BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN. weder instellen van blokkades. De bodem schijnt in zekere mate wel bereid te zijn voor ernstige en praktische onderhandelingen tot het doen ophouden van den bestaanden onvoordeeligen toestand van krijg voering en verwoesting, in zoo verre als de Atjehers, zelfs nadat zij dooi de Britsche regeering in den steek gelaten zijn, gereedelijk een terugkeer tot Britschen invloed of bescherming welkom zouden heeten, terwijl het niet moeilijk aan te nemen is, dat de regeering in Den Haag eigenlijk gaarne bevrijd zou zijn van haar kostbaren en onvoordeeligen last, zoo dit op zakelijke wijze gebeuren kan. De factor van prestige, is zeker, vooral bij handelingen met inlanders, zeer ernstig, doch zou er in het tegen woordige geval na vijf en twintig jaren van niet geslaagden oorlog, veel van verloren gaan, zoo de overdracht plaats heeft na speciale onderbande lingen, die eene overeenkomst tus schen de Britsche en Hollandsche regeeringen ten gevolge hebben? Mocht de gewenschte overeenkomst gesloten kunnen worden, dan kan niet de minste twijfel bestaan, of onder de vrijzinnige en veilige leiding van Gioot-Bretannië, zouden handel beschaving, evenals in Perak. enorm toenemen, zeeroof zou, als op de Ma- leische kust eene kwestie van oude geschiedenis worden, en het land zou toegankelijk gemaakt worden door wegen spoorwegen. Veel van den ban del moet nu over Penang gaan, doch er heerscht groote onzekerheid oveiligheid in het financieele, en het vervoeren van goederen en producten Kolossale geldsommen zijn absoluut verloren door de troebelen, die nu zoo lang geduurd hebben. De tegen woordige staat van zaken verschaft ongetwijfeld winstgevenden bezigheid aan een groot korps ambtenaren, en het voortduren van zelfs den tegen woordigen on bevredigenden toestand der Hollanders aan deze kust, is voor hen /.een voordeel, ongerekend een nabijzijnde factor van gevaar, doch dit zou wel niet als een beletsel be schouwd worden bij een emstigen loop van onderhandelingen. Galabal ten llovc. Het gewoon verkeer voor rijtuigen tusschen de Molenstraat en de Oranje straat te 's- Gravenhage was Maandag avond van 7 uur af gestremd van het Noordeinde van de Hoogstraat af tot aan het Koninklijk Paleis werd vooral iusschen 8 en 9 uur eene buitenge wone bedrijvigheid waargenomen. De trottoirs en stoepen waren bezet met nieuwsgierige kijkers naar een lange reeks van een- en tweespannige rij tuigen die zich uit alle richtingen naai het Paleis bewogen, nu een stapje vooruitgaande dan weder geruimen tijd stilstaande, al naarmate de koet sen die aan het hoofd van de file kwamen te staan de genoodigden voor het galabal ten Hove tot onder het velum, buiten de peristyle van het Paleis gespannen, hadden gebracht De vestibule van de vorstelijke woning, die gisteravond gastvrijheid schonk aan p. m. 1000 genoodigden uit de kringen van de diplomatie, de hofhouding, de vertegenwoordigende Staats-gewestelijke- en gemeentelijke lichamen, de magistratuur, leger en vloot, laatstgenoemde machten ver tegenwoordigd door de vlag- en opper- ollicieren uit de residentie en een groot aantal subalterne officieren, ook van het Isdische leger, die hoofd ingang was feestelijk verlicht, waar toe een groot getal moderateur-lam- pen, die hoe ook uit den tijd nog een zacht maar intensief licht verspreiden, het hare bijdroegen. Het groot aantal binnentredenden deed duidelijk zien dat de Nieuwjaars partij bijzonder druk bezocht werd Trouwens in de salons, waarvan de innerlijke pracht elke uiterlijken sier overbodig maakte, zoodat hier en daar slechts een eenvoudige groep van in- en uitheemsche gewassen een hoek vulde of een corridor tooide, bewoog zich een grooter getal genoodigden dan andere jaren, allen natuurlijk in gala-kleeding en de dames in rijke baltoiletten, waardoor in het goud en zilver van de uniformen, eenige nuance werd gebracht. De Koninginnen zijn te 8'/, uur