thans met klassen 3 en 4 het geval is (te zamen 34 leerlingen), zal het aldaar gegeven onderricht in geenen deele tot zijn recht komen, en zullen dus nadeelige gevolgen op den duur niet uitblijven. Eindelijk nog meenen zij, dat aan eene openbare lagere school, die voorzeker geen laag schoolgeld van de haar bezoekende leerlingen vordert, en die, dientengevolge wellicht, aan de gemeente slechts een luttel bedrag kost, ook de eisch te stellen is, dat zij een gymnastieklokaal bezitte, en zoodoende aan de ontwikkeling van het lichaam der kinderen even goed als aan die van hunnen geest het hare bijdrage. Dit alios resumeerende en formu- leerende, komen adressanten tot de volgende wenschen, die zij met aan drang in Uw belangstellende over weging aanbevelen ie. Het hoofd der school worde ontheven van het geven van onder wijs in eene bepaalde klasse en krijge zooveel mogelijk vrijen tijd, teneinde het onderwijs op de geheele school te overzien, aansluiting en eenheid te brengen daar, waar deze mochten ontbreken en in te vallen bij vacatures, die aan eene school met eenigszins talrijk onderwijspersoneel herhaaldelijk voorkomen. Dat hierdoor de aanstel ling van een nieuwen onderwijzer noodig wordt, behoeft wel geen betoog. 2e. Men ga, zoo spoedig dat slechts eenigszins doenlijk is, over tot het splitsen der gecombineerde 3e en 4e klasse, wier aantal leerlingen zulks dringend noodzakelijk maakt. En ook ten opzichte van de lste en 2de klasse besluite men in principe tot zulk eene splitsing; want mocht het nu in die beide klassen aanwezige geringe aantal kinderen voor 'toogenblik mis schien eene vereeniging vergoêlijken, zoo springt het toch in 't oog, dat bij een eenigszins toenemend aantal leer lingen, ook voor deze beide klassen hetzelfde motief geldt als voor de 3e en 4e klasse. Men zou dus, met het oog op het vrijmaken van het hoofd der school en op de bedoelde splitsing der klas sen 3 en 4, met de aanstelling van voorioopig twee onderwijzers het ge- wenschte doel bereikt hebben. Het hoofd der school, dan vrij, zou misschien enkele uren wekelijks in de lste en in de 2de klasse les kunnen geven, en deze zouden dan althans gedurende dien tijd gescheiden zijn. 3e. Daar de voorgestelde wijzigin gen, bij uitvoering, het bijbouwen van lokalen noodzakelijk maken en er, zoo adressanten meenen, naar alle waarschijnlijkheid ook voldoende ter rein tot uitbreiding van het geheel achter de tegenwoordige school aan wezig of te bekomen zal zijn, besluite men tevens tot het doen bouwen van een gymnastieklokaal, terwijl een spreekkamer voor het hoofd der school mede geen overtollige weelde zoude te achten zijn. Ten slotte meenen adressanten de opmerking niet te mogen weerhouden, dat de door hen gewraakte toestand reeds sinds het begin van den loopenden cursus, dus meer dan vijf maandenin hare tegenwoordige afmetingen bestaat, en dat eene voortduring er van, lan ger dan volstrekt noodig is, niet anders dan zeer nadeelig op het onderwijs zal werken, terwijl de afme tingen nog voortdurend moeten toe nemen. Zij dringen er derhalve eer biedig maar met nadruk op aan, onverwijld althans die verbeteringen terwijl Verna met ter nedergeslagen oogen en een weinig afgewend aan gezicht, eene roos uit elkander pluk kende, naar hem luisterde. Bij dezen aanblik sneed eene diep snijdende smart door Arthur's horst. Het was hem als doorboorde een dolk zijn hart, en de ijverzucht greep hem met alle gruwzame kwelling aan. Het jonge paar liep verder den tuin in, en Harry, die zijn gouverneur terzijde getreden was en nu ook naar buiten zag, riep: «Daar is Grantly! kom Felix, laat ons naar het terras gaan, Frantly is daar." Arthur vatte op eenmaal den arm van den knaap en vroeg stamelend: «Wie is Grantly, Harry?" »Onze neef, sir." Onze neef! herhaalde Arthur, en hem overkwam een gelukkig gevoel van verlichting; toch zou dit geluk- kig gevoel niet van langen duur zijn, want de knaap voegde er bij«Hij is Elliuor's broeder, kapitein Saville." Kapitein Saville I