NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. Ao. 15. Woensdag 23 Februari 1898. Zeven-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. ARTHUR HARRISON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het nieuwe Noorweegsche mi nisterie is nu definitief vastgesteld. Het kabinet met Steen aan het hoofd is geheel gevormd uit de radicalen, wat reden geeft om te voorspellen, dat de betrekkingen tusschen Zweden en Noorwegen er niet beter op zul len worden onder de regeering van dit ministerie. Men behoeft zich maar in het geheugen terug te roepen de houding van de lieer Steen bij zijn laatste ministerschap, toen de koning weigerde de door de Kamer aangenomen wet goed te keuren, waarbij Noorweegsche consuls werden aangesteld. Steen verzette zich hevig tegen deze koninklijke beslissing en hij ging zelfs zoover, dat hij dezen tegenstand qualificeerde als uonwettig hinderlijk." En dat heeft een man als Steen gezegd, een man, die, altijd hame rende op hetzelfde aanbeeld, de schei ding der beide landen, zich nu en dan zelfs wel eens als een revolutio nair heeft doen kennen, o.a. door de verklaring dat Noorwegen, wanneer het geen voldoening kon krijgen langs wettigen weg, maar zijn toevlucht moest nemen tot onwettige daden. Het is niet aan te nemen, dat Steen van meening is veranderd; nu hij de macht in handen heeft en gerug steund wordt door een trouwe meer derheid, zal hij zijn houding nog scherper omlijnen en zeker zulke maatregelen nemen, die den toestand slechts ingewikkelder kunnen maken. Koning Oscar zal dus een moeie- lijken tijd te gemoet gaan, nu deze strijd der nationaliteiten, zoo fel ge streden tegenwoordig in alle landen, ook het Scandinavische schiereiland bereikt heeft. Daar zal, evenals in het Oostenrijk-Hongaarsche keizerrijk, het werk der scheiding gaan beginnen de vraag is maar, of de beide volke ren, die zich sedert hun officieel door het Weener congres erkende vereeni- ging in 1814 zoo merkwaardig heb ben ontwikkeld, nu ook bij de schei ding weer zouden proliteeren, zoowel intellectueel als industrieel. De verschrikkelijke ontploffing die tor reede van Havanna heeft plaats gehad, wordt door de groote meer derheid der beoordeelaars toegeschre ven aan een ongeluk. Bij de geweldige opgewondenheid, die in Amerika en in Spanje reeds sedert lang in verband met de Cuba-quaestie heerscht, is het niet te verwonderen dat velen in Amerika aaastonds dachten aan een Spaanschen aanslag. Sterker echter is het, dat zich zelfs in Spanje stemmen verhelfen, die een dergelijke verklaring der ontploffing voor de juiste houden en uit een ge voel van valsche vaderlandsliefde de ondergang van het Amerikaansche pantserschip ais een heugelijk feit begroeten. Dat daardoor de verhouding tus schen de beide landen zeer gespan nen is, is wel te begrijpen. Uit New- Yoi k wordt bericht, dat het Spaansche oorlogschip Viscaye in Sandy Hook voor anker is gegaan. De Ameri kaansche politie heeft uitgebreide maatregelen genomen, om het schip te beschermen; het wordt als het ware door een cordon politie-vaar- tuigen omgeven. Ook de Spaansche vice-consul wordt door een specialen politie-dienst be waakt. De houding in politieke kringen wordt geïllustreerd door het volgende In den Senaat zei Mason, dat het klaarblijkelijk was, dat de feiten be tredende Cuba geheim gehouden wer den. De politiek der regeering was een politiek van uitstel en er gebeurde niets, om de moorden in Cuba te beperken. Spreker voegde er aan toe dat hij niet gaarne zou willen zitten in de commissie van onderzoek naar de oorzaak van de ramp, daar hij niet in de nabijheid van Span jaarden zou durven komen, zonder goed gewapend te zijn. Walcot merkte op, dat het onder zoek eerlijk gevoerd zou worden men moest het echter vermijden, een be vriende natie te beleedigen. Het was mogelijk, dat de oorlog uitbarstte, feitelijk was hij misschien niet ver meer af', maar de houding der Ameri kanen moest zóó zijn, dat zij de ach ting voor zich zelf kunnen bewaren en dat zij de andere volken achting voor zich afdwingen. In de pers, in het grootste deel er van tenminste, wordt de verdenking aan opzet nog altijd met nadruk ge uit. Zij maken van het gebeurde ge bruik, om er eens op te wijzen, dat de geheimen der vloot van de Ver- eenigde Staten is het geheel niet be waard worden. »De vijandelijke aan slag op de Maine zou slechts moge lijk geweest zijn, doordat men aan Spaansche zijde de inwendige con structie van het schip nauwkeurig kende. Dit berustte echter volstrekt niet op