BINNENLAND. Amerika te verlaten om tusschen 1 en 10 Augustus een bombardement van de Spaansehe kust te beginneu. Dit zet Spanje de duimschroeven nog sterker aan! Wat de vredesvoorwaarden op zich zelf betreft, ze zijn hard genoeg. Bij de Amerikanen is al etende de eet lust gekomen. Van een absolute onaf hankelijkheid van Cuba is nu geen sprake meer, Amerika zal protector worden. Aan de annexatie van Por- torico was vroeger niet gedacht, nu is het een eisch «sine qua non" voor den vrede! Vertier willen de Amerikanen de annexatie vaneen der Marianne eilan den (Ladrones) om de verbindings keten uit het uiterste Oosten te vol tooien. Voor Spanje is het betrekkelijk een geluk dat er van geen oorlogs schatting gerept wordt. Een eisch daartoe zon niet in te willigen wezen, Spanje is momenteel volkomen ge- ru'ineèrd. Men kan dit ook een kleine con cessie aan Frankrijk achten, want Frankrijk heeft de Spaansehe staats schuld grootendeels in handen en is dus onmi'dde'ijk bij den financieelen toestand van Spanje betrokken. Het blijft nog de vraag, wie de Cubaansche schuld zal delgen, waarvan ook in Frankrijk de voornaamste houders wonen. Met is natuurlijk nog niet bekend hoe Spanje deze eischen heelt opge nomen. De rust is in het land niet gestoord en krachtiger wordt de strooming naar den vrede. Zelfs generaal Miles heeft thans verklaard niet langer tegen den vrede te zullen ageeren. Eerst gisteren is te Madrid het officieel communiqué gepubliceerd van de landing der Amerikanen op Por- torico. De regeering hail tot beden een diep stilzwijgen bewaard met welk doel is niet recht duidelijk, immers een landing zou nooit te beletten zijn geweest. De eerewacht, dei H. M. de Konin gin '29. dezer van Soestdijk naar het station Baarn uitgeleide zal doen, bestaat uit eenige voornamo inge zetenen van Baarn, Soest, Hilversum, en Bussum. Z. K. M. de Groothertog van Saksen en de Hertogin van Mecklen burg worden Donderdagavond te Soestdijk verwacht. Voor de inhuldiging. Volgens een mededeeling van be trouwbare zijde aan Sempervirens verstrekt, heeft een kwecker in de provincie Utrecht circa een halven bunder goeden grond met goudsbloe men bezaaid en eveneens een halven bunder met de oranje-kleurige Afri kaan. De bedoeling daarvan is, dat deze planten in de inhuldingsweek zullen bloeien, omdat de bloemen dan voor een hinken prijs te gelde kunnen worden gemaakt. Men berekent, dat er van beide soorten meer dan 20,000 planten te veld staan, zoodat, als elk maar 10 goede bloemen levert, wat toch zeker niet te hoog is geschat, reeds door dezen éénen kweeker tweehonderd duizend bloemen aan de markt wor den gebracht. Van 1 Aug. af zullen de offi cieren der landmacht, in uniform en ik stapte aan het logement af. 's Avonds om zes uren, langs de socië teit wandelende, werd ik aangeroepen door den heer B., die daar assistent resident was. »Er hielp niets aan, ik moest hem vergezellen naar zijn prachtige en gastvrije woning. Ik bleef dineeren, mijn goed werd uit het logement ge haald, en ik moest daar blijven lo- geeren. Over de verwoesting van Ban- joe-Biroe sprekende, zeide de heer B. mij "Ja, vriend, van morgen sprak ik juist een ouden mantri (Inlandsch ambtenaar), die mij de volgende voor spelling deed. Over twee jaar zal Djocjo hetzelfde lot ondergaan en ge heel verwoest worden door een aard beving. "Doch", zeide de heer B. luchthartig, "ik geloof daar niets van hoe zou zoo iemand een dergelijk iets vooruit kunnen voorspellen, wat weet die van de natuurwetten Om zoo iets te voorspellen zou hij een Humboldt of zoo iets moeten zijn." Ik dacht er ook niet meer aan; doch in 1867 te Batavia aankomende was ik daar nau welijks twee dagen, toen de tijding kwam, dat de geheele stad Djocja verwoest was door eene aardbeving. (Wordt vervolgd). gekleed, niet anders meer dan in de