iIBfflW. GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. Tliee vol ClirpMc Iong- en keelziekten Amsterdam C.S. en "W.P., Den Haag, Gouda en Utrecht. Hiertoe zullen aan genoemde stations vanaf Donderdag 15 tot en met 20 dezer worden verkrijgbaar gesteld, speciale retourkaarten le, 2e en 3e klasse naar Wolf hezen, alleen geldig voor de heen- en terugreis op 21 Sep tember. Terwijl Maandag te Barneveld een drietal personen bezig waren de gepachte tienden binnen te halen, schrikte eensklaps het paard en sloeg op hul, tengevolge waarvan de barbier B. mot zooveel kracht van den wagen geslingerd werd, dat hij, behalve ande re kneuzingen, twee beenbreuken be kwam. In bedenkelijken toestand is B per wagen huiswaarts vervoerd. Ter herinnering aan de zoo goed geslaagde inhuldigingsfeesten te Amsterdam is door de algemeene Muziekhandel, firma StumplT Ko ning aldaar een potpourri voor piano uitgegeven bevattende alle liederen tijdens het Kroningsfeest gezongen. Oranje boven 1 de naam van den potpourri gearrangeerd door een Oranjeklant is vlot en pakkend ge schreven en zal ook om den lagen prijs wel spoedig populair worden. Een droevig drama is te Zutphen afgespeeld. Een zekere heer v. Z., kantoorbediende bij de maatschappij »de Nederlanden" te 's-Gravenhage, kreeg met zijn vriend een woorden wisseling. Eenigen tijd later vond men beiden vermoord liggen in een afgelegen straat. Uit de omstandig heid, dat v. Z. een afgeschoten revol ver in de hand had, meent men te kunnen opmaken, dat deze eerst zijn vriend B. en daarna zich zelf heeft doodgeschoten. Beiden waren gehuwd en hadden kinderen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Regimentsstaf en de Veld- bataljons van het 5e Reg. inf. alhier, die aan de groote najaarsoefeningen moeten deelnemen zullen daartoe op 15 September a.s. het garnizoen ver laten, en per spoor vervoerd worden naar Veenendaalde Regimentsstaf en het 4e Bataljon 's morgens om 6" 40', het le bataljon om 7U 22', het 2e bataljon om 8u in het 3e ba taljon om 8" 46; vandaar marcheert den troep naar Ede. De majoor H. A. Le Bron de Ycxela, commandant van het 5e ba taljon 5e Regiment infanterie, wordt gedurende de najaarsoefeningen op 15, 16 en 17 September belast met het bevel over het 3e bataljon van gemeld regiment. Aan den luitenant- kolonel J, van der Horst Bruijn com mandant van laatstgenoemd bataljon is gedurende voormelde datums liet bevel over het regiment opgedragen. Bij Koninklijk Besluit is de Kapitein J. S. Wernas van het 5 Regiment Infanterie aangewezen om voor twee jaren te worden gedeta cheerd bij de Landmacht in West- Indië met bestemming voor het eiland Curacau. Voornoemde Officier zal den le October a.s. derwaarts ver trekken. De jongelingen J. W. Putman Cramer, B. van Marwijk Kooij en J. J. Broekman, hebben eene verbin tenis aangegaan als adspirant-vaaridrig voor het reservekader bij het 5e Regiment Infanterie. hem ontrouw was geweest en indien hij tenminste dacht, dacht hij er over na, hoe hij dien vreemdeling weder kon opsporen, om hem tot spreken te dwingen. En Margit begreep dat Gunnar dien man noodig had, zij hoorde hem zoo dikwijls het woord "vreemdeling" mom pelen. Zij dacht ook aan niets anders meer. De herfstregen sloeg tegen de ven sters van de gelagkamer. Margit had niets te doen. Zij verveelde zich. Het bruisen van den waterval belette haar te denken. Boven op den hooizolder lag de waard en sliep. Zij was alleen. Een enkele vlieg kroop over de tafel. Zij gooide er bier over, lachte luid en had jjleizier als het dier, te nat om te vliegen, naar alle kanten een uitweg zocht. Toen greep zij een kurk en wilde het beestje dooddrukken. «Halt! Hoe kun je zoo wreed zijn? Breng nog een slokje «Gunnar!" stotterde Margit. Hij