GEMENGD NIEUWS. mannen, vrouwen en kinderen, die de kampong zullen bevolken, aange komen. Zij waren opgetogen over do groote gelijkenis met hun geboorte grond en vroegen of de kampong door inlanders aangelegd was. Naar de N. R. Cl. meedeelt, zal bij gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin een groot gala-diner gegeven worden, waartoe o. a. de leden der Staten-Generaal zullen worden uitgenoodigd. Als een bewijs hoe voordeelig het aanleggen van vloeiweiden kan zijn, zij medegedeeld, dat het gras van de vloeiweideteBarnevelddieden eigenaar den heer Baron van Nagell ongeveer f1600.van aanleg gekost heeft, f 104.heeft opgebracht. Be halve dezen oogst, mag men op zijn minst genomen, nog op één snede hopen, die ook een aanzienlijke waarde vertegenwoordigt. Het vorigjaar bracht het gras van dat perceel ongeveer f 60 op. De Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te's-Gravenhage is geopend van 9 Juli ('s middags) tot 22 September; werkdagen van 10 uur tot zonsondergang, Zondags van ll'/i uur tot zonsondergang. Zij wordt gehouden op een terrein aan de Stad houderslaan (Oude Scheveningsche Weg) tegenover het Hotel de la Pro menade. Men is Donateur der Vereeniging wanneer men f 50.en Lid wanneer men f20.betaalt, hiervoor heeft men vrijen toegang tot de Tentoon stelling en toegang tot de uitvoerin gen tegen halven entrée-prijs. Contribuanten betalen f 10.hier voor hebben zij dagelijks toegang tol de Tentoonstelling, behalve Dinsdags en andere dagen van verhoogden entrée-prijs. Dagkaarten kosten van af 11 Juli: Zondags 25 cents, Dinsdags f 1 overige dagen 50 cents (op den ope ningsdag is de entrée-prijs f2.50 en Zondag 10 Juli f 1. Kinderen beneden 10 jaar betalen half geld. Onpersoonlijke coupon boekjes van 10 coupons a f4 zijn aan den ingang verkrijgbaar. (Dins dags betaalt men 2 coupons per per soon). Leden van vrouwen-vakvereenigin gen kunnen op vertoon van haar be wijs van lidmaatschap, de Tentoon stelling bezoeken tegen betaling van 5 cents per persoon. Gezelschapskaarten zullen verkrijg baar gesteld worden voor personen behoorende tot de arbeidersklasse, voor instellingen van liefdadigheid en voor schoolkinderen, a tien cents per persoon. De voorwaarden tot ver krijging dezer kaarten zijnhet ge zeischap moet uit minstens 25 per sonen bestaan, de kaart moet min stens 8 dagen vóór den datum, waarop zij gebruikt wordt, bij de penning- meesteres schriftelijk aangevraagd wordendeze beslist of de aanvrage op dien datum kan worden toege staan. De kaarten kunnen voor iederen dag der week aangevraagd worden, uitgezonderd Dinsdags. De school kinderen worden alleen onder geleide toegelaten, bestaande uit één onder wijzer of onderwijzeres op 24 kinde ren de geleider is verantwoordelijk voor het gedrag der kinderen. De Baarnsche ontvangerskwestie. Men herinnert zich de geheimzinnige geschiedenis, die in de maand Maart van dit jaar van uit Baarn haar in trede in de wereld deed, de geschie denis namelijk van de nachtelijke in braak ten huize van den gemeente ontvanger D. Burggraaf aldaar, waarbij uit de geopende brandkast geld en effecten waren verdwenen, kaarsvet in de kamers was gemorst en de met de punt van zijn schoen had voortgesehopt. Het was een dikke en erg smerige korst brood. Tot zijn uiterste verbazing zag de Graaf de Saulnes, dat de Hertog het stuk brood opraapte het met zijn zakdoek zorgvuldig afveegde en het op een bank van den Boulevard neêr- legde, zóó dat het licht eener gas vlam en helder op viel. «Wat voer je nou toch uitvroeg de Graaf, in een luid gelach los barstende. «Ben je krankzinnig gewor den." «Dat doe ik tot aandenken aan een arme man, die voor mij in den dood gegaan is," antwoordde de Hertog met een stem, welke min of meer trildeLach niet, m'n waarde anders zou je 't