GEMENGD NIEUWS. Reisgeld wordt daardoor onnoodig en kan onderweg niet verloren worden. Afschaffing der plaatsvervanging. In een ingezonden stuk in De Avondpost betoogt rnr. S. van Houten dat een ministerie, hetwelk inzon derheid de verbetering van den socialen toestand van den werkman wil bevorderen, verkeerd doet wan neer bet afschaffing der dienstver- vanging vooropstelt als op zichzelf staanden maatregel. Want die maat regel kan de werkliedenklasse alleen schaden. Het leger is een voortref felijke school voor wie enkel fysieke kracht als totalen rijkdom bezit en de dienstvervanging biedt hun die gelegenheid, zoo zij zelve vrijgeloot zijn. De volksklasse, die niets dan haar fysieke werkkracht ter arbeids markt brengt, zal door de afschatling dus lijdenwerkloosheid zal er door toenemen. Er waren over 1896 niet minder dan 2016 plaatsvervangers. Zij, die zich vervangen lieten, doen öf geen werk 6f werk waarvoor de remplacanten ongeschikt zijn. Dus zou, was er persoonlijke dienstplicht in '96 geweest, het aantal werkloozen 2000 grootei geweest zijn. Zeker, zij kunnen wel dienst nemen als vrij willigers bij het leger hier en in Indië. Maar dit zou er dan op neer komen dat men de menschen broode loos maakt om ze goedkooper te kunnen krijgen. Er is nog meer. Het van vijf lichtingen kan steeds onder de wapenen worden gehouden, waarvoor het eerst de remplacanten in aanmerking komen. Schal hen af en gij verlengt den diensttijd van jonge mannen, wier belang door die verlenging ernstig kan worden geschaad. Bovendien zullen aan persoonlijke dienstplichtvervulling vele welgestel den zich onttrekken door verhuizing naar het buitenland. Zeker ligt er eenige waarheid in de bewering dat de gegoeden van de bloedbelasting zijn vrijgesteld. Maai de conscriptie is een belasting in ar beid en tot het wezen van zoodanige belasting behoort nu eenmaal de mo gelijkheid der plaatsvervanging, omdat er niet aan gehecht wordt wie den arbeid verricht. Doch wezenlijke bloed- belasling is er eerst als een oorlog uitbreekt. De schr. zou willen dat de ver- vangenen niet geheel vrij gesteld werden, maar tot kort-geoefenden gevormd werden. Men zou daarbij speciale rechtsbepalingen moeten ma ken om de beschikbaarheid dezer kort-geoefenden te waarborgen, opdat zij niet, breekt een oorlog uit, in Oost of West ol waar ook zitten. Ten slotte acht de schr. dat er nuttiger en urgenter veranderingen in militie- en schutterijwet te maken zijnmeerdere faciliteiten voor wer kelijke kostwinnersvervroeging van den schutterplicbtigen leeftijd. Voor goedkoope kadervorming is afschaffing der dienstvervanging sedert het reserve-kader minder noodig. Ik heb zoo eindigt de schr. Ik heb gemeend deze summiere uiteenzetting van de bezwaren tegen afzonderlijke behandeling der voorge nomen afschaffing thans te moeten publiceeren, ten einde de Regeering, voordat zij definitief partij kiest, hare aandacht op die bezwaren kunne vestigen. Het zou mij aangenaam zijn haar. zoo mogelijk te weerhouden van het betreden van een weg, die de op 25 Juni vereende krachten on- wat mijn geluk had kunnen zijn, werd mijn ongeluk, omdat ik te laf was, een belofte te verbreken, die mijn mond, niet mijn hart gedaan had God zegene de nagedachtenis mijner vtouw, die voor mij alles heeft willen doen om mij gelukkig te zien, maar ik had nooit haar echtgenoot moeten zijnHaar geluk en 't mijne werd opgeofferd aan valsche schaamte, aan mijn eigen egoïsme, dat me het oor deel der wereld vreezen deed 1" Ik geloof dat ge verkeerd doet zoo te spreken," zei Marie. «Alles heeft op aarde zijn bestemden loop en de v oorzienigheid weet wat goed voor ons is!" «Zijt gij altijd tevreden geweest met uw lot?" vroeg hij. Zij zweeg. «Gij hadt mevrouw Hooper kunnen zijn!" ging hij voort. «Heeft dat alles zij wist wat hij meende u geen smarten veroorzaakt «Als ik mevrouw Hooper geweest zou zijn, dan was dit omdat mijn moe der het zoo begeerde. God vergeve