BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. omdat hij anders geklapt zou hebben Hij en madame Pays zijn in vrijheid en de Regeering ligt aan hun voeten L)e verrader speelt den baas over den generalen staf. Men kan hem niet veroordeelen, want dan zou bij spreken, en zijn zwijgen moet men koopen voor de veiligheid der bewerkers van het leugenverhaal. Hij zou zijn medeplichtigen noemen, de misdaad bekennen, die niet alleen de zijne is. Onze meesteis hebben, om onze meesters te blijven, er het grootste belang bij, dat hij zwijgt. En wat is daarvoor noodig? Niets! Alleen het verkrachten der wetten, het dooden in de harten van het ge loof aan het mensehelijk gevoel voor recht, het vernietigen van de hoop, dat het recht eenmaal zijn dag zal hebben, het tuchtigen der onschuld en het verheerlijken der misdaad!" Ook Paul de Cassagnac, die volstrekt geen bewonderaar is van Esterhazy en aan Dreyfus' schuld gelooft, spreekt er zijn verwondering over uit dat Es terhazy is vrijgelaten. Waarom heeft de regeering hem losgelaten? vraagt hij. Zou zij inderdaad bang zijn, dat hij uit de school zou klappen? Spoorwegongeluk in Transvaal. Naar Daily Mail verneemt, heelt er een ernstig spoorwegongeluk in Transvaal plaats gehad in den avond van Dinsdag in de nabijheid van Mat jesfontein. Vijf Europeanen werden gedood. Het ongeluk werd veroorzaakt door dat een onderstel van een goederen trein losraakte en terug liep op een helling, juist toen de mailtrein aan kwam. Deze ontspoorde en werd ge heel versplinterd. De overblijfselen vatte vuur. Twaalf inlanders zijn levend verbrand. Volgens andere berichten in de bladen is het verlies van dertig men- schenlevens te betreuren. Een eigenaardig huldeblijk zal door de gemeente Barneveld aan H M. de Koningin worden aangeboden. Door de commissie voor de kroningsfeesten aldaar, is namelijk een prachtig album aangekocht, dat op 31 Aug., 1, 2 en 3 September ten gemeentehuize neder- gelegd zal worden en waarin ieder ingezetene zijne naamteekening zal kunnen plaatsen. Dit album zal later door den bur gemeester aldaar, den heer W. Baron van Nagell, der Koningin worden aangeboden. Gratis Kroiiingsmuziek. De firma M .1. 11 Kessels, Kon. Fabriek van Muziekinstrumenten te Tilburyzendt aan elke Zangvereeni- ging (Gemengd Koor of Mannenkoor) op aanvrage door den President of Directeur dezer gezelschappen gratis en/ranco een exemplaar van" Vorstinen van Nassauwe", Vierstemmig koor (met Piano-begeleiding ad. lib bwerkt naar het »Oude Wilhelmus" door F. J. Scgweinsberg. 't Is een schoon koor nummer, met welker uitvoering elke Zangvereeniging bij ilea. s. Kronings feesten succes zal behalen, 't Zelfde koor wordt mede op aanvrage aan alle Hoofden van Scholen, Pensionaten, Colleges enz. eveneens gratis gezonden, bewerkt voor 2 kinderstemmen met Piano-begeleiding ad. lib.) Verder zendt gemeld firma ook op aanvrage, gratis aan ieder pianist (of pianiste) Feestklanken"eene schoone fantaisie voor Piano over Nederlandsche Volks liederen De muziek, waarvan ons een exemplaar is toegezonden, ziet er keurig uit. Ze is prachtig gedrukt met schoon Titelblad, waarop het "'"is"1 "-K'ü.":' '-1 Doch deze voorslag werd met vreese- lijk gehuil opgenomen, zoodat er van moest worden afgezieD. Al de passa giers in den coupé klaagden over het misbaar, en Heidenrijk beloofde den knaap gouden bergen om hem op andere gedachten te brengen; te vergeefs! Hij wendde en kromde zich als een worm en hield niet op te huilen en te brullen. Heidenrijk dankte dus den Hemel toen de trein een oogen- blik ophield om van kolen te worden voorzien. Snel stapte hij er met zijn kwelgeest uit, en liet de trein weg rijden. In een nabijzijnde boerenwoning, waarheen een spoorwegarbeider den jongen droeg, want tot gaan was hij niet te bewegen, vonden ze een onder komen, en met hulp eener