was het en nog wel nuchter. «Ellendig schepsel!" mompelde hij en zijn blik vol haat volgde het meisje, toen zij achter de toonbank ging staan. «Waarom ben je zoo nijdig?" ant- Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem, van den 5 September 1898, is K. Bijl milicien plaatsver vanger bij het 5 Regiment Infanterie, schuldig verklaard aan Eerste desertie in tijd van vrede, door het, als ver lofganger der Nationale Militie niet voldoen aan eene oproeping tot den werkelijken dienst, en veroordeeld tot eene Militaire desertie voor den tijd van een maand en in de proces kosten. Maandagmiddag om 2 uur heeft bij het 5 Regiment Infanterie op het voorterrein van de Kazernes eene indrukwekkende plechtigheid plaats gehad. Voor het front van de vier balaljons die met het vaandel en de muziek aan het hoofd waren opgesteld werd door den Regiment Comman dant Kolonel W. L. de Petit, onder eene kernachtige toespraak uitgereikt en op de borst gehecht van den Luitenant Kolonel G. van Essen, het Officierskruis der Orde van Orauje- Nassau met de Zwaardenen aan den Adjudant Onderofficier vaandel drager F. Kiepe de Zilveren Eere Medaille van diezelfde Orde met de Zwaarden. Nadat de gedecoreerden Hoofd officier en de Onderofficier hartelijk waren gelukgewenscht met de Ko ninklijke onderscheiding hun toege kend, werd door den troep voor hen gedefileerd. Het zal zeker velen onzer lezers genoegen doen te vernemen dat de heeren Jos. M. Orelio en Gottfr. Mann, die de vorige winter alhier een zoo uitbundig succes hadden met hun Nederlandsche liederenavond op Don derdag 6 October a.s. wederom in Amicitia zullen optreden, ditmaal ver gezeld door den alom gunstig be kende cello virtuoos den heer M. Wolters. Tot pastoor der oud-bisschoppe lijke gemeente van den H. Georgius, aan het Zand alhier, is benoemd de Eerw. F. Kenninck, hoogleeraar aan het Seminarie. De heer W. J. Immink, com mies ten Post- en Telegraafkantore alhier, is met ingang van 1 November benoemd tot directeur van het Post en Telegraafkantoor te Loenen aan de Vecht. Onze vroegere stadgenoot de Eerw. heer C. A. Mittelbeck, thans pastoor bij de oud-Roomsche gemeente te Oudewaler, is benoemd tot pastoor te Culernborg. Bij het gisteren gehouden 2de toelatingsexamen voorliet Gymnasium alhier zijn geslaagd voor Klasse 11 A. R. Laan en I. J. van den Helm. Bij het ter gelegenheid der Ilaagsche feesten aldaar gehouden concours hippique, werd in het num mer voor het schoonste en beste rij paard de le prijs toegekend aan luit. J. Jurjans, de 2e prijs aan luit. W. J. Maris, beiden alhier in garnizoen. Door H. M. de Koningin zijn voor alle openbare en bijzondere scholen beschikbaar gesteld eenige medailles in brons geslagen, dragende aan de voorzijde den beeldenaar van H. M. en aan de keerzijde de woer den »Te Amsterdam ingehuldigd op 6 September 1898." Deze medailles zijn Zaterdag door den heer Wethouder van Onderwijs in tegenwoordheid van de Commissie woordde zij woedend. «Ik kan je niet uitstaan, je bent een kat!" «Ja, en daarom slimmer dan jij. Bah" zij wierp het hoofd in den nek «ik laat mij niet beliegen en bedriegen, zoo als jij." Gunnar wierp haar een stuk hout naar het hoofd. «Haha!" Margit glimlachte en bracht bran dewijn. Onverwachts legde zij haar hoofd op zijn schouder en kuste hem. «Ga weg!" Hij werd bijna razend. «Weg!" schreeuwde hij. «Heeft Signe je het verboden spotte Margit. Gunnar gaf haar een duw, dat zij tuimelde en op de bank bleef liggen. «Weet je, waar Signe is?" vroeg zij spottend. J a, «Je denkt, dat zij handschoenen voor je breidt?" Gunnar werd opmerkzaam. «Wat bedoel je?" «Ik bedoel dat Signe er van door is «Meisje, let op je woorden!" «Het is nog geen kwartier geleden, dat zij naar het Skydstation