Nieuws- en Advertentieblad de Profiïicie Utrecht BUITENLAND. VOOR PLEIZ1ER. BINNENLAND. Ao. 65. Woensdag 17 Augustus 1898. Zcven-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Ri\ ZATRIIDAG. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIKN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Telegrammen uit Hongkong deelen mee, dat Manilla, de hoofdstad van de Filippijnen, nog juist vóór liet be kend wordeu der onderteekening van liet vredesprotocol gevallen is. Den 13en Augustus had admiraal Dewey de overgave der stad geëischt, daarbij den gouverneur een uur bedenktijd gevend. Toen deze weigerde, nam het bom bardement i en aanvang. Al spoedig heschen de Spanjaarden de witte vlag en gaven zich onvoorwaardelijk over. Intusschen had de gouverneur Au- gusti zich aan boord van den Uuit- schen kruiser Kaiserin Augusta be geven, welke onder stoom ging, voor dat nog het bombardement was afge- loopen, seint Reuter. Blijkens een ander telegram is deze kruiser met Augusti aan booid, reeds te Hongkong aangekomen. is Augusti dus gevlucht, uit vrees voor krijgsgevangenschap? Erg duidelijk zijn de telegrammen niet! Over den gezondheidstoestand van Paus Leo XIII hebben in de laatste week enkele verontrustende berichten de ronde gedaan, welke ook weder zijn tegengesproken. Voor het oogen- blik schijnt de toestand bevredigend, doch den lioogen leeftijd van den Heiligen Vader in aanmerking nemend in Maart werd hij 88 jaar kan elke geringe ongesteldheid, als er complicaties bijkomen, het einde voor hem doen naderen. Volgens den Madridschen correspon dent der Köln. Zeil. moet de toestand van den Paus echter reeds langen tijd zeer ongunstig zijn. Men kan dien niet langer verbergen, zegt hij. Lang zamerhand is hij minder en minder geworden en thans is hij slechts een hulpelooze grijsaard, die zeer weinig en zeer zacht spreekt. Schrijven en werken kan hij niet meer, evenmin 3) «Ik ruik niets,» zei Heidenrijk in zijn onschuld, zonder aan zijn verstopt heid te denkenmaar Juliusj e die zich tot nu toe alleen met zijn appelen had bezig gehouden, riep uit»Ik weet wat het is! je doos stinkt naar kaas; ik heb het buiten al geroken." Eerst wierp de petit maltre die bewering verre van zich; doch toen de mama van 't modieuze en geblan- kette Zwaantje en Leentj e, de opmer king maakte, dat het wel degelijk de lucht was van kaas, maar dat ze niet kon veronderstellen dat iemand zulke riekende waar mee in een coupé nam, begon hij langzamerhand den oorsprong van 't vermaledijde natuurverschijnsel te doorzien. Zeker dacht hij, had mevrouw Muller haar zuster in den Haag met eenige der eigengemaakte geitenkaasjes willen verrassen die hij ten harent had gezien, en hem onge lukkige met de overbrenging belast. Hij verklaarde het phaenomen, zwoer kennis nemen van den loop der zaken of een quaestie bestudeeren. liet den ken vermoeit hem, bidden maakt hem verstrooid, zoodat hij tienmaal het zelfde gebed opzegt of van het eene. tot het andere overgaat zonder het te bemerken. Kortom, Leo XIII schijnt langzaam weg te sterven. De man die op het Vaticaan de teugels in handen heeft, voegt het blad er bij is de secretaris-kardinaal Rarnpolla. Deze berichten omtrent den gezond heidstoestand van Leo XIII hebben vele bladen zoowel in als buiten Italië, reeds aanleiding gegeven tot het be- spieken van de vraag, wie den tegen- woordigen Paus bij zijri verscheiden zal opvolgen. Onder hen, die in aanmerking komen om de pauselijke tiara te dragen, de zoogenaamde Papabili moet