HLHE-Mr AM). 1ÏÏN1NËNLANR soliditeit der verzekering niet te groot lean worden. Overbodig is het nog nader te ontwikkelen, dat één verzekeringsin stelling voor het geheele land de minste administratiekosten zal mede brengen." liet schijnt mij toe, dat de voor gestelde Rijksverzekeringsbank geen nadere verdediging noodig heelt. Alleen is er misschien reden om nota te nemen van de opmerking in het Verslag, dat door een gewijzigde in richting van haar bestuur en van den Raad van toezicht aan werkgevers en werklieden meer invloed kan worden toegekend. Dat is een punt van ondergeschikt belang. De plechtige overbrenging van het stoffelijk overschot der Keizerin Eli sabeth van Oostenrijk van het hotel Beau Rivage te Genève naar het station, welke Woensdagmorgen vroeg in de beste orde plaats vond, maakte in haar eenvoudigheid een diepen in druk. De geheele bevolking der stad had zich 111 groole massa's in de straten, waarlangs de stoet zou komen, samengepakt. Op alle openbarbsge- bouwen en talrijke particuliere huizen was de vlag halfstok geheschen. Alle winkels waren gesloten. De houding van de groote menschenmenigte was voorbeeldig. De stoet verliet hel hotel Beau Rivage even na acht uur. Aan het hoofd liep een afdeeling gendarmerie in gala, onder commando van een kapitein. Daarop volgde de lijkwagen, getrokken door vier paarden voorzien van met zilver geborduurde, zwarte dekken en zwartwitte vederbosschen. De lijkwagen was geheel bedekt met kransen. Op den lijkwagen volgden nog twee wagens met kransendaarna kwamen het gevolg der Keizerin en de vertegenwoordigers der Oosten- rijkscho regeering in zes rijtuigen. Op een tweede afdeeling gendarmerie volgden dan de rijtuigen van den Bondsraad, het stadsbestuur en de raadsleden van Genève met de boden der regeering, in mantels gehuld op den bok. De geheele stoet omvatte 20 rij tuigen, welke zich langzaam door de zwijgende menschenmenigte bewoog, die eerbiedig als één man liet hoofd ontblootte. Het stationsplein was ge heel afgezet. De doorgang van het station naar het perron was in een soort zuilengang veranderd, welke door de met krip omgeven Zwitsersche, Geneefsche en Oostenrijksche vlaggen was getooid. Wapenschilden met den dubbelen Keizerlijke adelaar waren aan beiden zijden aangebracht, als mede een schild met een groote zil veren, E op zwarten grond. Toen de lijkwagen voor de zuilen gang stil hield, bewezen de afdeelingen gendarmerie en de brandweer de eere- betuigingen. Het gevolg van de Kei zerin, allen diep iu 't zwart, stelde zich bij den ingang op. Hier werd de gebeeldhouwde, eikenhouten kist, waarop een zilveren schild met de Keizerlijke kroon, ontvangen door twee geestelijken Langzaam volgden zij de baar naar de trein, terwijl zich daarbij in plechtige processie het ge volg, de bondsraad, enz, aansloten. De kist werd in de daarvoor inge richte waggon geplaatst, en nadat een der geestelijken bet lijk nogmaals gezegend had, nam liet gevolg mede in den exprestrein plaats en stil, zonder het gewone fluitsignaal van de loco motief, zette de trein zich in beweging. Te Weenen is men druk bezig met het maken van toebereidselen voor de begrafenis. De vlaggestokken, welke reeds voor de jubileumfeesten hier en daar begonnen te verrijzen, zijn met krip omfloersd. Het lijk zal heden avond in plechtigen optocht van het Westbahnhof naar den Hofburg worden overgebracht. Zooals reeds gemeld is, wordt het lijk Vrijdag en Za terdag voor het publiek tentoongesteld, om daarna in den middag van den laatsten dag 4 uur in de Kapuciner- gruft te worden bijgezet. De bijz t- ting is echter slechts voorloopig, daal de Keizerin haar laatste rustplaats op verlangen des Keizers, naast die hoe vrij ging het dan toe Met bloemen werd het huis van de bruid en de buren versierd, vrienden en vriendinnen gingen, beladen met takken, kransen en manden vol koeken van deur tot deur, de bruidskroon werd bewonderd en een gastmaal aan gericht. Eu dan eerst