vriendelijke boerin was de buikpijn gauw over. Den spoorwegwachter bij de halteplaats had hij opgedragen, twee plaatsen voor hem te verkrijgen van den chef conducteur van den volgenden trein. (Wordt vervolgd). portret van H. M. Koningin Wilhel rnina; De gratis-toezending geschied tot 31 Augustus e. Ie., men verzuime niet er gebruik van te maken. In December 1896 had te Bodegraven een diefstal plaats van ongeveer f 40,000 aan eflecten toe- behoorende aan den bouwman F. Beijen. Niettegenstaande een ernstig en ijverig onderzoek kon men geen voldocende bewijzen krijgen om den persoon, tegen wien ernstig vermoe den gerezen was, te vervolgen. Dezci dagen echter is die persoon, een arbeider C. wonende in de buurt van Beijen, na verhoor door den burgemeester gevangen genomen en naar Rotterdam gevoerd. Een groot gedeelte der vermiste effecten is te Rotterdam opgespoord bij zekere P. B., kortelings bakker te Bodegraven, die verklaard heeft dé ellecten van C. te hebben ont vangen ter verzilvering. Dank zij den ijverigen nasporingen van de Rottor- damsche politie zal dus een groot deel, of wellicht alles, van de effeo ten terug gegeven kunnen worden. N. R. Ct. Te Nijkerk o/d Veluwe heeftop uitnoodiging van den Burgemeester dier gemeente een bijeenKomst plaats gehad van belangstellende ingezetenen om te spreken over de oprichting van een stoomwasscherij te dier plaatse. De uitslag der bijeenkomst was zeer bevredigend. De som van f 10 000 werd reeds dadelijk aan aandeelen geplaatst. De som van f 40.000 is noodig. In de maand September, wanneer weder vergaderd wordt, ver wacht men dat het geheele kapitaal zal geplaatst worden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Programma van de feestelijk heden te Amersfoort tot huldiging van H. M. de Koningin. Woensdag 31 Augustus, des ochtends 9'/j uur: Algemeene bidstond in alle kerken. 12 uur Parade des avonds Th uur: Concert in Amicitia, te geven door het staf muziekcorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken. des avonds 8 uur: Concert op den Hof, te geven door het muziekcorps onder directie van den heer J. Renner. Donderdag 1 September, des ochtends 8 uur: Reveille dooi' de tamboers en hoornblazers van do Schutterij en het 5o regiment infan terie en de trompetters der bereden wapens; bospelen van het carillon; luiden der klokken des ochtends 9 uur: Feesten voor de kinderen in alle openbare en bijzondere Lagere scholen. des middags 1 uur: historisch- allegorische optocht. des avonds 8uur: ommegang bij fakkellicht. des avonds 10 uur: muziekuitvoe ring in Amicitia, te geven door de Germania-kapel, direct ur de heer W. Zimmerman in De Arend, door het muziekcorps van den heer J. Renner. Vrijdag 2 September des ochtends 8 uurbespelen van het carillon. des ochtends 9 uur: muziekuitvoe ring op den Hof, te geven door het corps onder directie van den heer J. Renner. des ochtends 10 uur: planten van den Wilhelrnina-boom op de Varkens- markt, waarbij zanguitvoering. des middags 2 uur: volksspelen op het Kalfsveld. des avonds 6'/> uur: concert op den Hot, door het muziekcorps onder directie van den heer J. Renner. des avonds Th uur: concert in Amicitia door het stafrnuziekcorps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. des avonds 9 uur: vuurwerk op het Kalfsveld. Door de hoofdcommissie voor de Hul digingsfeesten wordt uitgegeven een offi cieels feestgids die 29 Augustus bij alle boekhandelaren hier ter stede verkrijgbaar zal zijn voor slechts tien cent. In dezen gids icordt opgenomen: de programma's der muziekuitvoeringen, de weg van de reveille, de samenstelling en de teeg van den optocht, de tekst der liederen, het programma van het vuurwerk, de namen van de leden der straat commis sion, enz. Door een flink debiet van dezen gids hoopt de Hoofd commissie nog een sluitpost te vinden voor