a a v e r-1 e n 11 e d j a HAAR EED GETROUW. No. 76. Zaterdag 2h September 1898. Zeven-en-twintigste jaargang. leuws- en ft 1 i BINNENLAND. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het gekeele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend- Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Legerrevue op dc Rcnkuiusche heide. Duizenden en nogmaals duizenden maakten zich j.l. Woensdagmorgen in alle vroegte op, om de groote wapenschouwing op de Renkumsche heide te gaan bijwonen. Per extra- trein, door vervoermiddelen van aller lei aard, van de meest moderne rij tuigen tot middeleeuwsche vehikels, per fiets, per boot en stoomtram of wel te voet bewogen zij zich langs de verschillende straten, grint- en waterwegen allen met hetzelfde eind doel. Tegen 10 uur toen de verschillende troepenafdeelingen zich aan de eenn zijde hadden opgesteld en het publiek daar tegenover de aangewezen ruimte had ingenomen, leverde de heide dan ook een schouwspel op als waarschijn lijk nimmer in ons vaderland is ver toond. Om half elf kwamen de Koninginnen op het terrein. Hare Majesteit, gekleed in een prachtige witte amazone, werd luide toegejuicht. Zij bereed een donker bruin paard. H. M. de Koningin- Moeder was gezeten in een vierspan en het gevolg van H. M. had plaats genomen in een 2-tal rijtuigen. Ook de Indische vorsten volgden in een rijtuig. Bij het oprijden der heide viel een huzaar vlak bij het paard der Ko ningin, d9 man was echter weer gauw op de been, geen enkel letsel had hij bekomen. Langs de lange linie van het pu bliek ging een aanhoudend, hartelijk gejuich op, eerst voor de Koningin toen voor de Koningin-Moeder. Er was toen al een klein half uur volkomen rust in de tioepenmacht gekomen, die breed uitgespreid op de heide stond, de begroeide hoogten van Bennekom als een zwaar frond verder naar achteren. Zwaar, tegen de mooie hei-kleur stond de militairenmassa aan. De lichte zandwegen lagen in kronkeling, scherp omlijnd op de wijde vlakte. Vreemd ging hun gedwarrel door het lijnrechte der soldatenrijen. Weldra trok de Koningin ter in spectie do militaire linie voorbij. Trom mels roffelden, vanen negen, wapenen werden gepresenteerd. De inspectie begon bij de Koloniale Reserve, trok langs de geheele lijn dan achterom langs de bereden troe pen, nadat de voorste linie rechts omkeer had gemaakt. Naast II. M. de Koningin reden de minister van Oorlog, de heer Eland en generaal Kool. Een stoet ruiters, de hoogste mili taire autoriteiten van den lande, volg den de Koningin in den staf van generaal Kool, de inspecteur der wapens, de inspecteur van het mili tair onderwijs, de hoofdintendant, de inspecteur van den geneesknndigen dienst der landmacht, de commandant der le divisie infanterie, de comman dant der bereden artillerie, de com mandant der vesting-artillerie en de bevelhebbers in de militaire afdee- lingen, waren er, te paard en ver gezeld van een bereden subaltern officier als adjudant. De officieren van de vreemde legers, met hun uniformen dadelijk kenbaar naast de Nederlandsche uniformen, hadden zich in dien stoet gemengd. Na de inspectie begon het défilé. De Koningin nam plaats op een gereserveerd terrein te midden eener dichte rij bereden officieren, die zich rondom Haar schaarden. De ontzaglijke troepenmassa stelde zich daarna in beweging, met generaal Kool en gevolg aan 't hoofd, die de troepen aan Hare Majesteit presen teerde. Bijzonder mooi werkte de Koloniale Reserve, die opmarcheerde met geopende kolonnes, gevolgd door het gecombineerde regiment mede geopend, waarop de beide infanterie- divisiën in gesloten kolonnes opkwa men, gevolgd weder door de artillerie en de cavalerie, die geopend in stap reden. Dan, en dit was het mooiste van de revue, kwamen de bereden wapens, veldartillerie in draf, cava lerie en rijdende artillerie in galop. Het daverde over de hei, breede stol wolken opwerpend, een prachtig geschitter in het scherpe zonlicht over het dofpaarse heideveld. Na een wooid van dank te hebben gesproken aan de legercommandanten over het welslagen van de gehouden wapenschouwing en de houding dei- troepen, vertrok II. M. de Koningin, minzaam groetend, vijf minuten over half twee, op den weg naar de sta tionshalte, daverend toegejnbeld. Het Centrum deelt mee dat uit Rome gemeld wordt dit do paus heeft laten onderzoeken, of er prece denten konden worden gevonden, die veroorloofden, dat de gouden roos aan een niet-katholieke souvereine werd aangeboden. De H. Vader had n 1. het voornemen dit kostbare