gewijzigde tenue in het openbaar mogen verschijnen. Het aantal ontbrekende officieren bij de verschillende korpsen van het leger bedraagt op 1 Aug. 1898 92, n.l. bij de inf. 53, cavalerie 3, artil lerie 21, genie 8 en militaire admini stratie 7. Zondagmiddag wist een patient van het krankzinnigen geslicht «Ende- geest" op slinksche wijze, o. a door het overklimmen van een hek en het doorwaden van eene diepe sloot, de inrichting te ontvluchten en zich te verwijderen in de lanen van Oud- Poelgeest. Eene oppasser, door eene oppasseres van genoemde inrichting bijgestaan, brachten met behulp van eenige aldaar wandelende personen den ongelukkige, die zich met alle kracht daartegen verzette, weer naar het gesticht. Aan den Hillegcrsbergschen straatweg bij Rotterdam, heeft Maan dag een ontploffing plaats gehad van de vuurwerkfabriek van den heer A. Gall. De houtengebuuwtjes waren gelegen op een eilandje. Toen Maan dagmiddag de patroon uitstedig was, waren twee jongens in de fabriek werkzaam. Eensklaps hoorde men een ontzettenden slag, dadelijk ge volgd door een vuurgloed. Toen men met behulp van roeibootjes ter plaatse gekomen was, vond men dat ten ge volge van een ontploffing een der magazijntjes totaal uiteengeslagen was. Een brand, in de overblijfselen van het houten magazijntje ontstaan, werd rnet groot gevaar gebluscht, daar ook een nabij gelegen gebouwtje met ont plofbare stoffen gevuld, in brand dreigde te geraken. Op het oogenblik van de ontplof fing waren in de fabriek werkzaam de 17-jarige J. Hernisen en de 14- jarige M. Dane, beiden woonachtig te Rotterdam. Beiden waren door de ontploffing een eind weggeslingerdeerstge noemde werd met ernstige brand wonden aan gezicht en handen op eenigen afstand gevonden, hij werd zoo spoedig mogelijk per rijtuig naar het ziekenhuis overgebracht. De 14- jarige Dane werd op grooteren afstand gevonden, in het riet van een breede sloot, hij was dood en had ernstige brandwonden aan bet gelaat. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De Directiën der Staats-, Centraal en Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappijen hebben zich bereid verklaard, van af heden tot 28 Augustus, en Yun 10 Sept. tot sluiting der Tentoonstelling, door de navolgende stations coupon boekjes te laten uitgeven tegen be taling van f 0.50 per stuk. Deze boekjes bevatten een bon, tegen af gifte waarvan aan genoemde stations een retourbiljet naar den Haag, naar verkiezing in de eerste, tweede of derde klasse, verkrijgbaar zal zijn, tegen betaling van den gewonen enkelen reisprijs Deze retourbiljetten zullen geldig zijn voor den dag van uitgifte en volgende drie dagen; het afbreken der reis zal niet worden toegestaan. Verder bevatten de couponboekjes twee toegangsbewijzen tot de Ten toonstelling (beiden zijn geldig voor ééns en kunnen onverschillig op wel ken dag der week gebruikt worden, uitgezonderd des Dinsdags). De couponboekjes zijn verkrijgbaar aan de volgende stations; Amsterdam (C. S., M. P. en W. P.) Amersfoort, Baarn, Utrecht, Gouda, Arnhem, Zutphen, Groningen, Assen, Meppel. Zwolle, Nijmegen, Venlo, Roermond, Maastricht, 's-Hertogenbosch, Tilburg, Breda, Middelburg, Leeuwarden, Dor drecht, Rotterdam (B. en D. P.) Schie dam, Delft,Leiden, Haarlem, Zaandam, Worrnerveer, Alkmaar, Schagen, Hel der, Purmerend, Hoorn, Enkhuizen en Deventer. Een tot bloei gekomen gemeente. Een aardig en verblijdend voorbeeld van de opkomst eener kleine gemeenie tot vroeger onbekenden bloei, ten gevolge van haar gunstige ligging en van de erergie der bevolking om hiervan gebruik te maken, biedt Landsmeer, op anderhalf uurafstands van Amsterdam. Het is, zegt het Sociaal Weekblad, de eiorenhandel met de in omvang steeds toenemende hoofdstad, waaraan deze opkomst te wijten is. Hoe die handel allengs in betee- kenis gestegen is, blijkt