r BINNENLAND. Advertentiën. C. A. van Blaricum VBBKOOPEN: WILGENBOOKIEN INGEZONDEN. ponden te betalen van troepen. De laatste berichten omtrent de staking der machinewerkers in Enge land luiden ongunstig. Wel heette het eergister dat een aantal firma's zich bereid verklaard hadden toe te geven maar ook een tegenspraak van deze mededeeling is reeds gevolgd. De ar beiders blijven bij hun in de laatste dagen van December genomen besluit 0111 de staking voort te zetten, een besluit dat, onder den druk van de aanvoerders der Trade Unions 55000 zoogenaamd vrije Britten tegen maar 1050 anderen genomen hebben De gevolgen van den nu reeds zeven maanden durenden strijd voor de volks welvaart, voor de scheepvaart en voor de op een dwaalspoor gevoerde arbei ders zelf, zijn nog niet te overzien daar het moeilijk is na te gaan uit het aantal der onvoltooid gebleven oorlogs- en koopvaardijschepen op hoe groot het aantal schepen te schatten, waarvan de bouw in dien tijd niet is begonnen. De eigenaars der scheepswerven zijn vast besloten, bun macht niet door de Trade Unions te laten bre ken; ze zijn er van overtuigd, dat zoodra deze zich met het bedrijf gaan bemoeien, dit ten gronde zal gaan Het is er hun dus om te doen, zelfs al gaan daardoor eenige buitenland sche bestellingen verloren, zich voor de toekomst te verzekeren. Een onderbreking van het werk kunnen ze wel eenigen tijd verdragen, bet is alleen maar de vraag, hoe het met de arbeiders staat. De krachtige organisatie der Trade Unionsheeft veel gedaan, jaren lang heeft deze zich op den strijd voorbereid, maar nu is baar kas uitgeput, de zieken en pensioenkassen zijn geplunderd en de organisatie die ongeveer 120.000 gulden per week krijgt van verschil lende ook Amerikaansche ver eenigen, heeft zelfs leeningen moeten sluiten, om te kunnen voorzien in de elke week benoodigde 360.000 gulden Dringend wordt alle dagen om hulp gevraagd, maar tegenover de Trade Unions staat de Free Labour Asso ciation, die reeds meer dan 180.000 leden telt. Op een groote vergadering is ge vraagd om van de werkliedenvereeni gingen 3 d. per lid per week, en van de vereenigingen met de best gevulde kassen gelden in leen te mogen ont vangen. Wel werd er veel in dien zin beloofd, maar of het daarom zal gebeuren, dat is een andere vraag, want bij de stemming er over vielen nogal harde woorden. voor het werven «Asjeblief, mijnheer, wil u naar boven gaandaar hebben wij de gelegenheid alleen te praten." «Best." En «mijnheer" en de vrouw des huizes gingen naar boven. Daar vertelde «mijnheer dat hij advocaat was en in het naburig Vucht woonde. Hij had dienzelfden morgen den gevangene gesproken in het «groot buis." Deze zag er slechts uit en hij «de advocaat" zou zorgen, dat hij onmid dellijk beter voedsel kreeg, ja, een plaats zou erlangen in de ziekenzaal Tegelijk deelde bij mede, dat haar man a.s. Maandag in vrijheid zoude wezen. Daar zou hij voor zorgen. Maar de vrouw zou wel begrijpen dat een en ander geld moest kosten Met f 100 kon «de advocaat" zich contenteeren. De belangen van den preventief gehechte waren bij hem in goede handen en hij zou voor alles wel zorg dragen. Onbegrijpelijk genoeg was de vrouw zoo dom om aan die mooie woordjes geloof te slaan. Zij verwijderde zich en haalde de f lOO, welke som zij den «advocaat" ter hand stelde. »U begrijpt, vrouw," zei deze toen dat deze zaak geheim moet blijven Zij blijft geheel tusschen u en mij Maandag is je man thuis en van nu af aan krijgt hij goeden kost. De vrouw was in haar nopjes. Zij dankte «menheer den advocaat" en liet hem uit. «Mocht deze of gene," zei hij ten slotte, «die mij hier ziet uitkomen vragen wie ik ben, zeg dan maar dat ik een reiziger in cognac ben of iets dergelijks". Den naam, dien hij opgaf, was de vrouw ontgaan; quitantie had zij niet eens gevraagdwel scheen zij (en ook de