CONCERT Tt Koopvjir Afbraak, Culte public DAHS' CURSUS Officieel© Publicatie. ZES WONINGEN GEMENGD NIEUWS. A d v e r t en t i n. in fle ©ncertzaal van „Amicitia" l SCHTOÏN. Tliee voor Chronische lone- en "keelziekten verschijnen op het balcon toen de intocht was afgeloopen, in de armen harer moeder viel, deze met aandoe ning in de woorden toevoegend «Waarmede heb ik dit alles verdiend?" waarop Koningin Emma zou hebben geantwoord«Het werd voor u ver worven De gemeenteraad van Nijmegen heeft ook het verkoopen en gebruiken van pauwenveeren verboden eveneens het werpen met serpentines en con fetti. Met het oog op de kermis in begin October treedt de verordening dadelijk in werking. Hoe zou ons gemeentebestuur over een dergelijken maatregel denken. De Javaantjes uit den kampong Insulindo, ter tentoonstelling van vrouwenarbeid, zijn thans, onder ge leide van eene dame, voorloopig naar Amsterdam vertrokken. De berichten over de oorzaak van de oneenigheid tusschen de Javanen en hun geleider of impresario loopen zeer uiteen. Er zijn er, die zeggen, dat tot dusver op hunne rondreis in Europa alles goed ging, en dat hun verzet om verder te gaan hier te lande begonnen is, blijkbaar onder den invloed van belangstellenden. Anderen zoeken de schuld bij den geleider en wijzen er op, dat deze halsstarrig weigert het «contract" te laten zien, waarop hij zich beroept. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In de gisterenavond op initiatief van de versierings commissie van de Langestraat Varkensmarkt tot Oude Vischmarkt in het Café de Arend gehouden vergadering, die door tal van belangstellende stadgenooten uit alle kringen werd bijgewoond, is met algemeene stemmen besloten tot het oprichten eener Vereeniging tot Be vordering van het Vreemdelingen verkeer en verfraaing der gemeente. De heer van Ruyven, die de ver gadering leidde begon met te wijzen op het vele schoone dal de omstreken en de stad zelve opleverden en vond nu bovengenoemde commissieeen batig saldo over had van f 100.daarin een gereede aanleiding om in navol ging van zoovele andere gemeenten een dergelijke vereeniging op te richten Nadat door eenige heeren (van der Eist, Rauli en J Schulman) was ge discussieerd over het meer of minder wenschelijke om vooraf statuten vast te stellen, de werkkring der vereeni ging en de contributie te bepalen of wel dit commissoriaal te maken werd met meerderheid van stemmen be sloten tot het onmiddelijk kiezen van eene definitief bestuur en daaraan deze voorloopige werkzaamheden op te dragen. Tot bestuursleden werden daarop gekozen de heeren B. A. van Ruijven, O. G. H. Heldring, J. Schulman, C. B. Kok. M. F W. J. de Jong, M. I. Celosse, J. G. de Jager, Mr. J C. H. Prikken en S. Meijers Na een woord van dank door den lieer Celosse aan den Voorzitter voor zijne goede leiding wordt door dezen de vergadering gesloten. De vereeniging is er dus, het bestuur in handen van mannen voor hunne taak berekend en die reeds dikwerf blijken gaven voor de bloei der ge meente hunne krachten en tijd over te hebben. Rest alleen nog den steun van Amersioort's ingezetenen. Hun dezen te bezorgen zal steeds ons streven zijn. De jaarwedden van de in de jongste Raadszitting tijdelijk benoemde leeraren aan de inrichtingen voor M.O. alhier, worden vastgesteld voor wis kunde op f 1600, Nedeilandsche taal en letteren, Geschiedenis en Aardrijks kunde op f2000, en de bezoldiging voor Fransch en Hoogduitsch op f 10Ó per wekelijksch lesuur. hevig maar zij ging niet naar het poststation, waar Astrid woonde, doch in tegenovergestelde richting, naar Hönefoss en den molen. Zij vergiste zich zeker. »Is hier iemand, die mij wil spreken," vroeg Signe een uur later aan de deur van de Nordstjernen. Zij scheen met tegenzin te zijn gekomen en moest zich inspannen om Margit te kunnen aanspreken. Een oogenblik aarzelde Margit eer zij antwoordde: «Boven!" «Wie is er boven?" vroeg Signe wantrouwend. «Weet niet." «Een vrouw? Het is zeker een mis verstand. Zeg haar dat zij maar hier bij mij komt." (Wordt vervolgd). Orelio, Mann, Wolters. Deze drie gevierde kunstenaars, wier namen in den lande een goeden klank hebben, maken in Sept./October een kunstreis door ons land, en