GEMENGD NIEUWS. Advertent iën. vooruitstrevenden een grief was, vertegenwoordigt niet meer de uiterste rechterzijde. De vice-admiraal spant hem in dit opzicht nog de kroon. «Voor de oud-liberalen belooft dan ook 1898 heel wat. Zij krijgen een geestverwant in plaats van een Unie- man in het Kabinet, om straks wel licht, bij een eventueele verkiezing van den heer Mees, de heele leiding der «groote liberale partij" in handen te krijgen." De siAmsterd. Ct.« brengt in her innering dat, toen minister v.d. Wijck zijn reorganisatie- plannen bij de Kamer indiende en daarover in de pers van gedachten gewisseld werd, de tegen woordige titularis, de heer Röell, in de N. R. Ct. tegen de meening in van den heer Jansen v. Aderden, het stelsel-Van-der-Wijk verdedigde. En daar nu in hoofdzaak minister Jansen gevallen is omdat hij naar het oordeel, der Kamer te zeer afweek van de lijn, door zijn voorganger getrokken, zal het Röell niet moeilijk vallen, al thans in hoofdzaak, juist op die lijn zich te bewegen. Zelfs mag er op worden gewezen dat het votum dei- Kamer blijkens de gedane benoeming door de legeering is begrepen. «Nog iets. «In parlementaire kringen ver wachtte men dat, nu de minister van oorlog ad interim de marine-porte feuille waarnam en er dus niet dade lijk in de vacature werd voorzien, met de vervulling daarvan zou wor den gewacht totdat ook de Eerste Kamer, die den 25sten dezer haar werkzaamheden staat te hervatten, de marine-begrooting, d. i. de crediet- wet zou hebben behandeld: Thans echter staat de zaak anders en zal het budget voor dit departement niet door den collega van oorlog worden toegelicht en door den Senaat wor den goedgekeurd, omdat immers de Staatsmachine niet kan stilstaan, doch zal de marine-begrooting door een marine-minister worden verdedigd. Hetgeen intusschen voor den nieuw benoemde beteekent dat hij in 14 dagen dit uitvoerige Staatsstuk met al wat daaraan vast is tot in bijzonderheden moet onder de knie krijgen. «Een zelfvertrouwen, dat ons wel aanstaat.# Te Laag-Keppel is in den ouder dom van 70 jaar overleden jonkvrouwe A. J. W. baronesse Van Pallandt, in leven oud-hofdame van HH. MM. de Koninginnen AnnaPaulowna en Sophia der Nederlandeu. In de plaats harer inwoning werd door jonkvrouw Van Pallandt veel goed gedaan. Het lijk van den sedert jl. Woensdagavond te Hilversum ver misten landbouwer G. van Roomen is opgehaald uit de vaart bij de aan legplaats der schuiten. Daar ook zijn lantaarn werd gevonden, ligt het vermoeden voor de hand, dat hij bij ongeluk te water is geraakt. Ook het lijk van den sedert 1 Januari vermisten Dr. Tresling is in de vaart drijvende gevonden. Door de heeren gebroeders Van der Bend en Frankenhuis, groothan delaren te Zwolle, zijn gedurende de laatste diie maanden van het voiig jaar uit Zwolle naar Duitschland ver zonden 6455 varkens en 149U stuks vee, welke alle aan het abattoir van den heer Scheuer, gelegen aan de Willemsvaart, werden geslacht. Ge durende de drukste week werden ver zonden 527 varkens en 196 stuks vee. u danken,/'antwoordde Arthur ijverig. »Ik ben voor u een vreemde, en toch, sir, hebt gij mij in uw huis gebracht, mij met de meest vriendelijke opmerk zaamheden overladen en groote on kosten gehad, daar gij voor mij een geneesheer te hulp hebt geroepen, en moet ik nu dit alles beschouwen, als was niets bijzonders geschied." "Gij waart een vreemde en ik heb u opgenomen,» antwoordde mr. Oliver eenvoudig. Zie ik ben nog een jong mensch en niet gewoon huiten den kansel te prediken, maar mijne moeder is eene christin en ik ben, zooals gij wellicht al weet, een geestelijke, zoo- dat gij van ons verwachten kunt, dat wij naar christelijke grondbeginselen handelen zouden. Vriendelijk jegens vreemden te zijn, is toch zeker christen plicht, tenminste mijne