BINNENLAND. Officiëele Publicatie. lsU! Stem. Niet verbroken, met verbroken Werd de eens gelegde band, Voortgezet wordt de traditie Van Oranje en Nederland, 2de Stem. Meenge tak was afgeslagen Van den eens zoo trotschen stam, Toen een rijsje, fier en teeder, Uit den grond geschoten kwam. Koor. Zegen, God, de Koniuginne, Nu zij haar bewind aanvaardt, Dat Uw trouw haar steeds omringe, Waar zij biddend op U staart. lste Stem. Blijv' ons volk met Haar verbonden Trouw den band die werd gelegd! Zij, bestuurd door wijsheid, liefde, Steunend wij op waarheid, recht. 2'ie Stem. «Houw en Trouw" zij aller leuze, Vrome zin bekroon' ons werk; Dan zal Neerland groeien, bloeien, Groot en door zijn deugden sterk! Allen. Hallelujah! Looft den Hoere, Volk Vorstinne houd' Hij saam! Lof en dank en prijs en eere Toegebracht aan Zijnen naam Het Gollege van Burgemeester en Schepenen der stad mtwerpen heeft het volgende adres gezonden aan Koningin Wilhelmina der Neder landen Antwerpen, 23 Augustus 1898. Aan Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden. Majesteit De-feestjubel om Uwer Majesteits troonsbeklimming vindt ook weerklank in onze harten. Op het oogenblik dat de Nederlandsche steden, als om strijd, aan de voeten barer jeugdige Koningin de blijken harer trouw en liefdevolle aanhankelijkheid neder- leggen, verzoeken wij Uwe Majesteit, ook de eerbiedige hulde der stad Antwerpen te willen aanvaarden. De meer dan vijftienduizend Neder landsche onderdanen, die binnen onze muren wonen en broederlijk verkeeren met onze Vlaamsche burgerij, zijn een levend bewijs van de vriendschap die heerscht tusschen Nederland en België. Die vriendschap,: uit het hart des volks geteeld, gesteund en gewettigd door eenheid van oorsprong en taal, door de gehechtheid van beide naties aan hare openbare vrijheden, door hare trouw aan hare wederzijdsche vorstenhuizen, achten wij een der gelukkigste voorteekenen, waarmede Uwer Majesteits Regeering aanvangt. Moge deze vriendschap tusschen twee vrije naties, geroepen om elkan der zedelijk te steunen en economisch te volledigen, nog toenemen in den loop der tijden! In deze blijde hoop begroeten wij den dageraad Uwer Majesteits vorstelijk? loopbaan, die, worden onze vurige wenschen ver hoord, ruimschoots zal gezegend wor den en glorierijk uitblinken door vrede, vrijheid en welvaart. \Vij hebben de eer ons te noemen, van Uwe Majesteit de zeer eerbiedvolle dienaren: Namens het College van Burge meester en Schepenen, De Burgemeester, JAN VAN RIJSWIJCK. De Secretaris, DE BRAUWERE. De Hollandsche kolonie te Londen zal aan H. M. de Koningin een adres richten, gecalligrafeerd in oud-Neder- landsche letter, met rnooie roode en vergulde hoofdlettersaan het hoofd prijkt het wapen van Nederland. Het adres luidt als volgt: Majesteit, De ondergeteekenden, allen Neder landers, of Nederlandsche ambtena ren, gevestigd in het Britsche rijk, wenschen Uwer Majesteit, bij H. D. aanvaarding van de regeering als Astrid ik vermoed, dat ze je vrien din is weet zich beter te gedragen." Signe zweepte op het paard los en beet zich op de lippen. «Heb je zoo'n haast? Hier kan ons de oude jnan niet meer bereiken. En de avond is zoo schoon. Onze maneschijnnachten Wordt vervolgd). Koningin der Nederlanden en van Neêrland's Ovcrzeesche Bezittingen, te brengen hun eerbiedige hulde, dankbare gelukwenschen en blijden feestgroet. Zij verheugen zich, met duizenden en millioenen van Uwer Majesteit's Onderdanen, in het heil dat deze dag hun biedt. Kenmerke deze plechtigheid den aanvang van een hoogst gezegend en gelukkig tijdperk voor Uwe Majesteit en Uwer Majesteit's regeeringsgebied, en blijve het tot in lengte van dagen aller leuze: dOranje en Nederland, door eendracht sterk". God zegene Uwe Majesteit in H.D. Persoon, Vorstelijke Moeder, Konin klijk Huis, Onderdanen, allen de Uwen en al het Uwe. Van Uwe Majesteit, De gehoorzame en heilwenschende Dienaren. 