zullen op hun reis ook onze stad bezoeken Door de liefhebbers van goede muziek zal dit bericht zeer zeker met ingenomen heid worden begroet. Dit Concert is bepaald op Donder dag 6 October a s. in de concertzaal van Amicitia. Voor het nemen van plaatsen wijzen wij naar de annonces in de bladen. Het programma, uitsluitend be staande uit werken van Nederlanders belooft zeer veel schoons. Als extra nummer op verlangen van eenige kunstvrienden zingt Orelio de proloog uit de opera Paljas van Leoncvaallo, terwijl hij zich verder ook in eenige pias uit Operas zal doen hooren. Ten bewijze dat de 3 kunstenaars op hun vorige Concerten groot succes hebben behaald, leze men de persbe- oordeeling die door de concertdirectie ruim verspreid geworden i-.. Wij hopen dat zij een onthaal, hunner waardig in onze stad zullen hebben. De lessen aan de H. B. School alhier zijn den 12 September j.l. aan gevangen, en de lokalen in het hulp gebouw in de Koestraat werden j 1 Maandag in gebruik genomen, na de in functie treding van twee der nieuwbenoemde leeraren, de heeren A. D. Raadgeep en J. Menkema. Thans zijn de Ie, Ille, en IVe klasse ieder in twee afdeelingen ver deeld, terwijl de totale getalsterkte van alle klassen 138 leerlingen be draagt, van wie 37 dagelijks uit om liggende gemeenten de school be zoeken. Na 1 October a.s. zal de visch- keuring weder plaats hebben des morgens ten 9 uur in plaats van 8 uur. In ons vorig nummer melden wij dat de Heer W. Hendriks als directeur zou optreden van de Zang- vereeniging „Crescendo," dit moet zijn den Heer H. Hendriks. De postbode op Hoevelaken B. Buter, herdenkt den le October den dag, waarop hij voor 25 jaar als zoo danig zijne aanstelling ontving. Bunschoten. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Bunschoter Veen- en Veldendijk werden aanbe steed de werken tot verzwaring van den Slaagschendijk. Ingeschreven werd voor perc. I, den kleinen Slaagschen dijk, door J. ter Haar, te Bunschoten, f830. Voor perc. II, den grooten Slaagschendijk (ged.)door C. Leenheer, te Heinenoord, 1 1150, en voor perc. III, den grooten Slaagschendijk (ged.) door M. van Drie, te Amersfoort f 1150. Wegens het epidemisch heer- schen der mazelen zijn op verzoek van den Inspecteur van het genees kundig Staatstoezicht de scholen in deze gemeente gesloten. 358e STAATSLOTERIJ. Vijfde of laatste klasse. Derde week. Trekking van 27 Sept. (975 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 100 op No. 8518. Prijzen van f 70. 8376 8396 8511 8539 8551 8568 11032 11082 11517 11526 11575 11602 11605 11609 17598 en 18066. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2946 3882 8370 8404 8506 8513 8529 8550 8572 11020 11025 11031 11041 11092 11096 11098 11558 15301 15314 15336 15379 17563 17579 17590 18057 en 18073. Volgende trekkingen geschieden, 2830 Sept. en 37 Oct. SCHOUW. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht d.d. 8 November 1833 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 10'r van het alge meen politie-reglement voor de ge meente Dopn te weten, dat de bij voor melde artikelen bedoelde najaars schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag den 13 Octo ber aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering ge bracht. Amersfoort, den 26September 1898, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. Verbrand. Te Hengelo vermaakten zich een aantal kinderen op een land met het stoken van vuurtjes. De kleeren van een meisje raakten daarbij in brand, waardoor zij zulke ernstige brand- wondeiji bekwam, dat men voor het. leven van het kind vreest. Zoekt deu Bruigom 1 Eindelijk was de Woensdag dan ge komen, dat zij en hij te Utrecht in den echt verbonden zouden worden. Reeds lang hadden zij daarvoor gespaard. Na de laatste toebereidselen en be schikkingen te hebben gedaan, verliet Dinsdagavond de bruidegom het huis der bruid. Den anderen moigen zou hij haai' komen halen om haar naar het echtaltaar te geleiden. De trouw koets en overige rijtuigen waren op tijil gekomen, maar de bruidegom liet steeds op zich wachten. Overal werd naar hem geïnformeerd, maar niemand wist hem te vinden. De koetsen wer den weer naar den stal gezonden, en van de trouwplechtigheid