BINNENLAND. interesseert, zooal niet voor Dreyfus, dan toch voor diens verdediger Scheu- rer-Kestner, de Figaro heeft zijn hoofdredacteur tijdelijk verloren. De heer Fernand de Rodays, heelt tijdelijk de hoofdredactie neergelegd ter wille der Dreyfus-zaak. Hoe hij daartoe kwam legt hij uit in zijn blad, waar hij o.a. zegt «Er zijn thans veel sluiers verscheurd, die een maand geleden nog ondoor zichtig waren, en ik buig mij zonder aarzelen voor de «raison d'Etat", welke zij die ons regeeren eigenlijk dadelijk voorop hadden moeten stellen, door een besliste verklaring, die degroote meerderheid der bladen, ook wij onop houdelijk verlangd hebben, dan zou de toestand veel minder ingewikkeld geweest zijn, dan bad Scheurer-Kestner de pers niet tot vertrouwelinge ge maakt tot zijn overtuiging" (wat vroe ger zegt Rodays, an Scheurer-Kestner verkregen te hebben zijn dossier te mogen openen): »Ik zou hem niet op loyale wijze gevolgd zijn, zooals nu de eer van een Fiansch officier ware niet besproken, en de Figaro zou niet, uit zelfverdediging, brieven openbaar gemaakt hebben waartegen die officier protesteert en die ikzelf in de eerste plaats zoo gaarne als valsch gebrand merkt zou zien. »Maar daar men nu niet meer denktzooals ik, moet ik een zaak ver laten waarin ik gevaar zou loopen om voor een oogenblik, de achting te verliezen van vrienden die mij een goed en eerlijk journalisme van dertig jaar geschonken hebben..." De vereeniging tot bevordering van de Vakopleiding van Handwerks lieden in Nederland houdt haar 4e algemeene vergadering op Maandag 27 December in het sociëteitsgebouw »Sic Semper" te Utrecht. Op de agenda kornen o.a. de vol gende punten voor Verkiezing van 2 bestuursleden, ter vervanging van de heeren H. J.de Groot, niet herkiesbaar, en C. Zan der, als le secretaris herkiesbaar, zie art. 9 huish. reglement, welke hee ren volgens rooster moeten aftreden. Verkiezing van een voorzitter. Vaststelling der plaats van de eerst volgende alg. verg. Mededeelmgen van den voorzitter der commissie tot het verkrijgen van pensioen voor leeraren van ambachts scholen. Idem van den voorzitter der com missie, belast met het verzamelen van gegevens, de vakopleiding be tredende. Inleiding van den heer C. A. Zel- velder te Utrecht over: »Welke mid delen moeten worden aangewend om aan hen, die de Ambachtscholen niet kunnen bezoeken, eene practische en theoretische opleiding in bun vak te verzekeren?" Inleiding van den heer W. de Vis ser te Deventer over: «Het oprichten van afdeelingen." Naar men ons mededeelt neemt de betrekkelijkjeugdigevereenigingsteeds in bloei toe en telt zij thans reeds ruim 500 leden en donateurs. De con tributie voor leden bedraagt f 1voor donateurs f2, en ook kan men dona teur worden door f 50 in eens te storten. Voor de toetreding tot het lidmaatschap der vereeniging kan men zich aanmelden bij den penning meester G. A. Scholten te ïiel of bij den secretaris C. Zander, te Zwolle. Zeer waarschijnlijk zal een maand blaadje kosteloos aan de leden wor den toegezonden, om langs dien weg gezonde begrippon omtrent de vak opleiding te verspreiden. Men schrijft ons »'t Is slecht weèr," zegt de Lange- dijker bouwer»'t is best weer," zegt de Langedijker arbeider, en beide heb ben, elk van zijn standpunt, gelijk. De bouwer toch heeft tegenwoordig handen vol werk met het in orde houden van zijn in de schuren opge stapelde kool. Met dit vochtige weêr gaat de kool spoedig tot bederf over en dit moet natuurlijk zooveel moge lijk worden verhinderd. Wel konden we kort geleden in een vakblad nog lezen, dat, wilde men kool vrijwaren voor bederf, men ze aan touwtjes op zolder moest ophan gen maar aan dezen raad heeft de Langedijker bouwer volstrekt niets. Wel kan dit gedaan worden door hen, die enkele tientallen van kooien wil len bewaren, maar ondoenlijk is dit voor de bouwers, die eenige tiendui zenden kooien in voorraad hebben. Deze moeten den geheelen winter in de koolschuur doorbrengen orn kool in handen te nemen en te