BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS kolonie dan ook als het middel, waar door zij weer als bruikbare leden in de maatschappij kunnen terugkeeren. Onder de bepalingen der tegen woordige Kieswet, waartegen bij her haling ernstige grieven zijn aange voerd, behoort ook deze: dat aan personen, die voorloopig niet op de kiezerslijst worden geplaatst, daarvan per aangeteekende brief kennis moet worden gegeven. Deze afgewezen kiezers toch zijn in den regel menschen, die het niet breed hebben, of wel ouden van dagen in het algemeen alzoo personen, voor wie het ontvangen van een aange- teekenden brief eene gebeurtenis is. De kennisgeving tot afhaling van zulk een gewichtigen brief doet allerlei veronderstellingen rijzen. Er kon eens een meevallertje zijn En als die menschen dan, na tijde lijk hun werk te hebben moeten ver zuimen, den brief in handen krijgen, dan ontdekken zij daaruit alleen, dat zijgeen kiezer zijn. In een onaangename stemming wordt dan de terugtocht aanvaard; niet zoozeer om het gemis van het kiesrecht, als u-el om de drukte welke die mededeeling daarvan hem heeft veroorzaakt. Zou niet de gemeente bode dit briefje even goed hebben kunnen bezorgen? Inhuldigingsfeesten. De kroonpiins van Djocdja zal, vergezeld van prins Matigkoe Boemi en andere prinsen, zoomede vier regen ten, het kroningsfeest als vertegen woordiger van den Sultan bijwonen, de datum van het vertrek is, zegt het Centr. nog niet bepaald. Prins Ario Matararn van het Solo'sche hof is op den 28en Maart naar Batavia vertrokken en heeft bij Z. Ex den gouverneur-generaal zijn op wachting gemaakt. Heden is de reis naar Europa pei s s. Salak aangevangen. Naar het Centr. nader vernam, zal de prins bij de kroningsfeesten verschijnen in Javaansch costuum (basahan), oflicieele kleeding bij het Garebeg-feest, terwijl bij de aan bieding van het portret van den Soesoehoeuan aan H. M. de Koningin de prins gekleed zal zijn in Javaansch costuum (piadjoerittan), evena's Z. H. den Soesoehoeuan op het portret. Bij het aanbieden vuti het portret zal de prins in het Maleiseh een rede houdenRadhen mas Ano Koeso modinoto en Radhen mas Pandji Poespomodjo zullen eveneens in Javaansche kleeding aan het hof ver schijnen en hebben zij in acht te nemen de in de Kraton gebruikelijke eerébewijzen, n.l. gehurkt zitten en de noodige sembah te doen. Het door Rusland in het verre Oosten behaalde succes heeft in Engeland heel wat beweging veroor zaakt. De pers vraagt algemeen, of Engeland het wel kan toestaan, dat Rusland zich zoo maar meester maakt van Port Arthur en Ta-lien-Wan, en meent, dat Engeland's prestige in Oost-Azië een zwaren slag is toege bracht. De limes dringt er krachtig bij de regeering op aan, dat deze spoedig handelend zal optreden. Voor het behoud van Engeland's handel in Noord-China acht het blad dit hoog noodig en eveneens voor Engeland's ik voor de laatste maal bier geweest ben. Maar kunt gij mij niet zeggen, waarom bet u onaangenaam zou zijn, wanneer deze gelijkenis besproken werd? Artbur scbudde slecbts ontkennend bet boofd. Hij zou in verlegenheid zijn geraakt, wanneer bij den knaap eene reden voor zijn verzoek bad op gegeven. Ja, bij wist bet niet eens zelf' waarom hij zoo zeer op die belofte aandrong. Hij wist zelf, niet recht waarom bij bet bekend worden der gemaakte ontdekking schuwde. Hij moest eerst zijn toestand in de een zaamheid van alle kanten goed over wogen hebben, voor bij tot een besluit kon komen, boe bij verder bandelen zou. Daarom verlangde bij naar de eenzaamheid, doch was bet hem in dit oogenblik niet mogelijk, dien wenscb te vervullen. Vriendelijk den arm van zijn leerling door den zijne trekkende vroeg bij"Waar is de bilj artkamer, Harry »In de beneden verdieping, ongeveer in bet midden van den gang, doch gij moet ook eens