Advertentië n. JALOERSCH BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. VEREENIGING GARAM-YEREENIGING. Maandag 21 Februari 1898, A. H. DRIJFHOUT v. HOOFF verkoopen: Ongeveer A. N/J. VOS opbaar VERKOOPEN alzoo de geheele winst voor zich be houden, moeten wel succes hebben. Zoo ook met de vruchten, die uit het buitenland in allerlei vormen worden ingevoerd, omdat ons land niet ge noeg voor de behoefte oplevert. Weet men wel, dat het ooft van goed ver zorgde Nederlandsche boomgaarden in geur en saprijkheid en zelfs in uiterlijk voorkomen hoog staat aangeschreven? Maar men moet zich op die cul tures met hart en ziel, niet minder ook met hoofd en hand toeleggen; er moet gestudeerd en er moet gewerkt worden. De belangen van tuinbouw en ooftencultuur zijn niet minder hoog te taxeeren dan die van den eigen lijken landbouw, van veeteelt en van zuivelbereiding, en wij vertrouwen dat dezen zoo min door de Regeering als door de geïnteresseerden, zullen worden veronachtzaamd. Op verzoek van het Internatio nale Vrede-Bureau te Bern heeft het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond voor zijn streven de hulp ingeroepen van de onderwijzers. In enkele dagen tijds zijn te Groningen reeds 7 muntbiljetten van f 10 bij de politie gedeponeerd, die uit saamgeplakte ongelijk ganoin- merde helften bestaan, dus waarde loos zijn. »De hoofden voor de klasse" is een der wenschen van den Bond van Ned. Onderwijzers. De afdeeling Am sterdam van den Bond heeft thans aan den Raad dier gemeente verzocht dien wensch te verwezenlijken. »lloewel er geen grond voor be staat," leest men in het adres, «aan te nemen dat het hoofd boven de overige onderwijzers uitblinkt, niet te ontkennen valt het, dat de hoofden mee behooren tot de beste onderwij zers, En waar dat het geval is, zal het zeer in het belang van de school zijn, indien ook het hoofd mede arbeidt aan de schoone taak; de opvoeding van de kinderen des volks tot latere, goede en gelukkige leden der gemeen schap. En dat geschiedt niet. zoo lang het hoofd ambulant blijft, wel wanneer hij het geheele onderwijs eener klasse voor zijne verantwoor ding krijgt." Financieel zou het volgen van dit stelsel reeds dadelijk een besparing geven van f 96,000 en als het geheel doorgevoerd is ongeveer f 200.000. Naar de N. R. Cl. gemeld wordt, is men bij het departement van bin- nenlandsche zaken bezig met het onderzoek, of de in 1897, krachtens art. 128 der kieswet, vastgestelde verdeeling der kiesdistricten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer in stemdistricten verandering dien te ondergaan. Een stoof van een ouden Urker. Een 67-jarig bewoner van het eiland Urk, de visscher A. Bakker, heeftin zijn leege uren een prachtige stoof vervaardigd. Behalve andere versie ringen heeft hij op de zijvlakken met sierlijke letters gesneden «Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina." Na deze stoof netjes gewreven en de letters verguld te hebben, heeft hij haar aan onze Koningin ten geschenke gezonden. Daar H.M. geen geschen ken aanneemt is de stoof aan liet adres van den vervaardiger terug bezorgd. Er was echter een briefje bij van f25. 