onderzoe ken, of er ook een rot plekje aan zit. dat als dan met een daarvoor be stemd mes onmiddellijk wordt uitge sneden. Dat de arbeider tot nu toe het weer best noemt, is ook niet vreemd. Zoo lang er geen ijs in de slooten ligt toch, kan hij een goede daghuur maken met het baggeren van modder, die als rnest over 't land wordt ge bracht of voorloopig aan een belt wordt bewaard om later, wanneer de grond hard is, over den akker te wor den gereden. Een heerlijk plekje voor de eenden, zoo'n modderbelt, die door den regel vol mosselen zit, eene lek kernij voor deze vogels en bier ver keerdelijk oesters genoemd. 1897 is weder een goed jaar geweest voor den Langedijker bouwer voor zoover de vruchten reeds zijn afgele verd. De kool, wat toch 't hoofdpro duct is, was den geheelen nazomer goed in prijs en is het nu nog. De uienteelt, waarmede het de laatste jaren niet bijzonder voordeel ig was gegaan, was dit jaar loonend. Voor een vrij goeden prijs zijn den laatsten tijd veel uien verzonden. In sommige gedeelten, b. v. te Sl. Pan kras, was 't beschot aan uien enorm Van 't inleggen van kool en ander groenten wordt hoe langer hoe meer werk gemaakt. Op de verschillende zuurkoolfabrie- ken vinden zeer veel arbeider een bestaan. Ook de bloemkoolbouw is de laatste jaren zeer toegenomen In 3 maan den tijds kwamen te Broek op Lan- gendijk meer dan 3 millioen bloem- koolen aan de markt. Maar, waar de bouwers heel weinig mee op heb ben, dat is het toegeven van 12 kooien op de 100. Om die 12 te doen vervallen, trekt tegenwoordig de aan den Langedijk gevestigde landbouw- en handelsvereeniging het Noorderkwartier door, vergadering op vergadering beleggende om te propa- geeren voor deze zaak. Wil men kans van slagen hebben, dan moet natuurlijk de aansluiting zeer algemeen zijn, wal nog lang niet overal wordt gevoeld. Over de weeën der werkeloosheid weet men hier bij ondervinding wei nig mee te spreken. Een gedeelte van 't jaar is zelfs hier en daar ge brek aan werkkrachten. Vooral jongens zijn zeer gewild. In een huisgezin met eenige jongens boven de 12 jaar kan wekelijks een aardig sommetje worden verdiend. Voor een jongen van 15 a 16 jaar is 'l loon zoo hoog als in vele streken van ons land voor een volwassen arbeider. Dientengevolge zijn er dan ook betrekkelijk zeer weinig jonge lieden, die er over denken iets anders te worden. Dat toestanden als deze ook \an invloed zijn op 't schoolbezoek, laat zich begrijpen. In De Stand, wordt uitvoerig medegedeeld een s t e m-t o e s t e 1, door dr. Kuyper den minister van binnenlandsche zaken ter hand ge steld. Het bedoelt alle vakken, streepjes, krassen, vouwen, nagelkrassen enz. te voorkomen zonder wetswijziging. Om dit doel te bereiken, is de vraag gesteld, of de kiezer het biljet niet op de thans voorgeschreven wijze kon invullen, zonder dat hij het biljet in zijn hand kreeg. Kon het zoo worden ingericht, dat hij wel de witte stip kon zwart maken, maar overigens bij het biljet niet bij kon, dan ware de zaak ge vonden. Dit nu acht men gevonden te heb ben, door het eenvoudige middel, dat de voorzitter van het stembureel, zeg, tien foedralen gereed heeft liggen, en aan elk opkomend kiezer zijn stemkaart, niet bloot, maar in een foedraal gestoken, overhandigt. Het hiervoor in voorloopig model gereed gemaakte exemplaar bestaat uit een ruit, iets grooter van omvang dan de stemkaart zelf. Die ruit heeft een ondervlak en een bovenvlak, met een kleine ruimte er tusschcn, en in die ruimte wordt de stemkaart ge schoven. Nu is liet bovenvlak van glas. De geheele stemkaart komt dus in bet gezicht. Edoch, de kiezer kan er niet aankomen. Hij kan alles zien, maar er niet aanraken. Het glas belet dit. Maar in dit glas zijn, boven de witte plekjes in de zwarte stemvlakken openingen aangebracht, waar het pot lood door kan. De kiezer heeft dus niets te doen dan door die opening het witte plekje in het zwarte stemvlak, dat bij den candidaat zijner keuze staat, zwart te maken. Is dit gedaan, dan heeft hij een stuk