in de diplomaten-kamer gekomen en be gaven zich, na zich met de vreemde gezanten en hun dames te hebben onderhouden, te 9'/, uur naar de Groote Zaal. In Haar wit zijden kleed met goud geborduurd, maakte de jonge Koningin een allerbevalligsten indruk aan de zijde van de Koningin-Regentes, die een japon van mauvefluweel droeg. Prinses Elisabeth van Waldeck, de logé van 11H. MM., vergezelde de koninklijke familie en was in een geel zijden balkleeding. De Prinses opende het bal met den adjudant van H. M., den luitenant kolonel jhr. v. d. Poll, waarna door velen aan de verdere dansen, bege leid beurtelings door de muziek dei- kon. mil. kapel en van de schutterij, werd deel genomen. In den loop van de danspartij werden twee eere-qua drilles gevormd. Als eene bijzonderheid kan nog wor den gemeld, dat de meeste kamer heeren in het voor die hoffunctie nieuw voorgeschreven costuum het bal bezochten. De Köln. Zeil. heeft een particu lieren brief ontvangen over de bezet ting van Kiao-Tschau door de Duit schers. In dezen brief wordt op zeer eenvoudige, soms humoristische wijze de groote gebeurtenis beschreven. We hebben hier vandaag een aar dig stukje geschiedenis meêgemaakt. De telegraaf verkondigt op dit oogen blik reeds aan de geheele verbaasde wereld onze heldendaden. Ziehier wat er gebeurd is. Wij lagen in het be gin van deze week Zr. Ms. Kaiser prinses Wilhelm en Cormoran rustig en wel bij Shanghai en meen den naar Hongkong te zullen gaan toen Dinsdag (9 Nov) het bevel kwam, den volgenden tag in zee te gaan. Het doel der reis bleef onbe kend, maar er werden groote toebe reidselen gemaakt. Gis eren Za terdag 13 November —Tiet de com rnandant al vroeg alle man op het achterdek aantreden, on ons een Divisionsbefehl voor te lezen, dat ongeveer aldus luidde Op last van Z. M. dei keizer heb ik de schepen van mij» divisie de opdracht over te brengen, wegens den schandelijken moord op Duitsche zendelingen in Shantung, China de nog niet gegeven voldoening af te persen. Te dien einde noet gij de baai van Kiao-Tschau brzetlen en deze taak met allen tin dienste staande middelen ten uitvier leg Onze commandant beoogde het groote belang van dit beel, en het was een plechtig oogenblil toen een juichend hoera! uit honde'den kelen opsteeg, als een gelofte van trouw aan keizer en rijk, tot in den dood Gij hadt de geestdrift van onze jon gens eens moeten zien, gij hadt moeten hooren hoe ze later afscheid namen van de manschaapen, die uithoofde van den dienst cp de sche pen moesten achterblijven bij voor beeld: »Zeg, Karl, hier zijl de sleu tels, je weet wel, het por ret onder in de kleerkist, zend dat aan mijn moeder, als ik daar blijven nocht En gij zoudt uw leven lan; van die kerels gehouden hebben. Ni zoo erg als velen dachten, is 't er niet toe gegaan. Maar dat kon niemam vooruit weten, en de middeen waren er om velen van ons het levenslicht uit te blazen, 't Is waar, die mid delen waren in handen van Chineezen Van toen af nam de zaak een ietwat komedieachtigen loop. Toen vandaag (Zondag 1 i Nov.) onze gecombineerde landingsdivisiën met de muziek voorop van de landingsplaats oprukten, marcheerden de inboorlingen, blijk baar in bun schik met die aardige afwisseling van het eentonige dage- lijksche leven, op de maat er lachend naast onze troepen. De tvee- tot drieduizend man sterke Chineesche tling, die juist oefeningen hield, ontruimde zeer onderworpen het ter rein, in de meening dat wij ook wat wilden exerceeren. En voordat de Chineezen vermoedden, wat wij in ons schild voerden, waren de belang rijkste punten bezet. De opperbevel hebber werd uit zijn woning gesleept en door middel van een tolk werd hem aangezegd, dat hij met zijn troepen rnoest vertrekken of dat wij anders tot het uiterste zouden gaan. De arme kerel koos het eerste, wat, zooal niet in overeenstemming met onze begrippen van eer, in het ge geven geval het verstandigd was En zoo verkregen wij zonder slag of stoot