Officiëele Publicatie. PROVINCIALE BERICHTEN GEMENGD NIEUWS. Uren van vertrek en aankomst der algemeene Communicatie-middelen voor Amersfoort. n Hoogland. Het Kon. Besluit van 23 Maart 1895, waarbij jonkheer G. G. de ViUeneuve en B. de Vries te 's-Gravenhago vergunning is verleend, op een terrein gelegen in de gemeente Hoogland, aan den Coelhorsterweg tusschen Amersfoort en Baarn, een gesticht voor krankzinnigen op te richten, is hij Kon. Besluit van 22 Februari 11. ingetrokken, op grond, dat van die vergunning geen gebruik is gemaakt en het genoemde terrein in het openbaar verkocht is zonder dat het voornemen meer bestaat daarop een krankzinnigengesticht te vestigen. Scherpenzeel. Door Wijlen Mr H. Roijaards van Scherpenzeel onlangs te Utrecht overleden, is aan de Diaconie, en Kerk, der Herv. Gem. ieder de som van f5000 Gelegateerd. Gevonden voorwerpen. Aan bet bureau van politie alhier zijn de volgende in Februari gevon den voorwerpen nog niet afgehaald, zijnde een gouden oor knop en drie paar zeemleren handschoenen De zachte winter. Als een bewijs van bel zachte weder kan dienen, dat deze week reeds de eerste grasboter aan H M. de Koningin- Regentes aangeboden is door A. Schrijver landbouwer te Nijbroek. In den aanvang van dit jaar heersche in Zuid-Australië een droogte en een hitte, gelijk na 1880 niet was beleefd. Op 1 Januari rees er de ther mometer tot 113,5" Fahrenheit in de schaduw, en tot 165° in de zon. Bron nen die nog nooit verdroogd zijn ge weest, hielden op te vloeien. De boscbbranden bleven niet uit. In Glippsland, een der vruchtbaarste streken van Zuid-Australië, is voor 3 maal honderdduizend pond sterling schade aangericht. Het noorden van Australië daarentegen is in Januari geteisterd door zware regens, waar door hevige overstroomingen ont stonden. Vele mcnschen zijn daar door verdronken. Men laat den Grooten Heer den Sultan van Turkije tegen woordig maar weinig met rust. Thans zijn bet weer de Macedonische revo lutionairen, die hem een kool trachten te stoven. Zij stellen zich voor, orn weldra een opstand tegen het Turksch gezag te beginnen. Reeds heeft het revolutionair comité te Philippopel een oproeping gericht tot het Bul- gaarsche volk, om gemeene zaak te maken met zijne broeders in Macedonië, die door de Turken worden verdrukt, en om, met of zonder steun van de Bulgaarsche rBgeering, in de aan staande lente met de Macedoniërs ten strijde te trekken. Met het oog op een mogelijken opstand beeft de Porte reeds maatregelen getroffen. Bevelen zijn uitgezonden naar Saloniki, om tegen het einde van Maart in Macedonië een legercorps bijeen te brengen. En ook in Thessalië worden troepen samengetrokken, ten einde gereed te zijn tegen gebeurtenissen, die zich door onderscheidene verschijnselen aankondigen. De opmerkzame be schouwer vraagt zich af, of er weèr een nieuwe aanval te wachten is op het waggelende Rijk, dat de halve maan in zijn wapen voert. Overmatige werktijd. Kort geleden was het gebeurd, dat de wachter aan de Schrans bij Leeuwar den in zijn wachthuisje zat te slapen. Daardoor waren bij het binnenkomen van den Groninger trein de sluitboo- men open gebleven. De machinist die het had bemerkt, wist tijdig testop pen, de boomen werden gesloten en alles liep nu nog zonder^ngelukken af. De wachter werd als zoodanig ontslagen; anderen arbeid aan het station werd hem opgedragen. «Dat de man sliep, was