B ÜIrËi\ LAND. CIJFER 2: THOMSOWS TM. GEMENGD NIEUWS. op deze stad, ging hier met dit meisje veel uit, en huurde te Arnhem en Velp woningen, alles onder valsehen naam. Onder schoone beloften had hij haar al f IS afhandig weten te rnaken. Bij zijn arrestatie gedroeg hij zich zeer kalm en voegde den hotelhouder de woorden toe «tot morgens. Hij schijnt dus overtuigd, dat men geen bewijs tegen hem zal kunnen vinden. Brand tentoonstelling "Sousbeek." Zondagavond omstreeks kwart voor twaalfen ontstond plotseling brand in den linkervleugel van het hoofd gebouw. De licht ontvlambare stoffen, waar uit het gebouw is samengesteld, deden de vlammen met razende snelheid om zich heen grijpen en binnen enkele oogenblikken stond het geheele ge- bjuw in volle vlam. Gelukkig was het publiek reeds heengegaan. Het hoofdgebouw lag binnen een kwartier tegen den grond. Op een onverklaarbare wijze geraakte ook de remise in den brand. Dit gebouw was geheel van steen en met leien gedekt. De tusschenliggende doolhof met een zeil gedekt bleef gespaard. Ook de kermistenten, links en rechts over het terrein verspreid, zijri onge deerd gebleven. En daaronder bevond zich een wilde beestenspel! Sonsbeek behoort aan Baron van Heekeren en was voor drie jaar ver huurd. Vele exposanten waren ver zekerd, anderen niet of laag. Het hoofdgebouw dat verbrand is bestond bijna geheel uit hout; het buitenste geraamte was van ijzer en bleef staan. Evenals in het gebouw te Parijs in de Rue Jean Goujon was het van binnen bekleed met linnen dat vanaf de zoldering in draperieën nederhing, vandaar dat het vuur zich zoo spoedig kon verspreiden. Voor bluschmiddelen was zeer slecht gezorgd; op kleine afstanden van elkaar stond hier en daar een emmer half vol met water en brandkranen waren schaars aanwezigook had het water geen voldoenden druk, daar het landgoed hoog is gelegen. De verbrande stal, die op betrek kelijk grooten afstand van het hoofd gebouw stond, werd beschouwd als de fraaiste van Arnhem, de binnen- betimmering was geheel van maho niehout. Hoe het vuur hier kwam is een raadsel, daar gebouwtjes van hout, tusschen beide verbrande gebouwen gelegen, niet het minst van het vuur te lijden hebben gehad. Ook het paviljoen van Blooker's cacao, dat met liet is gedekt, bleef gespaard. Daar door den vonkenregen in den aanvang gevaar bestond voor het beestenspel, was bevel gegeven de beesten te dooden ingeval het gebouw vuur vatte. Van de muziektent ver brandde een piano; door hulpvaar dige handen waren lessenaars en stoelen verwijderd, de hitte was zoo hevig dat verscheidene oude eike- en heukeboomen, die het gebouw <.m- ringden, vuur vatten. Een koolzuurapparaat ontplofte met een geweldigen slag. Bij de puin- hoopen werd niemand toegelaten. Uit een brandkast van den heer Manikus, die onder toezicht der politie werd geopend, kwamen de boeken onbeschadigd voor den dag; ook een bankbiljet van f 25 was geheel gaaf. De verslaggever van de Arnh. Ct. heeft door de welwillendheid van een der bestuursleden men schijnt in Arnhem de pers soms vreemd te be handelen op het terrein toegang verkregen en schrijft Op de plaats waar het hoofdge bouw zich vroeger zoo vroolijk ver hief met zijn elegante torentjes, vlaggen in top, zijn winkeltjes, de wimpels larigs het dak, is nu één zwarte plek; enkel staan nog wat palen omhoog, die het gebouw boven de restauratie steunden. De leeuwen, die den ingang bewaakten, liggen gesmolten aan stukken, de bloemper ken zijn verschroeid, de bloemendra- gende beelden staan daar verzengd, gïbroken. In een kuil liggen de brandkasten van Noppen, links vooraan staat de brandkast van het magazijn Manikus overeind. Op een der fornuizen van de restauratie staan nog pannen