de fresco beschil dering bier naast m oogenscbouw nemen. Sir Jacob was in zijne jeugd belangen in Midden- en Zuid-China. De regeering moet haar invloed door snel en krachtig optreden weer zien te herwinnen, voor het te laat is. Een groote maritieme betooging in de Chineesche wateren acht de Times het beste om den Chineezen te doen zien, dat Engeland toch maar niet zoo'n gemakkelijk te verwaarloozen macht is. De Globe wil het nog een beetje sterker doen. Die wil maar dadelijk »aan den dans", als Rusland niet van Port Arthur afstand doet. De Daily News wil geen oorlog, maar zou toch wel in de eerste plaats willen zien, dat Engeland zorgde.dat de verwezenlijking van Rusland's eerzucht voor Engeland's belangen niet nadeelig worde. De Daily Mail ten slotte weet al te vertellen, dat de Engelsche vloot van Nagasaki naar Port-Arthur is vertrokken en voegt er zelfs aan toe, dat admiraal Seymour zich maar moet meester maken van een oorlogsstation in het Noorden. In het Britsche Lagerhuis heeft de heer Curzon, onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken weer eenige mededeelingen gedaan omtrent den toestand buiten en met betrekking tot Groot-Brittanje. In de eerste plaats deelde hij mee, dat Oostenrijk officieel het voornemen heeft te kennen gegeven om zijn eskader en zijn troepen op 15 April a.s. van Greta terug te trekken, zon der evenwel daarmee te willen te kennen geven, dat het zich voor de Creta-quaestie aan het Europeesch concert onttrekt. De scheidsrechterlijke beslissing over de Delagoabaai-quaestie zal, naar Curson iioopt, in den aanstaanden herfst bekend worden. Ten laatste deelde hij nog mee, dat van den Britschen gezant in Pe king bericht is ontvangen, dat Maan dag de overeenkomst tusschen Rus land en China is geteekend, maar dat de regeering de tegenwoordige bepa lingen nog niet kent. De heer Harcourt zei daarop te verwachten, dat de Regeering nog voor de Paaschvacantie een verklaring zal afleggen omtrent haar staatkunde in het Verre Oosten, welke verklaring minister Balfour als noodzakelijk erkende hij vroeg echter uitstel tot 5 April. In dezelfde zitting werd hot ont werp betreffende de Grieksche leening in tweede lezing aangenomen de vast gestelde overeenkomst, zal, naar de kanselier van de schatkist, Sir Michael Hicks-Beach in de loop der debatten meedeelde, vandaag worden geteekend. Het Maine-rapport is. naar uit Was hington geseind wordt, gister bij het congres ingediend, met een boodschap van den president, waarin deze, na een samenvatting der feiten van het onderzoek zegt: «Ik heb last gegeven orn het vonnis der commissie van onderzoek en de inzichten der regeering mede tedeelen aan de regeering van H. M. de Regentes Het lijdt bij mij niet den minsten twijfel of het gevoel van rechtschapen heid van het Spaansche volk zal der. regeering van Spanje den weg wijzen die door den eer en de vriendschap pelijke betrekking tusschen beide regeeringen woelt voorgeschreven. Het resultaat zal aan het Congres worden medegedeeld. In afwachting daarvan noodig ik het Congres uit met voorzichtigheid te beraadslagen." De boodschap en het rapport zijn door den Senaat en door de Kamer beiden zonder debat in handen der commissie voor buitenlandsche zaken gesteld. De toestand blijft dus nog geheel dezelfde, 't Is alweer, zooals we gister opmerkten, een schermen met woorden omtrent vredelievende bedoelingen, zulk een groot vriend van boeken en beelden, dat bij zich om hunnentwille bijna zou ruineerd hebben. Men zegt, dat hij het heel dwaas gedreven heeft met oude manuscripten en boeken. Hij moet voor die zaken reuzen- sommen uitgegeven, ja zelfs verkwist hebben daarvoor is hij in zijne oude dagen een gierigaard geworden, zoo dat hij ten slotte toch weder meer bijeen verzameld heeft, dan hij oor spronkelijk verkwist