„DeVosheuvel" Het Zwarte: Land' WEILAND, T. Watervis, „HfT HEK" GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN Advertentiën. f X m m.O. Kampstr. C 39. VERKOCHT I. Onfler fle pmeente Amersfoort. Eene hofstede II. Onder de gemeente Lensden. a. Eene hofstede b. Eehe hofstede II III. en Leidden. DE ZWARTE WEG ZWARTE; STEEG, IV. vorige week nu is door deze visschers, in een uitvoerig adres, aan den Minister van Waterstaat verzocht zoodanige maatregelen te willen nemen, wellce binnen korten tijd eene zoo mogelijk algeheele vernietiging van de in de Zuiderzee aanwezige robben tenge volge kunnen hebben. Uitroeiing van deze dieren, welke, naar het oordeel van adressanten, van geen het minste nut zijn, zou de Zuiderzee-visschers van eene groote plaag, bot en haring zan een zeer vraatzucbtigen en ge- vreesden vijand verlossen. In een paar dagen zijn op de boerderij Stottelaar, te Aalten een 35-tal kippen aan een ziekte gestor ven. Ook bij een anderen kippen houder aldaar zijn er een 25-tal ziek en eenige reeds dood. Beide gevallen schrijft men daaraan toe, dat deze kippen hebben geloopen op grond, welke met kaïniet was bemest. De schrijver van de Landbouw- aitikelen in het Nieuws v. d. Dag teekent hierbij aanDat kan zeer goed zijn. Kaïniet bevat veel chloor. Herhaaldelijk hebben wij er dan ook tegen gewaarschuwd, geen vee of pluimgedierte te laten loopen op grond, pas bemest met kaïniet. Hebben overvloedige regens de chloordeelen tot diepere grondlagen afgevoerd, dan mag men alle dieren en weêr gerust laten loopen. Daarom bemest men in het 'late najaar, als het vee er uit. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht, die om redenen van geheel particulieren aard ontslag nam als lid en als Voorzitter der Hoofd-commissie voor de lluldigingsfeesten, is als zoo danig vervangen door den heer M. L. Celosse. De Commissie der Koninklijke subsidiën voor jonge kunstschilders heeft beslist, dat dit jaar een subsidie zal worden verleend aan drie jonge lieden. Eén hunner is onze vroegere stadgenoot de heer H. J. Wolter, thans te Antwerpen. Onze stadgenoote mej. J. W. E. Daamen heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Nuttige handwerken. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer F. W. K. van Helsdingen, thans in ge lijke betrekking aan de Chr. school te Veenendaal. Tot le luitenant bij het 5e Re giment infanterie is bevorderd de 2e luitenent B. Jasink van het korps. Bij den schermwedstrijd uitge schreven door den Officiers-Scherm- bond, die op 26 en 27 Februari 1.1. in het gebouw Diligentia te 's Graven- hage is gehouden, zijn door de onder officieren leden van de schermver- eeniging «Eendracht maakt Macht» te Amersfoort E.M.M.A. de navolgende prijzen behaald: a. Bij den personeelen wedstrijd le. op de sabel, de le prijs zijnde een verguld zilveren medaille door den sergeant Van Rossum van het 5e reg. infanterie kelijk den dood van den knaap ge- wenscht had. Zou zijn wensch vervuld worden? De arme George begon plotseling te beven en te wankelen en riep in groo- ten angst: «Ik kan het niet langer volhoudenIk kan niet meer «Gij kunt het nog, George, ja, gij kimt het nog, mijne jongen. Felix is in zekerheid en binnen vijf minuten zult gij het ook zijn, moedmoed blijf rustig staan. Zoo is het goed, mijn dappere jongen, ik kom al." «Wilt gij werkelijk nogmaals gaan?" murmelden eenige stemmen onder el kander, en toen Arthur opnieuw de afgebrokkelde steenhoop heklom, her haalde men: «Wilt gij werkelijk nog eenmaal gaan?" Arthur wendde zich met zeldzaam schitterende oogen om en riep: «Wil misschien een ander gaan?« Deze vraag bleef zonder antwoord. De mannen zagen allen voor zich. Geen een hunner bezat den moed tot dit verbazend groote waagstuk, slechts eene vrouwenstem liet zich hooren: «Wilt gij het niet beproeven, Grantly vroeg Verna Dalrymple, die nog altijd haar bewusteloozen broeder in de armen en tegen de borst gedrukt hield. Haar gezicht was marmer bleek, alleen hare groote, donkere oogen schitterden, toen zij haar blik van Arthur op haar neef richtte. Kapitein Saville aarzelde. Hij verbleekte, deed eene schrede voorwaarts, bleef dan weder staan. Wordt vervolgd.) de 2e prijs gr. zilveren medaille door den sergeant Pommer van het 5e reg infanterie; de 3e prijs kl. zilveren medaille door den wachtmeester Verheijen van het le reg. huzaren. 