me zeide ze indien ik verkeerd doe met dit te zeggen «maar ik geloof, dat ze meer op haar eigen getwijfeld zal doen uiteengaan. Tevens om den toeleg te verijdelen, die zich weder openbaart, de oppositie, welke de voorgenomen gedragslijn der Re geering ook reeds in andere kringen opwekt, als eene uitsluitend katholieke voor te stellen. Naar mijn oordeel is de voorop stelling, afzonderlijk, van dit punt alleen daaruit verklaarbaar, dat het program is opgesteld door iemand, die zich niet met de details van het militair vraagstuk op de hoogte had gesteld. Tenzij men zou moeten aan nemen, dat de plaatsing van dit punt op het program het poiitiek-strategi- sche doel had het aanblijven of op nemen van ministers onmogelijk te maken, van wie bekend was, dat zij er zich niet mede konden vereenigen. Een pijp tabak of een sigaar s.v.p. Iemand, die zich Navigator noemt, schrijft onder bovenstaand opschrift het volgende: »Hebt ge ooit smakelijker, inniger en met meer gevoel, overtuiging en volharding zien rooken dan door de Hollandsche zeebonken Immers neen Zij zijn de overplanters der rookkunst in onze volksgewoonten, de stamhou ders van ons rookend geslacht. Ik herinner mij eens in een oud boek te hebben gelezen, dat de duivel gehard in vuur en smook, een ieder uitdaagde om tegen hem te rooken; toen hij een flink wereldrecord gemaakt had, moest hij eindelijk den pijpekop buigen voor een Amsterdamschen kabelgast, die, tusschen de reizen in aan de Oude Teertuinen bij moeder thuis lag. Deze stopte reeds zijn 218e pijp, toen de Satan pas zijn 192e had uitgerookt en van onpasselijkheid aan de Nieuwebrug in het IJ sprong. Onze zeevaarders houden van tabak, 't is legendair, zooals een zuigeling van de melk en eon Hollandsche jongen van koek. Zie, daar ben ik waar ik wezen wilde Immers het loopt tegen St. Nicolaas en wij beginnen er aan te denken, hoe wij elkaar zullen ver- snaperen. Juist, maar dan behooren wij ons ook te herinneren, dat er menschen zijn, die het heerlijkste lekkers laten staan voor een stevig gestopte pijp tabak ol een eindje sigaar, waar nog niemand aan gerookt heeft En dat zijn menschen, die dat toch niet of slechts zeer schaars krijgen, als St. Nicolaas, hun patroon, er niet voor zorgt. Dat zijn de oude zeelieden, die in de Prins Hendrikstichting te Egmond hun laatste levensdagen slijten, onder een goede maar alles behalve weelde rige verzorging, waarbij versnape ringen er bij moeten inschieten. Sedert eenige jaren plegen de oude robben te Egmond omstreeks St Ni colaas te worden vergast op een extra slaatje en een extra rookertje Mag ik de vriendelijke schenkers daaraan weer herinneren. Mag ik vragen of er weer veel nieuwe bij willen komen? Ik vraag het beleefd en dringend Komaan, Hollandsche vrienden en vriendinnen van den braven, afgeleef- den Janmaat, grijpt eens in uw hart en dan in uw tabaks-en sigarenvoor- raad. Hebt ge dien niet, grijpt dan m uw beurs! De goede kerels zijn er zoo dankbaar voor en gij zelf zult er met St. Nicolaas te heerlijker om smullen van alles wat men u biedt. Naar gewoonte zal de firrna H. van dér Velder Prins Hendrikkade 131 te Amsterdam, uwe pakjes tabak, uw kistjes sigaren of wat er noodig is om ze aan te schaffen, gaarne in ont- levensdagen zag, dan op mijn geluk. In dat opzicht was ook het egoïsme de versperring op m ij n weg tot het geluk «Met dit onderscheid, dat ik mis dadiger, gij slachtoffer waartzei van Aarlen. En toen, opstaande, vatte hij haar hand, en sprak ernstig. «En nu ik u alles bekend heb mejuffrouw ETembole, nu vraag ik van u eerlijk een bekentenis. Heb ik mij vergist, toen ik voor jaren, zes jaren ruim terug meende dat ook gij gij mij lief hadt?" Het stokte haar in de keel, toen ze beproefde om te antwoorden. Toch kon ze, wilde ze niet zwijgen. Met Met moeite haar tranen terugdrin gend zei zeGe vraagt me een beken tenis Ik zou die aan niemand anders hebben gedaan, dan aan u, en ook nooit dan in