GEMENGD NIEUWS. De Commissie geeft daarin een overzicht van de wijze, waarop de wetgever in andere stalen heeft be proefd den drankvei koop rechtstreeks te beperken. Zich stellende op 't stand punt, dat vooiloopig alleen de vraag beteekenis heeft, op welke wijze in den strijd tegen den drank eenig ter rein kan worden gewonnen, gaat zij eene gedachtenwisseling over abso luut verbod van drankhandel, als op dit moment onvruchtbaar, voorbij en verklaart zij op verschillende gronden weinig heil te zien in het beginsel van local option. De Commissie be pleit het denkbeeld van bestrijding van 't drankmisbruik door beperking van het aantal drankgelegenheden. Hoe tot die beperking te geraken, wordt uitvoerig in het Rapport uit eengezet. De wetgever stelle zich aldus de conclusie voornamelijk drieërlei ten doel: te verzekeren, dat, overeenkomstig de oorspronkelijke bedoeling, op 1 Mei 1901 het aantal vergunningen worde teruggebracht tot het wettelijk maximum te trachten den clandeslienendrank handel binnen veel engere grenzen terug te dringen de gelegenheid te gebruiken, die het jaar 1801 biedt om het Gothen- burger stelsel hier inheemsch te maken. «Mocht dit drieledig resultaat ver kregen worden, dan zal, naar het oordeel der Commissie de voort gang der matigheidsbeweging staat daarvoor borg alvorens andermaal een tijdsverloop van twintig jaar is verstreken, door den drang der open bare ineening, als vanzelf zich de vraag opdringen, welke maatregelen van meer ingrijpenden aard te nemen zijn, om het nog steeds ver verwijderd einddoel wederom iets naderte komen". Het belangwekkend rapport verdient thans, nu eerlang het onderwerp eener herziening van de Drankwet nader aan de orde zal komen, ongetwijfeld aller aandacht. De Daamsche ontvangcrskwestte. Het onderzoek in de verduisterings zaak tegen den Baarnschen gewezen gemeente-ontvanger D. Burggraaf weid gisteren, zooals reeds kort werd medegedeeld, voor de Utrechtsche rechtbank voortgezet. Het onderzoek der boeten bracht geen nieuwe licli- punten in deze geheimzinnige zaak. Uit enkele verklaringen en mededee- lingen zou men kunnen alleiden, dat de beweerde inbraak en diefstal juist geschiedde, toen bekl. geen geld meer had om iets te betalen. De president der rechtbank vestigde dan ook de aandacht van bekl. op deze gevolg trekking, doch de kekl. houdt vol «lat het geld er geweest is, maar dat het is gestolen De ambtenaar van het O. M., mr., E. A. Smidt, liet in zijn requisitoir blijken, van deze bewering mets te gelooven. Hij legde er den nadruk op, dat de beklaagde steeds bij de kas-opnemingen aan B. en \V. een halve of kwart kas voorlegde, in sti ijd met de voorschriften der gemeente wet, in strijd ook met zijn instructie, die hij moet kennen, ook al beweert hij, die instructie nooit te hebben ontvangen. Bekl. heeft ook bepaaldelijk ver zuimd, en naar het oordeel van het O. M. opzettelijk, om een lijst aan te leggen van de door hem ontvangen gelden van den hooflelijken omslag, of beter, bekl. is met die lijsten nooit voor den dag gekomen. Hij het B. en W. in het onzekere omtrent de ontvangsten. Hieruit meent spr. te mogen opmaken het zich weder rechtelijk toeëigenen van gelden, hem als gemeente-ambtenaar toevertrouwd. Ook geldt dit voor de andere aan bekl. ten laste gelegde