NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor rovincie Utrecht. és, Leest flit s.?j.! iunn¥NLXNÜ7"" Nö. 94. Woensdag 24 November 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VfillSCHIJ.Vf WOENSDAG E.\ ZATERDAG. PORTRETTEN H.M. Koninyin Wiihelmina H.M. de Koningin-Regentes. LANDKAART VAN NEDERLAND BUITENLAND. FEUIL LETON. Toch gevonden! A IJ O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad heeft de uitgever voor slechts 30 cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste photografieën vervaardigde VAN EN Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eene afmeting van 78 X 63 c.M. Men gelieve deze platen tegen afgifte van den Bon, voorkomende op de vierde pagina van dit blad, aan ons Bureau af te halen; franco per post- zending wordt 15 cents extra voor porto en emballage berekend. Ook de naar den laatsten tijd bij gewerkte met plan van de Droogmaking der Zuiderzee, groot 85X71 c.M., bieden wij onzen abonné's tot 1 Januari nog tegen 30 cents, franco per post voor 35 cents aan De Administratie Keizer Wilhelm zal op 30 Novem ber a.s. des middags te 12 uur in persoon, in de Witte Zaal van bet paleis te Bei lijn, de zittingen van den Duitschen Rijksdag openen. Namens den Minister van Justitie is, onder dagteekening van 10 Novem ber 1.1., eene verordening uitgevaar digd, waarin de betrokken ambtenaren worden aangeschreven bij overtreding der wetten op bet tweegevecht of duel voor eene meer nauwgezette toepassing daarvan te zorgen, daar de gebruikelijke toekenning van liet minimum der straf met het doel der wet niet oveieenkomt. De Minister beveelt voorts, als beste middel om liet tweegevecht tegen te gaan, eene spoedige en llinke toepassing dei strafwet in zake bëlecdigingen aan en laat in gevallen van lichleren aard en bij de beoordeeling van elk geval op zich zelf, liet aan liet beleid en inzicht der ambtenaren over boe te bandelen. Te Madrid zal liet zekerlijk groote voldoening geven, dat door een Amerikaanschen kruiser, den Vesuvio een Cub uinsch vrijbuitersvaartuig, de Dauntlessis aangehouden. Bevestiging is ontvangen van liet herstel der rust op de Pbilippijnen. In den jongsten Ministerraad heeft men zich beziggehouden met de demonstration ten gunste van Gene raal Weyler en hei misbruik, daarvan door de Carlistisclie partij gemaakt voor iiare doeleinden. Men besloot maatregelen te nemen en zulks is namens bet Ministerie openbaai gemaakt voor liet geval de vijan den der openbare orde die mochten willen verstoren, en aan de militaire overheid zijn berichten gezonden in dien geest. Er woidt den sultan weinig rust gelaten. Rusland plaagt hem met de nog onbetaalde oorlogsschatting: Oostenrijk vroeg voldoening en beeft ze gekregen De sultan schijnt echter alles te doen om de mogendheden in goed humeur te houden. Doch, indien de Daily News goed is ingelicht, moeten de mogendheden nog meer eischen. Zij willen beslist, dat de Turksche regeering zal erkennen, dat aan Creta I autonomie moet worden toegestaan. En nu die regeering geen lust toont om met die autonomie den spoed te maken, welke noodzakelijk wordt ge- I acht, bespreken de mogendheden j het is nog steeds de Daily News, die spreekt de mogelijkheid om een maritieme demonstratie te houden in de. Dardanellen en, mocht dat niet haten, Konstanlinopel te blokkeeren. Andermaal bod eone Britselie ex peditie tegenspoed, die van Majoor Macdonald naar hel Usoga-geliied. Oost-Afi ika. Naar uit Zanzibar bericht wordt, is deze op 19 October 1.1. aan gevallen door aan het muiten gesla gen Soudaneesche troepen, geholpen door 150 Mohammednneu uitBugan- da. Na een gevecht van verscheidene uren werden de aanvallers met een verlies van honden! dooden en ge wonden afgeslagen, terwijl de Engel- selien 10 dooden hadden, onder welke een ollicier en 30 gewonden. Majoor Macdonald hoopt hen nu meester te zullen blijven. Uit Mombassa wordt Tusschen de Transvaal en Natal is een uitleveringsverdrag gesloten mot onrniddelijke terugwei kende kracht, dit laatste niet liet oog op een aan tal wel 30 misdadigers uit Johannesburg, die zich In Natal in veiligheid brachten. Staalkundige mis drijven zijn buitengesloten. De nieuwe Buluwayo-spoorweg is door «wegspoelingen'' op verscheidene plaatsen