GEMENGD NIEUWS. deelnemen 25 bataljons infanterie, 10 eskadrons cavelerie, 14 batterijen en 2 compagniën genietroepen, met een vermoedelijke sterkte van circa 17.000 man. Daar het een oefening geldt welke een oorlogstoestand zooveel mogelijk nabij moet komen, wordt aan de manoeuvreerende troepen eerstdaags te voren de ligging der terreinen be kend gemaakt, daar een en ander niet te voren mag worden bestudeerd. Bij de firma J. II. de Bussy te Amsterdam is een nieuw «Wilhelmus" verschenen. Het is een vereenvoudi ging der aan Valerius' Gedenckclanck (1026) ontleende, in vele opzichten moeilijk zingbare lezing van het Ne- derlandsch Volksliederenboek uitgave van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen). Om tot die vereenvoudiging te ge raken werd allereerst gebruik gemaakt van de lezing van 1607, welker ver diensten en groote historische waarde door den heer J. W. Enschedé (Oud- Holland 1604 en Ttjdschi ijt der Ver- eeniging voor Noord-Nederlands Muziekgeschiedenis 1807) in het licht werden gesteld. Een afzonderlijke uitgave dezer melodie, met voor piano ingerichte harmonisatie, verscheen bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Bij een vergelijking van beide lezin gen met de nieuwe noteering, zal blijken, dat in deze de slechts weinig van de lezing van 1607 afwijkende eerste helft der Valerius-melodie on veranderd is overgenomen, doch dat, in de tweede helft, bij de woorden: Een prin se van O-ranje Ben ik vrij, on-ver-veerd, Den Ko-ning van Ilis-pan-je Heb ik al-tijd ge-eord; alleen de op de gecursiveerde letter grepen vallende noten aan Valerius zijn ontleend, terwijl overigens de lezing van 1007 tot leiddraad ge strekt heeft. Op het voorbeeld van Mr. Flori- mond van Duyse te Gent (Nederlansch Liederboek, uitgegeven door het Wil- lems-Fonds, Gent 1892, Dl. II, blz. 218), zijn verder de in de aldus ver kregen lezing voorkomende, uit een halve noot en een kwart bestaande triolen vervangen door een kwart met stip en een achtste, terwijl ein delijk de geheele melodie verdeeld is in twee-kwarts-maten, waardoor de altijd rnin of meer storende niaat- verwisselingen vermeden worden Zoo doende verkrijgt men een no teering, die slechts weinig van de het meest bekende doch zelden cor rect gezongen Valerius-melodie af wijkt en die tevens, door hare een voudige samenstelling en juiste over eenstemming met ile versmaat van het Wilhelmus, zich gemakkelijk in ieders geheugen prenten kan. Zij luidt als volgt: Wilhelmus van Nassouwe, De Zwijger groot en goed, Ons schonk bij liefde, trouwe En 't edelst vorstlijk bloed Een Prinse van Oranje, Vol vrijheidszin en moed, Heeft tegen 't machtig Spanje Hij Neerlands recht behoed. Wilhelma van Nassouwe, Oranje en Nederland, U zijn de liefde en trouwe Van heel een volk verpand Regeer ons tal van jaren, Met vaste en teedre hand, In voorspoed als gevaren, De Hoop van 't Vaderland ('Vlucht, Toewan, vlucht!" riep mijn oppasser, terwijl hij zelf vooruit snelde. Ik liet alles uit mijne handen vallen en vloog het kantoor uit, den kant op naar het residentiehuis. Twee ge daanten holden voor mij uit. Verstik kend was de lucht. Overal zag ik een rooden gloed, voor ons, achter ons, overal als het ware om ons heen, die alles rondom ons akelig verlichtte. Even keek ik om en zag hoe de vloedgolf naderde, alles medesleepende in zijn vernielenden loop. Zij was nog een heel eind achter mij, doch wat naderde zij snelZou ik snel genoeg kunnen loopen om die aansnellende donkere massa te ont komen? Wat zegende ik nu mijne lange beenen, waar men mij op school zoo dikwijls om bespot, zelfs een bij naam om had gegeven. Ik wilde nog eens omzien, maar dacht aan de vrouw van Lot en besloot niet meer om te kijkennu begon mijn wanhopige wedloop met den dood Vóór mij uit, liepen nog steeds de twee gedaanten: ik herkende mijn oppasser en den contróleur. Geen woord, geen kreet kwam over onze Tot lid van de Prov. Staten van Utrecht voor het district Ame- rongen is