de trouwdag zelf! En nu? (Wordt vervolgd). van kroonprins Rudolf zal vinden, waar thans de sarcophaag van aarts hertog Karl Ludwig staat. Volgens de N Fr. Pr. is de Keizer zeer getroffen door de deelneming van zijn volk; hij zal daarvoor in een buitengewone proclamatie zijn dank uitspreken. Van' de Staatshoofden van bijna alle lar.den der wereld en van den l'atis heeft de Keizer telegrammen van rouwbeklag ontvangen. Onze ko ningin Wilhelmina seinde het vol gende »lk verneem zoo even het vreese- lijk ongeluk dat Uwe Majesteit heeft getroffen. Diep bedroefd en geroerd, betuig ik Uwe Majesteit uit de diepte mijns harten mijn levendige en op rechte deelneming, met de verzeke ring, dat ik met liefde en van ganseher haite deelneem in de ontzettende be proeving, die God Uwe Majesteit op legt." Bij de begrafenis zullen nog tegen woordig zijn de Koningen van Roe menië en Servië. De moordenaar Luccherii zal in October voor een jury te Genève te recht staan. De aanslag op Koningin Wilhclmiiin. De buitenlandsche bladen gaan voort met sensationeele berichten over een aanslag te verspreiden, die zou heb ben plaats gehad op het leven van onze Koningin, berichten waarvan niemand den oorsprong weet, en die weder voor de zooveelste maal beu ij zen, hoe slecht de buitenlanders op de hoogte zijn van de toestanden in ons land, die zeker niet zouden gedoogen, dat ware ook maar een klein ge deelte waar van het gerucht die waarheid verborgen bleef. Ziehier het verhaal dat de Mélropnle van Antwerpen zijne lezers op de mouw speldt Eerst aangekondigd, daarna tegen gesproken, schijnt heden het nieuws zich te bevestigen, dat een aanslag is gepleegd op het leven van Koningin Wilhelmina. De graaf Van Limburg Stirum, echt genoot van de eeredame, die aan de zijde der Koningin gewond werd, zou het volgende verhaal hebben gedaan «Wilhelmina had zich, om zich voor te bereiden om de vermoeienissen aan de kroningsplechtigheid verbonden, begeven naar het slot te Seedijk (be doeld wordt Soestdijk), nabij Baarn, een klein plaatsje van 2500 inwoners, op 4 K.M. ten zuidwesten van Am sterdam. De aanslag had plaats tijdens een der dagelijksche rijtoeren, die zij maakte in de omstreken. Drie eere dames en een begeleider vergezelden haar. «Eensklaps sprong oen man uit het bosch langs den weg, en loste op de Koningin niet slechts één, maar drie revolverschoten. De beide laatste misten; het eerste raakte den arm der gravin Van Limburg Stirum. De dader werd onmiddelijk aangehouden hij heelt verklaard anarchist te zijn. «Do jonge Koningin verloor geen minuut haar koelbloedigheid. Maal eerste woorden waren«Mijn volk moet dezen aanslag niet wetenmen moet hem geheim houden, want hij zou de kroningsfeesten bederven." «liet koninklijk bevel is met nauw gezetheid opgevolgd. De Nederlandsche telegraphie heeft een nauwlettend toe zicht uitgeoefend op alle telegrammen aan de bladen. «De toestand van de gravin Van Limburg Slirum is bevredigend, maar het is slechts drie of vier dagen ge leden dat de kogel die in de arm ge drongen was, is verwijderd." De Weekly Dispatch weet nog het volgende mede te deelen De moord op de keizerin van Oosten rijk en de aanslag op het leven van Koningin der Nederlanden (en zoo zorgvuldig verborgen gehouden ge durende de inhuldigingsfeesten) moe ten te Londen beraamd zijn in een der anarchisten-clubs van Solio, ter zelfder tijd als een complot tegen het leven van den czaar. Het hlad kan er nog bijvoegen dat de inspecteur Melvill van Scotland Yard gewaarschuwd geworden was door ecri arnarchisl met name Werner De vraag ligt voorde hand, waarom Melvill, indien het verhaal waar is, dan niet zijn maatregelen genomen heeft. Rolt. Nwsbl. De Vloot-revue. Het was een compleet «dagje-bui ten." Eeist een wat lange reis per trein: om 7.10 (stadstijdper extra- trein van bet Centraal Slation, die ons pas over half 9 in den Haag en ten slotte om 10 uur in Dordt bracht. Met mooi weer hadden we de hoofd stad