NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. i\o. 54. Zaterdag 9 Juli 1898. Zeven-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze lezers! als: „Premie voor het Kroraisjaar", BINNENLAND. FEUILLETON. De wetenschap iaat steeds vooruit Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Van een in de lithographische ateliers der firma Jos. Vas Dias Co. te Amsterdam bewerkte CHROMO LITHOGRAFIE VAN HARE MAJESTEIT KONINGIN WILHELMINA, waren wij in de gelegenheid gesteld inzage te nemen. Bij dit aantrekkelijk plaatwerk werd de aanvallige figuur van Hare Majesteit in gala gewaad en staande in eene rijk gestoffeerde omgeving voorgesteld. De lieftalligheid van gelaatsuitdruk king, orize jeugdige vorstin kenschet send, is bij dit Portret uitnemend weergegeven. De firma mocht zich met de onder scheiding vereerd zien, dat eene hier van aan H. M. de Koningin-Regentes aangeboden proefdruk, door Hare Majesteit met welwillendheid gaarne werd aangenomen en mocht de be tuiging ontvangen, dat dit Chromo- Lithografische portret van Hare Majesteit de Koningin, benevens de in portefeuille vereenigde stadiën van uitvoering van, en de technische toe lichting der bewerking eener Chromo- Lithografie, met veel belangstelling door Hunne Majesteiten werd ont vangen. Dit in veertien kleuren op zwaar plaatpapier gedrukt Chromo beeld, vervat in sierlijke passe-partout ter afmeting van 48 X 64 Centimeters getuigd van groote zorgvuldigheid aan de arlistique uitvoering besteed. De vervaardigers beoogen zich een ruime kring van koopers te verzeke ren, zullen dit plaatwerk op geene andere wijze verkrijgbaar stellen, dan op Dag- en Nieuwsbladen, opdat de aankoopprijs voor het publiek niet worde bezwaard door aanzienlijke colportage loonen. Met de wetenschap hiervan en de overeenkomst waarbij wij voor Amers foort en omstreken ons het uitsluitend recht tot verspreiding mochten ver zekeren, meenden wij aan onze ge achte lezers aangenaam te zijn, daar dit premiewerk van nationaal karak ter voor hen verkrijgbaar te stellen tot de zeer geringe prijs van O,75 De Uitgever. De New-York Herald, het steeds zoo goed en zoo vlug omtrent den oorlog ingelichte blad heeft admiraal Cervera doen interviewen door een zijner oorlogsreporters, die zich bevond aan boord van de vloot van admiraal Sampson, waar de Spaansche. admiraal zich op dit oogenblik als gevangene bevindt. Volgens dezen berichtgever heeft admiraal Cervera zijn bewondering uilgesproken over de edelmoedige behandeling, die hij en zijn mannen van de Amerikanen had ondervonden. De admiiaal, die op het oogenblik liever geen verklaringen wilde afleg gen, zei eenvoudig, dat hij tweemaal het bevel had gekregen uit Madrid om Santiago te verlaten en naar Havanna te gaan. Hij maakte zich echter volstiekt geen illusies van zijn onderneming, waarvan hij de moei lijkheden zeer goed inzag, maar de eer van de Spaansche marine maakte het noodzakelijk, de poging te wagen, waarom hij de vloot het bevel gaf met volle kracht de baai uit te stoo- men, al was hij ook bijna zeker, dat hij zijn ondergang tegemoet ging. Luitenant Juan Arbor, derde officier van het vlaggenschip In/anla Maria Teresa zei het volgende tot den Herald correspondent »Toen we uit de haven vertrokken, was onze eenige kans, aan de waak zaamheid van het Amerikaansche eskader te ontsnappen. We hebben dat geluk echter niet gehad. Onze vloot bestaat niet langer en de zee macht vanBpanje is vernietigd. Onder deze omstandigheden kan Spanje den oorlog niet met eenige kans op succes blijven voortzetten. Het heeft zijn best gedaan, maar het is door een sterkere macht overwonnen. Woensdag reeds besloot de admiraal Santiago te vei laten, tengevolge van bevelen uit Madrid ontvangen, om naar Havanna te gaan en daar te elpen aan de verdediging der stad. De vloot nam kolen en levensmiddelen in en de manschappen die zich aan wal bevonden kregen bevel zich weer aan boord te begeven. Allen gevoelden het, dat het een tarten van het nood lot was, om de Amerikaansche vloot het hoofd te bieden, maar toch werden Ie bevelen van den admiraal blinde lings gehoorzaamd en verschillende lannen voor een vertrek besproken. Het eskader verliet de haven onder volle stoom, kort voor nege.n uur Zondagmorgen. De Cristobal Colon ging voorop en werd gevolgd door de Viscaye, de Infanta Maria Teresa. Je Almirante Oguendo, de torpedo jagers Pluto en Furor en een kanon neerboot. üfschoom onze minderheid grooter was dan we verwachten, vochten onze mannen dapper, maar ze konden het niet houden tegen