GEMENGD NIEUWS. Onder ééne maand wordt ten deze verstaan het tijdsverloop van af den dag van afgifte der retourkaart tot en met den dag, die in de volge ide maand eeu datum draagt, die één lager is dan de datum van afgifte b.v. een retourkaart aftegeven 5 Januari is geldig tot en met 4 Febr. Verder wordt opgemerkt, dat een retourkaart af te geven op den lsten eener maand, geldig is tot, en met den laatsten dierzelfde maand en ver volgens, dat een retourkaart, afgegeven 30 Januari, geldig is tot en met 28 Februari, en een retourkaart afge geven 31 Januari eveneens tot en met '28. resp. 29 Februari. Met medeweten van H. M. de Koningin-Regentes, den luitenant- generaal K. van der Heijden, als buitengewoon eere-voorzitter; den Vlag Officier J. A. Vandevelde, als eere-voorzitter; den HoogEdel Gestr. Heer M. Willemsteijn, oud-kolonel, hoofd-intendant der militaire admini stratie van het N. I. leger, als ge nerale penningmeester, maakt het Loco Hoofd-Comité, gevestigd te Am sterdam, aan alle oud-strijders van Land- en Zeemacht van Insulinde bekend, dat genoemd Loco-Hoofd- Coinité het plan ontworpen heeft, bij gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin een symbool te schenken aan 's Rijks Museum bestaande uit eer. vaandel, waarin de driekleur met Oranjewimpel en het Koninklijke wapen vereenigd, vermel dende de gedane expeditiën in Insu linde van af 1813 tot en met 31 Augustus 1898 en gaande vergezeld van een alburn, waarin alle handtee- keningen calligraphisch zullen voor komen van hen, die aan dit vaandel hun vrijwillige bijdragen zullen ge schonken hebben. Daar dit vaandel en album zullen uitgaan, zoowel van den hoogsten opper-officier als van den minsten oudstrijder, twijfelt het comité niet, of ieder Nederlander zal er mede ingenomen zijn en dit toonen, door de lijsten met hun handteekening te bekrachtigen. De lijsten zullen ter teekening lig gen bij de burgemeesters, de betaal meesters en ontvangers der verschil lende gemeenten. De gelden welke overblijvon, na aftrek der kosten van vaandel, album enz., zullen onder het beheer van den generalen penningmeester blijven en door een nader te benoemen com missie, bestaande uit hoofd- en andere officieren, bestemd worden tot het stichten van een fonds voor weduwen en weezen van alle oudstrijders van land- en zeemacht van Insulinde. Gelden, registers, enz. kunnen ook opgezonden worden aan den penning meester van het loco-hoofd-comité F. W. Wagner, 2e Van Swindenstraat, 29, Amsterdam. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. B. H. Haga, Doopsgezind predikant te Nijmegen, hoopt op Tweeden Kerstdag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk hier. Tot adjunct-opperbrandmeester is benoemd de heer J. C. van Eijber- gen, tot dusver brandmeester van spuit 1. De hier in de vorige week ge houden eerste winter-collecte voor de Ned. Hervormde diaconie heeft op gebracht f555.90. Onze stadgenoote mej. J. L. Wolter is met ingang van 1 Jan. benoemd tot leerares in den zang aan de Meisjesschool hier en zulks ter vervanging van den heer M. W. Petri, die wegens drukke bezigheden als zoodanig bedankte. Het Hoog Militair gerechtshof deed Dinsdag uitspraak in de appèl zaak van den huzaar G. J. J.. van het le regiment huzaren hier, die in eerste hier instantie door den Krijgs raad te Arnhem werd vrijgesproken van hem ten laste gelegde mishandeling van den agent van politie L. Koo- man te Amersfoort in den laten avond van 21 Augustus gepleegd. Het Hof achtte het aan den be klaagde ten laste gelegde feit niet alleen wettig, maar ook overtuigend bewezen, welke conclusie bij een breed gemotiveerde sentendie werd rijtuig geholpen had, ging hij naar den jongen man toe. Deze leunde nog tegen den gaslan taarn en het licht viel vol op zijn persoon. Wordt vervolgd.) gegrond, verklaarde hem dus schuldig aan