GEMENGD NIEUWS. VERVOLG BUITENL AND. Cannes. H. M. de Koningin heeft een bezoek afgelegd bij de Hertogin van Albany. De Koningin-Regentes heeft de Nederlandsche Vereeniging voor Lief dadigheid te Parijs vijfhonderd francs geschonken, met het verzoek om die gelden te besteden tot het schenken van giften aan de te Parijs gevestigde arme landgenooten, die zich gedu rende het verblijf van H.H. M.M. in Frankrijk's hoofdstad tot Haar hebben gewend H.H. M.M. de Koninginnen dejeuneerden te Cimiez bij de Ko ningin van Engeland. Zij vertrekken van Cannes naar Florence. Dooi' de Centrale Commissie voor het verzamelen van gelden van de door de aardbeving te Ambon getroffenen werd 4 April aan den Minister van Koloniën f 10.000 afge dragen Zaterdag werd voor het zelfde doel f 13.000 gestort. Inhiildigiugsfecsten en gemoeds bezwaren. In Dinxperloo, waar het zedelijk heidsgevoel der raadsleden zoo teer is, dat de goede menschen aanstoot nemen aan het drogen van waschgoed op de heggen, heeft nu het programma voor de inhuldigingsfeesten tot moei lijkheden aanleiding gegeven. Bij de samenstelling der commissie voor de inhuldigingsfeesten aldus lezen wij in de Arnh. Cl. dreigde het houden van een danspartij op den feestdag de feestcommissie in beroering te brengen. De danspartij werd van het programma geschrapt, eenige leden der commissie werden gramstorig, vele burgers wrevelig, maar ter wille van het feest gaat alles zijn goeden gang. Dezer dagen kwam weer een nieuw bezwaar ter sprake. Hel was de vraag, of voor de kinderen wel een draai molen mocht worden opgericht. Het was lner niet de vrees dat de een of andere kleuter duizelig zou worden of uit den bak vallen, neen, alleen gemoedsbezwaren verzetten zich tot het gebruik van zoodanig spel dat allen kinderen behoort maar hen op den weg der verleiding kan brengen. Verdraagzaam als de commissie is, werd besloten, den draaimolen niet te laten zetten op het terrein der kinderfeesten. Hij zal op het dorps plein geplaatst worden, waar dan ieder zelf ernstig kan overwegen voor hij zich aan het gevaar wil blootstel len in den molen plaats te nemen. Dat onder de personen die, door den nood gedrongen, zich tot de politie wenden om naar eene Rijks werkinrichting te worden opgezonden, er nogal eens een voorkomt, die betere dagen heeft gekend en geheel door eigen schuld aan lager wal is geraakt, is nu weer te Utrecht gebleken. Under de velen die zich daar in de laatste dagen als landlooper aanmeld den, bevond zich een man van om streeks 50 jaar, die eenmaal op korten afstand van de hoofdstad des Rijks een flinke fabriek zijn eigendom mocht noemen. Ging het hem echter in zaken naar wensch, van zijn huwe lijksgeluk kon dit r.iet gezegd worden, daar hij al spoedig bemerkt, dat zijn vrouw, die er niet kwaad uitzag, vele aanbidders had en ten slotte met een hunner er van door ging. Dit en het daarop gevolgd verlies zijner beide kinderen, deden hem troost zoeken daar waar deze niet te vinden is, namelijk bij de flesch, met het gevolg, dat de zaken langzamer hand achteruitgingen en hij ten slotte, tot den bedelstaf gebracht, geen an dere uitkomst rneer wist dan zich als landlooper te doen opnemen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Nogmaals vestigen wij hierbij de aandacht van Amerfoorts ingezete nen op de hedenavond te geven zang uitvoering door de kinderen der O. L. school Beekstiaat, en wekken een ieder tot bijwoning op. Programma's zijn tegen betaling van 10 cent des avonds aan de zaal verkrijgbaar. en een diepe rimpel had zich op zijn voorhoofd gezeteld. De uitdrukking van het schoone, mannelijke gelaat toonde, niettegenstaande de regelma- tige trekken eene hooge prikkelbaar heid en zenuwachtigheid aan, doch voelde zich