evenwel," gelijk men ons schrijft, niet te ver wonderen In gewone omstandigheden was zijn dienst 16'A uur per dag. Dikwijls komt er echter wegens ver traging in de aankomst der treinen spoedig of uur bij, dan wordt het 16s» a 17 uur. Rekent men hierbij den tijd. noodig om van huis naar het wachthuisje te gaan en omge keerd en wat verder menschelijker- wijze voor een mensch noodig is, dan blijft er al heel weinig voor nachtrust over. Deze dienst duurt onafgebroken twintig dagen. Daarna heeft de man een dag vrij." Een brief van Ouïda. Onlangs werd in de Engelsche bad plaats Eastbourne eene kleine jongen. Willy Strange, dooi den politie-rech ter tot een geldboete veroordeeld, om dat zijn hond zonder muilkorf op straat had geloopen. De jonge haalde terstond zijn spaarpot voor den dag en betaal de de boete in kleine pasmunt, wel ke hij zuinig had gespaard. Een courantenbericht over deze han deling van den knaap kwam de be roemde Engelsche schrijfster Ouïda onder de oogen, waarop zij Willy Strange den volgenden brief schreef: «Beste jongen ik heb je daad in de couranten met groot genoegen gele zen. Elk blijk van liefde, dat je je hond geeft, zal hij je duizendvoud door zijn trouw terug betalen. Slechts mannen verraden degenen die hun vriendschap bewijzen. De muilkorf- manie is een brutale dwaasheid en een schande voor Engeland. Neem het hierbij gaand geldstuk aan voor je spaarpot en als ik ooit iets voor je hond kan doen, dan heb je je maar bij mij aan te melden. Met hartelij- ken groet, Ouïda." Machinaal melken. In het kleine vorstendom Waldek, dicht bij Wildungen, bevindt zich een klein dorp, genaamd Züschen, dat de bewoners 602 in aantal, eene stad noemen. Het ligt aan de Elbe, niet de statige rivier die door Dresden en Hamburg naar zee stroomt, maar een snelvlietend beekje van gelijken naam, dat o.a. een zaagmolen in beweging brengt en ook de kracht levert voor de electrische verlichting eener zeer groote boerderij, welke in eigendom toebehoort aan den heer Garven, een zeer vermogenden basculefabrikant uit Hannover, die bij Züschen een prachtige villa laat bouwen en zich veel aan de zuivelbereiding laat ge legen liggen. In den koestal bevinden zich een honderdtal prachtige koeien en de heer Garven laat nog een tweeden stal bouwen, die er evenveel bevat ten kan. De wijze waarop de l oeien gemol ken worden, trok dezen zomer de bijzondere aandacht der vele bezoe kers der badplaats Wildungen, die dan ook in grooten getale den stal des heeren Garven gingen bezoeken om 's morgens te elf of's namiddags te 5 uur bij het melken tegenwoor dig te zijn. De Elbe brengt namelijk eenen electrischen motor in beweging, die met een luchtpomp in verbinding is gebracht, waardoor het melken plaats heeft. Er worden steeds twee koeien tegelijk gemolken. Om elke der 4 spenen wordt een guttapercha cylin der aangebracht, zoo groot als het dikste gedeelte van een halve wijn- fleschdeze cylinders loopen in een guttaperchaslang uit; de 4 slangen loopen in één slang samen, die in verbinding staat met een glazen cylinder, die hermetisch sluit in den melkemmer. Door een buisleiding staat de luchtpomp in •verbinding met den melkemmer. Wordt nu de luchtpomp in beweging gebracht en de vier cylinders aan de spenen geplaatst, dan zuigen de cylinders aanstonds aan den uier vast en door het doorzuigen worden de koeien gemolken. In weinige minuten is het melken