de eerste Duitsche bezitting in Oost-Azië." PLAATSELIJKE BERICHTEN. Na de jachtpartij door leden oud-leden van de Hofhouding, de orige week in de bosschen van Soest- dijk gehouden, is evenals ten vorigen jare een aantal hazen en konijnen afgestaan voor de verpleegden in onderscheidene instellingen van lief dadigheid alhier. Bij de aan het ministerie van Waterstaat Handel en Nijverheid te 't Gravenhage gehouden aanbesteding van het onderhoud van het post- en Telegraafkantoor alhier, [werd inge schreven door G. Wassing voor f570. L Ruitenberg f 469.W. van der Kooij f 429.40. II van Achterbergh f 398.W. van Achterbergh Jr f 397.— Het werk werd aan den minsten inschrijver gegund. Zondag 2 Jan. j.l. werd door den Chef van het militair Hospitaal de bronzen medaille voor 12 jarigen trouwen dienst op de gebruikelijk wijze uitgereikt aan J. Stuurop. De Oudheidkundige Vereeniging »Flehite" zal op Vrijdag 7 Januari 1898, des avonds ten 8 ure op het Raadhuis vergaderen ter behandelin, der navolgende punten 1. Rekening en verantwoording over het gehouden geldelijk beheer ge durende het afgeloopen jaar. 2. Verkiezing van een Bestuurslid wegens periodieke aftreding. 3. Jaarverslag. 4 Voorstel tot voorziening van het Museumgebouw. Door den keurmeester van visch werd heden ochtend een partij spie ring, door drie verschillendo kooplui uit Spakenburg aangevoerd, afgekeurd en aan de politie ter vernietiging overgedragen. Zigeuners-troep. Een 70-tal Zigeuners kwamen Zon dagmorgen bij Berg en Dal over de grens. Met een zevental wagens met paarden passeerden zij later in volle vaart den Oranje Singel te Nij megen en vervolgden hunnen weg in de richting van Grave, doch werden spoedig achtervolgd door de maré chaussées te paard, die, na vei sterkt te zijn door hunne collega's uit Grave, Groesbeek en Millingen, hun weder via Groesbeek over de grens brachten, van waar zij doortrokken tot Cranen- burg. Van Cranenburg zijn ze dooi de Duitsche gendarmerie naar Calcar gebracht. Koning Menelik op reis. Volgens de laatste berichten uit Abyssinië is koning Menelik nu vast besloten in 't jaar 1900 een rondreis door Europa te maken, waarvoor nu reeds voorbereidende maatregelen wor den getroHen Vroeger had de konin voor de uitnoodiging van den Fran- schen gezant Lagarde om de Parijsche tentoonstelling in 1900 te komen be zoeken, bedankt. Toen hij echter vernam welke buitengewone eerbe tuigingen den koning van Siam aan alle hoven te beurt zijn gevallen, be sloot hij niet alleen een bezoek aan Parijs te brengen, maar de reis over geheel Europa uit te strekken. Voor zichtigheidshalve zullen hem op zijn reis meerdere van zijn vazallen, die van zijn afwezigheid anders wel eens gebruik konden maken om zich onaf hankelijk te verklaren, vergezellen. Terwijl hij zelf van plan is om in de volgende twee jaren zich het Fransch eigen te maken, heeft hij Ras Makonnen bevolen zich in het Duitsch te oefenen en Ras Alula om de Russische taal te leeren. De ko ningin Taitu, die trots haar jaren, nog als een buitengewone Afrikaan- sche schoonheid geroemd wordt en zich mag verheugen in een buitenge wone corpulentie een eigenschap, welke op do Abyssiniërs een groote bekoring uitoefent - de reis niet meemaken, omdat zij bij de afwezig heid van haar gemaal de regeering zal waarnemen. Menelik zal 5000 ridderorden van verschillende klassen meenemen, waarmee hij de ambtena ren van alle Europeesche Staten met welke hij in aanraking komt, hoopt te verblijden. Een duiker-boot. De New York Herald geeft de afbeelding van een onderzeesche boot van een nieuwe constructie, de Ar gonaut, die wel voornamelijk bij het duiken zal moeten dienen en werk zaamheden op den bodem van niet al te diep water inderdaad veel ge makkelijker zou maken - als alles waar is wat men ervan vertelt. In tegen wool digheid van duizenden, zoo meldt het Amerikaansehe blad, heeft gister (d. i. 16 December) de Argonaut, door Simon Lake gebouwd, haar