GEMENGD NIEUWS. huur waafdévass taan Je gegevens miste, en ten andere, dat de cijfers, welke de gemeentebesturen verstrekt hadden te laag, dikwijls veel te laag, waren Waarschijnlijk is f 1.370.000 meer noodig dan voor 1898 uitgetrokken welk bedrag jaarlijks met f 150.000 zal toenemen. Onverwijld zijn maatregelen noodig. Van daar deze voorstellen. Van accijnsverhcroging wordt eene jaarlijksche inkomsten vermeerdering verwacht van 16 a 17 ton. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen binnenkort vermoedelijk weer drie nieuwe krankzinnigengestichten verrijzen, n.l. één in de provincie Utrecht nabij het station De Bddt, één nabij Bergen-op-Zoom en één nabij Gorsel. De gisterenmiddag uitgesproken troonrede bevat, gelijk men zien zal, een naklank op de inhuldiging en daarna het overzicht van den actu- eelen toestand, die »in menig opzicht bevredigend" genoemd wordt. Opmer kelijk hierin is, dat dit oordeel niet, gelijk vroeger vaak voorkwam, nader gemotiveerd wordt door met een woord over handel en nijverheid, over den oogst en over den landbouw te gewagen. Maar wellicht blijft zulke specificatie onvolledig altijd en weinig-zeggend meestal beter ach terwege. »Met bijzondere ingenomenheid" wordt over des Czaren vredeboodschap gerept. Wat Atjeh betreft, is de woorden keus voorzichtig. De uitkomsten, zoo heet het, wettigen hel vertrouwen op duurzame verbetering van den slaat van zaken. En inderdaad, zoolang de Pedir-expeditie nog niet tot een glo rieus einde gevoerd is, zou het voor barig geweest zijn iets anders te zeg gen, dan dat er grond is om op blij vend succes te hopen. Terwijl de nog aanhangige arbeid even wordt aangestipt, kondigt de rede aan wat de naaste pailementaire toekomst zal brengen :nieuwe «sociale" wetten tot verbetering der woning toestanden, tot het tegengaan van overmatigen arbeid van volwassen mannen in fabrieken en werkplaatsen en lot herziening der drankwet. Terwijl dit laatste punt uit kracht der geldende wet zelf aan de orde moest worden gesteld, zijn de eerste onderwerpen nieuw. Wachten wij de te tieffen regelingen af, alvorens te beslissen of hier van winst kan wor den gesproken, liet vraagstuk der volkshuisvesting en ook dat andere niet minder, de quaestie van over matigen arbeid voor volwassenen zal zeker ieder graag zien opgelost. Maar er liggen voor de overheid voetangels en klemmen op dit gebied en men kan- niet rnaar, eer men deze ontwe ken ziet, juichen omdat de Staat hier zal ingrijpen. Overheidsbemoeiing is altijd een te netelige zaak om reeds aanstonds haar welkom te heeten, zoolang niet haar succes is gebleken of waarschijnlijk geacht kan worden. Wat de overige in de tweede plaats genoemde ontwerpjes betreft, ook daaronder zijn er belangrijke, ook voor Oost- en West-Indië. Hopen wij met onze jonge Konin gin, dat de parlementaire arbeid in het nieuwe zittingsjaar viuchtbaar zal zijn en strekken zal «ten nutte van het vaderland en zijne overzee- sclie gewesten." Er is werk genoeg aan den winkel. Als het maar knap en vlug wordt afgedaan te trouwen." Astrid slaakte een kreet. «Bedenk toch. wie en wat bij is riep zij buiten zich zelve van verontwaar diging uit. Signe lachte vreemd en keek haar vroegere vriendin met een uitdrukking in haar oogen aan die deze deed ver stommen. Alles was gezegd. Astrid verlangde geen antwoord meer. Zij verliet het vertrek, trok de deur achter zich toe en Signe hoorde een oogen- blik daarna den wagen in den regen wegrollen. VIJFDE HOOFDSTUK. Slechts hij, dien den dag van morgen veel strijd of een groot ongeluk zal brengen, brengt den nacht wakend door en let op ieder uur op het voort gaan van dien nacht. Hij ziet, hoe de wolken jagen en de maan verbleekt, hoe de koude, grijze schemering aan breekt en de vochtige mist op de bruine akkers doet opstijgen. En 's morgens ziet hij geen zonde regen valt in