onbruikbaar geworden, zoo dat het verkeer vuorloopig moest worden gestaakt. Een kolonist is tot zes jaren dwang arbeid veroordeeld wegens diefstal van vee van een inlander. Lit Pretoria meldt men aan Daily News, dat de schadeloosstelling, door het scheidsgerecht te Bern in zake de Delagoa-spoorweg-quaeslie aan kolonel Macmurdo toe te kennen, een kleine twee millioen pond sterling zal bedragen en dat de Portugeesche Regeering alle toebereidselen trof met het oog op eene schikking. In aausluiting met liet hoofd- comité in Nederland tot oprichting van een nationaal huldeblijk voor U. M. de Koningin-Regentes, heeft zich te Berlijn een commissie gevormd, om ook van de in Duitscliland wo nende Hollanders bijdragen in ontvangst te nemen. Zooals bekend, bevinden zich de kroonjuweelen in den oorlog op Lom bok buit gemaakt, in bewaiing hij de Nederlandsche Bank. Zij werden door HII. MM. bij het bezoek dit jaar aan Amsterdam gebracht, bezichtigd. De onlangs afgetreden minister van koloniën was voornemens deze kost baarheden ten bate der schatkist te laten veikoopen, doeli zijn opvolger, de minister Creiner, is blijkbaar van andere meening, althans het llbl. verneemt dat deze kostbaarheden eer lang ouder goede bewaking publiek zullen worden ten toon gesteld in het Rijksmuseum. Voor de bezichtiging zal een klein entrée worden gelieven, dat ten goede zal komen aan liet Nationaal Fonds opgericht teil behoeve van in den Indischen krijg verminkte militairen en Iiuii weduwen en weezen, waarvan de heer mr. N. P. van den Berg, diiecteur der Nederlandsche Bank, voorzitter is. Daarna zullen deze kostbaarheden teruggezonden worden naar Batavia en daar in bruikleen afgestaan worden aan de verzamelingen van het »Bata- viaasch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. De N. R. Ct. deelt mee, dat in 1898 een congres zal worden gehou den van alle Nedei landsche vereeui- gingen tegen drankmisbruik. Onze Koiiiiigiiiiivueii de Wielersport! In de buitenlandsche pers, die in idit opzicht altijd beter ingelicht is dan de Nederlandsche, woidt weer I een bijzonderheid van onze Koningin verteld, een fragment voor een onder nomen of nog te ondernemen biografie Toen Koningin Wiihelmina in Wee- nen was, w oonde zij er incognito een wielërwedsti ijd bij. Eu Hare Majesteit werd op hetzellde oogenblik aangetast door de «velomanie." Een voortref felijk rijwiel werd gekocht en meege nomen naar Holland. De Koningin- Regentes meende evenwel den minis terraad over de zaak te moeten spreken, persoonlijk is Hare Majesteit geen voorstandster van liet wielrijden, omdat Zij het gevaarlijk acht. üok de ministerraad was er tegen. Ko ningin Wiihelmina bleef evenwel volhouden dat wielrijden een gezonde uitspanning is en Zij noemde een aantal hooge vrouwen die fietsen. Toen zei de minister-president: «Dit kan waar zijn, Majesteit, maar géén van de vrouwen, die U noemt, heelt de verantwoordelijkheid voor het wel varen van zoovelen als Uwe Majesteit. Wij moeten dus Uwe Majesteit vrien delijk verzoeken van Haar voornemen af te zien, ook al is het gevaar, dat in wielrijden ligt, zéér gering." De Koningin liet duidelijk blijken, dat Zij deze raadgeving niet aange naam vond. Tot Haar troost bestelde toen de Regentes bij Haar zuster, de hertogin van Albany, oen prachtig Schotsch poney-vierspan In de Handelsreiziger deelt men mede, dat door hotelhouders ui alle plaatsen van Nederland coupon-boek jes zullen worden uitgegeven tegen vasten gereduceerden prijs, waarvan iedere coupon recht heeft op een nachtverblijf', ontbijt, middag- en avondmaal, liet groote belang van dezen nuttigen maatiegel ligt voor de hand. Welk eeu ideaaltoestand in de toekomst! üe patroons hebben alsdan hun reizigers bij hun vertrek slechts een spoorwegaboiinement mede te geven, benevens zooveel hotèlcoupons als zij dagen te reizen hebben en dan daarbij per dag 1 coupon van de Ned. kios ken Mij. voor een broodje met kaas, 1 bittertje en 1 glaasje «Hulskamps oude Genever" en 1 glas bier voegen. Oorspronkelijke novelle DOOK MAARTEN VAN 't STICHT. 