NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. HAAR EED GETROUW. 77. Woensdag: 28 September 181)8. Zeven-en-twiutigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: r Per 3 maanden f 1.Franco per post door het gekeele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTltN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend} Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Eindelijk is het dan zoover gekomen, dat het vonnis van den banneling op het Duivelseiland herzien zal worden In den Maandag gehouden Franschen ministerraad heelt de minister van justitie Sarrien met algemeene stem men van zijn mede-regeerders de op dracht ontvangen het verzoek om revisie, dat door mevrouw Dreyfus tot hem was gericht, aan het hoogste gerechtshof, het Hol'van Cassatie over te brengen. Door deze daad heeft het ministerie zich schrap gezet tegen den generalen staf, tegen de militaire macht in 't algemeen, welke geen middel te schandelijk achtte om het aan 't licht brengen van de waarheid te beletten. En reeds jubelden de aanhangers van den generalen staf de tegenstanders der revisie toen de stemmen in de revisie-commissie staakten, uit welk feit zij meenden te kunnen concludeeren, dat deze com missie hun pat tij had gekozen. Doch zij hebben te vroeg gejuicht. Trouwens, het staken der stemmen is ten on rechte uitgelegd in dien zin, dat het moest beschouwd worden als een af wijzend advies op het verzoek, door den minister van justitie tot haar ge richt om na te gaan of er termen voor eene nieuwe behandeling der zaak aanwezig waren. De commissie heeft door haar votum alleen te kennen gegeven, dat zij de verantwoordelijkheid van een herzie ning niet wilde aanvaarden, doch die op den minister van justitie zelf en het ministerie terugwierp Als er aan het votum eene beslissing zou moeten worden toegekend, dan zou die zeker ten gunste der revisie lui den, krachtens het gerechtelijk ge bruik, vooi schrijvende, dat de staking van stemmen ten gunste van den aangeklaagde wordt uitgolegd, gelijk de Temps opmeikt. Tevens brengen wij nog even in herinnering, dat de commissie slechts een adviseerende stem heeft en ook, al had zij zich met algemeene stemmen tegen een nieuwe behandeling der zaak verzet, dan toch zou de minister van justitie op eigen verantwoording de herzie ning bij liet Hof aanhangig hebben kunnen maken. Een verblijdend teelcen is liet voor zeker dat het ministerie die verant woordelijkheid ten volle heeft aan vaard ofschoon niet mag worden ver heeld, dat nu de strijd tusschen het militaire en burgerlijk gezag met groote verhitte ing zal gevoerd wor den. Welke de gevolgen van dezen strijd mogen zijn valt niet te zeggen, docli dat hij aanleiding kan geven tot ernstige conflicten, ja tot een catastrophe, deze mogelijkheid is niet uitgesloten. Intusschen meent de Temps, die de regeering met haar genomen be sluit geluk wenscht, dat ook het leger de beslissing, welke strookt met de rechtvaardigheid en de groote belan gen van het land en de vrijheid, zal toejuichen. Het blad hoopt, dat het Hof van Cassatie spoedig de eindbe slissing zal nemen opdat er een eind zal komen aan de algemeene opge wondenheid. Volgens de Soir is het vooral aan de krachtige houding van Brisson te danken, dat met algemeene stemmen het bekende besluit genomen werd. Brisson toch verklaarde in den ministerraad dat een weigering dei- herziening gelijk zou staan met hem te onteeren. De uitdrukkingen van Biisson waren zoo buitengewoon, dat Sarrien, Maruejouis en Peytral als het ware gedwongen werden om te gehoorzamen. Welke beteekenis heeft men nu te hechten aan het besluit van den ministerraad, om door den minister van justitie het verzoek van mevrouw Dreyfus aan het Hof van Cassatie te doen overbrengen? In werkelijkheid beteekent dit verzoek feitelijk de revisie. Het verzoek beteekent ten minste in zoover reeds het begin der revisie dat liet llof heeft uit te inaken of de hij het verzoek aangevoerde feiten volgens 4 van Art. 443 van het Strafwetboek van dien aard zijn om revisie toe te latenen daartoe krijgt liet inzage van alle stukken en kan liet de gelieele zaak van het be gin af nagaan. Tot deze stukken behooren niet alleen de acten uil het eerste proces- Dreyfus, maar ook die uit de pro cessen tegen Esterhazy en Zola als mede de stukken waarop de dubbele aanklacht tegen Picquart berust, nl. die, waarbij hij beschuldigd wordt de spionnenwet te hebben overtreden en die wegens vervalsching van het Petit-bleu. De bevoegdheden van liet Hof van Cassatie