afgeloopen en uit het zeer rustige staan der koeien is dui delijk te zien, dat haar deze melkwijze aangenaam is. Zindelijk is ze en ze gaat vlug; twee groote voordeelen voor het product. Zij vordert weinig personeel, wat een voordeel is voor de exploitatie. De heer Garven, die-zeer minzaam de vele vreemdelingen te woord staat, die zich met hem in gesprek begeven, heeft deze wij/e van melken, naar men mededeelt, leeren kennen op de landbouwtentoonstelling te Hamburg en haar onmiddellijk in practijk gebracht. Het zou wel de moeite waard zijn, indien zij ook eens in Holland in practijk werd gebracht, opdat zou kunnen blijken of zij werkelijk beter en voordeeliger is dan het melken met de hand, wat oppervlakkig be schouwd zeer zeker het geval is. (Ons Belang.) Beetgenomen. Zekere P., te St. Nicolaas, had geld noodig. Hij ging naar Antwerpen en schreef vandaar een brief naar een rijke juffrouw van St. Nicolaas, waar in hij zeide: «Ik heb geld noodig en dat moet gij mij geven. Ik ken vele geheimen van uw familie, welke ik zal uitbren gen als gij mij niet 10.000 fr. zendt. «Ik verwacht dus dat gij mij, poste restante, een chèque van dit bedrag of tien briefjes van 1000 fr. zult zen den dit laatste heb ik nog liever, dat is gemakkelijker." Men ziet, hij regelde de zaak zoo eenvoudig mogelijk. De juffer zond den brief even een voudig naar den hoofdcommissaris van politie te Antwerpen en deze haastte zich, om aan het verlangen van den jongen heer te voldoen. Hij nam een groote enveloppe met het adres van een bankiersfirma, schreef er het opgegeven adres op, plakte er eenige postzegels op en bezorgde deze brief op het postkantoor, waar P. hem moest in ontvangst nemen. Deze liet zich niet lang wachten. Terwijl de politie agenten hem in het oog bielden, naderde hij, vergezeld van een stadgenoot, zekere H., het loket. »Is er een brief voor mij?" En hij gaf de overeengekomen letters op. «Ja, een brief met veel lakken en zegels Den buut zit er in." »'t Zou eens gaan tijd wordenik heb er lang genoeg op gewacht." Hij nam de brief aan, en verwij derde zich met zijn vriend. Buiten werd de enveloppe met te begrijpen begeerte geopend. Ah, een chèqueJa een echte chèque, met de woordenGoed voor tien jaar pension en den kost. Sakkersche heks, riep P. uit, ik ben bestolen I" Maar hij had geen tijd om er meer bij te voegen, want op hetzelfde oogeti- blik voelde hij de handen van de poli- tie-agenten op zijn schouders. Olifant en stier. Ter afwisseling van de gewone stieren-gevechten in Madrid heeft men nu onlangs een olifant tegenover een stier in de arena gesteld. Een plak kaat aan de muren waarop «de wilde strijd tusschen een olifant en een stier" aangekondigd, was voldoende om de nieuwsgierigheid te prikkelen en het warme bloed der Spanjaarden in op winding te brengen. Reeds lang voor de voorstelling zou plaats hebben was de circus uitver kocht. Sedert 30 jaren was in Madrid zulk een schouwspel niet vertoond. Ouderen van dagen herinnerden zich nog dat de laatste dergelijke strijd in 1860 had plaats gehad tusschen den olifant «Pizarro" en een stier, welk verwoed gevecht den toeschouwers de haren had te berge doen rijzen. Het spreekt van zelf dat door deze verha len welke de ronde deden, de toe schouwers in de hoogste spanning, het genot, dat hun in 't vooruitzicht was gesteld, verbeidden. De Plata de toros bood een schit terenden aanblik. Eindelijk