NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Leest dit sj.p.! ARTHUR HARRISON, No. 98. Woensdag 8 December 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PORTRETTEN H.M. Koningin Wilhelmina H.M. de Koningin-Regentes. LANDKAART VAN NEDERLAND BirslN E IN LA NP. F E U i L E E 1 0 N. Amersfoortsciie Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad heeft de uitgever voor slechts 30 cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste photografieën vervaardigde VAN EN Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eene afmeting van 78 X 63 c.M. Men gelieve deze platen tegen afgifte van den Bon, voorkomende op de vierde pagina van dit blad, aan ons Bureau af te halen; franco per postzendiDg wordt 15 cents extra voor porto en emballage berekend. Ook de naar den laatsten tijd bij gewerkte met plan van de Droogmaking der Zuiderzee, groot 85 X 71 c.M., bieden wij onzen abonné's tot 1 Januari nog tegen 30 cents, franco per post voor 35 cents aan De Administratie. Staat het vast, dat in een oorlog, die tusschen Duitschland en Frankrijk (of Engeland of Rusland) mocht uit breken Nederland de zijde \ari Duitsch land kiest? Dit zou men moeten opmaken uit een artikel in de Nordd Allg. Zeit., waarin de versterking der marine wordt besproken. liet blad zegt o.a. «Zelfs wanneer de vijand in een toe komst igen oorlog tegen ons geen aanval op kusten of havens zoude wagen, wat in geenen deele waar schijnlijk is, dan nog kan hij door een ellectieve blokkade van de Schelde tot Memel ons in eene levensader trelfen als onze oorlogsschepen niet de verkeerswegen voor in- en uitvoer open kunnen houden. Als Oostenrijk en Rusland mede in dien oorlog ge wikkeld zijn, stokt de graantoevoer van uit het Oosten. Eene vijandelijke blokkade snijdt ons den graantoevoer van het westen af." liet staat, merkt de Haarl. Cl. op in oorlogstijd aan élken neutralen Staat, dus ook aan Nederland, vrij om althans levensbehoefte in te voeren, mits gedekt door een neutrale vlag, en vervoerd naar een neutrale haven. De zorgen der Duitsche vloot zouden zich dus volstrekt niet behoeven uit te strekken over de kustrook tus schen Ems en Schelde. De Nedei landscheoorlogsvloot wordt blijkbaar als «quantité négligeable" beschouwd De verwisseling van »de Eems" met »de Schelde" klinkt als een krasse vergissing. Men moet wel aannemen, dat werkelijk «de Schelde" werd be doeld De Commissaris-Generaal voor Nederland bij de tentoonstelling te Parijs in 1900 nraakt bekend, dat dooi- hem van den Directeur-Generaal dier tentoonstelling de uitnoodiging is ontvangen mede te werken tot het doen deelnemen van Nederland aan de retrospectieve tentoonstelling over de negentiende eeuw. Het doel dezer retrospectieve ten toonstelling is. aan elke groep en voor zooveel mogelijk aan elke klasse, waaronder «Ie terrtoontestellen voor werpen worden gerangschikt, een overzicht te verbinden van hetgeen in deze eeuw op het gebied van wetenschap, kunst, industrie en han del door elke natie is bijgedragen om het tegenwoordig standpunt te bereiken. De commissaris generaal voornoemd richt derhalve tot een ieder die op het gebied van wetenschap, kunst en industrie en handel daarin een werk zaam aandeel heeft gehad, het ver zoek, zoo hij geneigd mocht zijn aan de retrospectieve tentoonstelling deel te nemen, aan bet bui eau der centrale commissie te 's-Gravénhage Hofspui 6, in te zenden eene opgave le. waarin de ontdekking, uitvin ding of toepassing bestaat; 2o of men bereid is daarvan eene omschrijving, teekening of model op nadere aanvrage in te zenden; 3o. zoo het eene uitvinding betreft, opgave van de landen, alwaar voor die uitvinding octrooi is genomen. Deze opgaven zullen ten grondslag dienen voor de Commissie te Parijs, belast met het in gereedheid brengen van ile retrospectieve tentoonstelling over deze eeuw. De Algemeene Synodale Com missie is voornemens de aandacht der Kerkeraden te vestigen op het feit dat 30 Januari 1648 de vrede te Munster gesloten werd en hen uitte noodigen, de aandacht der gemeenten te vestigen op de groote beteekenis van deze gebeurtenis, waarvan op dien datum in '1898 de 250-jarige herden king zal plaats hebben. Dc socianl-ileiuocratischc heilstaat. De heer Alexander Cohen geeft in het laatste nummer van De Paradox een parodie op den