CIJFER 2: THOMSON S TIIEIi. GEMENGD NIEUWS. oproerige beweging zich uitbreidt. Volgens de laatste berichten uit Simla heeft ook de stam der Afridis en Orakzais den vaan van den opstand ge heven. President Faure is te Duinkerken scheep gegaan om het bezoek aan Rusland te brengen, waarover de bladen reeds maanden lang kolommen volgeschreven hebben, liet behoeft niet betwijfeld te worden, of hem zal in Rusland een vriendelijke en zelfs hartelijke ontvangst ten deel vallen, doch het is moeilijk te zeggen, of er voor Frankrijk eenige politieke beteekenis aan te hechten is. Het bezoek van Faure zal van den 23sten tot den 26sten, alzoo vier dagen duren. Natuurlijk zal het ge durende deze dagen niet aan wapen schouwingen, diners, bals en andeie feestelijkheden ontbreken, liet ge meentebestuur van Petersburg zal Faure den 24sten een banket aan bieden. Minister Hanotaux, generaal BoisdetTre en admiraal Gervais ont vangen geëmailleerde bekers. Kik Fransch schip ontvangt een groote kruik (bratina) met glazen, de com mandanten zilveren bekers, de officie ren likeurenglazen, de matrozi n etuis met sigaretten en peperkoek enz. enz. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft te Roestsjoek bet tienjarig jubi leum van zijn troonsbestijging ge vierd. Had hij gehoopt op dezen dag ook zijn verheffing tot koning van Bulgarije te kunnen beleven, dan zal het feest, dat trouwens zeer kalm en stil afgeloopen is, voor hem een groote teleurstelling hebben opge leverd. Het schijnt, dat de sultan, om wiens toestemming Ferdinand te Konstantinopel is gaan vragen, zich Oost-Indisch doof heeft gehouden. De eerzuchtige Ferdinand moet dus een weinig geduld hebben. De keizer van Oostenrijk, de grijze en eerbiedwaardige Frans-Jozef, die Woensdag 1.1. zijn zeven-en-zestigsten verjaardag heeft gevierd, zal dit jaar met den keizer van Duitschland, den koning van Saksen en den koning van Rurnenië de groote manoeuvres van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger bijwonen, welke omstreeks den 15den September in de omgeving van Totis, tusschen Komorn en Gran, aan den Donau worden gehouden. Na de jachtpartijen, die door aarts hertog Friedrich ter eere van keizer Wilhelm worden gegeven, zal deze eenige dagen te Buda-Pest door brengen, waar groote toebereidselen worden gemaakt om den Duitscben keizer, die er voor de eerste maal sinds zijn troonsbestijging komt, feestelijk te ontvangen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De gemeenteraad hield gister middag eene vergadering, onder voor zitterschap van den oudsten wethouder, den heer E. L. Yis9er, bij afwezigheid van den burgemeester, die buitenslands vertoeft. De geloofsbrieven van de nieuw-verkozen leden, de heeren Gerritsen, Visser, Schimmelpenninck, Garjeanne, Prikken en Heyligers, werden onderzocht en in orde bevon den, weshalve tot hunne toelating be sloten werd. De gemeente-rekening over 1896 werd voorloopig vastgesteld. Zij wijst in ontvangst aan f239503.15'/i, en uitgaaf f 227243.16'ii en sluit alzoo met een voordeelig saldo van f 12259.99. Verder werden goedgekeurd de reke ningen over 1896 van het burgerlijk armbestuur, het burger-weeshuis, de dienstdoende schutterij en de Kamer van Koophandel. Welke cijfers die behelzen weten wij niet, omdat die in de raadszitting evenmin werden medegedeeld als die der gemeente- meester had dien man altijd een fooitje gegeven, nu kwam hij zich daarover wreken dacht ik, want als men m e n- schen weldoet, dan bijten ze, had immers de juffrouw gezegd. Ik voelde hoe mijne haren in de hoogte gingen staan. Eensklaps stond hij vlak bij mijn meester stil, en zeide iets, deze sliep voort. Daar zag ik hoe hij mijn meester wilde aanraken. Eensklaps vloog ik op, en hield zijn arm vast met mijne tanden. Door dat hij zijn arm eensklaps wegtrok was zijne mouw gescheurd, en daar hij een gil gaf was er op eens een groot misbaar in de zaal. De kellner zei dat hij door mij gebeten was. Lieve hemel, wat een leven om