Plotseling her innerde zich Arthur het gezegde van den koetsier op den weg van het spoorwegstation naar Surbitonpark «Gecely gelooft, dat het iets tusschen aan te brengen, welke onafwijsbare eischen voor het geven van goed onderwijs zijn. Door het tijdelijk aanstellen van de ontbrekende onderwijskrachten toch en het daarmede noodzakelijk verbon den tijdelijk in bezit nemen van een zeer zeker wèl te vinden localiteit buiten het schoolgebouw, zullen ten minste die klassen van elkander te scheiden zijn, die stellig niet bij elkaar behooren. Adressanten houden zich overtuigd, dat de bedoelde veranderingen het onderwijs in allen deele ten goede zullen komen niet alleen, maar ver wachten ook, dat de daaraan verbon den kosten spoedig dubbele rente zullen opbrengen in verhoogden bloei der school. 't Welk doende, enz. Ds. J. A. Helper Sesbrugge, Ev. Luthersch predikant te Amster dam, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Euthersche kerk alhier, welke des ochtends om 10 uur aanvangt. Donderdagmiddag is in «de Arend" door den architect H. Kroes, voor rekening van den heer J. H. Krudop alhier, bij inschrijving aanbesteed het bouwen van eene villa aan den Arn- hemschonstraatweg alhier. Van de navolgende heeren waren inschrijvin gen ontvangen t. H J. Fijnenberg te Amersfoort f 24.250 2. G. Prins x 23 920 3. C. J. Kuntz i 23.473 4. G. Wassink b b 22.460 5. J. H. Boks b b 22.120 6. tV. van Achterbergh b b 21 989 7. J. Bijlard te Hilversum b 21.890 8. J. van Wagensveld b Barneveld b 21.400 De gunning is nog in beraad ge houden. Donderdagavond is in de con certzaal »De Keizerskroon," door de muziek- en tooneelvereeniging nCaecilia", voor een flink bezette zaal, hare eerste uitvoering gegeven in dit seizoen. De voordrachten en tooneelstukken werden even als de muzieknummers uitstekend weerge geven. Het daverend aplaus dat geregeld werd gehoord, was dan ook wel ver diend. Een geannimeerd bal, hield den aanwezigen tot laat in den nacht bijeen. Bij de door de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij te Amsterdam gehouden aanbesteding van het maken der grondwerken ten behoeve van het gemeenschappelijk stations-emplace ment alhier, voor rekening van den Staat /Ier Nederlanden, zijn ingeko men de volgende inschrijvingen W. P. de Vries, Rossum, f 113.480; M. de Vries en L. Zandstra, Lemmer, f 112.260; W. Westerhof, Weesp, f I04.3s0; Ch. H. Dartels, Amsterdam, f103.400; H. Wienhoven, Schiedam, f 102.900; C. ter Horst, Zwolle en Gebr. Aberson, Steenwijk, f 97.700 W. van de Kooy, Amersfoort, f95.780 P. Boks, id., f93 582; K. Zeeman, Helder, f 92.300; C. Bos, Haarlem mermeer, f 91.800; W. Blankevoorl Cz., Beverwijk, f91.170; G. D. van Doorn, Haarlem, f89.900; Ch. Gijze laar, Medemblik, f89.800; L. Brand Dz., Giessendarn, f 89.000C. van Boven, Amsterdam, f88 600; P. Zanen Hz., Ammerstol, f87.300; J. van den Elshout Gz., Scheveningen, 85.300; C. de Jong Iz. en W. H. Swet, Har dingsveld, f 82.888; H. van Rhijn, Naarden, f82.438; J. van Noordenne, Utrecht, f 79.000; J. van den Berg, Amersfoort, f 78.900; J. Terwindt, Utrecht, f76 980; G. A. van Ilattem, Sliedrecbt, f71.700; H. de Jong Pz., Ammerstol en L. Brouwer, Gouda, f 09.943; Th. Verhoeven, Utrecht, f 67.900; H. Th. Wiegeiink, Groenloo, f 67.819; Th. J. Wiegerink, Onder- Amstel en J. Terwindt M.Bz Amster dam, f 62.800. De raming bedroeg t 114.000. Terwijl de melkslijter v. B. gis teravond zich in het huis van een onzer stadgenooten bevond, werd zijn melk- stel weggenomen. Toen de man we der op straat kwam, bemerkte hij dat natuurlijk en deed terstond aangifte bij de politie, 't Bleek later dat het hem en onze jonge miss geven zal.'' Hoe gering van beteekenis waren deze woorden toenmaals geweest, en hoe diep drongen zij hem nu niet tot op den grond van zijn hart door En hij geloofde er aan. Zijne oogen leverden er hem immers de overtui ging van. Arthur wendde zich snel v an het venster af en begaf zich naar zijne studeerkamer. Maar ach! Ook daar zweefde hem het kwellende beeld voor oogen. {Wordl vervolgd.) niet gestolen was. Het werd op den Soesteistraatweg, nabij «het Heuvel tje" staande, teruggevonden, terwijl 't midden in de stad was weggenomen. Men heeft hier dan ook te denken aan een soort wraak of een zeer on gepaste grap. De 2e-luit.