IEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. tlredf oj) aarde. ÏÏJJVNÊNLAND." ARTHUR HARRISON i\o. 103. Vrijdag 24 December 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. Durant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In ons nummer van I Jan. a. s. stellen wij wederom de gelegenheid open 0111 tegen betaling van 25 cents een IIEILGROET te brengen aan vrien den en begunstigers. DE UITGEVER. In een onaanzienlijke plaats, Bethle hem genaamd, werd Hij gebot en, wiens optreden een keerpunt in de geschie denis der wereld brengen zou. Wie zou het gezegd hebben, dat in die schamele doeken, zoo'n groot ge schenk aan de wereld gegeven was, dat in die kribbe zich een wereldrijk verschool dat een wereldzegen worden zou. Ja, in Israel is toen een zonne opgegaan, die straks ook der heidenen tot een licht zou worden een zon in stralen wij heden ons nog koesteren en wier vriendelijk licht met steeds helderder glansen schijnen zal, tot in lengle van dagen. Indien gij een bezoek brengt aan de hootdkerk van Engelandshoofdstad zult gij daarin een menigte stand beelden en prachtige tomben vinden. Doch van den bouwheer, diet grool- sche kathedraal, vindt ge geen stand beeld. Alleen op een steenen plaat, in den muur, onder het orgel, leest gij de wooiden zie rond. En die twee woorden, zijn het mo nument voor den bouwheer, wiens schepping zijn glorie, wiens roem dat zelfde gebouw is. Zie rond, in de wereld des geestes en gij zult bemerken, dat van voor 18 eeuwen de werking kan worden waargenomen, van dien machtigen, heiligen, goddelijken geest die in Jezus Christus was, wiens geboortefeest door de gansche christenheid gevierd wordt. Hebben de Christenen, door alle tijden heen, het getoond, dat zij nog o zoo weinig begrepen, van hetgeen door den grooten Meester was gepre dikt geworden, toch werkte des on danks diens geest in de wereld voort en deed de duisternis plaats maken voor zijn licht. Wij behoeven u slechts te herinneren aan de barbaarschheid der middeleeuwen, waarvoor is in de plaats gekomen het zooveel zachtere, leven, waarvan wij thans genieten aan de rnenschelijkheid die thans spieekt uit de wetboeken in stede van tijgerachtige wreedheid van vooi heen aan de afschalling der sla vernij, aan, doch waar zouden wij eindigen, als wij alles moesten opnoe men, dat in der eeuwen loop, door dien geest der liefde, al is gewijzigd geworden, en ook nog gewijzigd wor den zal. Of staan niet in onzen tijd, onder allerlei richtingen, mannen op, die vrij van alle egoïsme hun leven willen wijden aan het geluk hunner mede- menschenIs hun woord geen woord van vrede en liefde, te midden van den hartstochtelijken strijd, iondom ons. O! voorzeker', eens zal in alle hutten, aan allen die lijden en wan hopen de blijde boodschap vei kondigd worden, niet alleen van liet welbe hagen Gods in den mensch, maar ook dat hun aardsclie lot zal verbeterd worden. En aan de machtigen zal gepiedikt worden minder hebzucht en meer rechtvaardigheid tegenover liunne armere incdehroedeis en een opwek king tot opoflening en zelfverlooche ning ten bate van 't algemeen welzijn, zal alomme gehoord worden in den naam van Hein, die niels had, om het hoofd op ter neder te leggen. Eu als uit den strijd onzer dagen een nieuwen periode zich ontwikke len zal, zonder bloedige geboorte weeën, dan is het wederom dien zeil den geest, wien wij zulks danken inogen en die over eeuwen heen het vriendelijk bevel gedragen heeft: niet dour kracht o\ geweldmaar door mijnen geest zal het geschieden. Klimt met ons dezen bergop. Ziet, daar voor u kronkelt in de vlakte. nu eens kalm en kabbelend, dan weer bruisend en donderend dat rivierke daar. Wij kennen den weg door dien stroom afgelegd en uit de kennis van 't teirein dat hij nog doorloopen moet, is niet moeilijk in hoofdtrekken een deel van zijn verderen loop te bepalen. Dat riviertje is het beeld der be schaving die eveneens kronkelend haar weg vervolgt en nu eens kalm en dan weer felbewogen voortgaat, altijd voortgaat, zegening op zegening brengend aan liet menschelijk geslacht. Aan verstandelijke ontwikkeling, aan het in toepassing brengen van de nuttigheidsleer, danken wij het vellen der wouden, het bebouwen der aarde, het overspannen der her senen met bruggen van staal, het aanleggen van spoorwegen, het graven van kanalen, het bouwen der groote zeekasteelen, de uitvinding van loco motief en stoommachine, alzoo voor ziende in de tallooze behoeften der mensehen. De mannen, die den telegraaf uitdachten en Oceaankabels legden en de electrische vonk in last