moeder vindt dit. Maar laat ons daarvan zwijgen, want ik sta u niet meer toe, dat gij een vreemde voor ons zijt," ging mr. Oliver voort. "Verneem nu, dat ik, toen ik u op den weg aantrof en in ons huis opnam, in uw zak een brief vond aan mijn adres gericht, van mr. Walpore, waarin hij mij u dringend aanbevool. Mr. Walpore was een Rekent men nu elk varken gemiddeld op 300 pond. hetwelk niet te hoog is geschat, a f 0,20Jper pond, dan zou dit een waarde vertegenwoordigen van 6455 X f 60 f387300. Hierbij het vee gemiddeld op f 100 per stuk geschat, dan is dit 1490 X f 100 f 149000. Door genoemde heeren werd dus in drie maanden voor ruim '/j millioen gulden naar Duitschland verzonden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Men meldt ons dat het voor nemen bestaat in de stad onzer inwoning eene vereeniging op te richten die zich het geven van kunst beschouwingen ten doel stelt. Indien de voorbereiding niet te veel tijd in beslag neemt, wil men trachten, nog in dit seizoen 2 a 3 maal, teekeningen ter bezichtiging te stellen. Wan neer het blijkt dat de verlichting in de Groote zaal van Amicitia daartoe voldoende is, zullen niet alleen over dag, doch ook 's avonds aquarellen worden tentoongesteld, terwijl zoo mogelijk ook voorwerpen van kunst nijverheid ter bezichtiging zullen wor den gegeven. Naast hetgeen hier ter stede op kunstgebied gegeven wordt ontbrak gedurende een tiental jaren de teeken en schilderkunst geheel met ingenomenheid maken wij daarom van dit voornemen melding en hopen van harte dat het de ontwerpers zal gelukken ons weer zooals in vroeger jaren, te doen genieten, door de be zichtiging van aquarellen daartoe tijdelijk afgestaan door kunstverzame laars, of vereenigingen als »Pulchri Studio," ïArti et Amicitiae", «Kunst liefde" en meer andere. Over eenige dagen zullen de inge zetenen tot deelneming worden uitge- noodigd. Bij Kon. besl. zijn benoemd bij het 5e reg., tot le luit., de 2e luits. A. M. C. Seeuwen, N. G. van Gemert en II. J. Meyboom; bij het 6e reg., tot majoor, de kapt. D. Cheriex. Wie, die een bril of lorgnet draagt, kent niet het lastige en hin derlijke van het beslaan der glazen, wanneer hij uit de koele buitenlucht in een verwarmd vertrek treedt. Achtte men tot dusverre dit kwaad onafwendbaar, eindelijk is bet middel gevonden hetwelk het beslaan geheel voorkomt. Ook winkeliers, die er prijs op stellen en belang bij hebben dat de ruiten hunner uitstalkasten niet aanslaan haasten zich dit boven dien riog goedkoope middel aan te schaffen. Wij hebben het beproefd en probatum est. Voor het adres waar te bekomen verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Bij het eeuwfeest van het »Ne- derlandsch Zendeling-genootschap" is hier bijeengebracht f 141.62. Blijkens kennisgeving van den Commissaris der Koningin iri de pro vincie Utrecht aan de verschillende Burgemeesters is bepaald, dat op Dinsdag 15 Februari a.s., des voor- rniddags te 10 uur, op het Vreden- burg te Utrecht de keuring zal plaats hebben van alle hengsten, die tot dekking in deze provincie worden gebezigd. Ter bijeenkomst, welke het sub comité voor den optocht bij de Hul digingsfeesten in De Keizerskroon met de woorden. "Mijn lieve jongen, gij weet immers, dat men zich tegen over zieken vertrouwelijkheden mag toestaan mijn lieve vriend, gij moogt op zulk eene wijze geheel niet spreken. Noch mijne moeder, noch ik, geen van ons beiden, wenscht bedankt te wor den. Hoe hadden wij anders kruinen handelen. Gij kunt toch niet meenen, dat ik u op de straat had moeten laten liggen, om te sterven?" "Neen, maar gij hadt mij naar het hospitaal kunnen brengen," zeide Arthur bewogen. «Naar het hospitaal? Daaraan heb ben wij in het geheel niet gedacht. Maar mijn lieve vriend, wij hebben hier geen hospitaal in het dorp.