wel eens te kwaad met me kunnen krijgen!" Einde. tuindeurkruk werd verbogen, dat alles zonder dat de waakhond ook maar een toeken van waakzaamheid had gegeven. Men weet ook, dat al spoedig de gemeente-ontvanger zelf werd ver dacht en in hechtenis genomen toen bleek, dat zijn administratie zich niet in orde bevond. Verdacht van zich verschillende gelden te hebben toe geëigend, stond genoemde ontvanger voor de Utrechtsche rechtbank terecht waarbij het Baarnsche publiek groote belangstelling toonde. Als beklaagde" verdediger trad op mr. Kappeyne 1 de Coppello. De aanklacht loopt over 3 punten le. verduistering van gelden (f2400 ongeveer) van de ontvangsten van den hoofdelijken omslag, f 9900 van ontvangen begrafenisrechten en f250 van ontvangen huur. De beklaagde bleef ook ter terecht zitting ontkennen wat hem werd ten laste gelegd en houdt de geschiedenis van den diefstal vol. Al het geld dat nu weg is en door hem zou ver duisterd zijn, is gestolen. Het is door hem ontvangen en 't is er geweest Uit het verhoor van het 13 tal ge tuigen, één was er ziek. bleek, voor namelijk uit de verklaring van burge meester d'Aulnis en den wethouder jhr. Beyma, dat er met de Baarnsche gemeente-administatie heel wonder lijk door den ontvanger werd omge sprongen. Verschillende registers, waaruit bekl werkte, waren hem wel van gemeente wege verstrekt, maar waren niet ge parafeerd door den burgemeester, al thans niet door den vorigen burge meester, thans overleden. De be talingen geschiedden op tweeërlei wijze, op mandaten, en als uitgaven bij voorschot, die dan aan 't einde des jaars op één mandaat werden verrekend. Die voorschotten beliepen nietslechts honderden, maar soms duizenden, en de verdediger legde dan ook een staat van uitgaven over tot een bedrag van circa f 2300, waaraan het tekort van de gelden van den hoofdelijken omslag kon worden verklaard. Dit was het loon van zes arbeiders, die voor f 44 per week voor de gemeente hadden gewerkt, en door den ont vanger op verzoek van den opzichter en dus zonder mandaat waren be taald. Het niet-dadelijk boeken der ont vangen gelden schreef beklaagde toe aan sleur, gewoonte, en er op gewezen dat hij op die manier aan B. en W steeds maar een halve kas toonde bij de kasopneming, en gevraagd waar voor hij die kasopneming hield, ver klaarde hij dat eenvoudig een vorm te achten. De f9900 aan begrafenisrechten zijn ontvangen en heeft hij in kas gehad. Doch hier was de inbreker weer in 't spel. De voor huur van een gemeente eigendom ontvangen f 250 had bekl. verzuimd te boeken, zooals hij zei. Waar het geld ge bleven was kon hij niet verklaren, maar hij ontkende pertinent er iets van in zijn zak gestoken te hebben. Dat hij niet alles bijhield op de wijze zooals het behoort, lag daaraan, dat B. en W. hem er nooit op attent hadden gemaakt. Ware dit geschied, dan zou hij 't zeker anders ingericht hebben. Ook in de uitbetaling van salaris aan sommige beambten deed de ontvanger heel wonderlijk. Bij betaling van den eersten kwartaal termijn salaris liet hij teekenen voor het geheele jaar, andere beambten konden hun salaris niet op tijd krijgen. Omtrent zijn levenswijze verklaarde bekl., dat zijn uitgaven bleven beneden zijn inkomsten, die f1500 bedroegen. De zitting werd, op verzoek van den verdediger, te half vier geschorst tot Woensdag, om alsdan de boeken der vorige jaren nog te kunnen over- in en onderzoeken. Daar de ge tuigen allen waren gehoord, zullen alsdan alleen de burgemeester, de wethouder en de secretaris opnieuw worden gehoord. Atjeh. correspondent der R. Cl. De correspondent der N. seindo Zaterdag uit Bataria: «Kolonel Van Heulsz viel den 28- sten Teupin R-aja aan. De vijand liet 32 dooden achter; aan onzen kant werden 3 minderen gewond. Den 29sten nam Van Heutsz Sang- get