BINNENLAND. 'Tt- §po?r»sgpéreóncs! in hei-StatiOP.S- GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Wanneer nu met eenig beleid te werk wordt gegaan, zoodat er niet te veel ontruimingen op eens komen, en de mensclien, die de afgekeurde krotten moeten verlaten, gelegenheid hebben naar iets beters uit te zien, betgeen, bij het tegenwoordig streven om goede arbeiderswoningen tot niet overdreven huurprijzen aan te bieden, niet meer zoo moeilijk is als vroeger, dan komt na verloop van weinige jaren de gewenschte verandering geleidelijk- De Regeering heeft in de Troon rede ook het woord «volkshuisves ting" gebezigd, daarmede te kennen gevende dat zij, al is het ook niet dadelijk, toch dit groote nationaal belang tot een onderwerp van wet geving wenscbt te maken. In welken zin dat zal geschieden, ligt nog geheel in het duister. Toch zou het mij niet verwonderen, als daarbij gedacht wordt aan uitbreiding van het ont- eigeningsrecht, waardoor de. gemeen ten ile bevoegdheid bekomen, eener- zijds om slechte woningen te naasten tot een met de billijkheid overeen- komenden prijs, aan den anderen kant terrein te verkrijgen voor den bouw van arbeiderswoningen. In beide richtingen moet de oplossing van deze quaestie gezocht worden; de gemeente, behoeft daarbij niet als bouw ondernemer op te treden, maar kan van de medewerking van vereeni- gingen en van particulieren gebruik maken om slechte toestanden te doen verdwijnen. Inmiddels doe ieder wat hij kan, 111 het levendig besef dat hij. zijn verplichting als «hoeder zijns broeders" nakomende, ook in niet geringe mate het algemeen welzijn bevordert. Te 's-Gravenhage is een verga dering van bakkerspatroons en direc teuren van broodfabrieken gehouden naar aanleiding van het besluit der bakkersgezellen om 17 Januari den nachtarbeid af te schallen. Besloten is de nachtarbeid niet af te schaffen, daar zulks niet mogelijk en onnoodig is. De gemeenteraad van Rhenen zal zich per adres tot II.Al. de Ko ningin-Regentes wenden ter verkrij ging van Knaneieeleo.-voor den kct!}fl".X-van den afgebranden toren De kosten hiervooi worden geraamd op f 47000, waarvan men de helft wil vinden door het sluiten van een leening; in de andere helft verzoekt met het Rijk te voorzien door jaar- lijksche tantièmes, loopende over 8 of 10 jaar. Daar een spoedige aanvang van den herbouw bevorderlijk is voor het be houd van hetgeen thans aan weer en wind blootgesteld is, wordt een snelle beslissing verzocht Kosteloos vervoer voor Kaïnerledeu. Door sommige leden der Tweede Kamer werd bij het afdeelingsonder zoek der Staatsbegrooting gewezen op de ongelijkheid die bestaat tus- schen de leden der Kamer, die te 's Gravenbage wonen en lien, die elders gevestigd zijn. De laatsten moe ten zich toch voor reiskosten niet onbelangrijke uitgaven getroosten, welke de eersten niet hebben te doen. Hierdoor wordt in de hand gewerkt, dat de leden zich na hun verkiezing in Den Haag vestigen, voor zoozer zij niet door andere betrekkingen aan elders gebonden zijn. Alen achtte het intusschen voor de goede vervulling van het werk der Kamer beter, dat de leden in de verschillende deelen des lands zijn gevestigd. Men drong aan op kosteloos ver voer van de leden der Kamer door de spoorwegmaatschappijen. Andere leden betwijfelden, of beding van vrij vervoer voor de leden der Kamer wel met de Grondwet zou zijn te rijmen. De Nederl. Protestantenbond neemt steeds in bloei toe. In het nu geëindigde vereenigingsjaar traden 10 nieuwe afdeelirigen met een totaal van 600 leden toe, terwijl slechts één afdeeling (Tzuminarum) met 35 leden opgeheven werd. De Bond bestaat thans uit 161 afdeelingen, 13 corres pondentschappen en 58 verspreide leden, samen ongeveer 19000 leden. Hij was een van degenen, die door haar reeds gerangschikt waren op het lijstje van pretendenten naar Alarie's hand, een lijstje, dat, wegens den zeer ingekrompen kring harer kennissen niet heel veel