Bijks-hiaaliDrlchlij Herbesteding. 2 WERFMUREN. taiogsfeeslen. BINNENLAND. A. Mi JACOBS. Ph. SMOLDERS. INGEZONDEN. Advertentie n. Araexsfooit. aantebesteden DAMES. BLEEKEHIJ KLEINE KOPPEL. H. M. de Koningin heeft aan dr. C. Hofstede de Groot bij bet ein digen zijner lessen in de kunstge schiedenis aan Hare Majesteit, behalve de decoratie in de Orde der Oranje- Nassau, Haar portret in zilveren lijst vereerd, voorzien van de handteeke- ning Harer Majesteit. Koningin Wilhelmina verloofd. Van bevriende zijde wordt ons de Duitsche vertaling toegezonden van een artikel uit het Hongaarsch blad Budapesti Napló, dat handelt over onze koningin en blijkbaar geschreven is naar aatdeiding van een telegram waarin aan dat blad gemeld wordt, »dat Wilhelmina, Koningin van Hol land, zich verloofd heeft met prins Lodewijk Napoleon, die thans officier is in Russischen dienst. Een jaar geleden had Zij gezegd van Haar macht als koningin gebruik te zullen maken om slechts tot Haar gemaal te zullen nemen den man Harer keuze en dat wel naar aan leiding van het feit dat men Haar toen een Russischen prins wilde op dringen van wien Zij niet gediend was maar toen had Zij nog geen Russischen prins lief, voegt het blad er naief aan toe. «Eti verleden jaar, toen Zij met Haar doorluchtige moeder, Emma, de gast was van den Keizer-Koning (van Oostenrijk-Hongarije) heeft Zij zooveel bewijzen van Haar «zedelijke meerderjarigheid" gegeven, dat Zij zonder twijfel bij Haar eenmaal ge nomen besluit zal blijven. Waarschijn lijk zal het huwelijk kort voor of na de meerderjarigheid der Koningin (31 Aug. 1898) worden gesloten." Zoo dikwijls reeds hebben andere buitenlandsche bladen rnet zekerheid weten mee te deelen dat onze Koningin zich dezen of dien prins tot gemaal had uitverkoren, dat men weldoet niet meer gewicht te hechten aan boven vermelde mededeeling dan zij ver dient. Trouwens wanneer wij de betrouwbaarheid van de Budapesti Napló moesten afmeten naar haar kennis van de historie, dan wordt Lodewijk Napoleon niet tot prins gemaal verheven van onze Koningin. Want sprekend over wijlen koning Willem 111 zegt genoemd blad: »Met Willem III stierf de laatste mannelijke telg dei Luxernburgei Ottafamilie Overigens is het artikel een op somming van sympathieke karakter trekjes uit de jeugd van Wilhelmina, die hoewel hier en daar soms over dreven of verkeerd weergegeven aan onze vadcrlandsche pers zijn ontleend. Volgens den Almanack de Gotha is Louis Joseph Jeröme Napoleon ge boren den 16 Juli 1864 en is dus 33 jaar. Hij is kolonel in Russischen dienst en commandant van het garde-regiment «Keizerin Alexandra Feodorowna." Binnenkort kan de groote pro motie bij het leger onder de hoofd en subalterne-officieren te gemoet worden gezien Men verzekert ons dat tegen 1 April nog twee generaals, 1 van de infanterie en 1 van de artil lerie den dienst met pensioen zullen verlaten. Te Breda zijn twee Bagijnen bijna gestikt. Zij hadden de kachel vol gestopt met natte steenkolen en waren toen naar bed gegaan. Toen zij 's morgens niet in de kapel waren ging men ze zoeken en vond de kamer vol verstikkenden rook en de beide vrouwen bewusteloos. Met veel moeite is men er in geslaagd ze uit hun verdooving te doen ontwaken. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3de militaire arrondissement te Arnhem van den 14 Februari 1898, is W. Geels, milicien bij het 5e Regi ment infanterie, schuldig verklaard aan verduistering, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van eene maand en in de proces kosten. Bij Koninklijk Besluit is aan den tijdelijk gepensionneerden sergeant F. G. L. Wutscher, van het 5e Regi ment infanterie, opnieuw een tijdelijk pensioen toegekend voor een jaar tot een bedrag van f 248. De sergeant-majoor-titulair F. B. Iloekstein van het 5e Regiment infanterie, is aangewezen om als de- tachements-commandant op te treden van een transport kolonialen, bestemd voor de landmacht in West-Indië, welke den lsten Maart a.s. per stoom schip naar Suriname zullen