GEMENGD NIEUWS. Ook mevr. Goedkoop—De Jong van Beek en Donk ontving het rid derkruis van Oranje-Nassau. In het blad der Vereeniging voor Vrouwenarbeid schrijft zij naar aan leiding der gelukwenschen, die haar toestroomden, het volgende: Uit een menigte brieven blijkt mij, dat velen deze benoeming beschouwen als een persoonlijke hulde aan mij en hiertegen wensch ik ernstig op te komen. Wie werkt uit zuivere toe wijding en gelooft in het nut van zijn arbeid, verdient geen huldebetoon en verlangt het niet!! Als een persoon lijke onderscheiding voor mij zelf, waar zoovelen met mij even hard en even vol bezieling hebben gewerkt, zou ik dit ridderkruisje niet mogen en niet willen aanvaarden, maar dit is ook niet de bedoeling geweest der hooge regeering Het is geschonken aan de presidente der vereeniging «Nationale Tentoonstelling van Vrou wenarbeid", aan »de presidente", d. w. z. aan haar, die de vereeniging vertegenwoordigt, onverschillig welk aandeel zij persoonlijk aan het werk heeft genomen, en als zoodanig ge loof ik dat wij het met vreugde be- hooren te begroeten. Want als zoo danig beteekent het de erkenning van onzen gezamenlijken arbeid, de erkenning van ons streven naar in elk opzicht betere levensvoorwaarden voor de vrouw. Als ik mij herinner de woorden van spot en diepe, nauwelijks onder beleefdheidszinnetjes verborgen, min achting, die wij verleden jaar ont vingen ook van hooge beambten in de onmiddellijke nabijheid onzer Vorstinnen, dan lijkt mij deze benoe ming een overwinning, zij het ook een kleine, op de laat dunkende on verschilligheid van nog zoovelen voor onze gerechte zaak, en voor wie ge- looven, en dus volgens het oude wijze woord niet haasten, is elke overwin ning een aanleiding tot blijdschap. Daarenboven het feit, dat deze on derscheiding van hooger hand dus niet onthouden werd, niettegenstaande wij streng vasthielden aan ons begin sel, dat in onze congreszaal elke eer lijke en ernstige overtuiging, van welke richting ook, zou mogen wor den uitgesproken en eerbiediging zou vinden, is misschien van grooter be- teekenis dan men oppervlakkig zou denken. De alphabelische lijst van sollici tanten voor de betrekking van com mies-griffier der Tweede Kamer, be vat de volgende namen: rnr. H. L. Asser, advocaat en kantonrechter plaatsvervanger te 's Gravenhage; mr. W. M. 11. Boers, advocaat en procu reur te Utrecht, leeraar in de Staats wetenschappen aan de Kijks Hoogere Burgersch. te Gouda; mr. dr. M. G. ten Cate te Amsterdam; mr. W. D. Caudri, advocaat en procureur te Amsterdam; mr. J. J. Heyse, advocaat en procureur te Middelburg; mr. G. G. van der Hoeven, adjunct-commies bij het departement van justitie, te 's-Gravenhage; mr. H. W. Ilovy, ad vocaat en procureur te 's-Gravenhage; mr. B baron Mackay, commies redac teur ter secretarie der gemeente Haar lem mr. G. van der Meulen, te Drachtenmr. C. L. Modderman, adjunct-commies le kl. ter provinciale giilïie van Zuid-Holland te's-Graven hage; mr. J. C. Overvoorde, archivaris der gemeente Dordrecht; mr. J. M. A. Roelants, commies-chef der provinciale griffie van Groningen, te Groningen jhr. mr. H. E. E. Roëll, advocaat en procureur te 's-Gravenhage beëedigd klerk ter griffie der arrond -rechtbank aldaarmr. L. M. Rollin Conquerque, adjunct-commies bij het dep van oorlog, te 's-Gravenhagemr. W. A Royaards, advocaat en procureur bij de arrond-rechtbank te Utrecht; jhr. rnr. D. L. Rutgers van Rozenburg, te Utrecht, advocaat en procureur bij de arrond. rechtbank en het hoog militair gerechtshof aldaarmr. H. W. van Sandick, commies-chef ter provinciale griffie van Zuid-Holland en tweede secretaris der staatscommissie voor de waterstaatswetgeving te 's-Graven hage mr. G. J. H. Schepel, adjunct commies der le kl. aan de prov. griffie van Groningen, te Groningenmr. C. J. Snijders, te 's-Gravenhage; mr. S. K. Theden van Velsen, adj -commies antwoord volgde, luider. Ofschoon een hevige Octoberstorm hem den mantel bijna van de schouders rukte, scheen de man toch geen plan te hebben de deur geheel te openen en het lage, veel te warme vertrek te betreden, waarin slechts Margit aan den weefstoel zat. Wordt vervolgd.) der le kl. van de prov. griffie van Friesland, te Leeuwarden; mr. H. W. B, Thomas, advocaat en procureur te 's-Gravenhage; mr. J. D. Verbroek, advocaat en procureur te 's-Graven- hage, secretaris van de Karner van Koophandel en Fabrieken aldaar; jhr. mr. de Wijkersloot de Weerdcsteyn, advocaat en procureur te 's-Graven hage en mr. W. A. van Zijst, te Utrecht, advocaat en procureur bij de arrond.