zulk eene kleinigheid Wurdt vervolgd.) rekening, die we echter hadden inge zien om ze den lezers te kunnen mededeelen. Oppervlakten op den Hof, de Appel markt en Groenmarkt werden «tijde lijk" aan den openbaren dienst ont trokken, om gedurende de kermis te dienen tot staanplaatsen voor carous- sels, hyppodromes enz. In het vervolg zullen de vergaderingen van B. en W. niet meer op Zaterdag, maar 's Maan dags worden gehouden. De gemeente- begrooting voor 1897 onderging eene wijziging en op posten der begrooting van de schutterij over 1897 had af- en overschrijving plaats. Ingekomen is de gemeente-begrooting voor 1898, die in ontvangst en uitgaaf een be drag aanwijst van f 255.596.63, en welke met de begrootingen van arm bestuur, weeshuis en schutterij naar de afdeelingen is verzonden ter onder zoek. Aan B. en W. is een crediet verleend van f 70 ter bestrijding der kosten aan eene feestelijke viering van den aanstaanden Koninginnedag verbonden. Den heer Van den Wall Bake werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commis sie van toezicht op het middelbaar onderwijs, met dankbetuiging voor de diensten in die betrekking aan de gemeente bewezen. De aanvrage om ontslag is een gevolg van het voor nemen van den heer Bake om Amers foort metterwoon te verlaten. De muziek-vereeniging «Caecilia« heeft aanvrage gedaan om een locaal voor het houden der repititiën, nu zij het bij haar tegenwoordig in gebruik zijnde gedeelte van het «Kinderhuis» moet missen tengevolge van den verkoop van dat perceel, die door Ged. Staten is goedgekeurd, waarvan de overdracht heeft plaats gevonden en de koopprijs i9 betaald. De schildersgezellen-vereeniging «Door eendracht sterk" vraagt eene jaarlijksche subsidie, van f 250, ter tegemoetkoming in hare kosten van beheer. Door een groot aantal inge zetenen is een verzoek ingediend om de ligplaats achter de Lieve Vrouwe toren voor de inlading van privaat- tonnen opteruimen, op grond dat die een verpestende stank veroorzaakt, waardoor de gezondheid van adres santen en hunne huisgenooten ten zeerste wordt bedreigd. Het koninklijk besluit kwam ter tafel, waarbij aan de gemeente ontheffing wordt verleend, voor den tijd van drie jaren, van de verplichting tot oprichting eener bur ger-dagschool voor middelbaar onder wijs. En mededeeling werd gedaan dat eene commissie, bestaande uit de heeren E. L. Visser, J. Ger. Kleber en C. J. D. van Eek heden eene audiëntie bij den Minister van Water staat zullen hebben ter bespreking van den bouw van het nieuw te stich ten spoorwegstation. Donderdag 19 dezer des namid dags te half twee werd het gerefor meerd burgerweeshuis te Amersfoort, stichting van wijlen den heer C. Scbel- tus Isz., openlijk in gebruik genomen. Met de regenten en regentessen der stichting vergaderden daartoe in dat huis onderscheidene genoodigden uit Amersfoort en van elders, onder welke het dagelijksch bestuur van Amersfoort en de beide raden der gereformeerde kerken A en B alhier met liaie predikanten. De voorzitter van het college regenten Ds. M. I. Bonman, opende de feestelijke samen komst met een gebed. Daarna las hij een gedeelte voor uit het woord Gods en hield een zeer gepaste en indrukwekkende rede, den genooden in het algemeen tevens hartelijk dank zeggend voor hunne betoonde belang stelling en den architect den heer W. H. Karn, alsook den aannemer voor het door hen verrichte werk in het daarstellen van het gebouw Na de toespraak droeg, op uitnoodiging van den voorzitter, de secretaris van het bestuur de stichting met haar bestuur, haar vader en moeder, den ter verpleging reeds opgenomen wees, en al wie verder aan het huis mocht verbonden zijn of worden, in l.et ge bed op aan de zorg en hoede des Heeren, die een Vader is der weezen. Hierop verspreidden zich de saam- gekomenen ter bezichtiging door het gebouw, waarbij het aan betuigingen van voortreffelijkheid der stichting niet ontbrak. Weer in de regenten kamer bijeengekomen, werden eenige ververschingen gebruikt, waaronder door onderscheidene genooden heil- wenschen over het weeshuis werden uitgesproken, en het was vier uur geworden toen elk der vergaderden weder huiswaarts keerde. Zondag hield de Ring «Gelder- sche Vallei" der Uhr. Jonge:ings Ver- eenigingen, aid. van het Ned. Jonge- lings Verbond, zijn eerste Algemeene vergadering in gebouw «Volksheil" hier. Het Reglement werd goedge keurd en het Bestuur saarngesteld uit de heeren M. Veldhuizen Mz., te Scheipenzeel, president; II. te Kolslé Jr., te Soesterberg, le secretaris: W. de Lange. !e Woudenherg. 