is gegaan. Astrid's vader, de postmeester, heeft van Toezicht op het Lager onderwijs en in overleg met de hoofden der scholen en de onderwijzeressen en onderwijzers uitgereikt aan do leer lingen der onderscheidene scholen die uitmuntten door gedrag en vlijt. Zij zijn toegekend Openbaie Lagere school 2e soort, Hellingstraat, aan H. Daarnen, S. Slagter, J. W. van der Heijden, Carolina Hildegonda Johanna Pusch, Carolina Hendrika Lover, G. Hartogsveld, J. W. Bos huizen, Maria Boode, Dirkje Anna Francina Radersma, Aleida Hildegonda van den Akker, Geertruida Goverdina Bauling, Eva Klein, Geer- truida Johanna Bloemink en H. R. van 't Wel. Openbare Lagere school 3e soort Beekstraat, aan H. van Eist, C. Bos, Wilhelmina van Ooik, A. E. Bakkenes, W. Willemsen, H. Vos, Fre- derika Mulder, Jacoba Colmjon, Emilie Marie van Wamelen, Margretha van Ginkel, H. van Beek, Gijsje van Plateringen, Evertje van Nus en Margaretha van Laar. Openbare Lagere school 3e soort, Koningstraat, aan G. van Zwol, A. van de Velde, J. Postma, G. Knvser, H. van den Vijzel, W. Buis, H. Wassink, J. Schipper, Gerarda Adriana Geelink, Boukje Daniels, Luitje Wyarda, Dirkje van den Broek, Johanna van Daal en Johanna Rikse. School voor Chr. nationaal onder wijs, Kortegracht, aan J. van der Veen, A. Heinen, Dina Iloeyma- kers, Janna Timmermans, J. Dijk, P. van Ede, Geertje de Groot, J. van der Hoeven, C. Schim mel, J. Bloemendaal, Aartje Hornsfelt, L. Lam, W. Ruitenberg en Aleida Struve. R. IC. school voor jongens, Bree- deslraat, afdeeling burger- en tus- scheiihool J. Kuiper, A. Luijc-x, J. Roodestein, H. van do Veer, R. Reijners, W. Fijnenberg, A. Vink, B. Brasem, li. Smink, C. Eijkelenburg, S. Zwa nenburg, J. Woudenberg, II. Laurijsen. afdeeling armenschool: M. van Bogarijen, N. van den Heuvel, W. Jansen, J. van der Linde, S. Spijker, R. van de Vlasakker, J. Brits, D. Oelp, J. van den Akker, W. Houtveen, H. van Doorn, H. van Nes, C. van Hamersveld, S. de Groot. Roomsch Katholieke burgerschool voor meisjes, Heerenstraat: R. Kuiper, B. Vreeswijk, C. Hamei's, D. Ha mersveld, Th. Bianchi, B. Woudenberg, J. Wel ters, B. Luycx, M. Weterings, M. Stork, J. Stoetser, B. Kraanen en C. van den Hoven. Roomsch Katholieke meisjesschool. Muurhuizen E. Buijs, J. Korlaar, J. van Nimwegcn, A. Eikelenburg, Clir. Smink, M. Geurtsen, B. Man nessen, M. Verkoelen, E. Jansen, A. VVels, J. Kamer, M. Heinz en J. Pijpers. De uitreiking cler medailles zal op de scholen le soort plaats hebben op Woensdag a.s. Een nardappelproefvcld met 20 soorten. Door de landbouwvereeniging te Nieuw Buinen is dit jaar een aardap pelproefveld aangelegd waarbij men niet minder dan 20 'variëteiten eene proefneming wordt gedaan. Doel van deze proefneming is te onderzoeken, welke soorten het best tegen ziekte bestand zijn welke de hoogste op brengst leveren en het grootste zel- meelgehalte hebben. Vele soorten zijn uit het buitenland aangevoerd, docb er zijn ook vele inlandsche soor ten bij, om deze met de buitenland- sclie te vergelijken. So umige bui- tenlandsche sooi ten hebben bijna niets van de ziekte geleden en nog groen blad terwijl van andeie soor ten het loof geheel dood is. De op brengst belooft zeer ruim ie zullen zijn. Er is voor deze proefneming een rijkssubsidie van f 150 toegekend. Een avontuur. In de Friesche gemeente Ooststel- lingweif heeft een jongen bange oogenbhkken beleefd tengevolge de festiviteiten. Eenvoudige boerenjongen als hij goede paarden Gunnar stond op. «Is zij naar de postmeester gegaan?" «Weet de domme Margit dat, de kat, de heks? Signe had een bun deltje bij zich." «Waar is jullie karriol?" «Wat wil je daarmee?" «Antwoord mij, of. «In den stal. Hoor eens Gunnar, wat geef je mij, als. «Zooveel geld als ik een week