stroomen neer in de water plassen voor het huis, een beeld van de werkelijkheid, die door geen zon- Uit Den Haag wordt omtrent de opening van de Staten-Generaal gemeldt: De optocht van H.H. M.M. de Koninginnen naar het gebouw van de Staten-Generaal, had plaats onder de geestdriftige juichkreten eener opeengepakte menigte, waaronder duizenden van buiten. De Koningin-Moeder had in het staatsierijtuig naast de Koningin plaats genomen. De meeste waren in de vergaderzaal aanwezig, meest allen in ambtscostuum. De heeren Sehaepman, Evei ts en Nolens droegen de priesterlijke klee ding; de heeren Pyttersen, Ileldt, Nolting en Ketelaar waren in het zwart. Een zeer talrijk publiek bevond zich op alle tribunes, waaronder zeer vele keurig getoiletteerde dames. In een der loges bevonden zich de sultan van Siak, vuist Ario Mataram en de prinsen van Koetei in l ijk ge borduurde Tunicas. Toen de saluutschoten begonnen, brak juist de zon door en vertoonde zich aan het oog een zeldzaam kleu rig en prachtig schouwspel. Het klinkt schier ongelooflijk, maar leeds gisteravond te 7 uur hadden eenige personen op het Binnenhof, bij den opgang naar de publieke tri bune in de vergaderzaal der Tweede Kamer, postgevat, met de bedoeling heden aan liefhebbers voor de bij woning van de plechtige opening der zitting van de Staten-Generaal, hun plaats in de queue tegen idem zooveel af te staan. Een der mannen had zich een wollen deken omgeslagen om zich te bevei ligen legen de nachtkoelte. Gisteravond stond de markt reeds op f5 per plaats en hedenochtend vroeg was de koers f 7. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zal op morgen-Don derdagavond ten 8 uur ter Raadhuize vergaderen. In de j.l. Maandag onder praesi- dium van den burgemeester Mr. F. D. graaf Schiminelpenninck gehouden raadsvergadering waren 12 raadsleden aanwezig. Niet op 't appèl waren de heeren: C. T. van Beek, A. M. Tromp van Holst, Air. J. C. H. Prikken, G- P. A. Garjeanne en Mr. I. G. A. van Zijst, de laatste met kennisgeving. Na voorlezing der notulen, die zonder bemerkingen werden goedge keurd, kwam aan de orde het advies der reclame-commissie betreffende reclames tegen aanslagen op het primitief-kohier der inkomstenbe lasting. Zonder hoofdelijke stemming wordt door den Raad overeenkomstig dit advies besloten. Het daarop volgend voorstel van B. en W. tot hel toekennen van eene gratificatie aan de politie, (f 100. voor haar beleid- en tactvol optreden bij de jongste feesten, wordt even eens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Gei ritsen vraagt hierbij het woord wijl hij deze gelegenheid niet wil laten voorbijgaan om van uit den Raad een woord van hulde te doen hooren aan het voor beeldig gedrag der burgerij en van het garnizoen tijdens de kronings feesten een woord waarbij de heer D. P. Hamers verklaard zich volgaarne aan te sluiten. Alsnu wordt tot lid van de Com- nestraal wordt verhelderd. Zoo was de morgen van Signe's trouwdag. Het was een sombere, gure regen morgen. De toren van de Kerk te Hönefoss stak lang en dreigend tegen den grijzen hemel af. Op Signe's kamertje hrandde nog altijd het lampje. Het was Signe's trouwdag; zij had geen oog gesloten. Eenige oude vrouwen en mannen, die zich aan het gepraat van de men sehen niet gestoord hadden, verschenen met Gunnar in hun midden. Hij was netjes aangekleed en liep rechtop, in een uitdagende houding. De klok van de kerk luidde een paar maal en Signe hoorde dat teeken. Zij ging Gunnar tegemoet. Het was natuurlijk, dat zij niets zeiden, maar zwijgend het huis sloten en in den stroomenden regen den weg naar de kerk insloegen. Niemand van de oude menschen ver wonderde zich daarover. Allen liepen zwijgend verder, alsof zij naar een be grafenis gingen en iedereen behalve het bruidspaar zelf beschouwde dit huwelijk als een zaak. Signe bezat een weinig vermogen, Gunnar