en een koffieketeltje. Van de muziektent schroeide het dak, maar de tent bleef behouden. Als een wonder bleef het paviljoen van Van Marken gespaard, want nadat de brand in het hoofdgebouw geëin digd was, stond plotseling de remise en stal in een vlammenzee. Te halftwee werd aldaar de brand ontdekt. Een der brandmeesters zag een wassen pop en een stuk doek van de kamertjes, waai in de beelden stonden, branden Dadelijk werd alarm gemaakt, maar ook daar greep het vuur in het houten binnenwerk zoo snel om zich heen, dat aan blus- schen niet viel te denken. Het Physische Museum van den heer Lincker met alle toestellen en apparaten is een prooi der vlammen geworden. De naakte muren van het gebouw stonden hedenmorgen nog overeind, terwijl de kroonlijst hier en daar brandde. Ook hier is de oorzaak van den brand onbekend De mogelijkheid van het spatten van brandend hout uit hoofd gebouw wordt sterk betwijfeld, om dat aldaar de brand te halftwee reeds nagenoeg geëindigd was. Het achter den stal liggend gebouw voor de electrische verlichting bleef ge spaard, maar de boe men aan die zijde zijn geheel geschroeid. De model-stal is behouden. Van enkele ooggetuigen hoorden we beschrijvingen van de snelheid, waarmede de brand in het lioold- gebouw om zich heen greep. Het was, zei een hunner, alsof men een gasilluminatie zag aanstekende vlam vloog door het gebouw, alles plot seling op zijn weg aantastend, en in dien halven cirkel van vuur ston den nog eenigen tijd de beide to rentjes overeind. Toen de boomen begonnen vlam te vatten, werd door den directeur der brandweer overwogen of hij hulp zou requireeren van het garnizoen om de omliggende boomen te kappen. Het groene vochtige hout bleek geen vlam te zullen vatten, zoodat deze maatregel achterwege kon blijven. De wagens van het beestenspel werden door een nat zeil tegen het vallen van vonken beveiligd. De instrumenten van de VVeener dameskapel zijn nog uit de brandende remise kunnen gered worden. De paarden van den heer Kok in de modelstal werden dadelijk na het uitbreken van den brand in veiligheid gebracht door een marechaussee. Het licht in het hoofdgebouw is zooals gewoonlijk te 10 uur uitgedraaid. Te kwart over elf werden ook de lampen van de restauratie uitgescha keld. Het Hdbl. weet mede te deelen, dat in verband met het raadselachtig feit dat de remise (speciaal het pa nopticon) in brand geraakte ander half uur na het hoofdgebouw, terwijl het tusschengelegen doolhof niets heeft geleden de heer Spork in arrest is genomen. Omtrent de verzekeringen verneemt de N. Arnh. Ct., dat door bemidde ling van de heeren Beerends& Veeren de verbrande gebouwen verzekerd waren voor f 107,275de verbrande goederen voor ca. f 108,000, de eigen dommen der Maatschappij «Phaëton" voor f30,000; door bemiddeling van den heer D. Breuker was verzekerd voor f 55,000 aan goederendoor bemiddeling van de heeren Jakobson Koster voor een zeker bedrag, waarvan het juiste cijfer nog onbekend is aan goederen, alles tegen bours- polis. Eenige ingezetenen van Baarn hadden zich tot eene commissie ge vormd om den aftredenden burge meester een blijk van hulde aan te bieden. De geheele Baarnsche bevolking had hieraan bijgedragen en Maandag avond werd aan jhr. De Beaufort door een commissie een prachtige bronzen groep aangeboden, waarbij de heer Veerman in een sierlijke rede den heer De Beaufort dank zegde, voor hetgeen hij in 12 jaren voor Baarn gedaan had. De groep ad Luinen is van den bekenden Franschen beeldhouwer E. Picault. Een talrijke menigte deed Dinsdag jhr. De Beaufort uitgeleide bij zijn vertrek met familie naar Den Haag. Mevr. de Beaufort ontving een fraaien bloemruiker. Ged. Stalen van Gelderland hebben afwijzend