NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. ARTHUR HARRISON. BINNENLAND. Woensdag 29 December 1897. Zes-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATEIIDAG. FEUILLETON. i\o. 104. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Men zal zich herinneren, dat de bekende vereeniging Ethnike Iletairia feitelijk moet beschouwd worden als de oorzaak te zijn van den oorlog tusschen Griekenland en Turkije. Want zij was het, die verschillende troepen over de grenzen zond en aldus een oorlog onvermijdelijk maakte, indien Turkije althans zijn rechten niet met voeten wilde laten treden. Ter rechtvaardiging van het optre den van dit geheime genootschap is thans een brochure uitgegeven, waar aan de volgende bijzonderheden ont leend zijn. Het bestuur verklaart, dat de grond vesters der vereeniging officieren zijn geweest en de voornaamste kracht berustte bij het leger. Het doel der Ethnike Iletairia was het vereenigen van alle Hellenen tot één nationalen Bond. Eenige weken vóór den tocht van kolonel Vassos heeft de vereeni ging eene geheime memorie gezonden aan den koning, waarin de toestand van bet leger werd blootgelegd en bet nemen van maatregelen weid aanbevolen, zooals de toestand in het Oosten die eischte. Na den tocht van Vassos gaf de vereeniging te kennen, dat zij zich zou onderwerpen aan de besluiten der regeering. Van dat tijdstip af begonnen de betrekkingen met den heer Delyannis De brochure maakt een lang onderhoud openbaar, het welk een vertegenwoordiger van de Ethnike Iletairia met den minister president beeft gehad Beslist woidt beweent, dat de heer üelyannis m dat onderhoud niet alleen zijn goed keuring heeft gegeven tot liet vormen van ongeregelde benden, maar ook het optrekken dier benden met onge duld tegemoet zag. Een protocol van den ministerraad, in deze zelfde brochure opgenomen, constateert, dat de ministers in een kabinetszitting van 12 Maart 1897 DOOK D H. ENGELBERTS. 9) Verna nadenkende, waarom hij die standplaats had opgezocht, beschouwde hem, zelve in de schaduw gehuld, nauwkeurig, terwijl haar vader naar hem toetrad. De gestalte, die zij daar voor zich zag, was hoog opge schoten en slank, doch edel in alle proportien, en zooals mistress Dal- rymple zeide, veel belovend, wat eene krachtige ontwikkeling betrof. Het hoofd was schoon gevormd en het was of de groote, geestige oogen in het bleeke aangezicht, haar altijd nog in het donkere van het rijtuig aan staarden. Niettegenstaande dit alles merkte miss Dalrymple ook op, dat de rok van den jongen man er zeer afgedragen uitzag, dat hij zijne viool kist in de bloote handen droeg, en zijn pantalon alle kenmerken aantoonde van langen dienst. Een oogenblik besloten, om aan de Ethnike Iletairia uit de militaire magazijnen 500.0Ü0 patronen te leveren, welke patronen werden afgestaan aan de vertegen woordigers der geheime vereeniging in Thessalië. Bovendien gaf de minis ter van oorlog bevel aan de militaire overheden, om aan de Ethnike Iletairia af te staan wat zij noodig mocht hebben. Twee officieren van het leger, Mylonnais en Kapsalopulo wer den, met toestemming van den minis ter van oorlog, door den heer Delyannis aan de vereeniging toegevoegd, ten einde het bevel over de verschillende benden op zich te nemen. Deze officieren werden op den dag voor den slag bij Domokos door den kroonprins in de linie geroepen. De brochure noemt de namen van een dertigtal officieren, die in den oorlog gevallen zijn en tot de Ethnike Iletairia behoorden; zij sluit met de mededeeling, dat de vereeniging tè beschikken had over een bedrag van 1,200.000 drachma's. Er is nieuws uit het verre Oosten, een nieuws echter, dat nog bevestigd moet worden en zeer aan twijfel onderhevig is. De Engelschen zouden Chemulpo bezet hebben. Chemulpo is een vrij belangrijke haven op de kust van Korea, en is maar weinige mijlen verwijderd van Seoul, de hoofdstad van bet Koreaariselie konin krijk. Daar Korea, na den klutsten oorlog en ten gevolge daarvan, onder hel protectoraat van Japan is geplaatst, zou een bezetting ei van dooi de Engelschen er op wijzen, dal er een overeenkomst bestaat tusschen de kabinetten van Tokio en Londen. Voor liet oogenblik echter ontbreekt nog de bevestiging van de waai le id dezer derde bezetting, men zou kunnen zeggendeze derde schending van het volkenrecht. Weliswaar kruiste het Engelsch eskader in de laatste dagen in den omtrek van deze haven, maar dat is geen buite igewoon feit in de tegenwoordige omstandigheden, had zij den jongen man, die