eveneens. Zij pasten dus bij elkaar. missie van toezicht op het Lager Onderwijs, vacatuie Dr. J Beijers, benoemd Dr. J. W.'Jorissen. Beheer Dr. II. W. Schreuder verkreeg 3 de heer Mr. J. C. II. Prikken 1 stem. Hierop volgden de benoemingen van leeraren aan de inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs. Tot leeraar in do Nederlandsche taal en Letterkunde en Geschiedenis wordt met 8 stemmen verkozen de heer A. D. Raadgeep uit Doetinchem (no. 2 der voordiacht) de heer Dr. A. J. Botermans (no. I) verkreeg i stemmen. Tot leeraar in de Wis kunde werd met 11 stemmen tegen 1 op den heer S. Ozinga uit 's Gia- venhage uitgebracht, benoemd de heer J. M. Thiol te Elburg. Bij de nu volgende benoeming van een leeraar in de Fransche taal inter pelleerde de heer Genitsen het Dag. Best., daar hij van den Wet houder van i Onderwijs wel wenschie te vernemen, waarom door het college van B. en JW. zonder eenige vooraf gaande schriftelijke kennisgeving de voordracht van de Commissie van toezicht on jvan den Inspecteur op het M. O. was gewijzigd en mej. Veen Valck, die volgens advies van genoemde Commissie en van den Inspecteur no. 1 behoorde te staan nu als tweede op de voordracht voorkwam. De Voorzitter daarop antwoordende zeide, dat zulks enkel was geschied omdat de meerderheid van het col lege van B. .en W. het wenschelijk achtte, daar. waar nevens vrouwe lijke sollicitanten ook mannelijke waren, deze daatste de voorkeur te geven. De beer Gerritsen dankbaar voor de gegeven inlichtingen was echter niet voldaan. Een mannelijke Candidaat mocht al de voorkeur verdienen «wan neer de capaciteiten gelijkstonden, dit was hier echter niet het geval. De wethouder Visser verklaarde in het college van B. en W. voor ver andering der voordracht te zijn ge weest, omdat hij huiverig was het onderwijs aan eene klasse, die. voor 15/16 uit jongens bestond, aan eene onderwijzeres op te dragen. Nadat de lieer Gerritsen hierop repliceerend .had medegedeeld, dal sollicitante réeds sedert geruimen tijd met succes aan bet hoofd eener klasse van veel oudere jongens bail gestaan sloot de voorzitter het debat en werd tot stemming overgegaan, waarbij mej. W L Veen Valck met 8 stem men werd benoemd tegen 4 op den heer J. N. Sauveur uitgebracht. Voor het onderwijs in de Hoog- duitsche taal werd met 11 stemmen benoemd de heer J. J. Menkema uit Hilversum. Tot leden dér Commissie bedoeld bij art. 165 der gemeentewet werden roet algemeene stemmen herbenoemd de heeren M. I.. Colosseer, Mr. J. G. A. van Zijst. Vervolgens werd tot hot trek ken der afdeehngen overgegaan en kwamen in afdeeling I. onder praesi- dium van Wethouder Visser de hee ren van Kalken, van Beek. Hamers, v. der Want, Gerritsen, Kleber, en Croockewit, terwijl de heeren Prik ken, van Eek, van Esveld, van Zijst, Garjeanne, Tromp v. Holst en Hey- ligers de 2de afdeeling zullen vormen met den Wethouder Celo-se als Voor zitter. Ingekomen waren: le een mussiefe van het kabinet' van H. AI. de Ko ningin, waarin namens 11. M. dank wordt betuigd voor de hulde bij Hare troonsbestijging, bewezen, voor no tificatie aangenomen. 2e. Een rekest van de bewoners der Varkensmarkt om bij eene even- tueele naamsverandering hun plein te willen herdoopen in «Wilhelniina- plein" om 'advies aan B. en W. 3e. De gemeentcbegrooting. die ter onderzoek naar de afdeelingén werd verzonden. 