GEMENGD NIEUWS. wezen naar eene Rechtbank die nog geen kennis van het feit heeft ge nomen. Blijkt hier inderdaad een rechter lijke dwaling te hebben piaats gehad, dan zal die hersteld kunnen worden zonder nadeel voor S. en R., daar deze nog altijd in hechtenis zijn krach tens andere tegen hen uitgesproken vonnissen en de straf hun opgelegd voor den hierbedoelden diefstal nog niet is uitgevoerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt in herinnering, dat zij, die zich wenschen te onderwerpen aan de in den aanstaanden zomer te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransche, Iloogduitsche en Engelsche taal en middelbaar onderwijs in de Hoog- duitsche en Engolsche taal, die tot het geven van lager- en middelbaar- onderwijs in do gymnastiek, die tot het geven van lager onderwjjs in de land- en tuinbouwkunde en middel baar onderwijs in de land en tuin bouwkunde en de houtteelt, en die tot het geven van lager onderwijs in het handteekenen en middelbaar on derwijs in hand- en rechtlijnig teeke nen en perspectief en in het boetsee- ren, zich vóór 21 Juni e.k. bij het De partement van Binnenlandsche Zaken moeten aanmelden bij schrijven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam, voor namen (voluit geschreven), woonplaats en adres en van de begeerde akte en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van be kwaamheid, waaruit de wettelijke be voegdheid om het examen af te leg gen, of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het examen moet blijken. Zij, wier aanvragen op 21 Juni e.k. het Departement van Binnenlandsche Zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de examens worden toege laten. ATJE II. Aangaande de expeditie naar Pedir is gisteren aan het Departement van Koloniën ontvangen het volgende telegram, gedateerd 13 Juni Bij hel oprukken naar het gebied van Toekoe Bintara Kemangan is de vijand in de versterkingen KotaPoe- los en nabij Pangklawon aangevallen en verdreven, achterlatende een-en- zevenlig dooden. Onzerzijds gesneu veld vijf inlandsche militairen en licht gewond zeven militairen beneden den rang van officier. Licht gewond één officier, die dienst blijft doen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij de gisteren gehouden stem ming ter verkiezing van leden voor de Provinciale Staten werden in het kiesdistrict Amersfoort uitgebracht 2102 stemmen, waarvan 71 van on waarde. De volstrekte meerderheid bedraagt dus 1016 stemmen. Hiervan verkregen Jbr. Mr. H. M. J. van Asch van Wijck 1475, Jhr. Mr. W. J. M. Bosch van Oud Amelis- weerd 1297, Mr. F. D. graaf Schim- melpenninck 1427, P. Hartman 1128, Jhr. Mr. Roël 696 en D. Gerritsen 474 stemmen, zoodat eerstgenoemde vier heeren, waarvan de 3 eersten aftredende leden, werden gekozen. Gisterenavond omstreeks 9 uur ontstónd een begin van brand ten huize van den heer Brizee aan den Hof alhier, door het vlam vatten van petroleum in de peer eerier lamp. Door eenige in allerijl toegesnelde buren werden de hoogopslaande vlam men gebluscht en erger onheil voor komen. Hedenochtend passeerden onze gemeente de Ie afdeeling van het 1 e i egiment Veld-Artillerie uit li trecht op weg naar de legerplaats te Olde- broek. De stafmuziek van het 5e regiment infanterie begeleide de troep door de stad. tien jaar van mijn leven hebben ge geven, om het geluid van haar stem te hooren. Ik begon nu met koorts- achtigen ernst te werken. Ik had tot hiertoe mijne Wool beschouwd als het middel om in mijn onderhoud te voor zien, maar thans oordeelde ik, dat zij meer voor mij moest worden, en dat ik door haar een rang moest verwerven. Ik legde mij geheel toe op mijne muzikale studiën, en dit lukte mij zoo goed, dat het mij voorkwam, dat ik alle kans had van te slagen. (Wordt vervolgd.) In de Donderdagavond gehou den vergadering van de plaatselijke afdeeling van den «Ned. Bond van oud-onderofficieren" is voorzien in de vacature van onder-voorzitter, ontstaan