kwam niets. Eeu erstig ongeluk hoeft te Tarento in het bijzijn van den kroonprins en de kroonprinses van Italië plaats gehad, bij gelegen beid van het van stapel loopen der Puglia. Bij bet vuurwerk, dat des avonds ter eere van den kroonprins en de kroonprinses werd afgestoken, vatte een ponton, waarop honderden raketten opgestapeld lagen, vuur. Alle raketten ontploften onder ont zettend geknaltegelijkertijd werden alle zich daarop bevindende personen overboord geslingerd. Bij het onge luk werd écu persoon gedood, terwijl er verscheidene gewond werden. Dc daad van eeu krankzinnige. Te Veenendaal werd de heer H. Bomas door den waagmeester C. de R. in het Waaggebouw geroepen. Terwijl zij samen praten, brengt C de R. op 't onverwachtst met een grooten steen den heer Bomas eenige harde slagen op 't hoofd toe, waar- dooi' groote bloedende wonden ont stonden. Dokter H. Teunissen vei- leende de eerste heelkundige hulp. C. de R., die in den laatsten tijd aan moedeloosheid lijdt, heeft waarschijn lijk in eeu vlaag van krankzinnigheid gehandeld. De toestand van den heer B. is vrij ernstig. Veiligheid op de spoorwegen. In het te Biussel verschijnende Journal des Inventeurs van 1 Aug. j.l. lezen wij het volgende «Ofschoon sedert een tiental jaren bij de spoorwegen groote verbeterin gen in het signaalwezen zijn aange bracht, komt het toch nog herhaal delijk voor, dat ernstige spoorweg ongelukken ontstaan, doordien niet op deze signalen wordt gelet. Be halve dat deze spoorwegongelukken aan de-spoorwegmaatschappijen hoogst aanzienlijke sommen gelds kosten aan niaterieele schade en vergoedin gen, zijn daarbij helaas maar al te dikwijls menschenlevens te betreuren. Niet alleen dat het niet letten op signalen het gevolg kan zijn van ach teloosheid van den machinist, hetzij uit vermoeidheid, hetzij wegens dron kenschap, hetzij wegens plotselinge ongesteldheid, er zijn nog tal van andere factoren, die het waarnemen der signalen beletten, zooals b.v. mist, storm en sneeuwvlagen, waar door soms zelfs bij de nauwkeurigste waarneming van de zijde van het treinpeisoneel een op «onveilig" staand signaal wordt voorbijgereden, hetgeen onherstelbare ongelukken kan ver oorzaken, zooals botsingen enz. De uitvinding van den heer Peters heeft ten doel, het volstrekt waarne men der signalen te verzekeren en alzoo een groot deel der spooi weg- ougelukken te voorkomen. Zij bestaat uit een telegrafisch signaal of toestel tot het verleggen van de wissels, verbonden aan een beweegbaar blok, dat, als het signaal tegen het binnen komen vtn den trein niet op «veilig" staat, of, in het algemeen, als het om de eene of andere reden noodig is, den trein te doen stilstaan, om hoog en rechtop gaat staan, en dat door middel van een kraan of een hefboomtap, die op eene geschikte plaats aan de locomotief is aange bracht, de lucht- of stoomrem in be weging brengt, zoodat de trein bijna onmiddellijk stilstaat. Het toestel is zóo gemaakt, dat, in het algemeen, de machinist, die op de locomotief staat, zich niet met het onderwerpelijke signaal heeft bezig te houden. Als de weg vrij is (dus als het signaal op «veilig" staat), houdt de werking van het veiligheids middel op en laat het den trein zon der hinder voortgaan. Staat daaren tegen het signaal op «stoppen", dan brengen de armen van het veilig heidsmiddel de remtoestellen van den trein in werking en doen zij dezen stilstaan, zelfs al zou de machinist, al of niet vrijwillig, zijn weg willen vervolgen. Een bijzondere oplettendheid van den machinist is niet volstrekt noodig. Dank het door den heer Peters uit gevonden vernuftig middel, hangt de veiligheid van den weg in het geheel niet meer af van den machinist of van het treinpersoneel of van ande ren, zooals thans het geval is. Voor het overige is het den machinist on mogelijk om uit kwaadwillighoid den trein te doen voonloopert, daar deze geheel automatisch wordt tot staan gebracht. In plaats van den machinist tot achteloosheid te voeren, zal de uit vinding van den heer Peters hem tot nog nauwkeuriger plichtsvervulling aansporen daar iedere nalatigheid bij het waarnemen der signalen door het toestel zelf wordt geconstateerd, ook al heeft het verzuim geen direct