namen be vatte. Wordt vervolgd.) Tweede Kamer. Afschaffing der plaatsvervan ging Verscheidene leden der Tweede Kamer verklaarden in de afdeelingen dat de afschaffing der plaatsvervanging in geen geval behoorde voorgesteld te worden dan als onderdeel van een voorstel tot horvorming der levende strijdkrachten, en dat eene scheiding van beide regelingen voor hen een afdoende reden zijn zou om tegen een voorstel tot afschaffing der plaatsver vanging te stemmen. Opgemerkt werd, dat deze maat regel volstrekt geen nieuwe uitgaven voor den Staat met zich zou brengen. Ook betoogde men, dat vastkoppeling van een voorstel omtrent deze aan gelegenheid aan de nadere regeling van het defensiewezen de kans op welslagen in sterke mate zou doen verminderen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Tot directrice van liet «Te Huis" voor gegoede dames (Scheltus-stich- ting) alhier is benoemd mej. J. Al. Batz te Veenendaal. Door de manslidmaten der Ge reformeerde kerk B zijn in de Woens dagavond gehouden vergadering ge kozen tot ouderling de heerenN. Wolfswinkel en J. van Tellingen, en tot diaken de heerenC. H. van Buuren en J. Schaap. Aan onzen stadgenoot den aan nemer J. van den Berg is bij onder- handsche aanbesteding voor circa f 14.000 gegund de bouw van het hoofdgebouw en de retirade op bet nieuwe station te Soest. De rijlessen, die gedurende dezen winter aan de officieren van onbereden wapens en dienstvakken in dit garni zoen worden gegeven, zullen worden bijgewoond door 55 officieren, waar onder 3 uit Harderwijk. Als instructeur treedt op luitenant H. C. Taunay. Maandag 25 dezer vergaderde de coöperatieve winkelvereeniging van koffiehuis der H. IJ. S. Terwijl deze vereeniging ver over de honderd leden telt, was slechts een zestigtal aan wezig, welke slechte opkomst deels aan de kermis is te wijten, deels doordat enkelen wegens dienstplich tigheid verhinderd waren ter verga dering aanwezig te zijn. De voorzitter de vergadering geopend hebbende, deed de notulen voorlezen welke wer den goedgekeurd, waarna men overging tot bespreking der reglementsartike len, die tiet doel en het streven der vereeniging inhouden. Over enkele punten, betreffende «het bestuurct en «de leden<t was nog al discussie, in zonderheid daar het bedrijfskapitaal, dat men eerst op f 200 had gesteld, wegens de toename van het aantal leden niet voldoende bleek te zijn. De heer Van de Wart stelde dien aangaande vour, de door elk lid te storten som op f 5 te stellen, welk bedrag desverkiezende door de leden op 20 achtereenvolgende loondagen zou kunnen worden gestortaldus aanvangende zou men komen tot een bedrag van zes- a zevenhonderd gul den. Voornoemd voorstel vond alge meen instemming en werd aange nomen. Hierna ging men over tot het ver kiezen van een bestuur waartoe door het voorloopig bestuur een vijftiental was opgemaakt, waaruit men 5 be stuursleden zou kiezen. Bij stemming bleek dat de volgende heeren ver kregen D. Lonnée 35 st. Riphagen 28, A. Zondervan 23 st., Harmsen 23 st. en P. Zonneveld 21 st. zoodat genoemde heeren gekozen waren. Allen namen hunne benoeming aan behalve de heer Zondervan, die wegens tijdgebrek daartegen bezwaar had. In diens plaats kwam de heer A. C. Brasem, daar die na genoemde 5 heeren de meeste stemmen op zich vereenigd bad. Nadat door den heer Zondervan den leden dank was gezegd voor hunne medewerking werd de vergadering gesloten terwijl werd overeengekomen den volgenden Maan dag wederom te vergaderen tot nadere regeling der verschillende punten. Woudenberg. Alej. M. A. Dorrestein alhier is benoemd als Onderwijzeres aan de openb. school te Hierden, gemeente Harderwijk. Brutale iubraak. Aan rle gedempte Botersloot te Rotterdam heeft gisternacht een bru tale inbraak plaats gehad in het kof fiehuis van N G. Hoogerbrugge in pand no 56 aldaar. Dekofliehuishouder hoorde geritsel en waarschuwde een politie, waarop de inbrekers, zijnde eene vrouw