beschikt op het request van den heer W. Doornekamp te Hoevelaken, waarin werd verzocht de niet-toelating van de gekozen raadsleden de heeren G. Laseur en G Kozijnsen, wegens een informali teit, die bij het stellen van kandida ten zou geschied zijn. De najaars-examens in het boek houden, Handelscorrespondentie in moderne talen en de Stenogralie. Van «Vooruit" Vereeriiging van han dels en kantoorbedienden te Amster dam onder toezicht der Commissie uit den handel, bestaande uit de heeren: Mr. J. H. Bastert, Dr. H. F. R. Hubrecht, Frits Olie, G Vas Visser en A. Roelvink, zullen op 13 en 14 Oktober a.s. worden afgenomen voor het boekhouden door de Heeren C. Knapper Rz. en C. J. Theunisse; voor de Nederl. Fransche talen, door den Heer H. C. V Dirks; voor de Duitsche taal door den Heer Dr. C. E. Noser, voor de Engelsche taal door den Heer C. J. Voortman. Prospectussen zijn gratis verkrijg baar bij den Heer W. C. de GraalT 2e Jan Steenstraat 107, bij vvien men zich tot 5 Oktober a.s. kan aan geven voor het examen. De onderhandelingen over den vrede in Konstantinopel nemen een gunstig verloop, naar beweerd wordt. Voor ons, in de verte, is het moeilijk daar over te oordeelen. Bovendien is men al zoolang aan het onderhandelen, dat zelfs met een gunstig verloop een maand rekkens wel valt te rijmen, volgens de meening der Turken ten minste. De Grieksche regeering heeft aan de mogendheden een nota gericht, waarin zij voorstelt, dat spoedig na de onderteekeniug der vredes-preli- minairen de Grieksche onderdanen, die zaken hebhen in Turkije, derwaarts zullen terugkeeren, dat de havens in beide landen weer opengesteld worden voor eikaars schepen, dat onder be scherming der mogendheden de Thes- saliërs weer naar hun haardsteden terugkeeren, ert dat amnestie wordt verleend aan de Turksche onderdanen, van Grieksche afkomst, die vroeger in het Grieksche leger zijn getreden. Op Kreta schijnen de mogendheden de orde te willen herstellen. Beslo ten is, volgens een bericht uit St. Petersburg, dat de blokkade van het eiland eerst zal worden opgeheven, wanneer het toekomstig bestuur van Kreta in grondtrekken is vastgesteld. De Turksche gendarmerie is gesteld onder de bevelen der oflicieren van de Europeesche gendarmerie. De landdag van Kreta zal weldra bijeen komen om officiëel te beslissen over de aanneming der autonomie. Groote ontsteltenis is te Madrid veroorzaakt door het bericht van Cuba, dat de belangrijke stad Vittoria de Tunas, met 7 forten, elk van 2 Krupp- kanonnen voorzien, door de opstan delingen bezet werd. De minister van Oorlog zond on verwijld een telegram aan generaal Weyler, hem opheldering vragend en de onmiddellijke herovering gelastend. Blijven de opstandelingen in het be zit dezer plaats, dan en daarom is het hun blijkbaar te doen kun nen zij een gouvernement vestigen en pogen zich als oorlogvoerenden te doen erkennen. Zoo spoedig moge lijk zal dan ook eene expeditie wor den uitgerust, om de plaats te her- PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 10 September 1897 is W. J. Carbo, tamboer bij het 5e Regiment infanterie, schuldig ver klaard aanle het met woorden be- leedigen van zijne meerderen in rang 2e het plegen van daden van geweld tegen zijne meerderen in rang, in tijd van vrede, en veroordeeld: le eene militaire detentie voor den tijd van ééne maand, en 2e eene militaire gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden, en in de proceskosten. De jongeling J. van der Beek heeft eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Regiment infanterie De adspiranten-vaandrig G. YV. de Boer en J. J. de Moor van het 5e Regiment infanterie, zijn door den Regiments-commandant bevorderd tot Reserve-korporaal. De