dienstbode) hem goed te heb ben opgenomenbeide gaven ons al- tans een nog al duidelijke persoonsbe schrijving. Onze overtuiging is dat men hier met een echte schurkenstreek te doen heeft en geen onzer lezers zal er wel anders over denken. In 1898 zal slechts eenmaal gele genheid worden gegeven tot het af leggen van het examen ter verkrij ging der akte var. bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a. der wet tot regeling van bet lager onderwijs, zooals die is gewijzigd bij de wet van 8 December 1889 (Staatsblad no. 175), en dat voormeld examen in dit jaar zal aanvangen op 1 April. Tevens zal in 1898 eenmaal gele genheid worden gegeven tot het af leggen van het examen ter verkrij ging der akte van bekwaamheid, be doeld in art. 65b der voorschreven wet, voor huis en schoolonderwijs in het vak, vermeld onder j in art. 2 der wet (de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek) terwijl dit examen zal aanvangen op een nader te be palen dag in October. Het tijdstip waarop, en de autori teit bij wie zij die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader overeenkomstig de voor deze examens bestaande voor schriften worden bekend gemaakt. Oplichting. Men leest in De Noort-Brabanter: Het volgende brutale stuk wordt ons medegedeeld en nog wel door de betrokkene zelve, zoodat wij aan de «goede bron" niet te twijfelen heb ben. Eenige dagen geleden werd iemand in arrest gesteld en nu naar de ge vangenis overgebracht. Gisterenochtend nu, tusschen 10 en 10'/» uur, vervoegde zich een net ge kleed «heer" bij de echtgenoote van den gevangene. «Ben ik hier bij vrouw was zijne vraag. «Om u te dienen, mijnheer". «Wel vrouwtje, ik wenschte je wel even afzonderlijk te spreken." Bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink te Haarlem verscheen de eerste aflevering van den nieuwen bundel; Mannen en Vrouwen van Beteekenis. De levensschetsen, met portret, onder bovenstaanden titel verschijnend geven een beknopt en helder over zicht van het leven en werken van beroemde tijdgenooten en stellen het eigenaardig karakter hunner verschij ning in het licht. Verschillende letterkundigen leveren daartoe hunDe bijdragen en de blij vende belangstelling, waarin de uit gave zich mag verblijden, toont hoe zeer het publiek de verscheidenheid en degelijkheid dezer schetsen op prijs stelt. De eerste aflevering bevat een door G. Busken lluet bewerkte levensschets van philoloog. In de volgende afleveringen zullen o.a. behandeld worden Allard Pierson door Prof. Jhr. van der VVijck, Felix Faure door Dr. E D. Pijzel. George Meredith door L. Simons, Koning Carol van Roemenië door Chr. Nuijs, Richard Strauss door Wouter Hutschenruijter, Mgr. Gibbons en Mgr. Ireland door Dr. II. J. A. M. Schaepman, Mrs. Annie Besant loor Dr. W. G. C. Byvanck, Mounet Sully door Fiore Delia Neve. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In den ring Amersfoort der Ned. Hervormde kerk was op 1 Januari vacant de gemeente Eemnes-buiten door het vertrek van ds. J. C. G. Gobius du Sart, terwijl de gemeenten Leusden en de Vuursche weder ver vuld werden: Leusden door den heer Ed. U. Schallenberg, candidaat, en De Vuursche door ds. Ph. S. Niemeijer, van Jutfaas. Bij de openbare aanbesteding van een kerkgebouw voor de Gerefor meerde gemeente A aan de Lange- gracht werd ingeschreven door de heerenT. W. Tresse en B. Wassink, f19.900; J. II. Boks, Amersfoort, f18.850; D. J. Wagensveld, f17.970; W. van Stekelenbergh, Amersfoort, 17.963; A Prins, Den Haag, f 17.554; .1. Klaarenbeek, Amersfoort, f16 990; W. Timmer, Apeldoorn, f16.793; J W. Weijs, Ambt-Vollenhoven f 10.285 van den Hooff en J. T. Breemer, Amersfoort, f15.550; D. J. Wagens veld, Barneveld, f 15.550N. Wolfs winkel, Amersfoort, f14.985; L. Rui tenberg, Amersfoort, f14.739; A. van den Brink, Amersfoort, fl0.853; van Genderen, Nijmegen, f 