BUITENLAND. «11 2: THOMSON'S THEE. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. jaren zeer beschaamd geworden. B. en W. schijnen te hebben getwijfeld aan het geloof van dien ambtenaar, dat hij redenen had te mogen aan nemen, dat zij het in deze met hem eens zouden zijn. Wij echter, verklaren ons volkomen te vereenigen met de bovenvermelde beschouwingen van onzen keurmees ter, die, zonder omwegen, zich on machtig verklaart, om behoorlijk toe zicht te kunnen houden, en reeds drie jaren geleden op uitbreiding van personeel aandrong. In het vertrouwen dat de inhoud van gemelden brief des keurmeesters kome onder de oogen en de aandacht van meerdere leden van den gemeen teraad die regeling van dit onderwerp even noodzakelijk achten als die ambtenaar, gaven wij hem, nevens onze beschouwingen ten beste. Bat ons vertrouwen niet zal worden be schaamd, dat weten we zonder pedant te zijn - zeker. Een zoó gewichtig ondei werp als in deze wordt behandeld, trekt, neen eischt de aan dacht, de toewijding van ieder lid van den raad, vooral van die leden welke wenschen te breken met het stelsel van «onder den domper,dat de laatste jaren, in tegenstelling met vroeger, meermalen wordt gehuldigd en toegepast. De Europeesche bladen verheugen zich over 't geheel, dat eindelijk de «voorloopige" vrede in Konstantinopel is geteekend. Sommigen zien in deze vrede den aanvang van een nieuw tijdperk vol rust en voorspoed in het Oosten van Europa- Doch de Grieksche pers is het daarmee lang niet eens. Zij noemt de vredesvoorwaarden heel drukkend. De Asty zegt, dat Griekenland zeer zwaar een uur van dwaasheid boet, geslagen, belast met een zware oor logsschatting, gedrukt door het verlies van een deel zijner onafhankelijkheid door de financiëele controle der mo gendheden, staat het land thans daar als een beeld van treurig ongeluk. Als eenige troost in al het lijden, dat op het Grieksche vaderland is aan gevallen, blijft nog alleen, dat de 300.000 Thessaliërs ten minste niet verloren zijn gegaan. Griekenland heeft zijn 1870 gehad, alleen zonder den Elzas. Het orgaan der radicalen, De Em- pros, vijandelijk gezind tegen de regeering, meent daarentegen dat het beter ware geweest Thessalië maar op te geven, dan de ünanciëlee con- tróle aan te nemen. De Akropolis noemt de gebeurtenissen van dit jaar de vruchten eener slechte staatkunde, die al veel te lang heeft geduurd. Natuurlijk zijn de bladen van Raili en die van Delyannis ook in een zwa- ren strijd gewikkeldde eerste noe men den oud-minister den boozeri genius van Griekenland, de Delyan- nisten vallen daarentegen het tegen woordige kabinet aan als de bion van al het kwade, dat over het land is gekomen. Andere bladen noemen de grens wijziging een afstand van grondge bied, en beweren, dat de verdediging des lands daardoor feitelijk onmoge lijk, in elk geval, moeilijker is ge worden. Over 't geheel kan men zeggen, dat men zich in Athene slechts met moeite schikt in het onvermij delijke. Wat de Kamer nu deze week van het verdiag zal zeggen, valt nog niet te beslissen. Woelige zittingen zijn te verwachten. De correspondent der Indépendance Beige in Madrid seint aan zijn blad een bericht, dat voor Spanje van zeer onrustwekkenden aard is, indien het geloofd mag worden. Men had gedacht, dat de Vereenigde Staten nog al welwillend waren ten opzichte van Spanje, en vooral do brief, dien de nieuwe gezant, generaal Woodford, aan de Koningin-Regentes overhandigde, was in zeer vriend schappelijke en verzoeningsgezinde termen gesteld. Naar men verwachtte zou het onderhoud, dat generaal Woodlord daarna zou hebben met den minister van buitenlandsche zaken in Spanje, den hertog van Tetuan, insgelijks een vredelievend karakter dragen. Die verwachting wordt verstoord door het telegram van den corres pondent der