onvoorziene uitgave. Door de heer G. J.fBuys, direc teur der Inrichting van middelbaar onderwijs hier ter stede is aan den gemeenteraad onderstaand adres ge zonden Aan den Raad de gemeente Amersfoort. Met verschuldigde gevoelens neemt ondergeteekende de vrijheid de vol gende medeelingen endorde aandacht van Uwe Edelachtbare vergadering te brengen, in do overtuiging dat die door U in ernstige overweging zullen worden genomen, wijl zij ten nauwste in verband staan met de belangen van het onderwijs aan de inrichting, waarvan 't heheer hem door U toe vertrouwd is. Dat die belangen door Uwen Raad steeds met ruime blik overzien en op onbekrompen wijze behartigd worden, daarvan heeft ondertee- kende met groote erkentelijkheid op nieuw het bewijs inogen zien in Uw jongste besluit met betrekking tot de uilbreididg der school, en de ver meerdering van het onderwijzend per soneel. Het aantal leerlingen der Hoogere Burgerschool is in de laatste tien jaren meer dan verdubbeld; sedert 1895 werd jaarlijks een der klassen in af deelingen gesplitst, terwijl in het onderwijs door het bestaande leeraars- personeel moest voorzien worden. liet gevolg hiervan was, dat de taak van vele leeraren aanzienlijk verzwaarde. Gedurende dien onvermijdelijken overgangstoestand tot de thans ver kregen uitbreiding der school, heeft Uwe vergadering dien leeraren aan stonds, door Uw besluit van 15 Oc tober 1895, eene bilijke vergoeding geschonken voor hunnen verzwaarden arbeid, zoodat sedert dien jaarlijks 1500 aan toelagen voor zooge naamde «overuren" door de leeraren genoten is. De toelagen vormden voor hen eene welkome vermeerdering van inkomsten, zóó welkom dat velen hunner de daaraan verbonden langdurige en zware onderwijstaak gaarne op zich namen, al moest erkend worden, dat op den duur liet gehalte en de resultaten van het onderwijs door dieri toestand dreigden achteruit te gaan. De voorgenomen vermeerdering van het onderwijzend personeel zal dat gevaar tijdig van den school af wenden doch het vervallen der ge noemde toelagen, noodwendig daar mede samengaande, zal een ander bezwaar sterker doen gevoelen, dat eveneens in hooge mate nadeelig op het onderwijs moeten werken, n.l de onvoldoende regeling der jaar wedden van de leeraren. De bestaande regeling dier jaar wedden dagleekend van bijna 20 jaren geleden. In dien tijd is de lerens standaard aanzienlijk gestegen. Hel is een der eerste vereischten van goed onderwijs, dat het met opgewektheid gegeven worde: dat de leeraar zijne studie bijhoude; dat hij niet voort durend gebukt ga onder financieele zorgen en zich met zijn gezin kan blijven bewegen in den rnaatschap- pelijken kring, waarin hij geplaatst is. De overwegende fout van de rege ling is, dat de aanvangsjaai wedde van den leeraar gedurende zijn ge- heelen diensttijd onveranderd blijft, waardoor hij bij het stijgen der be hoeften van zijn gezin, zijne financi eele zorgen meer en meer ziet klim men, zonder dat zijne inkomsten vermeerderen, hoe verdienstelijk hij zich ook tegenover de school moge maken. Dientengevolge wordt de drang naar «bijverdiensten" steeds grooter, bij het aangroeien van den diensttijd des leeraars. Het is juist die zucht naar bijver diensten, welke soms totorigewenschte verhoudingen en toestanden kan lei den, zeer in het nadeel van de belangen en den goeden naam der school, en die derhalve dan moot worden tegengegaan. In het algemeen is de onvoldoende regeling van de salarissen der leeraren hier te lande in de laatste jaren oor zaak geweest der bestaandeschaarschte van geschikt personeel, zoodat her haaldelijk, ook aan de school alhier, door het vertrek van leeraren naar elders, vacatures ontstonden, die niet behoorlijk aangevuld konden worden, zonder eene aanzienlijke persoonlijke toelage bij de oproeping van sollici tanten in uitzicht te stellen en bij