deze omstandigheden Welnu ging ze bijna fluisterend voort, «ge hebt gelijk, ik had u lief!" «God zij gedanktriep van Aarlen uit. «En denkt ge, dat de geluks- draad voor ons beider leven toen, bij mijn huwelijk met Betsy, voor ons beiden afgesponnen of gebroken is «Dat weet ik nietzei ze zacht. vangst nemen en alles welwillend aan den directeur van de stichting, ter verdeeling onder de brave oudjes, opzenden." Binnenkort zullen, naai men mededeelt, op het baanvak Utrecht Zwolle dor Ned. Centraal-Spoorweg maatschappij des nachts goederen treinen loopen en wel iu beide rich tingen een trein. De Directie moet dan tevens voornemens zijn voor het wachtpersoneel dag- en nachtdienst in te voeren. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Maandag den 22 dezer is in het garnizoen alhier aangekomen de Gene- raal-majoor G. F. W. Borel, inspec teur van bet Militair Onderwijs, om eene inspectie te houden over de leer lingen van het le en 2e studiejaar van den cursus van het 5e Regiment infanterie. Genoemde opperofficier is in den namiddag van denzelfden dag weder naar zijne standplaats 's Gra- venhage teruggekeerd. Met ingang van 1 December a.s. zullen de kapiteins M. A. E. J. Meij- boom van het 5e en E. K. Blokzijl van het 4e regiment infanterie, op hun daartoe gedaan verzoek onder ling van korps en garnizoen ver wisselen. De sergeant-majoor-schrijver J. A. Straling van het 5e regiment- infanterie, werkzaam ten bureele van den Provincialen Adjudant in Noord- Brabant, is bevorderd tot adjudant onderofficier-schrijver. De sergeant C. A. van der Horst van het 5e Regiment infanterie, sedert 1895 werkzaam als tijdelijk schrijver bij het Departement van Oorlog, is op zijn verzoek van zijne detachee ring bij genoemd Departement ont heven, en keert op den 1 December a.s. naar zijn korps terug. Naar wij vernemen heeft de tweede luitenant C. J. Bruijn van het 5e Regiment infanterie verzocht, wegens dringende familieomstandig heden ditmaal niet voor eene deta cheering voor 5 jaren bij het leger in Oost-Indië in aanmerking te komen. In ons vorig bericht betreffende de luitenants van voormeld korps die voor bedoelde detachèering bij den Minister van Koloniën in aanmerking zijn ge bracht is abusievelijk gemeld de tweede luitenant J. J. Beijerman, dit moet zijn de tweede luitenant M. Tijdernan, mede behoorende tot meergenoemd regiment. Naar wij vernemen is de majoor L. Brender a Brandis, van het 5e reg. inf. alhier, bestemd orn eerstdaags op te treden als directeur van de Nor maal Schietschool te 's Hage, ter vervanging van overste Hanckar, die voor bevordering als No. 1 in de ranglijst voorkomt. Door Gedeputeerde Staten is bij hun besluit van 11 November benoemd tot plaatsvervangend lid der Commissie van aanslag voor de be lasting uit bedrijfs- en andere inkom sten voor den kring Amersfoort, de heer W. L. Reeder te Baarn, en zulks in de plaats van den heer M. W. van der Tak aldaar, die om gezondheids redenen voor de gedane herbenoeming heeft bedankt. Maandagochtend werd door den ZeerEerw. heer H. J. Kleve, bescherm- Welnu Marie ging hij voort, met hartelijken aandrang, terwijl hij haar handen in de zijne klemde, zooals op dien eenen avond van voor zes jaren ruim, toen ze hem één hand reikte, «welnu Marie, laat ons dan nu, in dit oogenblik, die beide draden aan- eenknoopen Wilt ge, toe zeg dat ge 't wilt Marie duizelde toen ze den zin zijner woorden begreep. Ze gevoelde, dat ze nu haar geluk grijpen moest, of't zou haar voor altijd voorbij gaan. Toch aarzelde ze nog. Toen nam hij Betsy op zijn arm, reikte haar Marie toe, en zei tot het kind: Betsy, kus je lieve mama!" Dien liefderijken druk der poezele armpjes weerstond ze niet lang en toen tot hem opziende, legde ze beide handen op zijn schouders, blikte hem diep in de oogen en fluisterde: «'tls goed, George ik wil Betsy's moeder uwe vtouw zijn In zalige verrukking drukte hij een kus op haar voorhoofd, en op dat van