door de benoeming van den heer H. Dumoulin tot voorzitter, door het kiezen van den heer A. Hassing. Luitenant L. W. C. G. van der Garden, van het 5e regiment infanterie hier, is bevorderd tot kapitein bij het 3e regiment, met bestemming naar Vlissingen. Aan de firma H. Gerritsen, hier, is voor f37 per 1000 Kilogram opge dragen de levering van ligstroo ten behoeve van het korps genietroepen in de Legerplaats bij Zeist. Bij de daarvoor te Utrecht geliou den aanbesteding bedong de minste inschrijver 1 44.90 per 1000 Kilogram. Door 24 inwoners van Amers foort onderteekend is het volgende adres aan den Raad dezer gemeente toegezonden Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen ouders of voogden van kinderen, die dit jaar het toelatings-examen voor de 1ste klasse der Hoogere Burger school hier ter stede zullen doen dat zij met bezorgdheid kennis hebben genomen van het feit, dat tot het afleggen van genoemd examen zich 42 candidate!) hebben aangemeld, terwijl in verband met de afmetingen der lokalen en hot aantal leerlingen, dat nu in die klasse aanwezig is, doch waarschijnlijk niet bevorderd zal worden, het aantal der te plaatsen leerlingen op zijn hoogst slechts een twintigtal zal kunnen bedragen. Een noodzakelijk gevolg hiervan zal dus zijn, dat, in plaats van onge veer 30°/o, de gewone verhouding der laatste jaren, men dit jaar meer dan 50°lo, dus bijna het dubbele getal der candidaten, zal moeten afwijzen, wil men althans de eerste klasse niet met leerlingen overladen en aldus een voor het onderwijs ongewensch- ten toestand in het leven roepen. Naar aanleiding van een in de laatste gemeenteraadszitting gehouden interpellatie veroorloven zij zich mede de bescheiden opmerking, dat het afnemen van vergelijkende examens, hoezeer in vele gevallen niet te ver mijden, wel allerminst aanbevelens waard mag genoemd worden, waar het eene inrichting geldt, die, gelijk deze, de gelegenheid moet verschaffen tot het ontvangen van onderwijs aan allen, die de gevorderde gegevens be zitten om het met vrucht te volgen. Ook in verband met het steeds toenemend aantal inwoners dezer ge meente dat eene uitbreiding der in richting voor Middelbaar Onderwijs noodzakelerwijze in zich sluit, wenden zij zich tot u met het beleefde doch dringende verzoek in dezen bijtijds de noodige maatregelen te nemen en het, zoo mogelijk, daarheen te willen leiden, dat de komende eerste klasse, wanneer het aantal der op gewone wijze geëxamineerde en toegelaten candidaten daartoe aanleiding mocht geven, gesplitst worde. Zij zijn verder van oordeel, dat eene dergelijke splitsing, dit jaar althans, nog geen buitengewoon hooge on kosten zal behoeven met zich te bren gen, aangezien wanneer dit noodig mocht blijken, de gemeente nog wel een lokaal bezit, waarin gedurende dezen cursus, een der gesplitste af- deelingen zal kunnen worden onder gebracht, terwijl ook de uitbreiding van het onderwijzend personeel zich, met eene kleine verandering in het onderwijs, tot een enkelen tijdelijke!) leeraar zou kunnen bepalen, die voor eenige weinige uren wellicht uit Utrecht of Amsterdam te verkrijgen zoude zijn en verder het meerendeel der lesuren den eersten tijd althans nog wel hier onder de hier aanwezige onderwijskrachten zou kunnen worden verdeeld. Overtuigd van Uwe belangstelling in alles wat het onderwijs hier ter stede betreft, bieden zij dit adres aan Uwe nauwgezette overweging aan. Amersfoort, I I Juni 1898. Bunschoten. Met de ansjovisch- vangst gaat 't te Spakenburg bijzonder goed. In de week van 1 op 6 Juni, de beste in de ansjovischteelt.is ook een goede hoeveelheid aangebracht n.l. 3 millioen stuks, waarvan de prijs op f 10 de 1000 bleef. De heer van Enst gemeente geneesheer alhier heeft voor eene benoeming als zoodanig te Beekbergen bedankt. In de ufgeloopen maand zijn langs het grensstation Rozendaat naar België verzonden 563 waggons vee, tegen 525 in Mei 1897. Berekend a 10 stuks veo