GEMENGD NIEUWS. stinnen bouquetten aan. Daarop be gaven II.II. M.M zicii naar de keurig versierde wachtkamers, waar verschil lende autoriteiten hun opwachting maakten. Begeleid door een eerewacht, werd daarop door het versierde dorp ge reden, waar nogmaals bloemen en een Fotografie van de dorpstraat aangeboden werden, terwijl op het plein een kinderkoor zich deed hooren. Hier werd halt gehouden en boden twee meisjes een tweetal exemplaren van het gezongen lied aan. Van de gemeente Eist ging de rijtoer naar Valburg, en van daar naar Uien en Dodowaard, waar H II M.M. zich aan boord begaven van de stoomboot Harmonie I en stoomden langs Druten en Leeuwen, waar wegens de ondiepte van de rivier niet geland kon worden en dus het monument van het dankbare Maas en Waal aan koning Willem III gewijd \oor zijn hulp in de dagen van den watersnood, slechts uit de verte aanschouwd kon worden, naar Tiel. Na ook hier, gelijk langs den ge- heelen afgelegden weg, geestdriftig te zijn ontvangen, bestegen II.II. M.M. Haar rijtuig weer en reed men naar Buren, waar ook weer een eerewacht klaar stond; hier werd een bezoek gebracht aan het weeshuis, stichting van de dochter van koning Willem I. Van Buren reed H.H. M.M. naarGel- dermalsen, vanwaar Zij per extra-trein naar Soestdijk terugkeerden. In de verschilende plaatsen, waar H H. M M. passeerden, werd den ge- heelen dag, tot laat in den nacht, feest gevierd. Omtrent de revue over het leger op 21 September valt nog te vermel den. dat deze plaats zal hebben op de Renkumscheheide, des voormiddags te 11 uur. Behalve de manoeuvreerende troe pen der le en 2e divisie infanterie en van de koloniale reserve, zal daar aan worden deel genomen door de detachementen van de overige korpsen van het leger, ter sterkte van een compagnie van 100 man, een escadron of een batterij van 4 stukken, van het reg. grenad. en jagers echter zoowel een comp. greri. alseencomp. jagers. Bij die comp. en escadrons zullen de vaandels en standaarden zijn ingedeeld. De compagnieën der le divisie infanterie vormen daai bijeen bataljon evenzoo de compagnieën van de rigi- menten vesting-artillerie en die van het corps pantserfort-artillerie en van de korpsen pontonniers en torpedisten. Al deze troepen staan onder bevel van den kolonel J. L. de Bock, com mandant van het regiment grenadiers en jagers. Ook zullen alle generaals met hun adjudanten, zoomede de korpscom mandanten, bij de revue tegenwoor dig zijn en met de officieren der vreemde mogendheden in den staf van den luitenant-generaal Kool plaats nemen. Er zijn de noodige maatregelen voor een doelmatig spoorwegvervoer ge troffen. Hare Majesteit de Koningin zal te paard de troepen inspecteeren. De prinsen van Solo op Bronbeek. De prinsen van Solo, Maandag avond uit Berlijn te Arnhem aange komen en afgestapt aan het hotel „De Zon," brachten gisteren een bezoek aan Z. Exc. den generaal K. van der Heijden. als bullebak, en daar bet met zijn fijn gehoor uit het zacht gevoerde gesprek der theologische candidaten de nationaliteit van zijn buurman had vernomen, vervulde hem die kennis met angst en afschuw, en 't spektakel hield niet op vóór H. met hem van plaats had verwisseld. Nadat hij hem had gerust gesteld en met een broodje met ham, dat hij voor zichzelf in zijn zak had, den mond had gestopt, maakte hij den geheel bedremmelden Israëliet alle mogelijke verontschuldigingen, die deze ook aannam. Onze g o m m e u s liet zich met hem in een gesprek in, en juist waren ze ijverig bezig met het overwegen van den invloed der telegraaf op het handelsverkeer, toen Heidenrijk een klappenden klank, of liever een klinkenden klap en een erbarmelijk geschrei vernam. Nog eer hij den grond hiervan te weten kwam, zei de naast Julius zittende niet te classificeerende heer, met grimmige mine tot hem «Als u met een slecht opgevoeden jongen reist, pas dan ten minste op dat hij geen vlegelachtigheden tegen vreemden