9 De leerkamer te Surbitonpark was een ruim en luchtig vertrek, en zoo vriendelijk en doelmatig mogelijk inge richt. Eene boekenkast bevatte niet alleen de veieisehte leerboeken, maar ook eene uitgezochte verzameling werken, geschikt voor den leeftijd der leerlingen. Den 28sten September waren Arthur en zijne leerlingen als gewoonlijk vlijtig aan den arbeid. Den daarop volgenden dag zouden de korte Michaels vacantiedagen begin nen, en dan zou hun' neefje George Ostwestry een paar dagen bij hen te Surbitonpark komen. Dezen ver wachtten zij nog dezen avond om tot den 3den October te blijven en niet tot het einde der vacantie, want Lady Ostwestry wilde hem niet langer missen, daar George haar oogappel was. Om echter het korter verblijf bij de Dalrymple's te vergoeden, had zij Felix en Harry verzocht hem naar Westwalden Court te vergezellen, en daar tot het einde der vacantie te blijven. Wordt vervolgd.) PLAATSELIJKE BERICHTEN. Het eerste detachement be staande uit de 1e en 2e compagnie 2e bataljon 8e Regiment infanterie, onder bevel van den kapitein J. W. H. Schreurs, dat gedurende 12 dagen alhier schietoefeningen heeft gehou den, is gisterenmorgen per Ned. Centr. Spoorw. om 8.18 u. naar zijn garni zoensplaats Deventer teruggekeerd. Het tweede detachement bestaande uit de 3e en 4e compagnie van ge meld bataljon, onder bevel van den kapitein G. A. Pitlo, zal Maandag 14 Februari alhier aankomen per trein van 8.58 u. v.m. om gedurende 13 dagen tot hetzelfde doel alhier te verblijven. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den kolonel regiments-com- inandant bevorderd tot sergeant-titu lair de korporaals J. F. I. Mollinger, J. Keijser en J. K. A. Kiepe; tot milicien sergeant de milicien korpo raals J. Drost, H. van der Meer, H. Scheper, P. Soels, L. Miskotte en M. Oosterhoorntot milicien korpo raal de miliciens G. Meester, J. W. Welling. G.J. Hunnink, F. Zonnenberg W. L. Uljee en J. D. van den Hoorn. Aan den élève muzikant E. L. Bregonje, van het 5e Regiment in fanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. Het eeiemetaal werd op plechtige wijze door den kapitein-adjudant, com mandant van het muziekkorps, voor liet front van den troep aan den be langhebbende uitgereikt. Door den Minister van Justitie is benoemd tot Rijks-veldwachter de sergeant A. H. Cardinaal van het 5e Regiment infanterie. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de afd. Amersfoort, der Christelijk Nationalen Werklieden- bond zijn tot bestuursleden gekozen L. van de Biezenbos, D. W. Gillissen, G. van 't Hof, H. Voortman, P. F. Welvaardt en C. van Zwol. Besloten werd Maandag 14 Febr. des avonds 8 uur weder te vergaderen teneinde het door het voorloopig comité ont worpen reglement te behandelen. Het ledental der afdeeling bedraagt thans 95. Woensdag 2 Maart 1898 zal Ds. Meulenbelt van Baarn een lezing houden in de bovenzaal van «Volks heil" over «Louize de Coligny." Ds. H. J. ter Haar Romeny, Ned. Hervormd predikant alhier, hoopt aanstaanden Zondagavond om 6 uur vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Evang. Luthersche kerk alhier. Het onderwijs in Natuurkunde aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs alhier is tijdelijk opgedragen aan dr. A. C. Antusch, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zaandam. In de plaats van den agent van politie 2e klasse D. H. de Vries, is als zoodanig benoemd B. Kreijermaat, tot dusver agent van politie 3e klasse alhier. De Twentsche pluimvee-club opende gisteren 11 dezer haar 4e Inter nationale tentoonstelling van pluim gedierte te Enschedé. Ongeveer 1000 nummers waren ingezonden en bestond uitsluitend uit zeer fraaie exemplaren. Door onderstaande stadgenooten werden de navolgende prijzen behaald (in afd. hoenders). De heer G. Muijs (met 33 inzendingen). Eere-prijs groot verg. Zilv. med of f 25 voor de meeste 1ste prijzen. Eere-prijs Zilv. med. of f 5 fraaiste Wijandotte. t paar zwart leghoen. Goud Wijandottehaan i wit k hen. paar Padua's. en in de klassen prijzen zes 1ste, vijf 2de, drie 3de, zeven ZEV twaalf EV. Den heer A. Herschel Bzn (met 19 inzendingen) Eere-prijs zilv. med of f 5 