misdrijven van verduistering, die spr. dan ook wettig en overtuigend bewezen acht, en waarvoor hij een gevangenisstraf van twee jaren vordert. De verdediger, mr. Kappeyne v. d. Coppello, hield een inderdaad wolspre kend pleidooi, om de onschuld van bekl. aan te toonen. Groote slordig heid kon hem worden verweten, maar geen verduistering. In de inrichting der Baarnsche gemeente-administratie, zoo betoogde pl., waren niet de dag boeken de materialen voor bewijs van al of niet gepleegde verduisteringen, maar wel de jaarrekening. En zie, deze werd steeds in orde bevonden. Spr. wees voorts op het gunstig ver leden van beklaagde, op zijn eenvou dige leefwijze, opdconwaarschi.nlijk- heid van den beweerden diefstal, en drong op vrijspraak aan, «als een vonnis van eerherstel". De uitspraak volgt over 14 dagen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Voor het toelatingsexamen van den cursus 18981899 aan de hoogere burgerschool alhier, dat van 2 tot 8 Juli gehouden werd, hadden zich aan gemeld 55 candidaten, van welke or 7 zich hebben teruggetrokkenzoodat 48 adspiranten aan het examen hebben deelgenomen, te weten37 voor de eerste kl. en 11 voor de hoogere klassen. De volgende candidaten, gerang schikt in volgorde der door hen be haalde punten, hebben aan de eischen van het examen voldaan; voor kl. 1: Elizabeth C. van Goor, A. C. F. van Kuijck, Johs. van Dorssen, H. Jonker, W. L. Veltman, Sabina IJ. Bastert, A. F. Meijer, M. H. van Eek, J. W. G. Pels Rijcken, J. F. C. Bauling, Arns. van Leeuwen, J. C. de Neve, Fr. J. Schimmel, J. G. G. Taets van Amerongen, G. C. van Burken, C. A. Rieber, H. W. Coenen, W. J. Unger, Willemina J. F. Rost en H. II. van der Zoo de Jong, benevens Georgine K. G. van Aaken als toehnorderes; Voor kl. IIJ J. H. Ihle Voor kl. Ill: Alb. Jansen, benevens Petronella E. de Kroes en Constance A. Sinnige als toehoorderessen en A. H. Mooij als toehoorder. Herexamens voor enkele vakken zijn opgelegd aan D. II. van den Bosch, C. F. A. de Bruyn, Joh. Raebel, Joh. v. d. Stadt en K. F. W. Wernas voor kl. Iaan W. F. van den Brandeler voor kl. IIaan W. A. Zelle voor kl. III en aan R. Berns voor kl. IV. Afgewezen zijn 11 candidaten voor kl. I, 2 voor kl. Ill en 1 voor kl. IV. De herexamens zullen gehouden worden op 9 en 10 September, aan vangende des morgens te 9 uren. Aan de geslaagde candidaten moest woiden medegedeeld, dat aangaande hun eventueele toelating tot de school nader bericht zal worden ge zonden. De 2e luit. H. C. Gerritsen, van het 2e reg. inf. te Amersfoort, heeft detacheering gevraagd bij het O.I. leger. Naar men ons mededeelt heeft de heer N. T. H. Vermolen, oprichter der afdeeling van den R. Kath. Volks bond alhier, voor hel eerelidmaat schap dier vereeniging bedankt en zulks wel naar aanleiding van eene minder tieusche behandeling door het bestuur der afdeeling. Programma der muziekuit voering, aanstaanden Zondagavond om half acht te geven op het terras van Amicitia door het stafmuziekkorps van hot 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. 1. Marsch der Bersaglieri Eilenberg. 2. Ouverture -*La dame blanche" Boiellieu. 3. »Rheinsagen", Walzer, Tongemalde Nehl 4. Grosze Fantaisie a. d. Oper »Stra- della". von FlotowBlumentritt. 