zoo op vallend op haar oom geleek, met be langstelling aangezien, maar deze armoedige kleeding koelde hare be langstelling geweldig af, en zij begon zich beleedigd te gevoelen, door de bewondering van een mensch, dien zij het recht daartoe in het geheel niet toestond en zocht den jongen muzikant uit hare gedachten te ver bannen. De naam van den jongen man is Arthur Harrison, me lieven,» berichtte de generaal zijne vrouw en dochter, terwijl hij in het rijtuig stapte. «Arthur Harrison, zoo ik hoop, zijt gij nu ge rust gesteld, dat hij geen bloedver want van u zijn kan.» »Ik dacht er geen oogenblik aan, dat hij een bloedverwant was. Ook heb ik den naam Arthur Harrison nooit in onzen familiekring hooren noemen. Maar het blijft zeer merk waardig, dat hij op mijn broeder George en mijn vader zoo buitenge woon gelijkt. Hij heeft geheel en al de gelaatstrekken der Cunningham's. en daarom behoeft men nog niet te gelooven aan een bezetting van Cbemuplo. Maar evenmin behoeft men de onwaarschijnlijk er van te betoogen. Engeland moet, dat is duidelijk, een steunpunt verlangen, dat noordelijker ligt dan Hongkong en Shanghai, welke alleen de kust van Midden China beheerschen. Doch zouden de Engelschen wel Chemulpo als het meest geschikte punt daarvoor beschouwen? Dat zal dc tijd leeren. Maar boe dat alles zij, de Cliinee- sclie quaestie is op het oogenblik zeer ingewikkeld. Van alle kanten dringt men op liet groote Hemelsche Rijk aan, Duitschland, Rusland, Enge land en Frankrijk, zij allen eischen er bun deel vari, verlangen er een havenplaats, een »sleer van invloed," een riviermond, die zij beheerschen willen. En ondertusschen geven zij er niet om, wat de groote Heer te Peking en zijn ministerraad zeggen, maar zij zien alleen elkander naai de oogen; China is voor ben de buit, waarvan zij allen plukken. Eigenaardig is de stemming, die zich nu openbaart in Duitschland. De openbare meening daar toont zich thans eenier ontevreden, ongerust over al bet lawaai, dat er gemaakt is van de bezetting van Kiao-Tcliow en bet vertrek van liet Duitscbe es kader onder prins Heinricb. Er zijn bladen in Berlijn, welke doen opmer ken, dat vorst Von Bismarck, die eigenlijk de koloniale politiek in Duitschland beeft ingevoerd, daarover lieel ander: dacht; dat bij ui-i met gioot gerucht ie plannen iu 'i licht stelde, die hij overdacht; dal hij in stille werkte en meestal ineens de wereld verbaasde door haar t« plaat sen voor een voldongen fi-it. en dus eiken tegenstand nutteloos maakte, «De «nieuwe koers" denkt daarover anders. De vraag is maar, zeggen velen, of het wel in 't voordeel van het Rijk is. De handel slaat alarm, de bondgenooten maken zich boos. Volgens de Foss Zeil. is men in III. Het vermoeden van miss Dalrymple, dat Arthur zich onder den gaslan taarn geplaatst had, om haar nauw keuriger te kunnen beschouwen, was niet onjuist. Het beeldschoone gelaat, dat de jonge man over de loge leuning had zien buigen, had hem verrast en met bekoring vervuld. In al de twin tig jaren van zijn leven had hij zulk een schoon vrouwengelaat niet aan schouwd. Toen hij de jonge dame de loge had zien verlaten, kon hij den wensch niet weerstaan, haar nog éénmaal te zien. Daarom ging hij haastig door eene zijdeur naar het voorplein, waar de rijtuigen en tile stonden. Hij beschouwde haar toen zij aan de zijde haars vaders de breede, met tapijten belegde marmeren trap pen afging en volgde haar toen zij het rijtuig besteeg. De slanke, liefe lijke gestalte in het bevallige witte kleed, met eene roode rosette ver sierd, verscheen hem buitengewoon bekoorlijk. De lichtroode hoofdbe dekking liet het fijne, ovale brunette gelaat met het liefelijkste incarnaat Oostenrijk zeer verbitterd tegen de Duitschers wegens hun campagne in China. Spoorwegongeluk. Tegen bet eind van het jaar is het niet ongewoon, dat nog een of ander groot ongeluk gebeurt. Een of andere spoorwegramp omstreeks Kerstmis is haast regel. 