- rechtbank aldaar. Atjeh. De correspondent der N. R. Cl. seinde gister uit Batavia »De krijgsmacht onder overste Van der Dussen ging over Pengapit aan den rechteroever der Rigas-rivier en het Olifantpad naar Pantei Ivoejoing om Twotnjadin te vervolgen, die naai Tenom ontsnapte. Oemar omsingelt den radja van Tenom te Tjot Semeroeng. Een troep is met bestemming daar heen ingescheept." PLAATSELIJKE BERICHTEN. Aan den kapitein L. van Laaren van het 5e Regiment infanterie die dit jaar zitting heeft gehad als lid in de commissie van het toelatingsexamen voor den Hoofdcursus, is, als blijk van waardeering voor de door hem in die functie bewezen diensten, door den Minister van Oorlog een binnen- landsch verlof voor den tijd van eene maand verleend. De tweede luitenants F. J. Quanjer en C. A. van Enschut van het 5e Regiment infanterie zijn aan gewezen tot het bijwonen van den Gymnastiek- Scherm- en Zwemcursus die van 1 October a.s. tot den 15 Januari 1899 bij de Normaal Schiet school te 's Gravenhage zal worden gehouden Op den le October a.s. zijn de navolgende onderofficieren van het 5e Regiment infanterie toegelaten tot de lessen van het eerste studiejaar van den Hoofdcursus om te worden opgeleid, t. w. Sergeanten H. A. Fischer en W. Weijerman voor tweede luitenant bij de Infanterie bier te lande. Sergeanten W. A. L. Soetbrood Piccardt, J. J. de Kroes en A. P. Erzeij voor tweede luitenant bij de infanterie van het Leger in Oost- Indië, en sergeant H. Eggink voor tweede luitenant kwartiermeester bij het Leger in Oost-Indië. De sergeant D. J Janssen van het 5e Regiment Infanterie is uit hoofde van lichaamsgebreken uit den dienst ontslagen, onder toekenning eener gratificatie voor eens van f 120.-. De 24 cadetten Korporaals van de Koninklijke Militaire Academie, welke bijna 4 maanden bij het 5e Regiment Infanterie alhier zijn ge detacheerd geweest, zijn heden met verlol vertrokken tot 2 October a.s. waarna de lessen aan genoemden Inrichting voor hen weder een aan vang zullen nemen. De miliciens van de lichtingen van 1894 en 1895 die voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest bij het 5e Regiment Infanterie, werden heden morgen weder in het genot van groot verlof gesteld. De soldaat H. Sleking van het 5e Regiment Infanterie is wegens wangedrag met een briefje van ont slag uit den dienst verwijderd. De sergeant J. J Hotz van het Instructie Bataillon die op 1 October a.s. is toegelaten tot het le studiejaar van den Hoofdcursus, ter opleiding van tweede luitenant bij de Infanterie van het Leger hier te lande, wordt te rekenen van die datum overge plaatst bij het 5e Regiment Infanterie. De reserve-sergeant H. M. J. F. Niks van het 5e Regiment Infanterie, is door den Minister van Oorlog be noemd tot vaandrig bij genoemd regiment. De reserve-sergeant J. Busquet van het 5e Regiment Infanterie, is op zijn verzoek eervol ontheven van zijne verbintenis tot het Reservekader, en toegelaten tot een nieuw verband als gewoon vrijwilliger bij genoemd korps, met toekenning van den graad van sergeant-titulair. De Minister van Oorlog heeft aan den sergeant E. K. A. van Oos terzee van het 5e Regiment Infanterie op zijn vei zoek een vervroegd ont slag uit den dienst verleend. In eene Donderdagavond ge houden bijeenkomst, in het lokaal »de Zaaiervan eenige leden der Afdeeling Amersfoort van den Chr. Nationalen Werkmansbond, is een Zangvereeniging, opgericht, en werden tot bestuurderen