4e. Een rekest van de heeren van 't Wel en Bodde, onderwijzers aan de herhalingsschool, om verhooging van tractemeut in handen van B. en W. om advies. Niets meer aan de orde of te be handelen zijnde, wordt daarop de vergadering door den Burgemeester gesloten. In het bleeke gezicht van Gunnar was veel te lezen. Zoo iets als van de gedwongen rust van een woesten bergstroom, die in zijn bedding terug gedreven, onmerkbaar stijgt, totdat eindelijk de teruggehouden wateren bevrijd den berg afstorten, tot verderf of ten zegen. (Wordt vervolgd). In de Dinsdag 20 dezer gehou den algemeene vergadering deed de commissie tot versiering van Varkens- markt en Langestraat lot aan de Vischmarkt, rekening en verantwoor ding van haar gehouden beheer waar uit blijkt, dat een beduidend batig saldo in kas is gebleven. De rekening werd door twee der aanwezige Heeren nagezien en accoord bevonden. De commissie besprak de wenschelijkheid tot oprichting van eene Vereeniging tot bevordering van het vreemdelin gen verkeer te dezer stede, en werd met algemeene stemmen gemachtigd daartoe pogingen aan te wenden en bij voldoende deelneming ook het kassaldo tot dat doel te mogen be stemmen. Deze opdracht is door de Commissie bereidwillig aanvaard, die reeds blij kens nevenstaande ad ver ten tie eene oproeping doet tot het houden eener algemeene vergadering op Dins dag 27 dezer, waartoe alle ingezetenen, die belangstellen in den bloei onzer stad worden uitgenoodigd. Aangaande onzen vroegeren stadgenoot den le luitenant dor cava lerie O. I. leger K. W. Rauh schrijft do Java Bode: Naar men ons mededeelt, is de le luitenant der cavalerie K. W. Rauh voor zijn schitterende charge op een bende van Toekoe Oemar, waarvan er een drietal in het zand beet, telegraphisch voorgedragen voor een Koninklijke onderscheiding. Door den inspecteur van het Geneeskundig staatstoezicht in Gelder land en Utrecht zijn de mazelen epidemisch heerschend verklaard in de gemeente Bunschoten. 358e STAATSLOTERIJ. Vijfde of laatste klasse. Tweede week. Trekking van 19 Sept. (950 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 3866 8503 8524 8564 11080 en 18054. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2916 2929 2940 2941 3880 3890 8375 8383 8390 8475 8477 8478 8536 8543 8554 8571 8944 8954 8972 8988 11013 11047 11052 11057 11028 11073 11081 11514 11532 11559 11569 15361 15365 18004 18006 18036 18043 18052 en 18076. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350), nog ver krijgbaar, a f 3.50 per '/m- Tijdens het onweer, dat Zondag avond over ons geheele land gewoed heeft, is door den bliksem op ver schillende plaatsen brand veroorzaakt. Op het Kampereiland sloeg de bliksem in een der boerderijen, eigen dom der gemeente. Het huis, be nevens inboedel, werd een prooi dei- vlammen 80.000 pond hooi werd vernield. Te Ottersum is de bliksem ge slagen in een boerenhofstedehet huis en de geheele oogst werd een prooi der vlammen. Te Ottersum is eveneens door het hemelvuur een boerderij afgebrand tien varkens kwamen in de vlammen om. De welbekende vegetarier, pro fessor Baron heeft zijn vermogen groot 600 000 frs. aan de stad Berlijn ver maakt die het zal moeten aanwenden om een kostschool te stichten en te onderhouden voor arme kinderen, die alleen plantaardig voedsel zullen krij gen. De stad Berlijn heeft het legaat aangenomen. Iloe modes ontstaan. Ziet hier, hoe Jane Hading, de schoonste tooueeispeelster te Parijs, een nieuwe mode in 't leven roept: ze begint eerst haar modiste den in houd van bet stuk te vertellen, waar voor ze een nieuwen hoed noodig heeft. Dan gaat ze voor een grooten spiegel zitten, zet een buigzaam model hoed op 't hoofd en gaat dien net zoolang vervormen, tot ze een hoed verkregen heeft, dien ze meent dat haar good staat Naar dit model worden dan hoeden vervaardigd. Dan neemt ze een groote hoeveelheid strikken en linten, en past net zoolang, tot ze een geschikte garneering voor haar kleed heeft gevonden. Eenige dagen nadat de première van het stuk is opgevoerd, wordt het magazijn van de modiste bestormd met bestellingen van JaneHading-hoeden, en zoo begint het nieuwe hoedenrnodel zijn tournée door de «groote wereld", om later in gnodkoope nabootsingen op het hoofd van menig kleine arbeidster zijn bescheiden triomf te vieren. Een koene onderneming. In de laatste week van