woonachtig in de Thoo- lenstraat met haar 11 jarig zoontje op heeterdaad betrapt en gearresteerd werden. Eigenaardig is de wijze, waarop de inbrekers zich toegang verschaften. Langs bedoeld pand loopt een gang, waarin een raampje van een privaat uitkomt. De vrouw had haar zoontje door het raampje naar binnengeduwd, waarop de jongen de hoofddeur van de binnenzijde voor zij ne moeder opende. Inbrekerswerktui gen zijn op de vrouw in beslag ge nomen De echtgenoot van de inbreek ster die op den uit kijkhad gestaan is mede gearresteerd. Zeven gelukskinderen. Als een bijzonderheid wordt mede gedeeld, dat achtei een volgens zeven zoons van den heer J.Hoetmer, te Ouder-Amstel, allen een hoog nurn mer hebben getrokken dij de loting voor de nationale militie en dus vrij van den dienst zijn. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren20 Oct. Elisabeth Gesina, d. van Leendert van Etten en Aotoniu de Groot. Bartholomeus Cornelis Marie, z. van Kornolis Dijkema en Hendrika van Munster. Wilhelmus Gerardus, z. van Gerarrlus Scheerder en Catharina Verhijen. 21 Oct. Maria Johauna, d van Bernardus van Lith en Christina Oeters 23 Oct Arie, z. vau Jan Jakob Berends en Sijsje van der Neut -- Jacoba Elberta. d. van Joannes Hariman en Geertiuida Ving. Nicolaas, z. vau Nicolaas Scboonderbeek eu Gijsberta van de Logt. 24 Oct. Joseph, z. vau Theodorus Corbee en Allegonda Josephine Delinee. Willem Jacob Henri Berend, z van Jonkheer Meester Berend Willem Theodoor Sandberg en Maria Elisa beth Henrifétte Geisweit van der Netten. 25 Oct Hendrikus Johannes, z. van Joban- nus Gerardus Spoel en Johanna Helena van den Ham. Gerritie. d van Gerrit de Bree en Maria Maudersloot i-o v_/Ct. Johannes Reiubertus, z van Johannes Rein bertus van 't Hof en Heintje van den Pol 2 7 Oct. Kornelis Antlionius Mattheus z. vau Cornelis Matthias Dagelet en Elisabeth Happe. Antonia, d. van Lnbbarlus van den Biezenbos eu Catharina de Graaf. Ondertrouwd: 21 Oct Hijmen van Snrk sum en Beertje vau deu Brink Johannes Verheuvel eu Evertje Hoksbergen. Willem van Zalingen en Aleida Christina Clasquin Hendrik Woudenbergen Agneta Maria Donath. Getrouwd: 2? Oct. Hendrikus Johannes Verheycn en Geertruida Everarda Kok. Johannes Lablaus en Johanna Krabbe. Overleden20 Oct. Elisabeth de Groot 75 j. wed. van Jan Veenendaal. 22 Oct. Maria Johanna Christina Kraan 6 j. 23 Oct. Johannes Elisabeth Jacobs 20 j. echtg. van Gerardus van der Haar 25 Oct. Dirkje Maria Vos 10 m Johannes Ziel tjes 25 d. Hoogland. Geboren: 21 Oct. Aalt, z. van W. van Kouswijk en T. van de Veen. 24 Oct Catharina, d. van H. Ossendrijver en M. van de Vlasakker. 27 Oct. Aaltje, d. van H. van Zoeren en G. Maasen 27 Oct. Gerrit, z van J. Botterblom en J. Tijmcnse. Ondertrouwd: 22 Oct. G. Adams en W. van de Bor. Leusden. Geboren: 22 Oct. Rijk, z. van Rijk Scboonderbeek en Teunisje Houtveen. 23 Oct. Gerritje Johanna, d. van Gerrit Kuijt en Geurtje Ham. Ondertrouwd: 22 Oct. Henri Ferdinand Emmelot, en Alijda van Surksum wed. van Johannes Hoogland. Stoutenburg. Gehuwd: 28 Oct. Tijmen Smit en Catha rina Ossendrijver. Woudenberg. Geboren: 14 Oct Marinas, z. van Aart van GiDkel en Maatje Blaauwendraad. Overleden: 21 Oct. Lambertus van de Lagemaat, 2 m. marktbericht. AMERSFOORT, 29 Oct. 1897. Tarwe f0.Rogge f0Boekweit f0. Appelen f 2.a f 5 00. Peren f2.00 a f[4 00. N'euwe aardapp. f0.00af0 00. Zandaardapp. f 1.80 a f200 Hoendereieren f5.50 a t 6 per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.10 a f 1.25 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem kaas 0.f 0. Kippen f0.60 a f0 80. Kuikens f 1 00 af 1.20 Piep kuikens f 0.20 a f 0.40 Ganzen f 0 00 f 0.00 Eenden I 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 H azen f 1.50 a f2 00 Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamme f 0.00 a f 0.00 Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Vette varkens f0.f0.Zengen f35.f55. Biggen fC.a f 10.Schrammen f 12af 19 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f 000 Kalf koeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.