verraad, maar door de vloot- administratie en zelfs door de betref fende ingenieurs zijn herhaaldelijk in vakbladen de geheimen van alle nieu were oorlogsschepen der Unie prijs gegeven. Vandaar dat ook de meeste vreemde staten in het bezit zijn van gedetaileerde beschrijvingen der in richting van de Noord-Amerikaansclie Marine, wat in geval van oorlog voor den vijand van onberekenbaar nut moet zijn. Ter kenschetsing van de stemming in Spanje, die voor een deel dooreen buitengewoon hartstochtelijke opwin ding wordt beheersclit, diene een bericht uit de National, waarin wordt meegedeeld, dat de stad Soria met allerlei feesten, vuurwerk en klokken gelui het vernielen van de Maine heeft gevierd. Het blad bespot de Mafhartigen," die nog maar voort durend blijven praten van een onge luk het houdt het voor zeer waar gehad, ja het spreekt zelfs de hoop uit, dat het moge blijken, dat dit het geval is. De meeste personen in Mad rid zijn van dezelfde meening, al spreken ze die ook niet uit. En toch komen telkens nieuwe be richten die de waarschijnlijkheid van een ongeval bevestigen. Nu weer heeft de schout-bij-Nacht Schley, die als een van de bekwaamste Amerikaansche zee-officieren bekend staat, meegedeeld dat onlangs de New-Yorkwaarover hij zelf het be vel voerde, bijna door hetzelfde onheil is getroffen als waardoor nu de Maine is ten ondergegaan. Er had zelfont branding plaats gehad in den kolen- voorraad, en de ramp kon door krach tige maatregelen nog worden afgewend. Was echter de brand 's-nachts ont staan dan zou de vreeselijke ontplof fing waarschijnlijk onvermijdelijk zijn geweest. Indien werkelijk <ïe ramp door een torpedo ware veroorzaakt, dan zou naar Schley meent, een schip een voet of twintig uit liet water gelicht moeten zijn. Zooals we gister gemeld hebben is het aan Amerikanen verboden een onderzoek naar het schip in te stel len huiten tegenwoordigheid van Spanjaarden. Pe consul-generaal der Vereenigde Staten protesteerde daartegen echter, zeggende, dat het wrak nog eigendom der Vereenigde Staten was. Kapitein Sigsbee en zijn officieren werd hierop vergunning gegeven de uitwerking der ontploffing met de kannonneer- boot Fern na te gaan, om een voor- loopig rapport te kunnen indienen bij de uit New-Yoik naar Havanna gezonden technische commissie, onder leiding van kapitein Sampson. In de Daily News is een brief uit Bulgarije opgenomen die afgrijselijke hizonderheden bevat over de in dat land plaats hebbende moorden. In het vilajet Kossovo zijn meer dan schijnlijk, dat een aanslag heeft plaats 1600 personen gevangen genomen waarvan de meesten werden onder worpen aan de schandelijkste mar telingen bijna alle inwoners van de dorpen Vinitra, Zernontri en zeer velen uit Ueski en Yakimoro zijn ge pijnigd. Vooral de schoolmeesters moesten het ontgelden; een hunner bijvoorbeeld heeft men met gloeiende ijzers in [den mond en onder de ar men gebrand. Een tweede sprong in zijn wanhoop het raam der school uit en brak beide beenen. In het stadje Kotchana heeft men een persoon splinters onder de nagels gestoken een tweede met de bloote voeten op een heeten stoof gezet, een derde 15 uur achtereen met het hoofd naar beneden gehouden, een ander zelfs werd doodgeranseld. In Schotib zijn vijf personen, waar onder twee priesters, doodgeslagen en ook in andere dovpen zijn der gelijke gruweldaden gepleegd. Dat zulk een toestand niet kan voortduren spreekt vanzelf; ingrijpen der maatregelen dan zooals geschied is, liet mededeelen der lijst van ge- dooden en gemartelden aan de Ambassadeurs zullen noodig zijn om het land te bevrijden van dezen vreeselijken toestand. De Times ontvangt uit Parijs, naar liet blad beweert uit vertrouwbare bron, het bericht, dat niettegenstaan de alle tegenspraak, Rusland, Frank rijk en Engeland met goedvinden van Duitschland de candidatuur van prins George als gouverneur van Kreta blij ven handhaven. De prins zou den titel van souve- rein verst van Kreta verkrijgen, maar daarvoor dan ook den afstand moeten doen van alle eventueele rechten op den Griekschcn troon. Dat die bron van de Times wer kelijk zoo vertrouwbaai zou zijn, kun nen we toch moeilijk gelooven. 26) D. H. ENGELBERTS. 