't Was nu in Frankrijk, dat zoo danig ongeluk voorviel, en wel in den Kerstnacht, bij bet station Péage de Rousillon, niet ver van Vienne (dep. Isère). De sneltrein No. 10 van Marseille naar Parijs moest, wegens onklaar worden van de locomotief, onderweg blijven staan, en een andere trein, No. 20, die 20 minuten later was vertrokken, is daar met een vaart van 70 kilometer per uur tegen den stilstaanden trein aangereden. Een goederenwagen en twee wag gons le kl. werden verbrijzeld, en drie reizigers, die in laatstgenoemde wagens zaten, werden gedood. Veertien andere passagiers werden gewond, verschei- denen zeer zwaar. Naar de oorzaak van de botsing is een onderzoek ingesteld. De berichten daaromtrent zijn zeer verschillend. Volgens sommigen was het mist, waardoor de machinist van den twee den trein de waarschuwende semen niet zag; maar vele passagiers ver klaren dat er geen mist was. Volgens anderen zou de chef vau bet voor gaande station zijn plicht hebben verzuimd; maar gelijk gezegd is, men w a nog niets met zekerheid. Dit Kerstuiisongeluk beeft natuur lijk iu Frankrijk groot opzien en onder de betrekkingen der dooden O» gewonden groote verslag. nlieid gewekt. Van het Paleis Soestdijk zijn uit de Tilburgkamer verscheidene voorwerpen naar bet bijzonder liuis- en de schitterende donkere oogen op het werkzaamste uit komen. In zijne ijverige bewondering was Arthur, bijna zonder het te weten, een paar sehre- den naar voren getreden en had zich tegen den gaslantaarn geplaatst, en zoo volgden zijne blikken de jonge schoonheid, tot zij in het rijtuig trad. Hij ondervond eenige verlegenheid, toen hij den heer, die haar geleidde, naar zich toe zag komen, want hij verwachtte eene terechtwijzing over de vrijpostigheid van zijn gedrag. Doch hij ontving er geene. De oude heer vertoonde bij al het statige van zijn uiterlijk tevens eene welwillende vriendelijkheid en vergenoegde zich, om op eene beleefde wijze en met verontschuldiging, hem naar zijn naam te vragen. Het verlangen dien te kennen motiveerde hij daarmede, dat zijne echtgenoote, door eene opval lende gelijkenis van den jongeling met een barer bloedverwanten dien levendig wenschte te vernemen. Arthur vond dit verlangen zeer zonderling en stond nog eenige minuten, nadat het rijtuig weggereden was, in gedachten verloren op dezelfde plek. Eindelijk wekte liij zich uit archief van H. M (je Koningin over gebracht. Te Baarn hebben de gezamen lijke schilders gezellen hun patroons verzocht het loon met twee cent per uur te willen verhoogen, aan welk verzoek, te beginnen met 1 Januari a. s., door de patroons gevolg zal worden gegeven. Tot lid der Eerste Kamer, vaca- ture-Wertheim, is door de Provinciale Staten van Noord-Holland gekozen jhr. mr. J. H. Rutgers van Rozen burg. Geheimhouding Bedrijfsbelasting. Toen de wet op de bedrijfsbelas ting in de Tweede Kamer werd be handeld, waren zoowel de Kamerleden als de Minister van Financiën liet er over eens, dat aangiften en aanslagen een bepaald geheim moesten blijven en als zoodanig moesten worden be handeld. Zelfs vreesde men dat de burgemeesters bij de gebruikelijke af kondiging der kohieren daaruit gege vens zouden putten voor de aanslags regeling hunner plaatselijke belastin gen, en maatregelen werden genomen en voorschriften gegeven om dit te voorkomen. Wat is nu echter het geval iu een onzer groote steden? fn de commissie van aanslag en in bet college van zetten dier gemeente hebben twee raadsleden zitting en deze beide heeren zijn ook aan ge wezen als leden der commissie voor de plaatselijke belastingen. Wordt nu een belastingschuldige m de bedrijfsbelasting, hetzij door eigen aangille of niet afwijking daar van verhoogd, dan volgde meermalen, dat ook zijn aanslag in dc plaatse lijke belastingen weid gewijzigd ju. zeil» wor.lt ons medegedeeld, dat aan iemand, die zich bezwaard gevoelde met zijne aanslag in die belasting, werd toegevoegd«en u is voor zoo zijne droomerij op, en eene lichte kleur krijgende over zijn onwelvoege- lijk gedrag tegenover de jongedame, wendde hij zich naar de tegenoverge stelde zijde van die, welke het rijtuig had ingeslagen. Hij verliet de breede, helder verlichte, door prachtige ge houwen omgeven straten, van het rijke, elegante gedeelte der stad, waarin zich het theater bevond, en sloeg een meer eenvoudiger en armoe diger weg in. Hij had iu het eerst snel geloopen, maar van lieverlede werd zijn gang langzamer, en zijn hoofd boog zich op de borst, terwijl hij opnieuw in droomerij verviel. Hij dacht aan het schoone meisjesgelaat, dat zulk geweldigen indruk op hem uitg.-o.k-a had. Arthur had menigmaal bekoor lijke meisjesgezichten gezieu, ja, zelfs vele, maar niettegenstaande al het bekoorlijke, had geen een nog een bijzonderen indruk op hem uitge oefend, en hem langer bezig gehouden. Hij was inderdaad niet spoedig opge wonden en in het geheel niet senti menteel. Doch hedenavond was hij het wel, toen hij zijne gedachten onwillekeurig altijd weder tot de brunette jonge dame zag terug keeren. f Wurdl vervotyd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1