vertrekken. De korporaal A. C. P. van der Meulen van het 8e Regiment infanterie, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie, alhier in garnizoen. Aan den reserve-korporaal J. W. M. Kamp, van het 5e Regiment infanterie, is wegens lichaamsgebreken ontslag uit den dienst verleend. Het eereteeken voor hen die deel hebben genomen aan belangrijke krijgsverrichtingen, ingesteld bij Ko ninklijk Besluit van den 19 Februari 1869 No. 13, met de gesp «Atjeh 1873—1896", is toegekend aan de sergeanten H. van der Weide en C. J. Lebhe, alsmede aan de miliciens W. Fabré, A. van der Meulen, J. Hoekstra, J. Wielinga, H. Jonkman, H. Sikkema en H. Pol, allen van het 5e Regiment infanterie, die vroeger bij het leger in Oost-Indië zijn ge detacheerd geweest. Met ingang van 1 Maart is de apothekersbediende J. de Haan van het Mil. Hosp. alhier in dezelfde be trekking overgeplaatst naar het Mil. Hosp. te Breda. Naar wij vernemen zal de heer A. T. R. Vermolen hedenavond te acht uur in den tuin achter zij i was kaarsenfabriek voor belangstellenden proef-illumineeren met door hem ver vaardigde veel verbeterde vetpitjes. Uit goeden bron vernemen wij dat de heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht als voorzitter der feestcom missie voor de a. s. inhuldigingsfeesten van H. M. de Koningin heeft bedankt. Zaterdagavond bood het bestuur van de timmei lieden-vereeniging «Stre ven naar Verbetering" den leden en hunne huisgenooten, in café «Belle- vue", een feestavond aan. Blijkens het openingswoord van den voorzitter, den heer J. J. van Beek, was deze bui tengewone bijeenkomst hoofdzakelijk belegd, om eenigszins feestelijk te berdenken het succes dat de vereeni ging beeft behaald op haar pogen om loonsverhooging te erlangen. Daarna werd overgegaan tot de uitvoering van het programma en achtereenvol gens werd gegeven: «Twee oude gek ken in de klem", «Een benauwde droom over algemeen kies- en stem recht", «Betalen is de boodschap", «Een vergissing", «Vergissen is men- schelijk" en «Het biljardspel", blij spelen en voordrachten die allen goed van stapel liepen, en waarvoor den vertolkers een warm applaus werd gebracht. Een tamelijk geanimeerd bal besloot dezen hoogstgenoeglijken avond, die voor de zooveelste maal getuigenis aflegde van groote kame raadschap en onderlinge waardeering en van de ordelievendheid der gezel len. Tusschen de voordrachten vond de gezel de W. gelegenheid zijn kame raden aan te sporen steeds te blijven ijveren voor een loonsverhooging tot 18 cent, terwijl eene door hem aan bevolen collecte voor de aanschaffing van een banier voor de vereeniging f5.08 opgebracht. Gistermorgen ongeveer half acht is brand ontstaan ten huize van den slaapstedehouder M. Schreuders, aan de St. Jorisstraat, die door den be woners met eenige hulpvaardige buren gebluscht werd. Eenige bedden ver brandden gedeeltelijk, terwijl veel waterschade aan galanteriën, enz., in 't huis aanwezig, werd toegebracht. De oorzaak is onbekend, doch vermoed wordt, dat uit een kachelpijp ontsnapte vonken den brand deden ontstaan. Alles is tegen brandschade verzekerd. BORNEO EXPLORATIE- en MIJNBOUW MIJ. »PASANGAN", te vestigen te Amsterdam. Maatschappelijk kapitaal f 2,000,000, verdeeld in f 500,000 preferente aandeelen en f 1,500,000 gewone aandeelen, ieder groot f 500. Uitgifte van 550 preferente aandeelen, ieder groot f500. Er worden uitgegeven 700 oprich- tersbewijzen, waarvan 550 stuks bestemd zijn voor de bij inschrijving aangeboden 550 prefe rente aandeelen ad f 500, zoodat bij elk prefe rent aandeel 1 oprichtersbewijs wordt uitgereikt. Volgens het prospectus werd, op instigatie vooral van Raden Johannes, Districtshoofd van de Boven-Kapoeas, Ridder van de M. W. O., die in de Boven-Kahajan goed bekend is, door Mr. W. Birnie in Maait 1896 een expeditie en in Juli 1897 een tweede expeditie uitgerust, onder leiding der heeren F. von Lindheim, die destijds in die streken als civiel gezaghebber gevestigd was, en H. W. Wijchers, rnet opdracht na te gaan of