gekozende leden H. Voortman Voorzitter, A. Witteveen Secretaris, en K. II. Mulder Penn., terwijl als directeur dier Vereeniging, die den naam sCiescendo" draagt, zal optreden do Heer W. Hendriks. Tevens werd besloten dat de oefe ningen zullen aanvangen Donderdag 29 Sept. e.k. en voorlaan geregeld op Donderdagavond zullen worden gehouden. Onze stadgenoote mej. H. J. F. Mezger is benoemd tot leerares in piano-spel aan de Muziekschool der plaatselijke afdeeling der Maatschappij tot»Bevordering der Toonkunst. Maandag werd voor de Arron dissementsrechtbank te Utrecht be handeld de zaak tegen den tapper C. A. S. uit Amersfoort beklaagd wegens verduistering in 1897 en 1898 van f88 ten nadeele van de «Ver eeniging voor werkverschaffing" te Haarlem, van welke hij hier ter stede agent was. De «werkverschaffing" scheen meer speciaal voor den directeur bestemd te zijn. De contributie bedroeg zes cent per week, is f3.12 per jaar. Na altrek der verschillende onkosten ont ving de maatschappij daarvan onge veer f250. Nu werd aan de leden steeds voorgespiegeld, dat aan de werkverschaffing een jaarlijksche lo terij verbonden was zonder nieten de waarde der prijzen liep van P2.50 tot f50! De beklaagde heeft verzuimd een gedeelte van de geïnde gelden op tijd af te dragen. Dit kon hij niet doen, want hij was ziek geworden en het geld nu in zijn huishouden en tapperij verbruikt. Tengevolge hiervan moest een 50-tal Amersfoortsche ingezetenen vergeefsch wachten op de prijzen, die ze hoogstwaarschijnlijk toch niet zouden hebben gekregen, en zij dienden nu een aanklacht in. Dal ziekte oorzaak was, kon wellicht gelden als verzachting, doch liet nam het misdrijf niet weg. Een ernstig misdrijf noemde _de officier dit. De bekl. had het geld moeten opsturen en dan, desnoods met behulp van het Armbestuur, in zijn onderhoud moeten voorzien. Nu waren een 50 personen gedupeerd, die iangen tijd vergeefs wachtten op de cadeaux, die ze zouden hebben getrokken of niet zouden hebben getiokken. Spr. eischte een gevangenistraf van 3 maanden. De verdediger, mr Prikken, be toogde, dat het hier betrof een civiel rechtelijk geschil, tusschen beklaagde en de vereeniging. Beklaagde had wel willen betalen, maar niet zooveel als de directie van hem eischte Spr. was daarom van meening, dat de zaak geschorst moest worden, en eerst civiel-rechtelijk uitgemaakt, hoewel de beschuldige was Spr. concludeerde tot vrijspraak voor bekl. subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 1 October. 358e STAATSLOTERIJ. Vijfde of laatste klasse. Tweede week. Trekking van 2123 Sept. (2850 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 100 op No. 8546 en 8980. Prijzen van f 70. 2907 2926 8366 8381 8548 8948 HOOI 11065 11068 11093 11519 15321 15331 15333 18012 18013 18039 18040 18064 en 18074. Te zamen 22 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2922 2930 2945 3858 3859 3861 3871 3876 3881 8367 8369 8373 8382 8397 8473 8499 8512 8544 8558 8567 8952 8958 8962 8971 8979 8983 8989 11006 11022 11024 11033 11042 11054 11075 11091 11097 11502 11507 11524 11578 11579 11592 11597 11599 11600 15310 15340 15343 15356 17567 17574 17591 17610 18008 18011 18018 18020 18030 18038 18042 18051 en 18078. Volgende trekkingen geschieden 27—30 Sept. en 3—7 Oct. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger, en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn iugebleven de navolgende prijzen1 van f 100.000, 2 van f 1500, 32 van f 1000, 33 van f 400, 39 van f 200, 83 van f 100 en 2044 van f 70. Hitte in Londen. De Septemberzon doet haar best in Londen. De warmte is er on draaglijk en tevergeefs ziet men naar een regen of onweersbuitje uit. dat de drukkende atmospheer wat af koelen zal. Het is er den geheelen zomer nog niet zoo warm geweest als nu, waartoe ook de volslagen windstilte niet weinig bijdraagt. De thermometer teekende eergistermor gen te elf uur 117» in de zon en 86'/i in de schaduw, en een half uur later zelfs 122' in de zon en 89» in de