Menoe. De vijand liet 29 dooden achter. Aan onzen kant sneuvelden de le luit. Goldenberg en 4 minderen 8 werden gewond. Na in Ndjong leeftocht medegeno men te hebben vervolgden de onzen den vijand. Den 30sten werd opnieuw gevoch ten. Panglima l'olini is nu iu Sama langa. Dezelfde correspondent seind gis ter. «Partijgangers van Toekoe Oemar bedreigen Edi. Kolonel Moorrees gaat met de helft van het 7de bataljon snel daarheen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter eere van de Verjaarda, van 11. K. 11. de Prinses von Wied geboren prinses Maria der Nederlan den, werd gisteren om 12 uur door het garnizoen eene groote Parade gehouden op het terrein het z.g. Zwarte bergje. De parade werd ge commandeerd door den Luitenant Kolonel van der Horst Bruyn van het 5e Regiment infanterie, en de honneurs bewezen aan den Heer Kolonel Garnizoens-Commandant W L. de Petit. Naar wij vernemen wordt de sergeant-majoor I. H. P. Veischoor van het 5e Regiment infanterie, eerstdaags bevorderd tot Adrninistra teur bij het Militair Hospitaal te Kampen. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel-Regiments commandant bevorderd: sergeant- majoors-litulair B. J. van Aken tot sergeant-majoor-administrateurfou rier A. van Dormolen tot sergeant dd. luitenant te velde; sergeant W, Schurink tot fourier; sergeant-titulair E. K. A. van Oosterzee, korporaals P. Koning en J. Huibers allen tot sergeant. Aan den sergeant P. G. F Langeveld van het 5e Regiment infanterie, is op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Een detachement bestaande uil sergeant-majoor Freni, Van der Heide en Bogei t alsmede de sergeanten Proper en De Jong, allen van het 5e Regiment infanterie, onder bevel van den Eerste luitenant B. Jasink, zijn hedenmorgen naar 's-Gravenha, vertrokken om deel te nemen aan de korpswedstrijden uitgeschreven door de Voreeniging van Nederlandsche Scherpschutters en die op het land goed «Ockenburgha op 6, 7, 8 en 9 Juli zal worden gehouden. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 4 Juli 1898, is Jacobus Jaling, milicien bij het 5e Regiment Infanterie, schuldig verklaart aan twee misdrijven daarstellende het met woorden beleedigen en dreigen van zijnen meerderen in rang, en veroordeeld tot cene militaire detentie voor den tijd van drie maanden en in de proceskosten. Ons invitatie-concert gisteren avond in den tuin van het café «de Arend« gegeven is uitstekend geslaagd. Wij durven dit verklaren, eenerzijds door het vrij talrijke bezoek, maar bovenal door de zeer gewaardeerde betuigingen van erkentelijkheid die ons zoowel schriftelijk als mondeling van verschillende zijden bereikten. De eer van dien goeden uitslag komt geheel en al toe aan de uitmuntende wijze, waarop de verschillende artisten hunne nummers uitvoerden. De heer Johan Schmier voor velen geen onbe kende, oogste bij zijn verschillende voordrachten vooral bij die der Vaderlandsche liederen «Een kind van Holland« van A. L. Egbers en «Huldigingslied voor Nederland« van H. Berkeljon een welverdiend applaus. Trouwens ook de overige artisten met name Mej. Fred. Frans man eene zeer verdienstelijke colora tuurzangeres en de heeren Alexanders, baryton van de Nederl. Opera, en de beide heeren Kwast, solo-violist en cellist dioegen het hunne er toe bij tot het welslagen van den avond en werden zoowel na de ensemblenum mers als na de solopartijen luide toegejuicht. Een woord van lof en dank aan Mevrouw Haarman-Gartman oor de uitnemende begeleiding vinde hier tevens een plaats. Het glanspunt van den avond, helaas tevens het slot, vormden de heer Schmier met zijne voordracht van Naturalistisch-Muzikale Cornpositiën. Men moet de talentvollen zanger, daarin zien en hooren en dan nog zal men, evenals wij niet bij machte zijn den indruk weer te geven, die