Jndép. uit Madrid. Volgens dit telegram heeft Zaterdag de nieuwe gezant der Vereenigde Staten een onderhoud gehad rnet den hertog van Tetuan, en heeft hij, handelende volgens de instructies zijner regeering, aan den Spaanschen minister doen weten, dat de Ver eenigde Staten niet langer onverschil lig de voortzetting van den oorlog op Cuba willen aanzien. Deze krijg was voor de Noord-Amerikaansche Unie een bron van zorgen, van voortdurende beslommeringen, en, wat een nog ernstiger zaak is, hij was voor de Amerikaansche onder danen een blijvend gevaar en een oorzaak van belangrijke stoffelijke verliezen. De regeering der Veree nigde Staten meent daarom het recht te hebben om tusschenbeide te komen, en er op aan te dringen, dat Spanje zich haaste met de paci- licatie van het eiland. Men wil in Amerika niet langer toestaan, dat, door de stijfhoofdigheid van eenige staatslieden, de strijd daar voortduurt. Generaal Woodfoid heeft aan den hertog Van Tetuan doen weten, dat indien vóór het einde van October de vrede niet hersteld was op Cuba op de een of andere manier, dan zouden de Vereenigde Staten zich volle vrijheid van handelen voorbe houden en alleen hun eigen belangen raadplegen Het is te vreezen, dat de regeering der Unie hier het onmogelijke ver langt. Zelfs generaal Weyler, hoe optimistisch hij is, zal geen kans zien zóó gauw den vrede te hersteilen op het oproerige eiland, waar het Spaansche leger tegenover de ge- heele bevolking staat. De regeering in Madrid heeft haar antwoord uit gesteld tot na den terugkeer der koningin-regentes in de hoofdstad. Zij had het echter even goed terstond kunnen geven. Zij had nu zoowel als dan kunnen zeggen het is ons feitelijk onmogelijk den vrede op Cuba te herstellen voor het einde van October. Misschien zou er één middel wezen, om n.l. dadelijk de hervormingen, die men reeds heeft beloofd, te pro- clameeren en uit te voeren. Maar dat wil men in Madrid niet, men zal het allerminst willen, gedwongen door vreemden drang. Er staat dus misschien een conflict met de Vereenigde Staten voor de deur. Indien althans de corres pondent van het Brusselsch blad ge loofd mag worden. Voor Spanje, dat reeds met binnenlandsche ver deeldheid heeft te kampen zou dit een zeer treurig vooruitzicht zijn. In de gisteren gehouden ver eenigde zitting der beide Kamers der Staten-Generaal, sprak de Ko ningin-Regentes, ditmaal vergezeld van H. M. de Koningin, de volgende Troonreden uit Mijne Heeren Bij den aanvang van dit zittingjaar is het Mij aangenaam U ter behar tiging van 's Lands belangen op nieuw bijeen te zien. Worden Mijne dierbaarste wen schen en die van het Neder'andsche Volk vorvuld, dan zal vóór het einde van dit zittingjaar Mijne Beminde Dochter de Regeering aanvaarden. De algerneene toestand, zoowel in het moederland als in de koloniën, is in menig opzicht bevredigend. In handel, scheepvaart en nijver heid is uitbreiding merkbaar. Hier te lande was de oogst van onderscheidene gewassen gunstig. Door de heerschende ziekte onder het vee en de daaruit voortvloeiende belemmering van den vee-uitvoer wordt nochtans groot nadeel geleden. Op Java heeft de suikerindustrie te kampen met moeilijkheden. De betrekkingen met de buiten landsche mogendheden blijven van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht vervullen haar taak met ijver en opgewektheid. Aan den moed en de volharding van het Nederlandsch-Indische leger, door de vloot krachtdadig gesteund, breng Ik warme hulde, de offers diep betreurende, die nog steeds ge vergd worden om in Adjeh, ten bate van rust en vrede, onze macht duur zaam te vestigen. Gewichtige arbeid wacht U in dit zittingjaar. Een wetsontwerp tot afschaffing der dienstvervanging bij de militie, als voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrachten, hoop