31 Augustus 1898. (Hier volgen op de tweede bladzijde de handteekeningen der achttien commissieleden, met de heeren Maas (consul), ds. Adama van Scheltema en A. A. H. Boissevain aan het hoofd, en op verdere twaalf bladen de hand teekeningen van 485 in Engeland 'gevestigde Nederlanders). Zondag kwamen H. II. M. M. aan het portaal der Protestantsche kerk te Baarn per rijtuig, gevolgd door twee andere rijtuigen, waarin dames en heeren der hoi houding. Ten 10 ure nam de dienst een aanvang, die geleid werd door ds. Meulenbelt, predikant te Baarn, die tot grondslag zijner besprekingen gekozen had de woordeti uit Exodus »Het land dat de Heere uw God u gegeven heeft", om naar aanleiding daarvan te doen uitkomen: het volk bewaard voor het land en het land voor het volk bewaard, daarbij aan de hand der geschiedenis uiteenzet tende hoe die bewaring heeft plaats gehad. Aan 't einde der godsdienstoefening werd HH. MM. staande door de ge meente toegezongen het vierde vers van psalm 121De Heer zal U steeds gadeslaan, Opdat Hij in ge vaar, Uw ziel voor ramp bewaar," enz. H. M. de Koningin reed te 4'/i uur weder uit met H. M. de Koningin- Regentes, in de richting van Hil versum. Aan gravin Van Lirabug Stirum, hofdame van H. M. de Koningin, is eervol ontslag verleend. Tot hofdame van H. M. de Koningin is benoemd baronesse A. J. Juckema van Bur- mania Rengers, thans hofdame van H. M. de Koningin-Regentes. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij is tergelegen heid der inhuldigingsfeesten te Am sterdam eene buitengewone dienst regeling ingesteld voor alle treinen van en naar Amsterdam. Uitgegeven door de Administratie van het Ne- dcrlandsch Spoorboekje, is dit boekje onmisbaar voor elkeen, die op 5, 6 of 7 September a.s. de hoofdstad wil bezoeken. Niemand vertrouwe die dagen op zijn gewone spoorboekje daar de Maatschappij zich voor daar uit ontstane onaangenaamheden niet aansprakelijk stelt. PLAATSELIJKE BERICHTEN. PROCLAMATIE van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes. In naam van Hare Majesteit WIL HELMINA, bij de gratie GoDS, KO ningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. W ij EMMA, Koningin-Weddwe, Regentes van het Koninkrijk, LANDGENOOTEN De taak, die Mij in 1890 werd toevertrouwd, is weldra geëindigd. Mij valt het onwaardeerbaar voorrecht ten deel, Mijne" beminde Dochter den leeftijd te zien bereiken, waarop Zij naar het yoorsehrift der Grondwet tot de regeering wordt geroepen. In dagen van smart en rouw trad Ik op als Regentes van het Koninkrijk, thans schaart zich het geheele Volk in vreugde om den troon zijner jonge Koningin. God heeft Mij in deze jaren gesteund, Mijn dierbaarste wensch is vervuld. Aan allen, die Mij met raad en daad hebben ter zijde gestaan en die Mij gesteund hebben door hunne liefde en gehechtheid, breng Ik Mijnen dank. Moge het ons Land met zijne Bezit tingen en Koloniën onder de regeering van Koningin Wilhelmina wel gaan! Het zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn! Ik treed af van de hooge plaats, die Ik in ons Staatswezen heb bekleed, met den diepgevoelden wensch, dat op Koningin en Volk te zamen, door de nauwste banden vereenigd, Gods zegen blijve rusten. Lasten en bevelen dat deze proclamatie