zich werkelijk bij de Soengei's Parang en Pasangan goudgroeven bevonden, en rapport uit te brengen over de veiligheid en bevaarbaarheid van de Boven-Kahajan rivier. Uit de door deze heeren uitgebrachte rapporten blijkt, dat nab\j de Soengei Parang zich door Dajakkers bewerkte schachten bevinden, die waren ingestort, en dat zich ook ingestorte goud groeven bevonden aan de Soengei Pasangan,eenige uren gaans verwijderd van de eerstbedoelde schachten; dat in de rivieren en zijrivieren veel goud werd gewasschen, en vooral bij de Soen gei's Parang en Pasangan de Dajakkers zich bezig hielden, met uit een zacht soort gesteente goud tc kloppen; dat aan veiligheid de Boven-Kaha- jang tegenwoordig niets te wenschen overlaat, en aldaar sedert vele jaren de Duitsche zende ling Michel gevestigd is, nabij de Kwala Koe rong; dat het terrein per prauw te bereiken is, terwijl lot op een hal ven dag afstand (tot de Kwala-Koerong) het vervoer per stoombootje kan plaats hebben; dat goed werkvolk gemakkelijk aan te voeren is, daar dit in overvloed te Ban- jarmassin en in den Tanah-Loent kan worden aangeworven. De regeering van Nederlandsch-Indie, ver moedende dat de mijnbouw aan de Boven-Kaha jan een hooge vlucht zal nemen, heeft daarom eenige maanden geleden een controleur voor die streken benoemd, die zijn standplaats nabij de Kwala-Koeroeng zal hebben. De gunstige berichten, welke men van de Boven-Kahajan verkreeg, hadden tengevolge dat te Soerabaya en te Samarang successievelijk wer den opgericht de goud-exploitatie Mij. Kahajan en Hawaun. Deze beide maatschappijen, waar van de firrna Erdma Sielcken directrice is, hebben bereids met hare werkzaamheden een aanvang gemaakt. Het doel der thans op te richten Borneo Ex ploratie en Mynbouw Mij. Pasangan is in de eerste plaats de exploratie 1. van-een terrein, groot 30,000 bahoe's in het onderdistrict Boven-Kahajan der afdeeling Doesonlanden der residentie Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo. 2. van een terrein groot 20.000 bahoe's ge legen in de afdeeling groote Dajaklanden, onder district Boven-Kahajan, in de residentie der Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo. Deze terreinen grenzen onmiddellijk aan de gronden van de twee bovengenoemde onlangs opgerichte Indische maatschappijen. De aange wezen plaats waar met het mijnbouwkundig onderzoek een aanvang zal gemaakt worden zijn de in het concessiegebied nabij de Soengei Pa sangan gelegen ingestorte oude goudmijnen. De vergunningen tot het doen van raijnbouw- kundige opsporingen en onderzoekingen op de hierboven omschreven terreinen zijn verkregen bij besluiten van den resident der Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo dd. 1 April 1897 No. 98 en 11 Maart 1897 No. 69 en worden in de vennootschap ingebracht voor een bedrag van 35,000 in contanten ter vergoeding van reeds gemaakte kosten en 1,050,000 in aan deelen waarvan echter 350,000 aandeelen door de inbrengers aan het bestuur der vennootschap zullen worden ter hand gesteld, om deze, wan neer krachtens de statuten door het bestuur tot intrekking der oprichtersbewijzen mocht beslo ten worden, te doen uitreiken aan de houders dier oprichtersbewijzen, waardoor ieder houder van een preferent aandeel van ƒ500 in plaats van het oprichtersbewijs een gewoon aandeel van ƒ500 ontvangt. De inbrengers ontvangen derhalve per saldo ƒ700,000 gewone aandeelen, die gedurende 6 maanden bij het bestuur der vennootschap gedeponeerd blijven, en dus ge durende dien tijd niet aan de markt gebracht zullen worden. Alle kosten van oprichting der vennootschap, emissiekosten enz. komen voor rekening der inbrengers, zoodat als werkkapitaal voor de exploratie beschikbaar blijft de som van ƒ240,000, terwijl wanneer de resultaten der exploratie een winstgevende exploitatie met grond doen ver wachten en de Mij. mocht besluiten om zelf tot exploitatie over te gaan, nog een meer dan vol doend bedrag aan aandeelen daarvoor beschik baar blijft. Inschrijving ten kantore der heeren