proeftocht gedaan. Men liet de boot in twintig voet water zinken, en ze is vier uren op den bodem van de Patapasco gebleven. Al wat de uitvindea van i e boot en haar verrichtingen voorspeld bad, kwam uit. Twee proeven tusschen Ferry B Ilenry. werden genomen ir en Fort Mc. De bevolking v»n Frankrijk. De bevolkingsstatistiek over 1896ver- toont wat beter cijferdan de vroegere. In dat jaar waren er 93.700 meer ge boorten dan sterfgevallen, terwijl in 1895 het aantal sterfgevallen dat dei- geboorten met 27.813 overtrof. Het sterftecijfer was buitengewoon laag. Het cijfer der geboorte is echter nog altijd lager dan het gemiddelde van de laatste 25 jaar. droegeindelSÖOiSï, Kort geleder De bevolking be 133,385 persone.i liet de bezitter van het slot Echel e, dat op een af stand van 7 K.M. van Rouaan ver wijderd ligt, de heer Basil Zaharoll, tot vergrooting van de oranjerie van het slot een aarden heuvel weggraven, en bij dat werk stiet men op een groote steenen vaas met een dicht gesloten deksel. Arohaeologen, wien men met dit geval in kennis stelde verklaarden, dat de vondst uit den nieuweren tijd afkomstig was. Toen men met eenige moeite het deksel had verwijderd, vond men in de vaas een paar duizend frs. in goud en zilver, eene groote menigte oude sieraden en een paar photographiën uit den eersten tijd van deze kunst Een paar van de oudste dorpsbe woners herkenden in de photogra phiën de ouders van de vroegere bezitster marquise de Fernals, die in het jaar 1870 nog het slot be woond had. Zij wisten zich te her inneren, dat. toen de Duitsche troepen aanrukten, de marquise eenige voor werpen van waarde ergens had be graven. Maar aangezien de plaats niet bekend was en de marquise plotseling stierf, bleef de aarde de hoedster van deze schatten. De heer Basil Zaharoll deed nu onderzoek naar de bloed verwaaien van de mar quise en kon hen onlangs met de kostbare vondst, die den geheelen farnilietooi bevatte, verrassen. KERKNIEUWS. FED. HERV. KERK. Beroepen. Te Ootmarsura W. H. Eerdbeek, cand., te Meeuwen Moorrefs, caud., te Koedijk H Brniskool, cand., te Streefkerk E. J. W. Postluimu9 Meyjes Jzu. te Heijnenoord, te Rijsoord en Strevelsboek G. A. Slagmolen, cand. te Schiedam. Aangenomen. Naar Niekerk door J. Talens, cand., uaur Wognum door I. Busch Keiser J.Gz. te Dwingeloo, naar Gelselaar c.a. door D. van Lonkhuyzen, cand. Bedankt. Voor Ammerstol door Th. H. Ph. van Papendrecht, cand. te Dordrecht, voor Werkhoven door L. J. van Roys te Soester- berg, voor Ouddorp door E. J. W. Posthumus Meyjes Jzn. te Heiuenoord, voor Oostcrland door W. Hulsbergeu te Slochteren, voor Genemuiden door P. Kuilman te Oud-Alblas. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen. Te Geldermalsen J. C. van Schel veu te Dieren, te Vinkeveen G. Wiersma te Finkurn en Hyuin. Bedankt. Voor Zaamslag door H. Buitenhuis te Zaltbommol, voor Doesburg door W. A. Vrolijk te Zaamslag, voor A9?en door M. Schuurman te Alfen a/d Rijn, voor Wijhe door J. Meijer Jr. te Langeslag. Geachte Redactie Met zeer veel belangstelling nam ik nota van het hoofdartikel „Goed koop gas," voorkomende in het nummer Uwer Courant van 22 De cember j.l. Wanneer ik U zeg, dat deze be langstelling grootendeels voortsproot uit eigenbelang, als zijnde een dei- grootste gasverbruikers, zult U zich eenigszins kunnen indenken in het feit, dat het onthaal hetgeen de concessie-aanvraag der Imperial in e jongste zitting van den Ge meenteraad te beurt viel, mij als een koud stortbad op het lijf viel. Hot ter secretarie deponeeren van be doelde aanvraag, jbedoelt toch immers niets anders dan het ten doode opschrijven daarvan. Toch verdiende ze mijns inziens wel degelijk eens in den Raad besproken te worden. Geheet afgescheiden toch van het al of niet wenschelijke van het aannemen er van heeft de gasverbruikende burgerij het recht te weten, en zulks nu reeds, of bij de ophanden ge meente exploitatie der gasfabriek het gas aan de