verlaten; ui den Haag en Rot terdam mist, dié ons het ergste deed vreezen. Maar dat was maar geweest om ons des te meer de heerlijke zon te doen waardeeren. die over Dordt scheen en ons blakeide toen wij daar in den haven op De Slad Zwolle overgingen, een particuliere boot, die van Amsterdam naar Zwolle en vice versa pleeet te varen. «Wij," dat waien goed wat 1 btenlandsche jour nalisten, vrij veel binnenlandscbe en eenige dames. Gp De Stad Zwolle worden wij ontvangen door de lui tenants ter zee do Booy, Fork, Pool, Canters en Liegt, die met groote bereidwilligheid op alle mogelijke en onmogelijke vragen antwoord gaven Al gauw lichten wij het anker en stoomen onder een lekker zonnetje de Dordtsche kil uit De oevers wijken weg naar mate wij het Hol- landsch Diep naderenhier rijst de brug over den Moerdijk op uit de zonnige, wazige verte. Linksen rechts de oevers in den feilen schijn van de helle zonteer grijs ligt het verre vlakke land onder den strak ken hemel. Op mijn vraag om een broodje met kaas en een kop koffie deelt een kellnet mij mee, «dat de kadetjes van -de Regeering zijn, maar de koffie van den hofmeester." Later wordt ons Regeerings port en Rijks sherry ge- olfreerd, met en benevens Staats- sigaren en sigaretten in eigen beheer. Intusschen komen we langs allerlei gepavoiseerde schepen, die een heel vroolijken noot voegen aan het mooie, maar wat eentonige landschap van enkel wazig grijs en groen en agaath blauw. Hoe langer hoe drukker wordt de vaart; sommigen schepen zijn ook met groen versierd en hebben muziek aan boord, die vroolijk klinkt over bet water. Altijd door vervolgt De Stad Zwolle haar vaart, hier pas- seeren wij de linie, waarlangs straks bet koninklijk jacht de revue zal houden; de Zeeland ligt er ai, de an dere ook, rustig voor anker. Daar zijn wij ook op onze plaats en laten ons anker vallen bij een gele boei. Het is twaalf uur, om 2 uur zal de Koningin hier zijn. De persmannen grijpen naar hun potlood en beginnen vast hun verslag; ik volg hun voor beeld in de schaduw van de brug Een sloep wordt uitgezet met veel telegrammen van het nog onbelang rijk nieuws; de Telcgraal laat eenige postduiven op. Er daalt rust neer op het dek onder den invloed der felle middaghitte. Ieder zoekt een koel plaatsje en laaft zich aan gouvernements-kogel-fleschjes. Ook op de particuliere booten orn ons heen heerscht een gloeiende stem ming. Men is iu kalme afwachting der dingen, die komen zullen. 1 uur. Ik bevind dat het officieele bier nog zoo kwaad niet is, maar de Rijksmessen zijn bot. De zeeofficieren sommeeren dooi den roeper de schepen, die buiten de lijn en in ons gezicht liggen tot ach- teruitstoomen. Wat deze on willig doen Mesdag loopt met zijn schetsboekje rond. De princesse de Bonaparte deelt mee, dat zij «tous les cordons de l'Europe" heeft. 1 uur 20. Een schot valt, signaal dat H.M. met den trein is aangekomen. Half twee. Het tei rein is zoo goed als schoon. Recht tegenover ons ligt de Zeelandwit, van een koel dof ge temperd wit aan de naar ons toege- keerden schaduwkant, dat mooi uit komt tegen het zilver-lichtblauw ge flikker van het water in de zon. Links van de Zeeland de Hollandook rijk gepavoiseerd en verder op, half ver borgen door de schepen, die alweer uit baar lijn komen, de Friesland alle drie de kruisers wit. Rechts voor ons de Evertsen, verderop de Piel Hein de Krokodil en de Cerberus, die al slecht te zien is en heelemaai rechts de Koelei. Nog altijd zijn onze zeeofficieren bezig mot de politie en dat met succes; zij ruimen de baan schoon. Kwart voor 2; nog niets. Om 2 uur precies valt het eerste schot, dadelijk door andere gevolgd, een canonnade, die zich voortplant in gerekt gebrom over de verre hori zonten. Eerst een poef rook, dan de knal met een echo en nog een en het verder geluid, dat te loor gaat in dof geratel. Gepaf van links en rechts. De witte kruitwolk ver vloeit in de wolkenbank boven het verschiet. Met gerommel