het kind. De avond was nu gevallen, reeds schitterden enkele sterren aan den wolkeloozen hemel. heer der R. K. Volksbond, de eerste steen gelegd voor het nieuwe Bonds- gebouw. Zoo vergaat de glorie der wereld »De vorige week is te Parijs in een oudemannenhuis op ruim 75-ja- ligeu leeftijd ovei leden de lieer Mar- tiuus Kuytenbrouwer, jachtschilder van den derden Napoleon en als zoo danig zijn deel gehad hebbende in de weelde en de feesten van bet tweede keizerrijk, maar rnedegesleept ook in zijn val. Er moeten schil derijen van Kuytenbrouwer hangen o.a. in het Huis ten Bosch, te Laeken in het koninklijk paleis en te Com- piègne. Als geboren Amersfoorter laten wij hier eenige bijzonderheden volgen uit zijn leven, dat den glans heeft gekend van vorstelijke vriendschap en begun stiging en eenige jaren geleden dreigde te eindigen in een ontzettende ellende op een zolderkamertje in het Mala- koffkwartier. Een bestuurslid van onze Nederlandsche Vereeniging voor liefdadigheid vond Kuytenbrouwer daar, en met geldelijken steun uit Holland is men er toen in geslaagd om den kunstenaar een betrekkelijk nog gelukkigen ouden dag te bezor gen. Kuytenbrouwer heeft dikwijls gezegd aan wie hem kwamen spreken, dat liij volkomen naar genoegen was in het oudemannenhuis, waar hij Vrijdag overleden is. Als cadet in Nederlandschen dienst is Kuytenbrouwer, te Amersfoort ge boren, zijn loopbaan begonnen. Hij was, spoedig den degen voor het pen seel verwisseld hebbende, een der be kende figuren aan het Fransche hof geweest, zijn villa en atelier hebben de te Barbizon, zijn appartement en atelier te Parijs, toen de oorlog van 1870 uitbrak. Commandant van een kórps francs-tireurs, in welken rang Martinus, zooals hij zich toen eenvou dig liet noemen, later werd overge plaatst bij de mobiele nationale garde, nam hij aan dion oorlog deel, ont ving zijn benoeming tot legioenri I- der een onderscheiding welke, aan den commandant Martinus toegekend, op Kuytenbrouwer niet is overge gaan en was in het najaar van 1871 als een tweede Job geworden. De Duitschers hadden de villa te Barbizon van den franc-tireur voor goeden prijs verklaardonder de commune viel een dergelijk lot ten deel aan wat de nationale gardist te Parijs bezat. Van dat oogenblik af zonk Kuyten brouwer, de herinneringen aan vroe gere glorie dikwijls verdrinkende in den drank, al dieper en dieper, tot dat de liefdadige hand kwam, welke hem de gelegenheid bood zich eenigs- zins weder op te richten. En zoo is hij kalm overleden, de grijsaard, die om zijn hooge gestalte en Hinken kop, door de beschaving van taal en ma nieren, als hij den gentleman wilde spelen, de verwondering opwekte van zijn omgeving. Tot het laatste oogen blik toe heeft hij zich bezig gehouden, uit zijn herinnering schilderend de jachttafereelen van vroeger, en de illusie bewarende dat hij nog steeds kunst leverde." Gneil voorbeeld doel Goed Volden. Door twee Amsterdammers is II. Zaterdag een bezoek gebracht aan de Friesche dorpen Jubbega-Schurega en Terwispel, ten einde zich daar op de hoogte te stellen van de ontgin ningswerken van den welbekenden heer P. W. Jansen. In navolging van den laatstgenoemde zijn ook die heeren loornemens om noeste grond te doen aanmaken voor wei kverschaffing. Aan de bestaande commissie» is reeds opdracht gedaan, om eene uil gestrektheid grond aan te koopen Reclame. Een onderwijzer iri eene Geldersche gemeente schrijft aan de N. R. Cl. Eenigszins verrast keek ik gisteren avond op, toen me de post een pak ketje bracht, met Engelsche zegels gefrankeerd. Nieuwsgierig om te weten, wat me zoo onverwacht van over de zee werd thuis gestuurd, haastte ik mij het pakket te openen, en tot mijne verbazing rolden een honderdtal aar dige reclame-plaatjes over de tafel, welke mij werden toegezonden door Met het kind aan den hand, verliet ze aan zijn arm den akker der dooden, waar ze 't geluk en de liefde, de vreugde des levens had terug