2e secre tarie, eri G F. Callenbaeh Jr te Nij- k rk. Penningmeester. Als Ringagent werd aangesteld de heer G. C. Meijer, te Woudenberg, terwijl de lieer II. te Kolslé Jr lot buitenge woon lid werd benoemd. De 2e Algemeene vergadering zal gehouden worden op Woen dag 29 December 1897 te Nijkerk, alwaar tevens een wedstrijd zal plaats heb ben in het voordragena. Proza- ernst, b. Poëzie-luim. Een wooid van waardeering en dank werd uitgesproken over deri reeds op reis zijnden Vice-president den heer A. Op 't Hof en hem een vaar wel toegeroepen naar den Zuid- Afrikaanschen bodem Onze vroegere stadgenoote mej. B. Rauh heeft met gunstig gevolg het examen voor de Fransche taal, acte Lager Ouderwijs, afgelegd. Bij eene Zaterdagavond op deri Leusderweg gehouden vechtpartij tus schen huzaren en burger s, waai bij de politie tusschenbeiden kwam, werd den politieagent L. Knoman door een huzaar de neus nagenoeg geheel afge sneden. Op 27, 28, 30 en 31 Augustus en 1 en 2 September zal op de Wielerbaan te Baarn een kermesse d'été worden gehouden. De beer G. Frohn, directeur der wielerbaan, zal de entrée niet te hoog stellen, zoodat velen gebruik kunnen maken van dit nieuwe amu sement. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire Arrondissement te Arnhem van den 21e Augustus 1897 is A. van Snippenburg tamboer bij liet 5e Regiment infanterie schul dig verklaard aan: Tweede desertie in tijd van uede door zonder verlof langer dan twee dagen van zijn korps afwezig te zijn, zonderde reden zijner afwezigheid ten genoegen des rechters te bewijzen en met vrijwillige terug komst binnen vier weken, zulks na vroegere bestraffing wegens eerste desertie; en veroordeeld tot eene mili taire detentie voor den tijd van drie maanden, alsmede in de proceskosten. De bataljons van het 5e regi ment infanterie welke aan de fortoefe- ningen in de Nieuwe I lollaridsche Waterlinie, onder leiding van den generaal majoor H. F. Schalken, heb ben deelgenomen, zijn heden middag per extra trein m het garnizoen alhier teruggekeerd. Morgen zal met den trein om 7 uur 12 min. v.m. van hier naar Olde- broek vertrekken een detachement van het 5e Regiment infanterie, sterk 3 officieren en 100 onderofficieren en manschappen, onder hevel van den Kapitein L F. C. J. Richer, teneinde deel te nemen aan de oefeningen van de 3e. serie Vesting-Artillerie welke in de Legerplaats aldaar ver blijf houdt. Genoemd detachement keert in den avond van denzelfden dag naar het garnizoen terug. De miliciens van de lichtingen van 1893 en 1894 van liet le batal jon 5e Regiment infanterie zijn lieden voor herhalingsoefeningen ouder de wapenen gekomen, terwijl de mili ciens der lichtingen die thans bij het 2e, 3e en ie bataljon van genoemd korps onder de wapenen zijn, den 28 Augustus a s. in het genot van groot verlof zullen worden gesteld. Aan het bureau van politie te Zeist is voor den rechthebbende terug te bekomen een portefeuille, waarin o.a. 24 regus van betaalde post wissels, alle ten bedrage van ƒ200 en 300 en gestort ten postkanlore te Amersfoort. De Afdeeling Amersfoort van den Ned. Bond van Oud onderofficie ren had gisteren weder een treui'igen plicht te vervullen door een barer leden J. P. Braun gepensioneerd sergeant-majoor van het Indische leger grafwaarts te begeleiden. Nadat de kist in de lijkwagen was geplaatst werden er van wege de Afdeeling twee kransen benevens het Bondsinsigne