GEMENGD NIEUWS. Spaansclie producten naar Cuba en Portorico in ruil waarvoor men de Amerikanen dan gunstige tolvoor- waarden op de Filippijnen zou aan bieden. Edoch, deze vraag zal dooi de annexatie van Luzon of van den geheelen Filippijnen-archipel door Amerika, wel gedeeltelijk of geheel vervallen. Het blijkt nu uit een officieel be richt uit llo-Ilo, dat de Spaansclie regeering, nadat zij den gouverneur Augusti zijn ontslag had gegeven, den gouverneur der Vizayes-eilanden, ge neraal Rios, het oppergezag over de Filipijnen had opgedragen. Uit hol feit, dat generaal Jaudenes en niet Rios heeft gecapituleerd, zou dus moeten volgen dat de capitulatie van Manilla ook slechts kan golden voor het eiland Luzon alleen. Generaal Merrit heeft te Manilla een proclamatie uitgevaardig, waarin hij den bewoners meedeelt, dat het bestuur voorhands geheel onveranderd zal blijven met uitzondering van de hoogste rechtspraak. De instructie van Mac Kinley, om geen opstandelingen in de stad toe te laten en ieder, die zich tegen de door den overwinnaar gemaakte ver bodsbepalingen vei zet, naar verdienste te straffen, wordt streng gehandhaafd. Een vijftal opstandelingen, die de stad hadden weten binnen te drin gen en op plundering werden betrapt, zijn onmiddellijk gefusileerd. De inboorlingen op Portorico, die zich totnutoe nooit openlijk tegen het Spaansclie gezag hadden verzet en die zich juist zoo verrassend in genomen betoonen met de Ameri kanen, koelen nog steeds hier en daar hun blijkbaar lang ingehouden haat tegen de Spanjaarden. Vrijdag j.l. staken zij de stad Coto in brand en gingen tot plundering en doodslag; over alles wat Spaansch eigendom was, werd vernield, terwijl de Spanjaarden in de bosschen vlucht ten. Dergelijke daden der inboorlingen worden bijna dagelijks aan het Ame- rikaansche hoofdkwartier gemeld. Er zijn nu maatregelen genomen om er voorgoed een einde aan te maken. Vele plunderaars zijn gevangen ge nomen. lil de commissie voor ontruiming van Portorico zullen van Spaansclie zijde zitting hebben de scheepskapitein Vallarino en de generaals Ortega en Sanchez del Aguila. Gedurende de Fransche manoeuvres zijn te Verdun vele gevallen van zonne steek voorgekomen. Bij Varmes kre gen honderd soldalen het te kwaad, zoodat zij met den trein teruggebracht moesten worden te St. Brieux moest men het regiment een dag rust geven. Bij Nancy waren 400 man van liet 79ste regiment buiten staat, verder te marcheeren. Lardemelle, de luit. kolonel van dit laatste regiment is door den divisie commandant met voorloopig arrest gestraft in afwachting dat de Minister van Oorlog een streng onderzoek zal hebben ingesteld. De opwinding te Nancy is zeer groot. Z. M. de Keizer van Duitschland heeft bevel gegeven, dat door het eerste garde-regiment ingestudeerd zullen worden de door den heer J. W. Enschedé verzamelde Nederland- sclie marschen uit den Spaanschen successie-oorlog, onlangs door de Vereeniging voor Noord-Nederlands beambte, die hem zeker uit jaloersch- heid gedeminceerd en den streek ge speeld had, alsmede de Klevenaars, aan wier opdringerij zoo noemde hij nu hun vertrouwen hij al die verdrietelijkheden had te danken. T'huis gekomen, vond hij een met 's-Gravenhage bestempelden brief, die een alles-behalve hoffelijk schrij ven inhield van mevrouw Muller's zuster, welke verklaarde dat ze wel een doos met kaas had ontvangen, maar van vier vijfmarkbiljetten bestemd voor aankoop en verzending van kabeljauw, komijnekaas, bruine boonen, hoHandsche thee, Haagsche beschuitjes en hopjes, Haarlemmer halletjes, Utreehtsche theerandjes, Rotterdamschen peperkoek, bestellet- jes en mopjes, roggebrood met kren ten uit De vette hen in de Drie hoekjes, en nog meer vaderlandsche en vaderstadsche reliquieën, die me vrouw Muller's heimwee en nationalen honger