Ik U eerlang aan te bieden. Vereeniging van de zorg voor de landbouwbelangen bij één Departe ment van Algemeen Bestuur wordt U voorgesteld. Wetsontwerpen zullen U worden aangeboden tot betere bescherming en berechting van kinderen en jeug dige personen, tot regeling van den leerplicht en tot wettelijke verzeke ring van werklieden tegen de gevol gen van ongevallen in bepaalde be drijven. Weldra bereikt U voor Neder- landsch-Indië een ontwerp mijnwet benevens een voorstel betreffende het uitvoerrecht op suiker. De ontwerpen betreffende het Militair Strafrecht en de Krijgstucht worden op nieuw ingediend. Wetsvoordrachten tot verbetering van maatschappelijke toestanden, met name betreflende de volkshuisvesting, den arbeid en het armwezen, zijn in bewerking. Aan versterking der Rijksinkomsten door wijziging van het tarief van invoerrechten met behoud zijner be staande grondslagen wijd ik Mijne aandacht. Op Uwen ijver en Uwe toewijding tot volbrenging der veelomvattende taak, die op rust, blijf ik bij voort during staat maken. Mogen Uwe werkzaamheden, onder Gods zegen, strekken tot welzijn van ons dierbaar Vaderland! In naam der Koningin, verklaar Ik de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. H.H. M.M. de Koninginnen zijn Maandagnamiddag, te 5 ure, van het Loo te 's-Gravenhage teruggekeerd onder het gejuich van de talrijke menigte die zich buiten het station in de Rijnstraat in twee rijen had geschaard en langs welke Hare Majesteiten in open rijtuigen voorhij reden. H.H. M.M. werden bij het verlaten van den trein op het perron begroet doop alle leden van het Ministerie en voorts door de gewone autoriteiten en verder o a. door den president van de Rekenkamer, lid van den Raad van Voogdij, door den vice-president van den Raad van State en door den burgemeester, die niet aan Hare Majesteiten behoefde te worden voor gesteld, daar dit reeds in zijn vorige ambtsbetrekking is geschied. De Koninginnen onderhielden zich met verscheidene der Ministers en in 't bijzonder met de Ministers van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken. Door de Koningin-Regentes is een staatscommissie ingesteld, aan wie opgedragen is te onderzoeken, welke maatregelen van Rijkswege behooien te worden genomen, ten aanzien van den aanleg, het gebruik en de exploitatie van telegrafie en telefonische leidingen en van dit on derzoek vei slag uit te brengen, onder bijvoeging van een of meer wetsont werpen met memorie van toelichting. Naar men verneemt, heeft de heer Behrens, ingenieur en secretaris der ontbonden staatscommissie voor de droogmaking der Zuiderzee, van den Minister van Waterstaat in op dracht gekregen het opmaken eener memorie van toelichting voor een eventueel voorstel tot het maken van den dam tot afsluiting der Zui derzee. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door den Minister van Oorlog is de reserve-sergeant H. J. Kuiper van het 5o Regiment Infanterie van zijn verband tot het reserve-kader ontheven, en is aan hem vergund eene nieuwe verbintenis aan te gaan als vrijwilliger, in den graad van sergeant-titulair bij voornoemd korps. De Eere-medaille der Orde van Oranje Nassau met de gekruiste Zwaarden toegekend aan den Eleve- muzikant P. J. II. Smeels van het 5e Regiment Infanterie, bij Koninklijk Besluit van den 28 Augustus 1897 No. 30, zal op Donderdag den 22 September e.k. op eene plechtige wijze, voor het front van den troep, aan den belanghebbende worden uit gereikt. De tweede luitenants N. G. van Gemert en C. S. Gomm van het 5e Regiment Infanterie zijn aangewezen om de scherm-, gymnastiek- en zwem cursus bij te wonen welke van I Octo ber a.s. tot 15 Januari 1898 bij de Normaal-schietschool te 's-Gravenhage zal worden gehouden. De jongeling J. P. van Leusden heeft eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve kader bij het e Regiment Infanterie. Dr. D. Romeijn, off. v. gez. Ie kl., van het le reg. huz. alhier, pas teruggekeerd van zijn reis naar Rus land, wordt met 1 Oct. voor den tijd van 3 maanden gedetacheerd in de legerplaats bij Oldenbroek. Ds. G. Mansvelt, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente hier, is beroepen te Apeldoorn en Het Loo. De bronzen draag-medaille met loffelijk getuigschrift is bij Kon. besluit toegekend aan den stukrijder 2e klasse H. Clir. Schippers, van het Te regiment veld-artillerie hier, wegens de met levensgevaar volbrachte red ding van een kind uit de Fiierbeek, op 27 Juli j 1. De Heeren A A. M Annegarn, B. van Gelder, O. G. H. Heldring, P. J. B. Jacobs, C. B. Kok, W. Kuiper, G. van Nieuwenhuizen, J. C. Rolandus Hagedoorn, G. J. Slothouwer, J. H. A. E. Visser, tot eene voorloopige Commissie vereenigd, hebben tegen hedenavond eene vergadering uitge schreven ter voorbereiding der plan nen van versiering van de Langestraat (gedeelte Oude Vischmarkt tot Kam perbinnenpoort) bij de a s. kronings feesten. Hedenavond vergaderen ook eenige bewoners van de Koningstraat ter bespreking van het a.s. kronings feest. «De plaatselijke commissie in zake het aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, als teeken van dankbaar heid voor Hare goede zorgen in het waarnemen van Hare gewichtige be trekking van Regentes en Voogdes, aan te bieden Nationaal huldeblijk verzocht ons te berichten, dat zij voornemens is op 15 October a.s. hare inzamelingen te sluiten en allen die alsnog daarvoor wenschen bij te dragen, uitnoodigt hun bijdrage of de toezegging daartoe voor dien datum te zenden aan den pen ningmeester den Heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht, gep. luit.- kolonel, Beukenlaantje alhier." Gepasseerden Donderdag waren groepen infanterie bezig oefeningen te houden onder Leusbroek, in de nabijheid van «Bavoort." Op zich zelf is dit niets buitengewoons, maar wel mag het een buitengewoon verschijn sel heeten, dat men de groepen door het land van de wed. Hoenderdaal en den landbouwer Geertseina deed mar- cheeren, schietende inarcheeren, zon der daartoe vergunning te hebben gevraagd of bekomen welke vergun ning met het oog op 't vee dat in den omtrek graasde, zeker zou zijn geweigerd. De voerman van een aan komend rijtuig van de wed. P., waar van 't paard schrikte en met den wa gen nagenoeg in den sloot terechtkwam, ging, niet erg gesticht en daarom misschien niet erg beleefd, naar eenige op den Bavoortschen weg staande officieren toe, om't onbehoorlijke van de handelwijze hun onder 't oog te brengen, en dat hielp. Aan «Bavoort" was men er verwonderd over, dat die oefeningen aldaar werden gehouden, wijl men meent dat «de Leusder- heide" voor 't houden van oefeningen in 't gevechtschieten voldoende ruimte biedt. Gisteren bekwam de 10 jarige G. Wacht, werkzaam in de fabriek van Plemis, zulke ernstige kneuzingen aan zijn arm, dat geneeskundige hulp moest worden verleend. Zaterdagavond kwam de tim- merlieden-vereeniging Streven naar verbetering" in feestelijke bijeenkomst samen in het gewone vergader-locaal de bovenzaal van Café «Bellevue", van den heer W. Maters. De tooneel- club dier vereeniging zou eene uit voering geven, tot bijwoning waarvan ook de huisgenooten der gezellen uitgenoodigd waren en van welke uitnoodiging een ruim gebruik was gemaakt. Een drietal stukjes werden ten tooneele gevoerd, als: «Liberaal en conservatief of de verkiezingsrage" «Tono of de wraak van een Zigeuner"; en «Trouwlustig of de bedrogen patient". Alle drie liepen best van stapel, terwijl vooral in het tweede genoemde stuk gevoelvol werd gespeeld en in alle de toon van voordracht vrij onberispelijk was en de taal beschaafd. «De verkiezingsrage" is eene aller aardigste