-kwartierm. J. J. N. Krugers, van het 5e reg. inf. alhier, is overgeplaatst bij het 2e reg. inf. te 's-Hertogenbosch. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de 2e helft van de maand Januari 1898. J. H. van Ravestein Amsterdam. Mej. G. Rijers. A. de Beer Middelburg. Buitenland. II. GofïinBatavia. idem Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Gisterenavond ongeveer half twaalf werden de ingezetenen opge schrikt door 't altijd angstverwekkend luiden der brandklok Er bleek brand te zijn ontstaan in de schoenmakers- wei kpiaats van den heer W. Steenbeek, in de Bloemendalsche binnenpoort, waarschijnlijk veroorzaakt door on voorzichtigheid van een jongmaatje, dat eenigen tijd te voren in de werk plaats was geweest om een paar stroppen te halen en daarbij van lucifers gebruik had gemaakt om zich licht te verschaffen, en die, onafge- bratid, in de leersnippers waren te recht gekomen In een minimum van tijd was de Vrijwillige brandweer aanwezig om het vuur te bestrijden, en dit geschiedde met zóóveel succes, dat de brand reeds was gebluscht toen het meerendeel der door de brandklok gewekten zich naar de plaats waar de vlammen hadden ge woed, begaven. Nijkerk. Een schip geladen, met steenen, bestemd voor den waterto ren te Nijkerk en andere gebouwen der waterleiding alhier, hetwelk voor anker lag in de Zuiderzee, is lek ge slagen en bij het beproeven om de haven aan te doen, ongeveer 300 meter beoosten het Oosterhavenhoofd ge strand. Het schip ligt buiten het vaarwa ter en levert geen het minste gevaar voor de scheepvaart op. GEM E NGDN IEU W S. Hevige ontploffing. Gistermorgen had in een mijn bij Ilainme (Duitschland) een ontploffing plaats, waarbij vermoedelijk 50 per sonen zijn omgekomen 37 lijken zijn reeds opgehaald alsmede vele ge wonden. Volgens latere berichten moeten er meer dan 60 mijnwerkers bij de ontploffing in de mijn teHammezijn omgekomen. Dertig of veertig man nen bevonden zich nog in de mijn, die als verloren moeten worden be schouwd. liet reddingswerk wordt door het opstijgen van gassen zeer bemoeilijkt. De wanhoop dor moeders vrouwen en kinderen der omgekomen arbeiders is zooals zich begrijpen laat verschrikkelijk om aan te zien. Hart verscheurend zijn de tooneelen welke zich voordoen als de half verkoolde lijken worden boven gehaald. De mijn staat gedeeltelijk in brand. Opsporing van Andree. De Fransche luchtreiziger Godard is van plan zijn Zweedschen confiater Andree te gaan opsporen. Den volgenden zomer zal Godard de reis ondernemen met zijn ballon Surcouf. De ballon heeft een omtrek van 86 meter en zal omringd zijn door 12 kleinere ballonnetjes, die als gazometers zullen dienst doen. Godard denkt zestig dagen in de lucht te kunnen blijven, en een afstand van 20,000 K M. te kunnen afleggen, met een gewicht van 12,000 killo's. Niettemin zal de reis eerst dan plaats hebben, indien men vóór den zomer geen bericht van Andree ontvangen zal hebben. liet hart niet op de rechte plaats heeft een jongen die in de kliniek van het Wladimir-ziekenhuis te Mos kou gebracht werd om zich wegens heftige aanvallen van hoest te laten onderzoeken. De aanwezige arts con stateerde volkomen gezonde longen, maar voelde den hartslag bij den knaap niet en vond die tot zijn verbazing aan de geheele linkerzijde niet, maar aan den rechterkant van het lichaam. Na het ontdekken van deze hoogst zelden voorkomende anomalie, werd de knaap aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen en nu bleek dat niet alleen het hart rechts zat maar ook de lever. Bovendien is de knaap linksch. De jongen die overigens vol komen gezond is, heeft normaal ge bouwde ouders, terwijl zijn zes overi ge broers en zusteis geheel normaal ontwikkeld zijn. Edison