op nedergelegd. De slip pen van het lijkkleed werden gedra gen door vier mede in Indië gediend hebbende oud-onderofficieren terwijl bet geheel gevolgd werd door het Be i-tuur en eenige leden der Afdeeling met omfloerst vaandel. Aan hpt graf' werd het wnord gevoerd door den voorzitter W. A de Raadt. Na alloop der begrafenis begaf men zich geza menlijk naar het vergaderlokaal der afdeeling. Maandagochtend ongeveer te half elf brak plotseling een hevige brand uit in het magazijn van brand stollen van den heer Hontelé aan den Steenenbiug alhier. Aangewakkerd door een liksclien bries grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dat aan hlusschen niet viel te denken en ook de twee woningen, er voor ge bouwd, niet behouden konden worden. Reeds te twaalf uur lag nagenoeg alles tegen den grond. De. schade woult grootender-ls door verzekering gedekt. Maandagavond te 10 uur wer den twee personen, H. en v. d F. op deri Leusderweg door drie wei klieden, die zich achter hoornen verscholen hadden, met knuppels aangevallen en zoo deerlijk toegetakeld, dat zij naar de politiepost moesten worden ge transporteerd om daardoor een genees heer te worden verbonden. Maandagavond geraakten de klee deren van de 25 jarige dienstbode van Mejuffrouw de Wed. B. aan de Langestraat alhier door dat de kop van een lucifer onopgemerkt tusschen de plooien van h lar japon was geraakt, in brand. In stede van zich op den grond te wentelen, om zoodoende de vlammen te dooven snelde zij de straat op, alwaar ze bij den heer Zoetmulder liefdei ijk werd opgenomen en haar door Dr. Schreuder spoedig genees kundige hulp werd verleend. Ofschoon over een groot gedeelte van 't lichaam deerlijk gebrand is haar toestand redelijk. Het Concert, door het muziek corps van het 5e Regiment infanterie op het terras der sociëteit «Amicitia", hetwelk j.l. Zondagavond om liet regenachtige weder moest worden uitgesteld, zal morgen Donderdag avond te half acht plaats hebben Het programma luidt als volgt. 1. Tannhauser Marsch Rich. Wagner. 2. Ouverture *La Dame blanche" Bojeldieu. 3. »Pluie d'or" Valse de Concert Waldteufel. 4. Fantaisie de l'opéra »Les Petits Prodiges" d'Em Jonas Fr. Dunkler. 5. Ouverture »Die Felsenmühle" Rkissiger. 6. Paraphrase uber »Dus Winter lied" von Henning v. Kosch Bicknese. - (a. AbendliedSchumann. (b. Flirtation (Petite Valse) Steck. 8. Grosze Fantaisie aus der oper >Cavalleria Rusticana" Mascagm. No. 5 en 6 le uitvoering. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en fabrieken eene vergadering, die door alle leden, onder presidium van den heer J. Ger. Kle ber, werd bijgewoond. In die verga dering kwam in behandeling het ver zoek van den Nederlandscben bond «Maatschappelijk belang," om onder steuning van zijn verzoek aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot wijziging van de wettelijke bepa lingen op bet stuk van coöperatie. De Kamer besloot de verlangde adhaesie niet te verleenen, op grond dat zij krasser maatregelen tegen bet kwaad verlangt te zien genomen, dan de Bond wensebt. De Kamer zal den Bond haar sympathie betuigen met zijn streven om de coöperatie, zooals die thans, vooral door Eigen Hulp wordt toegepast, te zien gewijzigd, terwijl een der leden in 't licht stelde dat door de wijze van werken van «Eigen kuip" de middenstand wordt vermoord, terwille van graven, baron nen en jonkers, die winkeliertje spelen, en de duiten door den mingegoeden man als belasting opgebracht in den zak steken, als traetement, zonder iets terngtegeven. De voorzitter sloot zich bij dit betoog aan, en verklaarde dat ook fabrikanten soms dingen deden, zoogenaamd voor hunne arbeiders, maar inderdaad in 't belang van eigen beurs. Voorteekenen. Kritieke dagen »au den zooveelsten rang, de Drentsche boer heeft geen Falb noodig ze hem aan te kondigen. Eenige dagen van te voren weet hij wanneer het weer »om" zal zijn. Wanneer het ouderwetsche. door moeder de vrouw glimmend gewre ven, mahoniehouten »kammenet« droe