moesten lenigen en stillen geen spoor had gezien, waaromtrent haar zuster haar eerst in een den vorigen dag ontvangen brief had inge licht. Ze verzocht dus opheldering enz. Hij deelde haar zijn noodlot met muziek-geschiedenis in het licht ge geven. Woensdagavond jl. weiden ze voor het eerst ten gehoore gebracht in de tent te s'-Gravenhage door de Koninklijke Militaire kapel der grena diers en jagers; door het bestuur der Sociëteit werd daarbij Bengaalsch vuur ontstoken. Deze eerste uitvoe ring had toevallig juist plaats op den 17den Augustus, den sterfdag van Frederik den Groote. die volgens de Opr. Haarl. Clde militaire be- teekenis der marschmelodieën zoo goed begreep en ze als bataillemarsch een blijvende plaats in zijn leger had weten te geven. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot bewaarder van de hypotheken alhier de heer P. van der Mark, thans te Gorinchem. Evenals ten vorigen jare, zijn ook ditmaal de beide candidaten der Hoogere Burgerschool alhier geslaagd bij het toelatingsexamen voor de Kon. Mil. Academie te Breda. Voor eene plaatsing bij die inrichting tegen 16 September a.s. komen o a. in aanmerking voor de Cavalerie in Ned IndiëJ. G. Koopman, en voor de Infanterie h. t. 1.J. M. van der Heijde. Op de Paardenmarkt van Zater dag 20 Augustus waren aangevoerd 180 stuks, waaronder 30 veulens en 25 hitten. Men besteedde voor paarden van f 70.tot 400. veulens - 80.200. hitten -60.170. Geene Buitenlandsche kooplieden waren aanwezig. De handel was tamelijk vlug. Bij de Zaterdag ten Raadhuize gehouden verpachting van de stand plaatsen gedurende de kermis alhier, is ingeschreven door C. Schoenmaker, te Alkmaar voor een carrousel op den Hof, voor f 250.75'/i, door wed. J. E. Galjaard te Amsterdam voor een carrousel op de Groenmarkt, voor f80; door K. Benner, te Roermond, voor een stoom-earrousel op den Hof voor f 2250, en door C. SchenolT, te Breda voor een hippodrome op de Appelmarkt, voor f333.77, alzoo in weerwil van de dit jaar te houden huldigingsfeesten ongeveer f 400 meer dan ten vorigen jare. Voor de betrekking van tijdelijk leeraar of leerares aan de Hoogere Burgerschool alhier hebben zich aange meld: voor hand en rechtlijnig teeke- nen 7, voor de Hoogduitsche taal 9, voor de Fransche taal 13, voor de N'ed rlandsche taal 3, voor de wis kunde 15 sollicitanten. De kapitein R. J. Graaf Schim- melpenninck van het 5e reg. itif. alhier, wordt naar wij vernemen, over geplaatst bij het reg. gren. en jag. te 's Hage. Bij den Zondagmiddag op den straatweg AmersfoortUtrecht ge houden oflicieelen militairen wieier- wegwedstrijd over 10 K.M., aan wel ken werd deelgenomen door de wiel rijders van de Nederlandsche Weer- baarheidsvereeniging, van de grena diers en jagers, het 7e regiment in fanterie en het 5e regiment infanterie, behaalden den Len prijs in den korps- wedstrijd (een zilveren kruis met ver guld montuur) de vereeniging «Rust de doos oprecht mee, zond haar twaalf gulden en meende nu eindeHjk toch de gevolgen zijner bereidwilligheid te hebben geabsolveerd. Maar jawel, nog een pleiziertje stond hem te wachten. Acht dagen later ontving hij het volgende schrijven van den Kleefschen heer Koekoek heer Koe koek van Royen. Mijnheer! «Toen ik onlangs mijn lieven Julius aan u toevertrouwde, kon ik niet be vroeden, in welke handen ik hem gaf. Uw gedrag is onverantwoordeHjk, laag. Niet genoeg, dat gij het onschuldige kind door brutale vreemden liet mis handelen, maar het dronken te maken Dat is zoo schrikkelijk en schandelijk, dat het mijne pen bijna niet uit wil. Dat heb ik dus tot dank voor de be reidwilligheid, waarmede ik u heb opgenomen en voorgesteld. Foei mijn heer dat had ik niet van u gedacht. Ja, van zijn vrienden moet men 't hebbenMijne arme vrouw is nog geheel van streek, kapot letterlijk, van al de schandelijke dingen, die gij het arme kind hebt aangedaan. Hoe is het mogelijk, dat iemand zoo han delen kan. Mijne verontwaardiging Roest" van het 5e regiment alhier, en den 2den prijs (zilveren medaille) het 7e regiment infanterie. De uitslag van de personeele wed strijden was als volgt: le prijs (ver guld zilveren medaille) sergeant-ma joor Enters, 7e regiment; 2e pr. (groote bronzen med.) sergeant Hil- brink, 7e r.3e pr. (kl. br. med.) sergeant Eggink, 5e r.4e pr. (kunst voorwerp) sergeant Quanjer, 5e r. 5e pr. sergeant Tooien. 