houdt op. Elk schip heeft zijn .95 schoten gelost ten teeken dat II M. is afgevaren. Om 2 35 komt de Zeehond in het gezichtin de verte liooren wij liet „gejoel" op een naburige boot speelt een kapel het Wilhelmus. Langzaam stoomt het Koninklijk jacht, een sieilijk wit schip met hoog uit het water zich hellenden voorsteven, achter (van ons standpunt) de Holland en de Zeeland. Op de campagne ziet men in de verte het lichtgekleede figuurtje der Koninginhet gejoel volgt Haar op Haar tocht. Een tor pedo vaart er achter aan. En lang zaam gaat het sierlijke witte vaartuig door. (Een eenvoudige landman rnet een hooi-beladen schuitje vaart kalmpjes langs de witte kruisers, trekt zich niets aan van de heele zaak.) De Zeehond gaat door naar rechts en verdwijnt uit ons gezichtsveld. In het zongellikker van het breede water trekt langzaam een vracht schuit voorbij, die zijn zaken heeft en rustig doorgaatliet zog is één zilveren streep in het zacht kabbelend, rimpelig grijze water. Maar nu nadert van rechts het vorstelijk vaartuig. Op nieuw het gejoel, veraf nog. Voorop de torpedo en twee torpedo's daarachter. Het eskader draait bij, naar ons tne. Het gejuich overstemt de muziek. Op de campagne van de Zeehond de Ko ningin, wuivend met Haar witte parasol. Hoera's van alle kanten. En weer stoomt het eskader ons voorbij, langzaam en statig, tot het ophoudt voor de Holland Het anker wordt geworpen. Een roeiboot na dert vlug om H.M. naar de Zeeland (het admiraalschip) te brengen. Een prachtig gezicht, die zwarte en witte, alle gepavoiseerde schepen in het grijs-teer-blauw van de lucht donker getint van de rook der schoor- steenen. De Ardjoeno en de twee andere torpedo's zijn achtergebleven. Een schot valt, de sloep vaart af en vaart naar de Zeeland (3.25), gesleept door een stoomsloep (want «er staat een drie-mijls-stroom"). De riemen in de lucht nadeit de sloep het admiraal schip aan stuurboord. Even voor half vier zien wij iu do verte de Koningin de trap van de Zeeland op gaan, waar de Koninklijke standaard geheschen wordt. Na een poos zien we II. M. ginds over het dek gaan en de lichte figuur zich bewegen over het achterdek. Naast haar de Koningin-Moeder iu het grijs. Door het water komt, wonderlijk toevaleen zeehond gezwommen wat algemeen emotie wekt. Een tijdlang niets te zien. Inmid dels worden op de Zeeland alle com mandanten aan 11. M. voorgestelden de officieren. H. M zou het geheele schip van onder tot boven zien, de machinekamer incluis. Zijn er steile trapjes en nauwe gangetjes? Geen nood, is er van Harentwege gezegd, dat hindert niet; of de kleereu vuil worden, daar zal niet op gelet worden. Maar, voor de uitvoering van dat voor nemen ontbrak den tijd. Achter ons ligt breed het lichtende watervlak, waartegen donker de sil houetten der scheepsrompen. Ver weg deinend de vage horizont, de grillige lijn der booinen, hier en daar een kerktorentje, tegen den wolkelooze lucht. Heel ver ook nog sehej en, met een vuile rookpluim tegen den effen hemel. Kwart voor vieren. Een oorver- doovend concert van stoomfluiten, schelle, dolle sonore, hooge, een helsch kabaal als begroeting der omstanders van de Zeeland, omdat de Koningin na Haar tocht door hel schip op het achterdek terug is. Een getoeter dat hooren en zien vergaat. Nu verstomt het en luiden de bellen. Dan knallen schoten en herhaalt het duivelsch con cert zich. Achter op het admiraal schip seint een matroos «goede reis" aan de Koelei, dienaarden Oost gaat en voorbij kornt. Den sleepbootje gilt heel een toonladder van allerlei malle klanken. Nog altijd is de Koningin op het achterdek der Zeeland. Óm kwart voor vijf passeeit ons de Nederland van de maatschappij Zeeland, bemand met de Staten-Gencraal, een groote, zwarte gedaante. Allerlei particuliere booten die het consigne verbreken, belemmeren de vaart van de Koelei, en het wordt een door elkaar gekri oei zonder eind. Even voor vijven keert H. M. naai de Zeehond terug, zooals