13.830. Laagste inschrijver voor de massa (waaronder het smids-, stukadoors en verfwerk) is A. van Genderen, te Nijmegen, met f 16.110. De gunning is nog in beraad ge houden. Het was waarlijk een allerge- zelligsten avond ons jl. Donderda; door den Oostenrijkschen illusionist prof. Kalb en zijne echtgenoote in de concertzaal van «de Arend» geboden Als prestidigitateur is hij waarlijk niet een der minsten. De verschil lende toeren werden met eene be vallige vlugheid en zekerheid uitge voerd, terwijl zij bijna allen tevens de bekoorlijkheid van het nieuwe voor ons hadden. Ook zijne voorstellin van Edison's Biograaph eene verbe terde editie van de Kinematograaph slaagde overhetalgemeen naar wensch De voorgestelde tooneelen waren vol actie en leven en de golfslag o.m het zeebad te Scheveningen zoo natuur lijk dat er slechts zeer weinig ver beelding toe noodig was om het rui schen der zee er bij te hooren. De beelden zouden waarschijnlijk in dui delijkheid nog winnen, wanneer bet toestel iets dichter bij het scherm werd geplaatst. Deze fout kan echter gemakkelijk en zal dan ook een volgende maal zeker verholpen worden; want aangemoedigd door het behaalde succes denkt prof. Kalb den loop der volgende .maand nog maals eene voorstelling hier te geven natuurlijk met een geheel nieuw pro gramma. Op zijne toeschouwers van eergisteren kan hij dan zeker rekenen terwijl de thuisblijvers tevens de ge legenheid wordt geboden hunne schade in te halen. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat even als in vorige jaren het 2e bataljon van het Se Regiment infan terie uit Deventer, in twee seriën tel kens van twee compagniën. gedurende 14 dagen alhier schietoefeningen zul len houden. De troep zal gedurende het verblijf te Amersfoort bij het 5e Regiment infanterie gehuisvest en onderdak worden gebracht. De eerste serie zal daartoe den 31 Januari a.s, alhier aankomen. De tweede luitenant J. J. Korn dörlfer van het 5e Regiment infanterie die bij Koninklijk besluit voor 5 jaar is gedetacheerd bij het leger in Oc Indië, heeft zich den 3 Janurri ter beschikking gesteld van den luitenant kolonel-commandant van het Kolo niaal-werfdepót, om zoodra noodig zijn nieuwe bestemming te kunnen volgen. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e militaire arrondissement te Arnhem van den 3 Januari 1898, is J. van de Haar, tamboer bij het 5e Regiment infanterie, schuldig ver klaard aan het met woorden beleedi- gen en dreigen van zijne meerderen in rang, en veroordeeld tot eene mili taire detentie voor den tijd van vier maanden en in de proceskosten. Bij het 5e Regiment infanterie zullen in de eerste helft van de maand Maart a.s worden ingelijfd uit de provinciën Gelderland 190, Utrecht 110, Friesland 140, Overijsel 290 en Drenthe 200 miliciens der lichting van 1898. De adspirant-vaandrigs J. P. van Leusden, H. M. J. F. Niks, J. A. Knebel, J. W. M. Kamp en G. A.W. van Rooijen, allen van het 5e Regiment infanterie, zijn door den kolonel regi ments-commandant bevorderd tot reserve-korporaal. De reserve-sergeant L. Tavajee van het 5e Regiment infanterie is door den Minister van Oorlog benoemd tot vaandrig bij voornoemd Regiment. De jongelingen J. F. G. Brevée, K. F. Creuizberg en J. Harmsen heb ben eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het reserve kader bij het 5e Regiment infanterie. De onderofliciers-scherrnvereeni- ging E. M. -VI. A. van het 5e Regiment infanterie is bij een schrijven, door den Inspecteur der infanterie geluk gewenschi met het door haar behaalde succes bij den laatstelijk in December 1897 gehouden internationalen scherm- wedstrijd te Leiden. OPTOCHT. «Alweer die optocht, weer eene advertentie, nogmaals eene oproeping en dat nog acht maanden vóór den tijd; denkt die commksie dat wij niet anders te doen hebben, dat de lade gevuld wordt