had. Toen hij echter in vroegere jaren geldgebrek had, verkocht hij het geheele grond bezit van het dorp, echter buiten de de kerk, het patronaat recht bleef daardoor behouden. Zie eens, dat is mijn lievelingsbeeld, //een zeestorm" Is het niet wonder schoon?" Wordl vervolgd.) een vertrouwen op rechtschapenheid enz., maar eenige verandering is er in heel de quaestie niet te bespeuren nog altijd duren aan beide zijden de ooi logs toebereidselen voort. Intusschen komt het eerste gerust stellende bericht omtrent de quaestie uit New-York door /Ie Pall Mall Ga zette tot ons. Dat Londensche blad weet mee te deelen, dat Spanje de voorstellen van president Mac Kinley heeft aangenomen, n.l. een wapen stilstand op Cuba tot October, ge durende welke de Vereenigde Staten ondersteuning zullen mogen uitkeeren aan het eiland. Von Bismarck heeft Vrijdag op Friedrichsrahe in goede gezondheid, maar stil, zonder feestelijkheden en in den huiselijken kring, zijn zestig jarig soldaten-jubileum gevierd. Het tweede garde-regiment te voet deed hem als feestgeschenk een zilveren beeldje toekomen, voorstellend een grenadier uit het jaar 1813. Generaal Von Schweinitz bracht den jubilaris de gelukwenschen des keizers over, die bovendien uit Bre merhaven nog een telegram zond, waar Z.M. zich op het oogenblik be vindt, orn tochtjes te doen met den Kaiser Wilhelm der Grosse. Aan den maaltijd, des middags aan boord, heeft de keizer, na hulde ge bracht te hebben aan zijn grootvader als vredevorst en de zegeningen des vredes te hebben geprezen, cenhoch! uitgebracht op Von Bismarck, den trouwen dienaar van dien grootvader, met dankbaarheid diens verdiensten in herinnering brengend. De keizer schijnt óók nog plan te hebben op een per>oonlijk bezoek. De zaak-Dreyfus. De Parijsche correspondent van de Observer schrijft aan zijn blad „Volgens een hier loopend hardnekkig vasthoudend gerucht zullen, in ver band met de Dreyfus-zaak, spoedig nieuwe documenten worden openbaar gemaakt en wel in een Londensch blad, óf in de Daily Chronicle óf in de Daily News. Deze stukken zouden bestaan in nieuwe borderellen en brieven, geteekend Esterhazy eu ge richt aan den vroegeren Duitschen militairen attaché, kolonel von Schwartzkoppen. Esterhazy, deswege gepolst, heeft reeds verklaard, naar zijn gewoonte, dat die stukken valsch zijn." Dezelfde correspondent schrijft ook nog „Verder verneem ik, op een gezag dat goed genoeg is om het bericht althans de moeite van het vermelden waard te maken, dat de Duitscho keizer in het bezit is van een aantal brieven van zeer compromiteerenden aard voor een van de voornaamste militaire getuigen in het proces Zola, en dat hij die voor het oogenblik in petto houdt, met het plan om ze op een of ander kritiek moment voor den dag te brengen, als het in het belang van zijn Staatkunde mocht zijn, verwarring en desorga nisatie in de gelederen van het Fransche soldaten in hun chefs te schokken. Ik geef u die geschiedenis voor wat zij waard mag zijn. De bron waaruit zij komt, geeft haar zeker gewicht, doch aan den anderen kant zijn er elementen van onwaar schijnlijkheid in, die bij een eersten aanblik in het oog springen, inzon derheid wat betreft de beweerde plannen van den Duitschen keizer." Zola's appèl tegen de bevoegdver- klaiing der correctioneele rechtbank inzake liet proces derschriftkundigen zal op den 21sten April a. s. in be handeling komen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Het 'le reg. veld-artillerié in garnizoen te Utrecht en Amersfoort, zal onder bevel van den kolonel F. R. Froger, commandant van het regi ment, den 20 Juni a.s. tot 2 Juli d. a. v. een kaïnp betrekken in de legerplaats van Oldebroek. om orider leiding van genoemden kolonel prac- tische schietoefeningen te houden. De bij jong en oud bekende, eertijds druk