fraaiste Goud Padua's en in de klassen prijzen Een 1ste, zes 2de, een 3de, zeven ZEV. en een EV. Deelden wij mede, dat het voor nemen bestond eene vereeniging op te richten tot het geven van kunst bes-houwingen, het doet ons ge noegen nu te kunnen melden, dat die poging geslaagd is. Op de lijst, die tot deelname uit- noodigde (zie de advertentie in dit nummer voorkomend), is door circa 120 personen geteekend, zoodat bin nenkort de eerste kunstbeschouwing te gemoet kan worden gezien. In dien de onderhandelingen slagen zul len aquarellen uit de portefeuille van een der voornaamste kunstlievende genootschappen worden tentoonge steld en een daarvan voor de ver loting aangekocht. Daar de leden kosteloos aan die verloting deelnemen zullen de bewgzen van het lidmaat schap, die eerstdaags worden rond gezonden, van een nummer voorzien zijn, dat tevens dient als nummer van het lot. Verdere inlichtingen verstrekt gaarne de secretaris der Vereeniging Huldiging van trouwe dienstboden. De Rubriek-Commissie voor «Maat schappelijk Werk" der Nat. Tentoon stelling van Vrouwenarbeid heeft het plan opgevat, op de a. s. tentoonstel ling op eenvoudige wijze hulde te brengen aan de getrouwe dienstboden, die langen tijd in een zelfde gezin zijn werkzaam geweest. Zij denkt nl. een groote tabel te exposeeren, waar op duidelijk leesbaar vermeld zullen worden de namen van dienstboden, die op 1 Mei 1898 gedurende tien jaren of langer in denzelfden dienst haar werk verricht hebben, met ver melding tevens van den naam der meesteresse. Een volledige enquele op dit gebied is haar natuuilijk onmogelijk, maar zij wacht gaarne de opgaven in van allen, die zich wenschen aan te mel den, aan het adres van jonkvr. C. van Hogendorp, Balistraat 36, den Haag. Iet9 over kouijneuvleesch. Konijnenvleesch moet volksvoedsel worden. Dat was en is heden ten dage nog de leuze van alle konijnen- fok kers-vereen igingen (in het buiten land namelijk) en terecht, want ko nijnenvleesch is niet slechts van alle vleesch voor den minsten prijs te fokken, maar het is ook van bijzon dere voedingswaarde en volgt daarin op ossenvleesch. Daarbij is het gemakkelijk verteer baar en als het van jonge dieren af stamt ook vooral geschikt voor zieken en herstellenden. En wat de kosten aangaat, komt bij rationeele teelt het pond slachtgewicht op 24 tot hoogs tens 30 centen; ja onder bijzonder gunstige omstandigheden kan hel zelfs reeds voor 18 centen geprodu ceerd worden. Maar men moet de goede rassen kweeken. Het konijn is, wat voeder aangaat, zeer gemakkelijk en niet erg kieskeurig. Alle afval van groenten, aardappelschillen enz. zijn hem wel kom, ook korsten brood, schillen van ooft enz. Met den keukenafval van een gemiddeld huishouden kunnen met een weinig haver, hooi en wat krachtvoeder 23 konijnen en hunne jongen onderhouden worden en menige Zondagslekkernij komt zoo gaandeweg ter tafel. Aan lien, die geld hebben, ontbreekt liet niet aan vleeschspijs. maar door de konijnenfokkerij kan ook de ge ringe man zonder groote kosten zulk een lekkernij bekomen. Wat de deug delijkheid van een goed toebereid konijn aangaat, zoo staat deze niet beneden vele andere vleeschsoorten. Daarom moet ieder, die een tuintje bezit met groenten en dus ook onkruid en een plaatsje heeft voor een paar konijnenstalletjes het eens met een paar konijnen beproeven, want hel konijn is niet langer alleen maar speelgoed voor kinderen het is het meest rentegevende nuttige dier. de beste vleeschpioducent van den klei nen man. Juist daarom moet ieder, die 't maar eenigszins kan, konijnen fokken, 't Is te hopen, dat deze enkele regels ietwat daartoe mogen bijdragen