// »Maar zeker wel in Heaover?» "Dat ligt bijna zestig mijlen van hier. Gelooft gij, dat gij in een toe stand waart, om zestig mijlen ver vervoerd te kunnen worden en dan bij zulk eene gloeiende hitte. Ik kan je verzekeren, dat ik zeer blijde en tevreden was je hier gelukkig onder dak en in bed te hebben. Dus ver moei je niet verder met dankbetui gingen.» »Och, ik kan niet anders, ik moet hield, verbonden zich tal van militaire en burgersportvereenigingen en ook zeer veel Bonden en Werklieden ver eenigingen om deel te nemen aan den allegorischen optocht. Wie verhinderd was, deze bijeen komst bij te wonen en toch wil deel nemen aan den optocht, kan zich als nog aanmelden bij den Secretaris van het sub-comité, den heer J. A. Sclio- lertnan. Utrechtsche straat, mits hij dit doe vóór Zaterdag 22 dezer. De plaatselijke afdeeling der «Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" zal aanstaanden Donderdag weer een vergadering met daines houden, des avonds te 8 uur in Amicitia. De heer R. A. van Sandick, uit Amsterdam, zal daarin het auditorium rondleiden in een kolenmijn en dien tocht toelichten door lichtbeelden. In het afgeloopen jaar zijn door de politie hier ingesteld 589 straf rechtelijke vervolgingen, waar 123 wegens misdrijven van verschillenden aard, waarbij 1 wegens het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden de 16 jaar, 14 we gens overtreding der Wet op de jacht en visscherij, 158 wegens openbare dronkenschap, 5 over Arbeidswet, 5 Boterwet, 15 IJkwet, 13 werpen van vuil in de binnengrachten, 1 wegens het geven van gelegenheid tot het plegen van ontucht, 5 verkoop van sterkedrank in het klein zonder de vereischte vergunning. Aan 320 personen werd nachtver blijf en voeding verstrekt, terwijl 87 personen van een reiskaart werden voorzien en 14 door de justitie gesig naleerde personen werden aange houden. 356e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 18 Jan. (950 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f400 op No. 5846 eit 12010. Prijzen van f 70. 5331 5403 5942 5953 14832 14853 16621 16758 en 16769. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 235 5332 5366 5828 5829 5835 5861 5973 8267 8278 12023 12071 12088 16614 16645 16658 16659 16665 16680 16685 16750 16761 16778 16786 16787 16808 16811 16831 19374 en 19376. KERKNIEUWS. ned. herv. kerk. Beroepen. Te Krimpen a/d Lek Uvan Slooten te Itouveen te Maassluis H. aan Selms te Kralingen te Tesse en Kumre J. 11. Moor rees cand. te Aalst. Aangenomen. Naar Lemnes-buiten door A. ten Have te Polsbroek naar Obergum II. IJnzonides cand. naar Hoerenwaarden door H G. Oldeman te Ouwerkerk. naar Brilswerd en Wiewerd door L. Offerhaus te Blija, naar Koedijk door H Buijskool cand. naar Herkingen door G A. Slagmolen cand. naar Steggerda en Finkega J. Groeneweg te West-Terschelling, naar Wognum J. Busch Keizer te Dwiugeloo. Bedankt. Voor Middelie door P. K. A. van Meurs Az. cand. voor Suameer J. Oosterhuis te Suawoude. voor Staphorst A. van der Sluis te Minster. voor Nieuwerkerk a/d academievriend van mijn vader. Uit dien brief leerde ik u nader kennen, en nu mijn beste, heb ik u al sedert een maand dagelijks gezien, en be schouw u als een oud vriend.» Opnieuw werden Arthurs oogen vochtig. De j onge predikant deed als of hij dit niet opmerkte, pookte het vuur in den haard aan, zeggende"Niet waar dit vlammenvuur is een lustig schouwspel? Nu echter wenschte ik te weten, of gij krachtig genoeg zijt, om een weinig over ernstige zaken te kunen spreken. Er zijn een paar zaken, die ik u wensch te zeggen, wanneer gij sterk genoeg zijt, die aan te hooren." Arthur verzekerde, dat hij volko men krachtig genoeg daartoe was, en vroeg een weinig verrast, waar op die betrekking hebben. «Welnu, hoor dan. Buiten den brief van mr. Walpore