kan verdienen. Margit «Ja?!" «Je zwijgt!" »Ja." Margit lachte. «Hij zal haar inhalen hij zal haar inhalen en van zich stooten. Slaan, zooals hij mij heeft geslagen! Gunnar sloop in den stal. Zijne oogen vonkelden, toen hij met bevende handen het paard inspande en het karriol daarna onopgemerkt door een achterdeur naar buiten bracht. Hij wist welken weg hij had te nemen en liet het paard flink draven. Eensklaps meende hij een wagen achter zich te hooren. Bleek en met trillende neusvleugels keek hij om, steeg af en bond zijn bruintje aan was, hoedde hij de koeien zijns vaders, alle aandacht wijdende aan Muis en Klaar en Bonte, en hoe zij verder heeten mochten. Want zóó had vaders gebod geluid: «Dat is mijn land, zorg dus, dat mijn vee daar blijft." Trouw waakte de jongen, doch in eens werd het hem te machtig. Van uit den hemel daalde een verschijning op zijn weiland neder; een verschijning, zooals hij nog nim mer te voren gezien had. Bont gekleurd, grillig van vorm daalde zij langzaamop den grond gekomen, kwam zij buitelende op hem af! Een schreeuw en de trouwe hoeder liet zijn kudde ondanks het gebod zijns rechtschapen vaders, in den steek, en ijlde naar huis. Op de boerderij ontsteltenis 1 Direct naar de weide om liet monster te zien, te vernietigen zoo mogelijk, want het zou wellicht het vee ver slinden. Op de weide voerde het nog aller lei capriolen uit, de koeien keken holoogig naar den boozen, maar toch ook blijden geest. Vader trad nader. En de rechtschapen vader arres teerde den geest. Een luchtballon ter eere van H. M. de Koningin opgelaten En de herder hoedt weder als altijd, wetende dus wat een lucht ballon is, dank zijns vaders moedig gedrag, zooals hij oordeelt. (U D.J De Spectatorhet vermaarde Engelscbe weekblad, schreef dezer dagen over ons Vaderland o.a. het volgende«Moge het land dus riep de Koningin-Regentes in hare belangwekkende Proclamatie uit groot worden in alles, waarin een klein volk groot kan zijn. Niemand, die beseft, hoe ontzaglijk veel Europa en de wereld aan Nederland te danken hebben, zal verzuimen, met dien wensch in te stemmen. Nederland heeft een belangrijke plaats in ons werelddeel, en zal deze, naar wij vertrouwen, menschetileeftijden lang behouden. Het is een geheel op zichzelf met een eigen leven; met grooten rijk dom, door geduldigen ijver vergaard, welke alsnog niet geleid heeft tot ge meenheid of oneerlijkheid. Het Neder landsche volk heeft een hoog begrip van burgerplicht en vreedzaam handeldrij ven. Pretmakers mogen het in Neder land vervelend vinden en zelfs de welgezinde opmerker zou wenschen, dat sommige dingen er anders toe gingen, maar de beschaafde Neder lander met zijn hoeken en muziek, zijn schilderijen en zelfs zijn uitste kenden wijnkelder, is zoover van stil stand als de bewoner van eenig land". «Eerbied voor de eenheid en on afhankelijk van Nederland zoo besluit de schrijver zijn opstel behooit eene vooi waarde te wezen van elk algemeen verdrag of iedere overeenkomst, door de Europeescbe mogendheden gemaakt. Want het is duidelijk, dat een volk met zulk een verleden en zulk een toewijding voor het streven naar de hoogste beschaving, een goede toekomst tege moet gaat, en ook aan do wereld in 't algemeen veel belooft." Paardevleesch als voedsel. Het vooroordeel tegen het gebruik van paardevleesch is in den laatslen tijd sterk afgenomen, zoodat het in vele landen met name in Frankrijk, een voorname plaats in voeding be gint in te nemen. In dat land be staat een veeartsenijkundig toezicht op het ter markt te koop aangeboden paardevleesch. Paardevleesch is zeer geschikt voor do voeding en beeft bijzonder voedende eigenschappen, zegt het Mbl. t. d. Vcrv. Het bevat meer eiwitstoffen dan osse- en koeienvleeschgerookte