door bijeenkomsten of de wanden der brandkast zullen uit buigen als wij veel vergaderen." Stop, pruttelaarstuit uw woorden vloed ontevredene; luister een oogen- blik dan zal uw grijns een glimlach worden en in plaats van zwaarmoedig het hoofd te schudden zult ge toe stemmend knikken als een Chineesche mandarijn. Wanneer de besprekingen op de bijeenkomst van den 14den a.s. tot een even goed resultaat leiden als dit voor het historisch gedeelte het geval was, dan zult ge in den eersten tijd niets meer van den optocht vernemen; de commissie kan dan in stilte met haren arbeid voortgaan en kan zich, wanneer dat noodig geacht wordt, persoonlijk wenden totdeinge schreven deelnemers. Doch daartoe is het noodig dat op een bepaalden datum de gelegenheid tot deelnemin wordt gesloten opdat de commissie, in verband met de uitgebreidheid van den stoet, eene begrooting omtrent de algemeene kosten kan maken een aanvraag om gelden bij de Hoofd commissie kan indienen. Welnu, tot op heden valt in geenen deele te klagen over gebrek aan geestdrift in de goede stad Amers foort. Voor het geschiedkundig deel kwamen van neringdoenden, van de studeerende spes patriae, van ver eenigingen, kortom van alle zijden aanbiedingen om geheele groepen voortestellen. Twee vereenigingen verklaarden zich voorloopig bereid, om wanneer zij een vergadering gehouden hadden definitief te besluiten. Maar foei zetter, ge behoeft nu niet optenemen dat de secretaris niet met verlangen uitziet naar de bewuste beslissing van een dezer vereenigingen. Van een zeer geachte firma kwam eene aanbieding van het voertuig voor den praalwagen, een andere stelde paar den ter beschikking, draperiën bloemen zijn aangeboden, in een woord de wil is er, en waar de wil goed is zal de uitvoering licht zijn. Maar nu het derde gedeelte: de allegorische of zinnebeeldige optocht Daaraan is nog niets gedaandit zeker niet het minst belangrijke deel dient thans geregeld te worden. Hiertoe is een wisseling van gedachten, een wrijving van denkbeelden noodig en daarom is het onvermijdelijk dat ge allen in grooten getale opkomt. Be schouwt achterstaande advertentie als een persoonlijk tot u gerichte uit- noodiging, gij mannen van den groot hadel en industrieelen, winkeliers en en neringdoenden, patroons en gezel len. En vooral gij, vakvereenigingen en bonden, laat u niet onbetuigd komt allen met uwe plannen op de bijeenkomst opdat de optocht dan op papier gereed kan komen. Dan zal dit een spoorslag zijn voor alle com missieleden om hunne taak met nieu wen ijver optenemen, wetende: men waardeert ons pogen, met tracht onze arbeid te verlichten wij werken in den geest en naar den wensch van onze stadgenooten. Hoogland. Deze week slachtte de landbouwer H. Kok op de «Wolfsaar' een varken dat de zwaarte had van ruim 800 halve kilo's. Dit is een gewicht dat onder de zeldzaamheden kan gerekend worden. Laffe Baldadigheid. Mijnheer de Redacteur, Toen ik hedenmiddag, omstreeks te 3 uren, in de bossclien van den Heer Cock Blomhof wandelde, vond ik een der aardige rustieke tentjes op baldadige wijze vernield. De wan den en het dak waren gedeeltelijk weggerukt, de zitbanken uit elkander getrapt, enz. Een vuur van heiplag gen smeulde nog en was het weder niet zoo vochtig geweest, dan zou waarschijnlijk een boschbrand zijn ontstaan. De bedrijvers van dit heldenfeit waren hoogstwaarschijnlijk eenige knapen naar hunne kleeding te oor- deelen behoorende tot den fatsoen lijken stand, die ik even te voren door de bosschen had zien wegsluipen. De bedoelde bosschen, Mijnheer de Redacteur, behooren tot de schoonste plekjes in de omstreken van Amers foort en worden door velen bezocht. De Heer Cock Blomhof stelt zijn eigendom voor alle wandelaars open niet alleen, maar door het aanbren gen van rustbanken en tenten maakt ZEd. de wandelingen door zijn fraai landgoed