het vuur der Ameri kanen. Tien minuten na het begin van den strijd waren de kanonnen van de Infanta Maria Teresa zoo heet ge worden, dat ze niet meer te hanteeren waren en al spoedig werd dan ook de toestand wanhopig. Alles was verloren, behalve de eer en de be wondering van een edelmoedigen vijand." Luitenant Arbor voegde er nog aan toe, dat senor Bastamente, de chef van admiraal Cervera's staf, en de uitvinder van de naar hem ge noemde torpedo's, waarmee de Cu- baansche havens worden verdedigd, ernstig gewond werd in het landge vecht bij San Juan. Hij schat de verliezen der Spanjaarden van Vrijdag en Zaterdag op 2000, dooden en gewonden. Admiraal Sampson heeft admiraal Ceivera toestemming gegeven om aan de Spaansche regeering te seinen. Men beweert, dat hij deze den raad heeft gegeven vrede to sluiten, daar de Amerikaansche strijdmacht sterker is, dan eerst gedacht was en daar Spanje's eer werkelijk voldoening heeft gehad. Daaruit komt dan ook waarschijnlijk voort, dat ondanks de tegenspraak van olficieele zijde, de Spaansche bladen verzekeren, dat de regeering de heeren Almodovar en Gamazo heeft belast met het onderzoek naar de mogelijkheid om directe vredes onderhandelingen aan te knoopen met de Vereenigde Staten. Men gelooft niet, dat de Paus als bemiddelaar zal tusschenbeide kornen; daarentegen meldt echtereen telegram uit Rome aan do Imparcial, dat de keizer van Oostenrijk verklaard heeft, met medewerking zijner bondge- nooten al het mogelijke te doen, om voor Spanje een eervollen vrede te bedingen. Rij wielenbelastiiig I Blijkens het Voorloopig Verslag dei- Eerste Kamer ontmoette de overweging van dit wetsontwerp bij een aantal leden bezwaren,die voor velen hunner overwegend waren. Enkele leden zou den alleen daarom hun stem aan de voordracht geven, omdat volgens de uitdrukkelijke verklaring van den min. van financiën het ontwerp als een proef te beschouwen. Een lid hoewel bezwaar hebbende tegen in voering van elke nieuwe belasting verklaarde toch vóór het ontwerp te zullen stemmen, omdat zijn ideaal stelsel, te weten een »impöt unique", in de naaste toekomst wel niet zou worden aangenomen. Vele leden hadden de voorkeur ge geven aan de heffing van een invoer recht en van een accijns, in plaats van de rijwielbelasting, die vastgehecht is aan het personeel. En enkelen wenschten den min. van financiën te vragen of hij, bij verwerping bereid zou zijn eene voordracht tot eene af zonderlijke heffing op rijwielen in te dienen. Zoo ja, dan zouden zij met te meer vrijmoedigheid het tegenwoor dig ontwerp verwerpen. Enkele leden wezen op het voordeel, dat door deze rijksbelasting de heffing zoowel van een provinciale als van een gemeentelijke belasting zal zijn uitgesloten. Anderen daarentegen had den het billijker gevonden indien de gemeente op wie de zorg voor de bruikbaarheid van vele wegen rust, rechten mocht heffen want door op centen wordt daartoe weinig bijgedra gen Tegenover eenige leden die deze belasting betreurden, stonden een aan tal anderen, die in beginsel voorstan ders waren. Voor velen was de ge ringe opbrengst een bezwaar, te meer daar de perceptiekosten betrekkelijk hoog zullen zijn. Men deed verschil lende vragen omtrent die kosten. Onbillijk vonden eenige leden ,t dat automobiles buiten den grondslag der belasting vielen, en men vroeg of de opvatting van anderen, dat automobiles onder den grondslag meubilair, vallen juist is. Eenigen betreurden 't dat bij de regeling geen rekening is gehouden met het platteland en zijn arbeiders, en dat de huurwaarde als maatstaf geldt. Herziening der Drankwet. De Commissie, bestaande uit de h.b. Mr. F. W. J G. Snijder van Wisse- kerke. Prof Dr. V. A. Julius en mr. R. J. Patijn door het Hoofdbestuur van den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik benoemd om de vraag te onderzoeken, of ingrijpende her ziening van de Drankwet wenschelijk is heeft haar Rapport uitgebracht, hetwelk dezer dagen in druk ver scheen. dook ISOLINE. 