Arthur daardoor niet af geschrikt zooals door de beeltenis boven den schoorsteen van de bibliot heekkamer te Westwalden Court. Wordt vervolgd.) De Kiesvereeniging Geloof en Liefde" heeft tot hare Candidalen voor het Kiescollege bij de Hervormde gemeente te Amersfoort verkozen de Heeren R. Cruyff, II. C. van Dam, H. Jonker, J. Ger. Kleber, G. van Lummel, Dr. II J. Reynders, 1. ter Schuur, C. Vlaanderen Az., N. Wolfs winkel Ez., aftredende leden, P. M. den Hertogh, oud lid, en R. J. graaf Schimmelpenninck. De orthodoxe kiesvereeniging «Evangelie en belijdenis" heeft tot hare candidaten voor het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier verkozen de heerenR. Cruijff, H. C. van Dam, H. Jonker, J. Gerard Kleber, G. van Lummel, (aftr. leden) Mr. P. J. F. van Voorst Vader, J. van Apel doorn J.Lzn., P. van Veen Jr., A. F. Donath, Jacob Knoppers, H. Kremer. De bevolking van Amersfoort bedroeg blijkens de opgave in de Staatscourant op 1 Januari 1898: 18 316 zielen. De bevolking van de gemeenten behoorende tet het Kiesdistrict Amers foort, was op 1 Januari als volgt: Mannen Vrouwen Totaal Achttienhoven 322 303 625 Amersfoort 9027 9289 •18316 Baarn 2952 3531 6483 De Bildt 1485 1410 2895 Bunschoten 1411 1371 2782 Doorn 1072 ■1058 2130 Eemnes 668 617 1285 Hoogland 1189 1097 2296 Leusden 1051 944 '1995 Maam 408 374 782 Maartensdijk 1235 1124 2359 Soest 2195 2055 4254 Stoutenburg 415 403 818 W estbroek 524 469 993 Woudenberg 1361 1162 2522 Zeist 4019 4277 8296 Het plaatselijk Nuts-departement houdt Vrijdagavond 8 uur in Amicitia zijn Algemeene jaarsvergadering, waarin, behalve de Rekening en verantwoording, aan de orde wordt gesteld de benoeming van twee Be stuursleden en die van leden der permanente commissiën. Door de politie alhier is aan gehouden eene 22 jarige bleekersrneid, moeder van twee onechte kinderen, die gepasseerdeu Zaterdagavond ge tracht heeft haar jongste kind, zijnde een meisje van vier weken oud, door liet toedienen van muizentarwe, van het leven te berooven. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Den 1 Juni zal naar alle waar schijnlijkheid de lijn UtrechtBaarn worden geopend. Flink wordt dooi de N. C. S. de exploitatie van deze nieuwe baan reeds van den beginne aangepakt. Zestien treinen zullen op en een even groot aantal neergaan. De maatschappij brengt daardoor aan Baarn en Soest niet alleen het voor deel van een veel verbeterde gemeen schap met Den Haag, Rotterdam, de Zuidelijke provinciën, en daardoor met Londen, Brussel en Parijs, maar ook aan de gemeente zelf. dat de Utrechtsche burgerij haar uitspanning zal gaan zoeken in haar schoone om streken. De afdeeling Amersfoort van den Ned. Mil. Bond zal op Dinsdag 3 Mei a.s. des avonds ten 8 uur in het Te huis voor Militairen verga deren ter verkiezing van een bestuurs lid wegens het aftreden van Baron van Boetzelaer van Oosterhout. Met de terreinopneming voor eene tram, door de stad naar het nieuw te bouwen station alhier, werd Maandag door den heer P. J. Balk, opzichter van den aanleg der lijn Baarn—Soesterweg, een aanvang ge maakt. 357e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 25 en 26 April. (1000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 1001 1037 1042 2207 2210 2218 4261 7219 7232 7584 7591 7610 7628 7631 7644 14816 14859 14862 16288 16305 16311 16333 17801 17807 17808 17839 17868 19368 19378 19383 19388 19445 20352 20362 20380 20388 20391 en 20447. Te zamen 38 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde a f 3.50 en klassikale a f 2.85 per Kanibalisme in het Kongo-gebied. Een Belgische zendeling, de ba kende pater De Decken maakt in een christelijk tijdschrift verschrikkelijke bijzonderheden openbair over het Kannibalisme bij de negerstammen