MIEÜWE Nieuws- en Advertentieblad rovinci roe INVITATO-CMCERT VOO Voorloopig Bericht. In navolging van de groote bladen stellen wij ons voor onzen abonnés en lezers op DINSDAG 5 JULI a.s. een aan te bieden. Nadere bijzonderheden in een volgend nummer. De UITGEVER. Zaterdag 25 Juni 1898. Zeven-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze lezers! als: „Premie voor liet Kroningsjaar", BUITENLAND. FEUILLETON. DE TWEEDE VIOOL. ""binnenland. i\o. 50. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Van een in de lithographische ateliers der firma Jos. Vas Dias Co. te Amsterdam bewerkte CHROMO-LITHOGRAFIE VAN HARE MAJESTEIT KONINGIN WILHELMINA, waren wij in de gelegenheid gesteld inzage te nemen. Bij dit aantrekkelijk plaatwerk werd de aanvallige figuur van Hare Majesteit in gala gewaad en staande in eene rijk gestoffeerde omgeving voorgesteld. De lieftalligheid van gelaatsuitdruk king, onze jeugdige vorstin kenschet send, is bij dit Portret uitnemend weergegeven. De firma mocht zich met de onder scheiding vereerd zien, dat eene hier van aan 11. M. de Koningin-Regentes aangeboden proefdruk, door Hare Majesteit met welwillendheid gaarne werd aangenomen en mocht de be tuiging ontvangen, dat dit Chromo- Lithografische portret van Hare Majesteit de Koningin, benevens de in portefeuille vereenigde stadiën van uitvoering van, en de technische toe lichting der bewerking eener Chromo- Lithografie, met veel belangstelling door Hunne Majesteiten werd ont vangen. I)it in veerlien kleuren op zwaar plaatpapier gedrukt Chromo beeld, vervat in sierlijke passe-partout ter afmeting van 48 X 64 Centimeters getuigd van groote zorgvuldigheid aan de artislique uitvoering besteed. De vervaardigers beoogen zich een ruime kring van koopers te verzeke ren, zullen dit plaatwerk op geene andere wijze verkrijgbaar stellen, dan op Dag- en Nieuwsbladen, opdat de aankoopprijs voor het publiek niet woule bezwaard door aanzienlijke colportage loonen. Met de wetenschap hiervan en de overeenkomst waarbij wij voor Amers foort en omstreken ons het uitsluitend recht tot verspreiding mochten ver zekeren. meenden wij aan onze ge achte lezers aangenaam te zijn, daar dit premiewerk van nationaal karak ter voor hen verkrijgbaar te stellen tot de zeer geringe prijs van 0,75 per exemplaar in passe-partout en in besloten couvert. In ons nummer van 2 Juli a.s. zullen wij een premiebon opnemen tegen de inlevering waarvan onze lezers een exemplaar van deze werke lijk fraaie premie aan ons bureau kunnen bekomen. De Uitgever. Zoowel de gouverneur van Santiago als admiraal Cervera zouden telegram men aan de Spaansche regeering waarin gezegd wordt dat generaal Shafter's troepen bij Punta Berracos ten Oosten van Santiago landden in vereeniging niet de equipages van de Amerikaansche vloot. En al dadelijk na de landing werd tot den aanval op de dorpen Siboney en Daiquiri overgegaan. Volgens de berichten van Spaansche zijde werden de Amerikanen, na een bloedig ge vecht, over de geheele linie behalve aan den linkervleugel, waar de vijand een omtrekkende beweging maakte, teruggeslagen, zoodat die afdeeling tot wijken genoodzaakt was. Ze trokken daarop in goede orde op het gebergte terug. De beide bovengenoemde dorpen werden door de granaten van de Amerikanen ge heel verwoest. Terwijl admiraal Cer vera in zijn telegram aan de regee ring er aan toevoegde dat hij den toestaml als kritiek beschouwde, is de Spaansche pers merkwaardiger wijze zoo optimistisch, het resultaat van dit eene samentreffen als vrij gunstig voor de Spanjaarden voor te stellen. En dit optimisme vindt zijn oorsprong in het feit dat slechts de linkervleu gel door den vijand is tot wijken gebracht. Men zou uit de blijdschap, waarmee dit twijfelachtig lesultaat voor heu is ontvangen, kunnen op maken dat de hoop de Amerikanen te weerstaan in Spanje niet bijster groot moet zijn. Zij irieenen er de conclusie uit te moeten trekken, dat de Amerikanen op Cuba op groote moeilijkheden zullen stuiten. Trouwens de plaats waar de landing geschiedde moet door de gele koorts worden