werd «Nero" de olifant, naar binnen ge leid. Weldra regende het van alle kanten sinaasappelen in de arena Nero nam een voor eon de zoete vruchten in zijn slurf en bracht ze heel pacifiek naar den mond. Daar werd de poort geopend en een stier rende de arena binnen. Na even rond gekeken te hebben, stormde hij op Nero af, doch werd als 't ware als een elastieke bal door het zware lichaam van den dikhuid teruggekaatst, zonder Nero ook maar in 't minst te deren. Dat scheen indruk op den stier te maken. Hij zag nog eenmaal tersluiks tot den levenden berg op en liep toen naar den tegenovergestelde kant van de arena. Een tweede stier werd binnenge laten; ook deze rende onmiddellijk op den olifant toe, terwijl hij hem twee geweldige horenstoten tegen de achterpooten toebracht, waardoor Nero omver viel. Met moeite krab belde de groote knaap weer overeind, stiet een verschrikkelijk trompettend .geluid uit en ging op de vlucht, terwijl de stier hem achtervolgde. Nu ontstond er, tot groot vermaak van het publiek, een wedloop tusschen beide dieren, waarbij de olifant met vooruitgestrekte slurf voortdurend een angstig getrompetter liet hooren en de stier van woede brulde. En nadat de stier «Nero" nogmaals een paar stooten bad toegebracht, verklaarde men den eerste als overwinnaar. Doch vóór de olifant de arena verliet wierp men hem van alle kanten verachte lijk met oranjeappels. Nero vatte de zaak echter anders op, keerde zich om en liet zich niet eerder wegbren gen, vóór hij de projectielen tot het laatste had opgepeuzeld. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Geboren 2ï Febr. d. van Aalt van Ginkel en Antonia Geuit.uida Pothoven. Margaretha Wouters, d. van Jan de. Vries en Gerarda Gijsbertse. 2+ Febr. Rijk Jacobus, z. van Hilbert Wagt en Jansje I.aseur. 26 Febr. Jacobs, d. van Rijk van Putten en Elisabeth Yeenendual 26 Febr. Joban Gerardus, z. van Lubbert van den Berg en Jannetje van Beek Maria Wilhelmina, d. van Petrus Hendricns An:o nius Lokmanu en Arnolds M-ri, Gersrtina Brom. 27 Febr. Jannetje Evertje, d. van Gerrit Kontin en Geertje Klok. -- Cornelia, z. van Cornelia van Ou verkerk en Gerarda Schalm. Mariuu-, z. van O.to Broek- hujjseu eu Jacobs Geurtse. Everarda Maria, d. van Arnoldus van Willigenimrg en Johanna Cornelia Withoos. 28 Febr. Susanna Jacobs Elisabeth, d. van Jan Kool en Geertruida Maria van IJven. Wiile- mina Wouters, d. van Hendrik van Veluw en Gerritje van Loenen. 1 Maart. Evertje, d van Berend Florijn en Hentje ran der Horst. 2 Maart. Lambertba. d. van Jan van der Liude en Lammigje Hof. Gijs- bertus Adrian us, z. vau Johannes Phiiippus van Oostveen en Willemijna Tolhooiu. Ondertrouwd: 2f Febr. Jaoobus de Bak ker en Cornelia van Eist Reinier Heere en Judina Muller. 25 Febr. Hendrik van Beek eu Alida Catharina Huisman Getrouwd: 2 Maart. Leendert Nicolaas van der Hagen en Engeltje Vastenburg. Willem Angenitus Polleman en Engelina van Bijnen. Overleden28 Febr. Nicolaas Cornelia Korndewal, 18 u. 24 Febr. Een levenL tiang kiud vr gesl. van Antbonie van Heil en Klaasje van den Ham. 25 Febr Jaco bus van de Uiesebos, 87 j. wedr. van Cor nelia Daulrmeijer. 25 Febr Antonia van W'ijk, 16 d 27 Febr. Een levenl. aatig. kind m ges! van Matthijs de Wit en Ger- ridina van den lïongaard. 