5e r 6e pr. sergeant-majoor Timmer, grenediers. Stadgenooten die het schitterend vuurwerk door de gemeente Amster dam H. M. de Koningin bij Hare in huldiging aangeboden wenschen bij te wonen, vinden daartoe eene uit nemende gelegenheid op de stoomboot «de Burgemeester van Amersfoort II" (zie achterstaande annonce De gemeenteraad vergaderde gisterenmiddag onder voorzitterschap van den burgemoester, den heer Mr. F D. Graaf Schimmelpenninck. Vastgesteld werd de gemeente rekening over 1897. De ontvangsten bedroegen f 338412.43s, de uitgaven f 323923.02s, derhalve een voordeelig saldo van f14489 41 en eveneens de rekening der schutterij over 1897 aan ontvangsten en uitgaven bedra gende f2424.77. Verder werden goed gekeurd de rekeningen van het bur gerlijk armbestuur, het burger wees huis en de Kamer van Koophandel over 1897. Op voorstel van het Dag. Bestuur werd besloten het request van de vereeniging «Flehité» om de «VarkensmarkU wederom den naam te geven van «St. Joostenplaats« te behandelen in eene volgende ver gadering. Als ingekomen stukken werden overgelegd: Begrooting schut terij voor 1899. Besloten werd die met de gemeente-begrooting te be handelen. Ingekomen wareneen request van den heer G. J. Buijs om verhooging der tractementen van de leeraren aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs. De heer Ger- litsen stelt voor dit om advies te zenden aan de commissie van toezicht M. O. en B. en W. om dit daarna gelijktijdig met de gemeente-begroo ting te kunnen behandelen, waartoe z. h. o. werd besloten. Het goedgekeurd raadsbesluit tot verkoop van gemeentegrond aan den heer H. .Jonker. De voorzitter brengt voorts ter tafel eene door hom aan de vergadering gezonden missive, lui dende Bij deze heb ik de eer aan den Raad beleefd mede te declen, dat ik voornemens ben, indien mij daartoe door u verlof wordt verleend, op 31 Augustus e.k. ter herinnering aan de aanvaarding der Regeering door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, Hoogstderzelver portret (systeem Bo- gaert) aan de gemeente tengeschenke te geven, teneinde dit een plaats in de Raadzaal te doen vinden. Zeer zoude ik 't waardeeren indien uwe vergadering door bedoeld verlof te geven, dit geschenk voor de gemeente wel zoude willen aanvaarden. Met verschuldigde gevoelens, F. D. Schimmelpenninck, Burgemeester. Den Burgemeester werd bij monde van den oudste wethouder Visser namens den Raad hartelijk dank ge zegd voor hot sierlijk aangeboden ge schenk, waarmede de vergadering door een luid applaus instemde. Vervolgens werd mededeeling ge daan dat B. en W. voornemens zijn op 7 September e k. aan het cour kent geen grenzen en hier in Kleef hebt ge alle achting verloren, ook omdat eene, door mevrouw Muller u toevertrouwde doos niet in denzelf den toestand, is afgeleverd, waarin ze u ter hand werd gesteld. Ik heb mij en mijne nationaliteit schoon met u gecompromitteerd!" Dit was het laatste souvenir van Kleef. Hij dacht er over, het in een lijstje boven zijn schrijftafel te hangen, om er dagelijks aan te worden her innerd, niemand meer een dienst te doen en de gedienstigheid uit de lijst zijner deugden te schrappen. Jonkheer Mr. Jan Heidenrijk had twee jaar later genoeg van Holland, was het bureau-leven beu, «geen kwait ideetje