per waggon, be draagt de uitvoer 5630 stuks vee, een waarde vertegenwoordigende van ruim f 650 000. De quarantaine-stallen te Esschen zijn thans geheel gereed. Ruim lüOO stuks vee kunnen er gestald worden. In het Duitsche grensplaatsje Isselborg werd dezer dagen wegens het 50-jarig jubileum van een arbeider op de ijzergieterij aldaar feest gevierd een der directeuren prees de flinkheid der Hollandsche arbeiders, die meest uit Dinxperloo zijn; op verzoek zon gen zij het Nederlandsche Volkslied; dit wekte de jaloezie der Duitsche werklieden op; er ontstond een woedende vechtpartij tusschen de arbeiders van beide nationaliteiten twee arbeiders uit Dinxperloo werden met diepe nihSSttjkcn zwaar gewond hetzelfde geschiedde met vier uit Isselborg; "de belhamers werden door den directeur ontslagen. -Te Ba'ami is Zaterdagavond zekere v. L onverhoeds met een mes steek in de buik getroffen. De gewonde werd aan het politiebureau verbonden gelukkig bleek het, dat de steek niet zeer gevaarlijk was geweest. Nu Lord Windsor dezer dagen eene tapperij te St. Fagan heeft op gezet, is zich dus weer een komen voegen bij andere telgen van voor name Britsche families, die »in zaken gaan.« Meer flan ééne voorname Engelsche dame heeft zich als mode maakster gevestigd; de Graaf van Harrington heeft een groenten- en fruitwinkel in Cliaring Cross-, Lord Winchelsea staat aan het hoofd van groote magazijnen van landbouwpro ducten in Long AcreLord Rayleigh heeft een meelhandel dicht bij het Britsch-Museumde Honourable Ro nald Leigh heeft eeri waschinrichting in Romford-roadLord Rosslyn, de jeugdige telg van een zeer aanzienlijk geslacht, die een belangrijk fortuin verbraste en ten slotte bankroet ging en tooneelspeler werd, gaat thans in noordelijk Londen een onderneming in parfumerieën beginnen. Docli ook zonder tot zulke uitersten gekomen te zijn, is bij velen de ge zonde overtuiging gevestigd dat het beter is op eerlijke wijze hun brood te verdienen dan leeg te loopen, schulden te maken of afhankelijk te zijn van de lijkere leden der familie. En anderen, die het niet noodig heb ben, als Lord Winchelsea, doen het uit nog beter motief, n.l. om de land bouwers te leeren zichzelf te behelpen. Nieuwe aardappelen. Dinsdagochtend reeds zijn op de markt te Leeuwarden voor het eerst nieuwe aardappelen aangekomen, n.l. 5 mandjes, waarvan 4 groote en I kleine soort, zoogenaamde muisjes. Het gewas laat zich, wat de quanti- teit betreft, over het algemeen goed aanzien, en, ofschoon de qualiteit dooi de aanhoudende regens heeft geleden is die toch goed en wordt spoedig best, indien we nog eenige tijd het mooie weer der laatste dagen houden. Eigenlijke marktprijs is er nog niet, maar als men de mandjes berekent in verhouding tot den hectoliter, dan zou de prijs circa f 8 per halven H. L. zijn. Te Kampen is eergisteren op klaarlichten d^g ^diefstal gepleegd in de consistoriekamer der Broederkerk aldaar. Van eene groote kast werd eene deur weggenomen, nadat eerst de pinnen uit de scharnieren waren gelicht. Een paar bussen met geld van de catechisanten werden geledigd. De dief is vermoedelijk op het hooren aankomen van iemand in de kerk gevlucht; althans een der bussen vond men daar met een deel van den inhoud. Den man, dien men haastig uit de kerk heeft zien loopen, heeft men aangehouden hij is door de politie in voorloopig arrest gesteld. Hij blijft echter alle schuld ontkennen. Het zoeken naar Audrée. Weldra zal er een jaar verloopen zijn sedert Andrée en zijn beide reis- genooten Franke! en Strindherg hun tocht aanvingen en nog steeds heeft men niet de minste aanwijzing waar zij zich als zij nog leven ten minste bevinden. Ofschoon Andrée kort voor zijn vertrek aan zijn vrienden heeft ver klaard, dat zij zich omtrent hem niet ongerust behoefden te maken, zelfs als hij na verloop van een jaar geen teelten van leven gaf, begint men toch wel een beetje ongerust te worden. Zooals men weet. is reeds