geteisterd. Uit New-York wordt gemeld, dat gister te een uur de geheele strijd macht van generaal Shafter bij Daiquiri aan land was gezet en dat de Span jaarden zoo goed als geen tegenstand boden, slechts enkele schoten werden er gelost. Trouwens de Texas en verschillende kanonneerbooten richt ten hun vuur gedurende de landing op dn batterijen tusschen Santiago en Daiquiri, waardoor tevens werd belet dat de Spanjaarden troepen tegen de Amerikanen afzonden. De Yankees hadden volgens hun eigen zeggen geen ander verlies, dan dat een der hen steunende opstandelingen dooreen granaat, van een Amerikaansch oorlogschip nog wel, werd gewond. Deze twee lezingen verschillen nog al aanmerkelijk; terwijl de Spanjaar den zeggen, dat er bloedig gevochten is. maken de Amerikanen slechts melding van éen gewonden insurgent. Ra, ra 1 Ofschoon nu ook uit Madrid ge meld is, dat Shatter's troepen reeds alle geland zijn, werd er door som mige buitenlandsche bladen gister nog aan getwijfeld of de landing wel in een paar dagen zou kunnen plaats hebben, zooals men in Washington hoopte. De Cöln. Zeitung b.v. achtte het onmogelijk dat men zeil in drie dagen gereed zou kunnen komen met de ontscheping van het geheele mate riaal menschen, dieren en krijgsbe- noodigheden, dat de 32 transport- booten aan boord heeft, en voor namelijk wei daarom omdat de Amerikanen in militaire zaken niet veel ervaiing hebben. Als voorbeeld van een prachtig en snel uitgevoerde landing in een mo dernen oorlog haalt genoemd blad dan aan, die van de Japanneezen te Wei-hai-Wei in den Chineesch-Japan- schen oorlog. Daar werden in vier dagen tijds 41.547 man en 5745 paarden aan land gezet, waarbij ech ter dag en nacht werd doorgewerkt. Maar dit kranig stuk werd uitgevoerd door een voortreffelijk gedrild leger, Naar het Fransch VA2T AUGUSTE YITU. 7) Wij hadden een terrein uitgekozen, waar licht en schaduw ongeveer ge lijk verdeeld waren, en een sloot vormde de grenzen. Graaf von Hanzig was kalm en ernstig, maar de Heer von Stolberg was even trotsch en min achtend als den vorigen avond in de opera. Hij boog evenwel zeer beleefd, en daarop werden de preliminairen geregeld. De twee tegenstanders waren juist van plan te beginnen, en er heerschte een doodelijk stilzwijgen, dat ontzettend stilzwijgen, dat zich doet gevoelen als men weet, dat er iets treurigs staat te gebeuren. Eensklaps werden aan den anderen kant van het terrein de takken der boomen op zijde geduwd en verscheen er een officier van hoogen rang in het leger gevolg door eene afdeeling sol daten. Toen hij naderbij was gekomen zagen wij, dat het een adjudant van den Groot Hertog was. «Volgt mij," riep hij uit, «in naam van Zijne Koninklijke Hoogheid!" «Coenraad," zeide Luitenant Stol berg zich tot één zijner secondanten wendende, «gij moet liever de violisten roepen, de toestand is vermakelijk allervermakelijkst Graaf von Hanzig sprak niet, maar zijn gelaat werd doodsbleek van onder drukte ontroering, en ik kon zien dat ook zijn hand trilde. "Ik volbreng het uitdrukkelijk bevel van Zijne Hoogheid, die niet duldt, dat de wet op het duel in zijn rijk geschonden worde." «Coenraad," zeide Stolberg weder, «de toestand is werkelijk dramatisch: ben je zelf geen muzikant?" Zijn vriend wendde het hoofd af, daar de ongepaste aardigheid van Stolberg hem mishaagde, maar deze vervolgde «'t Spijt me, dat ik zelf geen muzi kant ben, maar het komt me voor, dat een duo op de viool waarschijn lijk gemakkelijker is uit te voeren, dan een op den degen zelfs al had dit plaats tusschen twee mannen van edel bloed!" «De Groot Hertog heeft me van mijn eer beroofd," zeide Graaf von Hanzig bitter, terwijl hij zijn degen aan den adjudant overhandigde; en er was iets in de trilling zijner stem, toen hij deze woorden uitte, dat den omstander deed gevoelen, dat de onder gane beleediging niet zoo licht ver geten werd. De adjudant nam ook Stolberg's degen, en daarop wendde de officier, juist toen ik van plan was mijn nieuwen vriend aan te spreken, om hem iets te zeggen dat hem mocht kalmeeren, zich tot mij en zeide «De