zijn Ur-komische doch tevens zuiver muzikale voordracht, dier onschuldige gedichtjes van Vader van Alphen en de nooit volprezen Schoolmeester, oi zijne hoorders maakte. Na een dave rend applaus gaf hij welwillend nog eenige nummers ten beste en deed door zijn lachlied allen in de meest vroolijke en blijgeestige stemmin huiswaarts keeren. Was dit vocaal en instrumentaal concert in de open lucht voor Amersfoort iets nieuw reeds nu willen wij, dankbaar vooi de ondervonden medewerking, onze lezers en abonnés verzekeren, dat deze onze eerste poging niet de laatste zijn zal. Maandagmorgen werden tijdens oen hevige donderbui bij den land bouwer S. B. op „Eekerist" onder Woudenberg, drie koeien en een kalf door den bliksem gedood. Gisteren wapperden ter gelegen heid der verjaardag van de vorstin von Wied geboren prinses Marie dei- Nederlanden de Nationale driekleu van torens en openbare gebouwen Door de Classicale vergadering van Amersfoort zijn benoemd, om 1 Januari 1899 op te treden als lid van het Provinciaal kerkbestuur, de hee ren: ds. Th. H. Nahuys, pred. te Zeist; tot secundus ds. A. Couvée Azn pred. te Zeist; tot tertius di ll. H. Meulenbelt, pred. te Baarn. Tot leden van bet Classikaal be stuur zijn benoemd de heeren ds. A Couvée Azn., pred. te Zeisttot dien secundus ds. H. Th. Barbas, pred. te Vreeland; ds. B. Cli. Ledeboer, pred le Loenen a/d Vechttot diens secun dus ds. A. Gelderman, pred. te Bun schoten; dr. H. H. Meulenbelt, pred te Baarntot diens secundus ds. D P. Brans, pred. te Soest; tot lid ouderling de heer C. L. Mense, ouder ling te Zeist; tot diens secundus de heer J. Bokhove, ouderling te Arners foort. Tot secundus van den scriba om wegens het vertrek van ds. G. Mans velt, terstond op te treden is benoemd dr. II. II. Meulenbelt, pred. te Baarn Tot quaestor is gekozen ds. G. van Kempen, pred. te Westbroek, en tot liens secundus dr H. II. Meulenbelt te Baarn. Door 52 ingezetenen is hot ver zoek gedaan om geplaatst te worden op de Kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 1898 terwijl in 1896, bij de vaststelling der kiezerslijst, slechts vier personen zich hebben aangemeld. Programma der muziekuitvoe ring, aanstaanden Woensdagavond om half acht te geven op het terras van Amicitia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. Echtes Wienerblut, marsch Kormak. Ouverture »Ein Morgen, ein Mittag, und ein Abend in Wien" »Auf Gliickes Wogen", Walzer 4. Fantaisie de l'opéra Romeo et Juliette" 4. Racoczy-Ouverture 6. Balletrnuzik und Hochzeitszug aus der Oper »Féraraors" I Bajaderentanz, II Lichter- tanz der Braute van Kashmir, III Hochzeitszug. (a Abendlied (b. Flirtation 8. Grande fantaisie de l'opéra »Mignon" d'Amb. Thomas Van Aaken, Door de Vereeniging van Land bouw, Handel en Nijverheid, bekend door hare jaarlijksche verloting, zijn op Zondag 17 Juli a.s. te Bussum groote wedstrijden uitgeschreven voor dames en heeren op rijwielen. Om fraaie kunstvoorwerpen als prijzen zal in twee afdeelingen: Ringrijden en gecostumeerd rijden worden ge kampt. Op denzeifilen datum zullen mede namens genoemde vereeniging Nationale wedvluchten van postduiven van uit Bussurn gehouden worden. Kostelooze waarschuwing. INKOMSTEN-BELASTING. De Gemeente-ontvanger van Amers foort, brengt ter kennis van de belasting schuldigen die de op 30 Juni vervallen Irie betalingstermijnen, namelijk de heRt van hunnen aanslag over 1898 nog niet hebben aangezuiverd, dat na verloop van de eerste helft dezer maand tot eene vervolging moet woe len overgegaan. Het indienen van eene reclame ont heft niet van de verplichting tot voortbetaling van de verschenen ter mijnen. Van liet teveel betaald bedrag ge schiedt teruggave. Amersfoort, den 5. Juli 1898. De ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. Von