zijn tot aan de uitspraak onbeperkt als het Hof het verzoek om revisie als gegrond erkent. Indien het echter oordeelt, dat do zaak nog niet voor beslissing rijp is, dan kan het zelf, of door een daartoe te benoemen, zoogenaamd rogatoire commissie een volledig onderzoek instellen door toe passing van alle middelen die geschikt zijn de waarheid aan den dag te brengen. - Is de zaak terstond of na dit onderzoek dan vatbaar voor beslis sing, dan vei nietigt liet Hof van Cas satie alle vonnissen of arresten en alle acten, welke de herziening kun nen belemmeren; liet stelt de vragen vast die gesteld moeten worden en verwijst de beklaagden of beschuldig den naar een ander Militair Hof of ander rechtscollege dan dat hetwelk het eerste vonnis heeft gewezen. Het is zeker een moeilijke taak welke aan het Hof van Cassatie is opgedragen. Terwijl de politieke harts tochten om haar woeden, hebben de leden van dit hoogste rechtscollege in het doolhof van knoeierijen den weg te zoeken, welke tot liet lang met een sluier omgeven beeld der waar heid voert: aan hen is de taak opge legd om dat beeid den sluier te ont rukken en liet in al zijn naaktheid te toonen, ook al zouden de gruwelijkste nooit vermoede misdaad hen uit de trekken van het verwrongen gelaat aangrijnzen. Maar als zij de waarheid aan het licht brengen, zal dan het volk hen gelooven? De uitspraak van liet Hof van Cassatie zal in dit opzicht als toetssteen kunnen gelden of Frank rijk liet door de gebeurtenissen van de laatste jaren geschokt vertrouwen in zijn rechters zal terug vinden dan wel of de opgezweepte politieke harts tochten ook zelfs het respect weigeren aan het hoogste rechtscollege en zich laten verleiden tot nieuwe strijd, mis schien tot burger oorlog en zelfver nietiging. Vredes conferentie. Duitschland, Oostenrijk en Italië hebben eenstemmig hun bereidwillig heid tot deelneming aan de ontwa peningsconferentie, het gevolg van de vredesboodschap van den czaar van Rusland, te kennen gegeven. Het ongerept blijven van het tegenwoor dig bezit van ieder land wordt natuur lijk door alle deelnemers aan de con ferentie vooropgezet. Engeland moet, in verband van de quaesties in het Oosten en het verre Oosten, de voorwaarde gesteld hebben, dat over geen internationale qnaesties, welke thans hangende zijn gesproken zal worden en dat alleen over de humanitaire zijde van de beperking der strijdkrachten zal worden beraad slaagd. Ook de Vereenigde Staten schijnen deze voorwaarden te hebben gesteld. Welke houding de regeering van Frankrijk zal aannemen, nu de pers van dat land de teruggave van Elzas Lotharingen als eisch tot deelneming aan eventueele ontwapening stelt, is nog niet met zekerheid bekend. (Jit de stukken, betreffende de Staatsbegrooting van '1899 blijkt, dat de Minister van Builerilandsche Zaken geid aanvraagt voor een bezoldigd vice-consulaat te Antwerpen. De Minister van Justitie stelt voor; twee adjunctinspecteurs van het ge vangeniswezen aan te stellen, het korps gevangenisambtenaren te reorgani- seeren naar de rangschikking der ge stichten in klassen en met tractemens- verliooging in verband met den dienst tijd en dienstvervulling; aanvulling van liet personeel van het gerechtshof te Amsterdam met een raadsheer en van de rechtbank daar met een rechter. In den loop van het jaar zal in gesteld worden een commissie van advies in zake de verhouding der gevangenisarbeid tot de particuliere nijverheid. Het jaarboekje der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft lieden het licht gezien. Het wordt grooten- deels gevuld met een overzicht van liet behandelde ter Algemeene Ver gadering, terwijl daarin voorts zijn opgenomen een lijst van de departe menten der Maatschappij, met opgave van hunne vooizitters, secretarissen en instellingen, benevens de statisti sche cijfers betredende hunne instel lingen van onderwijs en hunne biblio theken, alsmede een overzicht van het aantal instellingen der Maat schappij. Er blijkt o. m. uit, dat de Maat schappij op 8 Augustus telde 308 depai tementen met 13.082 leden, 200 eereleden en 8 vereenigingleden. De Haagsche briefschrijver van De Tijd schrijft het volgende omtrent de Koningin »Ik zou te veel van uw ruimte moeten vergen wanneer ik al de merkwaardige uitingen van H. M. in die dagen wilde opteekenen, welke onder liet publiek bekend werden. Eén echter is er onder die vele, die mij zoo treilend voorkomt, dat ik haar uw lezers niet wil onthouden. Men verhaalt namelijk, dat H. M de Koningin na een tredende openba