schaduw. De geheele bevolking lijdt onder deze meer dan tropische warmtemen weet niet hoe dun men zich kleeden zal en waar men verkoeling zal zoeken want door de warmte en de droogte zijn de boomen in de parken blader loos als in den winter. Zonnesteek en flauwte komen natuurlijk dikwijls voor. In het Hyde-Park vallen de menschen als musschen neer, en de ziekenhuizen kunnen bijna de men schen niet bevatten, die tengevolge der warmte zijn inëengezegen. Alleen in het hospitaal Sint-George zijn er vijftig gebracht. Een reuzenfiets. Het rijwiel, dat in Amerika voor de Parijsche wereldtentoonstelling van 1900 gebouwd wordt, is een ware reuzenfiets; want slechts een reus, driemaal zoo groot als de beroemde kolossus van Rhodes, zou er op kunnen rijden. Ze is zorgvuldig gefabriceerd van het fijnste, sterkste staal, en wat de Eifeltoren voor de vorige was, zal deze fiets voor de aanstaande Fransche tentoonstelling zijn. Men verwacht dan ook, dat ze de grootste aantrek kelijkheid van de geheele inrichting zal uitmaken. Het monster zal boven alle hooge, omringende gebouwen uit steken en zadel, wielen enz. zijn ge zamenlijk in de juiste afmetingen ge houden. Op zich zelf is het een heel gebouw. Beneden in ieder wiel, in de banden uitgesneden, bevinden zich twee groote ingangen wenteltrappen voeren van de deuren naar de voor- en achterzijde van ieder wiel tot aan het uiterste einde van de machine. Ook leiden wenteltrappen naar het zadel en de stuurstang. De trappen worden overal door kleine venstertjes verlicht, waardoor de bestijger van de fiets telkens een afwisselend uitzicht heeft hetgeen vooral prachtig moet zijn van uit de stuurstang Op het zadel, waaromheen een ijzeren leuning loopt, bevindt zich een groot platform hierop is plaats genoeg voor een res tauratie, een orkest en een dansvloer. Weikelijk zullen hier ook tijdens den duur der tentoonstelling bij gunstig weer bals gegeven worden. De rug- gegraat van de reuzenfiets beval een groote eetzaal, waarvan de geheele lengte door een tafel zal ingenomen worden, waaraan 000 personen ge makkelijk kunnen zitten. Romantisch. 't Is dezer dagen te Roermond gebeurd, dat een echtpaar in de rechtszaal wachtende was op de uit spraak des rechters, die hun huwelijk ontbonden zou verklaren. De rechter is bezig het gewichtige document voor te lezen. Daar staat de vrouw op, gaat naar haar man toe, spreekt met hemhet gevolg is, dat man, vrouwlief den arm geeft, en onder het bravogeroep des rechters verlaten zij de gerechtszaal. Het voormalige verblijf van Napoleon I. Het slot Malmaison zal, naar men zegt, voor de wereld-tentoonstelling van 1900 in een museum van den tijd van het consulaat en het keizer rijk veranderd worden, liet behoort tegenwoordig aan den heer Osiris, die van plan is het slot te laten ver nieuwen en het den staat ten ge schenke te geven. De vertrekken van de voormalige keizerlijke vei blijf- plaats zijn bijna onveranderd geble ven. Men heeft door middel van een ingelegde houtmozaiek-roset in den vloer de plaats aangeduid, waar kei zerin Josephine gewoonlijk aan de familietafel zat. In de slotbibliotheek vindt men nog de oude prachtige beelden. Zooals men weet, kondigde Napoleon zijn gemalin bier aan, dat hij van haar scheiden wilde. Op de tweede verdieping bevinden zich de slaapvertrekken van de keizerin en haar hofdames, o.a. ook het vertrek van de vrouw van maarschalk Lefévre, bekend als „madame Sans- Gène." Achter het slot vind men twee monumentale obelisken, door Napoleon uit Egypte meegebracht. Links daarvan is de boomgaard, waai de keizer na den slag bij Waterloo van zijn familie afscheid nam en aan koningin Hortense een prachtig dia manten collier tot aandenken gaf. De dentisten en dokters van Amerika beginnen hoe langer hoe minder gebruik te maken van cocaï ne als een verdoovingsmiddel, daar zij overtuigd zijn, dat het gevaarlijk voor de gezondheid is, en de patiënt, als hij 't gevoel aangenaam heeft ge vonden, gemakkelijk aan 't vergif verslaafd kan