wederspannigheid, welke eenig lichamelijk letsel ten gevolge heeft gehad, en veroordeeld hem tot negen maanden gevangenisstraf. De reserve-sergeant L. Tavajee van het 5e Regiment infanterie heeft met gunstig gevolg het examen afge legd voor den graad van vaandrig en zal tot eene benoeming als zoo danig bij den Minister van Oorlog in aanmerking worden gebracht. De soldaat E. Visser van het 5e regiment infanterie, in het bezit van een diploma dat hij met gunstig gevolg een cursus bij de Amsterdam- sche Huishoudschool heeft doorloopen, is door den kolonel regiments-com mandant bevorderd tot korporaal-kok. De jongelingen P. M. S. van Leeuwen en J. F. G. Brevée hebben eene verbintenis aangegaan als ad- spirant-vaandrig voor het reserve-kader bij het 5e regiment infanterie. Bij Kon. besluit is aan den eervol ontslagen sluiswachter C. van Aken, te Amersfoort, een jaarlijksch pensioen toegekend van f 402. Naar wij verner ien heeft het bestuur der Sociëteit «Amicitia" collectief ontslag genomen en zal op eene Dinsdagavond te houden alge- meene vergadering een nieuw bestuur worden gekozen. Gistermorgen is een felle uit slaande brand ontstaan ten huize van den groentenhandelaar H. Hoogeveen aan den Soesterstraatweg, in de na bijheid van »het Heuveltje," vermoe delijk doordien vonken uit een ge- scheurden schoorsteen afkomstig, de stroodokken waarmede het dak was voorzien, hadden aangetast. Het huis brandde geheel af, terwijl ook een gedeelte van den inboedel een prooi der vlammen werd. Al het verbrande was tegen brandschade verzekerd. De zoodra mogelijk aangerukte brandweer, die het water over een afstand van circa 400 Meters, uit het balkengat van den heer Knoppers, moest aan voeren, wist een hooijmijt, benevens twee onlangs nieuwgebouwde, nog niet verzekerde houten schuren te behouden. Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat de lotelingen van de lichting van 1898 die vóór hunne inlijving bij de militie roet gunstig gevolg een examen afleggen, volgens onderstaand pro gramma, voor zoover zij daartoe ge schikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, zullen kunnen worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Het programma van examen is vast gesteld als volgt le. Het schrijven van een goede leesbare hand. 2e De kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te ver vaardigen opstel. 3e. De vier hoofdbewerkingen der rekenkunde, met geheele getallen. 4e. De kennis van het Nederland sche stelsel van maten en gewichten. 5e. Eenige bekendheid met de Vaderlandsche Geschiedenis. 6e. Voldoende kennis der aar drijkskunde van Nederland. Het examen wordt gehouden bij het 5e Regiment infanterie te Amers foort. De lotelingen die tot het examen wenschen te worden toegelaten, be- hooren zich daartoe vóór 20 Januari 1898, schriftelijk te wenden tot den Kolonel commandant van voornoemd regiment. In de schriftelijke aanvrage behooren de lotelingen te vermelden hunnen naam, hunne voornamen, hunne woon plaatsen, alsmede het wapen of het korps waarbij en het garnizoen of de garnizoenen waarin zij bij voorkeur hunne rnilitieplicht wenschen te volbrengen. Verzoeken om deelneming aan het examen die na gemeld tijdstip wor den ingezonden kunnen niet meer worden aangenomen. Post- en Telegraafdienst. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Amersfoort brengt ter algemeene kennis dat zijn kantoor op den a.s. Nieuwjaarsdag voor het publiek zal zijn opengesteld als op werkdagen. Wat den dienst der pakketten en de invordering van gelden op quitan- tiën betreft, wordt evenwel de Nieuw jaarsdag beschouwd als Zondag. Amersfoort, den 27. Dec. 1897. De Directeur voornoemd, SCHMITZ. Een roovershol gezuiverd. De politie van Parlermo heeft een talrijke bende booswichten in handen gekregen, tengevolge van de verkla ringen van een klein meisje. Dit kind had in eene grot