nog aantrekkelijker. Is het nh niet min, zooveel geestvrijheid en elwillendheid te beloonen met laffe vernielzucht? En zou het niet te be treuren zijn, wanneer misschien, ten gevolge van de baldadigheid van eenige kwajongens de bosschen voor het publiek werden gesloten? De bedoeling van dit schrijven is, de ouders van de schuldigen, die kunnen weten of onderzoeken, of hunne jongens zich op den door mij genoemden tijd in de bosschen be vonden, van het gepleegde feit in kennis te stellen, opdat zij, ook voor 't vervolg, maatregelen zouden kunnen nemen. Ik verzoek daarom de overige locale bladen beleefd, dit schrijven over te willen nemen. U dankzeggende, Mijnheer de Redacteur, voor de mij verleende gastvrijheid, verblijf ik hoogachtend Uw dw. Q. N. Amersfoort 6 Jan. '97. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 29 Dec. Beatrix, d. van Hen- drikus V09 en Headrika van der Meer. 30 Dec. Jan Hendrik, z. van Cornelis de Ruyter en Catharina Maria de Rie. 1 Jan. 189S. Vrouwtje, d. van Heiman Hil versum en Aaltje Roodveldt. Hendrika Theodora, d van Joliaunes Hellevoort eo Anna Geertruida Arents. 2 Jan. Dirk, z. van Jacobus Johannes van Kuijzen en Teunisje van den Brink. Herman, z. van Hendrik Herman Enkelaar en Teuntje Kits. 4 Jan. Cornelis Wilhelmus Johannes, z. van Cornelis Bruens en Hendrika Josephina Catbariua Aars^en. Hendrikus Wilhelmus, z. van Elbert Wallert en Alijda van Duinen. Ondertrouwd; 28 Dec. Renger Wels en Johanna Maria Bouwland. 30 Dec. Wil lem Klem cn Cornelia Antonia Vlaanderen. Lambertus Sikking en Maria Disco. Overleden: 30 Dec. Johannes Poort 9 m. 2 Jan. 1898. Hendrikus Johannes Sclirader 20 j. ougeh. 3 Jan. Aaltien Mulder 7 m. M.tria van de Zuidewind 66 j. wed. van Hendrik Hartman. Johan nes Leonard us La Heij 69 j. ongeh. Johannes van Ommen 58 j. echtg. van Bruenetta Geertruida Ockhuizen. Hoogland. Geboren: 1 Jan Theodorus Nicolaas, z. van P. vaa der Velden en A. Krol. Gehuwd: 5 Jan. G. van den Hengel en W. Huurdeman. Leusden. Geboren1 Jan. Evertje, d. van Jan Pol en Pennetje Hogeweg. Stoutenburg. Overleden: 2 Jan. Jan Evers, oud 80 j., wedr. van Margaretha van 't Zwarteland. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 7 Jan. 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f3.a f 4Peren f3.a f 5.Nieuwe aardapp. f0.afO.Zandaardapp. f 1.80 a f2. Hoendereieren f 3.50 a f 5.— per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.10 a fl.25 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f0. Kippen f0.60 a f0 90. Kuikens fl.— a fl.25 Piep kuikens f 0.a f 0.Ganzen f 0.f0.Eenden I 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f 0.a f 0.H axen f 1.50 a f2.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamme f0.a f0.Duiven f0.40 a f0.50 paar. Vette varkens f 0.f0.Zeugen f00.f00. Biggen f C.a f 10.Schrammen f 12.a f 18 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00.a f 000.Kalf koeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heet. Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len: 100 heet. Zand aardappelen 8000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas: stuks Vee zeugen 180 biggen en 10 schrammen. DE NOTARIS te Amersfoort, .is voornemens op Maandag 10 Januari 1898 en niet op Dinsdag 11 Januari zooals eerst is gemeld des voor middags ten.11 ure, in de Her berg „D e R o s b e ij e r" te Ha- hersveld Lp het openbaar te 22 perceeleu en- 4 perccclen zware op de Hofsteden ,,'t E i n d," „De Pol" eny„'t Klooster," achter De Linie en andere plaatsen te Hamers veld behoo rende aan de R. K. KERK en ARMEN, J. VOSKUILEN Cz. en W. VAN VALKENGOED te Haiiersveld. '.-En voorts bij het Gesticht, om contant geld, 25 a 30 perceelen RAMEN, KO ZIJNEN, DEUREN, SLIJP STEEN met «toebehooren. PA LEN, LATTfeN, PLANKEN, REGELS, BRANDHOUT enz. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2