— Pinkstieren f 000,— k f 000.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge: heet Boekweit. 180 heet. Appelen; 120 heet. Peren: 0 heet. Kleiaardappe- len: 300 heet. Zandaardappden 5000 stuks Hoen dereieren; OOOOstnks Eendeneieren; 1500 kilo Bo ter kilo Maganne; kilo Kaas- stuks Vee 9 zei gen 240 hiceen en 12 schrammen Een beroep op <le Nedcrlandsche vrouwen. Vrouwen van Nederland Een gewichtige taak wacht u Het geldt thans een aanval, noch op uw beurs, noch op uw tijd, doch ailèèn op uw edel hart, op uw mede gevoel, op uw goeden wil. Zoo ge het tot heden niet wist. ge hebt liet thans kunnen lezen, hoe 111 onze Indische bezittingen duizenden en nogmaals duizenden vrouwen, op liet punt om moeder te worden, ver stoken zijn van de bij die gelegen heid zoo onmisbare en onwaardeer bare hulp en steun van bevoegde deskundigen. Gij hebt bet kunnen vernemen, boe het bijbelsche; «met smarte zult gij kinderen baren" daar dikwijls ont aardt in een kwelling en foltering zonder eind, zoodat bet lang verbei de, door iedere moeder met vreugde be groete tijdstip veelal onnoodig en schier eindeloos woidt verschoven. En bleef bet daar nog inaar bij Het is u thans medegedeeld, boe daar ginds vrouwen, jonge moeders, bij honderden vallen als slacbtolfers van het moeder-worden. Hoe daar geleden wordt, gesukkeld; boe de dood in zeer vele gevallen de slot scène vormt van eene acte, die over al elders iu normale verhoudingen wordt afgespeeld. En dat alles, omdat die arme schep selen in dit voor iedere vrouw zoo gewichtige tijdperk verstoken waren van datgene, waarop iedere toekom stige moedei, van af de hoogst ge plaatste tot de armste, met volle recht aanspraak mag maken, waarvoor zelfs overal in de beschaafde wereld de overheid zorgt, dat de personen met zekere waarborgen van bevoegdheid, bekwaamheid, allerwege in genoeg zaam aantal aanwezig zijn. Zelfs voor het redelooze vee wordt in bedoelde omstandigheden ruim schoots gezorgdbe bevoegde vee artsen zijn alom beschikbaar. Vrouwen van Nedeiland! weet ge wat in onze koloniën in het belang uwer donker-gekleurde zuster-lotge- nooten wordt gedaan? Niets!!! Overgeleverd aan onwetendheid en ruwheid, aan dweepzucht en bijgeloof, is lijden en sterven onder de vrouwen in het binnenland om zoo te zeggen aan de orde van den dag. Ontelbare vrouwen, wier leven als moeder, als echtgenoote, als menscb evenveel waarde beeft als van de meeste der levens, gaan verloren en boeten jeugd, gezondheid, leven in, voor eene gebeur tenis, die voor u allen als een der meest gelukkige mag gelden. O ik weet bet, dat. bij het bekend worden met deze toestanden, uw hart trilt van innig gevoeld medelijden, en dat gij verontwaardigd uitroept: Is dit alles zoo Zoo ja, is daaraan niets te veranderen? Dat het zoo is, beeft ons de hoog leeraar in verloskunde en vrouwen ziekten aan de Amsterdamsche Lni- versiteit, prof. dr. H. Treub, medege deeld in een bericht, dat voor het eerst de geesten heeft wakker geschud en waarin de aandacht van ieder weldenkende op dezeergerlijke misstan den is gevestigd. Dat het zoo is, heeft ons de schrij ver vau de artikelen «Van dag tot dag" in bet Algemeen Handelsblad leeren zien, toen hij iri een tweetal stukken ons een schilderachtige schets van den treurige» toestand gaf. Dat het zoo is, vernemen wij ook uit eene dezer dagen verschenen, hetzelfde onderwerp behandelende brochure van de hand des heeren dr. Stratz te 's-Gravenhage, gedurende jaren geneeskundige specialiteit in vrouwenziekten in Indië, dus iemand, bij ervaring en van nabij bekend met de bovengeschetste misstanden. Wie uwer de werkelijkheid in geuren en kleuren wil leeren kennen, schalie zich dit boekske aan, alhoowel hier en daar wel "at vooikomt, voorden leek moeielijk te volgen. Zijn deze getuigenissen niet vol doende? Verlangt