MIEUWI Nieuws- en Advertentieblad ¥§ir de Utrecht mg** BUITENLAND. ;Vo. 47. Woensdag 15 Juni 1898. Zeven-en-twiiitigste jaargang. VEIISCHIJ.W WOENSDAG E.\ ZATERDAG. SUNN EN LAND. FEUILLETQÈM. DE TWEEDE VIOOL. Amersfoort; y ABOKNËIIËNTSI'RIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonder 1 ijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. S L O TIIO U W E ItAmersfoort. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend: Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Spanje en de Vereenigde Staten. Het departement van oorlog te Washington heeft gister hekend ge maakt, dat de landings-expeditie uit Key-West is vertrokken. De expeditie bestaat geheel uit geregelde troepen met uitzondeling van enkele vrijwil lige korpsen; zij is samengesteld uit bereden en niet bereden infanterie, cavalerie, lichte artillerie en belege ringsgeschut. Tevens deelt het departement van oorlog mee, dat er krachtige maat regelen genomen worden ter voorbe reiding van het zenden van een nieuw landingsleger naar Cuba. Naar uit Madrid gemeld wordt, zou de koningin van Spanje Woensdag het voornemen te kennen gegeven hebben om ten behoeve van haar schoonzuster, de infante Isabella, af stand van lie regeering te doen. De ministers hebben haar echter over reed, voorloopig althans, aan haar voornemen geen gevolg te geven. De minister van binneulandsche zaken te Madrid beeft meegedeeld, dat er nog geen bericht was ontvangen van het bezetten derMarianne-eilanden door de Amerikanen en dat er geen officieel bericht was gekomen over een landing der Amerikanen op Cuba. Uit New-York seint Reuter beden- morgen echter, dat de luitenants Neville en Shaw, die de voorposten aanvoerden, uitgeput naar liet kamp (bij Guantanamo?) terugkeerden; zij hadden één man verloren. De voor posten waren omringd door een over macht maar hielden stand, terwijl zij bijna voortdurend vuurden. Men gelooft dat zij den vijand zware verliezen toebrachten; men weet dat vijf vijanden werden gedood. Het oorlogsschip Texas zette verdere versterkingen en twee kanonnen aan wal. De leider van den opstand in Venezuela, Hernandez, is gevangen genomen, waarmee de opstand als geëindigd beschouwd kan worden. De militaire gouverneur van Jemen, in Arabië, is afgezet De karavaansreis van Diiitschland's keizer naar Jeruzalem. Over de voorgenomen reis vau liet Duitsclie Keizerspaar, weet de cor respondent der Ind. Beige het volgende mede te deelen. De Keizer zal op zijn pelgrimstocht door een talrijk gevolg worden ver- ezeld. Hij zal niet naar Jeruzalem reizen door gebruik te maken van liet moderne- en prozaïsche vervoer middel, den spoorweg, doch zal per karavaan van de kust Jeruzalem be reiken. De moeielijkheden aan een dergel ijken tocht verbonden, verhoo- jen de romantische zijde ervan. De cis kan natuurlijk niet in één dag worden gedaanrnen moet tweemalen een legerkamp opslaan. De weg zal loopen van Haïpha over Jalla naar Jeruzalem. Men beeft er van afgezien om te Jalfa aan land te gaan, met bet oog op den ongunstigen toestand van het water, die bet ont schepen verscheidene dagen zou kun nen vertragen. Het traject Haïpha Jalla kan worden afgelegd in 20 uren. zoodat minstens eenmaal zal worden gerust. Het is waarschijnlijk, dat «ie Keizer en iie Keizerin te Jeruzalem ook in tenten zullen logeeren, daar er geen enkel behoorlijk ingericht verblijf te vinden is. Van de uitstapjes naar de verschillende heilige plaatsen zal de Keizer 's avonds naai' zijn leger kamp terugkeeren. - De Koninginnen hebben Zon dagmorgen met een talrijk gevolg le godsdienstoefening bijgewoond in lo kerk te Soest. Ds. D. P. Braus had tot tekst: Handelingen XVI: 30fen 31 »Wat moet ik doen om zalig te worden Gelooft in den Heese Jezus Christus en gij zult zalig worden, gij en uw huis." Eene gionte menigte stond aan de kerk. De Staat°commissie tot bestrij ding der tuberculose heeft zich tot liet bestuur van den Nederlandscben Slagershond gewend met verzoek om inljchtingen omtrent het voorkomen en de verspreiding van parélziekte (tuberculose) in verschillende streken van Nederland. Tobey op Soestdijk. Een der weinige overgebleven Afi i kaansche negers in ons Indisch leger, Tobey gelieeten, had reeds in Indië den wenseh le kennen gegeven om de Koningin eens te zien. Dezer dagen kon hij daartoe in Indië verlof be komen en van Harderwijk kwam hij Zaterdag te Baarn. Al heel vroeg was Tobey Zondagmorgen in de weer, poetste zijn uniform op en spoedde zicli naar Soestdijk. Daar was men zeker van de komst en het verlangen van Tobey verwittigd, want