CIJFER 2 THOMSON'S TUBE. GEMENGD NIEUWS. geschiedenis der fabriek schetste. De Zwolsche Courant geeft van die rede liet volgend verslag In een boeiend overzicht schetste de heer Van Schermbeek het ontstaan der fabriek, toen de nood der tijden ieder drong na te denken over mid delen om het toenemend pauperisme, de aangroeiende werkloosheid te bestrijden. Ook de stedelijke regenten van 1776 wijdden er hunne aandacht aan, en een overleg met het arm bestuur had tengevolge een adver tentie in de Haarlemmer Courant in Februari van dat jaar, waarbij een prijsvraag werd uitgeschreven ter bekoming van een plan ter be strijding der armoede door fabriek matige werkverschathng. Aan het uitvoerbaar gekeurde antwoord werd 250 carohgulden toegezegd. Een der ingezonden antwoorden wei d bekroond en den ontwerper opgedragen, met hulp der stad, een fabriek van goeie kleeden op te richten, in pcreeelen der stad, gelegen tor plaatse waar nu de fabriek nog gevestigd is. Maai de uitslag bleef ver beneden de ver wachting De fabriek ging na enkele jaren in andere handen over, en werd dwijlenfabriek met niet veel beter gevolg, totdat zij in Aug. 1797 over ging aan de heeren Birnie en Saltet, die, onder medebeheer van de heeren Van Doorninck en Van Calcar, haar maakten tot Deventer tapijtfabriek. Door de schets van den lieei Van Schermbeek zagen wij nu, onder leiding dier heeren. allengs uitbreiding geven aan de zaak, dt or toepassing van het Jacquardt-weeftoestelhoe de zoon van den heer Birnie de studie van Smyrna-weefsel begon en doorzette; hoe in 1830 daan ooi- octrooi werd gekregen, tegen den zin va'n de Belgisch-Doorniksche tapijtnijverheid; hoe de roep van het Deventer Smyrnatapijt zich verbreidde en de fabriek toenam in bloei, tot het schrikjaar 1848, toen de eenig overgebleven eigenaar der fabriek, de heer .1. W. Birnie, meende de zaak niet te kunnen voortzetten. Toen daarop de fabriek te koop was geboden, maar geen koopers vond, werd er door eenige heeren besloten een vennootschap op te richten, tot voortzetting der zaak, welke onder nemen werd gesteund door het Vor stelijk Iluis, de gemeente Deventer en tal van ingezetenen, zoodat het vereischte kapitaal, ruim f 90,000, spoedig bijeen was. Tot directeur werd benoemd de heer W. F. Kro nenberg, die tot aan zijn dood in 1892 met die taak bleef belast en die een onovertrefbaren ijver, gepaard met smaak en welwillendheid, daarin ten toon spreidde. Onder hem breidde het werk dor fabriek zich voortdurend uit, zoodat het bedrijfskapitaal klom tot f 230 000 en het indivend in de laatste jaren tot f29.000. Aan het einde- bracht spr. hulde aan de toe wijding, die het personeel aan de fabriek toonde, en hoopte hij het zijne nog lang te kunnen bijdragen tot verheffing van het werk, opdat 1897 van nog grooter dingen zou kunnen getuigen. De «Nederl. anti-socialistische Kleer- makersbond" zal zich bij adres tot de Regeering wenden met verzoek iu navolging van hetgeen in andere landen geschiedt, de gevangenen te belasten met landoiitginningen veldar beid, ten einde ook op die wijze eene onhoudbare concurrentie rnet tal van berekend waren om zware vrachten voort te trekken. Dat een paard daarvoor wel geschapen was, een hond niet. En dat het in Engeland ver boden was, honden als trekdieren te gebruiken. Op dit oogenblik ben