gaven, de gedachten der liefde over- tebrengen. Zij, die het weefgetouw uitvonden dat de wereld kleedt, de uitvinders der boekdrukkunst en der stoompersen, die medewrocliten om de aarde te vervullen met poësie en door wier vinding alle kennis gered en bewaart wordt voor de kinderen, die nog geboren moeten worden. Zij, die de diepten der hemelen hebben gepeild en der sterren banen beschreven die de geschiedenis der wereld hebben ontcijferd uit bergketenen en zeeën Zij, die het leven verlengd en smart gelenigd hebben. De groote wïjsgeeren en natuurkundigen, die de wereld ver vulden met licht. De groote dichters, wier gedachten de zielen hetooverden, de groote schilders en beeldhouwers, die het linnen deden spreken en aan liet marmer leven gaven [Je groote redenaars, die de wereld in beroering brachten, de groote componisten, die hun ziel uitstortten in tonen, de hel den der nijverheid, de voortbrengers, de soldaten, die streden en vielen voor recht en rechtvaardigheid, de ontelbare scharen van nuttige wer kers hen alleen komt lof en dank toe van het nageslacht, dat in rijke mate de zegeningen van zooveel arbeid geniet. Maar den hoogsten lof en den hoogsten dank komen aan U toe, Jezus van Nazareth, die ons zijt te gemoet getreden met den broedergroel en die tot de kinderen der menschen het schoone woord hebt gesprokenhebt elkander lief. Uw leven der liefde eindigde aan een kruis, dat een symbool dier liefde geworden is en waaromheen eens heel het menschdom zich scharen zal. Met uwen geest bezield is het ons mogelijk lief te hebben en te arbeiden. Zoo dan, laat ons wachten en wer ken. Laat ons moedig en vroolijk zijn houden wij ons hart geopend voor het goede, onzen geest voor het ware. Laat ons vrije levens leven. Laat ons hopen, dat de toekomst vrede en vreugde wil brengen van alle kinderen der menschen en bovenal, laat ons als ons kostbaarst kleinood bewaren de lielde tot de waarheid. «Alles tot één," galmt uit Bethle hem ons tegen en al woelt nog de zelfzucht, al verblindt nog de waan, al verdeelt nog de haat, al brandt nog het twistuur, wij wanhopen niet. Het kind in de kribbe moest opwas sen tot man, zoo ook moet de Chris tenheid van kinderlijke zwakheid rijpen tot mannelijke kracht. «Alles tot één." Ja, zij zullen val len, de scheidswaren, die den mensch van de menschlieid verwijderd houdt. Door de leden der Tweede Ka mer van Karriebeek, van Gijri, Bastert, Roessingli, Pijnacker, Hordijk, Van Vlijmen, Dobbelmann, Smeenge, Mi- cliiels van Verduijnen, Geertsema, de Boer, Verheij, Tijdeman, van der Kun, var. Limburg Stirum, Pijttersen, F. van Bijlandt, Seret, Kuyper, 't Hooft, van de Velde en Donner is bij amende ment voorgesteld een nieuw art. 7- bis op de begrooting van hoofdstuk X (koloniën) in te lasschen voor de kosten van de ontvangst van inland- sche grooten en andere persoonen uit Nederl. Indië bij gelegenheid der inhuldiging van H. de Koninging en alle verdere daarmede in verband staande uitgaven, en wel tot een be drag van f 75000, aangezien het h. i. duidelijk is, dat het op de begrooting van Binnenlandsche Zaken uitgetrok ken bedrag voor kosten der inhuldi ging niet groot genoeg zal zijn om daaruit te kunnen voorzien in het geen noodig is, om indien Indische vorsten hun hulde aan H. M. de Koningin, bij de aanvaarding der regeering, komen aanbieden, hun alsdan hier te lande gastvrijheid te kunnen bewijzen, iets wat de voor stellers in dat geval echter aanbeve lenswaardig achten. Betredende de met 1 Januari 1898 in te voeren retourkaarten met één maand geldigheid zijn door de Staatsspoorweg-maatschappij de vol gende bepalingen gemaakt zij zijn een maand geldig. 1. in binnenver- keer S. S./N. C.S.2. in verkeer met de op Duitsch grondgebied gelegen S. S. stations (inclusief Cleve)3. in verkeer tusschen de op Duitsch grond gebied gelegen stations Ellen en Em merik onderling 4 in rechtstreeksch verkeer met H. S. M.5 in rechts- streeksch verkeer met de op Neder- landsch grondgebied gelegen N. B. D. S. alsmede 6. in binnenverkeer H. S. M. Deze bepaling geldt niet voor het verkeer tusschen de op Belgisch grondgebied gelegen stations der Aiaat- schappij onderling, noch voor het verkeer tusschen op Nederlandsch grondgebied gelegen stations eener- zijds en bedoelde Belgische stations anderzijds. D. H. ENGELBERTS. 