de adjudant, jlir. Van Suclitelen van de Haere, wees Tobey en zijn geleider, den sergeant Van Hardinxveld, een plaats aan binnen liet hek, waarlangs de Koningin zou passeeren als ll.H. M.M. naar de kerk te Soest reden. Het zwarte gelaat van den neger teekende vergenoegdheid, toen 3 hof- rijtuigen voorkwamen. Daar komt de Koningin aan en laat haar rijtuig stapvoets rijden. De Koningin, die waarschijnlijk het verlangen van Tobey kende, groette hem lachende, en Tobey, die een streng militaire hou ding had aangenomen, staarde liet rijtuig nog een oogenblik na. Wel had hij zich de Koningin anders voorgesteld, zooals hij dat in Indië op een plaatje gezien had niet een kroon op, doch zoo vond hij de Ko ningin ook lief. Van weggaan was| geen sprake. Nog eens wilde hij de Koningin zien en toen dat gebeurd was, was hij tevreden. Spoedig keert hij weer naar Indië terug en zal al- laar of misschien later in zijn vader land, in het zonnige Liberia, veel te vertellen hebben van Holland en de lieve Koningin, die Tobey zoo vriende lijk groette. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Het hoofdbestuur van de Nationale Tentoonstelling van Viouwenarbeid heeft in zeer doelmatigen vorm een overzicht uitgegeven van de bespre kingen en congressen en de samen komst, te houden in de congreszaal der tentoonstelling te Arnhem, ge durende de maanden Juli, Augustus en September. Dit overzicht betreft lo. bespieking over de vakopleiding van vrouwen '2o. bespreking over maatschappelijk werk 3o. congres voor weezenopvoeding4o. driedaag- sche samenkomst ter bevordering der openbare zedelijkheid; 5o. bespreking over armenzorg; Go. onderwijs-con gres 7o. dienstbodencongros8o. bespreking over maatschappelijk werk in Indië; 9o. bespreking over den maatschappelijken toestand der vrou wen lOo. besprekingen over woning- hygiène, zieken- en wijkverpleging 1 lo. bespreking van industriescholen; 12o. besprekingen over de taak van moeders en opvoedsters. Het Rozcujaai' 1898. De tuinman van VeIJzioht, aan den weg naar Drummen, de heer Reesink, scliijft aan de Zutph. Cl. dat hij in do 30 jaren, die lnj als tuinman op den huize Veldzicht heeft doorgebracht, nog nooit zulke mooie gezonde rozen heeft zien groeien, als in dit jaar. Daar zijn er, die nu al jonge loten van een meter lengte hebben gemaakt. Twee klimrozen vooral onderscheiden zich dit jaar door gulle groei, mil den overvloed van knoppen, gezond gevormde, goed ontwikkelde bloemen. Het zijn de zacht rose Madame Saney de Parahere, de< vroegste die huiten bloeit, en de Daniël Lacombo met geelachtig witte bloemen, die zich nu beginnen te openen. Deze beide variëteiten zijn overdekt met ontelbare bloemen en knoppen. En dan de koningin der rozen, de ver maarde Maréchal Niel, die in geur en kleur allo andere overtreft. Op Veldzicht is een exemplaar van deze variëteit op stam, die prijkt meteen honderdtal bloemen. De lieer li. schrijft den buiten- gewonen rozenrijkdom van dit jaar toe aan den zachten winter en de vele regens van het voorjnar. Op de zuivere ontwikkeling der knoppen is even wel ongetwijfeld ook de omstan digheid van invloed geweest dat we nog maar weinig dagen met aan houdenden sterken zonneschijn hebben gehad. Bij eenigszins betrokken, warme luchten ontwikkelt de bloem zich het fraaist. Onschuldig veroordeeld Wegens diefstal met braak en inklimming te Delft werden in 1894 twee personen, M. Stadhouders en J. Ruis, door de Ilaagsclie Rechtbank veroordeeld resp. tot 7 en 4 jaar gevangenisstraf. In hoogor beroep werd dit vonnis bevestigd met ver mindering van de straf van S. tot 6 jaar. Het daartegen ingesteld cassatie beroep werd door den Hoogen Raad verworpen. Intusscben zijn in 1897 vermoedens gerezen dat bedoelde diefstal door twee andeie personen zou zijn ge pleegd en één van dezen moet dit reeds bekend hebben. Dientengevolge zijn laatstbedoelde personen tegen den 23sten dezer voorde liaagsclie Recht bank gedagvaard. Mochten zij wor den veroordeeld, dan zal de Hooge Raad de vonnissen^ zoowel wat Stad houders en Ruis als wat de beide andere personen betreft, moeten ver nietigen en zal de zaak worden ver- Naar liet Fransch VAN AUGUSTE VITU. 4) »Ik ben, in de eerste plaats geen Duitscher, maar een Pool, en mijn fa milie woont in bet Groot-Hertogdom Posen. Het buis van Hanzig nam een roemrijk aandeel in den grooten nationalen oorlog van 1792, zoodat zijn naam met bloedige letters is ge schreven in de geschiedenis van ons land terwijl bet sinds eeuwen boog beeft gestaan onder den adel van Polen. Mijn vader, opgevoed