1) Prof. Lombroso heeft eene brochure (meen ik) geschreven, waarin lifl be weert, neen, waarop hij op weten schappelijke gronden aantoont, dat vrouwen, die tot nog toe voor zwak ker, teerder en gevoeliger gehouden werden dan mannen, in werkelijkheid veel minder gevoel hebben dan deze, daardoor ook sterker zijn en meer pijn kunne verdragen. Hij heeft dit vooral waargenomen bij operaties en andere pijnlijke ziektegevallen, want zij houden zich dan meestal veel bedaarder en uiten soms geen enkele kreet van pijn, terwijl mannen zich dan soms aan stellen als bezetenen en niet te re- geeren zijn. Ik moet zeggen, dat ik de opinie van prof. Lombroso deel en hem gelijk geef. Uit het volgende men opmaken hoe ik tot die kan overtuiging gekomen ben. Eerst moet men nog weten, dat ik pas een half jaar geleden gehuwd ben met mijn lieve Henri, mijn echtgenoot, die hier advokaat is. Nu zegt mijn broer wel: Baeen advokaat zonder praktijk maar Henri zegt altijd, dat zal wel komen, men komt er niet zoo op eens in, men wordt niet op eens beroemd doch dat hij zich dat somtijds wel aantrekt, o, dat kan ik best merken, want toen wij geëngageerd waren was hij altijd even opgeruimd en vroolijk, nu kan hij soms avonden tegenover mij zitten zonder een enkel woord te spreken, en stoor ik hem dan in zijne overdenkingen, dan krijg ik een barsch antwoord. Hij doet dat in afgetrok kenheid zooals hij mij dat dan later uitlegt, als hij ziet dat het mij hindert. Nu, dat is nu iets waarvan ik juist gelezen heb, dat heel geleerde menschen wel meer last hebben; zij doen de dwaaste dingen in afgetrokkenheid. Dat is mij dus een bewijs van zijne groote geleerdheid. Doch aan de buitenwereld laat hij er niets van blijken, dat het hem zoo hindert, dat hij nog geen praktijk heeft, want als wij uit zijn is hij heel geestig; hij kan zoo aangenaam en onderhoudend praten, hij is letterlijk de ziel van het gezelschap, zooals mevrouw van Steeden dat laatst uitdrukte. Nu waren wij, Henri en ik, laatst bij haar op een soupertje gevraagd, hij kreeg de eereplaats naast de gast vrouw, terwijl ik tegenover haar ge plaatst werd. Zij gaat door voor eene zeer ontwikkelde, zelfs eenigszins geleerde vrouw en toevallig kwam het gesprek, op hetgeen prof. Lombroso geschreven had over de meer of min dere gevoeligheid van pijn bij vrouwen. Zij begon met mijn echtgenoots opinie te vragen over prof. Lombroso's bro chure. Hij beweerde die niet gelezen te hebben. Dat vond ik heel galant en beleefd van hem, want ik wist dat hij haar gelezen had en de opinie van den grooten geleerde deelde. Me vrouw van Steeden begon nu aan mijn echtgenoot alles van die brochure te vertellen en had vreeselijk veel aan te merken op het karakter, het leelijke karakter, hoorde ik haar zeggen, van dien man (ik luisterde aandachtig, zoo dat ik mij n buurman,een oud kolonel, die mij juist onderhield over de methode van pastoor Kneipp en het nuttige van het barrevoets loopen op natte steenen als men verkouden is, wel zeer lomp moet hebben toegeschenen), je gehoord hoe zij heeft zitten zani- Zij beweerde verder dat prof. Lombroso ken er niets van wistdat vrouwen beter j Als verstomd staarde ik hem aan. pijn kunnen verdragen, ja, dat was «Wat zeg je, en gij gaaft haar in waar, maar dat kwam niet doordat alles gelijk!" ze het minder gevoelen, maar doordat «Gelijk? Nu ja," zeide hij geeuwend, ze meer zelfbeheersching hebben dan «men kan toch niet met een vrouw mannen (ze sprak ook van moreel over- gaan redetwisten, als die nog boven- wicht en zelfbewustzijn), ook doordat dien je gastvrouw is." ze van hare jeugd meer gewend aan I Teleurgesteld keek ik hem aan, ik lijden, en als het ware daarvoor be- j had hem zoo bewonderd, toen hij haar stemdzij beweerde verder dat mannen, zoo lief aanhoorde en zoo in alles gelijk als zij ziek zijn, niets kunnen ver-1 gaf. Maar nu begreep ik het. Hij dragen, dat ze bij de minste pijn een had dat uit goedheid uit medelijden plaag zijn voor alle huisgenooten, niet gedaan. Hoe lief van hemIk praatte het minst voor hunne vrouwenenfin,er dus niet verder over. hunne kleinzeerigheid was belachelijk.Den volgende morgen, toen ik op- Aeh, hoe bewonderde ik mijn manstond, was ik zeer schor, o, wat had Hoe geduldig hoorde hij haar aan. ik een keelpijn, maar ik moest op, Wat gaf hij haar lachend in alles ge- 1 wij houden slechts eene dagmeid, wij lijk. Ik zag dan ook duidelijk dat zijn jongelui die pas beginnen, boven- mevrouw van Steeden zeer met mijn dien zijn wij niet gefortuneerd. Henri echtgenoot ingenomen was. Ik betrapte vindt het ook beter dat ik zelve de mij zelfs op een greintje jaloezie. handen uitsteek; dat is gezond, zegt Maar aan alles komt een eind ook hij, dat moesten de tegenwoordige aan een gezellig soupeetje. j vrouwtjes wat meer doen. Het was over éénen toen wij 't huis Om half acht werd er gescheld, het kwamen. Het eerste wat Henri tegen was nog niet eens licht toen ik de mij zeide, toen wij op onze kamer deur voor ons dienstmeisje openmaakte, waren, was: «dat malle schepselHeb 1 (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1