sergeanten P. S. Hartogh Heijs van Zouteveen, F. J. Th. Hoch- stenbach, S. D. Kramers, J. M. van den Oudendijk Pieterse, H. F. Polack, P. A. Roozendaal en L. van Vuuren allen leerlingen van den Hoofdcursus en behoorende tot het 5e Regiment infanterie, hebben met gunstigen uitslag het officiersexamen afgelegd en zijn in verband daarmede, in afwachting van hunne benoeming als zoodanig, bij voornoemd korps terug gekeerd. De korporaal J. Grader van het 5e Regiment infanterie is door den Regiments-commandant bevorderd tot Sergeant-titulair. Bij het 5e Regiment infanterie is bij het gehouden onderzoek dat, na afloop der opleiding heeft plaats geliad, gebleken dat, 19 miliciens aan de eisclien vastgesteld voor Militair wielrijder hebben voldaan. Zij worden met ingang van 16 September a.s. aangesteld tot milicien wielrijder om als zoodanig dienst te doen. De onderofficieren, leerlingen van het le studiejaar van den Hoofd cursus en de cadetten van het le studiejaar van de Koninklijke Militaire Academie, welke bij het 5e Regt. Infanterie zijn gedetacheerd geweest, vertrekken den 16 September as. inet verlof, teneinde na afloop daar van op 1 October e.k. weder bij de Inrichtingen van onderwijs waartoe zij behooren terug te keeren. De Kolonel W. L. de Petit, com mandant van het 5e Regiment Infan terie, die als scheidsrechter aan de groote najaarsoefeningen van de 3 Divisie Infanterie in Noord Brabant heeft deelgenomen, is heden middag in het garnizoen alhier terug gekeerd en heeft het commando over het Regiment weder op zich genomen Ook de Mooijerstraat heeft reeds zijn feestcommissie voor het Kro- nigsfeest. Het bestuur is samen gesteld uit S. Huisman, President, H. van Eijs, Secretaris Penning meester en H. van Koot, Commis saris. Bij de aanbesteding van het bouwen van een Ileerenliuis in de Korte Bergstraat, den Oden dezer, door den Bouwkundige W. Salomons alhier gehouden, werd ingeschreven door R. v. d. Veer te Soest voor f5783 W. van Achterberg, Amersf. - 5333 N. Wolfswinkel, id. - 5300 J van Keulen, id. -4990 G. Wassink, id. - 4'65 A. Hartcwenk, Nijkerk - 4897 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Prof. J. J. van Thiel heeft zijn benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs niet aangenomen. Tot luitenant-adjudant bij de Ilde afdecding le regiment veld-artiI- Ierie hier is met ingang van I Novem ber benoemd de le luitenant II. A. Ruysch Lehmann de Lehnsfeld. Eerlang zal alhier het «Tehuis" (Thomas-Scheltus Stiching) voor da mes uit den deftigen stand geopend worden. Dames, die in genoemd «Tehuis" wenschen opgenomen te worden, moe ten boven de 45 jaren oud zijn, de Gereformeerde belijdenis zijn toege daan en jaailijks driehonderd gulden (f300)storten in handen van regenten. President-regent van het «Tehuis" is ds M. J. Bouman, emer. predik, te Utrecht. Gedurende eenigen tijd woont een huisgezin, bestaande uit moeder en zoon, onder den blooten hemel Zij, eene ruim 50-jarige vrouw, be woonde met haar 15-jarigen zoon, een gedeelte van «het Kmderhuisa, dooi de gemeente haar «kostelooss in ge bruik gegeven. Zooals men weet, werd dat gedeelte van voormeld ge bouw vei kocht en afgebroken en daardoor geraakte dat gezin «zonder dak«. De »inboedel« uit een paar defecte stoelen bestaande en een open krib waarin eenige walgelijk uit ziende lorren, is thans geplaatst op het St. Janskerkhof naast de houten manége. Die krib dient de vrouw tot legerstede. Zij leidt een onge regeld leven, geeft zich aan prosti tutie en drankmisbruik over, zoekt, meestal 's avonds laat, in min of meer benevelden toestand, haar #bed« op, om zóólang «een gat in den dag« te slapen, totdat de straatjeugd haar wekt door haar met steenen te gooien, tenzij