2e. op het geweer, de le prijs verguld zilveren medaille door den sergeant Jellinghaus van het 5e reg. infanterie; de 3e prijs zilveren medaille door den sergeant Pommer van het 5e reg. infanterie; de 4e prijs bronzen medaille door den sergeant De Jong van het 5e reg. infanterie. 3e. op den degen, de le prijs ver guld zilveren medaille door den ser geant Jellinghaus van het 5e reg infanterie. de 2e prijs Zilveren medaille door den sergeant de Jong van het 5e Regiment infanterie de 4e prijs bronzen medaille door den wachtmeester Verheijen v/h le Reg. Huzaren. b. Bij den Korpswedstrijd le. op de sabel, de le prijs zijnde een verguld zilveren medaille door de sergeanten Van Rossum, Pommer en De Jong, allen van het 5e reg. infanterie. 2e. op het geweer, de 3e prijs zijnde een zilveren medaille door de sergeanten Van Rossum, Jellinghaus en De Jong, allen als voren. 3e. op den degen, de 3e prijs zijnde een zilveren medaille door de sergean ten Jellinghaus, Pommer en De Jong, allen als voren. De prijswinners, begeleid door den president der Vereenigmg de Serge ant-majoor van Schouwenburg, keer den Maandagmiddag om 2 u. 20 m. in het garnizoen terug, en werden bij aankomst door een groot deel der onderofficieren van het garnizoen hartelijk verwelkomd en geluk ge- wenscht met de behaalde lauweren. Door de muziek van het 5e Reg. infanterie, die ter hunner eere op het perron van den Centraal-spoorweg was opgesteld werden zij met fanfa res begroet. De prijswinners togen daarna in optocht met de muziek aan het hoofd naar de infanterie kazerne, waar hen in de Cantine der onderofficieren de eerewijn werd aangeboden. De kapt. D. .J. Heinsius van het 5e reg. inf. te Amersfoort wordt onder eervolle ontheffing uit de betrekking van directeur van den cursus belast met het bevel over een compagnie en in eerstgenoemde betrekking vervan gen door den kapt. A. J. Ebeling van gezegd regiment. Door den Kolonel commandant van het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot milicien-sergeant de milicien-korporaal A. Polderman en T. Terpstra, en tot milicien-korporaal de miliciens J. de Groot en E. J. ter Horst. Voor de betrekking van direc teur der gemeente-gasfabriek alhier worden door het Dagel. Best. aanbe volen de heerenR. Zijlstra te Pur- merend, D. H. van der Werf te Rozendaal en N. de Boer te Zalt- Bommel. De rioleering der Bergstraten, Utrechtsche- en Arnhemsche wegen en der Paternosterstraat, alsmede de vernieuwing der bestratingen van Kleine Spui, Groote Koppel, Kamp straat en Heiligenbergerweg is gegund aan den heer W. van Straaten, te Utrecht, die met f 58G9 en f 13.890 laagste inschrijver was. De bouw van de villa aan den Arnhemschen weg voor den heer J. H. Krudop is opgedragen aan den heer J. van Wagensveld, te Barneveld, die met f21.400 minste inschrijver was. Hoewel langzaam breidt onze gemeente zich toch steeds geregeld uit. Van zelf gaat hier mede gepaard het voortdurend in exploitatie bren gen van nieuwe bouwterreinen. Wederom is dit 't geval en wel met het schoone buitengoed Beeken- stein. De architect W. van Schaïk heeft in opdracht van den eigenaar een geniaal exploitatieplan ontworpen, heden in Slothouwers boekhandel geëxposeerd. Naar 't ons voorkomt is plan A het meest geschikt alhoewel plan B bij grooter terrein oppervlakte, zeer ver dienstelijk zou blijken. De Sneeuw. Het is een aardig kindersprookje, dat velen zich nog uit hun jeugd zullen herinneren, een bakersprookje, dat verteld wordt in een donkere kamer bij het flikkerend haardvuur terwijl het theewater zingt, heel ge heimzinnig, van de sneeuw, die niets anders is dan veertjes die uit de bed den der Engelen, naar beneden val len. En zacht dalen de vlokjes, dwar relend, altijd