leder, dat aan de zijde van het foedraal vastzit, over het glas te slaan, opdat niemand zien kan op wien hij gestemd heeft, en keert nu met het foedraal in de hand naar de tafel van het bureel terug. Daar staat de stembus met een sleuf er op. waarin het foedraal pre cies past. De kiezer steekt het foe draal in die sleuf, trekt de pen uit, die de stemkaart opgesloten hield, en vanzelf valt de stemkaart in de bus. Daarna overhandigt hij het leege foe draal weer aan den voorzitter. En zoo heeft hij dan gestemd, juist zoo als nu gestemd wordt maar geen oogenblik heeft hij de stemkaart in handen gehad, en kon die dus noch bevuilen noch bestrepen. Maagdelijk- rein ging de kaart in het foedraal en even maagdelijk-rein daalde die uit het foedraal in de bus. In het houten achtervlak is een evenzoo door glas gedekte opening aangebracht, die de handteekening van den burgemeester doet uitkomen. Men is reeds begonnen met het maken van de gebouwen voor de in 1898 te 's Gravenhage te houden nationale tentoonstelling van vrouwen arbeid op bet terrein van den heer Goekoop achter het duin tegenover «Hotel de la Promenade." De hoofd ingang zal komen aan de Stadhou derslaan. Hare Majesteiten de Koninginnen waren gisteravond omstreeks 9 uur tegenwoordig in het Koninklijk waclit- salon van het Staatsspoorstation, teneinde H K. H. prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont bij aankomst in de residentie te verwelkomen. De Vorstinnen waren vergezeld van de Hofdames jonkvrouwe Van de Poll en gravin Van Limburg Stirurn, den kaïnerheer jhr. Van Pabst van Bingerdenadjudant ritmeester Van Tets en ordonnance officier le luit. graaf Dumonceau. Bij het binnenkomen van den trein begaven Hare. Majesteiten en gevolg zich op het plankier, waar eene zeer hartelijke begroeting tusschen de Koninginnen en Hare bloedverwante plaats had. Men meldt uit den Haag In de vorige week heeft op den Wassenaarschen weg een duel op de sabel plaats gehad tusschen jhr., mr S. V. S., ambtenaar aan een der ministeriën en den advocaat mr. K. O. Jr., tengevolge eener woordenwis seling. Beide partijen bekwamen eene hoofdverwonding. De justitie stelt een onderzoek in. Uit Indië. Het verraderlijk volk. Ajermasin is een kampong op de grens van Lang- kat en Tamiang, gelegen aan het voetpad dat van Seroeway in zuide lijke richting door de Serang djaja streek naar Salahadjie loopt. Om dien weg te verbeteren en het lastige overzetten van de Ajermasin- rivier te vermijden zou door de genie een brug gebouwd worden bij ge noemden kampong. De sergeant van de genie v. E. was daarmede belast. Terwijl deze op een morgen de woning van den Datoe daar ter plaatse woon achtig verliet om naar het werk te gaan, werd hij, ongewapend als hij was, plotseling door een Atjeher die daar met twee anderen had staan praten van achteren aangevallen en iiem met den klewang vijf houwen over armen en rug toegebracht. De sergeant vloog daarop naar een dichtbij gelegen buis, ook wel de kedeh genoemd, waarvan de bewoners de zaak heel kalm hadden aangezien zonder zich er in te mengen. Nau welijks was hij echter binnen of die bewoners drongen hem er weer uit, sloten alle toegangen en lieten den gewonde, die zijne armen niet meer kon gebruiken, aan zijn lot over. Gelukkig voor hem was de aanvaller reeds verdwenen. Hij kon zich nog naar het werkvolk begeven, die niets van den aanval gemerkt en ook geen geschreeuw gehoord hadden. De dwangarbeiders maakten ten spoedigste een draagbaar en vervoer den den gewonde in allerijl naar Soeroeway, waar hij door den officier van gezondheid verbonden werd. De wonden bleken niet levensge vaarlijk te zijn, doch het been der benedenarmen is ter dege geraakt, zoodat het stijf blijven der armen niet tot de onmogelijkheden behoort. De Datoe zond dadelijk twee zijner zonen uit met gewapenden om den aanvaller, Abdul Rachman gebeeten, op te sporen, die in de Serangdjaja- streek woonachtig is. Resultaat is daarvan nog niet gekregen, evenmin als van de militaire patrouilles die op de twee volgende dagen, door den controleur begeleid, naar Ajermasin werden uitgezonden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is de le luit. J. J. Korndörffer van het 5e regt. Inf. voor een tijd van vijf jaar gede tacheerd bij het leger in Nederl.