5. Ouverture »La Bohémienne" Balfe. x. »A.lla Stella Confidenta", Ro- 6. j manceRobaudi. I b. iPlappermaulchen" Eilenberg. 7. Bénédiction des poignards, de l'opé- ra »Les Huguenots" Meijerbeer. 3. Grande fantaisie de l'opéra aLes pécheurs de perles" Bizet. Een zestigtal inwoners van Amersfoort en omstreken heeft zich gewend lot de Provinciale Staten van Utrecht met een adres, houdende het verzoek om het Reglement op het rijden met hondenwagens in deze provincie in deze voegen te willen wijzigen, dat het verbod aan de ge leiders om op hun voertuigen plaats te neinen, woide opgeheven. Requestranten, die honden als trek dieren ter uitoefening van hun be drijf bezigen, wijzen er op, dat ge noemd verbod hun zulks ondoenlijk maakt ten gevolge waarvan zij dik wijls tot nijpende armoede zijn ge doemd of ten ondergang opgeschre ven. De heer K. van der Kooi, onderwijzer aan de bijzondere school Chr. nationaal onderwijs alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. school voor meeruilgebreid Lager onderwijs te Arnhem. Bij de ten raadhuize gehouden aanbesteding van verf-, stukadoor en schoonmaakwerken in het Gym nasium werd ingeschreven door J. R. van 't Hof, voor f595; Ph. Smit, voor f598; N. van 't Hof, voor f617 H. M. Verheij, voor f G40en 11. van 't Hof, voor f683. Schoonmaakwer ken in de Hoogere Burgerschool; ingeschreven door: J. R. van 't Hof, voor f219; N. van 't Hof, voor 1224; Ph. Smit en H. van 't Hóf, ieder voor f225; en D. A. Stüver, voor f248. Verf- en schoonmaakwerken in de vier openbare Lagere scholen, met de onderwijzerswoning in de Beek straat ingeschreven door J. R. van 't Hof. voor f985; H. van 't Hof voor f 998; N. van 't Hof, voor f 1027, Ph. Smit, voor f1043; en II. M. Verheij, voor f 1060. Alle werken zijn gegund aan den laagsten inschrijver, de heer J. R. van 't Hof. De eerste luitenants jhr. E W. van Ilollhe en II Meijwert van het 5e regiment infanterie, zijn aange wezen om den schietcuisus, die, van 16 Juli e. k. lot 31 October d. a. v., bij de normaal schietschool te 's Gra- venhage zal worden gehouden, bij te wonen. Bij het 5e regiment infanterie zijn door den kolonel regiments-com mandant bevorderd de reserve-korpo raal F. G. van der Linden tot reserve sergeant, en de adspirant-vaandrigs J. Rutgers en P. F. Hubrecht tot reserve-korporaal. De jongeling A. van Daal, heeft eene verbintenis aangegaan als ad- spirant-vaandrig voorliet reservekader bij het 5e regiment infanterie. Aan den reserve-sergeant M. van Dobben, van het 5e regiment infan terie, is op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De korporaal G. Abbing van het 5e regiment infanterie is gedegra deerd en teruggebracht tot soldaat wegens het plegen van handelingen den graad van korporaal onwaardig. De cadetten-korporaal-titulair W. J. Arriens, J. J. Quadekker, G. H. O. W. van der Nagel, F. G. II. M. Steenberghe, J. A. ten Cate, H. J. van der Tak, J. Th Ileiiis, II. J. K. Schuitenvoerder, B. W. A. Koopman, E. L. A. Bouman, P 11. de Boer en A. Bonnewitz van de koninklijke mili taire academie, allen gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie, zijn door den kolonel-gouverneur dier inrich ting, te lekenen van den 6 dezer bevorderd totcadet-korporaal-elTectief. De bij het leger in Oost-Indië gedetacheerde sergeant II. H. C. van den Berghe van het 