bezochte uitspanning «Oud Leusden," onlangs door brand vernield, zal worden herbouwd. De architect Eysvogel, aan wien het werk is opgedragen, was zoo welwillend ons de teekeningen te too- nen en op grond daarvan kunnen wij mededeelen, dat de vroeger landelijke herberg herschapen wordt ineen naar de eischen des tijds ingericht loge ment en café, terwijl met den uit- wendigen vorm rekening is gehouden met de landelijke rustige omgeving. «Oud Leusden" belooft dus opnieuw een plekje te worden waar onze stad- genooten na het genot eener liksche wandeling, gaarne eenige oogenblik- ken zullen verpoozen. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen door hen nog eens te herinneren aan de Wieleravond hedenavond in de Concertzaal van 'tCafé »de Arend" te geven. Jaap Deumer Cramer in zijne evolutiën op het rijwiel is een bezoek overwaard. Volgens mededeeling van den keurmeester van visch zal vail 1 April a.s. af de keuring weder aan vangen te 8 uur des morgens. Zij die op hunne gezondheid prijs stellen koopen dus vóór dat uur geen visch en verzoeken na achten den vischventers steeds hun keurbriefje te toonen. Aan den Raad dezer gemeente is het volgend adres verzonden De besturen der afdeeling Amers foort van het Nederlansch Werklieden Verbond «Patrimonium", tien Amers- foortschen «Roomsch Katholieken Volksbond", de Timmerliedenvereeni- ging «Streven naar verbetering," de Timmerlieden vak vereeniging «Sint Josef" en de Schildersvereéniging, Overtuigd van de noodzakelijkheid dat plaatselijk de loonstandaard meer geregeld dient te worden, verzoeken C EdelAchtbaren bepalingen in de bestekken voor de Gemeentewerken op te nemen, waarbij het hoogst gel dende loon in de verschillende vak ken als minimum worde vastgesteld en het werk voorzoover mogelijk op het terrein zelve worde verricht. Overtuigd dat, om tot een goed einde te geraken,een maximum-arbeids tijd moet worden ingevoerd, en de behoefte daaraan e\en sterk gevoe lende, verzoeken ondergeteekenden U E.A. dit in ernstige overweging te nemen. De loonstandaard' ook thans nog van dien aard zijnde, dat zij geen beperking van arbeidstijd toelaat, zijn ondergeteekenden alzoo er in de eerste plaats op bedacht, te trachten te behouden wat door patroons in een paar vakken aanvankelijk tot verbe tering der loonen is gedaan en dat het door toevoer van werkkrachten en concurrentie van buiten af niet te loor ga. Eene commissie, bestaande uit de voorzitters van bovengenoemde ver- eenigingen, is gaarne bereid Uw Acht baar College desverlangd van inlich tingen te dienen. Bij de Maandag ten Raadhuize gehouden aanbestedingen van het leveren opbrengen van een houten dakbeschieting op de voormalige Waag zijri ingekomen biljetten van de heeren J. H. Boks. f630; H. van Achter berg!), f 634 G. Prins, f 592J. C. van Eybergen, f583; A. J. Fijnen- berg, f 580C. J Kuntz, 1' 535 en J. Klaarenbeek, f532, allen hier, be nevens van A. Hartemink, te Nijkerk, f489. Gegund aan J. Klaarenbeek. Voor het leveren en stellen van twee ijzeren rasters aan de Arnhem- schepoortswa! zijn ingekomen biljetten van de heerenW. A. Muijsert, to Utrecht, f208; W. van den Donker, f172; wed. J. Blok f172 en W. Brouwer f170. Gegund aan den laagsten inschrijver. Door den heer A. J. Krieger, ingenieur alhier, is aan den Raad van Ede concessie gevraagd voor het leg gen van een tramweg van Veenendaal naar Ede, door de Buurtsteeg. De Raad van Ede besloot het advies van B. en W. af le wachten alvorens over de aanvraag te beslissen. De kapt.-kwartiermeester W. Woudslra van het 3e reg. vest.-art. te Gorinchen en J. J. van Hille, van het le reg. huzaren te Amersfoort, zullen 20 Mei a.s. van garnizoen ver wisselen. De nestor der brievenbestellers hier ter stede A. Florijn, die sedert drie en dertig jaar onafgebroken en trouw de hem toevertrouwde beschei den aan hunne respectievelijke adres sen bezorgde, heelt om redenen van gezondheid met 1 Mei eervol ontslag en pensioen aangevraagd. IMoge hij nog een reeks van jaren eene wel verdiende rust genieten. 