rijk meer," en had daarenboven schuld. Ergo wilde hij als rechtsge leerde naar Indië gaan, blokte, spuwde bloed en stierf aan de tering, vóór het beloofde land te hebben, op schip alles voor pleizier. Arme beste Jantje! dit tot je ge dachtenis. van gelukwenschen deel te nemen en werd, indien er geen bezwaren daartegen bestaan, in overweging ge geven aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van inhuldiging een adres van hulde aan te bieden, waartoe onder algemeen applaus werd beslo ten. Indien de vergadering zich het recht niet wenscht voor te behouden, stelde de voorzitter voor het navol gend adres in te zenden Mevrouw! In het gevoel van dankbaarheid aan den Almachtige dat Hij Uwe Majesteit tot heden voor Haar Volk spaarde, veroorlooft zich de Raad van Amersfoort als vertegenwoordigende de ingezetenen dier gemeente, bij ge legenheid van de aanvaarding der Regeering door Uwe Majesteit, Haar zijne eerbiedigste hulde en gelukwen schen aan te bieden. Moge het Uwe Majesteit gegeven zijn, steunende op Gods hulp en op de liefde en trouw van Haar Volk lang te regeeren tot heil van ons dierbaar Vaderland en zijne Koloniën. Onder luid applaus mocht dit adres de goedkeuring der vergadering weg dragen, waarna de vergadering werd besloten. Men verzoekt ons mede te dee- len, dat de muziekuitvoering op 31 Augustus a.s. door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie te geven niet te half acht doch eerst te acht uur zal aanvangen. In verband met de wijziging van het uur van aanvang der groote parade op 31 Augustus, zullon de diensten in de kerken op dien dag aanvangen om negen uur des och tends. De collecte te houden in de godsdienstoefening op 31 Augustus a s. in de St.-Jcris kerk zal gedeeltelijk strekken tot hel bereiden eener feest avond aan de mannelijke en vrouwe lijke verpleegden in het Diaconie Oude Mannen en Vrouwenhuis. Hoogland. Onze predikant bij de Ned. Ilerv. Gem, Ds. J. D. Bierens de Haan, heeft een heroep ontvangen naar Ransdorp. 358e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 22 en 23 Aug. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 2914 2936 2943 3853 3855 3885 3895 8418 8515 8516 8526 8538 8541 8555 8975 8978 11077 11550 15322 15334 15360 15377 17568 17571 17575 17584 17585 18014 18021 18022 18026 18048 18053 en 18067. Te zamen 34 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat, wijk E. 350), nog verkrijgbaar, doorgefoer- neerde it f 3.50 en klassikale f 2.85 per Bij de theorie. Luitenant«Onze geëerbiedigde Koningin en het Vaandel zijn de polen, die ons aantrekkenjdie ons sterk maken op ieder oogenblik, waarop het Vader land een beroep doet op onze kracht. Zij zijn het, die den soldaat bezielen met die geestkracht, welke noodig is om reuzenwerk te verrichten, met die eensgezindheid, die ons allen samenbindt en ons in staat stelt om te beantwoorden aan de edelste roeping van den manKoningin en Vaderland te verdedigen in de ure der gevaars. «Zeg mij nu eens, wat ik verteld heb." Fuselier: «Dat kan 'k u zoo niet zeggen, luint. Wel weet ik, dat 'k mij als 't moet in stukken zal laten hakken, als 'k daarmee de Koningin van dienst zal kunnen zijn. En zoo bennen we allemaal, luint, allemaal zooas we d'r reilen en zeilen bij 't Indische leger. Laat ze maar opkomen, luint, as ze durven, de vijanden van onze Koningin Wilhel- mien, de vijanden van Nederland! En daarover luint, u neemt me niet kwalijk, dat 'k het zoo zeg behoeft bij 't Indische leger geen theorie ge houden te wordenwant als er maar alleen over onze Koningin gesproken wordt, dan is dat al genoeg u weet wel luint zoo iets om iedereen, die anders mocht denken dan wij, voorgoed tegen de vlakte te slaan." Soldateneouranl.J Nog eens Andrée. Vier Engelschen, die uit Siberië te Victoria (Engelsch-Columbia) zijn aankomen, hebben