ik onder dokters handen, een veearts noemt men zoo iemand is reeds eenige malen naar mij komen zien. Ik leed name lijk aan eene huidziekte, allerlei schil fers vooral op mijn rug en bij mijn staart. De eene dokter zei dat ik te overdadig gevoed werd, de andere zei dat ik geen voeding genoeg had ge had. »Wie moet ik nu gelooven," zei mijne meesteres. Ik geloofde den laatste maar ik kon hen dit moeielijk aau 't verstand brengen. Nu werd ik eerst gewasschen met teerzeep, toen met zwavelzeep, met earbolzeep. 't Hielp wel wat, maar niet genoeg. Die ziekte bezorgde mij een ondrage lijk jeuken, zoodat ik mij gedurig moest krabben. Ik doe dat niet gaarne in de kamer in fatsoenlijk gezelschap, dus ik liep daarvoor meest naar den tuin. Ook kreeg ik somtijds door de katten een lastig soort van parasiten, de menschen noemen ze vlooien. In vakken van handwerksnijverheid te doen ophouden. Nog zal hij zich tot de Regeering wenden met verzoek het daarheen te leiden, dat op den invoer, uit het buitenland, van kleederen en onder- deelen daarvan hoogere rechten wor den geheven dan tot dusverre. De bond sprak de wenschelijkheid uit, dat van Regeeringswege strenger toezicht mocht worden uitgeoefend op uitvoering en naleving der ar beidswet. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij de j.l. Donderdag gehou den jaailijksche tentoonstelling van sFIoralia" in den tuin van het Café ode Arend" gehouden, waren door 173 van de 260 leden planten en bloemen ingezonden. Bekroond werden met: Een le prijs, een spaarbankboekje van f 2.50, aan9. li. de Kruijff. 48 J. van Nieuwburg, 161 W. ter Beek. 286 J. den Ouden, 151 E. de Gans. Een 2e prijs van f 1.50 aan 6 A, Leijdekker, 44 F. Ouwerkerk, 177 W. de Gans, 267 B. van 't Wel, 317 A. van Bekkum. Een 3e prijs van f 1 aan43 G. Ouwerkerk, 184 W. van Wijlant, 42 J. M. de Rooij, 88 J. van de Geest, 261 J. Boshuizen, 192 J. Bakker, 98 A. J. Pechtol, 117 G. van Hoogevest, 73 E. van Wamelen, 10 A. Kolf schoten. Een Bestuursprijs van f 0.50 aan 18 J. W. Boshuizen, 46 C. Burger hart, 168 A. Homburg, 333 N. Rooke, 321 J. van Empelen, 259 A. J. Voorn, 332 G. M. Gouw, 2 A. van Slooten, 258 E. H. Kranen, en 115 J. Klassen. Evenals ten vorigen jare waren keurmeesters: C. van Dijk, tuinbaas op «Schothorst", te Hoogland; W. F. Jansen, tuinbaas op «De Boom" te Leusden en H. van de Wetering, tuinbaas op «Laanzicht" te Wou denberg. De tentoonstelling, op welke van 2 tot 4 uur zich de muziekvereeni- ging «Caecilia" liet hooien, werd druk bezocht en gaf aanleiding, dat nog enkelen als donateur tot deze zoo sympathieke vereeniging toetraden. De stafmuziek van het 5.-Regi ment infanterie zal ter gelegenheid van den verjaardag van 11. M. Koningin Wilhelmina des namiddags op het Koninklijk paleis «Het Loo", eene uit voering geven. Om deze reden zal dien avond geen concert op Amicitia" gegeven wor den, maar is dit uitgesteld tot Woens dag 1 September d. a. v. De sergeant L. Th. G. Simons, van het 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 8e Regiment infanterie in ruiling met den sergeant H. Plemper van Baleu, van laatstgemeld korps welke hij het 5e Regiment infanterie is geplaatst. De korporaal G. A. Schimmel is door den Inspecteur der infanterie op zijn verzoek, van het 7e Regiment infanterie naar het 5e Regiment over geplaatst. De