Suppé. Waldteufel. Ch. Gounod. Kéler-Béla. Ant. Rubinstein. Rob. Schumann. Steek. Gevonden Voorworpen. Een nikkel horlogeketting. Een metalen kruis. Een zilveren broche. Een dito oorknopje. Een gouden medaillon. Een gouden oorbel. Een zak schaartje. Inlichtingen te bekomen aan In bureau van politie alhier. Landbouwers naar de Transvna Een Nedei lander van geboorte, d 15 jaar boer is geweest in de Zuii Afrikaansche Republiek Transvaa en verleden jaar bij een bezoek aa zijn oud vaderland werd getrolïe door de groote werkloosheid ondt onzo boerenarbeiders, beveelt hun ti emigratie naar Zuid-Afrika dringen aan. Onbekendheid met de vooruitzichte daar zal, naar hij meent, de oorzaa zijn, «dat de kapitalen die i Nederland thans worden weggewoi pe aan armenbedeeling en dergelijk onproductieve en demoraliseerend uitgaven" niet worden besteec om de lijders elders een menscli waardig bestaan en hun kindere een toekomst te verschaffen. 's Schrijvers doel is niet, een onbe raden emigratie uit te lokken. Er worden goede krachten gevraag en niet de paria's der samenleving die men in het moederland gaarn zag gaan. Het doel is: het goede Mollandscli Afrikaansche element te versterker Tegenover de instrooming va vreemde elementen, die in de laatst jaren minstens duizend per maam heeft bedragen, is een zoodanige ver sterking dringend noodig, wil he Hollandsche ras zich op de were! handhaven. Aanemende, dat dit ras nog nie een «stervende natie" is, waarvoo men het wel eens heeft willen uit maken, meent Schr. op goede grondel te moge onderstellen, «dat dit hoogs gewichtig nationaal vraagstuk d ernstige belangstelling van alle goed< Hollanders zal opwekken entotgron dige gedachtenwisseling aanleidin; geven Een rcusacliti ge keuken. De grootste keuken der wereli bevindt zich ongetwijfeld in dei restaurant der bekende magazijnei «Au Bon Marclié" te Parijs. In di handelspaleis zijn niet minder Jai 4000 bedienden werkzaam, die allci naar men weet volledig pension ge nieten. hl de keukens van dezen wereld- beroemden buzar zijn onafgebroker 60 koks en 100 bijkoks bezig, on voor ile spijziging der 4000 interne; zorg te dragen. De kleinste ketel, daar in gebruik houdt 100 eu do grootste 500 litei water. In elk der 50 rouzenbraad- pannen kunnen 300 cóteletten tt gelijk bereid worden, terwijl elk det ïroolo kookpannen ruim 225 pond aardappelen kan herbergen. Wanneer er omeletten worden klaar gemaakt, heelt men in de keu ken 7800 eieien noodig! De ïnnclit van het bijgeloof.. De grondeigenaar B. in een dorpje bij Lötzen, wilde een stuk grond, lat hij zijn zoon eens beloofd had, niet aan dezen overdragen. Deze besloot daarop zijn vader uit den weg te ruimen om zóó in het bezit an het stuk grond te komen. Hij hoorde van kennissen, dat in een dorp bij Rhein een toovenaarsler woonde en begaf zich daarheen. De vrouw gaf hem den volgenden raad Hij moest een hemd van zijn vader bij haar brengen, dat dan door haar betooverd zou worden. Dan moest de zoon het hemd rooken, en dat dan op het kerkhof begraven, waarbij hij nog verschillende formaliteiten moest in acht nemen. Wanneer dat ebcurd was, dan zou de oude binnen twee jaar dood zijn. De zoon voerde alles precies zoo uit ah het hein gezegd was. Spoedig venwel begon hij gewetenswroeging te krijgeneen vreeselijke angst overviel hem en voortdurende waande ij zich door een heel leger van duivels achtervolgd. Toen werd hem gezegd, dan hij het hemd weer moest opgraven en verbranden, dan zou alle tooverij weer geweken zijn, Maar nadat hij dit gedaan had, ble- en toch de visioenen aanhouden en ten slotte verviel hij zelf in razernij. In een helder oogenblik bekende hij alles aan zijn vader, maar ook dit hielp hem niet drie dagen latei- was hij dood.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2