begaat!» Wordt vervolgd.) Te elf uren kwam Pangaran Aryo- Mutaram, vergezeld door zijn beide zoons van 10 en 13 jaren, Rahden Mas Matthes en Rahden Mas Van Son, en met een gevolg van zes personen, Rahden Nas Koesoemo- Winoto, overste der barrisans, een eigen leger van den Soesoohoenan van Soerakarta, Bahden Mas Djojo Adi Ningrat, een wedono en neef van den Pangeran en Rahden Mas Aryo Kesoemo, rnet eenige bedienden, op Bronbeek aan in drie rijtuigen. Het gezelschap werd geleid door dr. de Roemer, lijfarts van den Soe- soehoenan. De Pangeran was gekleed in de uniform van luitenant-kolonel bij den gener. staf van het Ned. Ind. leger, zijn beide zoons in zwarte Euro- peesche kleeding, alle overigen hadden de bekende hoofddoeken om. Op het bordes van het comman- dantenhuis werd het gezelschap door ZExc. generaal Van der Heijden, om geven van zijn adjudant, majoor Schwing, kapt.-betaalmeester Couse- mulder en den olf. van gezondheid le kl. dr. A. E. F. Grippeling in het Maleisch verwelkomd. Daarna begaf men zich naar den ontvangstsalon, waar mevrouw Van der Heijden werd voorgesteld, waarna onder een toe spraak van den generaal de eerewijn weid aangeboden. De tocht door het gebouw, die daarop aanving, duurde bijna l'/i uur. De Pangeran, die den indruk geeft een zeer intelligent en sympathiek man te zijn, toonde veel belangstelling voor de bezienswaardigheden van het Invalidenhuis en voor de toelichting, die zijn gastheer bij den rondgang gaf. In den album voor hooge bezoekers teekenden den Pangeran, zijn, zoons en de heeren van het gevolg hunne namen, voor 't meerendeel in onze taal en letterleekens. Van de jeugdige prinsen meenen wij, dat 't hun in ons land goed be valt, dat zij veel genoegen hadden op hun tochten naar de voornaamste Europeesche steden, vooral in Berlijn en dat zij zich verheugen in het vooruitzicht hier te lande een Hoogere Burgerschool te bezoeken. Na alloop werd door den fotograaf de Vries een opname van het gezel schap voor het archief van «Bronbeek" gemaakt. Te half twee vereenigde Z.Exc. zijne gaston aan een collation, waaraan ook de officieren van Bronbeek, zoo even genoemd, aanzaten. De kapel van de invaliden, die bij aankomst het Wilhelmus had ge speeld, liet zich nu en dan eens hooren. De prinsen hopen heden Apeldoorn en Het Loo te bezoeken om dan naar Haarlem te vertrekken, ten einde de garden-party van Minister Cremer bij te wonen. Seheveningen trok j. 1. Zondag bijzonder veel bezoekers. De stoom tram der II. IJ. S. M. vervocide o.a. 23,200 personen, do Haagsche Tramweg-Maatschappij (paarden en electrische tram) luim 40900. de staatspoorstoomtram 18000, ongere kend nu nog het vervoer door onni- bussen en particuliere vervoermidde len. Het was zelfs aan het strand na zonsondergang nog vorbazend warm, wat ook wel kan blijken uit het druk gebruik dat gemaakt werd van ver- frisschingsgelegenheden, die op het laatst van sommige artikelen, uitver kocht waren. De Zigeuners geven hunne pogingen nog steeds niet op, om ons iand binnen te trekken. Te Lingen houden zich thans 180 personen op met 10 wagens, waarvan twee met beren en andere dieren. Ze zijn heel goed op de hoogte van de a.s. kro ningsfeesten in ons land en hoopten hier dan hun slag te slaan. Bezoek van den Groothertog van Saksen aan de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid De Groothertog van Saksen, ver gezeld van zijn adjudant-generaal, bezocht gisteren de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te's Gravenhage Aan den ingang werd hij ontvangen rnet het Heil Dir in Siederkranz, waarna hij door mevr. De Constant Rebecqtie, presidente der Uitnoodi- gingscommissie. aan mevr. Goekoop en de overige leden van het hoofd comité werd voorgesteld. Na een korte wandeling in de industriezaal begaf de Groothertog zich naar de concertzaal, waar de Muziek-commis- sie hem ontving. De Groothertog heeft het eerste deel van het concei t bijgewoond. Z. K. H