de benoeming toe te kennen. De daardoor ontstane verschillen in het bedrag der jaarwedde van leeraren aan eenzelfde inrichting is thans ver scherpt door het vervallen der aan de overuren verbonden toelagen, waardoor tegenstellingen worden ver oorzaakt, die niet anders dan hoogst nadeelig kunnen werken op de toe wijding en de ambitie van de oudere leeraren; die thans hun jongste col lega's de hoogste inkomsten zien ge nieten, bij gelijkwaardige» arbeid. Het aanbrengen eener, zij het ook geringe, aangroeiing in de jaarwedde van een leeraar, bij het vermeerderen van zijn diensttijd, is dus met het oog op de belangen van het onderwijs dringend noodig geworden. De voorstellen tot verhooging van de jaarwedden der leeraren, bij meer dan 10 jaren dienst, door de Com missie van Toezicht op het middel baar onderwijs in het jaar 1895 bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente ingediend, berustten groo- tendeels op soortgelijken grond, welke thans in sterkere mate aanwezig is. Hoewel het niet meer dan billijk zou zijn, dat die verhooging der jaar wedden over alle leeraren werd uit gestrekt, zoo moet toch erkend wor den, dat daaraan het meest behoefte bestaat bij hen, wier jaarlijksch in komen beneden f2500 ligt, en dat de financiën der gemeente niet toe laten meer dan het strikt onvermij delijke aan deze verbeterde regeling ten koste te leggen. Hel verleenen eener persoonlijke toelage, lot een bedrag van 10 'lo der jaarwedde, aan vaste leeraren bij het Gymnasiaal of Middelbaar on derwijs alhier, die als zoodanig meer dan tien jaren onafgebroken dienst tijd in de gemeente Amersfoort heb ben, mits en voor zoover het totaal hunner inkomsten uil de gemeente kas daardoor niet boven een jaar- lijksche som van f 2500. worde ge bracht, zou thans per jaar een uitgave van ongeveer f 1200 van de gemeente vorderen. De ondergeteekende heeft zich ver plicht gevoeld, ter bevordering van de aan zijne zorgen toevertrouwde belangen, rnet bescheidenheid tot Uwe Edelachtbare Vergadering het ver zoek te richten om deze regeling te willen overwegen. 't Welk doende, Volgt Onderteekening. Amersfoort, 16 Augustus 1898. Ds. W. de Lange, predikant te Rhencn, heeft voor het beroep bij de Ned. Ilorv. Kerk alhier bedankt. Ds. Teering pred. bij de Gerelï. Kerk alhier is beroepen naar Loos- drecht. Ds. L. N. de Jong, Remon- strantsch predikant te Oude Wetering, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier. De stukrijder le klasse G. Hiensch, van het le regiment veld-artillerie, is aangesteld tot korporaal-hoefsmid bij de 6e baterij alhier. «Amersfortia", de fabriek van ziektekiemvrije melkproducten, van den heer J. van der Wal Kzn. alhier, wordt met twee lokalen vergroot om beter te kunnen voldoen aan de steeds grooter wordende vraag naar llesschenmelk. Het door dezen aan bouw vrijvallende lokaal zal worden ingericht tot bewaar- en pakkelder voor boter. Daarna zal een gedeelte der belendende groote schuur inge richt worden voor ijsbuis. Ook moet bij den heer van der Wal het plan bestaan, de bovenverdieping der fabriek interichten tot woningen voor het vaste personeel. Niet de heer J. Arker, zooals deze week een der plaatselijke bladen vermeldde, doch de heer J. Artler, is benoemd tot concierge van hel gebouw «Volksheil" alhier. Programma der muziekuit voering, aanstaanden Zondagavond om half acht te geven op het terras van Amicitia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. 1. »Der schneidige Marine-lieute nant", marschKloss. 2. Ouverture »Ruyblas" Mendelssohn. 3. tAnged'amour", valse de Concert Waldteufel. 4. Souvenir de l'opéra »LaTraviata". Verdi. 5. Ouverture »Phèdre" Massenet. g a. nAlburnblatt"Rich. Wagner. b. »Die Heinzelmannehen" Eilenberg. 7. Grand sextuor de l'opéra »Lucie de Lammermoor" Donizetti. 