te voren een goedvinden haar uit de armen van morpheus te rukken dooi het walge lijk dek afietrekken en daarbij «grap- pen« te maken, die het zedelijk heidsgevoel van de omwonenden eu der voorbijgangers hoogst geweld dadig aandoen, en nu juist niet ge schikt zijn om de jeugd, die om de legerstede geschaard staat, in «christe lijke en maatschappelijke deugdena te helpen opleiden De arme knaap legt 's avonds zijn hoofd neder op den grond of op een kruiwagen, waarop wij hem Maandagavond zagen liggen, 's Ochtends, wanneer hij ont waakt, schaft hij zich voor een cent of drie brood aan en gaat fibriek- waarts om zijn dagtaak aantevangen. Van verschooning is natuurlijk geen sprake. Bewogen met het lot van dien onsehuldigeB knaap, drong zich, terwijl hij daar gerust lag te slapen, de vraag aan ons opwaaraan hebt gij zulk een lot verdiend? trekt nu niemand zich je lot aan, zelfs't arm bestuur niet? En wat moet er op die wijze van je worden Misschien wel eon gevaarlijk individu voor de samenleving, verstokt en het hart vol haat en wraak tegen de maatschappij? En die vragen eens overwegende, komen wij tot de overtuiging. dat het niet alleen in het belang der ongelukkige moeder en zoon zal zijn ze zóó spoedig mogelijk van gemeente wege »onderdak« te geven, maar ook in het belang der samenleving, in dat der zedelijkheid, terwijl doordien maatregel bovendien menig mede lijdend hart. over den toestand van het oogeubhk ontstemd, zal worden bevredigd. Als een staaltje van groote brutaliteit meldt men ons dat ver leden week te Soest, uit de weide achter de hofstede en ten nadeele van den landbouwer W. van Roomen, midden op den dag, een vette zeug van circa 250 K.G. is gestolen, door tot nog toe onbekend gebleven per sonen, die door de politie worden opgespoord. Morgenavond halfacht vergade ren de afdeelingen Ueusden en Stou- tenburg van den «Boerenbonda in de herberg aan »Bavoort«. 355e STAATSLOTERIJ. Yijfde klas9e. Eerste week. Trekking van 13 en 14 Sept. (1400 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 15125. Prijs van f 200 op No. 4780. Prijzen van f 70. 4553 9546 9567 13306 13323 15052 15063 15077 15126 15183 15188 20017 20027 en 20067. Te zamen 16 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4510 4513 4515 4545 4555 4767 4923 4945 4955 4959 9544 9571 9574 13319 15007 15018 15028 15050 15053 15149 15192 15196 20011 20021 en 20025. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar f 3.50 per '/io. Een rijdende tentoonstelling. De indrustrieëlen van New-York en Philadelphia zijn op de gedachte gekomen, door het organiseeren eener vervoerbaro tentoon:telling liet aan tal hunner klanten in het binnenland te vergrooten. Te dien einde hebben zij een spoortrein van twaalf waggons gehuurd, van welke een als personen- waggon, en een als bagagewagen dient, terwijl de andere tien voor het opstel len der voorwerpen bestemd zijn. De trein zal 115 steden van minstens 10000 inwoners aandoen; in elke stad houdt men een tot drie dagen halt. Het uiterst westelijk punt der reis zal Topeka (staat Kansas), het meest noordelijke Stillwater (staat Wisconsin) en het uiterst zuidelijke punt Saint-Lorin zijn. De toegang tot deze rijdende ten toonstelling is gratis en men rekent op een bezoek van minstens 10 mil joen personen. Een vast beamte reist den trein steeds een week vooruit en zorgt in alle steden waar men een kort verblijf neemt voor de noodi- ge reclame voor de onderneming. Alle exposanten kunnen hun tentoon gestelde eigendommen door hun eigen bedienden laten bewaken. Deze reizen in den personenwagen mede. De meer «bedaagdea het heeft kunnen j bagagewaggon wordt o.a. ook met

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2