gekozen de heer P. Rood huizen met 1386 stemmen. Uitge bracht waren 2756 geldige stemmen. .Ihr. G. J. A. Schimmelpenninck had 1370 stemmen. Jaap Eden is Donderdag te Parijs teruggekeerd, hij zal naar het heet zich ernstig oefenen en heeft plan om met den Grand Prix van Amster dam uit te komen. Door de Ministers van Water staat, Handel en Nijverheid, van Koloniën, van Financiën en van Buitenlandsche Zaken zijn benoemd tot leden van de ingevolge Koninklijk besluit van 27 April 1891 no. 21 ingestelde commissie voor de handels politiek, de heeren O. W. G. Briegleb, koopman, te Amsterdam W. J. Blijdenstein, lid der firma Blijdenstein en Co. te Enschedé; mr. Joh. Enschedé, voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrie ken te Haarlem A. Laan, lid der firma Wessanen en Laan te Wormerveer en J. E. Scholten, industrieel te Groningen en is, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der genoemde com missie aan den heer A. D. Duys, te Eist. (St. Cl.) Het doel bereikt. De »Aniidienstvervangings-Bond" dooi- generaal van J.imburg Stiruin in 1875 gesticht, is jl. Dinsdag in eene vergadering, onder presidium van den heer G. E. V. L. van Zuylen te 's Gravenhage gehouden, opgeheven. Het doel, bij de stichting beoogd, is bereikt, door de invoering der wet tot afschaffing der plaatsvervanging bij de nationale militie. De Voor zitter van deze vergadering deelde een en ander mede uit het gedenk schrift »In Memoriam" getiteld, 't welk eerlang in 't licht verschijnen, en de geschiedenis bevatten zal van 't wer ken en streven van den Bond en van zijn stichter, den generaal v Limburg Stirum, die jarenlang met ongeëvenaar- den ijver voor de verwezenlijking van het modern beginsel van den persoon lijken dienstplicht werkzaam is ge weest. Hulde werd in dit geschrift gebracht aan de mannen, die te dezer zake hebben medegewerkt, o. a. aan generaal Knoop en prof. Buys. Na de mededeeling van den hoofd inhoud van dit geschrift, werd tot ontbinding van den Bond besloten, aan het Dag. Best. de afwikkeling der tinanciëele zaken opdragende, 't Archief van den Bond zal in de Kon. Biblio theek worden geplaatst. Op het graf van den stichter der Vereeniging te 's Gravenhage werd een palmtak neergelegd, bij welke plechtigheid eene toespraak werd gehouden door den heer RoëlI, die den heer van Limburg Stirum indertijd in de stichting van den Bond heeft ter zijde gestaan. Een der bij deze plechtigheid aanwezige dames betuigde uit naam van mevrouw van Limburg Stirum, dank voor de hulde, aan de nage dachtenis van haren echtgenoot ge bracht. 's avonds vereenigde men zich aan een gemeenschappelijke!) maaltijd in het Knrhaus te Scheve- ningen, waar, op uitnoodiging, ook de Ministers van Oorlog en van Marine tegenwoordig waren. De Secretaris van den nu opgeheven Bond, de luit. kolonel Itutter, is benoemd tot officier der Oranje Nassau-Orde. lippen; ik hoorde hen hijgen; mijzelf was 't alsof ik ieder oogenblik neer zou storten. Voort, voort, zei ik tot mij zelf, misschien kunt gij u nog redden, de hoogte op, naar 't residen tiehuis Dicht achter mij hoorde ik reeds de hoornen kraken, onder het gewicht der heete asch- en moddermassa's. Vooruit, het akelig rood verlichte landschap in, dat mij deed denken aan eene plaat van Gustave Doré, «de hel" voorstellendevooruitIk had mijn oppasser ingehaald, ik holde hem vooruitnog eenige passen, daar hoor ik eensklaps een verschrikkelijken gil, die mij door merg en heen drong. De golf had hem ingehaald, de sombere stroom had hem verzwolgen. De doods angst gaf mij nieuwe krachten. Nu haalde ik ook den controleur in, ook gem liep ik voorbij. Het kwam al nader en nader, mijne voeten waren verlamd, het was alsof ik niet verder kon. Nog slechts eenige stappen. Ik zie gedaanten in de galerij, die ons iets toeroepen; daar heb ik de trappen bereikt, ik sta op de bovenste trede. De controleur is dicht bij bij de onderste trede, hij zet zijn voet Het Nederlandse!) Wiglit begint meer en