kardinaal Girolame Maria Golti de meeste kans hebben, door het conclavium der kardinalen gekozen te worden. Leo XIII heeft hem meermalen als zijn opvolger, mio sussessoie, aange duid. Met de benoeming van dezen kardinaal zou ook de profetie van Malachias, dat na Lumen in Coelo (het licht in den hemel) gelijk Leo XIII wel is genoemd, een «brandend vuur« Ignis ardensden pauselijken stoel zou innemenkardinaal Gotti voert namelijk een brandende fakkel in zijn wapen. Hij is 64 jaar oud en monnik Hij heeft destijds den kardinaalhoed geweigerd, doch later nam hij dien na sterken aandrang van den Paus toch aan. Hij zet zijn kloosterleven ook thans nog voort, hij woont in een kabinet op het Forum Trajanum en slaapt op een hard bed. Den kardinaal worden groote geleerdheid en een zeer beminnenswaardig karak ter toegeschreven. Ook moet hij niet «onverzoenlijkzijn. Volgens Itali- aansche bladen moet hij in het heilig Collegium dikwijls woorden van toe nadering ten opzichte van het Quiri naal gesproken hebben. dat de inhoud der noodlottige spanen doos hem tot op dien oogenblik on bekend was geweest; dat hij die, als zijn eigendom ware, onfeilbaar terstond over boord zou werpen, indien het hem, wel te verstaan, had kunnen overkomen, zulk parfum mee te brengen in den coupé, en beloofle het ge hate voorwerp bij den eersten halt door den conducteur bij zijn andere bagage te doen brengendoch te ver geefs. Terwijl Juliusje vertelde dat hij heel gaarne geitenkaas at, als er geen maden in waren, en zijn neusje geen rust liet de kunst van snuiten scheen hij nog niet te kennen be waarden de in haar reukzenuwen be- leedigde dames een verachtend zwijgen en hielden haar neuzen dicht verbar- ricadeerd wat voor Zwaantje en Leentj e een heele toer was, om haar kleursel niet te bederven, maar voor Arsenica zonder bezwaar, daar die het onmisbare kleursel wijselijk vanbinnen had aangebracht. Daar kwam jonk heer Heidenrijk op een glorierijk idee. Hij bracht de kaasdoos te voorschijn, en hield haar aan het touwtje dat er om was gebonden, met zijn eenen arm buiten het venster. Hoewel dit hem De concessies der Cliincesclio re geering aan Rusland gedaan, blijken nu slechts uitvloeisels te zijn van een Russisch- Chineesch verdrag, dat vol gens de üailg Mail feitelijk gelijk moet staan met een of- en defensief verbond. China erkent daarin, dat Rusland gerechtigd is in het binnen land van China op handelsgebied een ovei wegende rol te spelen; daaren- gen neemt Rusland op zich China te steunen tegen de eischen van de mo gendheden van het vasteland om ge lijke bejegening op handelsgebied. Verder belooft Rusland China gel delijk le helpen voor zijn binncnland- sche ontwikkeling, waartegenover China den Russischen handel voor rechten verleent in zekeie deelen des lands en ook toestemt in Russisch toezicht op zijn spoorwegen, indien deze de belangen van de beide con- tracteerende partijen dienen. Rusland verplicht zich daarbij om de Cliineesche vloot en het leger te reorganiseeren. Dit aanbod was des tijds ook door Engeland gedaan. Zaak-Dreyfus. Piequart is bij de griffie van de rechtbank in hooger beroep gekomen tegen de uitspraak der Kamer van inbeschuldigingstelling ter zake van Esterhazy en mevrouw Pays. Eenigen tijd geleden, in het laatst van Juli, merkten we op dat er be tredende de zaak-Dreyfus een 5 tal processen hangende waren: thans is dat aantal verdubbeld. Daar zijn le. Proces Zola-Perreux voor het hof van assises te Versailles; 2e. proces Zola tegen Judet in