aan mij gericht, vond ik in nw vabes, dat ik de vrijheid nam te openen, eenige latijnsche en Griek- sche werken, zoodat ik tot de con clusie kwam dat gij eene goede op voeding genoten hebt. Ja, mijne ver onderstelling ging nog verder dat er een zeker iets in uw leven bestaat, hetgeen uw streven is, opgelost te ÏJsel door T. W. C. L. Schulk te Colhen voor Streefkerk door C. W. J. Posthumus Meijes Jzn. te Heinenoord. voor Ootmar- sum W. A. Eerdbeek cand. te 's Gravcnhage voor Maassluis door H. van Selms Kra- linped. voor Teruaurd door W. Magcdans te Oosterzee, voor Eugelum door H. Scholte cand. te Oostberg voor Wiewerd door K. E van Griethuizen te Kethel en Spalands. gereformeerde kerken. Beroepen. Te Veere fWalch.J A. Dekkers te Buiten* post Katwijk aan Zee L. van der Valk Scheveningeu te Westmaas J. Gispen cand. Amsterdam. Aangenomen. Naar Haamstede door R. Koolstra cand. te Dokkum. naar Overschie J. Gispen cand. Bedankt. Voor Vinkuveen door G VA iersma te Fin- kum en Hvum voor Arnhem, Dirksborn, Biezelinge, Nederhorst den Berg en West- maas, J. Gispen, cand. voor Molenaars graaf en Brandwijk J. W. Gunst te Woerden. Inbraak. Woensdagmiddag j.l. werd te Rijs wijk ingebroken in het Evangelisatie gebouw aldaar, gedurende de afwezig heid van eene bejaarde dame die in genoemd gebouw woont. De dieven hebben eenige gouden voorwerpen, kleedingstukken en eenig geld mede genomen alsmede de offerbus geledigd. Zaterdagmiddag zijn de daders ge arresteerd, en tot bekentenis gebracht en de voorwerpen op vier verschil lende plaatsen te 's-Gravenhage in beslag genomen. De van diefstal ver dachten zijn 2 Hagenaars die reeds vroeger met de justitie hebben kennis gemaakt. De ongehuwde 60-jarige vrouw uit Vinkeveen, M. de Bree, gister morgen te Ouder-Amstel aangekomen, stapte, door de duisternis misleid in de sluis en verdronk. Is de winter reeds voorbij'? In Thuringer land zijn reeds bloeiende viooltjes, levende vlinders en jonge meikevers op het oogenblik geen zeldzaamheden meer. Elke re dactie krijgt ze toegezonden. Maar alsof dat reeds niet genoeg ware, is te Grüna ook al een ooievaar terug gekeerd. Verder is op 2 Januari in Altgersdorfop een weide gras gemaaid, en eindelijk laten verschillende vlot ters zich verleiden om reeds de Saaie af te komen zakken. Van een paar groote branden wordt weer melding gemaakt. Voor eerst een in Lyon, waar een gedeelte van een groote zijdefabriek is afge brand, hetwelk een schade veroor zaakte van drie millioen francs. Een andere brand had te Algiers plaats, die veel jongelukkiger ailiep, daar drie menschen er het slachtoffer vari werden. De brand zelf is in de vierde verdieping| van een huis ont staan; hij was spoedig gebluscht, maar toen men doordrong in de vertrekken vond men daar drie verkoolde lijken, die van den bewoner, zijn vrouw en een tienjarig dochtertje. Vreemde geschiedenis! Vóór eenigen tijd stapten aan een der groote hotels te Amsterdam een dame en heer af, die zich onder een eenvoudigen naam als tante en neef in het vreemdelingenboek inschreven. Het kalme, bedaarde eenvoudige optreden deed niet vermoeden, dat toen bun de rekening groot 1 1000 gepresenteerd werd, zij geen geld hadden om die te betalen. De politie werd van het geval in kennis gesteld en tantelief met haar neef werden naar het hoofdbureau gebracht. Ofschoon aan liet hotel hiervan niets bekend was, moet de dame zien, waartoe mij ook eene zinsnede in den brief van mr. Walpore aanlei ding gegeven heett, die luidde :j[Sta hem bij in hetgeen zijn belang en zijn vurige wensch zoekt." Na de liefderijke opname in uwe vriendelijke woning," antwoordde Arthur, »zou bet van mijn kant on hartelijk zijn, indien ik ook u niet ten volle in mijn vertrouwen nam en u geen deelgenoot maakte, van het doel dat ik mij voor oogen gesteld