ringen van de volksgeestdrift bij haar 9) Zij liief het hoofd op, toen zij het geluid van de stem hoorde, vond zij het echter niet de moeite waard om op te staan, doch werkte rustig verder aan de ruwe, bonte stof, die zij onder handen had. De late gast klopte on geduldig met zijn stok tegen het ven ster en zag toen, dat er behalve het meisje geen sterveling in de kamer was; hij trok de capuchon van zijn manteljas over zijn bontmuts en trad binnen: "Ben je alleen?" "Ja," antwoordde Margit nieuws gierig, den onbekende van het hoofd tot de voeten opnemend. "Wat is er?" "Stil, zachtjes," fluisterde hij. »Heb je een kamer voor mij?" "Wie zijt. gij?" vroeg Margit. »Ik mag niemand opnemen, dien zijn naam niet zegt." f "Welk een onzin!" lachte de man. "Nu, wie zijt gij herhaalde Margit brutaal. «Anders kunt gij gaan.- «Wil je veel geld verdienen?" zeide hij lachend, maar in zijn toon lag iets als verborgen angst, «wees verstandig «Geld...." vroeg Margit, «waar mee?" «Door mij een hoekje aan te wijzen, waar ik kan slapen zonder dat de waard, de knechts en andere over bodige menschen er in gemoeid worden." «De waard onderzoekt iederen avond al de logeerkamers, dien kan ik niet misleiden «Onzin, logeerkamers! Voor mijn part kun je mij in den stal stoppen, indien ik slechts ongestoord en on ontdekt blijf. Is er nog iemand anders in huis?" «Behalve de waard is er niemand. In dit jaargetijde komt er nooit iemand en al de knechts zijn bij den houtverkoop in Drammen. Wacht, daar schiet mij iets te binnenWat geeft ge als ik u een warme plaats aanwijs, waar gij kunt slapen?" »Tien kronen," zeide de vreemdeling kortaf«Aha, ha, met geld komt men ver bij dit brave volk." «Zeg me echter wat gij van plan zijt," vleide Margit terwijl zij licht aanstak. «Gij kunt mij vertrouwen!" «Zwijg! Je hebt mij alleen den weg te wijzen, anders niets." «Het is boven niet mooi," grijnsde Margit." Het is de hooizolder. Er is vandaag niemand, gij zijt daar veilig." «Waar moet ik heen? Ik ben hier vreemd." Dat woord trof Margit. «Vreemd!" Dat woord had beteekenis voor haar. Gunnar had ook altijd gesproken van iemand, die hier «vreemd was geweest. Op de smalle ladder, die naar den hooizolder leidde, draaide zij zich om en bekeek den vreemdeling eens goed. «Wat heb je? Haast jeSnel tastte hij in den zak en gaf haar een goudstuk. Heb j e daarop gewacht nu vooruit Margit zeide niets, maar hielp den onbeholpen gast de laatste treden op klimmen. Uitgeput zonk hij op het stroo neder. «Ontzettend!" kreunde hij. «O, het is om waanzinnig te worden! «Ha, ha," lachte Margit, «wilt gij brandewijn «Neen, neenriep hij uit. «In welken spelonk hebt gij mij gebracht «Gij kunt terstond weer naar be neden," sprak Margit met nadruk. «Ik hoor den waard!" «Voor niets ter wereld! Lucht! Is hier geen dakvenster in deze hel?" «Ik zal er den waard eens naar vragen." «Blijf," hijgde hij. «Mijn verstand staat stil. Wat wilde ik? Waarom ben ik hier?" «Kan ik u niet helpen?" vroeg Margit begeerig. «Ja en neen. Als ik maar wist of die roode slang te vertrouwen is «Zijt gij hier vreemd? Nog nooit hier geweest?" vroeg Margit plotse- ling. Hij keerde zich onrustig om. «Hoe kom je op die gedachte?" «Zoo maar ik meende u eerder gezien te hebben «Onzin!" «Waarom verbergt gij u dan?" Hij beet zich op de lippen. «Ik verberg mij niet. Ik wil slechts rust hebben. Ik ben gedwongen mij hier op te houden, begrijp je, gedwon gen. «Waardoor?" De vreemdeling woelde vertwijfeld in het hooi. «Meisje!" «Margit heet ik." «Margit dan gij kunt tot loon eischen wat gij wilt, als gij mij zweert nog heden avond een briefje aan Astrid Gulsdatter te bezorgen. Maar als voorwaarde stel ik, dat gij zwijgt. Ik geef u geen cent eer gij aan de op dracht hebt voldaan." «Goed!" zeide Margit. Zij dacht bij zichzelven: «Een liefde-brief aan Astrid!" En zij kwam op een denk beeld, dat haar het bloed bijna in de aderen deed stollen. Maar zij moest eerst nog meer weten. Zij greep den brief en stak hem in den zak. Zij beefde van ongeduld. Nauwelijks was zij in de gelagkamer terug of zij opende den brief en begon hem te ontcijferen: «Kom terstond in de Nordstjernen beste schat ik heb u gewichtige mededeelin- gen te doen een vriend." De vreemdeling had wel vermoed, dat Margit den brief zon lezen om te weten te komen, wie kfl wasdaarom had hij zijn naam weggelaten. Astrid zou ook wel weten met wien zij te doen had ja, hij was zeer voor zichtig zeer slim. Margit rende weg. Het stormde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1