aan den Kongo. Een Europeesch koopman aan den boven Kongo zag eens een gevangene op een marktplein heen en weer loo- pen als een schildwacht. Daar deze krijgsgevangen was gemaakt, mocht zijn vleesch verkocht worden. Op zijn bloote lichaam waren lijnen getrokken die het in verschillende stukken ver deelden. Men verkocht zijn lichaam stuksgewijze en het op en neer loopen \an den ongelukkige had ten doel de aandacht van liefhebbers op hem te vestigen. Toen alle stukken verkocht waren, dolde men hem als een os. Ook bisschop Agourd deelt omtrent het Kannibalisme vreeselijke dingen mee: Men maakte zich gereed om een krijgsgevangene te dooden, doch er ontbrak nog een kooper voor het hoofd. Daar deze echter op zich liet wachten,eischtende koopersder armen en beenen hun deel. En men «be diende" hen naar genoegen! De rechter Saegher heeft de te rechtstelling van een vroegen Kongo- leeschen hoogwaardigheidsbekleder bijgewoond, llij kende dezen onge lukkige reeds langen tijd en wilde hem redden. Maar zijn beschermeling zelf wilde daar niets van weten, llij bevond zich in de «mestperiode" en zeide dat hij nooit weder zulk een prachtige gelegenheid zou kunnen krijgen om te smullen. De »waarheidstralen". Een dame, die onlangs te Munster, waar zij tijdelijk vertoefde, haar hand, waaraan iets mankeerde, met Rönt- gen-stralen liet onderzoeken, is daar bij tot een verrassende ontdekking gekomen. De «waarheidstralen" heb ben namelijk, behalve het gebrek aan de hand, ook aangetoond, dat een der smaragden van een ring, dien de dame droeg niet echt was. Die steen gaf namelijk op de fotografische af beelding een donkere schaduw en de andere een lichte. Bij vergelijkende onderzoekingen bevond men als vroeger ook reeds elders is gebleken dat nagemaakte edelgesteenten van glas een donkere schaduw geven, als de Röntgen stralen er doorheen gaan, en echte steerien een lichte. De dame het kort geleden een smaragd, dien zij uit den ring had verloren, door een anderen vervangen, en de juwelier moet er toen een valschen steen hebben ingezet, dien bij voor een echten liet betalen. Ingezeept. Een paar te 's- Hertogenbosch in garnizoen liggende vrijwilligers, echte grappenmakers, hadden, naar het U. D. verneemt, eenige recruten weten wijs te maken dat de pluim, dienende om de kepie tot sieraad te verstrekken, bestemd was om tevens voor scheerkwast te dienen. Daardoor kwam het, dat de korporaal van de week dezer dagen eenige dier pluimen als scheerkwastjes zag dienst doen. Het gevolg is dat nu ook de grappen makers zeer waarschijnlijk, zij het dan ook op andere manier, zullen worden ingezeept. Van een rijken koemelker. Woensdagavond te 10'/» uur werd een agent van politie, terwijl hij zich in de Parklaan te Groningen bevond, door zekeren persoon, B. genaamd, verteld dat er in het Sterre bosch een beschonken man lag met een partijtje papiergeld naast zich. De agent begaf zich spoedig derwaarts en trof daar aan G. B., vader van eerstgenoemden B., van beroep kleermaker en tevens heilsoldaat, wonende te Helpman, die hem mededeelde, dat toen hij langs den lleerenweg was gekomen daar een man had gelegen in wiens na bijheid eene hoeveelheid papiergeld lag. Hij had dat opgeraapt en toen den man wakker gemaakt. Het geld bleek afkomstig te zijn van den koemelker E. W. Het sommetje geld, dat B. gevonden had en aan den eigenaar, weer ter hand stelde, was nogal van belang: Een bankbiljet van 300, een van 200, een van 40, een van f '25 en een muntbiljet van 10, sa men /"575 Het bleek dat W. nog meer geld bij zich had, ruim ƒ2000, waarvan hij niets vermiste de rest was nog in zijn tabaksdoos, waarin al het geld geborgen was geweest. Hoe een be langrijk deel daarvan uit de doos was geraakt, kon hij niet