men nadere be vestiging van de vraag: is dat alles zoo? Ik geloof, men zal de waarheid van het aangevoerde thans niet meer kunnen betwijfelen en ik wil mij een oogenblik bezighouden met uw«is daaraan niets te doen?" Kan in j dezen menschonteerenden toestand geen verbetering gebracht worden? Ilad hierin niet sedert lang voorzien moeten zijn? Deze vragen, die \oorzeker op uw aller lippen zweven, zijn niet alleen volkomen gewettigd, doch ook zeer natuurlijk, omdat zij wijzen op het edelste iu den menscb, nl. medege voel voor lijdenden, en bovendien omdat velen van u, inoeder geworden of zullende worden, weten wat het zeggen wil: zonder goede hulp, zon der vertrouwbaren steun in het ge wichtigste moment in het vrouwelijk leven daar neêr te liggen, in angstige verwachting van zaken, waarbij des kundige bijstand onmisbaar en onaf wijsbaar is. Ja, men had reeds vroeger voor deze zaak moeten zorgen. Men had niet mogen dulden, dat daar ginds eeuwen lang vrouwen bij honderdtal len woiden weggerukt, wier leven door goede hulp ware te behouden geweest. Werpen wij echter op nie mand den steer, der schuld, maar trachten wij het verzuimde zooveel en zoo spoedig mogelijk goed temaken. Of dit geschieden kan? Gewis! Er zijn stemmen opgegaan, die aandringen op het stichten van eene school of instelling voor vrouwelijke verloskundigen in Indië. Anderen wijzen op liet voorbeeld van Frankrijk als) koloniale mogendheid tegenover ons nog jong), waar men zich, met aanvankelijk veel succès, tevreden stelt met het uitzenden van bevoegde, voor haar taak berekende vrouwen, die anderen, voor zoover mogelijk, van theoretische en practische wetenschap genoegzaam mededeelen, om althans, met oordeel en kennis toegerust, aan de vele soms zeer verspreid wonende vrouwen in tijden van nood hulp te verleenen, maar ook lijden te verzach ten, ziekte en dond te voorkomen. Kortom, verschillend mogen de wegen zijn, die tot het goede doel leiden, uitvoerbaar zijn ze zeker. Hier vooral nu geldt de regel: wie het doel wil, moet ook de middelen willen. Welnu, om die middelen is het te doen Om deze toegepast te krijgen, roep ik uwe hulp in, vrou wen van Nederland Komt, laten enkelen onder u zich de moeite getroosten eene algemeeno vrouwen-adresbeweging op touw te zetten. Een adres inoet namelijk wor den gericht tot da regeering, neen, beter nog tot die Viouw en Moeder, wier hart ongetwijfeld even als het uwe bewogen is met al het lijden en getrollen is door de mare, die tot ons spreekt vau de vele slachtoffers van het moeder-worden tot 11.M. de Koningin-Regentes. Wendt u in schrifture tot haar; in een geschrift, waarin kort en krachtig de bestaande toestand wordt geschil derd, een geschrift onderteekend door honderden, zoo het kan duizenden namen van vrouwen in Nederland. Wendt u tot Haar, opdat zij Hare Regeering aanspore tot spoedig en afdoend handelen, waardoor misschien aan een tegenwoordig geslacht en aan toekomstige geslachten van moeders nog kan worden goedgemaakt, wat reeds zoolang verzuimd is tegenover het verledene. Komt, vrouwen van Nederland I hier is nu eens een practisch, direct uit voerbaar werk onder handen te ne men. Gij behoeft nu eens geen ver eeniging op te richten, geen vergade ring te houden, geen statuten vast te stellen, enz. Eene daad wordt van u gevraagd, meer niet I Indien slechts enkelen onder u zich aan liet opstellen van een adres zet ten, dit op eenigszins oordeelkundige wijze op ruime schaal ter onderteeke- ning aanbieden, ik geloof niet alleen dat geene vrouw hare naamteekening zal weigeren, doch bovendien denk ik dat velen zich zullen geroepen gevoelen mede te werken om het menschlievende doel te helpen be reiken. Wie stelt zich aan het hoofd der beweging L. Dr. Kg. (De Huisvrouw.) Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Hit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie j acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2