5e regiment in fanterie is uit hoofde van lichaams gebreken tjjdelijk ongeschikt bevonden voor den dienst bij gemeld leger en weder bij zijn korps alhier terngge keerd. De generaal-majoor I. J. H. Gijsberti Hodenpijl, inspecteur der genie, vergezeld van zijn adjudant de kapitein F. L. Bn Quarles de Quarles, is gisterenmorgen in het garnizoen alhier aangekomen tot het inspec- teeren van de militaire gebouwen. Genoemde opperofiicier is in den mid dag weder vertrokken naar de leger plaats bij Zeist, alwaar het korps genietroepen is gekampeerd. üp de vergadering van het Nut van het Algemeen, Departement Amersfoort van 8 Juli, werd besloten voor f 10.000 d. i. 40 aandcelen van f 250 te neinen in de nieuw op te richten Vennootschap «Volkshuis vesting. Naar wij vernemen ontbreken er nu nog slechts een f 4000 aan de 40.000 die zeker gemakkelijk gevonden zullen worden. J.l. Donderdagmorgen strekten HH, MM. de Koninginnen hare rij toer wederom uit tot onze Gemeen te en zouden Zij zeer zeker door de stad zijn gereden, ware het niet, dat de stuitboomen aan den spoorweg overgang aan den Soesterstraatweg als gewoonlijk waren neergelaten. Het lange wachten moede keerde het rijtuig en reden HH. MM. naar Soestdijk terug. De overgangsexamens van den cursus 18971898 aan de hoogere burgerschool alhier hadden den vol genden uitslag. Van kl. I tot II werden bevorderd Aug. Tromp van Holst, P. C. van Steeden, Corns. Tromp van Holst, J. van den Bergh, P. H. Burgers, J. W. D. van Eek, D. J. Boks, A. de Zoete, Helena S. E. Burgers, W. A. van der Gant, en met taak voor of herexamen in enkele vakkenGera. J. C. van der Eist, Th. J. M. Hoogen- boom, W. Goedkoop, T. van Daal, Wilhelmina Boys en Anta. Burger, terwijl 6 van de 22 leerlingen dei- eerste klasse niet bevorderd zijn. Van kl. II tot kl. III werden be vorderdII. J. D. van Wessum, J. A. Wijnaendts, J. VV. H. Adam, A. C. Pliester, C. Meijer, J. Schelfelaar Klots, A. H. J. Nord, J. II. L. Frijda, A. de Stoppelaar, en met taak voor of her examen in enkele vakken: J. van de Kamp, J. Kleber, Anna Scheltema, G. 11. Noid, G. Wijnaendts, A. van Helsdingen, C. Kneppelhout, J. G. W. de Bruijn, P. N van Bavel, C. J. 11. van Eek, M. L. O. Verkerk. De loe- hoorderes Dorothea Buijs en de toe hoorder J. J. Boukamp werden mede bevorderd, terwijl 2 van de 22 leer lingen en 1 van de 3 toehoorders der tweede klasse niet bevorderd zijn. Van kl. Ill tot kl. IV werden be vorderd J. Smit, N. G. Kam, J G. de Jager, L. Brender a Brandis, H. Teunissen, H C. Moinat, W. Schut, J. W. Putman Cramer, A. Verdam, A. H. L. de Bel, M. J. de Lange, W. van Leeuwen, Josine J. Buys, G. B. van Leeuwen, en met taak voor of herexamen in enkele vakken A. C. J. Vrecdenberg, C. C. van Hels dingen, II. J. Oosterveon, B. van di r Kuijp, I. de Haas, J. J. Kroon, A C. de Beaufort, M. Kool, J. II. Wesse- ling; tevens werd bevorderd de toe- hoorderes J. Th. G. van Aaken, ter wijl 7 van do 30 leerlingen der derde klasse niet bevorderd zijn. Van kl. IV tot kl. V werden be vorderd L J. Rieber, D. Schulman. H. R. Kruijt, W. Wilbrink, L. R. Sinnige, en met taak voor of her examen in enkele vakkenI. ven Daal, T. W. J. Heyligers, M. C. van den Broeke, F. G. J. M. van Steen- hardt Carré, O. J. van der Eist, A. Rorneijn, I'. Berns, E. G. Gaarlandt. De