scène, waarin de beide candidaten voor den gemeenteraad Jacob Hoofdkaas, de gezel A. B., en Klaas Bol, de gezel W. de W., op uitmuntende wijze deden uitkomen hoeveel bespottelijks er wordt verricht en beloofd en gegeven soms om tot het «eerebaantje" van raadslid te worden gekozen. De hoofdrollen in «de wraak van een Zigeuner" werden uitstekend, gevoel vol vertolkt door de gezellen W. W. en P. de W., respectievelijk als baron d'Entres en Tono zijn pleegzoon. Vooral dit stuk legde beslag op aller volledige aandacht en het spel ver diende dat ook ten volle. Voor zeer aangename afwisseling had de gezel Beijer, een aangenaam goed geoefend zanger, gezorgd, die ach tereenvolgens «Ilaarlemsch liedeke", «Adelaide" en «De schoorsteen veger" op zeer verdienstelijke wijze ten ge- hoore bracht «Adelaide" vooral boeide zeer en werd door den zanger klaar blijkelijk met groote voorliefde voor gedragen Ten slotte werd door den gezel W. W. uitmuntend het «Lied voor den Timmerman" gezongen, en onmiddellijk daarna had eene collecte plaats voor «eene werkmansweduwe en zes kinderen", die f (3.37'opbracht. Zooals meri hieiuit ontwaart, werd bij de vreugde niet vergeten liefda digheid ten aanzien van den naaste te betrachten. Dat een flink geani meerd bal dezen feestavond besloot behoeft niet gezegd, eveemin als dit: dat alle aanwezigen volop hebben genoten van hoogst betamelijke feest vreugde en er een recht prettige, hartelijke kameraadschappelijke toon heerschte. Wij sluiten dit kort verslag dan ook met een woord van dank onzer zijds voor de welwillende uitnoodiging die wij ontvingen om op den feest avond tegenwoordig te zijn en houden ons bij voorkomende gelegenheid ten zeerste voor eene invitatie aanbevolen. Gewoonlijk wordt de compagnie op oorlogssterkte die aan de geverhls oefeningen te Oldenbroek deelneemt van hier onder het spelen van mar- schen naar den trein gebiacht. Ook Maandag j.l. werd zij door het muziekcorps uitgeleide gedaan. Geen noot werd evenwel geblazen geen trom werd geroerd en zulks als een stille hulde aan de nagedachtenis van den ontslapen luitenant-generaal Hen- nus Inspecteur van het wapen der infanterie. De feestcommissie voor de kro ningsfeesten die zich in de Vijverstraat heeft gevormd, bestaat uit de heeren L. van Zwol, G. Gouw en D. van der Linden. Scherpenzeel. Ds. O. Los te Oud- Vosmeer, heeft het beroep naar de Gere.fi gem. alhier aangenomen en is voornemens de eerste Zondag in No vember zijn intrede te houden. 355e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 21 Sept. (950 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 4796 9557 15055 15161 en 20062. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4554 4557 4772 4807 4980 4991 9573 13311 13327 15004150081507515166 15187 15194 15205 20013 en 20051. Een mooie rechtzaak. Uit Zwitserland komt het bijna ongelooflijk bericht, dat in het dorp Sattel van het kanton Schweiz een vrij groot huis van twee verdiepin gen, dat tegen een vrij steden berg gebouwd was, met het tuintje dat er omheen lag, ongeveer 15 meter is afgegleden en toen op een vlak ge deelte bijna rechtop is blijven staan, zonder in te storten. Alleen een stuk zijmuur is verdwenen. Ook een stuk van den weg die naar het huis leid de, is ongedeerd mee naar omlaag gekomen en twee zware boomen heb ben de reis mede naar beneden ge maakt zonder te vallen. Het is ge bleken, dat dit huis en de tuin op een aardlaag van 1 a 1meter dik te stonden, waaronder gele en blau we mergelsteen letlfluhzich bevond. Door het afsijpelende water is de blauwe mergellaag allengs losgeweekt en eindelijk wat er bovenstond afge gleden. De vraag is nuwien behoort het huis thans? Aan den vroegeren eigenaar of aan dien van den grond waarop het nu staat?

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2