-Indië. De Amersfoortsche voptbal-club «Quick" speelde een «Friendly game" tegen een elftal te Hilversum. Hoe wel het spel met half time voor beide partijen gelijk stond, drong Quick na half time sterk op, wist de score bij haar einde op 5 1 te brengen en won den strijd. De Utrechtsche Vereeniging Ornithophilia hield op 17, 18 en 19 Dec. j.l. een internationale tentoon stelling van pluimgedierte in de ge bouwen der Fruithal en Korenbeurs aldaar. Op dezen tentoonstelling was een collectie hoenders, duiven, fazan ten, watervogels enz. geexposeerd zoo talrijk en zoo schoon als nimmer te voren op het vaste land (uitgezon derd Engeland) geweest is; niet min der dan 2800 nummers waren inge zonden. Om een prijsje machtig te worden was dan ook geen gemak- kelijken taak, te meer daar vele bui tenlanders hunne prachtigste dieren ter mededinging hadden ingezonden. Toch mocht het eenige onzer stad- genooten gelukken menigen prijs aldaar machtig te worden en viel den hoofdprijs uitgeloofd door II. M. de Koningin voor de fraaiste collectie hoenders ten deel aan den heer G. Muijs alhier, verders verkreeg genoemden heer den Eereprijs verg. zilv. medaille uitgeloofd door den Ned. Vereeniging Avicultura voor den fraaiste inzending hoenders (1ste en 2de prijzen kwamen daarvoor alleen in aanmerking) benevens Eereprijs verg. zilv. medaille voor den fraaisten Padua, verders in de klassen-prijzen voor Hoenders 5 1ste 11 2de 9 3de 8 Zeer Eervolle en 13 Eervolle ver meldingen. Den heer A. Herschel Bzn. voor hoenders 5 1ste 1 3de 3 Zeer Eervolle en 11 Eervolle vermeldingen. Den heer J. J. van der Linde 1 Isle 1 2de 2 3de 3 Zeer Eervolle en 7 Eervolle vermeldingen. Den heer G. Wessels 1 2de 3 Zeer Eervolle en 1 Eervolle vermelding. Den heer L. J. Hiddinga 1 Zeer Eervolle en 1 Eervolle vermelding. Den heer J. A. Govers 1 Zeer Eervolle en 1 Eervolle vermelding, benevens Eere prijs verg. zilv. medaille voor den fraaisten collectie fazanten en 2 1ste een 3de en een Zeer Eer volle in de klassen voor fazanten. Maandagavond halfacht is door den gemeenteraad, onder voorzitter schap van den burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, eene ver gadering gehouden, die door alle leden werd bijgewoond. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot onderhand- sche verhuring van een huis en grond aan K. Joosten alhier voor den tijd van een jaar, tegen den prijs van f 100. Het verhuurde is staande en gelegen aan de Wolfersteeg en is een gedeelte van de buitenplaats »de Hooiberg," onlangs voor de gemeentelijke gas fabriek aangekocht. Een voorstel van B. en W. tot uithreiding der gelegen heid tot gasverlichting op het raad huis werd aangenomen. In de raad zaal zal eene nieuwe ornementatie worden gemaakt en de aldaar thans aanwezige naar de secretarie worden overgebracht, terwijl ook in de ver gaderzaal van B. en W., de zooge naamde burgemeesterskamer, gaslei ding, enz. zal worden aangebracht. Naar aanleiding eener vraag van den heer Van Esveld, verklaarde de Voor zitter, dat in de raadzaal eene proef met glasgloeilicht zal worden geno men en voldoet die aan de verwach ting, dan zullen B. en W., ingevolge de door den heer Van Esveld gege ven wenk, overwegen of zij een voor stel bij den Raad zullen indienen om die wijze van verlichting ook in andere gemeente-gebouwen in te voeren, terwijl den heer Heyligers die 't aan brengen van eene betere, eenvoudige ventilatie in de raadzaal in overwe ging gaf, door den Voorzitter werd te kennen gegeven, dat de uitvoering van dat denkbeeld wel aan eenig be zwaar onderhevig was met het oog op de inrichting van het gebouw" Uithoofde zich geene sollicitanten hebben aangemeld voor de vervulling der betrekking van leeraar in de natuurwetenschappen