in de Staatscourant en het Staatsblad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt zal worden. Gedaan te 's Gravenbage, op heden den SOsten Augustus 1898. EMMA. Dc Minister rail Buitcnlandschc Zaken W. II: DE BEAUFORT. Dc Minister van Justitie COUT v. n. LINDEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken H. ROEMAN BORGESIjJS. De Minister van Marine,- RöELL. De Minister win Financiën, PIERSON. De Minister ran Oorlog, ELAND. De Minister van irafcrsioal, Mandei en Nijverheid C. LELY. Dc Minister win Kolomen, CREMEIi. PROCLAMATIE van den 31sten Augustus 1898, betreffende de aan vaarding der regeering door Hare Ma j esteit, Koningin WILHELMINA. Wij WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. AAN MIJN VOLK Op dezen voor U en Mij gewieh- tigen dag gevoel Ik Mij gedrongen eenige woorden tot U te richten. Allereerst éen woord van warme dankbaarheid! Sedert Mijne vroegste jeugd hebt Gij Mij omgeven met Uwe liefde. Uit alle deelen van het .Ko ninkrijk, uit alle kringen der maat schappij, van ouden en jongen, ont ving lk steeds de treffendste blijken van gehechtheid. Nadat Mijn be minde Vader Mij was ontvallen, werd al Uwe aanhankelijkheid aan Mijn Stamhuis op Mij overgebracht. Thans, nu Ik gereed sta de schoone, doch zware taak, waartoe Ik geroepen ben, te aanvaarden, gevoel ik Mij als ge dragen door Uw trouw. Ontvangt Mijnen dank. Hetgeen Ik tot dusver mocht ondervinden liet onuitwischbare indrukken bij Mij ha. Het is Mij een waarborg voor de toe komst. Mijn innig geliefde Moeder, aan Wie lk onuitsprekelijk veel verschul digd ben, gaf Mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die nu op Mij rusten. Ik stel Mij tot levensdoel dat voor beeld na te volgen, te regeereu zooals van een Vorstin uit bet Huis van Oranje wordt verwacht. Aan den Grondwet gëtrouw wensch Ik den eerbied voor den Nederlandsche naarn en de Nederlandsche vlag te beves tigen, lk wensch bij het opperbestuur over de Bezittingen en Koloniën in Oost en West rechtvaardigheid te betrachten, en naar Mijn vermogen bij te dragen tot vertiooging van Uw geestelijk en stoffelijk welzijn. Ik hoop en verwacht, dat U aller steun, in welken ambtelijken of maat- schuppelijken werkkring binnen of buiten het Koninkrijk Gij zijt ge plaatst, Mij daarbij nooit ontbreken zal. Op God vertrouwende en met de bede, dat Hij Mij sterke, aanvaard lk de regeering. ij- Lasten en bevelen dat deze proclamatie in de Staatscourant en het Staatsblad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aan geplakt zal worden. Gedaan te 's Gravenhage, op heden den 31sten Augnstus 1898. WILHELMINA. De Minister ran Buitenlandschc Zaken. VV. II. DE BEAUFORT. De Minister van Justitie, GORT. v. d. LINDEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken, II. GOEMAN BORGESIUS. Dc Minister ran Marine, RöELL. De Minister van Financiën, PIERSON. De Minister van Oorlog, ELAND. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. C. LELY. De Minister van Koloniën, CREMEK. Heden-middag om 1 'Is werd door de dienstdoende Schutterij en het garnizoen bestaande uit de drie wapens eene groote Parade gehouden tef eere van den Verjaardig van Hare Majesteit de Koningin. De parade wordt gecommandeerd door den Luitenant-Kolonel C. van Essen van bet 5e Regiment infan terie. De honneurs werden bewezen aan dun Kolonel Garnizoens-Com- mandant W. L. de Petit. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Hare Majesteit de Ko ningin, werd heden morgen om 9 uur in alle kerken hier ter stede eene openbare Godddienstoefening gehouden. De troepen van het gar nizoen werden voor deze gelegenheid met de muziek van het 5e Regiment infanterie aan het hoofd naar de Protestantsche en Roomsch Katho lieke kerken geleid. In het belang van de goede orde bij de a. s. feesten beeft den Heer Kolonel Garnizoens-Comman- dant de onderstaande buitengewone order uitgevaardigd voor de troepen alhier in garnizoen. nAan den vooravond der feesten welke ook hier ter stede ter eere van de heugelijke gebeurtenis de aan vaarding der regeering door onze Koningin zullen plaats hebben, wordt aan het garnizoen van Amers foort, het volgende onder de oogen gebracht, en een ieder ter betrach ting ten ernstigste aanbevolen. Dat in Bie feesten, welke de uit drukking zijn van de vaderlandslie vende gevoelens van het Nederland sche Volk en van zijne innige ge hechtheid aan ons aloud Vorstenhuis der Oranjes, ook de soldaat zijn aan deel hebbedat ook hij in die alge- meene vreugde en in de het Volk bereide vermakelijkheden deele, dat is natuurlijk, en het is onzen soldaat van harte gegund. Doch nimmer mag hij daarbij in het openbaar, zelfs te midden van de grootste feestvreugde vergeten dat hij de uniform draagt van ons Koninklijk Leger; dat hij zich alzoo behoort te onthouden van al wat de uniform zou kunnen be zoedelen; d. i. van gedragingen die de orde en de eendracht verstoren, waardoor hij een schandvlek op het Leger, zou werpen, en die in stede van hulde een beleediging zouden worden aan diezelfde Koningin wier inhuldiging wij met liefde en eerbied als een weldadige gebeui tenis begroe ten. Ik wil vast vertrouwen, dat in deze dagen onze soldaat zich hiervan be wust zal toonen. Ik doe daarbij vooral een beroep op het kader on derofficieren en korporaals van alle wapens, dat hierin een voorbeeld aan de minderen behoort te geven op het Kader dat zich nu, méér dan ooit, doordrongen moet toonen van het besef van de eer en de beteekenis van zijn graad. Ik reken er op, dat deze woorden zullen door dringen in de gemoederen van allen, die in dit garnizoen de eer hebben tot ons leger te behoorén. Doch mocht onverhoopt later blijken, dat deze ernstige herin nering aan onzen soldatenplicht door sommigen baldadig in den wind zou zijn geslagen, dan zij hier nadruk kelijk de waarschuwing gegeven, dat de stoffen, welke de handhaving der krijgstucht zou eischen, voorbeeldig en in verhouding zouden zijn, met de schande die overtreders, op het nationale feest en op het Leger zou den hebben geworpen. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat ter gelegenheid van de Verjaardag van Hare Majesteit de Koningin alle straffen 'van Cachot provoost- politiekamer en kwartier arrest die aan de militairen van bet Leger mochten zijn opgelegd, worden opgeheven, alsmede ook de -gevolgefi van strallen die vroeger reeds zijn opgelegd geworden. De reserve-sergeant D. Boeke, van het 5e Regiment infanterie is door den Minister van Oorlog benoemd tot Vaandrig bij gemeld Korps. De reserve-korporaals N. Beets en J. J. de Moor van het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel- Regiments-Commandant, opheden be vorderd tot reserve-sergeant. Met ingang van 4 September a.s. zijn bij het 5e Regiment infan terie 20 miliciens der lichting van 1898, na voldoende afgelegde proef, overeenkomstig de eischen gesteld bij het voorschrift, bevorderd tot Militair Wielrijder. De jongelingen J. J. Kroon, Z. Regelink, A. H. de Noo en C. H. Cordes, hebben eene verbintenis aan gegaan als adspirant-vaandrig voor het Reservekader bij het 5e Regiment infanterie. De lieer W. van Wissclin'gh beeft zich genoodzaakt