meer toe te nemen. Er komen zooveel aanvragen bij de eerste hotels in, dat men genoodzaakt is aan sommigen logies bij particu lieren aan te bieden. Allen, die het uitgestrekte eiland hebben gezien, zijn vol lof over de schoonheden, die 't aanbiedt en over de heerlijke tochtjes die er gemaakt kunnen worden. Dat de hótels «Texel" en «De Lin deboom" zich beijveren om den voor rang en niet onderdoen voor zoovele gelegenheden Ie rang in de steden, wordt telkens verzekerd door degenen, die er voor korter of langer tijd ver blijf hielden. Wie schoone plekjes in Nederland wil bezoeken, kan een reisje naar Texel in gemoede worden aanbevolen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Hedenmorgen om 10'/, uur werd op bet voorterrein van de infanterie- kazerne alhier, voor het front van de troepen, door den Kolonel-regiments commandant op plechtige wijze be- eedigd en in functie gesteld, de bij Koninklijk Besluit tot Reserve tweede luitenant benoemden vaandrig S. J. L. M van Schaik, van bet 5e Regi- meni infanterie. De adspiranten vaandrig L. J. Rieber en I. van Daal van het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel-regiments-commandant be vorderd tot Reserve-korporaal. Aan het overgangsexamen van het le naar het 2e studiejaar van den cursus hebben voldaan de Ser geanten J. F. Wichman, J. Jas, J. Grader, J. D. Eggink, J A. J. M. Schotman en G J Raebel allen van het 5e Regiment Infanterie. Aan het toelatingsexamen voor het 3e studiejaar van den cursus, heeft voldaan de Sergeant-titulair H. J. Kuiper, mede van voormeld regiment De Sergeant D. J. Jansen van het 5e Regiment Infanterie voor 4 jaren gedetacheerd bij het Leger in Oost-Indië, is wegens lichaamsge breken voor den dienst aldaar ge neeskundig ongeschikt bevonden en weder bij zijn Korps alhier, terug gekeerd. De jongeling J. Hekkers, heeft eene verbintenis aangegaan als ad- spirant-vaandrig voor het Reserve kader bij het 5e Regement Infanterie. Na eene betrekkelijk kortston dige ziekte is in den ouderdom van bijna 23 jaren overleden de sergeant M. J. Ph. de Wilde van het 5e Regi ment infanterie. Zijn stoffelijk over schot werd hedenmorgen llJ/i uur met militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Voor de benoeming tot leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool te Schiedam wordt als tweede op de voordracht aanbevolen luitenant A. C. de Vos, leeraar aan den Cursus van het 5e regiment in fanterie alhier. In de te Barneveld gehouden raadsvergadering is een voorstel be handeld om tusschen die plaats en Amersfoort eene vaart te graven. Dit voorstel werd door een der leden krachtig verdedigd, maar men besloot dit werk voorloopig niet uit te voeren. daarop, ik strek mijn hand uit om hem te helpen; maar daar heeft de stroom hem ingehaaldals een woeste draak, die vreest dat zijn prooi hem ontsnapt, sleept hij den ongelukkige mede, werpt hem nog eens terug tegen de trappen, om hem daarna geheel te verzwelgen. Ik was achterover ge vallen in de armen mijner vrouw. Wat moet ik u verder verhalen? Hoe ik met verlof naar Europa ging, ontslag en pensioen aanvroeg en dat kreeg? Gij kunt aan mijn uiterlijk zien, hoe die vreeselijke nacht mij ge knakt en vroegtijdig vergrijsd heeft. In mijne droomen zie ik altijd die twee gestalten voor mij uit loopen; weer hoor ik hun afgrijselijk gillen, toen zij door de vloedgolf werden ingehaald. Er niet aan denken, zegt gij. Juist, maar er zijn dingen, die wij niet ver geten kunnen, die wij nooit zullen vergeten, ook al werden wij eeuwen oud. Nu weet gij, waarom ik hier op dit stille dorp woon, waarom ik het gezelschap der menschen eerder vermijd dan zoek. Toch zou ik gaarne voor mijn dood het liefelijk Insulinde nog een terug zien, want ik gevoel de waarheid van het spreekwoord «Men wandelt niet ongestraft onder de palmen." (Slot). Naar wij uit goede bron ver nemen zal de Amersfoortsche Muziek- vereeniging »Caecilia« Woensdag avond 10 Augustus as. een musicale wandeltocht