6) «Hier slaapt mijn moe I" zeide Marie, terwijl ze het meisje bij de hand nam, en haar bij de graszoden bracht, waarop het rozen-ruikertje rustte. »Ik zou haar wel eens willen zien! zei de kleine, terwijl ze Marie aankeek, «Was ze ook zoo lief als U. Marie wist niet wat ze antwoorden moest. Na een oogenblik zwijgens zei ze«Mijn moe is dood, evenals uw lieve moederEn als zij die wij lief hadden dood zijn, ziet men ze nooit weer, dan Maar daar begrijpt ge nog niet van, lieve En toen van toon veranderend, en het kind op de wang kussende, zei ze «Hoe heet je, kleine Betsy, juffrouw. Mijn moe heette ook Betsy, zeg pa. En 't staat ook op den steen." Betsy Marie schrok bij 't hooren van den naam. Een vaag vermoeden rees voor haren geest op. Zou dat mis schien «Hoe komt ge zoo alleen hier vroeg ze weer. «Ik ben niet alleen, juffrouw. Pais ginds bij moeders graf. Ik ben hier nooit alleen, altijd met pa. Maar niet heel dikwijls, want pa heeft het erg druk «Zoo zei Marie peinzend en bijna niet luisterend. De kleine, die thans een plaatsje op haar knie had inge nomen, keek Marie verwonderd aan, en toen Marie haar op de wangen streelde, sloeg ze plots de mollige armpj es om haren hals en zeiIk vind u heel lief, juffrouw Komt u thuis mijn kippetjes eens kijken «Ja juffrouw, lieve kleine kippetjes. In den tuin achter de fabriek van pa De fabriek! Marie sidderde toen ze 't hoorde. Kon 't wel anders, of deze kleine engel was het kind van den eigenaar der fabriek, die man die En weer rezen al die beel den uit vroeger dagen voor haren geest. Ze dacht aan het oogenblik waarop zij zich_bekende, dat ze hem lief had, hem, die zijn woord en zijn hart aan een andere had verpand. Het was haar onmogelijk die herinneringen af te schudden, hoewel 't haar scheen als schroeiden ze haar de keel toe. Haar verloren, haar nooit gekend ge- j luk doemde op voor haar oogen. God, hoe anders had 't kunnen zijn, als het egoïsme barer moeder Stil, hier aan geen dooden iets verweten, ook niet in gedachten I"En weer haar gepeins afbrekende, droogde ze de tranen, die haar uit de oogen welden zette de kleine naast zich op de bank, en vroeg«Moet je nu niet weer naar je pa terug?" «Neen juffrouw, pa zoekt me altijd op zei het meisje. «O, kijk, daar is pa, juffrouwen ze wees achter Marie om, waar een man naderde, die aandachtig de kleine groep op de bank beschouwde. Marie had den moed niet om om te zien. Als h ij het eens was O, a 1 s hij het eens was. Hij stond nu bijna hij hen, doch kon Marie niet in het gelaat zien. «Wel Betsy," zeide hij met zijn welluidende stem, op het hooren waar van Marie een rilling door de leden voer, want die stem hief allen twijfel op «wel Betsy, ik zie ge zijt in goed gezelschap geweest, dat ge mij alleen laatEn toen nog naderbij komende, nam hij den hoed af. «Pardon, mejuffrouw, voor de stoor nis, maar ik kwam mijn dochtertje Nu zag ze op, hem in het gelaat als door den bliksem getroffen deed hij een stap achterwaarts, doch stak haar tevens de hand toe. «Mejuffrouw. Marie juffrouw Klembole zijt gij het?" Marie had al haar zelfbeheersching noodig om kalm te schijnen. «Mijnheer van Aarlen," zei ze. «Ik herkende u aan uw stem «Ik was dus niet geheel ver geten stamelde hij. Hij was merk baar verouderd, ernstiger dan ooit. «En u herkende mij nog!" antwoordde zij. «En dat na zes jaren!" «Men vergeet in zes jaar niet, aan wie Maar hoe is het u gegaan in dien tijd We hebben nooit weer iets van U gehoord Mag ik hier even gaan zitten Zonder haar toestemming af te wachten, zette hij zich naast haar, de kleine meid op zijn knieën. «Och," antwoordde Marie, ,.ik heb geleefd en gewerkt. Meer kan ik er niet van zeggen «En gelukkig geweest?" Wat noemt u gelukkig «Geluk geluk noem ik zich te kunnen verheugen in het bezit van wat men lief heeft «Dan ben ik nooit recht gelukkig geweest «Ik ook niet," zeide hij voor zich zelf. «Neen, ik ook niet, behalve met mijn lieveling hier. Zij maakt thans mijn geluk uit «Gij had helaas! dat dit reeds voorbij is een vrouw, die u Hef had «Die mij lief had, ja!" «En gij «Iklaat me een oogenblik openhartig zijn, juffrouw Klembole. Ik heb slechts eens wezenlijk en waar achtig lief gehad, Marie en die eene zijt gij Ze bemerkte, met hoe innige warmte hij haar naam uitsprak, doch had niet den moed iets te antwoordeu, noch hem in het gelaat te zien. «Ja, dat waart gij, MarieEn dat,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1