over motorwagens. liet gerucht liep dat Edison een motorwagen had gemaakt, die niet meer kostte dan 100 doll., maar toen hij hierover ondervraagd werd, gaf hij te kennen dat thans reeds zeer goedkoope wagens gemaakt werden, en dat hij zelf echter er nog geen tijd voor had gehad, om er veel werk van te maken. «Het uitvinden van motoren", zei hij »is een dood gemakkelijk werk om er veel tijd aan te besteden. In enkele oogenblikken heb ik er wel aan gedacht, maar alleen ten mijnen behoeve. Wat ik nu zelf maak, is iets dat voor een driewieler kan gebruikt wor den, eigenlijk dient het om mij eiken dag dezen heuvel op te laten trekken," en hierbij wees hij op de steile hel ling door Liewellijn Park van zijn verblijf naar de werkplaats aan den voet van den heuvel Maar", zei hij »dit is voor privaat gebruik. En daar om maak ik eene kleine motor, die groote kracht ontwikkelt. Natuurlijk gebruik ik electriciteit. Deze motor wordt verbonden aan de as en wordt haast niet opgemerkt Maar ik heb die kracht ook maar voor eenen kleine afstand noodig. Als het voor langer duur was, zou hij gioo- ter moeten zijn. Het geheele probleem bij motoren zit in de constructie van goedkoop en licht werk. In dit land zijn 20ÜÜ menschen aan het werk die trachten beteren motoren te maken voor rij tuigen zonder paard. Ook honderden doen dit in F.uropa. De automobiel zal algemeen worden. Neem b.v. het rijwiel. De beste soort kost 100 doll, en zal binnen w einige jaren 50 doll, waard zijn, en de machines, die nu 50 a 75 doll, opbrengen, kosten dan 15 a 20. Eveneens zal het gaan met de rij tuigen zonder paard. De motoren wa gens kosten nu 250 a 350 doll, per stuk Maar spoedig zal dit minder worden. De motoren zullen kleiner worden en gemakkelijker in /Ie be handeling, zoodat 3 wieiets en lichte voertuigen a 100 of 125 doll zullen gebracht worden. Natuurlijk kan het bovendien wei nig kosten, maar een gemakkelijk licht voertuig voor 2 of 4 man, kan naar het model van den 3 wieier gemaakt worden voor 100 a 125 doll Voor motoren kan men 3 soorten bezigen, gas, petroleum en electriciteit, maar het laatste moet het beste en goed koopste zijn. Tot heden hebben deze het beste succes gehad. Zij kunnen 25 mijl of meer rijden zonder lading tegen 10 mijl per uur. Ik geloof ook zeker dat het paard op straatwegen zal verdwijnen. Pakwagens, omnibussen, expreswa gens, broughams en al de zwaardere rijtuigen kunnen even makkelijk ge reden worden door een batterij als iets anders, als de batterij voldoende verbeterd is en dat zal zeker gebeu ren. Rijtuigen zonder paard, en goed koop ook, zullen armen en rijken in de gelegenheid stellen parken en bou levards te doorkruisen, als het goed weer is. Het is een omwenteling, die zeker komt en spoedig ook. »'t Is erg met de meiden!" In een huisgezin in zekere sta/1 in de provincie Groningen, geldt 't als regel zoo meldt de Prov Gt n. Gourt. dat de meiden geen vrijers mee in huis mogen hebben en dit vinden ze minderpleizierig. Mietje en Koosje weten er echter raad op. Ze laten de vrienden stilletjes binnen en verstoppen ze in de schuur, 't Bed, waar ze slapen, half open, de stoelen met kleeren er voor, de pantoffels onder de stoelen, 't geeft alles de ge dachte, dat de gedienstigen in 'tbed, zijn als de heer des huizes of zijn ega nog eens in de keuken mochten komen. Onderwijl is de schuur het tooneel van een prettig samenzijn, ondanks het weinige «gemak" dat er aanwezig is. Wie echter niet sterk is, moet slim wezen. Daar staat een til bury met zijne lange beenen rustend op een standaard en noodigt het eene paar tot instappen. Een heerlijk zitje Door de eene of andere onvoorziene omstandigheid evenwel verliest het ding zijn evenwicht en slaat achter over inet de beenen tegen de zolde ring aan, terwijl het koozende paar half door, half uit den kap tuim 't Bleek den volgenden dag, dat tilbury erg gehavend was en wel mo de eigenaar zeggen't Is erg met meiden I" Van persoonlijke ongeluk I werd evenwel niets gehoord. Draagbaar