MblI. d. Verv.). Een reuzcnUesch. Naar wij vernemen zal binnen wei nige dagen aan de metaalwarenfabriek van Ruitenberg Fan Zanten te Dordrecht een reuzenllesch worden te water gelaten, geheel volgens het model van deflesschen, waarin het «llol- landiawater" van de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen te Haarlem wordt verzonden, er. die dan ook dienen moet om dit voor treffelijk water al verder en verder bekend te maken. De flesch is vier meter hoog, één meter in diameter en 240 kilo twaar. Zij is vervaardigd van blik en plaat ijzer. Op het bovengedeelte leest men aan weerskanten in reuzenletters de woorden: «Tafelwater Hollandiabron Haarlem." Dit fleschje zal, na te water gelaten te zijn, door een schroef- boolje over Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag en Leiden naar Haarlem worden gesleeptvandaar gaat het naar Amsterdam en ten slotte naar de Noordzee, waar het zijn weg verder zelf zal moeten zoeken. Een zeldzame vondst is gedaan te Bodenhagen bij Kolberg. Eu de bij het dorp zich bevindende lec-mduinen verhief zich reeds jaren een stomp van een reusachtigen eik. Langzamerhand was het vrije uiteinde gedeeltelijk afgebrokkeld en nu werd er een menschelijke schedel zichtbaar. Bij nader onderzoek bleek de eik een doodkist uit den oertijd te zijn, want men vond er het geheele skelet van een mensch in, terwijl aan het voeten eind een kleine houten schraag lag. Verder vond men er nog bijdrie koralen van barnsteen, een fraaie uit leem bewerkte haarnaald, eenige een voudige armringen uit hrons vervaar digd en een schelp. Naar deze voorwerpen te oordeelen schijnt het 't skelet te zijn van een aanzienlijke vrouw, die voor 1609 of 1700 jaar geleefd heeft. De zeven centenaars zware boomstam werd met zijn inhoud naar het Oudheidkundig Museum te Stettin verwezen. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren2 Febr. Everardus, van Meiu- dert Schouten cu Cornelia vau den Brink. Maria Geertruida, d. van Gerrit Wilbeliu Jekel en Johanna Hendrika Engel. .1 Febr. Hartog Hijraan, t. van Meijer Schreu ders en Mietje Hilversum. Bernardus Wouterus, z. van Comelis van Wegen en ltikje van Nimwegcn. Hendrika Fraucisca, d. van Wilhelmus Wakelkarnp eu Frantiscu de Gooijer 4 Febr. Johanna Geerlruida. d. van Willem Priem en Bettha Bliekend aal. Jan Willem, z. van Barend Gerrit Bonhuijs en Johanna van Diermen. Hermanus Cornells, z. van Theodores Abraham Cramer en Grietje Brouwer. 5 Febr. Abraham, z. van Gijsbertus Hermanus Lambreehts en Maria Gouw. G Febr. Heiltjo Hendrika, d. van Gerrit van Westerlank en Jannetje Vonk. 7 Febr. Gerarda Jaeoba, d. van Arnoldus Rietveld en Catharine Johanna Blombergen. Catriua, d. van Matlhijs Staal en Cbrisliua van Kleef Hendrika, d. van Evert Jan hegman en Hendje van de Pol Flora Johanna Theodora, d. van I.eonardus Franciscus Zeiss en Johanna Jonker. Ondertrouwd: 4 Febr. Jan van HoeijcD en Hendrika van Asch. Getrouwd: 9 Febr. Lambertus Jacobus vau Keulen en Adriaua Maria vau den Els- hout. Hendrikus Theodorus Jortlens en Cornelia Petronella Damsteek. Johan Bakker eu Jaeoba van Dorsseu. Wouter vau deu Eshof en Maria Cornelia Jaeoba van Leeuwen Johannes de Jager en VV onsje Arlar. Christiaau Frederik van Eijndtboveu eu Bnrtha Sukkel. Overleden31 Jan. Hermanus Maassen 7 m. S Febr. Evert Doornkamp 18 m. 6 Febr. Gerrit van Nimwegen 5 j. Maria Brivee 75 j. wed. van Teunis Otte. 6 Febr. Jan van Dijkhuizen 80 j echtg. ven Maria Magdalena Florijn. Louisa Kerliug 12 d. 7 Fehr. Niesje Blom 20 j. ongeh Jaeoba Welling 80 j. wed. vau Petrus van den Berg. Aartje van den Heuvel 79 j. wed. van Berend van Deventer. Hoogland. Geboren: 8 Febr. Leonard Willem, z. van Doctor J. D. Bierens de Haan en L. W. C. I'ervoots. 