terschuur (gemeente Bar- neveld) is een boterfabriek. Die be staat ongeveer 2 maanden en heeft Fidelis usque ad mortem. door BLACK. 23) "Met een mensch zei daarop Stoltz, zoo heette de beschermer der dieren. «Met een menseh herhaalde hij, waar achtig niet, ik stel ze hooger, oneindig hooger. Doe eens een mensch wel, bewijs die maar eene weldaad en hij wordt onmiddellijk je vijand. Dank baarheid schijnt voor de menschen een vreeselijk gevoel te zijn. Om dat te kunnen mêedragen moeten ze zeer edel van hart zijn, want eene weldaad schijnt moeilijk te verduwen te zijn. Maar doe nu eens een hond wel, dié vergeet het niet, die is u dankbaar voor elke bete hoe gering ook, voor elke liefkozing./. «Kerel, je bent een pessimist, en dat zoo jong nog, hoe treurig, het treurigst voor u zeiven zeide Sloos. «Kom lees ons liever je gedicht eens voor, dat vers dat je van Byron ver taald hebt, het grafschrift op zijn hond. Grafschrift op het gedenkteeken van een Newfoundlandschen hond. Als 't trotsche menschenkind terug keert tot de stof, Door niets beroemd, en toch bedekt (met lof, Daar hij blonk uit door adel van (geboort' Al had ook niemand van zijn daden (ooit gehoord. Het schoone opschrift dat gij op zijn (grafsteen ziet, Met faam daarbovenDat beteekent (niet Hetgeen hij was. Doch wel 't geen (hij had moeten wezen. Doch de arme hond, der menschen (beste vrind, Door menig meester als zoodanig ook (bemind Die 't eerst hem welkom heet in eigen (huis, Zij 't een paleis of slechts een arme (kluis, Die voor hem werkte en vocht Wiens laatste ademtocht Zijn meester blijft bewaken in 't ge vaar. Hoe groot, hoe onverwacht ook. Hij (is daar Om hem te helpen. Ook als allen (hem verlieten, Bleef hij om hem te troosten, als het (tranen vlieten Yan de smart, des meesters hart (Deed stillstaan van ellende En niemand trooste biedt, waarheen hij zich ook wende. Ach hoe wordt d' edele hond behan- (deld na zijn dood. Bij 't leven gaf men hem een schamel (stukje brood Merk op hoe groot 't verschil bij dood (van mensch of beest, De mensch onsterflijk, doch de hond (is zonder geest. Of zielTerwijl de mensch, dit nietig (klein insect, Die weinig goed op aard, doch wel (veel kwaads verwekt Zich zeiven rekent tot d' oneindigheid En heerschen wil tot in de Eeuwigheid. Gij mensch, die niet kunt heerschen (over tijd Doch heerscht door afgodsdienst aan (eigen lof gewijd. Verlaagd door slavernij, bedorven (door de macht Heeft hij, die 't meest u kent, u 't (meeste ook veracht. O lage massa van slechts wat be zielde stof. Uw daden zijn bedrieglijk, uw vriend schap vindt geen lof. Uw lach is veinzen en uw woord (bedriegerij Laag van natuur, hoe groot uw naam (ook zij. Aan menig dier kunt gij een voor beeld nemen. Hij meent de dankbaarheid, terwijl (gij slechts kunt fleemen, En gij, die hier dit eenzaam graf be schouwt Leer uit dit grafschrift, hoe zijn (meester om hem rouwt, Als d' eengen vriend waarop hij zich (beroemen Ja, die hij wiarlijk vriend kon noemen. Een vriend had ik slechts, en die ligt (hier. 'k Zocht vriendschap bij de menschen (doch ik vond ze bij dit dier. Naar Byron. Maar hebt jelui hier nog een hond vroeg Sloos, ik hoor er daar nog een blaffen of liever janken. Neen, dat is hier naast, daar woont een groentenboer, dat is zijn trek hond, dien gij zoo hoort janken. Hij probeert of hij hem niet kan leeren om zonder eten te blijven leven, precies als de twee broers die het ezeltje van hun vader, den mole naar hadden geërfd.» »0 ja, en juist toen hij het kende, stierf hij, riep Sloos lachend uit.» »Neen, zei Johan weer, doch deze hond zal niet van honger omkomen, daar voor zorgt Bet, onze keukenprinses. Eerst wilde zij geen groenten meer van «dien leelijken kerel" zooals zij hem noemde nemen, maar na overleg met Mama, neemt zij nu iederen dag van hem en dan wordt meteen de hond gevoed. Die krijgt iederen morgen een schotel roggenbrood of overgeschoten eten.» Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1