Groot Hertog zag gaarne, dat gij uw vertrek verhaasttet. Hij beval mij u mede te deelen, dat hij verlangt, dat gij binnen vier en twintig uren zijn gebied verlaat." Er werd mij in deze geen keus ge laten. Ik zag den Graaf von Hanzig aan, en onze oogen riepen elkander een zwijgend vaarwel toe. Daarop keerde ik mij om en vertrok, inge volge het bevel van den Groot Hertog. Eenige maanden geleden maakte een mijner vrienden te Constantinopel kennis met eenige Hongaarsche en Poolsche officieren, die gediend had den onder het kommando van Georgy, gedurende den opstand van de Ma- gyaren tegen het Huis van Oosten rijk. Deze uitgewekenen pleegden dikwijls in hunne lange gesprekken de verschillende romantische of ont zettende voorvallen te verhalen, welke gedurende dien wanhopigen oorlog ter hunnen kennis gekomen waren. Eéne van die geschiedenissen, welke mijne vriend mij later vertelde, trok mijne aandacht. Het schijnt dat iedereen in een vrijwilligers-corps onder hevel van Bern inzonderheid twee jongelieden had opgemerkt, die beiden zeer schoon waren, en wonder baren moed en onverschrokkenheid ten toon gespreid hadden. De langste en oudste van de twee was niet alleen een goed soldaat maar ook een uit stekend musicus, en dikwijls ver maakte hij de anderen door het spelen van Poolsche liederen op een viool, welke hij altijd bij zich droeg; de ander was zoo schoon en zag er zoo teer uit, dat hij voor een vrouw had kunnen doorgaan. Deze twee vrienden werden beiden dat bovendien op dat punt niet door den vijand werd lastig gevallen. Indien het dus werkelijk waar blijkt, zooals gemeld wordt, dat Sliafter er in geslaagd is zijn geheele troepen macht in twee dagen aan land te doen zetten, dan kan hem zeker, door liet voorbeeld van Japan in herinne ring te brengen, geen beter compli ment gemaakt worden voor zijn beleid. Omtrent de Filippijnen lieden geen nieuws. De groothertog van Saksen-Weimar derde gisteren zijn tachtigsten ver jaardag. Naar aanleiding daarvan schreef Donderdag de Nordd. Allgem. Zeit. Geheel Duitschland, en in de eerste plaats de door zoo nauwe familie banden met den hooggeplaatsten jubilaris verbonden keizerlijke familie, viert dezen feestdag van den nestor der Duitsche bondsvorsten mede met oprechte vereeniging. De grijze jubilaris wenscht den 24en Juni door te brengen in de tot kalm herdenken noodende stille bosschen van Wil- helmsthal. Daar kunnen slechts vriendelijke beelden en herinneringen voor zijnen geest oprijzen. Een bijna 45 jarige zegenrijke regeerihg gedurende een steeds ge denk waai dig ontwikkelingstijdperk van Duitschland heeft de kleinzoon van Kar! August, de broeder van de eerste Duitsche Keizerin nu achter den rug, en met blijdschap tnag hij getuigen, dat ook het aandeel van zijn land en van hem zeiven in de historische gebeurtenissen van den grooten lijd een roemvolle bladzijde beslaat. En van den nabijliggenden berg af zichtbaar, wuift dan de Wart- burg een groet, als een merkteeken van den edelen kunstzin, welken Karl Alexander, ook hierin de traditiën van zijn geslacht getrouw, altijd heeft beoefend en gekweekt. In den namiddag van 2 Juli a.s. zal door 11. M. de Koningin-Re gentes een gardenparty gegeven wor den op het koninklijk lustslot te Soest- dijk. gedood door een vij andelij k detache ment, dat hen had overvallen. Toen zij stierven, had de een zijn arm om den ander geslagen, alsom hem te be schermen. Vlak bij hen lag er een gebroken viool, en een pistool, dat pas afgeschoten was; er lag ook een stukje van een brief, waarvan men zich blijkbaar had bediend bij het laden van het pistool. Op dit stuk papier kon men nog juist den naam van Albert von Hanzig lezen. Deze aanwijzing was natuurlijk niet vol doende om de identiteit van den jon gen man te bewijzen, en hij werd be graven op de plaats waar hij viel, te zamen met zijn makker. Dair rusten zij beiden onder een groenen heuvel, welke elke lente met viooltjes en ma deliefjes wordt bedekt, en deze een voudige bloemtjes dienen hun tot ge- denkteeken. Edtde.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1