Zij gekomen was, onder kanonschoten. Om 5 uur is Zij op de Zeehond terug Daarom heen verdringen zich allerlei schepen, zoodat de Zeehond niet aanstonds wegvaren kan. Om 10 min. na vijven vertrekt II. M voorafgegaan door de Kralcatau Langzaam gaat hel vorste lijk jacht; even is de Koningin nog te zien, wuivend met den witten parasol. Dan wordt de steven gewend. Een voorgenomen bezoek der pers aan de kru sers moet opgeheven wor den tot ieders spijt, omdat het te laat is. Wij zullen er dan maar langs varen. Al de booten met de vele kijkers, voor zoover ze al niet vóór de Ko ningin waren weggegaan, komen ach ter haar aan. Terwijl de schepen van do revue blijven, maken ook wij ons klaar om te gaan. Het is half 6 en de zon, die al laag aan den hori zont komt, gooit een breoden goud- baan over het water achter ons, een grandioos panorama. Opnieuw scho tenM. M. is het oostelijkste schip vooibij en de reeks van 35 ontplof fingen per kiel begint weer. En we gaan. We stoomen het wondere goudland van de zon tegemoet, langs de Evert sen, de Piet Hein, de Krokodil, varen om de Cerberus heen, die ons toejoelt en dan achterom weer terug. Reek sen sloepen, die ons komen halen, gaan onverrichter zaken weer weg. Nu langs de Zeeland, de Holland en de Friesland, vlak langs; groot en forsch liggen ze daar, de hooge rompen wit opbeurend uit het water, dat nu groen is onder het tanend licht van de zon, die is als een gou den schijf in het violet der avond lucht. Om 6.15 schoten in de verte: de Koningin vertrekt per spoor van den Moerdijk. Wij zijn in den nacht in Dordt aangekomen; half acht was het en over het water was effen grijsheid gevallen, waarin de lichtjes der booten schel afstaken. Om 8 uur ten huize Ponzen diner, door den Journalistenkring georgani- seird. De vijf zeeofficieren en de iieer Mesdag zaten mee aan. Er is nog druk gespeecht aan tafel, schoon er weinig tijd toe wasdoor den heer Appel op de marine en de 5 luitenants, wier hulpvaardigheid ons zoozeer gebaat had door den Rus Poloiovlzofl, die een Russischen toast zou houden maar van één woord, ook ons bekend Hoera, een hoera voor den zeeschilder Mesdag. Nog dankte namens da marine de 2de luitenant ter zee de Booy door op de aanwezige dames zijn glas te ledigendoor den lieer Taunay, die een dronk wijdt aan de roemrijke tradities der llollandsche vloot: door den heer Mesdag, die zich in de vrienschappelijke herinnering der buitenlanders aanbeval en door den heer Macalester Loup op den Czaar aller Russen Alles in het Fransch. De heer Appel heeft ook nog mee gedeeld dat de rijtuigen, die voor ons 's avonds aan den steiger hadden klaargestaan, ons vooraf afgekaapt waren door onze Volksverte genwoordigers. Urn 10 uur kwam de extra-trein voor, die ons even voor half één onder den kap van het Cenlraal-sta- lion hier terugbracht. Een compleet «dagje-buiten." Amst. Crt De Bredanaar verneemt uit goede bron, dat dr. Schaepman be sloten heeft zich na do inbuldigings- fecsten uit het politieke leven terug te trekken, door ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer, om zich weer geheel te gaan wijden aan zijn professoraat te Rijsènburg. Bij gelegenheid van de Inhuldi gingsfeesten te Geertruidenberg, ont ving ieder onder-officier, korporaal en soldaat aldaar in garnizoen, van den heer N. A Hard Jr., directeur der Ned.-Wijn-Import- Expoit-Maat- schappij, een halve flesch wijn cadeau. Dat de manschappen een dergelijke tractatic op prijs stelden, bewezen wel de talrijke aubades, welke de heer Allard van hen outving. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Naar wij vernemen wordt het locaal «de Zaaier" in de Muurhuizen heden Zaterdagavond weder voor be langstellenden geopend. De luitenants Bèernink, baron Bentinck en baron Van lleekeren van Molecaten, van de huzaren worden I Oct. a s. gedetacheerd bij de rij school alhier, tot het volgen van een cursus. I

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2