Minister van Oorlog heeft benoemd tot vaandrig, de reserve sergeant J. F. H. Duvergé van het 5e Regiment infanterie Amerika, op de prairie waren ze niet bekend. "Nu, die insekten hebben mij nameloos getergd, 't was om er gek van te worden. Nu heeft mijn baas eene nieuwe wassching voor mij uit een tijdschrift uitgeschreven en dit helpt mij. Ik laat het hier vol gen: 15 gram karbolzuur 3 gram alco hol op een liter water, daarmede moest ik driemaal daags gewasschen worden. Dit werd nu niet precies 3 maal ge daan per dag, want mijn meester smeerde de plekken ook in met ter pentijn en slaolie, als dat er dan goed ingedroogd was werd het met groene zeep en lauw water uitgewasschen. Ik word daardoor aanmerkelijk beter. Weet iemand echter iets dat dadelijk helpt, dan verzoek ik beleefd, mij dat recept te zenden. Al dat wasschen verveelt mij verschrikkelijk. Ik was dat niet gewend. Ik word nu 12 jaar en begin reeds een weinig grijs te worden, doch ik geloof dat dit minder door ouderdom komt, dan door alles wat ik heb ondervonden, want dat ik zeer veel beleefd heb, zal wel iedereen moeten toegeven, die het ge duld heeft gehad deze mijne levens beschrijving tot het einde toe te vol- Bij het 5e Regiment infanterie zijn floor den Kolonel Regiments commandant bevorderd tot Reserve- korporaal de adspiranten-vaandrig S. van Brakel, N. Muller, N. Beets, G. M. Drooglever en J Booij De soldaat IJ. Ilenderiekels van het 5e Regiment infanterie is wegens wangedrag en dronkenschap, met een briefje van ontslag uit den dienst weggezonden Aan de sergeant-majoors-titulair J. M. Koppenschaar en S. Ozinga van het 5e Regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. De eere- teekenen zullen voor het front van den troep op eene plechtige wijze aan den belanghebbenden worden uitgereikt. De 2e luitenant J. R. L. Jans, van het 5e Regiment infanterie wordt met ingang van 1 October a.s. ter beschikking gesteld van den Generaal- Majoor-Cominandant der Nieuwe Hol- landsche Waterlinie om te worden belast met de leiding en het toezicht op de werkzaamheden welke noodig zijn op eenige forten in genoemde Linie. Tot cadet der genie h. t. I aan de Kon. Militaire Academie te Breda is benoemd de heer J. C. Hardeman, tot cadet infanterie O.-l. de lieer E. R. Bijleveld, beiden leer lingen van dn vijl Ie klasse Ier Hoogore Burgerschool hier. Onze stadgenoot mr. S. J. van Zijst heeft met gunstig gevolg afge legd het notarieel-examen 2e gedeelte. De tournee door ons land van het Amslerdamsch Vocaal-Kwartel begint in September. Eerst komen eenige plaatsen aan de beurt, waar voor vroeger geen gelegenheid ge vonden kon worden zooals Delft, Dordrecht, Arnhem, enz De uitvoe ring alhier is behoudens verandering bepaald op 20 October a.s. in de groote zaal van Amicitia. Het pro gramma zal o.m. bevatten werken van den grootmeester Palestri na; ook worden eenige werken uit de moderne school ten gehoore gebracht. De repetities zijn in vollen gang, we durven met vol voltrouwen op de bekende talenten der vier kunstenaars, voorspellen dat hun optreden evenals verleden jaar, een groot succes zal zijn. Donderdagmiddag ging aan den Arnhemschenweg de hit van den heer R.. gespannen voor een tilbury en gemend door oen bediende, er van door. Het dier rende in wilde vaart over het trottoir van de