8) De blik van het jonge meisje verried vroolijke openhartigheid en levendig heid, die van den jongen man was ernstig en nadenkend, en paste goed hij de karakteristieke uitdrukking zijner vaste en fijn gesnedene gelaats trekken. Onwillekeurig zagen de beide j onge lieden een paar oogenblikken elkander lang en vorsehend aan, tot Verna van haar ongewoon gedrag bewust en in beleedigden trots, als ook in de schaamte harer zeventien jaren eene kleur kreeg en eene schrede terug trad. Tot hare moeder zich wendende, zeide zij wik weet niet op wien deze jonge man gelijken moet, op wien vindt u, dat hij gelijkt?" wOp oom George" antwoordde de moeder met veel nadruk en nog altijd den jongen man opmerkzaam aan ziende. Hij gelijkt op oom George buitengewoon opvallend, mijn kind. Is het niet dezelfde neus, hetzelfde voorhoofd, dezelfde kin? En de ge stalte Is de j ongeling eerst volkomen ontwikkeld, dan zal hij geheel en al op oom George gelijken. Ik vind deze gelijkenis is geheel buitengewoon, «Waarlijk ja, hij gelijkt zeer op oom George," riep Verna verrast uit, op nieuw een blik op het orkest slaande, wja, hij gelijkt meer op hem, dan zijne eigene zoons. Hoe zeldzaam niet waar Maar daar komt papa eindelijk aan. Wat komt u laat papa, wij dachten al, dat wij dezen nacht hier moesten blijven." "Dacht gij dat werkelijk, kind? Neem dan mijne verontschuldiging vriendelijk aan," zeide een knap, doch al grijsharig heer lachende, die zoo even de loge was binnen getreden. Het was de generaal Dairymple. »Ik had een klein vermoeden, dat het al te laat was. Gij moet er den kolonel Neville verantwoordelijk voorstellen. Hij bleef maar door praten. Nu echter, kom," riep hij den verrekijker van de leuning der loge opnemende en naar zijne vrouw toetredende. "Slechts een oogenblik, CharlesIk verzoek het u, zie dezen jongen man eens aan?" riep de dame, haar arm doordien van haren echtgenoot trek kende, die minstens vijftien jaren ouder moest zijn dan zij. De veel besproken jonge man stond nog altijd in de ruimte van het orkest, hoewel het grootste gedeelte der muzikanten de zaal «1 verlaten had. Mistress Dalrymple wees den jongen man nauwkeurig aan en zeide "Vindt gij niet, dat hij op mijn broeder George op eene buitengewone wijze gelijkt?" De generaal zette zijn bril recht en beschouwde den aangewezene opmerk zaam en antwoordde "Ik zie hem en onmiskenbaar zijn de gelaatstrekken gelijkend. Ook in de uitdrukking is eene zekere gelijke nis niet te loochenen, bijzonder wan neer uw broeder duivelsriep de generaal en liet den verrekijker op den grond vallen. "Wat is het, Charles? Ik vrees uw schouder doet u weder pijn." "O, hij steekt mij zoo. Ik geloof, wij krijgen ander weder," antwoordde de generaal «want mijn schouder steekt mij heden avond vreeselijk. Maar kom, Dora, men begint de lich ten al uit te doen. »Hoe toch die jongeman heeten 1 mag, Charles vroeg mistress Dal rymple voortgaande, die geheel en al door de frapan te gelijkenis getrof fen was. "Hij zal Tom Jones of John Robin son of Peter Smith heeten," zeide ongeduldig de door pijn geplaagde generaal, "maar wat ligt er aan, hoe hij heet." Met de hand zijn schouder betastende, die het aandenken van eene wond door een kanonschot, maar al te trouw bewaarde en zich over zijn drift schamende, ging hij voort: »Gij schijnt door de gelijkenis van dezen jongenman met uw broeder, geheel getroffen. Waarom zoo ver rast zijn over een dergelijk toeval? Veel zeldzamer is het, daar het men schelijk aangezicht uit dezelfde deelen bestaat, als voorhoofd, oogen, neus, mond en kin, dat men niet meer zulke aangezichten aantreft. De natuur is eene wonderbare kunstenares, door uit hetzelf e materiaal zulke buiten gewone verschillende beelden te kim men vormen. Ik geloof niet, dat Verna met al haar teekentalent, honderd verschillende gezichten kan teekenen." "Nauwelijks een dozijn," antwoordde deze "en zooals u weet, bestaat dit evenzoo bij de dieren. Men vindt evenmin twee volkomen gelijksoortige paarden, honden of schapen, als twee l gelijke menschen gezichten. Het is werkelijk zonderling, en ik geloof, wanneer ons oog er scherp genoeg voor was, wij zouden bij de vliegen, en muggen een gelijksoortig verschil kunnen opmerken." "Wacht even, Dora, daar is onze interessante jongeling weder," zeide de generaal. "Het is duidelijk, dat hij er op wacht, om u in het rijtuig te zien stappen. De aantrekkings kracht is zichtbaar wederkeerig. "O, ik verzoek u, Charles, vraat' 'O hem naar zijn naam? smeekte mistress Dairy mple. »lk kan u niet zeggen, hoe ik er naar verlang te weten, hoe hij heet." "Nu goed, uwe nieuwsgierigheid zal bevredigd worden," stelde de echt genoot haar gerust, hoewel hij het eene zeldzame handeling vond, en na dat hij zijne vrouw en dochter in het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1