verbruikers, tegen den zelfden lagen prijs zal worden ver strekt, als nu door de „Imperial" wordt aangeboden. Het geldt hier toch voor vele ingezetenen eene meer dere of mindere uitgaaf van eenige honderden guldens per jaar. Voorwaar geen kleinigheid. Kan en zal de ge meente het gas leveren tegen den zelfden prijs als nu door de Impe rial wordt aangeboden, welnu, dat daaraan dan ook officieel openbaar heid gegeven worde en het laatste gepruttel tegen te duren aankoop van terrein en het nog duurder bouwen eener nieuwe fabriek zal onmiddellijk het zwijgen worden opgelegd. Is de gemeente evenwel niet in staat met de Imperial te eoncurree- ren en moet een boogeren prijs wor den bedongen, dan is het toch niet meer dan billijk, dat de gasverbrui- kenden weten waarom zij zooveel meer moeten betalen. Al is ook reeds het besluit tot gemeente-exploitatie ge nomen, het is, nu er een voor ge meente en verbruikers zoo voordeelig aanbod wordt gedaan, toch geen schande daarop terug te komen. Het Oud-Hollandsch spreekwoord: «Beter ten halve gekeerd, dan ten heele ge dwaalde! is ook nu nog van kracht. Welk raadslid wil daarom deze quaes- tie eens in den Raad ter sprake bren gen en daardoor het toekomstige gas slechts te helderder laten schijnen. Ik meen ZEd.Achtb. reeds te voren van den dank der burgerij in't alge meen en den gasverbruikers in het bijzonder te mogen verzekeren. U bij voorbaat dankzeggend voor de opname dezer regelen. Hoogachtend, GUTTA IN SALE. Gevonden Voorwerpen. Omtrent de volgende, in December 1897 gevonden voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen aan bet bureau van Politie alhier. Een zilveren theelepeltje, een eet lepel, een wollen bandschoen, een rozenkrans, een slagersmes en een zwarte pélerine. AMERSFOORT, 31 Dec. 1897. Tarwe f 0.Rogge f 0Boekweit f 0. Appelen f3 af 5Peren f3.a f 5.Nieuwe aardapp f 0.a f 0 Zandaardapp. f 1.80 a f2 Hoendereieren f3 50 a f5.— per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.10 a f 1.25 per kilo. Mar garine f0a I'O.Zoetein. kaas 0f 0. Kippen f 0 60 a f0 90. Kuikens f I a f 1.20 Piep kuikens f 0.a f 0.Ganzen f0.I'O.Eenden 10.60 a f 090 p. st. Jonge f0.a f0.Razen f 1.50 a f2.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamme f0.a f0Duiven f0.30 a f0.5U paar. Vette varkens f 0.f0.Zeugen f00.f 00. Uiggen f 6.a f 9.Schrammen f 12.a f 14 Vette koe'en f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a fOOO Kalf koeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,i f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 50 heet. Zandaardappelen 8000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1500 kilo Bo ter: kdo Magarine; kilo Kaas: stuks Vee zeugen 220 hurgen en 30 schrammen. AMSTERDAM 3 Jan. Veemarkt Aanvoer 328 runderen. Vette le kw. 0.63 c., 2e kw. 0.57 c., 3e kw. 0.50 c., 4e kw. c. p. kilo, 100 melk- 6D kalfkoeien f 90 a 190, 36 nucht. kal veren f9.a 11. veite dito f per KG. 377 vette varkens 40 a 44 c., FraDsehen a c. p. kilo, 0 graskalveren f a schapen f a lam meren f 0,a f 0,veulens f a 0 paarden. ROTTERDAM 4 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 822 magere 720 vette runderen, 254 vetto kalveren, 190 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 94 biggen, bokken. Dc prijzen vau het vee warenkoeien le kw. 62 c., 2e kw. 52 c., 3e kw. 42 c., osseu le 60 c., 2e kw. 50 c., 3e kw. 40 c. stieren le kw. 52 c., 2e kw. 32 c. 3e kw. c., kalveren le kw. 84 c., 2e kw. 72 c., 3e kw. 62 c.; schapen le kw. 00 c., 2e kw. 00 c.; varkens le kw. c., 2e kw. c., 3e kw. c lichte var kens voor export a c. alles p. Kilo. Melkkoeien f160 a f215, Kalfkoeien f 170 a f 225, Stiereu f 60 a f 150, Gras- kalveren f 25 a f35. Pinken f a f Vaarzen f 70 a f 110 alles mager vee; Big gen f 8,U0 af 16, Fokkalveren fa f nuchtere kalveren f0,00 a f 0.00. Handel in le qualiteit runderen vlug; ^overigens stationair, aanvoer ruim.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2