uit het feit, dat terwijl iri 1883 de gemeente omstreeks G000 eenden en kippen telde, met een eieren-vervoer van ongeveer anderhalf miljoen stuks 'sjaais er in 1897 30.000eenden en kippen waren, en dat meer dan 12 miljoen eieren naar het binnen- en buitenland verzonden werden. In het voorjaar van 1898 zijn alléén naar Engeland pl.m. 5 miljoen stuks vervoerd. Verband daarmede hield natuurlijk het personen-verkeer naar Amsterdam. Betrekkelijk weinige jaren geleden geschiedde dit verkeer per schuit of kleine stoomboot. Thans zijn twee groote stoombooten tusscben Lands meer en de hoofdstad in de vaart. In 1897 hebben zij vervoerd: 104,901 personen, 22,915 emmers melk, en 9.474 handkarren, beladen met eieren, gevogelte, boler en visch. Terwijl de bevolking sedert 1883 met 400 zielen is vermeerderd, zoo dat er op I Jan. 1.1. 1958 inwoners waren, eischt de armenzorg thans geen gelden uit de gemeentekas, of schoon daarvoor eenige jaren geleden nog f500 a f 600 noodig was. Groote uitgaven deed de gemeente voor het aanleggen of verbeteren van wegen en bet beschoeien der weg kanten dientengevolge heeft zij thans f32.000 aan rente en allossing te betalen. Was echter de linancieele druk vroeger zwaarte noemen, thans wordt deze verdeeld over de vele personen, die in den hoofdelijken omslag kunnen worden aangeslagen. Enkele jaren nog, en de geldelijke druk zal zijn weggevallen. Sedert 1880 zijn meer dan 100 nieuwe woningen gebouwd, die aan de eischen eener verscherpte bouw verordening beantwoorden. Zoodia een som van f 500 a f 600 met den handel in eieren, enz. verdiend is, wordt een stuk grond gekocht; de kosten van het bouwen der woning worden als hypotheek op het geheel genomen; jaarlijks wordt f50 of meer afgelost, en na verloop van 20 a 25 jaren zullen de menschen onbezwaarde eigenaars zijn. Nog gaat men met bouwen voort, zoodat de ambachtslieden winter en zomer volop werk hebben en zelfs hulpkrachten van buiten moeten wor den gehaald. Armoede wordt er dan ook zoogoed als niet meer gekend. Aldus is Landsmeer binnen een kort tijdsbestek een der welvarendste plaatsen van Noord holland geworden Uit het typische Gooiselie dorp. Men schrijft uit Laren: Nauwelijks zwijgen de signalen van de cavalerie of het pitoreske Laren, «wel het liefste, zeker het meest ty pische Gooische dorp," zooals de Gids voor 't Gooi en Baarn terecht zegt, heeft weer een nieuwe en eigenaardige aantrekkelijkheid gekregen. In de heide aan den heerlijken Naarder Straatweg, op tien minuten afstand van het dorp, bekend als hel «Kamp van Laren» zijn ettelijke hel- der-witte tenten opgeslagen tot huis vesting van het Reservekader en Weerbaarheidkorpsen, circa 200 man sterk, die daar gedurende 2 a 3 weken zullen verblijven tot het houden van verschillende veldoefeningen. De vroolijke, gezonde jongelieden in hun net uniform met hun tegen bosch en heide zoo scherp uitkomende lichte woningen geven aan dat mooie stuk heide een bijzonder aantrekke- lijlcen aanblik. Het hoofdmoment van de oefeningen, die dag en nacht gehouden worden, zal zijn de ver overing" van het kamp, door het Rotterdamsche weerbaarheidscorps, dat daarvoor op een vooraf niet be kenden dag van Rotterdam uitrukt. Dat de verovering misschien niet mogelijk, maar zekerlijk niet gemak kelijk zal blijken, durven wij gerust vooruit voorspellen. Even zeker als dat het hun, noch den kampeorenden al davert de heide misschien van het knallen der geweren, een druppel bloed zal kosten. Een uitstapje naar het nog veel te weinig bezochte en bekende Laren met een bezoek aan het kamp is een mooie en gezonde dag. De be zoeker loopt bovendien nog den kans, dat hij door een der talrijke hier steeds verwijlende schilders of schil deressen van velerlei nationaliteit „genomen" en vereeuwigd wordt. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Machthebbenden komen en gaan Bismarck's dood herinnert ons aan die waarheid. Hoe groot hun macht zij, er komt een einde neemt. Maar waar macht ontvalt, blijft de invloed. Hun geest blijft heerschen en na werken. Ook aan de uit haar aard tijdelijke macht der Koningin-Regentes, wier geboortedag wij gisteren mochten herdenken, komt welhaast een einde. Binnen een maand, immers zoodra de jonge Koningin op den 31sten Augustus haar '18de jaar zal voltooid hebben, treedt de Regentes als zoo danig af. Maar nu mag reeds worden vastgesteld dat, zoo Zij straks terug treedt in het particuliere leven, om alleen nog maar te zijn de moeder der regeerende Vorstin, van Haar mag worden getuigd dal Zij Haar macht alleen ten goede heeft gebruikt en dat Haar invloed, die na blijve werken in de regeering Harer dochter, ongetwijfeld een gezegende zal zijn. Ons vaderland is ontzaggelijk veel verschuldigd aan deze Duitsche prin ses, die naar deze lage landen is ge komen om een Hollandsehe vrouw en een Hollandsehe moeder te worden onder de Hollanders; die ons land bestuurd heeft met kloeken zin en vastberaden wil; die aan alle Hol landsehe moeders het hooge voorbeeld gesteld heeft van ernstige toewijding aan het verhoven werk der opvoeding die onder de dubbele taak, waarvan reeds de helft genoeg ware om alle krachten te vorderen, onder de dub bele last van het moederschap en het koningschap, nog golegenheid vond om niet alleen warme belangstelling te toonen in al wat ons volk raakte, maar tegelijk door haar liefdadigheid het leed en den nood van dat volk te verzachten. Dit hooge exempel van wat deze Vrouw tijdens de jaren van het Re gentschap voor ons land is geweest, blijft, ook zoo straks Haar macht in jonger handen overgaat. Onbereken baar voorrecht is het, wanneer op zoo verheven plaats als de troon zoo trouwe plichtsbetrachting te zien valt, omdat de aanblik daarvan heel het volk in al zijn geledingen tot navol ging prikkelt. En dit is het, wat aan het blijde feest van gisteren kleur en zin gaf. Zoo er jubel was in het land en in de stad omdat de Regentes verjaarde, dan was dat niet maar het officieel feest, het traditioneele gevlag, de oppervlakkige feeststemming; doch dan was er in het bait van ons volk diepgevoelde vreugde, voortspruitende uit ware vereering en warme waar deering voor wat de regentes is en geweest is. Het garnizoen hield des middags te 12 uur parade, gecommandeerd door luit.-kolonel Van Essen van hel le reg. Veld-Artillerie, terwijl de honneurs bewezen werden aan kolonel De Petit, garnizoens-commandant. Als eene groote verbetering hierbij, stippen wij aan, dat de bataillons infanterie ditmaal aantraden op het terrein voor de kazerne, terwijl na afloop der parade daar ook tevens het vaandel werd afgedankt. De muziekvereeniging »Caecilia« hield des morgens aan de kazerne voor bereden wapens reveille en gaf des avonds op den Hof, voor de eerste maal in de nieuwe tent eene wel geslaagde uitvoering, die door een overtalrijk publiek werd bijgewoond. Uit schier alle woningen, zoomede van torens en openbare woningen wapperde het nationale dundoek, ter wijl een warm oranjezonnetje het hare bijbracht tot verhooging der feestvreugde. De a.s. troonbestijging van H. M. Koningin Wilhelmina brengt, zooals te verwachten was, weder vele pennen in beweging. De heer H. J. Smit te 's Graven- hage heeft daarin aanleiding gevon den tot het dichten van een nieuw «Volkslied" op de wijze van het al oude «Wieit Neerlandsch bloed". Wij ontvingen daarvan een exemplaar ter recensie, maar geven er de voorkeur aan het hieronder in zijn geheel af te drukken, het oordeel aan onze lezers overlatend. VOLKSLIED. (Wijze Wien Neerlandsch bloed.") Woorden van H. J. SMIT. (Auteursrecht verzekerd.) Al wien de borst van liefde brandt en Nederlandschen zin. hef aan «het Lied