Lamaison Sc Bouwer Co. te Amsterdam, Amersfoort en Nijmegen, op 24 Februari 1898, tot den prijs van 100%. Bij elk preferent aandeel wordt 1 oprichters bewijs uitgereikt. Wanneer het beschikbaar bedrag bet beschik baar aantal aandeelen overschrijdt, geschiedt de toewijzing zooveel mogelijk pondpondsgewijze. Uit 78 sollicitanten zijn be noemd tot vader en moeder van het Burgerweeshuis alhier de heer J. Don kersloot en echtgenoote, thans in gelijke betrekking te Joure. In de Siaats-Crt. 41 zijn op genomen de bij Kon. besluit van 7 Februari no. 38 goedgekeurde Statu ten van de Amersfoortsche exercitie-, schiet- en schermvereeniging «Je maintiendrai" opgericht 20 Novem ber 1897. De vereeniging stelt zich ten doel, door het houden van oefeningen vaar digheid te verkrijgen in het exercee- ren, schieten naar de schijf en scher men, zooveel mogelijk volgens de op dit stuk bestaande militaire regle menten, en zulks ter bevordering van 's lands weerbaarheid. Tot Bestuurslid van het «Militair Tehuis" aan de Beekstraat is herko zen mr. F. D. graaf Schimmelpen- ninck en gekozen, in de vacature- ds. H. J. ter Haar Romeny, ds. A. M. Donner. Bij de Maandagochtend ten Raadhuize gehouden aanbestedingen werd ingeschreven als volgt: rioleering Bergstraten, Arnhem- schen en Utrechtschen weg, Utrecht- sche- en Paternoster straat: J. W. van Vuuren, Utrecht, f7130; E. Scheeps bouwer, aldaar, f6868; W. van der Kooy, alhier, f 6780; Th. W. Bonte, alhier, f 6670; en W. van Straten, Utrecht, f5869. vernieuwing van bestratingen in Kleine Spui, Groote Koppel en Kamp straat met Ben Ahin-keien, en den St. Andriespoortsweg met Waalklin kers: A. van Seters, Nijkerk, f18.210; W. van der Kooy, alhier, f 15.400; P. Boks, alhier, 14.865; J. van den Berg, alhier, f 14.700; Th. W. Bonte, alhier, f 14.383.25 en W. van Stra ten, Utrecht, f 13.890. levering van 40.000 Waalstraat klinkers: J. van den Berg, f794; P. Boks f764; W. van der Kooy, f 740; en Th. W. Bonte, f712, allen hier. het uitdiepen van de haven en binnengrachtenP. van Dijk, Scher- penzeel. f840; C. Leenheer, Heinen- oord, f729; R. van den Ham, Hoog land, f729. De gunning is in beraad gehouden, terwijl het maken van twee werf- muren bij de Kleine Koppelpoortsbrug zal worden herbesteed. Naar wij uit goede bron ver nemen, zal het muziek- en zangge zelschap van de Weesinrichting te Neerbosch op zijn rondreis ook eene uitvoering geven te Amersfoort, op Donderdag 10 Maart a.s. Onze stadgenoot de heer K. van Heuvel is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot Rijksklerk ter In spectie der Registratie en Domeinen alhier. Blijkens Proces-verbaal der Uit loting heden voor de Firma Gebroe ders Koster, door den Notaris F. van Houten gehouden ter zake van den aankoop van Foster's Humoris tische Scheurkalender 1898 zijn de 10 Whitworth Rijwielen gevallen op: Serie F No. 893, Serie P No. 406, Serie AAA No. 894, Serie A A AA No. 344, Serie M No. 899, Serie No. 598, Serie S No. 771, Serie Q No. 920, Serie II No. 960, Serie Z No. 430. De houders van winnende aandee len worden attent gemaakt dat de Rijwielen, welke niet zijn afgehaald binnen 10 weken na heden, aan het Genootschap „Liefdadigheid naar Ver- megen" worden cadeau gemaakt. Geachte Redactie. Mag ik u vei zoeken, onderstaand stukje in uw blad te willen opnemen. Het aanstaand feest van de inhul diging onzer Koningin. Dat wij ons ook te Amersfoort gereed maken, om de aanstaande inhuldiging van onze geliefde Koningin feestelijk te vieren, dat is aan ieder bekend. Eene Iloofd-commissie is gevormd, buurt-commissiën zijn in het leven geroepen, gelden worden geind, in éen woord, alles is werk zaarn. Dat ik met dit feest hoogelijk ben ingenomen, zal ieder wel weten die mij kent. Een enkele maal mag «het volk" in al zijn rangen en standen wel eens feest vieren en uiting geven aan de blijdschap, die er woont in zijn hart! En reden tot blijdschap is er! Wie zou niet ver heugd zijn en zijn hart hoog voelen kloppen, als die jonge telg uit het edele Oranjehuis de