10 De eerste October is een tamelijk late datum voor een buitenpartijtje, maar de herfst was nog zoo wonder schoon, dat het zich wel wagen liet, dit tijdstip daartoe te bepalen. En inderdaad de dag was nog zoo schoon als men maar wensehen kon. Twee rijtuigen en een wagentje voor de commestibles had de generaal op eene vriendelijke wijze ter beschikking ge steld. Het gezelschap was niet talrijk. Het bestond uit Misstr. Saville, hare dochter, de dames Chesney, Yerna Dalrymple, miss Compton en miss Henniker. Dit waren de dames, die zich tegenover de mannelijke deel nemers in de minderheid bevonden. De laatsten waren mr. Compton, mr. Pemperton, de vicaris, kapitein Saville, sir J. Carrey, mr. Julian Chesney, Arthur Harrison en de drie knapen, George Ostwestry, Harry en Felix Dalrymple. De generaal was verhin derd, om aan de partij deel te nemen. Arthur stelde er zich weinig ge noegen van voor, doch het stond hem niet vrij voor de deelneming te be danken, daar hij toch hoofdzakelijk, om het opzicht over zijne leerlingen te houden, uitgenoodigd was gewor den. Tot aan de slotruïne moest men dertig mijlen afleggen, en Arthur was blij, gedurende den rit, den kleinen Felix als buurman naast zich te heb ben. Zoo had hij ten minste een paar uur lang niet te zien, waarvoor hij al vooruit smartelijk bevreesd was geweest. Zooals hij wist, had kapitein Saville het grootste gedeelte van den vorigen dag op Surbitonpark doorge bracht, en bij het wegrijden had hij hem naast Verna in het rijtuig zien stappen. Hij voerde zijn besluit uit, niet meer naar het paar te zien. Wat hem toch zijne verbeeldings kracht voortooverde, was zeker niet minder gruwzaam pijnlijk, dan het de werkelijkheid zou gedaan hebben. De weg naar de ruïne liep door eene be- koorlijke landstreek, die zich nu in J volle kleurenpracht van den herfst j misschien nog schooner voordeed, dan op ieder anderen tijd van het jaar. Hoe ook anders deze aanblik belevend en boeiend op Arthur's gemoed zou gewerkt hebben, op dezen dag was zijne betoovering machteloos. Al ge noot Arthur ook niets van den be koorlijken rit, zoo betreurde hij het toch, dat deze een einde nam. Had hij verzekerd kunnen zijn, dat men hem wegens zijne maatschappelijke betrekking nieeren zou, dan had hij dit als eene verlichting ondervonden, maar nu vreesde hij, dat een lid door vriendelijkheid gedreven, zich geneigd zou gevoelen, de opmerkzaamheid der anderen op hem te vestigen. De slotruïne, in romantischen stijl gehouden, verhief zich schilderachtig van uit hare boschrijke omgeving. Rechts had men het vierhoekige ge bouw, met zijne menigvuldige groote en kleine kamers, in zoo verre her steld, dat de weduwe, die de barm hartigheid van den bezitter, het kleine ambt had toegewezen, de ruïne aan vreemdelingen te laten zien, het met hare kinderen kon bewonen. Vooruit van het bezoek onderricht, had de vrouw tafels en stoelen in eene der ruimste kamers gereed gezet, teneinde te dienen voor den uitgelezen kleinen maaltijd, dien misstr. Saville hare gasten zou aanbieden. Na dien maaltijd zou men tot het bezichtigen der ruïne overgaan. De voortreffelijke gerechten waren vele, en er heerschte een levendig discours en een opge ruimde geest aan tafel. Ook Arthur gevoelde zich nog vóór de maaltijd geëindigd was, veel blijmoediger, dan hij het gedurende den rit voor moge lijk gehouden had. Deze veranderde stemming was niet veroorzaakt door den champagne en de aangebodene lekkernijen, maar wel, dat Verna Dal rymple tusschen mr. Compton en miss Henneker plaats genomen had, en dat zij de opmerkzaamheden, die kapitein Saville, welke meestal achter haar stoel staan bleef, haar voortdurend bewees, eerder vriendelijk terug wees, dan vroolijk scheen aan te nemen. Misschien bemint zij hem niet, dacht Arthur, en deze gedachte scheen hem een drukkenden last van de borst te nemen. Was het niet kapitein Saville, dan moest wel een ander, dat wist hij, den prijs verwerven, die hem het kostbaarste op aarde scheen, en dien hij zelf nimmer durfde begeeren, al leen het gevaar Verna een ander te zien toebehooren, verwijderd te weten, was voor hem al eene weldaad. De lunch was afgeloopen en het gezelschap verstrooide zich in kleine groepen over de ruïne. Arthur ont waarde met bevrediging, dat kapitein Saville de beide knapen, George en Felix tot gezelschap gekozen had. Harry Dalrymple bleef bij hem en mr. Pemperton, die gaarne zijne twee lievelings thema's: de kerkelijke ar chitectuur en de cryptogamologie be sprak. Arthur hield dit laatste onder werp voor het belangrijkste, en ver zocht daarom Harry varenkruiden en mos te verzamelen, die den harts- toehtelijken botanicus gelegenheid gaven, zich over zijn lievelingsthema uittespreken. Dit echter vertraagde het voorwaarts komen der drie, tot Harry eindelijk ongeduldig uitriep Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1