gas. Met eigengemaakt gas kan ie huisbewoner zijn huis verlichten verwarmen, en wel 50% goedkoo dan door gas uit de fabriek. J schien is nog het meest kenmerke van dit gas, dat men geen gev loopt er door verstikt te worden geval van onachtzaamheid. Dit te danken aan het materiaal, waa het bereid wordt, namelijk gasol damp en zuivere dampkiingslu Neemt men de lucht weg dan b de koolwaterstof over. Iemand slapen in eene kamer, terwijl de kr geheel open is, en wel 100 uren h voordat hij eenig nadeel ondervi In andere woorden, iemand kan r zijne slaapkamer gaan, het gas blazen en den volgenden dag opst: zonder hinder te hebben van ontsnappende gas. De gasoline wordt ergens ac in of buiten het huis geborgen, ten gevaar van mogelijke ontplof! en daartoe in eene put in den gt bewaard. Een systeem van pi voert saamgeperste lucht naar gasclinehouder, waar de damp ei lucht in behoorlijke verhouding i den vermengd. Het gas is dus gereed om huizen te stroomen en gebruik worden. De kleur der vlam is helder en de vlam brandt-standva Het licht is opmeikelijk sterk, zoi dat het al te hel is. De uitvii Bailey is van plan, inrichtinger kleine schaal te vervaardigen, zo iedereen zijn eigen gas kan mi dat deze beteekenis heeft, dat het toegeoast wordt, ook de do klok geluid heeft voor den bedri lijken gasmeter. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren: 9 Februari Johannes Gera l Tan Aart van de Brug en Gerritjo 1 10 Februari. Petrus l.ambertus, z Mattbens Marinus van Eijsden en Elisabetli van Kempen Johanna, d, Dirk Wels en Hendrikje van Strater Antonia, d. van Johannes van Wijl Everarda Poort. 12 Februari. Pei ta Joh/ d van Kijk van Hoeijen en Janneije voort. Johanna, d. van Leeudert en Anna Arbon. Jan, z van Rein/ei en Rika ICarolina Wijna. 13 Feb Martha, d. vau Jan de Vries en G Offringa. Maria Geziua, d. van Piete Zonneveld en Alida Johanna van den Antoinette Anna, d. van Albert Ai van Hedel en Gerardiua Helena Sander 14 Februari. Elisabeth, d. van Willem Pli/teringeu en Hesseliua de Vries. Catharina, Johanna, d. van Jan van del en Wijutjc van de Hee 15 Feb; Gerrit, z van Gerrit Adriaans en Col Kraal. 16 Februari Dirkje, d. van lem Wijnands en Gerarda Lambrechts. Getrouwd: 15 Februari. Salomon Zuiden en Anua Rintel. Overleden: 9 Februari. Frederika 11 veeu, 18 d. 10 Februari. Maria Welling, 11 j. 11 Februari. Joh Cornelia Fitskie. 4 j. 12 Febi Everarda Poort 40 j echtg. van Joha vau Wijk. Hoogland. Overleden: 13 Feb. G. Kuyer71j.e van H. A. van de Zuidwind. Woudenberg. Geboren 11 Febr. Gerrit, z. van Mal Velthuizen en Jannigje van Harskamp 13 Febr. Heud-ika d. vau Willem Meer en Hendr/ka Johanua Pronk. Getrouwd: 17 Febr. Ariëu Veenen 25 j., en Jeannette van de Wetering, S Overledeu10 Febr. Aaltje Versteeg, van Maarteu Vuijk, 91 j 11 I Peter Elaunweudraad, wedr. van Wijntje Egdo/n, 91 j. 12 Febr. Geurt Ri wedr. van Leentje Doest, 86 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 18 Febr. 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f Appelen [3.af 5Peren f 0.a f 0.Ni aardapp. f0.afO.Zandaardapp. f 2.00 a 1 Hoendereieren f3.50 a f 4 25 per 100st. Ee f 0.a f 0.Boter f 1.25 a f 1.45 per kilo. gar/ne f0.a f0.Zoetem. kaas 0. Kippen f0.60 a fl.Kuikens fl.00 af 1.201 kuikens f 0.a f 0.Ganzen f 0.f 0.Ee I 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f 0.a f 0.H f0.00 a f0— Wilde konijnen f0.50 a f Tamme f 0.8*0 a f 1.50 Duiven f 0.50 a f 0.80 i Magere varkens f 12.f 18.Zeugen f 40.ft Biggen f C.a f 11.00 Schrammen f 00.aft Vette koeien f000.— a f000.— Guate k< f00.— a fOOO— Kalfkoeien f 000 a f0( Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000. f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Ta heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaards ten; 90 heet. Zandaardappelen 14000 stuks H dere/eren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo ter; kilo Haganne; kilo Kaas; stuks 70 magere varkens, 300 biggan an 20 saagan

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2