appèl; 3e. proces der schriftkundigen tegen Zola en Perreux; 4c. aanklacht van Zola wegens valschheid tegen X en gebruik van valschheid tegen Judet; 5e. zaak Picquart-Leblois (mededee- ling aan een onbevoegde, van stukken die van belang zijn voor de uitwendige veiligheid van den Staat6e. hooger beroep van Piequart (civiele partij) tegen het arrest van onbevoegdheid spoedig veel pijn begon te doen, hield hij de tortuur toch uit niet zonder eens leerzaam te denken aan de vreese- lijker martelingen in de haagsche Ge vangenpoort, in den goeden ouden tijd in de zoete hoop door zijn opof fering vergiffenis te erlangenmaar neen, alles bleef stom. Hij zweeg ook en slingerde die mevrouw Muller, waaraan hij zijn fatalen toestand had te danken, stille verweuschingen naar het hoofd, toen hij plotseling tamelijk in de nabijheid het fluiten hoorde van een aankomende locomotief. Opdat het de doos niet zou gaan als Julius' hoofd in zijn droom, wilde hij haar snel naar binnen trekken maar bleef door de verstijving van zijn arm er mede tegen de buitenzijde van den coupé hangen en liet haar vallen. Een half dozijn geitenkaasjes zijn geen onherstelbaar verlies, en in de hoop dat de doos niets anders bevatte, troostte hij zich spoedig. Daar hij nu de neuzen niet meer verhuld zag, en de dikke met het vriendelijke ge zicht zelfs eenige woorden van beklag tot hem richtte, kwam hij, ondanks de leedvermaak-achtige gezichten dei- drie jonge dames, Zwaantje, Leentje in zake Du Paty de Clam7e. idem tegen bet arrest van niet-vervolging van Esleiliazy en Marguerite Pays; 8e. klacht van Cliristiaan Esterhazy tegen commandant Esterhazy; 9e. proces wegens laster tegen de Jour door kolonel Piequart, en 10e. proces tegen Cliristiaan Esteihazy dat wel haast niet uit kan blijven nu majoor Esterhazy in vrijheid is gesteld. Cliristiaan zal dan wegens bet afleggen van valscli getuigenis moeten terecht staan. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. zegt uit vertrouwbare bron vernomen te hebben, dat van de meer dan 2000 voor een onderscheiding voorgedragen personen, plus minus 600 voor een decoratie in aanmer king komen, zoodat het getal tefsur- gostelden zeker vrij wat grooler zal zijn dan dat van de gelukkigen. Verreweg de meeste orden zullen op 30 Aug. worden toegekend en ge publiceerd in in de Staals-courant van 31 Aug., den dag der troonsbe klimming, maar de besluiten daartoe zullen nog van II. M. de Koningin- Regentes uitgaan en de onderschei dingen derhalve het karakter dragen van een huldeblijk der vorstin, die zoo trouwen steun heeft gevonden bij de uitvoering van baar gewichtige en op dien 31sten Aug. volbrachte taak. Waarschijnlijk zullen na of op 1 Sept. nog eenige decoratiën worden verleend door de jonge koningin, als contra-beleefdheid aan hen, die haar komst tot den troon tot een luisterrijk feest hebben gemaakt, maar daaromtrent is nog niets be slist. De inhuldigingsfeesten van 11.M. de Koningin Wilhelmina zullen van alle zijden des lands tallooze bezoekers naar Amsterdam brengen. Aan de spoorwegen wordt voor Arsenica, die hij nu veel minder mooi vond, weder in zijn vorige stemming. Juist was hij van plan, het gesprek weder aan den gang te brengen, toen ze aan een station kwamen. Hier ver kondigde de lieve Julius tot H.'s groote verlegenheid, met geenszins uitge zochte, benaderende woorden, dat hij er noodwendig eens uit moest. Wat te doen? Zijn wensch te wedertreven, ware hoogst gevaarlijk geweest. H. liep daarom, zoo snel hij kon met hem ter