heb. Ten einde dit ten volle te be grijpen, moet ik u mijn levensloop mededeelen, en toen deelde Arthur hem alles mede, wat den lezer al be kend is. Wordt vervolgd.) beweren, de vrouw van een Japanschen prins te zijn. Een tweede Rigo. Men herinnert zich de ontvoering van de prinses van Chiinay door den zigeuner-musicus Rigo. Een dergelijke schaking heeft nu plaats gehad te Parijs, eveneens van een hooggeplaat ste dame door een zigeuner-kapel- moester, Georges Bertoseh genaamd. In /ie zaal waarin hij met zijn kapel concerten gaf, nam graaf H. mei zijn beeldschoone achtienjarige dochter Jo sephine dikwijls op de stoelen der eerste rijen plaats. Het vurig temperament van den Hongaar, zijn zwarte lokken en schitterende oogen deden het jonge kind in liefde voor hem ontbranden en het einde van de historie was, dat ze vluchtten. Om schandaal te ver mijden heeft de vader in een huwelijk toegestemd, op voorwaarde echter, dat zij in het buitenland zullen gaan wonen. Een anecdote van Bismarck deelt de Berliner Lokal-Anzeiger mede in verband met de alarmeerende geruchten welke onlangs over den gezondheidstoestand van den ijzeren kanselier ten onrechte werden ver spreid. Toen Bismarck gezant te St. Peters burg was, had hij veel last van zwel ling der aderen in de omgeving van de knie, welke hem veel pijn ver oorzaakte. De arts die hem behan delde, meende het ongemak met pleisters te kunnen genezen. Toen Bismarck met verlof zich per stoom boot naar Stettin begaf bevond er zich toevallig ook op de beroemde Russische chirurg Pirogow. Van die gelegenheid maakte Bis marck gebruik om zich door dezen te laten onderzoeken. De chirurg kwam tot de conclusie, dat het been onver mijdelijk moest worden geamputeerd. «Boven of onder de knie?" vroeg Bismarck. «Boven de knie", sprak de chirurg. Dan sterfik liever,"antwoord de de gezant: «als het onder de knie was, zou ik er mij niet tegen ver zetten." Nog is de ijzeren kanselier in 't be zit van beide beenen, maar wie kan zeggen welken loop de wereldgeschiede nis genomen zou hebben, als Pirogow zijn zin had gekregen De ballon van Andrée. In ons vorig nummer deelden wij een Reuter-telegram uit Stockholm mee, behelzende het bericht dat er een ballon gezien was in Britsch- Columbia, welke het vage vermoeden deed ontstaan dat men met de ballon van Andrée te doen had. De directeur van het meteorologisch instituut te Kopenhagen is van mee ning dat de mogelijkheid niet uitge sloten is dat Andrée's ballon over de genoemde streek is heengegaan. Maar hij acht het onbegrijpelijk dat deze tijding (in het telegram stond tusschen Vb en 7/« 1897 aizoo tusschen 4 en 7 Augustus) eerst nu was gekomen en via de Zweedsche regeering in plaats van via de Engelsche. Prof. von Richtliofen, de voorzitter van de «Vereeniging van geologen" en buitengewoon hoogleeraar in de geografie te Berlijn acht de juistheid der mededeeling niet erg waarschijn lijk en voert als bewijs daarvoor aan, dat de streek waaruit de tijding ge komen is, op geringen afstand van een spoorweg gelegen is. Daardoor is het geheel onverklaarbaar waarom er vijf maanden moesten verloopen vóór men van het feil in Europa kennis kreeg. Reeds in den vorigen herfst ontving de «Vereeniging van geologen" te Berlijn uit dezelfde streek waarvan het telegram spreekt, een schrijven, waarin hetzelfde werd meegedeeld als het telegram uit Stockholm behelsde. Destijds werd in de wetenschappelijke kringen aan de mededeeling reeds weinig gewicht gehecht. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze-'' geliefde Yader en Bejruwd vader Jonkheer Mr. JULE EDOUARD GODIN DE PESTERS, in den ouderdom van ruim 86 jaren. Juk. W. C. Godin de Pesters. A. fj. -Baron van Heeckereö»- bntfurg. Utbecht, 14 Jan. '98.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2