8. Grosze Fantaisie aus der Oper »Lohengrin"Rich. Wagner. Zondag a.s. zal een olïicieele militaire wielerwegwedstrijd plaats hebben over een afstand van 20 K M., zijnde van MP. 89 tot MP. 79 en terug op den straatweg Amersfoort Utrecht, waaraan zal worden deelge nomen door de Wielerverenigingen der Nederlandsche Weerbaarheids- vereeniging, de Grenadiers en Jagers, het 7e Regiment infanterie en «Rust Roest" hier ter plaatse. Aanvang van den wedstrijd om streeks 12 uur. Tot voorzitter kamprechter is be noemd de Heer de Kluyver, consul der A. N. W. Bprovincie Noord- Holland. Hedenmorgen 8 uur werden door den keurmeester alhier 25 ben nen garnalen afgekeurd van Lammert Razendaal vischventer te Spakenburg. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel regiment-corri- mandant bevorderd tot Sergeant titu lair, de korporaals R. Lagaay, G. de Groot, F. F. Vervat, D. Dorré, A. C. P. van der Meulen en L Gemmeken; tot milicien-Sergeant de miliciens- korporaals W. Hazelaar, W. J. Weyl, D. Davidson, A. W. J. F. H. Simons en H. Gardebroektot korporaal de soldaat J. Wolterman en de tamboer H. W. L. de Vos, en tot reserve korporaal de adspirant-Vaandrigs J. A. Broekman, J. W. C. Ort, en J. F. G. Bievée. De jongelingen J. de Jonge en N. Heijl hebben eene voi bintenis aan gegaan als adspirant-vaandig voor het Reserve-Kader bij het 5e Regi ment infanterie. De cadet-kornpaal W. Arriëns en .T. W. ten Cate gedetacheerd bij het 5e Regiment infanterie zijn door de Gouverneur der Koninklijke Mili taire Academie aangewezen om bij de plechtige inhuldiging aan Hare Majesteit de Koningin te Amsterdam, op 6 September a.s. tegenwoordig te zijn. De Sergeant D. J. Jansen van het 5e Regiment infanterie gedeta cheerd geweest bij het Leger in Oost- Indië, die tengevolge van lichaamsge breken geneeskundig ongeschikt is verklaard voor den dienst, zal lot ontslag worden voorgedragen. Slachtoffers der hitte. Te Kolijnsplaai is een jonge vrouw, werkzaam op het veld, door een zonnesteek getroffen, tengevolge waar van zij is overleden. Te Hoornsterzwaag (Fr.) is een 60-jarige schaapherder tengevolge van de hitte bezweken. Te Dinteloord is een 31-jarige vrouw rloor een zonnesteek getrollen en aan de gevolgen daarvan over leden. Op reis van Arnhem naar Rotter dam is een stoker der Arnhemsche stoomvaartmaatschappij door de felle hitte in de machinekamer dood ge bleven. Alle verandering is nog geen verbetering. Naar verluidt, zou de Vlaamsche Academie, zeker- reeds voor de warme dagen, voorgesteld hebben het woord automobile te vervlaamschea in snelpaardelooszonderspoorwegpetrool- rijtuig. Of dit woord in overeenstemming is met de snelheid van bedoeld voer tuig meenen wij te moeten betwij felen. Alweer de Jong. In verband mot den dubbelen moord, in de nacht van 18 en 19 Juli te Gent gepleegd op een koffiehuis houdster en haar dienstbode, heeft, naar de N. R Cl. meldt, de politie vermoeden opgevat tegen den beken den Hendrik de Jong, omdat de moordenaar, die de vermoorde vrouwen trouwbeloften gedaan had, zich be halve Tom enz. ook genoemd heeft Hkendie Jungs. Under de vele Bismarck-anec- doten, die de Duitsche kranten nog steeds behelzen, vindt men ook de volgende opgeteekend. Bij de onder handelingen over de oorlogsvergoeding van Jules Favre en Bismarck was ook de bankier Gerson van Bleichröder als zaakkundige tegenwoordig. Favre was buiten zichzelven over den eisch van vijf milliarden en zeide, om zijn tegenpaitij het overdrevene van zijn eiscli aan het verstand te brengen, dat, zelfs wanneer men van den tijd van Christus af tot op dat uur had geteld, men nog niet met zulk een ontzaglijke som zou gereed zijn ge komen. «O, antwoordde Bismarck, «heb geen zorg. Daarvoor heb ik deze heer meegebracht", hij daarbij wijzend op Bleichröder, «die telt al van de schepping der wereld af,"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2