aan de hoogere burgerschool en betgymnasium opeene jaarwedde van f2000, stelden B en W voor, hun college te machtigen eene vernieuwde oproeping van sollicitanten te doen op een tractement van f2000, plus eene personeele toelage van f500. Met dat voorstel vereenigde de Raad zich na geruimen tijd in ge heime zitting te hebben vergaderd, met 13 tegen 4 stemmen, die van de heeren Van Zijst, Prikken, Van der Want en Gerritsen. Het gezegde van den heer Van Zijst, dat bij 't zou betreuren wanneer thans reeds tot bedoelde oproeping werd besloten, nu twee tijdelijke leeraren werkzaam waren, terwijl nopens dien aan 't gym nasium door den rector gunstig was gerapporteerd en deze dat minder aangenaam zou kunnen zijn, gaf den heer Gerritsen, die nu de zaak als eene personeele beschouwde, aanlei ding om voor te stellen over 't voor stel in gesloten zitting te delibereeren, welk voorstel aangenomen werd. Na hervatting der openbare vergadering viel, zonder eenige discussie, het hier- vorenvermeld besluit. Bij de behandeling der begrooting voor bet dienstjaar 1898, besloot de Raad, ter meerdere verzekering van het toezicht op den invoer van het vee en vleesch, in beginsel tot aan stelling van een adsistent-keurmeester. In verband daarmede stelden B. en W. thans voor de jaarwedde van den keurmeester, den heer A. Overbosch, van f75 tot f125 te verhoogen en het tractement van den aan te stellen onderkeurmeuster vast te stellen op 1 100. Nadat door den Voorzitter aan de heeren Heyligers en Van Eek eenige inlichtingen waren verstrekt, werd dienovereenkomstig zonder hoofdelijke omvraag besloten. De onlangs vastgestelde verordening tot heffing der inkomsten-belasting onder ging, op vei langen van den Minister van binnenlandsche zaken eene wijzi ging van ondergeschikt belang, om aan bet voorschrift der wet te be antwoorden, en in verband daarmede werd ook in het beschrijvingsbiljet eenige wijziging gebracht. De onder wijzers F. Faber en I. van Spiegel ontvingen ieder f125 vermeerdering van tractement ter voldoening aan het voorschrift der verordening, en mejuffrouw A. P. Kleij te 's Graven hage werd op eene jaarwedde van f600 benoemd tot onderwijzeres van de school 3e soort in de Koningstraat. In de plaats van den heer G. J. Buijs, die aan de beurt van aftreding was en verzocht had niet meer in aanmer king te komen, werd tot lid der com missie van toezicht op het lager onder wijs benoemd de heer dr. J. W. Beijers, arts alhier. De Heer W. A. van de Bovenkamp werd herbenoemd tot lid der openbare gezondheidscommissie; de heeren I. Terschuur en C. T. van Beek tot leden van het burgerlijk armbestuur; de beer mr. J. G. A. van Zijst tot curator van het gymna sium de heer L. T. C. J. Rieber tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs; de heeren H. J. Croockewit, W. P. A. Garjeanne en sie van fabricagede heeren C. T. van C. T. van Beek tot leden der commis- Beek en H. W. van Esveld tot leden der commissie voor de gemeente reiniging en de heer C. Roodestein tot herschatter der huurwaarde van localiteiten waarin sterke drank in het klein wordt verkocht. Ingekomen waren o. a.verzoek van de y> Impe rial Continental Gas-Associalion" om concessie voor de gasverlichting in deze gemeente, welk verzoek, op voorstel des Voorzitters, op de secre tarie is gedeponeerd ter inzage van de leden; eene dankbetuiging van de afdeeling Amersfoort van den Neder- landschen Schutterijkaderbond «Broe derschap" voor de door den Raad toe gekende prijzen in 't door haar ge houden wordende nationaal schiet- concours; voor kennisgevingeen exemplaar van het boekwerk «Ge schiedkundige bijzonderheden van Amersfoort," door VV. F. N. van Rootselaar, geschonken door den uit gever den heer Jos. P. II. Hamers, wien, namens den Raad, dank zal worden betuigd voor de schenking; voorts de koninklijke goedkeuring op het raadsbesluit om in 1898 slechts 50°/o te heffen van het tarief voor het vuur-, haven- en tongeld en goed-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2