NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de IProvtneie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. Woensdag 5 October 1898. Zeven-en-twiiitigste jaargang. 1 1 FEUILLETON. i\o. 79. Amersfoortsche Courant U :-/j\ saa A ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door liet geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiëu viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De vechtpartijen tussehen voorstan ders en tegenstanders van de revisie, welke Zondag te Parijs hebben plaats gehad schijnen een ernstig karakter gedragen te hebben. In de eerste plaats schijnt er hevig gevochten te zijn en in de tweede plaats en dat is een bedenkelijk verschijnsel bleek uit het feit dat de aanhangers van den generalen staf, verreweg in de meerderheid waren, dat het verzet tegen de revisie onder de groote massa van liet volk nog langniet verdwenen is. De Malin heeft van den correspon dent der Observer, Strong, wederom de volgende onthullingen vanEsterhazy ontvangen »De conclusies, waartoe rechter Bertulus kwam, in zake de vervalsehte telegrammen onderteekend Blanche en Speranza, waren volkomen juist. Deze beide telegrammen waren ver valscbt op bevel van Du Paty de Clam. Du Paty handelde zijnerzijds echter weer in naam van den gene ralen staf, welke bewijzen tegen Picquart in handen wilde hebben om hem, als het noodig bleek, onscha delijk te kunnen maken. «Het bevel om deze stukken te vervaardigen zou nooit hebben kunnen zijn gegeven als het niet door een hooggeplaatst militair was gesanc tioneerd. De onderzoekingsrechter Bertulus koesterde geen den gering- sten twijfel omtrent den ontwerpei' van de vervalschingen en hij alleen was op den goeden weg. Hij kwam tot de slotsom, dat ik gerechtelijk vervolgd moest worden Maar toen gebeurde er iets buitengewoonsde minister (Cavaignac, een neef van Du Paty de Clam) wendde zijn in vloed aan om Du Paty te redden en daarom werd rechter Bertulus onbevoegd verklaard." Verder deelt Esterhazy mede, dat de generale staf hem van het begin af, toen de Droyfus-quaestie weer aan de orde kwam, in 't geheim wen ken gaf voor zijn persoonlijke verde diging. «Toen bijv. generaal de Pellieux het eerste onderzoek voor mijn proces leidde, ontving ik eiken dag schrif telijke mededeelirigen omtrent het verhoor der getuigen, terwijl men mij de noodige aanwijzigingen gaf opdat mijn antwoorden niet in strijd zouden zijn met die der getuigen. Ik werd uit het leger gestooten, om dat de generale staf den minister van oorlog niet den waren staat van zaken wilde blootleggen. Cavaignac was vast besloten mij over boord te werpen en mij zedelijk te vernietigen, doch dat kan ik zoo maar niet over mijn kant laten gaan, ik zal er meer in mijn val meeslepen." De correspondent van de Observer, deelt voorts nog mee, dat Esterhazy de volgorde van zijn onthullingen heeft veranderd. Hij was eerst van plan geweest, de medeplichtigheid van den generalen staf aan de verval schingen der beide telegrammen kort vóór de bijeenkomst der Kamer te onthullen om daardoor een minister crisis uit te lokken. De onthulling van het vaderschap van het borderel had hij als bom tot het laatste oogën- blik willen bewaren om door het springen daarvan de grootste sensatie in Frankrijk te verwekken. Ja, zelfs zou hij het duivelsche plan hebben gekoesterd, deze «bom" eerst te doen springen als Dreyfus voor de tweede maal zou zijn veroordeeld, hetgeen hij in 'tgeheel niet voor onwaar schijnlijk houdt. Wij deelen deze onthullingen mee zonder natuurlijk voor de waarheid er van te willen instaan. Intusschen, deze schurk is tot alles in staat en nu de generale staf hem de hand niet langer boven het hoofd kan hou den, acht hij het klaarblijkelijk niet noodig langer te zwijgen over zaken, den generalen staf betreffende, waar aan, ze mogen niet alle waar zijn, toch zeker een luchtje is. Volgens de Neue Freie Presse heeft kolonel Sehwartzkoppen verklaard, dat het Piti t-bleu (het bekende kaart- telegram) wel degelijk echt is daar hij het zelf geschreven heeft. De Courier du Soir wist zelfs mee te deelen, dat de staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken von Biilow op bevel van den Keizer ophelderingen zou geven omtrent de rol welke von Schwarzkoppen in de zaak-Dreyfus heeft gespeeld. Doch de Köln. Zeitung doet de blijkbaar officialise mededee ling dat de Duitsche regeering niet van plan is haar volkomen neutrale houding in deze zaak te laten varen, welke zij van den beginne af hei ft in acht genomen. Naar de Droits de l'homme mee deelt moet bij bet verhoor van