1 Maart Ernst Bernardus Jous. 42 j ongehuwd. Llerk Mulder, 48 j echtg. van Jaamje Hofland. Leusden. Geboren: 28 Febr. Janna Abellina Chris tina, d. van Willem Derksen en Cornelia Christina Lanqee. Overleden: 27 Febr. Lambertus Hoerssen, 51 j echtg van Cornelia Langelaar. 28 Febr. Jan van Westerlaak, 60 j., echtg. van Evertje Peterse. Stouteuburg. Geboren: 27 Febr. Elbartha, d. van Teunis Ham en Evertje Hogebrug. Kostelooze-iuenting. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 18 rler wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134); Brengen ter algemeene kennis, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op Maandag, 21 en 28 Maart 1898, tel kens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde localiteit gelegen aan de Breedestraat wijk F.No 133. Amersfoort, 2 Maart 1898. Burgemeester en Wethou lei s voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHLMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 Maart 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0 Boekweit f 0. appelen f3 a f 6Peren f 0.a f 0.Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 2.50 a f3 00 Hoendereieren f3.00 a f4.per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.15 a f 1.35 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas 0.f0.— Kippen f0.60 a fl.— Kuikens f 1 00 a f 1.20 Piep kuikens f 0.a f 0.Ganzen f 0.f 0.Eenden f 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0. a f 0. Tamme f0.80 a f 1.20 Duiven f 0.60 a f0.90 paar. Magere varkens f 12.f20 Zeugen f40.f 60. Biggen f 0.a f 11.Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f000.— Kalfkoeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.— Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heet Appelen; 00 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 120 heet. Zand aardappelen 30000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas: stuks V«t: 70 magere varkens, 300 bietren en 15 zeugen. TVlulerdiemit, geopend 1 Oct. 1897. De uren van vertrek en aankomst zijn aangegeven iu tijd van Greenwich: (Pliiatatljd 12.30 ie Greenwich 12 uur) AMSTERDAM- VEKIKEK VAN AMERSFOORT NA A It: UTRECHT. §*6.52 'a voorm. t*7.03 8:08 839 *8.55 10.07 11.07 *11.14 12.16 s nam. *12.45 2.30 *3.05 4.17 6.00 *6.20 7.31 8.15 853 *8.59 9.31 •Locaal trein. ZUTPHEN. ZWOLLE. NIJMEGEN. AMSTERDAM. UTRECHT. 7.29 'f voorm. 6.43 voorm. 8.16 's voorm. (C.) 7.24 s voorm. 6.38 s voorm. 8.18 8.57 rt lO.lOf (St.) 8.08 n 7.00 >1 •9.21 9.37* 11.35 (C.) 8.16 8.14 11.27 Ti 11.30 T) 12.59* 's nam. (O.) 9.19 "n *8-40 2.25 't nam. 2.32 'snam. 4.17 (C.) 10.19 JJ 8.55 M f4.18 4.42f n 6.07 (C.) 11.21 n 9.32 7.06 5.48 9.28 (St.) 11.31 *10.45 JJ 9.25 r 7 15* (St.) 12.54 's nam. 11.23 9.45 n (C.) 2.19 (C.) 3.35 n •12.40 *2.10 nam. Stopt te Barne- (St.) 4.13 •2.20 veld op tijdig ver fZondags niet. (C.) 5.25 4.— zoek. (C.) 5.35 •4.40 JJ f Alleen tot Apel Stopt Leusden. (St.) 6.03 5.43 doorn Zondags f tot Harderwijk. (C.) 6.43 6.52 niet. Stopt niet aan tusschen-stations. (C.) 7.02 (St.) 9.16 (C.) 9.18 1» 7.10 •8.50 9.12 n (St.) 10.47 9.40 jj (St.) 11.50 Ti •11.50 Locaaltrein. AANKOMST TE AMERSFOORT VAN: ZWOLLE. jfUTPHEN. 8.04 's voorm. 9.58 12.07 '8 nam. 2.24 5.57 7.28 8.46 *6.40 's voorm 8.03 10.02 11.02 2.22 '3 nam. 413 §6.16 8.06 9.27 •Alleen Zaterdags, en alleen van Nü- kerk. §Alleen v.Harderw. NIJMEGEN. 7.51 's voorm. 11.19 *1.58 's nam. 5.38 8.08 9.20 Stopt Leuaden. f Zondags niet. SnelpersdNkkerjj van G.J. SLOTHOUWER, Amersfoort,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 6