deed zich mej. Van Oosterzee voorstellen en complimenteerde haar met het groote succes. Bij de uitvoering werden de com ponisten, de dames Cath. v. Hennes en Van Oosterzee, en de uitvoerende dames Koch, De Blauw en De Jong. benevens het gemengd koor door het zeer talrijke publiek daverend toege juicht en de solisten rnet bloemen overladen. Na een bezoek aan de kunstzaal, waar ververschingen werden gebruikt, en na nog in de afdeeling Oost Indië vertoefd te hebben, waar mevrouw Lucardie de honneurs waarnam, ein digde het bezoek met een kijkje op «Insulinde", waar allo wajongspelers kruipend het saluut aan den Vorst brachten. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gedurende het eerste halfjaar van 1898 wei d ter Gemeen te-secretarie aangifte gedaan van de volgende ziektegevallen 5 gevallen van febris typhoidea, 2 gevallen van typlms, beide laatste mot doodelijken alloop. De Schulterijkader-Vereeniging «Broederschap» hield jl. Maandag 15 Aug. een huishoudelijke schiet wedstrijd op de Lousderheide, en bood tegelijk II.H. Officieren en Donateurs een wedstrijd aan. Deze zeer ge animeerde wedstrijd werd trotsch de groote hitte, door zeer vele superieuren en leden bijgewoond. In den wedstrijd voor H.H Officie ren en Donateurs werd de le prijs behaald door den 2e luit. J Ooster- meyer, J. Busquet 2e pr., W. F. A. Groenhuizen 3e pr. De leden waren verdeeld in twee klassenin de eerste klasse verwierf Serg.-Maj. J. W. van Achterbergh Jr. den le prijs, Serg. Oosterveen 2e pr., Adj. H. van Gelder 3e pr., Serg.-Maj. G. Muis 4e pr., Serg. Welling 5e pr., Serg. Houtzager 6e prSerg. Lam- merts van Bueren 7e pr in de tweede klasse verwierf de oud-Serg. W. B. Smit de le prijs. oud-Serg. Hamers- veld 2e pr., Serg. Hekenkamp 3e pr., Serg.-Maj. Gijsbertse 4e pr., Serg. Van Veen 5e pr., Serg. Beis 6e pr., fourier Watervis 7e pr., Serg. M. Smit 8e pr., oud-Serg. Massa 9 pr Korp. Eysvogel 10 pr., fourier Ver- hey I le pr., Serg. Reems 12 pr. De rozenprijs voor het grootste aantal rozen werd behaald door Serg.- Majoor .1. W. van Achterbergh Jr. De prijzen werden des avonds door Majoor Tromp van Holst, bescherm heer der vereeniging, rnet een toe passelijk woord uitgereikt, waarna men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. J 1. Dinsdag geraakte het 7-jarig zoontje van A. Kortes, aan het Smal- lepad te water en moest bij afwezig heid van hulp jammerlijk verdrinken. Eerst later werd zijn lijkje opgehaald. De Amersfoortsehe processie naar Kevelaar vertrekt Maandag 22 dezer des ochtends 6.53 en keert hier Woensdagavond 6.30 terug. Onze stadgenoot de heer F. J. 11. Jespers legde rnet gunstig gevolg af het notarieel Staats examen 2e gedeelte. Bij Kon. besluit is, wegens eindiging van dienstverband met in gang van 1 September eei vol ontslag verleend uit zijn betrekking tot de landmachtaan den reserve-officier van gezondheid le klasse J. C. Ro- landus Ilagedoorn, alhier. Ritmeester N. J. Erzey, instruc teur bij de Rijschool alhier, zal optreden als lid der Jury van het op Zaterdag te Groningen te houden Nationaal spring-concours van paarden toebe- hoorende aan officieren of heerrijders, uitgeschreven door de Harddraverij- vereen iging te Groningen. Bij Kon. besl. zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Ind.. de 2e luits. H. C Gerritsen en J. E. Muller, van het 5e reg. inf. Aan de eindexamens der hoo gere burgerscholen in de provincie Utrecht en Overijsel voor het jaar 1898, waarvan het mondeling gedeelte van 18 Juli tot en met 13 Augustus te Amersfoort heeft plaats gehad, hebben 96 candidaten deelgenomen, namelijk van de hoogere burgerscho len te Utrecht (U) 48, te Amers foort (A) 11, te Zwolle (Z) 9, te Kampen (K) II, en te Deventer (D) 17. Het diploma weid uiigereikt aan de volgende candidaten: 11. J. van der Wijst (U), N. J. Bakker (K), F. A. Sclialy (A), B. Purtheine (D), A. M. C. van Ascli van Wijck (U), J. H. Veeneklaas (D), D. W. C. J. Meijners (A), J. B. IIu- brecht (U), D. 11. G. Ittmann (A), A. Ledeboer (Z), P. G. Viervaut Tuk ker (U), E. van Drimmelen (K), P. van der Brugge (Z) G. F. Merz (U), C. A. Feteres (U), J. G. Sluiter (K), I). J. Weriï(K), W. II. D. Segboer(U), R van Ammers (U), Th. A. Boeree(K), J. Wouters (K), S. P. J. A. van Hoog straten (U), II. Hoorenman (U), W. C. Hardon (Z), J. B. Drossaers (K), C. A. W. J. Bisschop van Tuinen (Z), A. H. Sirks (D), D Grevelink (U), A. J. Heemskerck Düker (Uj. M. J. J. Marlier de Ronton (Z), 11. J. B. Bersma (A), A. B. Hulshof! Pol (D), J. P. Bijl (U), A. S. Talma (U), F. M. Beunko (U), M. M. Ritsema van Eek (U). J. van Veen (U), J. G. Korteling (D), J. H. de Wal (D), G. Jans (U), E. J. Benthem (Z), J. J. de Jong (A), A. M Kasteleijn U), J. P. C. van den Bergh (U), J. E. Moltzer(D). Engelbertha J. Brouwer(Z). D Burger (A), J. G. Koopman (A), J. W. N. le Heux (D). A. J J. C Niks (U), A. J. Fischer (U), C. Plan ten (U), J. Harting (U), H. C Jans (U), J. II. Knijlf (U), J. F. H. A. Later (D), Sophia H. C. Jansen (U), H. K. Hob bel (U), J. H. Steijsel (D), W. J. van Sandick (D), Clir. Huidekoper (K), G. J. E. Boswinkel (U), M. A. van Gooi (U), W. F. Kissing (A), A. de Greve (Z), M. W. H. Werker (UJ, J. M. van der Heijde (A), M. F. Tadema Wielandt (K), J. B. van Gelder (A), K. L. van Teijn (U), A. J. T. J. van den Bergh (U), P. Weijer (D), A. H. Klokke (Uj, Jan Koert (U), P. M. S. van Leeuwen (U), I. Warendorf (U), G ten lloopen (D), J. H. Engel- bregt (D), J Poortcnaar (K), W. T. Ruygrok (U), J. J. Penning (K), W. N. A. F. K. II. Sonneberg (D), W. de Viies (U). Afgewezen werden 13 candidaten Spanje. Aan een particuliere correponden- tie uit Madrid van de Opr. Haarl. Crl. ontleenen wij het volgende Men kan zich in werkelijkheid geen vruchtbaarder land voorstellen dan Spanje is. Er is niets of het ge dijt er: van den dadel en de vijg uit tropische landen, tot den eik en den pijn uit de noordelijke, alles kan er weelderig groeien en groeit er ook in overvloed. Maar de middelen van vervoer ontbrekende spoorwegen gaan er zoo langzaam en de trans portkosten zijn daardoor zoo hoog, dat dit reeds den landbouw verlamt. Spanje behoefde eigenlijk zoo goed als niets uit het buitenland in te voeren, het bezit alles van zichzelf of kan alles van zichzelf bezitten, en het is juist het bezit der koloniën geweest, dat van het wonderland, dat het eens onder de Mooren was, het verarmde en verwaarloosde land heeft gemaakt, dat wij kennen. Zooals de zaken nu gaan, met een spoorweg vervoer van een snelheid van nog geen 30 kilometers in het uur, kan Spanje nauwelijks in eigen havens concureeren met de buitenlandsche producten. Beter dan woorden geven cijfers vaak den toestand van een volk weer en het is daarom, dat ik u heden eenige getallen geef uit de laatste volkstelling, die van 31 December 1.1. De bevolking van Spanje bedraagt 18 miljoen inwoners; daarvan zijn 1964.113 volwassen mannen zonder eenig beroep of ambacht; ambtenaars 97.257onderwijzers en onderwijze ressen 69.000, maar dezen zijn voor een groot deel niet geëxamineerd, daar het lager onderwijs in Spanje nog een vrij beroep is en ieder zich kan neerzetten als onderwijzer, al ware 't maar, zooals Fritz uit de «Grand Duchesse," om zelf te leeren lezen. De onderwijzers hebben 1.009 810 leerlingen van het mannelijke en 719.110 van het vrouwelijke geslacht. 