9 Febr. Hermanna, d. van F. Middelman eu Filipje Vaart amp. Gehuwd: 10 Febr. W. Dorrensliju eu A. Kuijer E Kaats en G. Kok. Leusden. Oierledon: 7 Febr. Gerrit Bakker, 68 j., echtg. van Franciua Berg. Stoutenburg. Geboren: 9 Febr Hendriku-, z.pvan Gerrit van Pekkum en Hendrika van de Wetering. Woudenberg. Ondertrouwd: 10 Febr. Comelis Stekeleu- bnrg, 34 j eu Jannetje Batavier, 30 j. Overleden: 6 Febr. Een levenl. aang. kind van bet vr gesl van Hendrik van Oosten- brugge en Hendrika van Dijk. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 11 Febr. 1898. Tarwe 10.Rogge f 0Boekweil f 0. Appelen 13 af 5Peren f0.a f 0.Nieuwe aariiapp. f0.afOZandaanlapp. f 2 00 a f 2 20 lloendereiereu f 3.50 a I 4 25 per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1 35 a fl.45 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem kaas 0.f0.— Kippen fO.GO a fl.— Kuikens fl 00 a f 1.20 Piep kuikens f 0.a f0.Ganzen f0.f0.Eenden 10.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.— a f0— Hazen I 0.00 a f 0 Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f0.80 a fl 50 Duiven f0.60 a f0.80 paar. Magere varkens f16 f23 Zeugen f 50.— f60. Biggen f G.— a f 11.00 Schrammen f 12.a f21 Vette koeien f000.— a f000.— Guste koeien roo.— a fOOO.— Kalfkoeien f000 a fOOO.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pmkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len: 80 heet. Zandaardappelen 18000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas: stuks Vee: 40 magere varkens, 28 biggen en 10 zeugen. tot het houden van Zij, aan wie, hetzij d«or eenig onwillekeurig verzuim, hetzij door uitstedigheid of anderszins, de lijst tot inteekening niet is aan geboden en die alsnog tot het lidmaatschap mochten wenschen toe te treden, worden beleefd ver zocht zich tot dat doel schriftelijk aan te melden hij den Secretaris der V ereeniging (Bergstraat 142'). Het Comité: Vrouwe M. "Rar.ju«tv Wuytieks. W. A. Croockewit, Voorzitter. L. brender a Brandis. A. W. Groote, Penningmeester. W. N. Coenen, Secretaris. ZESDE uitvoering in AMlCITIA op te geven door de Kon. Vereen. Het Nederlandech Tooneel afdeeling Amsterdam. Opgevoerd zal worden Blijspel in 3 bedrijven van ALEX. BISSON en AD. LECLERCQ. Regie; L. H. CHRISPIJN. Aanvang lialf acht. Entrèé le Rang voor leden der Garantén-Vereeniging en hunne huisgenooten fl.25 voor niet-leden der Ver eeniging 2e Rang 1.75 uJ.OO Entreekaarten zijn te bekomen en plaatsen te bespreken in de Sociëteit AMICITLA opmaandag 21 Februari aanstaande, van half éen tot half twee terwijl de loting voor de volgorde van het plaatsbespreken zal aanvan gen om half twee; na dien tijd kunnen nog plaatsen besproken worden bij den Kastelein van Amieitia. DE NOTARIS te Amersfoort, Zal op Vrijdag 18 Februari 1898, 's voorm. 11 uur, bij het koffiehuis »DEN AREND" a,'i Arnhemschenweg te Amersfoort, publiek (DRENTSCHE VARKEN^) 's Morgens vóór den~verkoop te zien. Betaaldag 1 October 1898. DE NOTARIS te Amersfoort, «ak,op Donder dag 24 Februari 181)§)-^es avonds 5 uur, in jle herberg >de Rui ter," bewind door JOBtANNES VAN 'T KLOOSTER, te Stouten burg, in het In de gemeente Stoutenburg. met ACHTERHUIS, wijk B No. 22, met SC li U UR, BOUW- en WEILAND aan den Emiel^ar- schen weg nabij den straatweg, ter grootte van 57 aren, 76 cen tiaren; in 2 perceelen. Afzonderlijk* massa. Bewoond door en in gebruik bij C. WALET. De getimmerten zijn te aan vaarden op 24 Mei 1898 en het bouw- en weiland dadelijk na de toewijzing. Betaling kooppenningen oh 24 Mei 1898. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2