zeggen. Sterke drank scheen de man niet te hebben gebruikt. W. gaf den eerlij ken vinder een gulden voor het te rug bezorgen van zijn schat. fN. Pr Gr. Cl.) Een merkwaardige vondst. Er werd voor eenige dagen geleden te Nijmegen met graven op den Hun- nerberg te Nijmegen een zeer merk waardige vondst gedaan. Met eenige Romeinsche antiquiteiten is een Ro- meinsch glazen schoteltje opgedolven het is een hoog opstaand glazen schoteltje, diameter 17 centimeter, in het midden door 2 roode glasstrepen met een moza'ïk randje geel en rood, verdeeld in 4 vakken, in den vorm van een kruis, waarnevens banden ter breedte van een centimeter, afge scheiden door smalle mozaïk-bandjes van blauw, geel, groen, wit, rood en zwart glas. In de breede gekleurde banden kleine vierkante stukjes ter grootte van een centimeter, in den vorm van een dobbelsteen. Ilonderdvijftig hectare bosch verbrand. Een geweldige boschbrand heeft gewoed in het bosch van Vierzon (Frankrijk). Des nachts bood het brandende bosch een ontzettend-grootsch schouw spel aan waarvan de gloed op uren en uren in den omtrek zichtbaar was. In dorpen in de omgeving van Bour^ ges meende men dat die stad in brand stond terwijl Vierzon nog 5'A uur van Bourges is verwijderd. Daardoor kan men zich eene voorstelling maken van de hevigheid van den brand. Eergistermorgen was men het vuur meester. De oorzaak is onbekend. De schade is bijna onberekenbaar daar er zooals gezegd 150 H.A. bosch zijn vernield. „Le Sport." Te Compiègne (Frankrijk) wordt sinds eenigen tijd onder den maam van «Le Sport" een wijn in den handel gebracht, welke om verschil lende redenen bizonder de aandacht trekt van de geheele sportwereld. Deze wijn toch bevat twee ingre diënten, namelijk de aan buitenland- sche sportliefhebbers reeds geruimen tijd bekende Kola eu Coca, welke zich bizonder kenmerken, door hare kracht- bewarende en herstellende eigenschap pen. «Le Sport" verhit niet, maar is frisch en aangenaam van smaak. De wijn bevordert in hooge mate eene geregelde spijsverteering, terwijl met recht kan gezegd worden, dat de meest beroemde fransche wielren ners juist aan de Kola en Coca hun wonderbaar uithoudingsvermogen ver schuldigd zijn. De beroemde wereld kampioen Constant Huret schrijft die aangaande het volgende: «J'apprécie comme il convient votre vin «Le Sport." Je le recouimande a tous ceux qui font du sport en general et de la bicyclette en particulier. En course, les résultats obtenus sont merveilleuxil a puissamment con- tribué a la réussite de mes courses et records, je lui dois une grande part de mes nombreux succès." Wij twijfelen er dus niet aan of ook in Nederland zal «Le Sport" spoedig een goede bekende zijn. Wie mèèr wenscht te weten van «Le Sport" verwijzen wij naar het hoofd- lager voor Nederland en Koloniën: de Nederlandsche Wijn-Import Ex port-Maatschappij (voorheen firma N. Allard Jr.) Geertruidenberg. Men schijnt thans Felix Faure tot spreken te willen brengen over de Dreyfus-zaak. Dinsdag j.l. schreef de Aurore: «Een groot aantal jonge lieden, die iu stilte gewerkt hebben, heeft zich tot nog toe buiten de discussiën en den strijd gehouden. Doch aange vuurd door het schoone voorbeeld van Zola, zullen zij op hun beurt aan den strijd gaan deelnemen «Niemand heeft het recht te zwij gen," aldus schrijft een hunner, in dien hij iets weet, want het betreft niet alleen de vrijheid van een man, doch men helpt daardoor mede aan de verdediging van sommige rotte instellingen en daarom zullen wij, onafhankelijken, niet toestaan, dat men onze helderen hemel met wolken bedekt. Een man, die door de hooge positie, die hij bekleed, slechts woorden kan spreken, die een grooten weerklank zullen vinden, n.l. Felix Faure, weet beslist zeker, dat