ge schenk aan de Jonge Koningin van Nederland te vereeren, maar de prece denten verzeilen zich daartegen. De II. Vader heeft toen een prach tig mozaïek aan H. M. Wilhelmina gezonden mot een eigenhandig schrij ven, om Haar Zijn gelukwenschen bij de troonsbestijging aan te bieden. Uit het leven onzer Koningin Niet ieie dagen na den dood van Haren Vader, wijlen onzen geëerbie- digden Koning Willem III, trad ons 10 jarig Prinsesje, in een eigenaardig gevoel Harer nieuwe waardigheid op Hare koninklijke Moeder toe, en vroeg deze heel naïef: Moeder, nu is Vader doodwat moeten dc menschen nu tot Mij zeggen? Als je heel goed oppast, luidde het antwoord, dan zeggen alle menschen zeer zeker: »Dag lief kind!" De Letterlievende Vereeniging »J. J. Gremer", te Haai lem, heeft uitgeschreven een Wedslryd in Uiter lijke Welsprekendheid. Op een later te bepalen avond zullen vóór de pauze Ernstige Voordrachten, na de pauze Komische Voordrachten door lleeren, op een tweeden avond dergelijke Voordrachten door Dames worden ge houden. Behalve 2 Medailles door de Koninginnen geschonken, worden nog 4 Verguld Zilveren en 6 Zilveren Medailles uitgeloofd. Acht prijswinners krijgen bovendien een vergoeding voor reisgeld. II M. de Koningin heeft aan prof. N. Van der Waay de opdracht gegeven, een schilderij te vervaardigen van de plechtigheid der inhuldiging in de Nieuwe Kerk, op hetoogenblik dat zij de rechterhand omhoog hief om den eed van getrouwheid aan de Grondwet af te leggen. Het doek zal als portretsluk worden behandeld en ongeveer 2'/i bij 2 meter groot worden. Door de groote uitvoerigheid, waarmede het werk zal worden uitgevoerd, rekent de kunstenaar er ongeveer een jaar voor noodig te hebben. Op de nieuwe lijn Baarn-Utrecht is Donderdag de trein van 9 uur 15 min. uit de rails geloopen. De trein kwam in de sloot bij gemeld dorp terecht. Een wagen 3e klasse bleef op den weg staan. De machinist ge raakte te water. Wonder genoeg be kwam echter niemand eenig letsel. In een hoofdartikel, zoo seint de correspondent der iV. R Ct. uit Londen, spreekt de Times welwillend over de eerste troonrede van Koningin Wilhelmina. liet blad rnaakt de op merking dat dc jonge Vorstin geen gemakkelijke taak voor zich heeft, al is zij sterk door do tiouw van het volk. Moest enkel do regeermg in Nederland in 't oog gehouden worden, dan zou er betrekkelijk weinig be zorgdheid behoeven te bestaan, want de Ifollandsche anarchisten zijn geheel machteloos; maar de handhaving van het uitgestrekte koloniale rijk van Nederland is geen gemakke'ijk ding. Ze vergt voor de handhaving van liet leger en de vloot en van het volk offers, die drukkend zijn voor een kleine, ofschoon welvarende natie. Onder die omstandigheden bezit de toejuiching die de Koningin schenkt aan het ontwapeningsvoorstel van den Tsaar slechts een conventioneele waarde Het is goed en wel te rede neeren, dat staten gelijk Frankrijk en Duitschland hun legers trapsge wijs kunnen verminderen zonder hun weerverrnogen te schaden, maar het is moeilijk in te zien, hoe een der gelijke redeneering op kan gaan voor landen als Nederland en Engeland, die door een veelomvattende land- en zeemacht hun gezag moeten hand haven over verafgelegen, halfbaar- baarsche gewesten. In een Haagschen Brief aan het N. v. d. D. wordt verteld, dat het Dagel. Bestuur eener middelsoort gemeente op 31 Augustus een telegram van 2100 woorden aan Hare Majesteit heeft verzonden. En hoevele Ge meentebesturen en commissiën van particulieren zijn er niet geweest, die ook min of meer groote tele grammen hebben gestuurd De briefschrijver heeft vooral mede lijden met de telegraafambtenaren. Als die autoriteiten allen hunne huideadressen den vorigen dag netjes geschreven per post hadden verzon den, dan zou de Koningin er niets minder mee ingenomen zijn geweest dan nu met die telegrammen, die toch, krachtens algemeene volmacht, door haren secretaris worden beant woord, zonder dat zij ze las of zag, misschien en de ambtenaren zouden één zwaren dag minder hebben gehad. Maar er kan uit die extra opbrengst wel een gratificatie af, zal men zeggen. Integendeel! Want elk telegram, dat verzonden wordt, kost aan het Rijk geld, 'k weet niet precies hoe veel, maar 'k geloof 12'/i ct., en in eindcijfer moet er op den telegraaf dienst jaarlijks f 70(3,000 bijgepast worden. 