van 't Vaderland en onze Koningin!" Ons bindt één God, één Land, één Taal met onverbreekbren band, één Leus, die oud en jong hei baal: «Oranje en Nederland!" Weerklink, o God-geheiligd Lied, alom te land, ter zee! Bewaar, o God, ons vrij gebied tot de allerverste reê! Waar ge ook uw vanen wappren doet, O dierbaar Vaderland, daar blijft ons aller goed en bloed U eeuwig trouw verpand! Behoud, o God, behoed en schoor den Troon dei- Koningin Dat aller hart Haar toebehoor, vol vromen, vroeden zin! Houd Gij den bloei van 't Vaderland, weleer zoo schoon en groot, goedgunstig als van ouds, in stand in deze Oranje-Loot! Nog ligt ge, o Neerlands Leeuw, in rust bij 't wapenschild ter neer; doch naakt de vijand onze kust, dan schudt ge uw manen weer; dan wekt ge in ons weer leeuwenmoed, en 't dreunt van strand tot strand: »U olfreii we allen goed en bloed, Oranje en Nederland Miljoenen, heinde en ver, verbreidt, al waar men Neerlandsch spreekt, Oud-Hollands roem en majesteit, door de eeuwen onverbleekt! Sluit vast u aan vernieuwt den bond, gesticht door Hooger Hand op d'ouden, hechten, heiigen grond: «Oranje en Nederland De afdeeling Utrecht van den Volksbond, Vereenigmg tegen drank misbruik, verspreidt dezer dagen, met het oog op de a. s. Inhuldiging van H. M. de Koningin, gratis huis aan huis in de gemeente Utrecht eene Gedenkplaat, een portret van Hare Majesteit, omgeven door eene alle gorische lijst. De plaat werd vervaardigd in de Boek- en Kunstdrukkerij der firma Roeloffzen Hübner en van Santen te Amsterdam. Wij ontvingen een exemplaar dier plaat en kunnen niet anders dan de uitvoering roemen, terwijl het als zin rijke reclame voor eene goede zaak ongetwijfeld zijn doel niet missen zal. Aan den ZeerEerw. Th. van Vlooten, pastoor der Oud-katholieke kerk van den H. Gregorius aan het Zand, is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze emoritaat verleend na een zeer arbeidzaam leven in dienst zijner kerk zoowel als in het stoffelijk en geestelijk belang zijner mede- menschen. Geboren te Utrecht 21 April 1821 werd hij 28 November 1847 tot priester gewijd en stond achtereen volgens te 's-Gravenhage, Kuilenburg, Nordstrand (Noorwegen) en sedert Februari 1860 te Amersfoort, waar hij ten vongen jare onder zoo alge- meene belangstelling zijn gouden priesterfeest mocht vieren. Niet éen is er in Amersfoort of hij kent en acht den nobelen, hoogst- eenvoudigen man, zoodat het haast overbodig is te zeggen, dat algemeen de wensch wordt geuit, dat nog vele jaren voor den 77-jarigen grijsaard zijn weggelegd om de welverdiende rust te genieten, na een zóo arbeid zaam leven aan het belang van zijn naasten gewijd. Mr. E. Fennema, leerling van den heer Pels Rijcken alhier, heeft met gunstig gevolg afgelegd het notarieel-examen 2e gedeelte. Onze stadgenoot de heer G. G. van Altena is benoemd tot onderwij zer aan de Chr. school te Bruinisse. Bij de j.l. Zaterdag gehouden aanbesteding in het hotel «De Ver gulde Zwaan," voor rekening van den heer D. H. Eysink, van het vergrooten der bestaande rijwielfabriek en het bouwen van een woonhuis aan den Arnhemschenweg, werd ingeschreven docr J. C. Kuntz voor f 5750. W. van Achterbergh 5555. G. Prins 4940. L. Ruitenberg 4795. Het werk is den minste inschrijver gegund. Bunschoten. De heer K. Bakker, beroepen predikant te Rottevalle, heeft deze week voor de classis Drachten, examen afgelegd, en is toegelaten lot het predikambt in de Gerefor meerde kerken. Hoevelaken. Zondagmiddag jl. tus- schen 12 en 1 uur, brak bij de Wed. H. v. d. Brom onder deze gemeente brand uit, die zoo spoedig in omvang toenam, dat weldra het huis, met nagenoeg den geheelen inboedel, de daarbijsiaande schuur en twee bergen met hooi in de vlammen opgingeneen vet kalf kwam mede door het vuur om.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2