sociaal-democra- lischen heilstaat onder liet volgende motto »In dat sociaal-democratische land Zijn sociaal democratische steden. In die sociaal-democratische steden Wonen sociaal-democratische men- [schen. Dio sociaal-democratische menschen Hebben sociaal-democratische kin- fileren. En die sociaal-democratische kinderen Eten sociaal democratische pap. Met den sociaal-democratischen lepel Uit den sociaal-democratischen nap." En dan volgt «Dat ze in 1898 zal plaatsgrijpen, de stichting van den soeiaal-democta- tischen heilstaat zooals de zalige Friedrich Engels uit goede bron wist en verzekerde dat komt me twij felachtig voor. Maar waar is het: de sociaal- democratie staat voor de deur. De uitgehongerde sociaal-demo cratie. Hongerend naar baantjes, naar de macht en naai de kas. In de plaats der nog slechts uit sleur en kracht-van-gewoonle voort- bestaande regeeringsvormenconsti- tutioneele en andere monarchieën en republieken, die eiken dag iets van haar prestige verhezen, staat ons eerstdaags de ijzeren schepter der volksregeering te wachten. (Dat »eerst-daags" kan nog een jaar of dertig verwijderd zijn. Mis schien vijftig. Liefst honderd Een areopagus van verloopen en nog gangbare advocaten (daarvan wemelt liet in elke rechtgeaarde volks-be weging), »volks"-koiïiehuis- houders, kappers, honden-scheerders, blikslagers, rook-verdrijvers, glazen- wassc'ners, zuiveraars van wand ge dierten, konijnenfokkers, turf-, melk-, groen- en andere boeren, school meesters, uit-de-zaken-teruggetrokken deurwaarders, prulblad-redacteurs e. t. q. die allen, met uitzondering van de prul-redacteurs en de advocaten in de oprechte meening verkeeren dat het nu hun beurt is te regeeren, zal ons dwingen tot het verorberen van 8-tiren-zuurkool, het inzweigen van 8-uren-bier en het baggeren van 8-ui en-tui f. «Ouzo versnaperingen zullen bestaan in Guesde-chocolade en Marx-salie- rnelk en in onze vrije uren zullen we moeten marcheeren langs, in en door Liebknecht-pleinen, Bebelmark- ten, Anseelelanen, Jaures-grachten. Plechanolf-sloppen en Hyndman stegen. »De onschuldige kracht-meters, die op sommige openbare plaatsen in spooi wegstations, speeltuinen enz. den belangstellende de gelegenheid bieden zijn spierkracht te beproeven, zullen van regeeringswege worden vervangen door grimmige utètes-de- turc" op vaderlandsche kermissen bekend onder den naam: «Kop van Jut" waarvan het gebruik even verplicht als kosteloos zal zijn. «Onomkoopbaar en stomme getui ge, zal de dynamograaf onze nieuwe heeren en meesters op de hoogte brengen van onze Leistungsfahigkeit op het gebied van ploegen, leerlooien metselen, scharenslijpen, bestraten, kolïiebranden, parelduiken, maaien, wolkammen, schoenpoetsen, aardap- jassen enz. «Een »volks"-leger zal in de plaats treden van de tegenwoordige militaire organisatie, de schutterij wordt afge schaft, als niet krijgshaftig genoeg ter eventueele onderdrukking van «re actionaire woelingen" en gendarmerie of marechaussée instand gehouden om de hand te leggen op de «misdadigers van gemeen recht" een zeer rek bare rubriek, waaronder natuurlijk een ieder zal worden gerangschikt die niet verkiest le dansen op de betooverende muziek der sociaal-democratische chefs-d'orchestre. «En, onee plus ultra van zelf bestuur, eenmaal binnen de muren van de-een-of-andere Singer-gevange- nis zullen we het recht hebben zeiven onze bewaarders te benoemen. Met het oog op de liooge brood prijzen is in een vergadering van Friesche bakkers besloten, een adres beweging aan de Tweede Kamer in het leven te roepen, met verzoek om de zetting der broodprijzen bij de wet voor te schiijven. Uit 's Heerenberg wordt geschre ven Het gebouw der koninkl. marechaussée hier is onder één kap gebouwd met een herberg. In den nacht van 1 op 2 December kwamen met den laatsten trein in Emmerik een Nederlander, die vroe ger in de buurt van 's Heerenberg gewoond had. en een Duitscher. Beiden D. H. ENGELBERTS. 