6.400.000 personen, waarvan 3.400,000 vrouwen, zijn analphabeten. Inge schreven bedelaars telt men er 39.279 mannen en 51.946 vrouwen, te zamen goed negentig duizend erkende bede laars! Maar hun getal wordt zeker verdubbeld door de bedelaars, die niet als zoodanig zijn ingeschreven. Een derde van de geheele bevolking nl. goed 6 millioen, kan lezen en schi ij- ven. Ten slotte vind ik 72.075 geeste lijken, monniken en nonnen vermeld. Uit deze cijfers en rnedcdeelingen blijkt, dat het geheele Spaanschc volks leven, van den bodem tot den top, door en door verouderd en verrot is. Alles eischt zoozeer verbetering en hervorming, dat men er verlegen staat, wanneer men zou willen aanwijzen wat het eerste hervormd moet wor den. Het onderwijs? Maar indien er geen geld is om de onderwijzers te betalen? De geldmiddelen Maar indien er geen eerlijke of, zooal, dan te slecht betaalde ambtenaars zijn En het Parlement, welks leden niet gehonoreerd worden en daardoor zich aan allerlei omkooperijen moeten ge ven Waarlijk, het is een wanhopige toestand in dit landeen Augiasstal, die niet minder dan een Hercules noodig heeft om te worden schoon gespoeld. Heel het vorstelijk Huis in Amsterdam. Een «koopman" in de Kalverstraat «Hier heb ik een artikel, meneeren, dat hebt u nog nooit gezien en dat hebt u nog nooit aanschouwd. Nu gaat u zeggen wat is dat, koopman Ik zal het u laten zien, meneeren, en u zal zeggen dat dat artikel het nieuwste is dat nog nooit door een koopman is gepresenteerd. Het artikel, meneer, dat ik u aanbied en het artikel, meneer, dat ik u presenteer, dat is het heele zoogenaamde vorste lijke Huis. [Met verheffing van stem Het heele Vorstelijke Huis, meneer Hier hebt u, meneer, Willem I [en de man toont een giad plaatje, dat zoo ongeveer den eersten constilu- tioneelen monarch voorstelt], Willem I. meneer, dat kan iedereen zien dat dat Willem I is. Maar nu neem ik Willem I zoo, meneer, en zoo, en zoo [hij draait eenige rnalen hel lijf om, dat los zit onder het hoofd] en hier hebt u Willem II, meneer. Willem II. Is dat niet Willem II? Maar let nu op, meneeren, want nu neem ik Willem II en dien diaai ik zoo en nog eens zoo en daar staat Willem 111 voor u, meneeren. Dat is Willem III. Maar nu, meneeren, moeten we nog hebben de kioonprinses der Neder landen of koningin Wilhelmina. En nu ga ik heen en nu draai ik mijn plaat om en nu presenteer ik u de zoogenaamde kroonprinses of koningin Wilhelmina der Nederlanden. Dat is Willem I en dat is Willem II en dat is Willem III en dat is de kroon prinses en zoo presenteer ik u het heele vorstelijke Huis. Het vorstelijke Huis is gearriveerd, meneeren. Het vorstelijke Huis is aangekomen. Dat is één en dat is twee en één is drie en dat is vier. Het heele vorstelijke Huis. Maar nu gaat u zeggenkoopman, geef mijn dat, want dat mot ik hebben, wat mot dat kosten Dat artikel meneeren, dat ik u presenteer, dat is verkocht voor de prijs van een mark of twaalf stuivers geld. Nu zegt u, geef mijn dat. koop man. Neen meneer, want ik verkoop u mijn artikel niet voor twaalf stui vers en daarvoor betaalt u geen twee kwartjes en geen veertig en geen dertig cent en geen kwartje en geen twee dubbeltjes, maar de betaling daarvan is drie stuivers of vijftien centen gelds. Wie moet dat hebben, het heele vorstelijke Huis voor vijftien rooie centen? (Iedereen voorziet dat hij aanstonds tot oen dubbeltje afslaat en houdt zich dus doodstil.) Moet niemand dat hebben, meneeren, dat heele vorstelijke Huis, dat ik u sta te piesenteeren, voor drie stuivers Niemand niet? Eenmaal, andermaal! Nou alle, op is op en weg is weg en ik doe het toch maar om de lief hebberij, want 'n broodje zit er toch niet inNou vooruit dan (met de uiterste stemverheffing), op is op en weg is weghier hebt u het heele vorstelijke Huis voor één dubbeltje of tien centen geld. Dat is Willem I en dat is Willem II en dat is Willem III en dat is de Kroon prinses. U kunt dat artikel geven aan 'n kind van 'n jaar en u kunt dat geven aan een ouwen man. Nou vooruit, wie neemt dat rnee voor een dubbeltje of tien centen geld (Reeds al dien tijd heeft de koop man schuwe blikken naar links en rechts slaan werpen of hij niet den blinkenden helm van een diender ontwaarde. En zie, juist terwijl eenigen der meneeren in de broek tasten om een dubbeltje voor den dag te halen, heeft de «koopman" aan de kimmen der Kalverstraat een «helm" bespeurd,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2