Dreyfus een onver diende marteling ondergaat. Zijn plicht is dus geheel afgebakenddat hij licht verschalle ten dienste der waarheid; dat hij in het publiek de verklaringen herhale, die liij gedaan heeft, in besliste termen tegenover eerbiedwaardige personen wier getui genis wij zoo noodig zullen inroepen." Er zijn geheimen, die iemand niet kan bewaren zonder duldelooze pijnen te gevoelen. Zal Felix Faure zich zelf tot zwijgen dwingen, door het kleingeestig ontzien van de belangen van eenige officieren, die zelfs geen greintje medelijden waard zijn? Reeds te lang verstikt men ons in onwaarheid en leugen. Wij willen lucht! Dat men de vensters opene. Indien men weigert dat te doen, welnu laat ons dan de ruiten inslaan." Woesdag nam de Autorité dit arti keltje over en voegde daarbij: «Het is noodzakelijk dat Felix Faure zich hierover nader verklaart. Zijn zwijgen zou aangemerkt kunnen wor den als een bekentenis. En wat is er waars in die beken tenis? Alles is waar erin. Is Felix Faure bang, voor de waar heid en zal hij blijven zwijgen Als nietswaardige berekeningen hem doen besluiten om te zwijgen zal hij toch eenmaal moeten spreken. Hij zal spreken ondanks zich zelf. De getuigen zullen opstaan om te zeggen, waar, wanneer en in welke bewoordingen hij zijn mededeelingen gedaan heeft. En de waarheid zal te voorschijn treden, verblindend en verpletterend hen, die haar willen verstikken. Onder degenen, tot wien Faure het bovenstaande moet hebben verklaard, behoort, naar men zegt, dr. Gibert uit Havre, de vroegere huisdokter der familie Faure. Spanje en de Vereenigde Staten. Van boord van het admiraalschip New-Yorkbij Havanna wordt van 23 April, 2 u. nam., geseind: Te 10 uur in den mergen vertrokken de monitor Puritande kruiser Cincin nati de kanonneerbooten Machias, Nashville, Castine en Newport en de torpedobooten Foote en Winslow orn Mantanzas, Mariel en Cardedas te blokkeeren. De rest der vloot ging met halve kracht vooruit. Weldra ontdekte men een oorlogschip, dat men ach tervolgde en dat naar de meening der Amerikaansche officieren de Viz- caga of de Almiral Oquendo moest zijn. Onder de Amerikaansche equi pages heerschte groote opgewon denheid. De kanonnen van de Newyork werden op het schip gericht toen men eensklaps bemerkte, dat het de Italiaansche vlag voerde. Het schip heesch de Amerikaansche vlag en salueerde het eskader. Men zag toen den Italiaanschen kruiser Gio vanni Bausan voor zich te hebben, die de reis voortzette en de haven van Havanna binnenstoomde. Het departement van oorlog te Washington heeft de verschillende staten aangezegd hun aandeel van vrijwilligers in verhouding tot hun bevolking te leveren. Het Spaansche eskader voor St. Vincent (Kaap Verdische eilanden) was gister nog daar. Men verzekert dat het heden zal vertrekken. Dat het fort Havanna op de Amerikaansche schepen heeft gevuurd wordt tegengesproken. De kabel van Havanna naar Key-West is nog niet afgesneden. Lloyds bureau te Londen heeft een telegram uit Washington aangeplakt meldende, dat de zes Spaansche Koop vaarders die door de Amerikanen zijn genomen, vrijgelaten zijn. Uit Key-West wordt gemeld dat, terwijl de torpedoboot Foote peilingen deed in de haven van Mantanzas, een gemaskeerde Spaansche batterij on verwacht drie schoten loste, die echter alle ver van het doel terecht kwamen. Tengevolge van een aanzegging der Engelsche overheid hebben de te Hongkong achtergebleven schepen van het Amerikaansch eskader gister de haven verlaten. De bevelvoerder en de Amerikaansche consul hebben geprotesteerd, verklarende dat het niet noodig was te vertrekken, zoo lang de Amerikaansche regeering niet de oorlogsverklaring ter kennis had gebracht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2