Arnhemsche- poortsbrug, rechts naar 't plantsoen, waar het tegen 't ijzeren hek nabij de woning van den agent van politie Leydekker terecht kwam en ter aarde viel. liet dier scheen «door den schrik van den schrik# bekomen, werd uit en weder ingespannen en vervolgde kalm zijn weg. De uit indië teruggekeerde le luit. der cavalerie G.J.A. baron van Hardenbroek van Ainmerstol is weder ingedeeld hij het leger hier te lande en geplaatst bij het 2e regiment hu- zaren. Aan hem is tot den I2n Oc tober verlof verleend naar 's-Graven- hage. .den deelt ons mede, dat dezer dagen op den Lcusderweg, vlak voor de woning van den heer Vierdag, gen. Ook pleit het grijsworden, dunkt mij, voor mijn verstand. Hoe menig maal hoorde ik onder de menschen de spreuk: »De gekken grijzen niet.» Doch het sehijnt mijne meesteres te hinderen, vooral als de menschen zeg gen: »Die hond wordt oud, hij begint reeds erg grijs te worden.» Zij las laatst in een werkj e over honden, dat een hond bij goede en doelmatige behandeling wel 20 jaar kan worden. O, riep zij toen op eens uit, Black wat kunnen wij je dan nog lang be houden.» Ik hoop dus nog lang de vriend en beschermer mijner goede meesters te zijn. Mijne vroegere meesteres Karin, mijn vroegeren meester die naar Zwe den vertrok, ach, ik zie ze nog slechts zelden in mijn slaap, ik ben altijd droevig gestemd als ik ontwaak en ze zijn dan zoo op eens verdwenen. Dat zijn zoo van die dingen die ik niet begrijp. Doch ik heb dit niet alleen als hond, ook de menschen be grijpen vele dingen niet. Want ik hoorde mijne meesteres laatst iets uit een boek voorlezen. Toen begon zij »In raadselen wandelt de mensch op aarde.» Zij ging niet verder met haar 's avonds iemand tewater geraakte en bijna verdronk. De regenbuien hadden «den weg naar de heide« in een «rivier# veranderd, die niet dan met levensgevaar kun worden door waad. Wanneer zal in dien gevaar lijken toestand verbetering worden gebracht? vraagt men ons, en wij vragen 'taan de «bevoegde autoriteit.# Op de gemeentobegrooting voor 1898 zien wij intusschen eene som van f 23150.voor riolen, werven en steigers, uitgetrokken en misschien komen onder dien post ook wel voor de kosten eener rioleering van den Leusderweg. Een onzer oudste medeburgers is gisteren overleden. In den ouder dom van ruim 80 jaren stierf in het gasthuis «Aldegonde« Antonie Renes, de bij oud en jong bekende straat- maker. Rond en open van kaïakler, werd hij door ieder met wien hij in aanraking kwam, geacht en geëerd, terwijl de eenvoudige, in zijn vak hoogstbekwame man, van al de werk gevers en aannemers voor en onder wie hij jarenlang werkzaam was, het onbeperkst vertrouwen genoot. Tot kort nog voor hij lijdend werd, was hij met jeugdigen ijver werkzaam Gemeente-begrooting voor 1898. De navolgende cijfers zijn aan de gemeente-begrooting voor het dienst jaar 1898 ontleend. Ontvangsten. Batig slot der reke ning over 1896 f6226.34; 40 opcen ten op de grondbelasting gebouwd eigendom f6412.45; 10 opcenten on gebouwd f438.41; 50 opcenten op 't personeel f 17147.73; hoofdelijke omslag f59000; vuur-, haven- en tongeld f4500; jaarmarkt f850: weekmarkt f 700; sluisgeld f 60; be graafplaats f 1000; schoolgeld gym nasium f 6s80; H.B S. f6800; bur ger-avondschool f43, lager onderwijs 1 12000; rechten burgelijke stand