vig dof, beslagen» ziet, wanneer de katten onzindelijk zijn op zolder en een kwalijk geurend vocht plotse ling naar beneden komt, reken er maar vast op, dat regen, veel regen zelfs, in aantocht is. Heeft het pompwater reeds oenigen tijd gestonken, onweer gedurende vele dagen staat voor de deur. Is de zon des avonds niet helder rood ondergegaan, doch is ze »in een nest gekropen.» d. w. z. achter een bank van wolken neergedaald, is daarbij de nevel reeds vóór zonson dergang verschenen, of blijft die ge heel uit, komen «Ie reigers krijschend uit het Westen vliegen, ioopen de padden op dien lijd in ongewoon aan tal en met bijzonder veel spoed, heb ben de slakken zand op hun «staart, waaronder verstaan moet worden het uiteinde van hun lichaam, gedenk als dan den volgenden dag't zal er spoken; kunt ge des morgens nog wat «vangen,» nog iets binnenhalen, wees er bij met de kippen. Weewanneer dan vóór zonsop gang de lucht vervaarlijk rood ziet, de hanen, die reeds des avonds in het nachthok kraaiden op ongewoon uur, ook thans geen oogenblik stil zijn. de eenden, midden op het land staande, voortdurend dooi kwaken en de wielewaal z'n waarschuwend gefluit uit de hoornen doet weerklinken, dan staat 't vast als een paal boverwater: er komt regen. Zonder twijfel wordt dit, als daarbij nog op den verderen dag de wind gaat krimpen, tegen de zon ingaat, de koeien inet opgeheven staart door het land rennen en de vliegen «mak zijn, d. w. z. erg steeklustig. Mogen echter ook al deze en meer gangbare voorteekenen falen, onfeil baar komt er onweer, als midden op den dag, terwijl een ieder druk bezig is op veld en akkereen gezelschap lieden uit de stad langs veld en wegen trekt. Hun lichte zomercostuuins schrikk n de boeren opklagend roe pen zc uitNu is 't mis, voor goed gedaan met het mooie weer Valsclie bankbiljetten. Te Keulen heeft de politie eene belangrijke ontdekking gedaan in zake de valsche Nederlandsche bankbiljet ten. Men heeft namelijk aldaar in een logement een complot ontdekt va,n lieden, die voor f50,000 aan valsclie Nederlandsche biljetten van f25 bij zich hadden. Men vermoedt nu, dat dit de eigenlijke fabrikanten van de nagemaakte biljetten zijn. De omstandigheid, dat in het woord «gevangenis." in [Hants van eene u, eene f is gezet, doet denken aan Duitsche afkomst van deze biljetten. Dat het nog wel de moeite waard is om 24 uur op een Wielerbaan rond te draaien, bewijst onderstaande op gave van hetgeen Hu ret gewonnen heelt met den 24 uurs wedstrijd op 14 en 15 Augustus. Van zijn rijwiclfabriek 8.500 frs. Van zijn bandenfabrikant 4.500 Van de wielerbaan 5 000 Met eon weddingschap t 000 Premies boven de 900 KM. 1.000 Totaal 20.000 frs. Aan de «Métropole", de fabriek waarvoor Hurel rijdt, kost deze wed strijd liet aardige sommetje van 15 O00 frs. Eene vliegen werende plantI De lucht van de welriekende wikke (Lathyrus odoratus) is zoo onverdra- gelijk voor vliegen, dat zij erdoor uit de ziekenkamer verdreven worden, hoewel zij voor den patiënt niets on aangenaams heeft. 't ls dus aan te bevelen, in den vliegentijd deze plant in de ziekenka mer te zetten. De maanden en onze gezondheid. Do maanden waarin in doorsnede de meeste sterfgevallen voorkomen, zijn ui de landeu van Europa zeer ver schillend: in Engeland is het 't meest de maand December, in Frankrijk, Januari, in Duitschland, Maart. Voor Oostenrijk is het voorjaar de ongun stigste tijd, voor Nederland, zooals bekend is, de herfst. Een muzikale dokter. Dokter (tot patient) Uw pols gaat te vivace furioso en daarbij nog zeer onregelmatig in syncopen een weinig chininezal zoodanig ritardando werken dat hij weer als voeger a tempo slaat. Toch zult ge in den eersten lijd zeer con sordino moeten leven. Neem vooral u in acht voor capric cio's; anders volgt een onvermijdelijk decrescendo. Moderato, mijn vriend, anders zingt gij weldra uw laatste lied en het wordt een lange point d'orgue

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2