ria- deelige gevolgen. Door dit nieuwe toestel zullen bot singen tengevolge van een verkeerden wisselstand mede geheel uitgesloten zijn het toestel is zóo geconsti ueerd, dat, als de wissel «half" ligt, de me talen pal omhoog gaat staan en den trein, die er aankomt, onmiddellijk doet stoppen. Het veilighoidsmiddel kan eveneens worden toegepast bij bruggen, afslui tingen van overwegen en alle andere toestellen, die, als zij niet volkomen in orde zijn, ongelukken kunnen ver oorzaken". Dn heer Peters, die zich met de heeren dr. W. Schoondermark te Waspik en J. A. A. Schoondermark te Leeuwarden heeft geassociëerd voor de uitvoering van zijn uitvinding, heeft reeds in een elftal staten, in Europa en Amerika, octiooi op zijn uitvinding bekomen. Naar wij uit goede bron vernemen, is de zaak thans ook bij de Nederlandsche regeering in ernstig onderzoek. De gewaande weduwe. In Amsterdam heeft zich onlangs een vreemd geval voorgedaan. Een vrouw uit de volksklasse, moeder van 7 kinderen (een 8ste is zij wachtende), leefde gescheiden van haar man, den sigarenmaker V. Van tijd tot tijd kwam hij in de echtelijke woning terug. En terwijl hij juist eenige dagen na elkaar daar niet gezien was, kwam de vrouw ter oore, dat het lijk van een man daar uit een der grachten was opgehaald en een voor gevoel zei haar dat dit haar Piet zou zijn. Dies toog ze op weg en wist te bereiken, dat ze den drenkeling zien kon. Eerst werden haar de kleeren getoond en ja, die waren van haar man. Had ze niet zelf een stuk in zijn broek gezet Had hij ook niet net zoo'n zakdoek? 't Is waar, op 't lijk was een dames-portemonaie ge vonden, die vrouw V. niet kende. Maar men kon nooit weten hoe Piet daaraan gekomen was. Wat het lijk betrof, zij miste den moed daar heel nauw keurig naar te kijken. Het zag er zoo «eng" uit, dat ze zich haastte te verklaren, dat het haar Piet was. En nu was ze weduwe. Maar nu deden zich al de gevolgen van haar weduwlijken staat gelden. Uitkee- ringen werden haar gedaan, andere weer haar onthouden, omdat niet bleek waaraan haar man gestorven was, wat tot allerlei kwesties aan leiding gaf. Totdat de doodgo- waande Piet liet weten, dat hij in levende lijve naar Rotterdam ver huisd was. Vrouw V. naar Rotterdam, meldt zich bij het kosthuis van haar Piet aan. Woont hier een V. Ja, een vrije jongen. Neen, een vader van acht kin keren Wat seit uwes Enfin, het was Piet. Heel hartelijk was de ontmoeting niet en de ge waande weduwe scheen het haar man vooral heel kwalijk te nemen, dat zij, door de gissing van zijn dood naar dat »enge« lijk had gekeken. Doch, had zij dat beter gedaan, dan zou ze haar dwaling ingezien hebben. Maar nu rijzen voor vrouw V. weer allerlei beslommeringen voort uit het herleven van den doodverklaarden Piet. Zij vreest uitkeeringen te zul len moeten teruggeven en zij gaat voort haar man te verwijten dat zij zich vergist heeft. Wat niet wegneemt dat, als dit huishouden in vrede bijeenleefde, heel de dwaze geschiedenis zich niet had voorgedaan. en lange® fran(-aise Dimaqrhe 2 Oct. 189q a 10 h. du m«rtin, et dès lors de quinze^ -.ëh quinze, dans la s&Hj; iu^-Zaaier (Muur- liuizen, hoek Kerkstraat). (lest avonds 8 'nur «J te geven door $OS. ORELIO, Bar: M) WOLTjÈRS, Viool. GOt-TFRjftANN, Piano. Het "progtainma bevat o. m. Proloog7 uit „Paljas", Liederen- van Nicolaï, van Renties enz. ENTjlÊE fl—- Kaartenden tekstboekjes k f0.10 zijn (.te verkrijgen in SLOTHOUW Silt's g0EK- en MUZIEKHANÖ& met fjÊ daarbij bejboorende DageLgljss te zien, van 's morgens 10 tot' namiddags 6 uur. Te aanvaardë*J5 October J»®#. Te bevragen bijclen Makelaar P. H. VAN HASELEN te Amersfoort. Aanvang-Ie OcJ*--' V^UWHïfftULIN. Zij die geregeld Melk, Boter, enz. van gebn den stê?6^iw*wimeiHf^arzet, maar ver wonderen zich WEL dat men in Amers foort nog andere melkproducten wil gebruiken. Boter f i .20. door doctoren aanbevolen, uit nemend middel tégen ziekte der longenv-qn varyde keel: Tering, .Afithma," STrottenhoofdlijdeii. Brochure over de aanwending thee en de heilzame gevol- oratie. IecfèNwjiakket thee voldoende voor twee dagtfn* Kost Mrk 1.20. Centraal Depot bij A. Wolffsky, Berlijn No. 37.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2