357e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 28 en 29 Maart. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur Amersfoort zijn aan de navolge: nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 7222. Prijzen van f 30. 1005 101-1 1043 2213 2245 4242 4 4265 4270 7226 7252 7632 7633 7 7657 7665 14812 14819 14831 14 14868 14876 16309 16322 16324 19 19365 19369 19407 1942319442 19 20351 20377 20399 20414 20418 20440. Te zamen 39 prijzer Loten of gedeelten zijn ten vc melden kantore (Breedestraat, wijl 350) nog verkrijgbaar, doorgefoernee it f 3.50 en klassikale A f 1.35 per KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Niëzijl W. Meyerinirh te OLlelemmei te Vierhuizen en Zoutkamp ca F. A. Hii te Diever te Dwiugeloo YV. J Sein huis te Blankenham te Schevenin G van Mansveld te Amersfoort te He kes W. D. Beukema to Oosterhef-seleu te Oud Beyer land D. E. H m pk. s te Spr.mg te Suaineer H v. Kyk v. Ht-slinna te B( kum Delden A. v. d. Flier G Jz Lemele en Arckem te Foudgum c.a. Liuipers to Akkrum te HoereH.Bau te Doornspijk te Berkol J H. Wensi te Nijkerk. Aangenomen. Naar Dordrecht door \1. Buiskool Klundert tiaar Burum en Munnikzijl c T. Ii Hoekstra cand. te Franeker. Bedankt. Voor Lutjegast door T. H. Hoekstra ca voor Wctsens door W. Hulsbergen Slochteren voor Loon op Zand d W. v. Slooten te Rouveen voor Nie door YV. Meyevink te Oldelamer v Werkhoven door N. C. Bakker te Wijng; don voor Woudsend door O. Norel te Wons voor Nieusv-Beyeiiand dooi Eigeman te Maarn. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen. Te Krimpen a/d. Lek N. P. Littooy cand. te Middelburg te Zevenhoven Zwaan caud. te Den Helder te Blok S. Dwarshuis te Oldemurkt te Rottere W. H. Gispen YY.Hz. te Breukelen Arncrauiden F. YV. J. YVolf te Lopik. Bedankt. Voor Doesburg «oor F. YV. Wolf Lopik voor Zuidland door N. P. tooy Az. cand. te Middelburg voor B wijk door P. Zijl man te Hengeloo. Feest van 13000 kinderen Zoowel van de zij/Ie van het opt baar als bijzonder onderwijs in D Haag is de wcnsch geopperd, r naar een passend Feest-of Kroning lied zou worden uitgezien, dat dc alle 13,000 kinderen op 12 Septe ber kon worden aangeheven, zood HH. MM de Koninginnen het Mal veld aldaar zouden binnenkomen. Vier-en-twintig tenten of aanred tafels van 10 a 12 meter lengte zi Ien worden opgericht, bestemd vc de ververschingen enz. der kindere terwijl de zorg daarvoor zal word toevertrouwd aan een comité v 200 dames. Alle kinderen, die het feest bijw nen, ontvangen bij het vertrek e sierlijk geëmailleerden Kroningsbeki voorzien van het portret van H. de Koningin, het Rijkswapen en data van geboorte en inhuldiging. Een goede vondst. Dezer dagen vond men te Venra bij het afbreken van een ouden mu een ijzeren pot, gevuld met zilveri geldstukken, ongeveer 600, mee Fransche kronen van 1752 tot 179 Het gewicht bedroeg samen 21 kil Zeldzaam De «oudste der dienstmeiden" hl, men zeker wel Hemiette Dubc noemen, /lie thans 72 dienstjaren te bij een zelfde familie, in een zelft huis In 1826 trad zij op 12 jarige leeftijd in dienst op een hoove l Auneux, in bet Noorden van Frankrij en thans, nu zij 84 jaren is, diei zij daar nog. Zij wil van geen ruste weten, ofschoon enen er op aandring maar doet al haar best om ha: meester en zijn vrouw, elie beiden heeft zien geboren worden - kleine diensten te bewijzen. Uit Amerika en vooral uit c staten Ohio, Indiana, Illinois, Wes Virginia en Pennsylvanië kornen b< richten van groote overstroomingei die voor vele millioenen schade hel ben aangericht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2