paai detong is verre le verkiezen boven buffeltong. Het tonisch vermogen van bee[-lea en horse-tea is tevens aan genamer van smaak. Als soepvleesch aangewend, is paardevleesch voor- deeliger, maar het moet ianger ge kookt worden. Gekookt zijnde, is bet gemakkelijker te vcrteien gebraden doet het denken aan wildbraad. Hoe men liet ook toebereidt, liet is gezond, smakelijk, voedzaam ou billijk. Nude autompbieleszicli voortdurend meer baan breken, zal dit zeker niet zonder invloed blijven op het toe nemend verbruik van paardevleesch. een boomdaarna kroop bij in een sloot om te luisteren. Wordt vervolgd Een moderne rooverhoofdman. Voor de jury te Parijs is een ge ilede rooverbende verschenen, die door een afstammeling van een oud, adelijk geslacht werd aangevoerd. Het is de 22-jarige Caze de Berzieux, de zoon van den overleden bekenden romanschrijver. De aangeklaagde wilde echter niet met zijn onderge schikten tegelijk verschijnen, onder voorwendsel, dat een van zijn bloed verwanten doodziek lag en bij den levensgevaai lijken toestand van den zieke door liet schandaal, dat zijn verschijnen voor het gerecht inet zich zou sleepen, niet erger wilde maken. Het verhoor der overige leden der bende en van de verschenen getuigen had in zijn afwezigheid plaats. Het bleek nu, dat de bende goed georga niseerd was en haar chef, hoe diep ook gezonken, niet van menschelijk gevoel was ontbloot. Zoo drong De Berzieux eens de woning eener dame binnen en vatte baar bij de keel, toen ze hem niet goedwillig baargeld wilde geven. Op haar smeekende woorden en gebaren liet hij haar echter spoedig weer los en beval een dienstmeisje van de dame haar bij te staan, toen ze in onmacht viel. Hierop verwijderde hij zich uit de woning, zonder ook maar het gering ste gestolen te hebben. Evenzoo be val hij ook zijn lieden slechts in geval van nood naar bun messen te grijpen. In het huis van den president van bet bof van appel, Boucher Cadart, werd een deel der bende bij een tweeden roof gevangen genomen, nadat ze de eerste keer 4000 fr aan zilverwaren gestolen had. In de woning van Profesor Petit de Julleville lieten de bandieten hun visitekaartjes achter, waarop ze een spoedige herhaling van hun bezoek aankondigden. De bende bestond uil eenige amb- telooze personen, doch er waren ook een journalist, een kleermaker, een pruikenmaker, eenige slotenmakers en twee vrouwspersonen bij. Op dendert Septem ber overleef! onverwacht, te Wiesbaden, onze ge liefde broeder en behuwd- broe^r Jongheer Hendrik, Cor nells, Johannes Barch- iuKn Wuj tiers, van Vliet, Dijkgraaf vaa den Lekdijk benedendajjts en van den IJ .-a-1 dam. jjhr. BAJ*!UMAN WUYTIERS, -KflJtilein 5e lieg. Infanterie^ M. BARCHMAN WUYTIERS/t BI w Amebsfoort, 11 Septal 898. ALLEN deelnemers aan den optocht, op 1 September j.l., betuigen Vv ij nogmaals onzen hartelijke)) dank voor hun uit stekende en trouwe medewer king. Tevens gevoelen wij ons ge drongen, onze erkentelijkheid uit te spréken jegens hen, die ons indirect zoo welwillend hebben gesteqnd, hetzij met hun raad gevingen, hetzij op andere wijze. Ook der Politie brengen wij <laukken hulde voor haar beleid vol optreden.-—en goede samen werking. f SNamenï het Bestuur der SUb-Commissie, J. L. VAN DER MOER, Voorzitter. J. A. SCHOTERMAN, Secretaris Rekeningen s.v.p. spoedig tezenden bij den Peuningn den heer H. C. YA Koningstraat. door doctóren aanbevolen, uit nemend aiiddel tegen ziekte der longen eh van de keel ^Tering, Asthma, Strotten hoofd lijden. Brochure over de afinwending dier thee en de héilzame gevol gen, grafjes. Ieder pakket thee voldoende voor twee j^gen, kost Mrk L2Li- Centraal DepotJïïpS.'. tvVlffsky, Berlijn No. 37.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2