gezien, wegens gezondheidsredenen, ontslag te nemen als kerkelijk ontvanger der Ned. Her vormde gemeente alhier. Bij het herstellen van eenige stormschade aan de eerepoort aan de Varkenmarkt kantelde Zondag middag een ladder en kwam terecht op een voorbijganger, den heer S. die daardoor een bloedende wonde aan het hoofd en een beenbreuk be kwam. In de apotheek des heeren Vermolen werd hern door dl'. Schreuder en dr. Nord de eerste hulp verleend. De gezel, die op den ladder stond, kwam vrij met den schrik en een onbeduidende schram. Met ingang van 2 September is benoemd tot 3e stationsklerk al hier de hulpschrijver M. T. D. Vos, te Baarn. Het volgende adres is verzonden aan den Gemeenteraad van Amersfoort. Ondergeteekenden, bewoners der «Varkenmarkt" en aangrenzende stra ten, 'gelezen hebbende het verzoek om den naam van bovengenoemd plein te veranderen, geven UwEdel- achtbaren eerbiedig hunnen wensch te kennen' om dat plein, waar nu ook de herinneringslinde genaamd «Koningin Wilhelmina-boom" verrijst, den naam Wilhelmina-plein te geven, 't Welk doende enz. Den laatsten tijd werden bij verschillende ingezetenen af en toe de brievenbussen als urinoir ge bruikt en vloermatten en loopers daar door verontreinigd en bedorven. De politie van een en ander in kennis gesteld, steldé een nauwlettend onderzoek in en het mocht haar dank zij eene strenge surveillance dan ook in den afgeloopen nacht gelukken den dader op heeter daad te betrappen en van 's mans vuil bedrijf proces verbaal op te maken. Hoogland. Door Ds. Bierens de Haan, pred. bjj de Ned. Herv. ge meente alhier, is bedankt voor het beroep naar Ransdorp en Schelling- woude. Post- eu Telegraafdienst. De Directeur van het Post- eu Tele graafkantoor te Amersfoort brengt, met betrekking tot den dienst van zijn Kantoor gedurende de aanstaande feestdagen, het volgende ter algemeene kennis 1'. De uren van openstelling van het telegraaf- en het telephoonkantoor ondergaan geene wijziging; evenmin die van het postkantoor op 81 Augns tus en 2 September. 2". Op Donderdag I September zal het postkantoor voor het publiek geopend zijn van 6.30 tot 10.40 voor- en van 5 tot 7 ure namiddags (spoortijd). Alleen in de morgenuren zullen postwissels, quitantiën, pakketten en spaarbankzaken worden behandeld. Het aantal brievenbestellingen op dien dag wordt verminderd tot drie, aanvangende onderscheidenlijk ten 6.45 en 10 ure voor- eu 7 ure namid dags (spoortijd), terwijl slechts ééne bestelling van pakketten, ten 10 ure voormiddags aanvangende, zal plaats vinden. De ontvangst en de verzending van de brieven- en de pakketpost onder gaan geene beperkingevenmin de buslichting. De Directeur voornoemd, SCHMÏTZ. Amersfoort, den 29 Augustus 1898. De Commissaris van Politie te Amersfoort maakt bekend dat het op 1 en 2 September 1898 verboden is rij- en voertuigen, waaronder begre pen vrachtwagens en karren, al of niet bespannen: A. op den openbaren weg te plaatsen B. er harder dan stapvoets mede te rijden; C. er mede op straten of grachten te keeren; D. daar, waar het door de politie verboden wordt er mede te rijden. De volgende straten mogen niet anders bereden worden dan: Utrechtsche straat van af Utrecht- sche poort, Amhemsche straat van af Varkensmarkt, Langestraat van af Varkensmarkt, Weverssingel van af Kampstraat, Kampstraat van af Kamp poort, St. Andriesstraat van af Hei- ligenbergerweg. De Hof mag niet bereden worden. De Langestraat uitsluitend te ver laten door Nieuwstraat. Op 2 September a.s. is het verboden te rijden:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2