door de stad maken. Ter gelegenheid van de Kro ningsfeesten alhier, zal op 2 September e.k. de weekmarkt niet gehouden worden op het plein »de Hof«, maar zoo noodig op het »St. Janskerkhofo alhier. De heer J. A. Th. H. F. van Rijswijk de Jong is benoemd tot lid van den schuttersraad voor den rang van 2e luitenant, iri plaats van den hoer J. II Leinweber, die tot le luite nant is benoemd. De bakkersgezel D Ilovestad in de stoom meel- en broodfabriek van den heer W. H. Meursing alhier heeft bij het omvallen van een zwaar gewicht zijn linkerbeen zoodanig ge kneusd, dat hij het werk moest staken. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door dr. II. W. Schreuder. Tot het voeren van het wapen van Hare Majesteit de Koningin- Weduwe is aan de heeren B en A. van Gelder, vleeschhouwers, hande lende onder de firma Gebrs. Van Gelder, alhier, vergunning verleend. Programma der muziekuitvoe ring, aanstaanden Zondagavond om half acht te geven op het terras van Amicilia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken 1. Generaal Vetter-marschVerhallen. 2. Ouverture »Joko, lesmgedeBrésil" Lindpaintner 3. «Frühlingskinder," Walzer Waldteufel. 4. Grosze Fantaisie aus der Oper Fi garo's Hochzeit"Mozart. 5. Vorspiel zur Oper »Die sieben Raben"Riieinberger. g )a. Aria aus nStabat Mater" Rossini. )b. Koningin Wilhelmma-gavotte W. Hendriks. 7. Grand ballet de l'opéra »Faust" en 7 partiesGounod. 8. Hommage k Donizetti, grande fan taisie Blumentritt. Op den 16 Augustus a.s. zullen in de omstreken van Amersfoort oefe ningen rnet troepen worden gehouden waarbij o. a. op den voorgrond zullen treden de handelingen van het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Aan die oefeningen zullen o. a. ook deelnemen per batal jon infanterie 2 miliciens-ziekendra gers of 2 miliciens die thans daartoe opgeleid worden. Deze miliciens zul len op den 15 dezer op Amersfoort worden bestemd en Iteeren daags na de oefening weder naar hunne onder scheidene garnizoenen terug. Een waterballet fin de siècle. Uit Bolsward wordt gemeldEen dwars varken en een vasthoudende baas, of een waterballet fin de siècle. Een slager hier was bezig een varken naar huis oftewel ter slachtbank te drijven. Of 't beest daar de lucht van had, weten we niet. maar.... op de Turfkade gekomen, wou 't voor de variatie op dezen, zijn laatsten tocht, ook nog eens een kijkje nemen op de Stoombootkade en wenschte derhalve de brug over te steken. Maar de wil van 't varken was niet die van den baas, waarom deze midden op de brug post vatte, ont het beest den overtocht te beletten. Hij koos daarbij echter een positie, als we wel eens bij clowns in 't circus opmerkten, d. w. z. dat hij met zijn beenen een poort vormde als orn 't varken uit te noodigen daar door te gaan. Zóó althans vatte 't beest die uitnoodiging op, rnaar dat scheen toch niet de be doeling van zijn baas te zijn, want toen 't dier goed en wel in de poort was,, daalde inj met zijn meest vleezig lichaamsdeel op den rug van 't varken neder en hard ging i! Onze krulstaart, door deze onver wachte aaniakirig geheel van streek gebracht en niet gewoon als rijbeest te fungeeren, wilde toch bewijzen geven, dat hij, ook zonder in een circus gedresseerd te zijn, deze kunst wel eenigermate verstond. De baas, dos a dos met den kop en vis a vis met het achterdeel van 't beest, hield vast en daar ging 't er van door hoor I Maar deze nieuwste les in de hoogere rijkunst duurde niet lang, want, mis schien wel door 't gejoel van de ver zamelde menigte in de war gebracht, 't dier raakte 't spoor bijster en stortte zich, liever dan nog langer bespot te worden, doch steeds trouw met zijn baas, in de kille golven van 't Kruiswater. Daar eerst scheidden de vrienden! Behouden werden ze op 't droge gebracht en daarna is 't varken den weg van alle varkens opgegaan. Holland in den vreemde. De ondernemingsgeest, welke ons Nederlanders in vroegere tijden zoozeer kenmerkte, begint gelukkig