zijde, om 't kind nog gebruik te laten maken van de korte halt. Bij het terugkomen duwde de conducteur hen, nog voor hij vragen kon waarom, in een andere coupé, en snakte de deur achter hen toe, waarop de trein terstond verder reed. Er waren nog twee plaatsen onbe zet, die ze bezettende dandy natuur lijk steeds met het karton op zijn schoot, dat de conducteur reeds vóór hun intreden in dezen coupé had overgebracht. Nadat hij even de klein hartigheid der dames, die hem zeker door den conducteur hadden laten uitsluiten, zijn stille verachting had botgevierd, niet zonder zich toch te vleien, maar wegens de laatst begane die dagen een zware taak gesteld. Voora! bij het vertrek van Amster dam pleegt op drukke dagen de ijver der beambten door het ongeduldige publiek op zware proef gesteld te worden. liet tot nu toe gevolgde stelsel van treinenloop was daarvan de voornaam ste oorzaak. Men liet treinen loopen als de ten vertrek gereed staande vol was, en liet er voor en er na, telkens indien er reizigers waren, maar een trein gaan. Het publiek dat drong kwam naar dien regel het eerste weg, en men ging na afloop van het feest- bedrijf naar hel station om met het drangbedrijf een aanvang te maken. De Ilollandsche Spoor heeft voor de aanstaande Huldigingsfeesten maat regelen getrollen, die aanleiding kun nen geven, dat opeenhooping van reizigers in het Centraal-Station voor komen wordt. Wij bedoelen niet alleen het daar- stellen van een nieuw perron, voor reizigers die in de richting den Helder via Zaandam of via Haarlem reizen, maar daarnaast het geregeld laten loopen van extratreinen naar vooraf vastgestelde dienstregeli7ig. Voor de 3 feestdagen wordt een extra Spoorboekje uitgegeven door den heer Jacs. G. Robbers; voor de som van 5 cents kan ieder reiziger volkomen op do hoogte komen van den gansehen treinenloop. Bij eene vluchtige inzage van het handschrift van dat spoor boekje bleek ons dat er in de richting naar WeespAmersfoort 10 extra- treinen loopen. De Koiiinggiuncii in (Ie Betuwe. Ever, voor tweeën stoomde Zater dagmiddag de extra-trein, waarmee H.H. M.M. de Koninginnen van Soest- dijk kwamen, het station Eist binnen, waar het Elster fanfarekorps het oude Wilhelmus deed hooien. Nadat II.M. M.M. uitgestapt waren, werden zij door den burgemeester, baron Van der Feltz, welkom geheeten en boden twee jonge meisjes de Vor- onwellevendheid van zijn lastpostje dan wegens zijn persoon te ziju ver bannen, beschouwde hij zijn nieuwe reisgezelschap, dat hem echter zeer onverschillig liet. Rechts van zijn beschermeling zat een Israëlietische koopman, tegenover dezen een chris telijke commis voyageur. Links naast en schuins over hem zaten twee ondoorgrondelijke oude heeren, en de twee midden-plaatsen op de bank v i s-ü-v i s waren ingenomen door twee theologische candidaten. De twee han delaars in aardsche waren, uitten zeer gewaagde politieke hypothesende ontluikende theologen praatten druk, maar zachtj es, en de twee ondoorgronde- lijken heeren bromden elkaar soms iets over het weer toe. Heidenrijk was dus aan zichzelf overgelaten, en maakte zich dit ten nutte tot een classificatie der Kleefsche schoonen waarmee hij de eer had gehad kennis te maken. Maar op-eens begon Juliusje te huilen en verkondigde met gebrul, dat hij naast geen jood wilde zitten. »Niet naast mijnheer Joodwaren zijn wanhopig uitgesnikte woorden. Het lieve kind kende de joodsche natie zeker alleen door een kindermeisje,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1