op het landgoed Lagana, in den omtrek der stad iemand levend zien begraven Zij had dit thuis verteld, maar haar werd onder allerlei bedreigingen ver boden er iemand over te spreken, zoozeer was men er voor weerwraak der bondgenooten beducht. Toch had de hoofdcommissaris argwaan gekre gen en zond een zijner speuragenten op het bedoelde huisgezin af, die met allerlei listen en kunstgrepen er in slaagde het kind uit te hooren. Toen vader er achter kwam, dat het meisje «geklapt" had, maakte hij zich uit de voeten en men heeft sedert niets van hem vernomen. De eerste die op het zeggen van het kind in hechtenis genomen werd, legde op zijne beurt belangrijke ver klaringen af en van lieverlede kreeg men kennis van eene uitgestrekte vereeniging boosdoeners welke over het geheele eiland hare vertakkingen had Men spreekt van zeventig per sonen, waarvan sommigen door hun opzichtige pracht en groote uitgaven in koffiehuizen enz. reeds eenigen tijd de aandacht haddan getrokken. Het opperhoofd der bende moet een bekend, koopman zijn, ridder der Italiaansche Kroonorde. De bende legde zich toe op het oplichten van gegoede lieden, wier familie zware losprijzen konde betalen, afdreigingen, het fabriceeren en in omloop brengen van valsche banknoten enz. Zoo had zij niet lang geleden een halven ton «verdiend" door een meisje te schaken uit eene familie van millionaire. Er zijn tot nog toe 64 personen in hechtenis; allen waren voorzien van wettelijke vergunning om wapens te dragen. Reeds is gebleken, dat een herbergier, twee koetsiers en een bakker, voor eenigen tijd omgebracht, leden der bende waren, wier dood besloten werd omdat zij ontevreden met hun aandeelen in den buit, ge dreigd hadden de politie te waar schuwen. De namen dergenen, die het «vonnis" voltrokken, zijn thans bekend. Broodeters. Het is niet onaardig, volgens de bestaande gegevens, na te gaan waar de meeste en waar de minste brood eters verblijf houden zegt de Vlaam- sche Bakkersgazet. Een Portugees verbruikt gemiddeld per jaar 176 pond brood. Een Spanjaard 413 pond per jaar, en toch is Spanje een land waar weinig tarwe wordt verbouwd. In Hongarije, waar uitgestrekte graanvelden worden gevonden, wordt gemiddeld 361 pond per inwoner worden verbruikt. Slechts 143 pond is genoeg voor een Duitscher, 165 voor een Deen, en de Rus bij wien de meeste tarwe wordt verbouwd, heeft genoeg aan 99 pond per jaar en per persoon. Een Belg eet 278 pond, een Amerikaan 357, een Zwitser 418, een Italiaan 310, een Hollander 283, een Engelsch- man 352 pond. De grootste broodeter is de Fransch- manhij gebruikt ongeveer 2 pond per dag, of 705 pond per jaar, waar uit blijkt dat niet de opvoedingsge woonte, maar wel het klimaat invloed uitoefent op het broodeten, want op het Scandinavische schiereiland ge bruikt iedere bewoner slechts 56 pond per jaar. Zulks moet ons niet verwonderen, want in koude landen zijn meelspijzen minder verwarmend voedsel en heeft men aldaar meer vetachtige spijzen noodig om tegen de koude bestand te zijn. Als bewijs daarvoor kan dienen de Laplander, die nimmer meelspijzen gebruikt doch gemiddeld zeven pond walvisch- of zeehondenvleesch met traan verorbert; en dat de Rus zoo weinig tarwe eet, is volstrekt niet te verwonderen, want de Russen ver orberen alles wat maar vetachtig is, zooals talk, vetkaarsen, gekookte die renhuiden, enz. Over 't algemeen is de Rus niet kieschkeurig op reuk en smaak en kan het hem weinig schelen waar mede hij zijn maag vult, als het maar verteerbaar is, en kornt slechts de voeding door middel van brood in Rusland alleen voor in de beschaafde klassen. Slaap eu gewoonte. Slaap hangt veelal van gewoonte af. Zoo zal een oud-artillerist dikwijls kalm slapen, terwijl het kanon in zijn nabijheid dondert; men vertelt van een ingenieur, die rustig insluimerde binnen in een stoomketel, terwijl