teugels van het Bewind in handen neemt, als die Maagd, uit fleren stam gesproten, allerwege als Koningin gehuldigd wordt? Heeft het mijne volle sym pathie om op dien voor Nederland zoo heerlijken dag aan God de eer te geven, die Hem toekomt, en het «Gloria in Excelsis" in alle bedehuizen aan te heffen, ook heeft het mijne sympathie om aan de Koningin te geven, wat de Koningin toekomt. Laten we onze vlaggen ontplooien, laten we onze borst sieren met het heldere oranje, laten wc guirlandes vlechten en licht ontsteken maar laten we in dat alles niet te overdadig, niet te verkwistend zijn. Bedachtzaamheid zij ook in dezen aanbevolen. Lampions, festoenen, eerepoorten, 't is alles maar voor éen of twee dagen, en danis het voorbij. Zou het niet wenschelijk zijn, dat we onze vreugde ook neerlegden in iets blijvends, dat spreken zal èn tot ons zeiven èn tot onze nazaten, als de dagen van September 1898 lang zijn voorbijgegaan Ziet, geachte Redactie, dit zdu ik zoo wenschen, dat we onze stad netjes versierden, maar dat we het niet mooier wilden maken dan mooi, en dat we naast zoo'n nette versiering iets stichtten, dat niet opging in rook en in gloed. Op vele plaatsen voelt men dit. Ik wijs, om maar iets op te noemen, op Amsterdam, waar men een prachtig gekleurd glasraam in de Nieuwe Kerk wil plaatsen, of op Utrecht, waar men reeds ongeveer dertig duizend gulden bijeen heeft gebracht voor een nieuw Wilhelmina- Kinderziekenhuis. Aan zoo iets kun nen wij in ons betrekkelijk klein en arm stadje natuurlijk niet denken. Maar zou het zoo onmogelijk zijn, dat wij in onze stad, waar we dooi de waterleiding steeds gemakkelijk aan water kunnen komen, een sier lijke fontein oprichtten, die op feeste lijke vaderlandsche dagen hare stra len hoog deed springen in de lucht (op de Varkensmarkt bijv.). Of dat we, om iets anders te noemen, op een der schoonste en hoogste punten van onzen beroemden Berg een ste vige Belvedère of Aussichtsthurm plaatsten? Zoo iets zou aanleiding kunnen geven, dat ook hier eene Verfraaiings-commissie werd in het leven geroepen, en dat wij, die door de Natuur zoo bijzonder zijn bevoor recht, aangrepen wat eigenlijk zoo maar voor het grijpen is. In andere streken woekert men met het stukje natuur, dat er is, en hier laat men de zoo lieflijke natuur geheel en al braak liggen. Mij dunkt, dat iedere buurt-com- missie een deel van de ontvangen gelden moest afstaan voor iets blij vends. Laten we een 25 percent minder illumineeren en versieren, en voor die 25 percent iets stichten dat niet ver gaat. De buurt-commissie, waarvan ik de eer heb president te zijn, wil daartoe zeer gaarne medewerken. D. P. M. GRASWINCKEL SR. Mag ik den uitgevers der andere locale bladen verzoeken om dit stukje over te nemen? Na eene kortston dige ziekte overleed beden te Amsterdam mijne ge liefde moeder, mejuffrouw de weduwe A. LUIJCXInja. L. J. LUIJCX. AMERSsooar; 21 Febr. '98. te Zij, die 1 April e.k., den leef tijd van ten minste 14 jaren hebben bereikt, en verlangen tot de lessen van bovengenoemde inrichting te worden toegelaten, gelieven zich vA<5r 2 Maart e.k., schriftelijk en onder overlegging hunner geboorteakte aan te melden bij den ondergeteekende, bij wien alle inlichtingen zijn te verkrijgen. De Directeur, EL W. DE HEUS. Amersfoort, 21 Februari 1898. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Amersfoort zijn voornemens op Maandag 7 Maart 1898 des voormiddags te 10'/, ure ten, RAADHUIZE in het openbaar bij insehrijving het maken van Inschrijving op gezegelde bil jetten. Bestek 25 ets. ter Secretarie verkrijgbaar. Al wie een nette en prompte bediening wenscht, neemt een proef op de BLEEKERIJ van Abonnementsprijs zeer billijk. Tevenswarden Wollen Dekens als nieuw gewasschen k f 0,40. A. M. JACOBS. Die zich minzaam aanbeveelt. De ondergeteekende "bericht, dat de aflevering der door hem in den handel gebrachte KJEtOON- LIMONADE reeds- bedeD een aanvang heeft genomen. Aanbevelend,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2