gevon den, om ze nooit weer te laten glippen. EINDE. den heer Thomas Holloway, Oxford- street, te Londen. Tusschen de plaatjes bevond zich een gedrukte brief, waarin de heer Holloway mij verzocht de plaatjes aan de leerlingen mijner school te willen uitdeelen. Op verlangen zou mij tevens gratis en franco een mooie schilderij, ter grootte van 91X63 cM. worden toegezonden, voorstellende het Royal College Holloway. benevens het sanatorium Holloway met het portret van den stichter in het midden. Daar ik aanneem, dat al mijne collega's hoofden van scholen, een dergelijke zending hebben ontvangen, en ik verder veronderstel dat de plaatjes, al is 't maar voor de aardig heid, aan de kinderen werkelijk worden uitgedeeld, zullen de Nederlandsche moeders, die 't nog niet weten, eerst daags tot de kennis worden gebracht, dat. ze in Holloway's zalf en pillen een probaat middel vinden tegen alle mogelijke menschelijke kwalen en miseriën. Andrée's luchtballon. In een vergadering van het Stock- holmsche aardrijkskundig genootschap heeft de bekende dr. Ekholm een lezing gehouden over Andrée's expe ditie. Met de voor Juli ingestelde meteorologische waarnemingen tot richtsnoer, kon, meende deze, thans met reden een berekening gemaakt worden over de richting, die de lucht bal genomen heeft. De ballon rnoet eeyst naar het noordwesten, vervol gens naar het noordoosten zijn ge dreven. Hieruit kon men opmaken, dat le Andrée de noordpool zeer dicht genaderd moet zijn en 2e. dat hij vermoedelijk op Frans Jozefland is uitgestapt, om daar te overwinte ren. Dr Ekholm meent, dat de om standigheden voor een overwintering daar zeer gunstig zijn. HET HOUDEN' VAN KIPPEN. De heer Bei tels van het landgoed sde Biezen" te Barneveld zal zich gaan toeleggen op de hoenderteelt en eier- productie in 't groot en daai voor niet minder dan 5jOO kippen gaan houden. In Amerika is, zooals onlangs in de bladen werd medegedeeld een land goed, waar 5000 kippen worden ge houden. De heer Bei tels deelt echter mede, dat het zijn plan is dit getal te overtreffen en het grootste hoen- dei park ter wereld aan te leggen. Thans reeds schijnt het, wanneer men »de Biezen" passeert, alsof alles als bezaaid is met kippen. Zeer zeker is de hoenderteelt, aldus gedieven, niet van ondergeschikt be lang te achten. Zij kan integendeel eene opbrengst geven, waarmede de grootste industrieën zich niet kunnen meten. Nederland is op dit gebied dan ook nog ver ten achter, daar op menige boerderij de kip nog een verschop peling is en dat terwijl hier jaarlijks millioenen eieren uit het buitenland worden ingevoeld. Hierbij komt nog, dat onze boeren des zomers hunne eieren, wanneer ze goedkoop zijn, wel eens te lang bewaren om ze later, als de prijs hooger wordt, te verkooppn. Het gevolg hiervan is, dat in den winter niet altijd even gemakkelijk versche eieren te verkrijgen zijn, ter wijl men ze soms dan nog aan den man tracht te brengen, die door ouderdom min smakelijk zijn gewor den, waardoor de consumenten dan worden afgeschrikt om dit zoo krach tig en licht verteerbaar voedingsmid del te gebruiken. Wanneer dus steeds versche eieren geleverd kunnen worden, zal ontegen zeggelijk de consumptie in Nederland nog aanmerkelijk toenemen. Moge het voorbeeld lan den heer Bertels dus een spoorslag voor de landbouwers zijn om zich meer en meer op het houden van kippen toe te leggen liet Engelsch bloed. In Parijs is een belangwekkend boek verschenen, getiteldGuillaume 11 interneover het meer intieme leven van keizer Wilhelm II dus. Daarin vinden wij o. a. het volgende uit de jeugd van den keizer. Op zekeren dag, toen deze nog prins was, kreeg hij eens een neusbloeding. Al de officieren van den staf verdron gen zich vol belangstelling om hem heen, maar prins Wilhelm voegde hun toe: «Stelt u gerust, mijne heeren, dat is de laatste droppel Engelsch bloed die uit mijn aderen wegvloeit."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2