z'n collega's bezig waren den buitenkant met zware hamers te bewerken, en de rust van den molenaar wordt in 't geheel niet gestoord door 't geraas van zijn molen. Geluid verliest zijn invloed op zulke naturen en wat voor anderen een ondraaglijke ergenis zou wezen, wordt door hen niet eens waargenomen. Voerlui slapen op hun paarden en koetsiers op den bok van hun rijtuig. Gedurende een gevecht op den Nijl waren sommige Engelsche matrozen zoo uitgeput, dat ze te midden van 't oorverdoovend gebulder van het geschut op dek in slaap vielen. Ja, zelfs de stilte kan in sommige gevallen iemand wakker maken, waar leven dit niet vermag. Zoo gebeurde het, dat, toen men een molen liet stil staan, op dat geluid den mole naar niet zou storen, deze oogenbiik- kelijk ontwaakte en den slaap niet weer kon vatten, voordat zijn molen aan den gang was. Om dezelfde reden werd de chef eener groote ijzerfabriek, die vlak bij zijne fabriek woonde en gewoon was rustig te slapen te mid den van het gehamer en geklop zijner machines, altijd wakker, zoodra het leven ophield in den nacht. Men heeft ook vaak opgemerkt, dat iemand, die in slaap valt onder 't lui den van een kerkklok al den tijd dién hij slapende doorbrengt, dat geluid blijft hooren en wakker wordt, zoodra het ophoudt. Maar in dat geval kan de slaap niet diep zijn geweest, anders zou hij 't geluid niet vernomen hebben. Gouddorst. De dorst naar goud heeft vele duizende naar het ijzige Alaska ge dreven. Nu drijft de honger de goud zoekers weer weg van de plaats, waar zij dachten hun geluk te vin den. Ontzettend zijn de berichten over den hongersnood, die er heerscht in de goudstad van Klondyke, in Dawson City. Men vecht, ja, men vermoordt elkaar voor brood en vleesch. Bijna drieduizend menschen zijn op weg gegaan om langs een moei lijken pas, over gevaarlijke gletschers, een vermoedelijken dood te vinden, maar een zekeren dood te ontvlieden. Vele goudzoekers zijn even arm, ja, nog armer, dan zij gegaan zijn uit hun vaderland, weer uit het goudland ver trokken. Nu komt ook nog het bericht, dat de stoomboot «Cleveland," die met passagiers en levensmiddelen naar de goudvelden van Klondyke onderweg was, aan den Westhoek van het Vanc Couvereiland schipbreuk heeft geleden, waarbij 22 personen verdronken. Auierikaansch. Er was eens 't is een anecdote, waarin het verhaald wordt een examinandus die op alle vragen, hem door de examinatoren gedaan, ten antwoord gaf«niets gemakkelijker dan dat". «Niets gemakkelijker dan dat" zie hier de woorden, die in gulden let teren gebeiteld mochten worden in den gevel van het «Independent Me dical College" te Chicago, een model- hoogeschool voor de genees en heel kunde. Er behoeft waarlijk bij het bestaan van dergelijke instituten in Amerika geen gebrek aan geneesheeren wij schrijven opzettelijk niet ge neeskundigen te heerschen. Tegen betaling van 75 tot 200 dollar kan iedereen, die een klein beetje verstand van geneeskunde heeft en nog minder van de heelkunde weet, zich in den tijd van zes maanden te Chicago een diploma verzekeren, dat hem in staat stelt als een dokter van zessen klaar te gaan praktiseeren. «The Independent Medical College" wordt gevonden in het Volks-Instituut in de Van Buren Leavitt's straten. In een ons toegezonden uitknipsel van een Amerikaansch blad vinden wij enkele bijzonderheden omtrent deze vreemdsoortige instelling, welke wij om der curiositeitswille onzen lezers niet willen onthouden. Het grootste deel van de vertrek ken van het College worden inbeslag genomen door een drukkersleerling en een stenograaf, die waarschijnlijk hun medewerking verleenen voor de opge- schroeide en uitvoerige prospectussen en citculaires, die de wereld worden ingezonden. Het overige wordt ge daan door dr. J, Armstrong, den voorzitter en penningmeester van het College. Komt men bij den doctor om in