worden. In den laatsten tijd had het inspuiten toch reeds door middel van electriciteit plaats, daar bij het gebruik van een naald of watten altijd het gevaar bestond, dat de patiënt het vocht gedeeltelijk in slikte. Het middel, dat de cocaïne moet vervangen, is «eukane", dat minder snel werkt en ook lang niet zulk een krachtig verdoovingsmiddel is, doch in elk opzicht veilig; en dat is natuurlijk de hoofdzaak. Een anti-belastingbetaler met een dichterlijk gemoed. Dezer dagen werd door den ont vanger der plaatselijke belasting te Breda het volgende vers als antwoord op een «Waarschuwing" ontvangen: Mijn waarde heer ontvanger, Gelooft mijge hebt abuis, 'k Ben nooit voor dit soort briefjes, Noch voor belasting thuis. Ge weet men plukt geen veeren Van eenen kikvorsch ooit, Zoodat voor mij die moeite Totaal is weggegooid. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. van 15 tot en met 21 Sept. 1898. Geboren Wilhelmus, z. van W. Huur- deman en W. Dijkgraaf. Jacoba Hendri- ka, d. van E. van Kolfschoten en S. W. van Altena. Johannes Wilhelmus, z. van W. J. van de Wijnhaard en W. Ter- maten. Gerardus Antonius Cornells, z. van J. C. G. Heunks en J. Rietveld. Hendrikus en Jan, twee z. van J. de Vries en T. Mulder. Arendina, d. van H. Meester en K. Berensen. Cornelia Gesina, d. van H. Mater en P. Smit. Alijda, d. van E. M. van den Ham en J. van de Raapkamp. Johan Wouter en Anna Goitske, z. en d. van F. Faber en M. E. van der Heul. Jan, z. van A. de Vries en E. Plas. Cornelis Hendri kus, z. van G. Stikvoort en G. Wakel- kamp. Maria Gerarda, d. Yan A. de Kruijf en E. Kamer. Gerardus Lam- bertus, z. van G. J. Reijmers en J. van Pampus. OndertrouwdG. van der Wart en C. ten Hoove. S. de Ranitz en Jonkvr. A. M. van Holthe. Overleden Hendrik van de Loodijk 79 j. echtg. van J. van den Broek. Jo hanna Elisabeth Maria Hubertina Hamers 22 j. ongeh. Johanna Maria Hendrika Massa 34 j. ongeh. Geertje Kroes 31 j. echtg. van J. van der Voorde. Ever- arda Riksen 13 m. Jan Willem Bou- huijs 7 m. Mietje de Jong 81 j. wed. van S. van Vollenhoven. Cornelis Hoogland 63 j. echtg. van L. Broekman. Antoon te Beek 7 m. Petrus Coen- raad Wackie 63 j. ongeh. Petrus Lambertus van Eijsden 7 m. Jan Christiaan de Poel 11 m. Gerarda Jo hanna van Wijaarda 4 m. Johannes Meijer 11 m. Maria Tesson 24 j. ongeh. Alijda van Meeteren 33 j. echtg. van J. Kraan. Hoogland. Geboren: 19 Sept. Alijda, d. van H. Blom en A. Kok. Overleden21 Sept. J. A. Blom, 14 w. Stoutenburg. Overleden: 21 Sept. Lambertns Vos kuilen, 8 w. 22 Sept. Trijntje van Roomen, 77 j., wed. van Jan Kaas. Leusden. Geboren: 18 Sept. Wilsje, d. van Rfjk Schoonderbeek en Teunisje Houtveen. Getrouwd: 20 Sept. G. Boeschoten en D. M. Donker. Woudenberg. Overleden: 16 Sept. Cornelia de Man, 11 m. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 23 Sept. 1898. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 14.af8.Peren f4.a f8..Nieuwe aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f 2.a f2 30 Hoendereieren f 4 00 a f4.50 per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter fl.00 a fl.15 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f0. Kippen f0.60 a f0.80 Kuikens fl.a f 1.10 Piep kuikens f 0.20 a f 0.40 Ganzen f0.f0.Eenden 10.00 a f 0.00 p. st. Jonge f0.a fO.Hazen f 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tainme f0.60 a f0 80 Duiven f0.40 a f0.5O paar. Magere varkens f 12.f20.Zeugen f 40.f 60. Biggen f 5.a f9.Schrammen f 00.a f00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f00.— a f000.— Kalf koeien f000 a f000.— Kalfvaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.Pinkstieren f 000,a f000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 hecL Appelen; 20 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 300 heet. Zandaardappelen 40.000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1500 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 20 magere varkens, 400 biggen en 12 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2