toehoorderessen Betsy van Gelder, Sophia de Haas en Wilhelmina V. F. Heyligers werden mede bevorderd, terwijl 8 van de 21 leerlingen dei- vierde klasse niet bevorderd zijn. De lessen van den nieuwen cur- cus 1898—1899 zullen aanvangen Maandag 12 September, des morgens te 8 u. 45. Uitslag der overgangsexamens aan het Gymnasium te Amersfoort. Bevorderd: van kl. I tot kl II: onvoorwaardelijk A. Dekker, E. K. 11. Gravemeyer, G. J. Hoogewerff, A. Th. Neob, J. F. W. Neeb, E. 11. Ten- ckinck, W J. de Vrij. Voorwaardelijk J. P. J. 11. Clinge Doorenbos, A. 11. Guddee, W J.van Melle, L. C. van den Steen van Om meren. Niet bevorderd werden drie leer lingen. Van kl. H tot kl. III. OnvoorwaardelijkG. Bolkestein, II. J. van Daal, P. van der Eist, J. J. van Melle, G. van Montfrans, J. van der Oord, C. G. lteijnders, M. J. L. Taets van Amerongen, J. F. vari Wijk. Voorwaardelijk K. de Bel. Een leerling weid niet bevorderd. Van kl. Ill tot kl. IV. Onvoorwaardelijk H. D. J. Boden- stein, II. S. J. van der Flies, E. Lagerweij, J. E. 11. van Nagell, L. Rinkel. P. II. Versteeg, W. P. Vis. A. J. Wensinck. VoorwaardelijkII. Hyzen, D. II. W. H. van Tienhoven, J. P. L. de Vos Een leerling werd niet bevorderd. Van kl. IV tot kl. V. OnvoorwaardelijkH. W. L. do Beaufort, J. K. II. de Beaufort, E. E. G. Joakim, J. de Jonge, W. Th. van Mechelen, G. van Ramshorst, J. C Th Scheller, C. A. van Voorst Vader, C. J. Weilbach, A. B. te Winkel. Vooiwaardelijk: L. Moolhuizen, A. Schimmelpenninck van der Oye. Een leerling werd niet bevordeid. Van kl. V tot kl. VI. Onvoorwaardelijk J. G. J. de Bel, J. M van Beyma. L. G. Gelderman, J. C. Helders, A. J. Hoek, J. E. W. Ihle, H. W. J. Cambier van Nooten, Voorwaardelijk: E. H. Gravemeyer, N P. C. van Wijk. Twee leerlingen werden niet be vorderd. De schipbreuk van „La Bourgogne." Omtrent het vergaan van de trans atlantische stoomboot La Bourgogne van de «Compagnie générale trans- allantique", zijn thans uitvoerige mede- deelingen bekend. De vreeselijke ramp, die 628 menschen het leven kostte, had plaats op de hoogte van het Sable- eiland in den Atlantischen Oceaan, ten Z. O van Nieuw Schotland. De Fransche paketboot had Zater dagmiddag New-York verlaten en werd Zondag a. s. te Havre verwacht. Tijdens een hevigen mist werd de Bourgogne Maandagmorgen door het Engelsche schip Cromartyshire dwars scheeps aangevaren en zonk onmiddel lijk. De eenige vrouwelijke passagier die gered is, Mme Lacasse, deelt mede, dat op het oogenblik toen zij het schip verliet, zij kapitein Deloncle, koinmandant van La Bourgognege zien heeft, die met de grootste koel bloedigheid zijn orders voor de red- ding gaf. Een enkele sloep, met vrouwen gevuld, kon in zee gezet worden. Maar zij sloeg dadelijk oin. De scène op het dek van de Bour gogne is onbeschrijfelijk. Een deel der passagiers lag geknield en bad; anderen liepen hard rond, hulp roe pende of zich dringend bij de sloepen en met elkaar vechtend om een plaats to veroveren. De trappen waren bezet met vrouwen die wanhoopskreten uitten en die zich aan hare eclitgenooten wanhopig vast klemden. Eenigen lachten, anderen baden, weer anderen wierpen zich in in een vlaag van waanzin over boord. Vóór ile helft der passagiers eerste kUvso bij de sloepen was vergaderd, stroomde de zee