als bij was in eerbied voor de overleveringen van ons land, kon niet doof blijven voor de stem van zijn geweten, in 1831 nam bij de wapenen op en was één van de eerste slachtoffers te Warschau. elk bleef op negenjarigen leeftijd, als wees achter en wist uit de stad te ontsnappen, waar ik zeker zou ver moord zijn geworden. Ik wist niet waarbeen ik vluchtte, maar ik spoedde mij zooveel mogelijk in rechte lijn voort tot eindelijk de krachten mij ontzonken", en ik op eene uitgestrekte vlakte, welke geheel met sneeuw be dekt was, neerviel. «Een zeer bekende musicus, die, na moedig gestreden te hebben, uit bet land week, vond mij toevallig; hij verpleegde me en gaf me opwekkende middelen, en nam me, toen ik in staat was te loopen, met zich mede. Wij reisden te voet door een groot ge deelte van Duitsebland, terwijl de groote componist met zijn viool den kost verdiende. Hij was op weg naar Frankrijk, wédrbij zich verzekerd hield bij eenige zijner vrienden een onder komen te vinden, maar bij kon me der waarts niet met zich mede nemen. «Eenige oude vrienden van hem in Duitsebland trokken zich mijner aan om zijnentwil, en ik werd op bet conservatoire te Wgeplaatst om tot musicus opgeleid te worden. Op zestienjarigen leeftijd werd ik als tweede viool tot bet orkest van de opera toegelaten. "Later vernam ik, dat mijn wel doener gestorven was; verdriet en ballingschap hadden hun werk gedaan, en noch de gastvrijheid, welke bij in Frankrijk genoot, noch de hulde, welke men aan zijn genie bewees, konden hem bet lijden vergoeden, dat hem bet verlaten van zijn vaderland berokkende. "Gelukkig voor mij waren mijne neigingen zeer eenvoudig, en bad de loopbaan, welke mijn toekomstig levenslot scheen te zullen zijn, niets weerzinwekkends voor mij. Mijn eenige eerzucht, was, eens kapelmeester van bet orkest in den schouwburg van bet Groot-Hertogdom te worden. Ik bad lust in mijn werk en muzikale studiën, en had zeer weinig ledigen tijd om aan iets anders te denken. "Op zekeren avond evenwel moest er in de opera een nieuw stuk opge voerd worden, en de Groot-Hertog zou er bij tegenwoordig zijn. Al de aanzienlijke familiën van bet Hertog dom waren dien avond in hunne loges, en ik keek rond in de zaal om de algemeene uitwerking van de prach tige toiletten en de schitterende diamanten te zien. Ik stelde in wer kelijkheid weinig belang in al die groote lui, want ik voelde mij van ben door een onoverkomelijken slag boom gescheiden. Gij ziet", liet bij er bitter glimlachende op volgen de strijkstok kan de band van een ge woon burger adelen, zoo bij talent beeft, maar bij vernedert de band van een gevallen graaf. "Dan ter zake, op den bedoelden avond zat er in eene loge vlak tegen over mij een bekoorlijk meisje. Ik was inderdaad volkomen betooverd door bare schoonheid, want nooit bad ik, zelfs in mijne droomen zulk eene uiterst bevallige en verblindende vrouw gezien. Ik weet, dat ik in mijn ver rukking glimlachte, en ik verbeeldde me, dat zij met belangstelling op me nederzag. Een mijner makkers deelde me mede, dat bet de Gravin Ulrica von Scbaffenbourg, de dochter van één der Kamerbeeren van den Groot- Hertog was. De gedachte aan mijne positie kwam mij op eens voor den geest en ik voelde me tot in bet stof vernederd, en daarop greep ik bijna gramstorig mijne viool en wachtte mij den ganschen avond zorgvuldig er voor, niet weder naar de loge te kijken. "Ulrica verscheen evenwel verschei dene malen weder in de opera, en ik verbeeldde mij gedurig, dat baar ge nat dezelfde belangstelling uitdrukte, zoo dikwijls onze oogen elkander ontmoetten. Ik deed mijn uiterste best om niet toe te geven aan bet soort van magnetisme, dat mijne oogen naar die loge trok, maar te vergeefs. Eene ganscke maand verliep op deze manier, en toen werd zij, daar baar vader voor staatszaken buiten's lands moest, gedurende diens afwezigheid, in bet klooster van Meilen geplaatst. «Ik vermoed, dat gij verbaasd zult vragen, boe ik al die bijzonderheden aan de weet kwam? Eu tot op dit oogenblik weet ik zelfs nauwelijks, hoe ik bet aanlegde om van alles, wat ik wensebte te weten, op de hoogte te komen. Eén ding staat evenwel vast, dat, zoo er iets omtrent dat meisje moest uitgevorscht worden, ik zeker een middel zou gevonden hebben om den bekwaamsten diplomaat der wereld beschaamd te maken. nik bracht dan twee lange jaren door met aan baar te denken en van baar te droomen. Ik wist niéts van baar karakter, behalve betgeen ik in bare oosren bad gelezen. Ik zou

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1