f350; hondenbelasting f 1050; ver gunningsrecht f4450; huur van lan derijen en huizen f 12880.50opbrengst reinigingsdienst f4547.70; opbrengst Leusderheide f 100; geldleening voor kosten van openbare werken f 22000 subsidie voor 't gymnasium t 6622 50; subsidie voor de H.B.S. f8000; sub sidie voor 't lager onderwijs f8900; uitkeering persoiieelebelaslingfOOOOU andere ontvangsten f300. Uitgaven. Kosten van 't bestuur der gemeente f 14890; kosten van de inkomsten der gemeente f6170; medische politie f8975.78'/,, waar onder f8070 78'/, kosten der gemèenle- reiniging; politie f 12210; brandweci f2700; gasverlichting f 0400tracte- menten architect, opzichter, enz. f3100; onderhoud van straten, brug gen, pleinen en wegen f21000; riolen, werven en steigers f23150; onder houd gebouwen 12770; id. bosscheu, enz. f440; grondbelasting f700; hooger onderwijs f20050; middelbaar onderwijs f 22055lager onderwijs f45615; kosten van 't archief, enz. f456; kosten krankzinnigenverpleging 1 3945; armbestuur f9507.68; jaar wedde geneeskundigen f2350; genees middelen f3900; aflossing geldleenin- gen en rente f21797.50; pensioenen en gratificatiën f 1230; schutterij 12652.50; toelage aan de Amers- foortsche Courant voor de plaatsing der kennisgevingen van 't gemeente bestuur f150; kosten van 'tofiiciëele verslag der gemeenteraadszittingen aan de firma L. E. Bosch Zn. te Utrecht f600. Verzekering tegen on gelukken van werklieden 190; kosten der geldleeningen f300. Onvoorziene uitgaven f4888.16'/,. Eindcijfer zoo inkomsten als uit gaven f255596.63. PROVINCIALE BERICHTEN. Ba.vrn. Dinsdag had m liet Wil- helinina-park liet laatste concert plaats van de kapel van het 5e Reg. Inf. Een schoon programma weid ten gehoore gebracht. In de pauze bood de lieer J II van Dodeweerd namens eenige muziekliefhebbers den lieer van Aaken een prachtige lauwer krans aan. Donderdagavond werd aan Jhr. B. H. de Beaufort benoemd tot Burge meester te 's llage eene serenade gebracht met muziek en fakkels. lezen, doch ik hoorde haar mompelen. »Ach ja wat is dat waar» en terwijl zij zoo met gesloten oogen, daarover ging nadenken, viel ik, er ook over denkende, in een diepen slaap. DeJ volgende vereenigingen namen hieraan deelRed. Kamer B. ter Haar, Baarnsche gymnastiek en schermvereeniging, Bond van oud onderofficieren afd. Gooi- en Eemland. Van al deze vereenigingen is de heer de Beaufort beschermheer. Zondag 12 Sept. a.s. zal op de Baarnsche wielerbaan een wielerwed strijd worden gehouden, uitgaande van den A. N. W. B. Het kampioen schap van Utrecht zal worden ver reden, terwijl er weder een 25 K.M. wedstrijd met gangmakers zal plaats hebben. In de pauze zullen Jaap Deumer Cramer en lleijmel kunst rijden. Voor kippen liefhebbers. Als men een kip te broeden heeft ge zet, plaatst men dikwijls haar eten en drinken zoo dicht bij haar dat zij, zonder van 't nest te komen, zich voeden en drinken kan. Dat is beslist niet goed. Iii het ei zit leven en dat leven zal zich krachtiger ontwikkelen als de zuurstof van de lucht het bereiken kan. De kip moet van tijd tot tijd haar nest eens ver laten, want dan heeft de zuurstof der lucht gelegenheid om door de poriën van het ei naar binnen te dringen. Veeltijds komen de eieren lang niet alle uitzou dat op rekening gesteld kunnen worden van de fout boven bedoeld! BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren18 Aug. Alberta, d. van Gerardug VVitteveen en Elisabeth Sukkel. 