Picquart de echtheid van het Pelit-bleu zijn gebleken, zoodat de officier, met de instructie belast, de beschuldiging dan ook moreel heeft laten vallen. Doch Picquart wordt ook vervolgd wegens het medodeelen van stukken, waardoor de veiligheid van den staat in gevaar zou kunnen komen. Maar dit feit is volgens genoemd blad slechts gegrond op een aantal documenten, welke door kolonel Henry zijn ver vaardigd. Het blad voegt er hij dat het voor nemen van den gouverneur van Parijs om Picquart met gesloten deuren te doen terechtstaan, aanleiding is ge weest tot een reeks besprekingen van de ministers, waarvan de resultaat weldra bekend zal worden. Omtrent het lot van den Keizer van China, verkeeren wij nog altijd in het onzekere. Is hij dood vermoord, een natuurlijken dood ge storven, heeft hij zich zelf om het leven gebracht of bevindt hij zich nog in het rijk der levenden Alle vragen welke met met zekerheid zijn te beantwoorden. Het laatste be richt uit Shanghai luidt dat hij op 't eind der vorige maand zelfmoord heeft gepleegd. De Amerikaansche kruiser Balti more, welke van Manilla uit op weg is naar Peking, wordt door de kanon neerboot Petrel begeleid. Admiraal Dewey's instructiën luiden, zoo dicht mogelijk naar Peking te gaan. De Baltimore kan echter niet verder gaan dan de Takuforten. Een keizerlijk edict uit naam van den keizer door de keizerin-weduwe uitgevaardigd verklaart Kang-Yu-Wei schuldig aan hoogverraad en ver oordeelt hem nn zijn aanhangers wegens het smeden van een complot legen de keizerin met het doel de Mondsjoe-dynastie omver te werpen, ter dood. Zooals men weet is Kang- Yu-Wei in veiligheid aan boord van een Engelschen kruiser. Voor vreemdelingen wordt het te Peking gevaarlijk. De Engelsche ge zant aldaar heeft aan zijn regeering geseind, dat de heer Mortimore, lid van de Engelsche legatie, terwijl hij een dame begeleidde, aangevallen, beleedigd en met steenen is geworpen door Chineezen. Later werden even eens Amerikaansche zendelingen aan gevallen, terwijl de secretaris der Amerikaansche legatie ernstig werd mishandeld. Zaterdag, toen het Cbineesehe maanfeest gevierd werd, werden weder om eenige Europeanen door het ge peupel lastig gevallen en met straat- vuil gegooid. De Russische gezant liet een afdeeling kozakken uit Port Arthur komen, de Britsche gezant ontbood 25 mariniers uit Wei-bai-Wei. De Britsche gezant heeft een krasse nota aan de Chineesche regeering gericht, waarbij hij verlangt, dal aan dergelijke aanvallen een einde worde gemaakt. Tsjung-Yin-Huan, de vroegere Chi neesche gezant te Washington, die als afgevaardigde voor China bij de jubileumfeesten van Koningin Victoria te Londen is geweest, is uit al zijn ambten ontzet en naar Kuldscha verbannen. Koningin Victoria had hem destijds geridderd. Dit is dus een nieuwe slag toegebracht aan de Engelsche diplomatie. Uit Pretoria zijn een afdeeling artillerie en duizend burgers naar het land der Magato's vertrokken. Het hoofd van dien stam int de hutbe lasting voor eigen rekening en wei gert de opbrengst aan de Transvaal- sche Regeering af te dragen. De Regeering heeft de Engelschen te Klerksdorp gecommandeerd voor den legerdienst in het district Zout- pansberg. De Engelschen hebben bij den gouverneur der Kaapkolonie, sir Alfred Mdner, geprotesteerd. De inhuldiging van Koningin Wil- helmina is ook in de Zuid-Afrikaarische Republiek onder groote belangstelling gevierd. Te Utrecht zal '1 November a.s., in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, doordeNederlandsche Vereeniging tegen de Prostitutie een samenkomst gehouden worden, waar tal van genoodigden uit alle deelen des lands verwacht worden. Doel dezer bijeenkomst is een begin van uitvoering te geven aan nieuwe plan nen ter voorkoming en bestrijding der prostitutie, ook in verband met de aanhangige wetsontwerpen op het onderzoek naar het vaderschap, de bescherming van minderjarigen, enz. Zooals bekend is, beweegt de Ver eeniging zich niet op godsdienstig of politiek terrein. Allen die met hare beginselen instemmen, zijn welkom. Bewijzen van toegang en nadere inlichtingen zijn kosteloos verkrijgbaar bij den heer G. VELTHUYSEN Jr., Van Oldenbarneveldtkade 13 te Amsterdam. Naar het Engelsch H. H. BOYSSEN. 