lichtingen, dan zet hij op zeer vrien delijken toon uiteen, welke factoren er voor het diploma vereischt woraen. De eerste factor is geld. Het liefst heeft men, dat de vereischte som in eens wordt betaald, maar is de student door samenloop van omstandigheden wat platzak, wordt hem wel eenig uit stel toegestaan. De tweede factor is een weinigje, een heel klein weinigje kennis van de geneeskunde «Onze examens zijn niet streng", zegt de doctor, als men hem vertelt, dat men totaal een leek is in het «vak van medicijnen" en toch zich zoo spoedig mogelijk aan de praktijk wenscht te wijden. «Als gij maar een beetje hebt gestudeerd, behoeft gij hier waarschijnlijk niets meer te leeren" zegt dr. Armstrong. «Wij geven bij voorkeur onzen studenten onderricht in de leer der vergiften en in de middelen, zich tegen het gebruik daarvan te beschermen. Ook waarschuwen wij hen er wel voor, in 't begin niets aan chirurgie te doen. Ik sta u borg, dat wij u binnen zes maanden een diploma kunnen uitreiken, waardoor gij een lucratieve praktijk kunt verkrijgen". Dan haalt de doctor een boekje voor den dag ter grootte van een zakeditie van Gulliver's reizen. Dit boekje zegt hij behelst in een notedop de kunst om alle ziekten en wonden te genezen, van longtering tot een vloobeet. De boeken in andere hoogeschoien gebruikt, bevat ten te veel, dat van geen belang is. Als een student dit kleine boekje onder de knie heeft, hetwelk in een paar weken het geval is, ook al komt hij rechtstreeks van achter den ploeg, is hij meer waard, dan wanneer hij al de dikke boekdeelen uit een bibliotheek van buiten heeft geleerd. De docter laat ook een leerboek over anatomie en physiologie zien, dat hij een wonder noemt; het is niet dikker dan een sneedje brood met ossentong belegd en geeft aan, hoe men een mensch met succes op alle plaatsen kan kerven. «Onthoud evenwel dat men niet met de heelkunde moet beginnen. Eveneens zou ik u niet raden, in dezen Staat te praktiseeren, want de wetten, zie je, de wetten zijn hier nog al zonderling. Michigan is de beste Staal voor onswij hebben daar veertig of vijftig gegradueerden. Wij hebben eveneens gegradueerden in Indiana, maar ons diploma wordt niet in alle Staten erkend." Ten slotte geeft Dr. Armstrong den studenten, die zich als leerlingen van het college willen laten inschrijven, een lijst van de professoren die aan zijn model hoogeschool les geven. Het lijstje telt '22 namen. Bovenaan prijkt die van den hier te lande wel bekenden kwakzalver Zwigtman van Noppen. Kosteloozc waarschuwing. Inkomsten-belasting. De Gemeente-ontvanger van Amers foort brengt ter kennis van de be lastingschuldigen, die hunnen aanslag over het dienstjaar 1897 nog niet hebben aangezuiverd, dat na verloop van de earste helft der volgende maand tot eene vervolging moet wor den overgegaan. Amersfoort, den 23. Dec. 1897. De ontvanger voornoemd J. C. LEINWEBER. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 16 Deo. Aalt, z. van Aalt Over- eem cu Stoffelina van Veen. Govert Adriaan, z. van Govert Mnijs en Adriana Wilhelraina Wolbers. 17 Dec. Maria Alijda, d. van Jan Pot eu Gijsberta Petronella Hlack- stone. Janna Antje d. van Hendrikus van der Wal en Lena van Leeuwen. 18 Dec. Timotheus Andrianus z. van Casper van Dijk en Maria hakker. 20 Dec. Antonius Jacobus, z. van Mijndert Pijpers en Beatrix Hol. 21 Dec. Petronella Her- mina, d. van Gijsbertus Verschuur en Cor nelia van Geijn. 22 Dec. Johanna Her- mina, d. van Bart Ruitenberg en Johanna Hermina Gerdingh. Getrouwd: 22 Dec. Gerrit van de Kraats en Heudriaa van Beekhoven. Overleden: 13 Dec. Helena Maria Jan- seu 64 j. wed. van Michael Lagerwey. 16 Dec. Marinus Voer 3 j. Cornelia Maria Allers 2 j. 18 Dec. Geertruida Arlor 9 m. 19 Dec. Maria van Loveren 23 m. 20 Dec. Alijda Tommel 2 j.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2