door in onafzienbare rijen als een luchtig scherm. Maar wat treurig is het lot dier kleine vlokjes, als zij ter aarde zijn gevallen zij dachten de vuile aarde te versie ren, als een diamant te glinsteren in smettelooze pracht op een paal of boven op een straatsteen. Maar de menschen komen, die de sneeuw niets vriendelijk begroeten, en de zon, de natuurlijke vijandin dezer teere lichaampjes, komt en de vlokjes, als zenuwachtige kindertjes, bang, kruipen weg en zoeken het donker, tranen stortend en daardoor zich zelf en hun kameraadjes vernie tigend. Maar daar boven op het dak liggen zij nog in dichte benden bij elkaar, en toch, de kiem der ont binding ligt al in hen. En eindelijk is ook het laatste vlokje gevallen in den strijd, waarin geen pardon gegeven wordt en hun tranen alleen zijn over, niet meer kristalhelder, maar vermengd met het vuil der aarde. Zoo is het lot der eens zoo vroolijke vlokjes zij komen terug in het water, hun moeder, waaruit zij geboren zjjn. Nieuwe briefkaarten. Keizer Wilhelm geeft zijn plannen omtrent de marine niet op. Ten einde de belangstelling daartoe op te wekken, tot zelfs in de kleinste ge huchten, heeft hij een groot aantal afbeeldingen laten vervaardigen van pantserscbepen, kruisers en andere marineschepen, benevens van marine- tooneelen. Uit honderden van deze teekeningen heeft hij de beste uitge zocht, en ze op briefkaarten laten drukken. De marine-briefkaarten maken heel wat opgang. j Geachte Redactie! Zeer zoudt U mij verplichten met het opnemen van onderstaande regelen. Aan den WelEerw. ZeerGel. heer dsi D. P. M. Graswinchel Sr. WelEerw. heer, Naai aanleiding van Uw ingezonden stukje in uw blad van 23 Februari 1.1. betreffende het stichten van een blijvend gedenkteeken, ter herin nering aan de inhuldiging van II. M. onze geëerbiedigde Koningin heb ik de eer U langs denzelfden weg onzen dank te betuigen voor den wenk, welken U ons hebt willen geven. Ik kan U echter omtrent dit punt gerust stellen, door U mede te deelen, dat bij het opmaken van het voor- loopig programma der feestelijkheden, deze zaak niet vergeten is geworden. Daar echter een gedenkteeken, zoo als door U wordt aangegeven, zeer kostbaar is, zoowel wat het oprichten als het onderhoud betreft, heeft de Commissie in haar vergadering van 24 Februari besloten, in genoemd programma op te nemen, het plaatsen van een herinneringsboom, omgeven door een aanleg en een ijzeren bek met opschrift. Het spreekt van zelf, dat hoe mil der de gaven vloeien des te fraaier, hechter en meer bestand tegen den tand des tijds dit blijvend gedenktee ken zal uitgevoerd kunnen worden. Dat tot dit doel, zooals U aangeeft, b.v. 25°/o van de straat- en buurt- commissies zoude gevraagd worden, is thans eene onmogelijkheid, daar de meeste dezer Coinmissiën reeds aanbestedingen hebben gedaan en dus niets meer van hun ingekomen gelden kunnen afzonderen, terwijl de Commissiën welke zulks nog niet ge daan hebben, dit nalieten uit gebrek aan middelen. U ten slotte nogmaals dankende voor Uwe goede bedoeling en hopende dat Uwe aansporing de gelden ruimer zal doen vloeien, teelten ik mij met de meeste hoogachting, Namens de Hoofd Commissie, van UWelEerw. ZeerGel. de dienstw. dienaar, W. van DE POLL le Secretaris. Aan de Weezenvrienden te Amersfoort. Er zal binnen enkele dagen in de stad onzer inwoning eene inkwar tiering plaats hebben. Echter niet van infanterie, cavalerie of artillerie, neen I daarover zou ik niet kunnen schrijven; ook niet voor ettelijke dagen of weken, dan zou ik hiervan geen melding du ven maken; doch eene inkwartiering van een 30-tal weezen van de Weesinrichting te Neer bosch, (die blijkens de in dit blad voorkomende advertentie op Donder dag 10 Maart alhier eene uitvoering zullen geven) en slechts voor één nacht. Dit geeft mij vrijmoedigheid een beroep te doen op Uwe liefde en welwillendheid voor den arbeid onder de Weezen en U langs dezen weg vriendelijk te verzoeken of U voor éen nacht een of meer weezen zoudt willen herbergen Voor aanbiedingen tot logie's (liefst zoo spoedig mogelijk) houd ik mij gaarne aanbevolen. Uw. dn. K. TEELING. West. Singel E 50. Nationale Tentoonstelling van V rou wenarheid. OPROEPING. De Commissie voor «Huisarbeid" acht het gewenscht nog eene laatste oproeping te doen, daar het oogenblik begint te naderen waarop zij zeker heid wenscht van allendie willen inzenden. Wel is er tijd genoeg om de beloofde arbeid desnoods nog te beginnen, maar zij wil vooruit waar schuwen. om zoo min mogelijk teleur stelling te veroorzaken. Primo Mei moeten alle inzendingen gereed zijn; de inzendsters krijgen éérst nog bericht waarheen zij hare inzendingen moeten adresseeren Daarna hebben zij nog zes dagen tijd, doch na den zesden dag wordt geen enkele inzending meer aange nomen. Wie nu meè wil werken om de afdeeling «Huisarbeid" te verrijken en te verfraaien met nuttig of sierlijk werk en dat nog niet heeft aange geven, wachtte dus niet om zich spoedig aan te melden bij een der ondergeteekenden. Eene bekwame winkelhoudster is aangenomen, waardoor de inzendingen veel kans hebben otn verkocht te zullen worden. üok wil de Commissie er nog op wijzen, dat werk van allerlei aard gaarne zooveel mogelijk aangenomen wordt verstelwerk is nog weinig aangeboden). Bij het vele fraaie en nuttige, dat zij hoopt te laten zien, mag een flink versteld stuk ondergoed of kindergoed enz. niet ontbreken. Brei- en haakwerk wordt alleen aangenomen van ouden van dagen of ziekelijken. Eene flinke, wakkere vrouw vindt wel iets beters of mooiers te doen; dat hoopt de afdeeling «Huisarbeid" te bewijzen. Namens het Bestuur, De Rubriek-Commissie voor Huisarbeid" Mej. Marie Jungius, Presidente. Kanaalweg 43, Scheveningen. (Voor Zuid-Holl., Utrecht en Gelderl.) Mevr. N. Roll-Strikwerda, Secretaresse. Walenburgerweg 69, Rotterdam. (Voor Zeeland, Overijssel en Limburg) Mej. E. C. Holtius, Penningmeesteres. Bazarstraat 31 Den Haag. (Voor Groningen en Drenthe) Mej. M. Meijboom, Archivaris. Riouwstraat 153, Den Haag. (Voor Noord-Holland) Mevr. E. KnuttelRoosenburg. «Huis op Duin" b/d Witte Brug, Den Haag. (Vóór Noord-Brabant) Mevr. J. van GijnMaas Geesteranus. Riouwstraat 12, Den Haag. (Voor Friesland) Mevr. N. Hopperus—Buma. Burmaniahuis, Leeuwarden Hedey'overleeajdptse- ling ^."Helmond onze ge- liedje Moeder en Behuwd- moèder, vrouwe •PAULINE MARIA FENTENER V VAN VLISSINGEN, l-.'wed. van den Heer. F. J. IMATTjIIJSEN, ih den Ijouderdoin van jj'7 jaar. .F. J. MATT HIJSEN. 'iO. MATTHI.JSEN— Amersfoort, 27 Febr. '98. ■Cs? gevraagd ei-n hahdelskan- toor jp. G. nhWvfccneden de 15 jaar. Eigenhandig geschreven aanbiedingen worden inge wacht ouder feu. It". Z. flöFëau van dit blad. TAN Op Vrijdag den 11 Maart 1898, des middags ten twaalf ure, zal te Amersfoort, in het koffiehuis «DE VALK» ten overstaan van Mr. E. C. U. DE BALBIAN V AN DOORN, Notaris te Utrecht, in het openbaar worden aan den Driesjenspoort- of Hei- ligenbergèrwegkadastraal ge meente Amersfoort Sectie B Nos. 119, 120, 121, 128, 730, 2260 tot en iuet 2263, 2265 tot en met 2270, ter grootte van 11 H.A., 44, A., 30 c.A. aan den Driesjenspoort- of Hei ligenbergerweg kadastraal ge meente Leusden, Sectie E Nos. 993 tot en met 996, 79, 81 tot en met 88, 93, 94, 96 tot en met 103. en 695, ter grootte van 24 H.A., 45 c.A. aan den Zwarten W^g; kadastraal gemeente Leusdén .Sectie E Nos. 126 tot en met 135, 133bis, 137 tot en met 140, 1<(2 tot en met 148, 768 tot en met 772, ter grootte van 15 H.A., 44 A., 50 c.A. OF kadastraal gemeenten Amersfoort Sectie B No. lljjbis ter grootte van 27 A., 70 c.A., en Leusden Sectie E Nos. J25 en 709, ter grootte van 1 H.A-, 64 A. Tien hectare^, 42 aren, 70 centiaren kadastraal gemeende Hoogland, Sectie A Nos. 412, 430,431, 438, 439 en 440. Alles te veilen in perceelejvèn combinatiën. Breeder bij notitieboekjes, kos teloos verkrijgbaar bij C. VAN NIMWEGEN, aan het bosch- huisje, bij «Heiligenberg», onder Leusden, en ten kantore van genoemden Notaris, alwaar alle nadere inlichtingen gegeven worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2