1) Tussehen de twee families bestond eene oude veete, en Bjarne Blakstad was ér de man niet naar om de zaak te laten rusten, en Hedie Ullern even min. Zij keken mekaar derhalve nijdig aan, zoo dikwijls zij elkander op straat ontmoetten, doch zij zorgden er wel voor, dat hunne wegen zoo min moge lijk kruisten. Maar wanneer 's Zon dags de kerkklokken de gemeente samenriepen, konden zij het niet ver mijden, dat zij op het kerkhof samen kwamen, en op een keer maar het was reeds lang geleden dat Bjarne's hart door de preek eenigszins zachter was gestemd, had hij Hedie toegeknikt en gezegd: Mooi weertje vandaag en Hedie had teruggknikt en geant woord: «Prachtig I" «Nu heb ik voor God en de men- schen m'n plicht gedaan," dacht Bj arne «het is aan hem den tweeden stap te doen «De kerel is trotsch," zei Hedie bij zichzelf, hij wil mt z'n edelmoedigheid vertooning maken voor de mensehen, maar men herkent den wolf aan z'n vacht, zelfs wanneer hij als éen lam metje heeft leeren blaten!" En waarover de twist eigenlijk liep, waren beiden zoo tamelijk wel ver geten. Zij wisten zich nog flauw te herinneren, dat er vóór een dertig jaren een twist tussehen de predikant I en zijne gemeente was ontstaan over het recht, om gewapend in de kerk te verschijnen. Bjarne's vader had het destijds voor de gemeente opge nomen, en Hedie's grootvader had de partij van den predikant gekozen. Er liep ook een verhaal, dat de beide tegenstanders elkander in het woud ontmoet hadden; dat bij die gelegen heid de messen getrokken waren, en 1 één hunner gewond was thuis geko- 1 men. Maar niemand wist te zeggen 1 of de zaak zich werkelijk zóó had toegedragen. Bjarne was lang en somber als de door den storm gezweepte pijnboomen in zijn hoog woud. Hij had een breed, glad geschoren gezicht, dunne lippen en kleine, doordringende oogen. Hij lachte maar zelden, en als hij het deed, dan scheen zijn lachen gestrenger, dan het fronsen van zijn voorhoofd. Hij droeg lang haar evenals het zijne voor vaderen gedaan hadden, en hij kleedde zich zooels het vóór eeuwen de mode was geweest. Zijn broek was met groote, zilveren gespen onder de knieën esloten, en zijn rood wambuis om het middel met een lederen gordel vast gemaakt. Hij hield van alles, wat oud was, in de zeden zoowel als in de kleeding, nam nooit een courant in handen, en zag in spoorwegen en stoombooten uitvindingen van den duivel. Zoo was hij ook eerst op lateren leeftijd getrouwd, en uit dien echt waren twee dochters geborenBrita en Grimhilde. Hedie Ullern werd algemeen als een parvenu beschouwd. Hij kon maar drie geslachten terug rekenen, en hij wist zelf nauwelijks, hoe z$n grootvader aan het geld gekomen was, waarvoor hij eene hoeve kocht, en zich in het dal vestigde. Hij had veel gelezen, en was op de hoogte van de politiek zijn naam had zelfs eenmaal op de lijst van candidaten voor de «Storthing" gestaan en men was algemeen van oordeel, dat hij zou zijn gekozen ge worden, daar liij de eenige «geleerde" boer in het district was, zoo Barnje Blakstad niet het zware gewicht van zijn invloed in de tegenschaal had ge worpen. Hedie was op de kasteelen der Edellieden eene welkome gast; de rechter en de predikant noodigden hem dikwijls op hunne hombrepar- tijijes. Om dit alles haatte Bjarne hem nog te dieper.Hedie's vrouw, Thorgerda, had rood haar, en was groot en sterk; zij bestuurde ook de boerderij, terwijl haar man zijne boe ken las en uit de couranten de poli tiek bestudeerde, dientengevolge ver heugde zij zich in eene scherpe tong en in de achting harer buren. Zij had één zoon, fialvard genaamd. Brita Blakstad, Bjarne's oudste dochter, was een meisje, dat ieder gaarne zag. Zij hield veel van ringen en doekspelden, en van alles, dat schitterde. Eens, toen zij nog een kind was, nam zij uit de glazenkast de oude bruidskroon, een erfstuk in de familie, en droeg die trots op het hoofdje door huis en hof. «Wachtje voor de kroon," had de vader tot haar gezegd, «en draagt ze niet vóór den tijd. Er kleeft niet altijd zegen aan het bruidszilver!" En zij had hem verbaasd in de stren ge oogen gekeken en geantwoord «Maar zij schittert zoo, vader!" en sinds dien tijd had men haar «Schitter Brita" genoemd. En schitter-Brita groeide op tot een schoone, aanminnige maagd, en wéér zij ging of stond, schaarden zich de vrijers omhaar. Bjarne schudde dik wijls het hoofd over haar, en had harde woorden op de lippen als hij zag, dat zij schitterende veldbloemen in hare vlechten stak en blinkende haken aan haar keurslijf zette; maar een blik op een glimlach van haar ontwapende hem geheel. Zij had een vroolijke manier van de dingen te doen, zoodat alles een spel scheen, maar het werk ging haar zóó alleen goed van de hand, terwijl haar schelle lach door het huis klonk, en hare zonnige tegenwoordigheid liet don kere van het ouderwetsche gebouw verhelderde. In de keuken glom-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1