8) De koster opende de kerkdeur en een vochtige lucht kwam den som heren stoet tegemoet. Hunne schreden weerklonken luid in de groote ruimte. Signe keek om, achter haar liep de koster, slaperig en naar het scheen, dronken. Zij huiverde. Ook Gunnar keek naar den man, wiens kleeren naar de kroeg roken en hij werd donkerrood van schaamte. Toen begon de dominé zijn ambt, doch met zeer weinig toewijding. Hij scheen haast te hebben en liet dit ook merken. Gunnar en Signe waren vereenigd. Met een zucht van verlichting sloeg de predikant het boek toe, de ge tuigen en de andereD verlieten met het bruidspaar de kerk en de deur viel dreunend achter hen in het slot. Allen gingen nu naar de herberg, waar de roode Margit met een gezicht vol schrammen en blauwe plekken, alsof zij van de trappen was gevallen kreunend rond hinkte. Gunnar vatte Signe bij den hand hij ging niet met de anderen de her berg binnen. Zij was hem daarvoor zoo dankbaar dat zij moest weenen. Zonder te weten wat zij deed, drukte zij zijn hand aan hare lippen en zij werd zoo week, dat zij hem alles wilde zeggen. Ook bij hem kwam de goede natuur boven en hij boog zich over haar heen om haar alles te vragen. Daar klonk uit de Nordstjernen een dreunend gelach, vermengd met de tonen van een ontstemde viool. Signe schrikte, wendde haar hoofd af en een uitdrukking van afschuw verscheen op haar gelaat. Gunnar deinsde achteruit. Bijna ruw trok hij haar mee naar de stad. En de bewoners van Hönefoss sleep ten den last van hun leven verder. Niemand bekommerde zich om Gunnar en Signe, behalve de postmeester, die bij gedeelten het geld voor zijn dood geschoten paard liet halen en Margit. Maar Gunnar kwam bijnp nooit in de herberg. Angstig vermeed hij het van Signe's zijde te wijken en zij verwonderde zich in stilte over die verandering, daar zij niet wist waaraan zij dit moest toeschrijven. Liefde was het niet o neen wie dacht aan liefde? En toch beefden haar vlijtige handen, als zij 's avonds Gunnar tegen- j over zich zag zitten. Hij zeide echter geen woord. Zij trachtte hem dan weieens over te halen om uit te gaan. «Waarom?" vroeg hij ijskoud. Signe j keek hem verwonderd aan. «Omdat1 ik niet verlang, dat je alles opgeeft om mijnentwille." Hij glimlachte, maar niet vriendelijk. «Ik ben er je echter zeer dankbaar voor," vervolgde zij schuchter, «Gun nar, en ik moet je nog om vergiffenis vragen." «Waarom?!" riep hij op heeschen toon. Het bloed steeg hem naar het gelaat. «Dat ik vreesde, dat je zoudt blijven drinken en het niet meer zoudt kunnen laten Hij keek haar zwijgend aan. Toen glimlachte hij weder. «Er bestaat een middel, dat iemand leert, de her berg te ontloopen." Signe's hart kloptezij stond op en ging naar hem toe. «De eene duivel verdrijft der ander," vervolgde hij met een hoonend gelach. «Ik weet wel, waarom ik blijf ben je het paard van den postmeester vergeten Eerst langzamerhand begreep Signe, wat hij met deze woorden bedoelde. Zij ontstelde hevig, daarna keek zij Gunnar vast in de oogen, die kaar blik ontweken met een schuwe uit drukking. En waarom heb je me dan gedwon gen je vrouw te worden, als het niet uit liefde is vroeg zij verontwaardigd. Gunnar antwoordde niet terstond. Toen echter zeide hij op schorre toon «Omdat ik niet wilde, dat iemand je zou bezitten, daarom en nergens anders om Maar hij scheen zelf nog meer onder zijne krenkende woorden en onder zijn boosaardigheid te lijden dan Signe, want toen hij had uitgesproken, viel hij als vertwijfeld op de bank neer en kreunde smartelijk. Signe beheersckte zich met moeite. Zij wilde hem niet laten merken, hoe zijne woorden haar in het hart troffen. Zij zeide niets anders danHet is goed Gunnar, ik zal het niet vergeten en er mij naar gedragen." Voor den eersten keer had zij een gevoel, alsof zij een gevangene was. Zij keek de kamer rond, alsof zij hulp, alsof zij een uitweg zocht. Voor het eerst begon zij te wauhoopen, of alles tusschen Gunnar eu haar wel weer in orde zou komen, zij had altijd nog gehoopt Gunnar op den rechten weg terug te brengen. Zij zag nu het j onmogelijke van hare wenschen in. Waarom was zij indertijd gebleven? Waarom had zij Astrid's hulp niet aangenomen en was gevlucht? Alles zou beter te dragen geweest zijn dan dit! Vrij zijn, vrij! Zij wendde het hoofd af, enkel om Gunnar niet te moeten zien. Deze nam onopgemerkt het werk op, dat van Signe's schoot was ge gleden hij vouwde het zorgvuldig op en streek er teeder met zijne onhan dige, bruine vingers over. ZESDE HOOFDSTUK. «Is daar ook iemand in de kamer Is daar ook iemand vroeg een man nesten! eenige malen achter elkander, eerst bijna onhoorbaar en toen er geen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1