deze maand zal de luchtvaarder Speltrini trachten met een ballon over de Alpen te stevenen, ten einde ver boven de gletschers over wind, warmte, enz. waarnemingen te doen. Reeds ge- ruimen tijd is deze tocht voorbereid in het begin van dit jaar is daartoe een bijeenkomst van geleerden gehou den, in de meteorologische centraal- inrichting te Zurich, onder leiding van prof. Heim, die den tocht mede- maakt. Men was 't daar eens dat een tocht over de Alpen van Noord naar Zuid of omgekeerd zoo goed als onmogelijk is. Vorige pogingen hebben alle aangetoond en het wordt door waarnemingen op de hooge toppen bevestigd dat hooger dan 3000 meter de wind steeds noord-oostelijk is, onverschillig welke richting hij be neden heeft. Bij opstijging in het Oosten van Zwitserland zou dus de ballon niet over de hooge Zwitsersche Alpen trekken, maar naar Tirol worden gedreven, waar het zeer moeilijk zou zijn te landen. Daarom werd het Rhonedal bij Sion als de geschiktste plek voor het vertrek aangewezen. De ballon zal dan vermoedelijk over de Finsteraarhorn en de bergen van UrienGlaiusnaar het Rijndal tusschen Churen het meer van Constanz worden gedreven en daar kunnen landen, na een reis van ongeveer 10 uur. De ballon, Wega genaamd, is met groote voorzorg vervaardigd uit 6336 lapjes zijde, die tienmaal vernist zijn hij heeft 18V» meter middellijn, 56 meter omtrek en 3268 kub. meter inhoud. Met waterstofgas gevuld, kan 3700 kilo dragendaarvoor is een toestel in Parijs vervaardigd, waar ook de ballon is gemaakt, die slechts weinig kleiner is dan die van Andr.è Voor het vullen zijn o.a. 25000 K.G. zwavelzuur noodig. Tusschen 22 en 30 September wordt het gunstige oogenblik voor de opstijging afgewacht, na telegrafische berichten uit het in- inslituut te Zurich. Daar is liaast 1>Ü. De manoeuvres in Duitshland zijn afgeloopende troepen keeren naar hun garnizoen terug. In Berlijn veel menschen op de been om de soldaten te begroeten. Op den hoek van een derstrateneen man met Ansichlskarten. «Mijne heeren", roept hij, «koopt toch de laatste manoeuvre-briefkaarten vóór dat de eeuwige vrede komt." Ecu knijpende onderofficier. Een onderofficier had onlangs een stafofficier verschillende stukken ter onderteekening voor te leggenhij begaf zich dientengevolge naar de woning van zijn meerdere. Op zijn schellen werd hij door een jong vrouwtje opengedaan, die een kind op haar arm droeg. «Is de kolonel thuis, mijn schatje vroeg de galante onderofficier, meteen dat schatje in haar wangen knijpende. «Wat ver meet gij u!" was het ontstelde ant woord, maar toch wees het schatje hem de deur van de werkkamer en begaf zichzelf in een aangrenzende kamer, van daar haar gemaal, den kolonel toeroepende, een oogenblik naar beneden te komen. De kolonel begaf zich in de aan grenzende kamer, de onderofficier zweette water en bloed van angst; want dat het de vrouw van den kolonel en niet het kindermeisje geweest was, dat hij had geknepen, dat was hem maar al te duidelijk gebleken. «Ik verzoek u," zeide mevrouw in de aan grenzende kamer tot haar gade, «den onderofficier te zeggen, dat, wanneer hij weer hier komt, hij ons kinder meisje met rust moet laten. ik zag juist hoe hij haar duchtig in de wangen kneep." «Wanneer gij dat wenscht, wil ik het hem wel ver bieden", antwoordde de kolonel lachende, «maar wat steekt er ook eigenlijk in?" «Hoor eens, onderofficier, deze knijperijen in de voorkamer moeten voortaan uit zijn«Vergeef mij, kolonel, maar ik wist niet dat het mevrouw «Ja, dat mevrouw het gezien heeft", viel de kolonel hem in de rede; «maar het past onder geen omstandigheden, en vooral niet, wan neer ge u in dienst bevindt 1" De onderofficier verdween zoo spoedig mogelijk. Mevrouw vertelde echter deze kleine geschiedenis onder veel vroolijkhcid aan haar kennissen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2