meegedeeld, dat een postduif geschoten was door den kapitein van den walvischvaarder Thistle, welke een brief van Andrée droeg. Deze brief hield in dat de luchtreiziger gezond en wel was en de Noordpool had bereikt! Zou het geen canard zijn? De Goudbloem, is een Volksbloem, wegens zijn Oranje kleur. Zij groeit welig en hare blaadjes hebben eene geneeskracht, welke bij velen nog onbekend is. Men plukt de blaadjes van de bloem en doet die bij duizenden in een klein ileschje, drukt ze er stijl in en een kurkje er op, zet het in de zon en vult het gedurig aan. Uit de blaadjes ontwikkelt zich dan een olie achtig vocht. Wanneer men een schram, wondje aan handen of een ander lichaamsdeel heeft, kan dit spoedig genezen door hot dun te besmeeren met goudbloemolie. Heldhaftigheid ter zee. Een Engelsch tijdschrift bevat een beschrijving van het vergaan van de Maitland, een kuststoomboot die bij hevigen storm een schuilplaats zocht in de Broken Bay, op de Australische kust. Maar de woede van wind en golven maakte er weldra een wrak van. De stokers moesten de vuien verlaten en de Maitland strandde met een verlies van zeventien men- schenlevens. Bij een storm uit Zuid- Oosten met een windsnelheid van 57 mijlen is de groote Oceaan ontzet tend gevaarlijk bij de rotsachtige klippen langsde Oostkust van Australië De geschiedenis van het vergaan der Maitland is dan ook verschrikkelijk. Maar het verhaal wordt opgeluisterd door een schitterend voorbeeld van heldenmoed. De stoomboot was op de rotsen gestooten, de branding sloeg er overheen en vrijwilligers werden op geroepen om het stoute stuk te wagen een kabel naar de kust te brengen. De een na den ander sprong in de golven en kwam in zijn heldhaftige poging om. Een passagier van New castle, slaagde er eindelijk in de kust met een kabel te bereiken. Twee personen die den tocht mede onder namen, kwamen er bij om. De passa giers en een deel van de bemanning waren reeds veilig aan land gebracht, toen plotseling 't touw brak. De kapi tein, de bootsman, en drie van de bemanning en een klein kind moesten den geheelen nacht op het dek achter blijven, terwijl de orkaan woedend boven hun hoofd huilde en de zee tegen het wrak beukte. Aandoenlijk is het verhaal hoe de ruwe maar goedhai lige zeelieden 's nachts voor het kind zorg droegen, hoe zij scheepsbeschuit weekten om het te eten te geven. Den volgenden morgen bereikten allen veilig do kust, waarbij de kleine op den rug van den bootsman gebonden was. Bij de, den 4 Aug., ditmaal ten overstaan van den Notaris F. H. Meijer gehouden trekking der premie-bewij zen, door de Uitgevers van De Bazar ten geschenke aangeboden aan de abonnees op dat Mode-Weekblad No. 2536 van den loopende Jaargang, zijn de prijzen gevallen op de nummers 17671 en 17672. Elk der winners (Mevrouw Ph. W. Biihler, Plantageweg Rotterdam, en Mevrouw A. Blumentritt, geb. Fischer, Oldebarneveldstraat 69, benedenhuis, Rotterdam) ontving eene singer-naai- maehine, Vibrating Shuttle, No. 3 (Gewone inkoopsprijs f57.50.) Voor de inteekenaressen op No. 3748 van dezen Jaargang zijn weder 2 Singer-Naaimachines bestemd. De inteekenaressen zullen het premie- bewijs ontvangen bij de Bazar No. 44, terwijl de trekking zal plaats hebben hebben in October aanstaande. Bismark's testament. Bismarck heeft in zijn testament zijn bezittingen in Pommeren aan graaf Wilhelm vermaakt, benevens 300 009 mark. Vorst Herbert erft, behalve Friedrichsruh, het domein Rheinfeld, juweelen en edelgesteenten ter waarde van een millioen. Da drie dochters van Wilhelm von Bis marck krijgen ieder 100.000 mark, gravin Rantzau ontvangt 900.000 mark' terwijl ouden dienaren legaten van 10.000 tot 1000 mark zijn vermaakt. Het geheele vermogen moet meer dan 20 millioen bedragen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2