een Zweedsche expeditie naar de Noord kust van Siberië vertrokken om Andrée op te sporen. Ook de Duitsche- Noordpool-expeditie heeft zich o.a. tot taak gesteld om zoo mogelijk naspo ringen omtrent den koenen Fransch- man te doen en weldra zal de voortreffelijk uitgeruste Wellmann- expeditie zich op weg begeven om hem te zoeken. Een van de deelnemers aan deze expeditie, luitenant Baldwin, die aan het metereologisch instituut der Ver- eenigde Stalen werkzaam is, heeft dezer dagen, naar aan de Franlcf. Zeitung geschreven wordt, eenige dagen te Gothenburg vei toefd en zich daarna naar Tromsö begeven. Hij deelde mede, dat de expeditie, waarvan de uitrusting 50,000 dollars gekost heeft, van plan was, zoover mogelijk noordwaarts door te dringen en dat alle deelnemers eenstemmig van oor deel waren, dat Andrée en zijn tocht- genooten op Frans-Jozefsland moesten gezocht worden. Als men hen daar niet vond, dar, zou men hen als verloren moeten beschouwen, want het was totaal ondenkbaar, dat zij Siberië of Alaska zouden hebben bereikt. Doodslag te Grathem (L.) In het café van Th Kessels te Grathem ontstond Maandag-avond circa ll'/i uur twist tusschen de jon gelieden J. Konings en A. Broens, die zich beiden naar buiten begaven. Een oogenblik later komt Konings binnenloopen, roepende: sik ben gewond" eti vertoonde eene diepe snede over borst en arm. Een zekere A. Koenen, eveneens in dat café aanwezig, begaf zich hierop naar buiten, ten einde den dader te ontdekken; nauwelijks buiten, kreeg hij een geweldigen slag op 't hoofd en viel neder. De woesteling hiermede nog niet tevreden, haalde en mes te voorschijn en bracht zijn slachtoffer daarmede een steek nabij het hart toe. tenge volge waarvan deze op de plaats dood bleef. Vreesde men aanvankelijk eveneens voor het leven van Konings, thans is de toestand van den gewonde van dien aard, dat men zijn leven hoopt te behouden. De dader A. Broens, landbouwer te Ooider, gem. Grathem, is door de marechaussée van Thorn aangehou den. De Justitie te Roermond begaf zich gisteren derwaarts ten einde een nader onderzoek in te stellen. Een nieuw middel tegen kiespijn. Voor de ongelukkigen, die bezocht zijn met een bron van kwelling in den vorm van holle kiezen, schijnt thans een lichtstraal der hoop te gloren. Er is een middel gevonden, een een voudig wit poeder, dat, zoodra er een kleine hoeveelheid van in de holle kies wordt gebracht, zoodat het met de zenuw in aanraking komt, de pijn voor vele uren verdrijft. Dit middel heet orthoform, is niet vergiftig, werkt antiseptisch en heeft bij ver scheidene proefnemingen gunstige resultaten gehad. Orthoform is slechts de «familiaire" naam van het product. Wetenschappelijk wordt het aan ge duid met de benaming p-amidom-ben- zoezuurmethylester. Wie dit woord zevenmaal achtereen goed uitspreekt, krijgt van de fabriek, waar het poeder gemaakt wordt, een premie. Eeu kattenlioev e. Een farmer in het Noorden van Taxas verloor in den laatsten winter zijn vee in een sneeuwstorm en daar dit reeds de tweede maal was, dat hem zulk een ramp trof, besloot hij zijn uitgestrekte landerijen te ver- koopen en zich met de rest van zijn vermogen in New-York te vestigen. Daar las hij toevallig in een adver tentieblad, dat de navraag naar kattenvellen voor het maken van hoeden in Amerika zoo groot was, dat dit artikel zeker bij groote hoe veelheden uit Europa moest ingevoerd worden. Op het laatste oogenblik kwam hij nog op zijn voornemen om de hoeve van de hand te doen terug en nam hij het besluit haar in een kattenfarm te veranderen. En deze poging „to make money" is volgens Amerikaansche bladen volkomen aan dsn slimmen Yankee gelukt. Hij begon deze nieuwe «veeteelt" met 1000 zwarte poesjes, waarvoor de schuren naar behooren werden ingericht, terwijl hij een groot terrein omheide, waarin hij 5000 ratten «pootte" en even zooveel muizen. Voor deze dieren werd een tijdlang voeder uitgestrooid, terwijl de katten