19 Aug. Piet, z. van Gerhard Xoning en Geertrui Johanna de Leeuw. Petrus Joseph, z. van Cornelis van Drie eu Engelina de Goede. Jan Catharinus, z. vau Johanues Kuoppers en Anna Pietronella van Eijbergen. 21 Aug. Cornelia Gerurda, d. vau Dirk van Zijl en Ruttera Hendrika Schoonderbeek. Christiua, d. van Jacobns Voortman en Christina Goorliuis. Jacob, z. van Nicolaas Wolfswinkel en Geertrui van Eijkeo. Hendrikus en Geertruida, z. en d. van fjeudrikus Pot en Geertruida Tesson. 23 Aug. Francisca en Jacob Lammert, d. eu z. van Jacob Lammert Combce en Johauna Maria Linschoten. Antonetta Elisabeth, d. van Derk Hendris de Vries en Hendrika Loosing. Elisabeth, d. van Mozes van Stedum en Johanna Troostwijk. 24- Aug. Cornelis, z. van Leendert Hendrik de Bruin en W illemina Springer. Ondertrouwd: 19 Aug. Leen den Houdijker en Maria van den Heuvel. Hendrikus Elscbot en Klaasje Brouwer. Getrouwd: 25 Aug. Gerardus Brookhuis en Geertruida Jordeuse. Arie van der Kamp eu Marritje Kreijkamp. Antonius van Merwijk en Petronella Johanna Daems. Jan Broekhuijsen en Engelina van den Berg. Overleden: 18 Aug. Margaretha Bekbergen, 04 j. ongeh. 18 Aug. Geerrje vaü Dijk, 44 j. echtg. van Geurt Geurt9en. 19 Aug. Anua Emelie van Beek, 14 m 20 Aug. Willeraijna van Beek, 75 j wed. van Jochem Akkerman. Barta Meerbeek, lm. 21 Aug. Hendrik van Drie, 2 m. Josef Peter Brauw, 50 j. ongeh. Adriana Peter9, 59 j. wed. van Jan van Donk. Heintje Wageusveld, 4 m Abraham Jacob Fremouw, 6 m. 24 Aug. Een levenl. aang. kind m. g. van Izaak Slager eu Roosje Kleiu. Hoogland. Geboren: 22 Aug. Gerardns Johannes, z. van G. Kuijer en W. van Bekkum. 25 Aug. Gerritje, d. van H. van Beek en J. Smit. Leusden. Geboren24 Aug. Jacoba Johanna, d. van Jacobus Johannes Steenhouwer en Johanna Geziena Roering. Stoutenburg. Geboren: 23 Aug Roelof, z. van Frans Lokhorst en Jannetje van Ede. Overleden: 23 Aug. Jacobus de Kruijf, 60 j. wedr. van Gerritje vun Gelderen. Woudenberg. Overleden20 Aug. Geertruida de Kruijff, 6 w. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Aug. 18'.>7. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f 0. \ppelen f2 af 4.00. Peren f 1.50 a f 4.00. Nieuwe aardapp. f0.00af0 00. Zandaardapp. f 1.30 a f2 00 Hoendereieren f3 30 a f 4.per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter fl.UO a f 1.20 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas 0.f 0. Kippen fO GO a f0 90. Kuikens fl.a f 1.20 Piep kuikens f 0.25 a f 0.40 Ganzen f 0.00 f 0.00 Eenden 10.60 a f 0.80 p. st. Jonge fO.OO a f0.Hazen fO.OO a fO.OO Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme f0.30 a f0 60 Duiven f0.30 a f0.40 paar. Vette varkens f0.f0.Zeugen f30.f40. Biggen fC.a f 10.Schrammen f 12-a f19. Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f 000.— Kalf koeien f 000 a f 000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge: heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 180 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 150 heet. Zandaardappelen 15000 stuks Hoen dereieren; 0000stuks Eendeneieren; 1500 kilo Bo ter kilo Magarine; kilo Kaas; 0 stuks Vee 30 zeugen; 200 biggen en 30 schrammen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2