mogen wij zeggen weder te her leven. Herhaaldelijk zien wij daar de bewijzen van, en ook nu weder ver nemen wij, dat door eene welge slaagde combinatie, binnenkort veel en gewichtigs tot stand zal komen. De Nederlandsche Wijn-Import Export-Maatschappij directeur de heer N Allard Jr. te Geertruidenberg heeft het plan opgevat om in com binatie met de Nederlandsche Gist- Spiritusfabriek te Delft direc teuren de heeren J. O. van Marken en F. G. Waller op verschillende plaatsen in het buitenland filialen te vestigen. Door de combinatie «Allard-Van Marken" zal reeds binnen eenige dagen te Brussel op de Boulevard Anspach No. 1 een dergelijk filiaal geopend worden. Men is daar volgens de ons verstrekte inlichtingen reeds druk bezig om een en ander naar de eischen des tijds in te richten, en twijfelen wij dan ook geenszins of deze en de nog op te richten fili alen zullen ons land alle eer aan doen. Trouwens de namen der bovenge noemde directie's zijn ons borg, dat- hetgeen zij tot stand brengen wel de bijzondere aandacht waardig is. Zooals men weet, is de Nederland sche Gist- en Spiritusfabriek te Delft ook eigenaresse geworden van de welbekende branderij en distilleerde)ij «voorheen E. Kiderlen" te Delfshaven- Rotterdam, welke het fijnste gedistil leerd naar het buitenland verzendt. Hollanders, die Brussel bezoeken zullen ongetwijfeld wel eens een kijkje nemen op de Boulevard Anspach No. 1, te meer, wijl men daar ook een uit gebreide leestafel met verschillende Hollandsche dagbladen on tijdschriften aantreft. Ecu Eiigelsclic Panama-zaak. Toen voor eenige maanden de heer llooley in Londen, een z.g. «company promotor", zich als failliet aangaf, verklaarde hij meteen, dat zijn fail lissement grootendeels te danken was aan de schandelijke afdreiging en afzetterij, waaraan hij had blootgestaan. Er werd toen reeds beweerd, dat Hooley een lijst had van personen en dagbladen, die hem hadden afgezet. Nu is eindelijk dezer dagen de bom losgebarsten en heeft Hooley in 't Bankruptcy Court de namen open baar gemaakt. Behalve talrijke advo caten en parlementsleden klaagt hij o.a. lord Winchilsea, earl de la Warr, lord Albemarie en sir Edward Sullivan aan, groote sommen van hem te hebben gekregen, om als directeur of com missaris op te treden voor zijn meer of minder solide maatschappijen. Deze groote namen moesten dienst doen om 't goedgeloovig publiek tot koopen der aandeelen aan te sporen. Earl de la Warr ontving o.a. drie ton, en 't is absoluut bewezen, dat hij vele medeschuldigen heeft, niet tegenstaande op de zitting, volgende op die, waarin Hooley zijn verklarin gen aflegde, velen onder hen opkwamen om te -zeggen, dat zij absoluut onwaar waren. Ongelukkig kwam er bij deze tweede zitting nog veel meer uit. Earl de la Warr had Hooley 1000 doen aanbieden om zijn verklaring in te trekken, om hem dus tot meineed te verlokken. Lord Albemarle ver klaarde zich intusschen bereid de 9000, die hij ontving, terug te betalen een bekentenis dus Het schandalige van de zaak ligt in het aannemen of liever afpersen van schandelijk hooge sommen aan Hooley, voor de heeren bereid waren als directeuren op te treden van maatschappijen, die weinig of geen kans hadden op succes; een geheel analoog ge val van de F ransche Panama zaak dus. Nog vele anderen zijn door Hooley gecompromitteerd, o.a. een redacteur van het groote Financial News, de City-correspondent van de Pali Mall Gazette en tal van kleinere financieele bladen. Hoe deze zaak zal afloopen is nog niet te voorzien, maar ze zal denkelijk wel spoedig worden gesmoord. Niet overal is men er op gesteld dergelijke schandaalzaken zoo open baar te maken als in Frankrijk, en in Engeland is men er steeds spoedig bij ze in de doofpot te stoppen. Margarine! Afschuwelijk Dat woord doet me denken schrijft de Haagsche kro niekschrijver van het U. D., aaneen reclame, die dezer dagen met kolossale advertenties in de bladen wordt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2