niets kregen, doch zich, wilden zij hun honger stillen, op de vangst van deze knaagdieren moesten toeleggen, wat hun, blijkens hun aanleg daarvoor dan ook niet moeilijk viel. Na het dooden der eerste 50 katten, 't geen in een kast door middel van lichtgas binnen een paar minuten ge schiedde, werden de ratten en muizen met het tleesch daarvan gevoed. Op deze wijze had de Amerikaan als 't ware in zekeren zin het pepertuum mobile uitgevonden. De bedrijfskosten bepalen zich slechts lol het aanleggen der omheining, het aankoopen der dieren en hot salaris van eenige hel pers. Naar zijn kaltenhuiden kwam dadelijk een enorme navraag en daar hij voor elk huidje een dollar ont vangt. is hij op wég om spoedig rijk te- worden. Het aantal van zijn katten zal naar zijn beiekuning tot 15,000 stijgen, terwijl de voortreffelijk ge voede ratten en muizen zich ongeveer vijfmaal sneller vermenigvuldigen dan hun verdelgers. Dit voorbeeld heeft nu in de Westelijke Staten van de Unie reeds op vele plaatsen navolging gevonden, zoodat uitgestrekte lande rijen, die noch voor landbouw, noch voor veeteelt geschikt zijn, op deze wijze productief gemaakt worden. Een rijke schoenmakerszoon. De geschiedenis speelt te Weenen. Hij is de natuurlijke zoon van een schoenmakersgezel en een Weensch waschmeisje. Daar zijn vader zich niet veel om den knaap bekommerde en zijn moeder slecht in zijn onder houd kon voorzien, was zij gaarne bereid den knaap aan een dame af te staan, toen deze haar daaromtrent een voorstel deed. Twee jaren daarna werd de naam van den knaap in een sensatie-proces genoemd en thans is het zoontje van den schoenmakersge zel en een Weensche waschvrouw in het bezit van een vermogen van drie ton. Dit kind liet destijds Barbara Hörl de huishoudster van den rijken rentenier Walcher voor diens zoontje doorgaan om in het bezit van zijn nalatenschap van 600.000 gulden te geraken. Na den dood van den heer Walcher kwam het bedrog aan het licht, Barbara Hörl werd tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld en om het aan het ondergeschoven kind ver maakte vermogen ging de eenige zuster van den overledene een proces aan. Reeds gedurende dit proces had deze dame, mevr. Höflt, de echt- genoote van een rijken koopman ver klaard, dat zij het kind, waarvan haar overleden broeder toch zeer veel had gehouden minstens f 200.000 zou af dragen. Dezer dagen is er nu een minnelijke schikking tusschen den advocaat van het kind en dien van mev. Hölft tot stand gekomen, waarbij zich de rechtmatige echtgenoote ver plicht, den jongen driemaal honderd duizend gulden uit te keeren. Dit buitenkansje, het kind te beurt gevallen, heeft nu aanleiding gegeven tot het huwelijk van zijn ouders. Hun zoon in 't bezit wetende van die enorme som, ontbrandden zij opeens in vurige liefde voor het kind en voor elkaar, nadat zij jaren gescheiden hadden geleefd. Een internationale tentoonstel ling van kunst, nijverheid enz. zal van 15 Aug. tot 15 Sept. a. s. te Luxemburg worden gehouden, onder bescherming van het gemeentebe- bestuur. Verscheidene bijzondere wedstrij den vooral betreffende bieren, wij nen en likeuren en feestelijkheden van allerlei aard zullen aan die ten toonstelling verbonden zijn. Het adres voor aanmeldingen en nadere inlichtingen is: Math. Kraus, secretaris van het uitvoerend comité, Regierungsslrasse, te Luxemburg. Op het «Constitutieplein", te St. Gilles (Brussel), zullen voortaan huur-autornobielen hun standplaats hebben. De gemeenteraad heeft vergunning daartoe verleend en de noodige be palingen gemaakt omtrent den dienst. Het tarief voor die zelfrijdende huurrijtuigen is gesteld op 4 fr. per uur en een minimum van 1 franc voor ritten van minder dan een kwartier. Do maatschappij had het minimum op 70 centimes willen stellen; maar de gemeenteraad vreesde, dat dan de huurkoetsiers te zeer door de concur rentie zouden lijden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2