4) Bij de documenten bevond zich ook de brief van Lord George Cunningham aan zijne vrouw. Op eenmaal herin nerde hij zich, dat hij zich misschien bij eene stervende bevond, en wel bij eene vrouw, die hij altijd voor zijne moeder gehouden had en ook als zulk eene had liefgehad. Aan haar moest nu zijne zorg gewijd zijn, hij sloot den blikken trommel en ging weder naast haar bed zitten. Hij ontstelde door de plotselinge gelaatsverandering, die hij waarnam. "Moeder, hoe gaat het?" vroeg hij. Hoewel de lippen der stervende zich even bewogen, kwam er geen geluid meer te voorschijn. Hij zag het duidelijk, dat spoedig het einde nabij was. Voorzichtig tilde hij het hoofd der stervende op en terwijl hij het in zijn arm hield, slaakte zij den laatsten zucht. Een oogenblik later trad de dokter met de buurvrouw de kamer binnen. De eerste constateerde, dat de dood was ingetreden. "Zij was eene brave vrouw en eene liefhebbende moeder," zeide de buur vrouw en drukte Arthur deelnemend de hand. H. Arthur was diep bedroefd. De doode, die daar op het bed nederlag, had altijd voor hem als eene liefhebbende moeder gezorgd, en nu was dat liefderijke leven afge- loopen. Al de liefde en goedheid, die zij hem bewezen had, verschenen hem voor den geest. Op eenmaal kwam bij hem de gedachte op: «wat moet ik doen?" Hij kwam tot het besluit om naar Londen te gaan, om daar naar zijn vader en zoo deze overleden was, naar zijne familie onderzoek in te stellen. Het was een heel besluit en hij ontveinsde het zich niet dat hij op vele moeilijkheden zou stuiten. Hij had ook nog een eigen broeder, dit bewees de brief van zijn vader aan zijne moeder. Hij stond misschien niet meer alleen op de wereld, ban den des bloeds waren mogelijk nog voor hem aanwezig. Zoodra hij zijne pleegmoeder de laatste eer bewezen had, zou hij zijn plan ten uitvoer brengen. Hij zeide zijn engagement in het orkest der komedie op, en daar hij bij den directeur zeer goed stond aangeschreven, gaf deze hem een getuigschrift, dat hij een oppassend jongmensch en een zeer goed viool speler was. Ook bij zijne leerlingen had hij de lessen opgezegd. De vader van een dezer, een schatrijk handels man, die den beschaafden jongeling bijzonder genegen was, gaf hem 100 dollars als geschenk en buitendien een zeer vleienden aanbevelingsbrief aan een zijner handelsvrienden in Londen mede. Toen hij de begrafenis kosten en den geneesheer betaald had, en na het weinige huisraad verkocht te hebben, bestond zijn geheele ver mogen uit 200 dollars. Hoewel nog treurende over het verlies zijner pleegmoeder, ging hij vol moed zijne reis naar Londen aanvaarden. Met zijn weinige bagage, zijne leerboeken en zijne viool had hij eene plaats tweede klasse op eene stoomboot naar Londen genomen, die hem 30 dollars kostte. De stoomboot was van eene engelsche maatschappij en druk met passagiers eerste klasse bezet. Daar het weder buitengewoon zacht en de zee kalm was, bevonden zich de pas sagiers den meesten tijd op het dek, waarvoor geschikte plaatsen waren ingericht. Ook Arthur deed dit. Zijn gedistingeerd en edel voorkomen, niettegenstaande zijn kleeding zeer eenvoudig was en alle weelde miste, viel onwillekeurig menig passagier in het oog. Vooral viel dit een jong meisje op, dat met haar vader de reis ondernam. "Zie eens, papa," zeide zij, «wie zou die jonge man, daar in de tweede klasse zijn? Welk een hoogst ge distingeerd voorkomen heeft hij niet, en voortdurend leest hij in een boek. Zeker studeert hij. U moet hem eens aanspreken en naar zijn naam vragen." «Ook mij, Mari, is dit in het oog gevallen, maar ook de droefgeestige trek op zijn gelaat," antwoordde de vader, die een geacht advocaat in Londen was. "Ik zal eens een ge sprek met hem aanknoopen. Zijn uiterlijk boezemt mij belangstelling in. Arthur was in de lectuur van een grieksch boek verdiept, toen hem een heer naderde, die hem belang stellend vroeg: "Gij schijnt een be langrijk werk te lezen?" Zonder eenigen schroom zag hij den vrager vrijmoedig met zijne op rechte oogen aan: "Ja, Sir, het is een grieksch werk, dat ik bestudeer." "Kent gij dan grieksch vroeg de heer verwonderd. "Ja, Sir, het grieksch is eene schoone taal." «Kent gij ook andere talen vroeg de heer vervolgens. »Ja, Sir, ook Latijn, Hoogduit-<h en Fransch," antwoordde dejonge w.v "Dan hebt gij uw tijd goed besteed, jongmensch," zeide de heer, die meer en meer belang in hem begon te stel len, en vroeg toen: «Hoe oud zijt gij en hoe is uw naam? Zeker wijdt gij u aan de studie?" »Ik ben 20 jaar, Sir, noem mij Arthur Harrison en eigenlijk is mijne betrekking muziekmeester." "In welk instrument?" vroeg de heer.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1