over het dek en op het oogenblik dat hel schip zonk, zag men een verwarde massa van mannen en vrouwen, die schreeuwend zich bij de sloepen verdrongen. De geheele verdwijning van La Bourgogne ging zoo snel in zijn werk, dat de helft der passagiers onmiddel lijk werd verzwolgen. Op het oogenblik van de aanvaring waren alle passagiers te bed, behalve de heer Lacasse, die zich dadelijk naar zijn hut begaf begaf, zijn vrouw- uit haar bed haalde, haar in der haast zich deed kleeden. Beiden snel den naar het dek. Zij sprongen on middellijk te water en klampten zich vast aan een reddingsvlot, dat half onder water dreef. De heer Lacasse slaagde er in zijn vrouw, wier krachten haar begonnen te begeven, op het vlot te plaatsen. Hij klemde zich krampachtig aan het vlot vast. In dezen toestand werd hij acht uur later gered. De heer Lacasse zegt, dat eenige sloepen van de Bourgognedie in zee werden gelaten, omkantelden en alle inzittenden verdronken. Een der passagiers van de Bourgogne zegt, dat de officieren bewijzen van grooten heldenmoed hebben gegeven. Kapitein Deloncle bleef op de brug en weigerde lot het laatse oogenblik zijn post te verlaten Hij vordween met zijn schip in de diepte. De scènes, die aan boord van de Bourgogne na de aanvaring plaats grepen, waren ontzettend. De mannen vochten om een plaats in de sloepen. Zij verdrongen de vrouwenen kinderen met geweld en trapten ze onder de voet. Een aantal kinderen bevonden zich in een sloep, maar geen arm bewoog zich om de sloep in zee te brengen en toen het schip zonk vei- dronken alle kinderen. Vele Italianen van het tusschendek trokken hun messen en dieven de vrouwen en kinderen lei ug De voorvallen die op het water gebeurden, zijn nog brutaler en wieeder. Met messen en andere wapenen verhinderde men velen, die zich zwemmende hoven water hielden, om in de sloepen of op de reddings vlotten te komen. De tusschendekspassagier Christofer Brunen verklaart, dat allen die ge storven zijn, niet door verdrinking om het leven kwamen. Hijzelf is in 't water geworpen en heeft gezwom men tot hij een sloep vond, waaraan hij zich vastklampte. Een andere man had zich aan hetzelfde vaartuig geklemd en samen slaagden zij er in de boot weder om te keeren. Brunen had geen plaats gekregen in de sloep van du Bourgogne, omdat hij brutaal terug werd gestooten Een matroos van de Cromartyshire verklaart, dat een oogenblik nadat de Bourgogne voor bemerkt werd op een halve scheepslengte, de ijzeren boegspriet van de Cromartyshire met geraas in de brug van de Bourgogne drong. In de zijde van het Fransche schip kwam een enorm groot gat, dicht bij de machinekamer. De Bourgogne reet de geheele bak boordzijde van de Cromartyshire open; daarna wendde het schip, lange gillen met de stoomfluit gevend. Drie uren nadat de Cromartyshire de overlevenden had gered, werd ze door de Grecian opgemerkt, die haar op sleeptouw nam en naar New-York bracht. De heer Lacasse meent dat de aan varing niet tusschen twee maar tus- schen drie booten moet hebben plaats gehad en dat deze derde boot signaal- schoten heeft gegeven die door de Crecian zijn opgemerkt en zelfs, zonder succès beantwoord. Het journaal van de Cromartyshire, gezagvoerder kapitein Herderson, be-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2